De toestand in de land- en tuinbouw op Schouwen-Duiveland Schoolkinderen zijn gezonder dan ooit Geen schaarste op de botermarkt, maar een gezonde en normale situatie WOLKBREUKEN EN WINDHOZEN VEROORZAKEN SCHADE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 augustus 1963 No. 19432 De maaidorsers verschenen weer op het land WESTHOEK, 20-8. Met de beste verwachtingen zijn de landbouwers dit voorjaar aan de bewerking van hun landerijen begonnen. De grond werd na een strenge vorst die altijd goed is voor de landbouwgronden, opengereden, gesleept, gecultivatord en geëgd. Na het gereed komen van het zaaibed werd het allerbeste zaad besteld en ook dit ging in vol vertrouwen in de bakken der zaaimachinees, die het op de juiste diepte in de grond brachten. Al deze werkzaamheden werden zorgvuldig uit gevoerd en de ene boer gebruikte wel eens een ander ras dan zijn buur man, die hier misschien wat meer in zag, maar uiteindelijk lagen de landerijen er als pas aangereven tuintjes bij te wachten op de ontkie ming der zaden. Hot voorjaar was erg meegaande, beha'lve enkele water-uitschieters, doch over het algemeen was de op komst en de eerste groei goed. Hier en daar vroeg een perceeltje bieten neg wel eens om een bemesting in de vorm van wat kalksalpeter, dat na een week wachten en een buitje al zichtbaar was in de groei en de kleur van het blad. Ook de granen beloofden veel en sommige percelen waren al spoedig te zwaar. De boe ren kregen toen te maken met een periode van veel buien diie plaatse lijk nog al veöl regen brachten. Het schoonhouden der bieten liep bijna iedere boer uit de hand en met kunst en vliegend schrepelwerik moest later een extra-uitgave geno teerd worden om ze weer schoon te krijgen. Hier en daar kregen enkele stekels het op hun heupen zodat de tarwe nog eens doorgelopen moest werden om dit hinderlijke onkruid te vernietigen. Oök de luis in de bieten bleef dit jaar hardnekkig aanvallen en de bestrijding 'hiervan kostte meer geld dan normaal. En zo naderde de oogsttijd, een tijdsperiode waarbij de por tem on- naie van elke .boer in de open lucht ligt. Het eerste *vlas werd geplukt en ondanks goede verwachtingen viel het tegen. Er zat geen gewicht in de schranken, en dat is bij velen de hoofdzaak. Dit was mede een gevolg van de slechte bevruchting der bloemetjes waardoor maar wei nig zaad tot haar recht kwam. De vlasprijzen waren redelijk en er was tamelijk vraag. Door het slechte weer en andere oogstwerkzaamhe- den kon het Vlas nog niet op klam pen gezet worden. Heel voorzichtig kwam dan de erwtenmaaier het land opgereden om de erwtenstrookjes af te maaien. Zo op 'het eerste gezicht waren deze peulvruchten tamelijk goed, doch toen ze na een droogpericde op de ruiter gingen, voelde de boer al DEN HAAG. 21-8. De voorzitter van het Produktschap zuivel Ir. B. van Dam heeft woensdagmorgen ztfn vorige weck gedane mededelingen over de situatie van de Nederlandse botermarkt nog eens herhaald in een openbare vergadering van het schap welke woensdagmorgen in Den Haag is gehouden. Hij zcidc dat cr geen schaarste bestaat op dc botermarkt. Er is geen enkele reden tot be zorgdheid Er bestaan geen indruk wekkende 'verschillen tussen de pro- spoedig dat het gewicht niet bijster groot was. De boeren die hun erw ten al lieten dorsen weten de op brengst reeds. Het Viel tegen en het resultaat varieert in de Westhoek van 5-14 mud per gemét. Bovendien is 'de kwaliteit niet best en er ko men veel gevlekte' erwtjes voor. De granen Inmiddels is de gerst zo goed als afgestorven en een groot gedeelte der landbouwgronden gaat geel 'kleuren. De combines worden over al te voorschijn gehaald, nagezien, proefgedraaid en goed ge„smouten", want aan deze dure apparaten mag in deze periode niets mankeren. Voor een laatste controle toeren de monteurs van de verkopers nog eens rond en op een goede dag na een leklker drogend voormiddagzonnetje draait het eerste gevaarte de gerst in. De boer roert nog eens in de graantank, bijt eens op een paar korrels en het woord „zochte" komt over zijn lippen. Toch maar door draaien en als ide eerste 'briefjes van het verzamelstation binnenko men blijkt het dat er een flink per centage vocht in zit. Des avonds als het perceel klaar is, de gerst afge leverd en de briefje op tafel liggen, kan er gerekend worden. Het valt tamelijk mee met de gerst en in de Westhoek loopt de opbrengst van 22-28 mud. De korrel is dit jaar wat aan de kleine kant, en naar het' er voorlopig uitziet is de prijs ook niet zo hoog als in 1962. De hevige regen van dinsdag heeft aan de nog niet geoogste gerst geen goed gedaan. Een enkele boer durfde het aan om wat tarwe te combinen. Ogen schijnlijk is de tarws-oogst goed en die enkeling die zijn oogst binnen heeft komt aan de 25 mud. Hier en daar komen veel loze korrels voor. Het vochtgehalte was nog tamelijk duktie en de consumptie zoals voor gaande jaren. Maar er bestaal een gezonde en normale situatie. Het be sluit 2.000 ton boter te importeren 'is een bewust getroffen maatregel om de situatie veilig te stellen. Stabili satie van de prijs achtte 'hii voorts belangrijk. Ir. J. B. Ritzema van Ikuma zoide onder meer dat men voor het vol gende jaar rekening zal moeten hou den met ëen lichte verhoging van de leveringsprijs. Stabilisatie van de prijs is van groot belang. Er mogen hoog, dus schijnbaar was de korrel neg niet droog genoeg. De aardappelen Over de aardappels is niemand optimistisch gestemd en men fluis tert hier en daar al over een tweede aardappeldrama. De opbrengst is goed doch de prijzen zijn laag. Hier en daar komt reeds wat kwaad voor in de vruchten en zij die hun gewas nog zuiver hadden, hebben deze week gauw het loof doodgespoten, zodat de infectiebron is verdwenen. Op de beurs in Zierikzee ging vo rige week ihet praatje dat de 'boeren kwaad waren en de aardappels ook. De tamelijk natte zomer maakte dat de bietenwortel niet diep hoef de te gaan om vocht te vinden en dat betekent voor de biet een voor deel maar voor de boer een strop, want de pee blijft dan maar klein en kort, dus laag in gewicht. In drege zomers (die altijd goed zijn, zeggen vele boeren), gaat de wortel de diepte in en de oppervlakte wordt groter en tevens het gewicht. Een mooie droge nazomer kan hier nog wel iets goeds aan doen, doch men moet toch gaan rekenen met de eer ste leveringen die over een week of 4 a 5 plaats zullen hebben. Over het algemeen genomen geen optimisme op landbouwgebied uit de Westhoek. Ook in de fruitteelt en in de tuin bouw beslist geen stemming om de vlag voor uit te steken. In vorige jaren begon de eerste fruitafzet al tijd met (heel goede prijzen, doch 1963 maakt hierop een uitzonde ring. Diverse factoren zijn de oor zaak van deze lage prijzen. Zo ko men diverse rassen dit jaar gelijk te rijpen en daar weid 'dit jaar de Yellow de dupe van. Hij werd met glans verslagen door zijn gekleurde broeder en nieuweling op de fruit markt de Stark Earliest, ook wel Scarlet Pimpernel genaamd. Het harde groen van de Yel'low dat nog maar nauwelijks een gele blos te voorschijn kon toveren verdween dan ook geheel tegenover de prach tige rode gloed van deze fijne nieu we tafelappel. Tijdens een normaal jaar, waarin de Yellow op tijd, dus ongeveer half juli rijpt, komt de nieuweling pas een week later. Nu zitten deze beide appels elkaar in. het vaarwater en de Yellow was de dupe en bleef ver onder de 1962- prijs. Overigens was zijn opbrengst goed, evenals de kwaliteit. Inmid dels is nog een zwakke 'broeder op de appelmarkt verschenen, nl. de Perzikappel. Ook hier komt deze appel in het gedrang met andere betere soorten, waaronder de Beau ty of Bath. De gevolgen zijn voor de Perzikappel dan ook niet opwek kend en de prijs is laag. Deze week worden de eerste Predose aange voerd en gaan ze 'dezelfde weg als hun zusters, de Ooipskin'derpeer achterna, dan zit 'het wel goed. Deze laatste brachten vorige wee'k goede prijzen op. En nu maar afwachten wat de resultaten zullen zijn van de éénmalige verpakking. De 'bramentélers maken goe'de prijzen voor 'hun product, dodh in d'e speciale tuihbouwbranühe zit het niet mee. Vooral de komkommers waren goedkoop en oök 'de tuinders in de Westhoek deelden in de tijde lijke malaise. Een andere groente, waarvan grote massa's in de West hoek geteeld wordén, betekenen stroppen. Het is de dubbele prin- cessebcon. Veel particulieren heb ben een hoekje bonen om hiervan wat te veilen of te verkopen aan de badgasten. De kosten kom'en er nau welijks uit dit jaar. Andere zomer groenten doen het redelijk wel. Bezien we het algemene agrari sche beeld in de Westhoek dan moe ten we constateren dat d'e aanvang van de oogsttijd niet best zit. Ook de geldelijke opbrengstten vallen te gen. Mogelijk 'dat speciaal in de fruitteelt het herfst- en wiriterfruit wat gaat optrekken. geen plotselinge grote schommelin gen optreden, maar de prijs behoeft natuurlijk niet constant te zijn. De aanloop lot de prijs die er in E.E.G.- verband zal moeten 'komen kan niet mathematisch worden berekend, al dus dit bestuurslid. Hij meende dat er te discussiëren valt dn 'besloten vergadering over een verhoging van de boterprijs met 20 cent per kilogram. b De 29-jarige machinist L. S. uit Rüblanden 'bij Pegnitz in Beieren is overleden nadat hij een flinke slok appelsap 'had gedronken. In de fles bleek een wesp te zitten, die de man een dodelijke steek 'in d'e slokdarm toebracht. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: F. C. M. Roodenburg, Vlaardingen en ds. P. C. Petlinga, laastelijk pred. te Hamburg. Benoemd tot vic. te Grijpskerke: mej. H. Valk, Hilversum. Beroepen te Daarle (toez.): kand. C. Snoey, Utreoht; te Tange-Alte- veer (toez.): kand. K. Schaap, Hui zen (N.H.); te Papendreeht: L. Kie vit, Putten; te Zevenhuizen (Gron.): G. v. d. Meulen, Garijp. Aangenomen naar Klooster-Ter A pel (toez.): P. C. Diok, Nuis-Nie- bert. Ger. Kerken Tweetal te Leeuwarden (vac. H. v. Benthem): A. Nagelkerke, Overschie en dr. J. Rinzema, Aalten. Qhr. Ger. Kerken Tweetal te Ermelo: J. Kampman, Rijnsburg en M. Vlietstra, IJmuiden. Beroepen te Thesinge: J. Vogel, Steemvijk. Koninklijke belangstelling voor „Oecumenisch Jongerencongres" DEN HAAG. - Het „oekumenisch jongerencongres 1963", dat op 28 sep tember in de Margriethal in Utrecht wordt gehouden, mag zich in konin klijke belangstelling verheugen. De organisatoren verlegen woordigers van de oecumenische jeugdraad in Nederland en de 'katholieke jeugd raad voor Nederland) hebben op een persconferentie in Den Haag kunnen mededelen, dat H.K.H. prinses Irene het congres als deelneemster zal bij wonen. Voorts zullen de kosten van het congres, waarvoor een 5.000 jon geren van 16 tot 30 jaar worden ver. wacht, gedeeltelijk 'bestreden worden uit de opbrengst vani het album met grammofoonplaten van de kerkdienst bij de begrafenis van koningin Wil- 'htelmina. Het congres heeft als thema „vijf broden en twee vissen", geïnspireerd op het 'bij bel verhaal Van d'e spijzi ging der vijfduizend door de won derbare 'broodvermenigvuldiging. TILBURG. In het oostelijk stads deel van Tilburg is dinsdagmiddag schade aangericht door een wind hoos, die gepaard ging met onweer en zware regen. Aan de Ringbaan oost zyn daken van huizen gerukt, lalrjjke bomen in straten en plant soenen zjjn ontworteld. Ook zjjn veel televisie-antennes gesneuveld. De windhoos heeff voor duizenden guldens schade aangericht. Van het westen uit trok de storm teen spoor Van vernieling over het centrum van de stad1. In het oostelijk stadsgedeel te ten zuiden en tien oosten van het Sint Elizabeth-'zitekenhuis 'bereikte de windhoos zijn grootste zuigkracht. In vele straten knapten de bomen als rietjes af. Televisie-antennes, rui ten en daken moesten 'het ontgeldten. Overal dwarrelden de dakpannen naar 'beneden. Ter hoogte van de Oisterwijkse Baan veegde de storm een plantsoen kaai' terwijl aan de overzijde van de Weg een d'ak van een flatgebouw de 'lucht in 'ging. Van dit dak werd' slechts een d'erde ge deelte terug gevonden. De test is vermoedelijk in het water van de PLushaven terecht gekomen. Brand weer en' politie zijn 'geruime tijd 'be zig geweest hulp te verlenen terwijl 'gemeentewerken terstond na het voorbijtrekken van de storm is be gonnen de ontwortelde 'bomen uit de stralen 'te verwijderen. Ook de eeu wenoude 'lindeboom op de Heuvel is ZIERIKZEE. In het „Huis van Nassau" werd een landstorm-luister -avond gehouden. RENESSE. De zangvereniging „V.Z.O.S." alhier vierde haar 25-ja- rig bestaan. Alle leden maakten in drie autobussen een rijtoer door Schouwen. Z1JPE. Alhier had de kabelleg ging plaats door het Zijpe voor de stroomvoorziening van Schouwen- Duiveland. ZIERIKZEE. De minister van fi nanciën maakt bekend, dat ten be hoeve van 's Rijks schatkist, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen of vermo gen gewetensgeldis ontvangen bij de inspecteur der directe belastin gen alhier f 1.387,77. ZIERIKZEE. Op de voordracht avond door de afd. Zierikzee van de S.D.A.P. gehouden, trad de bekende Willem van Capellen als voor drachtskunstenaar op. NIEUWERKERK. Nog steeds komt in deze gemeente het mond- en klauwzeer sporadisch voor. ZIERIKZEE. De afdelingen van de Chr. Werkmansbond en Patrimoni um hielden een gecombineerde ver gadering. NOORDWIJK, 21-8. „Onze kleu ters cn schoolkinderen verkeren in ccn veel betere gezondheidstoestand dan hun ouders op overeenkomstige leeftijd waren. Door de dood worden onze kinderen nauwelijks meer be dreigd, zelf weinig meer door ern stige ziekten". Aldus woensdagmorgen prof. dr. P. Muntendam, direkteur-generaal van de volksgezondhedd', bij de ope ning van de internationale studie conferentie over de gezondheid van het schoolgaande kind in Noordwijk aan Zee. Deze conferentie is georga niseerd door het regionale bureau voor Europa vami de wereld-gezond- hteidsörg&nisatiie. De deelnemers aan deze bijeenkomst, die duurt tot en Indonesische visa voor zendingsarbeiders UTRECHT. 21-8. Twee zendings- arbeiders van de gereformeerde zending zijn dn het bezit gesteld van een visum voor Indonesië. Het be treft ds. P. G. van Berge, docent aan de theologische school in Makassar en ds. H. J. van Oostrum, missionair predikant op Sumba. Dit zijn de twee eerste visa, die sinds het her stel van de betrekkingen tussen In donesië en Nederland voor zen dingsarbeiders zijn uitgegeven. Wel zijn alle zendmgsarbeiders, die met verlof kwamen, in het bezit gesteld van een uit- en inreisvergunning. LAND- EN TUINBOUW Jaarlijkse schapeninarkt iu Ede EDE. Op Edes jaarlijkse schapen- markt waren dinsdag van de Gin- kelse kudde 90 dieren aangevoerd. Verder waren er nog 80 Texelaars. De handel was zeer vlot en de prij zen lagen aanmerkelijk hoger dan vorig jaar. De heideschapen van de Ginkel deden van f 35 'tot f 60, en de Texelaars gingen voor f 75 tot f 125 van de hand. Uit alle delen van hët land waren er kopers, zelfs helemaal uit Zeeuws-Vlaanderen. Vooral de heideschapen waren in trek. Zij werden onder meer ge kocht door scheper van de Born van de kudde in Loenerkerk en door mej. Koos Vos uit Kootwijk, de eni ge vrouwelijke scheper, die Neder land kent. STADSKANAAL. De gemeentepo litie van Onstwedde heeft de 30-ja- riige J. L. uit Tweede Exloëvmond aangehouden, die, toen 'hij zonder in het bezit te zijn van een geldig rij bewijs te zijn een auto bestuurde, na een aanrijding was doorgereden. De 80-jarige T. F. R. uit Musselkanaal, die het slachtoffer van deze aanrij ding was, werd daarbij dodtelijk ge wond!. zwaar beschadigd. Door het nood weer waren isleohts weinig mensen op de straat. Daaraan 'is het vermoe delijk te dénken, dat slechts één per soon is gewond: een chauffeur van een vrachtauto, wiens wagen door d'e storm onverwachts op drift raak te en tegen1 een muur botste. De ver wondingen van de chauffeur zijn niet van ernstige aard. Boerderij branden APELDOORN. Boven Apeldoorn en omgeving heeft -een 'hevig onweer gewoed dat gepaard ging met een wolkbreuk. Tijdens het noodweer is de bliksem ingeslagen in dte boerde rij van de heer V. aan de Veenhui- zerweg. Het vuur igreep bijzonder snel om zich heen. De 'hele boerderij is verloren) gegaan. WINTERSWIJK. Ook rond Win terswijk h'eeft een windhoos gepaaid met een onweersbui vernielingen aangericht. In dte buurtschap Wool'd werd de achterzijde van de 'boerderij van de familie U. 'ingedrukt. In het naburige Brinkheurne woei een drie tal kippenhokken 'in elkaar. Het spoor, dat de hoos juist buiten d'e bebouwde 'kom van Winterswijk trok werd gemarkeerd door tientallen ontwortelde' bomen. In Winterswijk zelf kwamen enkele winkelstraten blank te staan' en kreeg een aantal winkel- en woonhuizen waterover last. BRUMMEN. Tijdens 'een' 'hevig on weer, dat gepaard ging met wind stoten, is de bliksem 'ingeslagen in een grote hooiberg bij de landbou wer G. J. N. aan d'e Hallsedijk te Brummen. De vrijwillige brandweer kon voorkomen dat het vuur over sloeg naar het woonhui9 'en de ga rage. Twee jongetjes in kleine vijver verdronken HELLENDOORN, 20-8. In een 'bij een 'bungalow aangelegde'kleine vij ver heeft de politie dinsdagmiddag d'e lijkjes gevonden van' twee kleine jongetjes die al 'enige uren in het dorp Heliendoorn werden vermist. Het waren H. R. die woensdag drie jaar zou zijn geworden en R. T. (2). De kleuters waren om half elf met een 'autoped van huis gegaan en werden om 'kwant over twaalf nog dicht 'bij huis gezien. Nadien wer den de jongetjes vermist. Eerst 'gin gen familieleden, zoeken, nadien 'ook buren en vele anderen. Ook enige klassen scholieren zochten overal in die omgeving. De politie riep de hulp in van 'een agent met 'een speurhond. Het spoor liep toen naar de kleine vijver waarin de beide jongetjes in derdaad werden 'gevonden. met 31 augustus, zijn leidende school artsen uit vijfentwintig verschillen de Europese landen. In zijn openingsrede stelde prof. dr. Muntendam oan. dat de kinder voeding althans in ons land voor verdere verbetering vatbaar is. Spre kende over de 'lage sterftecijfers en overdo zeer lage sterftecijfers op de schoolleeftijd merkte prof. dr. Mun tendam op, dat deze cijfers de indruk weldoen dat we medisch ons doel hebben toereikt. De studieconferen tie echter is bedoeld om deze opvat ting te logenstraffen, zo zei hij. „Naar de negentiende eeuwsc maat staf ig ons doel grotendeels bereikt, maar n^r de maatstaven die htet atoomtijdeprk stolt, moeten wc gro tendeels nog beginnen". FINANCIËN EN ECONOMIE Nieuwe lening Bunk Ned. Gemeenten AMSTERDAM, 21-8. De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede dat zij voornemens is over te gaan tot de uitgifte van een 4 Va pro cent dertig-jarige obligatielening 1963-JII groot 100 miljoen lot de koere van 9914 procent. Do lening zal worden afgelost in twintig gelij ke jaarlijkse termijnen, aanvangen de in 1974. Vervroegde extra aflos sing is gedurende de eerste tien jaar ran de looptijd niet toegestaan. Daarna is zij dn de jaren 1973 tot en met 1977 alleen mogelijk tot de koers van 101% procent, en gedurende de verdte«e looptijd van de lening lot de koers van 101 procent. De lening is verdeeld in coupures van f 1.000,en f 500,Datum van inschrijving is maandag 2 septem ber 1963 en datum ran storting dins dag 1 oktober 1963. Dienstplichtig soldaat omgekomen DEN HAAG, 21-8. Bij het oeten- terrein bjj Haveltc (in de omgeving van Steenwükerwold) is donderdag avond een dienstplichtige soldaat om het leven gekomen, toen het gepant serde voertuig waarin hu zat van de weg af raakte en kantelde, liet is de ongehuwde soldaat A. J. T. uit Klun- dert. In het gepantserde voertuig een YP 408, het door D.A.F. vervaardig de legervoertuig waarmee een deel van de parate troepen dn de toe komst wordt uitgerust zaten acht soldaten van de demonstratiecom- pagnie van de infanterieschooï in Harderwiik. De YP 408 raakte van de weg af en kantelde via de berm dn een zandafgraving. Soldaat T. kwam onder de wagen terecht en was vrijwel onmiddellijk dood. Niet 'ernstig gewond werd de 19- jarige dienstplichtig soldaat D. P. uit Overveen. Hij liep verscheidene beenwonden op. BARNEVELD. Boven Barneveld heeft zich een onweersbui ontlast, die met zware regen gepaard ging. De straten veranderden daarbij in beken en dn een van de voornaamste straten, de Jan van Schaf felaar- straat, stond 'het water een halve meter 'hoog. Verscheidene winkels aan deze straat toepen onder. Voor zover bekend as geen schade aange licht. Ingezonden mededeling en voor nog geen vier dubbeltjes per echte liter Daken van huizen gerukt en ontwortelde bomen Voor 35 jaar....

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5