STRIJD OM DE „GOUDEN HELM" AAN „DE VAL" BESLIST bij Port' Ercole Hoofdprijs gemist door vakantie voor de gemeente Westerseliouwen HET GEHEIM VAN TVRTON TOWER Drie onvergetelijke ilagen voor de jeugd Schelpenzuiger gezonken Eigen dienst Bouw- en Woningtoezicht ZIERIKZEE, 21-8. Voor byna zeshonderd jongens en meisjes van geheel Schouwen-Duiveland is het drie dagen lang feest geweest op het veerplein „De Val" alhier. In junior-racewagens streed de jeugd daar maandag, dins dag en woensdag om de „Gouden Helm" en de „Coupe des dames" tijdens de races in de „Jeugd Grand Prix van B.P." Het was de afgelopen dagen allemaal bijzonder echt daar aan „De Val", want het ontbrak de jeugdige coureurs aan niets om hun rijvaardigheid te tonen in fraaie en snelle racewagens, die hoge eisen stelden aan hun be- ryders. Voor de echte „gasgevers" was er echter niet veel eer te behalen, zy belandden onherroepeiyk in de stropakken van het bochtige circuit en dat betekende tevens het einde van de rit: dank zy een vernuftige con structie van de wagentjes slaat het motortje dan af en was het met de pret gedaan. Woensdagmiddag viel het hoogte punt van de strijd te beleven, waant toen kiwamen de finalisten die de beste prestaties hadden geleverd in het strijdperk Winnaar van de gou den helm werd de dertienjarige Bart Berkhoff uit Wassenaar die over twee ronden de bijzonder goe de tijd wist te maken van 29,3 se conden. Tweede werd de eveneens dertienjarige Martin Sneep uit Wil lemstad in 30,2 sec. en derde de even oude Edo Sohilp uit Zierikzee in 30,5 sec. De „Coupe des dame" belandde na felle strijd bij het Ziie- rikzecse meisje Ria Kosters (13 jaar) De winnaars 'betraden na hun uit stekende prestaties onder applaus van het ondanks 't koude weer 'be langstellende publiek, 'de ere-tribu ne. Bart Berkhoff ontving hierna uit handen van de wedstrijdpromo tor de 'heer G. J. Knegjens de fraa!ie gouden helm, waarna loco-burge meester M. C. Verheijen Martin Sneep de fraaie böker overhandigde welke beschikbaar was gesteld door het gemeentebestuur van Zierikzee. De heer G. C. Anker overhandigde de derde prijs, een fraaie beker van V.V.V. a'ain Edo Schilp. De „Coupe des dame" werd Ria Kosters aange boden door de redactrice van een bekend jeugd-weekblad, mej. Pat Molenhei. Intussen hadden alle andere deel nemende jongens en meisjes reeds hun herinnering aan deze onverge telijke dagen te pakken. Alle jeug dige coureurs kregen nl. een brevet, een soort „rijbewijs", met een beoor deling van de wedstrijdleider. Bo vendien. kregen allen nog een speldje en een mouwembleem. De B.P. heeft met deze „Grand Prix" een aardig stukje jeugdwerk verricht. Helaas liet het weer te wensen over, maar dit heeft de feestvreugde nauwelijks gedrukt. Het aardige van deze races was dat alleen de kinderen die met beleid en voorzichtigheid reden een gc:d;- tijd konden maken en in de tinale komen. En dit is dan ook de pedagogische achtergrond van deze geslaagde wedstrijden, die in feite een voorbereiding willen zijn voor het later lijden in een echte auto. Woensdag is dus gebleken dat in de landelijke finale van de ..Jeugd Grand Prix" op 31 augustus te Arn hem Zierikzee vertegenwoordigd zal werden door de jeugdige Bart Berk hoff uit Wassenaar. Een verdiende prestatie voor deze vakantieganger, die 'de jeugd van Schouwen-Duive land net 'iets. te vlug af was. -Alle anderen hebben echter hun cou reursbrevet als dankbare herinne ring aan drie spannende en onverge telijke daigen! Voordat het er in de snelle kleine racewagens op los ging, kregen de jeugdige coureurs de nodige instructies. Een prachtig hulpmiddel voor latere rij vaardigheid in een echte auto(Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Pro Patria" kampte te Renesse met slecht weer Bosbrand Slechts het avondprogramma kon worden uitgevoerd RENESSE, 20-8. Evenals het vori ge jaar 'heeft ook deze maal het tamboers- en pijpers'corps „Pro Pa tria" uit Dubbeldam bij het bezoek aan Renesse te kampen gehad met de min'der gunstige weersgesteld heid, waardoor helaas het volledige programma niet kon worden afge werkt. duidelijk tot uiting bij het spontane applaus dat het korps ten deel viel bij het beëindigen van. 'de diverse nummers. Duidelijk werd dit nog eens bij de feilloos uitegevoerde tap toe onderstreept, waarbij de handen van de aanwezigen herhaaldelijk op elkaar kwamen. Onder een dreigende wolkenmas sa arriveerde met een idrietal bussen het uit 135 personen bestaande ge zelschap uit Dubbeldam precies om half elf aan de Stoofweg. Hier werd het korps ontvangen door de voor zitter van de attractiecommissie de heer J. v. d. Werf en de secretaresse mevr. v. Oudenaarde-v. Klooster. Het uit 84 leden bestaande 'korps stelde zich hier op, waarna 'het keu rig in het gelid en onder luid trom geroffel zijn 'intooht in Renesse maalkte. Na een korte mars, waarbij ook de fluitisten hun kunnen toon den, werd bij het Dorpshuis 'halt gehouden. In het Dorpshuis sprak allereerst de heer J. v. d. Werf een hartelijk woord van welkom tot de gasten. Ondanks de minder gunstige weers omstandigheden stemde 'het de heer v. d. Werf tot vi-eugde dat de ken nismaking met de gasten uit Dub beldam kon worden hernieuwd en de vriendschapsbanden nog wat nauwer worden aangehaald. De di recteur en voorzitter van „Pro Pa tria" de heer v. 'd. Merwe zei ook deze maal gaarne gevolg te hbben Willen geven aan de uitnodiging om oék dit jaar met het gezelschap een bezoék aam Renesse te 'brengen. Woorden van dank sprak hij voor de oriüvangst welke het korps ook nu weer bij haar 'intrede ten deel was gevallen. Als aandenken bood 'hij aan de vijf bestuursleden van de at'fcractiecomm'issie van de V.V.V. Renesse een lepeltje .van Dubbeldam aan. Van het bezichtigen van het strand er. de naaste omgeving van Renesse kwam 'hierna met veel te recht door de regenbuien welke een verblijf op de straten nu niet ver aangenaamden. Mars door het dorp Dit was ook de reden 'dat van het voorgenomen concert om half vier bij het motel „De Zeeuwse Stromen" moest woeden afgezien. Gelukkig werd het weer geleidelijk aan wat beter en om half vijf werd besloten een mars door Renesse te maken, waarvoor van de zijde van het pu bliek zeer grote belangstelling be stond. Des avonds om 7 uur werd vanaf hot Dorpshuis in twee rich tingen maar het dorpsplein afgemar cheerd. De uit 30 leden bestaande jeugdgroep deed dit via de Linde laan, 'terwijl het andere deel van •het korps dit deed via de Jan vam Renesseweg en de Hogezoom. Op het, dorpsplein waren inmiddels vele honderden toesdhouwers samen ge stroomd om het muziiek en show- programma in ogenschouw te kun nen nemen. Bij de figuurmars waar mee dit optreden werd 'geopend toonden de leden van „Pro Patria" naast 'hun muzikale gaven ook het marcheren bijzonder goed onder de knie te hebben. Na de opening brachten de fluitisten en de jeugd afdeling een aantal muzieknummers ten gehore, waarna dit gedeelte af gesloten werd met een figuurmars door de band. Dat door het zeer tal rijke publiek dit optreden bijzonder op prijs werd 'gesteld, kwam wel Aan het slot viel het de heer J. v. d. Werf dan ook niet moeilijk de heer v. d. Merwe en zijn korps dank te brengen voor hetgeen zij op deze dag te Renesse hadden 'geboden. Als 'blijk van waardering bood mevr. v. Oudenaarde-v. Klooster aan de 12 meisjes e'en broche met het wapen van Renesse aan, terwijl de leiders een ruiker gladiolen ten deel viel. Ondanks de minder gunstige weers omstandigheden mocht, dank zij het uitstekend geslaagde avondpro gramma het bezoek van „Pro Patria" nog uitstékend geslaagd worden ge noemd. VENRAIJ, 21-9. Een Venraijse middenstander is van een koude kermis thuisgekomen, toen hem tij dens zijn vakantie in het buitenland de hoofdprijs van de „Bijstand krant" - een t.v.-toestel - aan zijn neus voorbij is gegaan. De man ont dekte maandagavond bij het sorte ren van de post, dat zijn „Bijstand- krant" (een van de ruim drie mil joen, die in het kader van de natio nale bijstandsloterij in Nederland werden verspreidwegens een af wijking in een advertentie in aan merking ivas gekomen voor de hoofdprijs, een televisietoestel ter waarde van bijna f 1000. Op het kantoor van de actie in Rotterdam vernam de Venraijer dinsdagmorgen dat hij te laat was: het geheim van de krant was reeds op 4 augustus via radio Luxemburg bekend gemaakt en de eventuele rvinnaars hadden zich vóór woens dagavond 7 augustus zes uur moe ten melden. Op dat moment zat de Venraijse winkelier onbekommerd te genieten op een strandje in het zonnige zuiden Eerste verkoop Rode Kruis postzegels ROTTERDAM, 20-8. De officiële eerste verkoop van de dinsdag ver schenen Rode Kruis postzegels heeft aan boord van het Rode Kruis-schip „J. Henry Dunant" plaats gevonden, •tijdens de vaart van Rotterdam naar Dordrecht. De directeur-generaal van de P.T.T., prof. ir. G. H. Bast, verkocht de eerste serie zegels aan de 63-jarige mevrouw A. Elderkamp uit Schiedam, één der 70 patiënten aan boord van de ,.J. Henry Dunant" Bij de plechtigheid waren verder aanweziig de voorzitter van het Ne- derland'sche Roodc Kruis, mr. F. H. A. de Graaff en de directeur-gene raal, de heer A. van Erndfen. Het is de Vierde maal in het bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis dat dergelijke postzegels worden uitge geven. De eerste serie verscheen in 1927 ter gelegenheid van het 60-ja- rig bestaan. ROME, 22-8. Aan de kust van Por to Santo Stefano (gelegen op het schiereiland waar het Nederlandse koninklijke gezin een zomerverblijf heeft), is woensdagavond een bos brand uitgebroken. Ondanks een ge stadig vallende motregen zijn reeds meer dan tienduizend dennebomen door het vuur vernield, alsmede honderden olijfbomen en wijnstok ken. Met man en macht bestrijden dé brandweerkorpsen uit de omliggen de plaatsen de brand, bijgestaan door karabiniers, politie, vliegers en vrijwilligers. Ingezonden mededeling Fabrieken Zevenbergen KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Borne (2e pred.pl.): Th. J. Remmers, Zijpe; te Ouder kerk aan den IJssel: B. Haverkamp, Groenökan. Aangenomen naar Amersfoort (vac. dr. A. Steen'beek): dr. B. Maarsingih, Soest; naar Welsum (O.): 'kand. F. Moll, Diemen, die 'bedankte voor BeeSd en voor Oosternijkerk. Ger. Keiken Beroepen te Helnkenszand en te Dalfsen: kand. E. Hoogerwerf, Baarn te Oosthem: kand. M. Meijering, Noordeloos; te Oudewater: E. C. Kim, Reitsum; te Vroomshoop: E. C. Kim, Reitsum. Jongen verdronken APPINGEDAM. 22-8. Heden don derdagmorgen, omstreeks half reven, is in het Eemskanaal te Garreweer by Appingedam een schelpenzuiger, de „Waddenzee" (circa 125 brt). uit Zoutkamp, gekanteld en gezonken. Vande vier opvarenden wisten zich drie in veiligheid te stellen. Een vyf-* tienjarige jongen kwam om het leven. Bij het passeren van een schip is de zuiger uitgeweken. Daarop is het schip, waarschijnlijk door de harde wind. uit de koers geraakt. De drie bovendeks vertoevende bemannings leden, de heven R. Roorda uit Leens en de 'gebroeders B. en B. Bolt uit Zoutkamp, zagen plotseling het schip höllen. Het was kennelijk met de beschoeiing in aanraking geweest. Eén van de gebroeders Bolt heeft neg gstraCht het logies te bereiken, waar de 15-jarige P. Kapenga uit Homhuizen, die als passagier de tocht meemaakte, lag te slapen. Het gelukte de heer Bolt niet meer de jongen tijdig te waarschuwen. De drie mannen konden veilig de vaste wal. bereiken. Op dat moment was de 15-jarige jongen nog in le ven. Men hoorde namelijk nog roe pen, dat het water snol steeg. Daar na heeft men niets meer van hem gehoord. „Vrije hoer" in arrest DRIEBERGEN, 22-8. De rijkspoli tie 'te Driebergen heeft donderdag morgen de 43-jarige landbouwer T. J. van Y. uit Driebergen aangehou den en ovex-gebraeht naar Utrecht. De heer van Y., die secretaris is van de afdeling Leersum en omstreken van de B.V.L. („Vrije Boeren") heeft een veebedrijf van 27 ha. met 31 koeien. Hij is gearresteerd omdat hij •heeft geweigerd de 'inventarisatie lijst van het Landbouwschap in te vullen. Hij zal 'tien dagen hechtenis moe ten ondergaan. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afd. Zeeland Juniorenconipetitie Op zaïterdag 7 september begint ook de jundoreneompetitie van de K.N.V.B. afdeling Zeeland, waaraan door 149 elftallen, verdeeld over 20 klassen, zal worden deelgenomen. Zes van deze twintig klassen zijn zg. A-junioren, terwijl 14 B-junio- renklassen zijn 'gevormd. De competitie-indeling 1963-1964 luidt voor de Schouwen-Duivelandse elftallen als volgt. Groep A IV: Beren A I, Goes A II, Kloetinge A I, Lewed. Boys A I, Robur A I, Wolfaartsdijk A I, Zie- ri'kzee A I, Burgh A I, MEVO A I. Groep B VII: Brouwershaven B I. Burgh B I, Renesse B I, WIK B I, Zwaluwen '61 B I (dubbele competi tie). Groep B VIII: Bruse Boys B I, Dreisohor B I, Duivelaod B I, MEVO B I, SKNWK B I, Zierikzee B I, Zierikzee B II. Vriendschappeiyke wedstrijden te Zierikzee Zaterdag 24 augustus speelt het 3e elftal van Zierikzee een vriend schappelijke ''wedstrijd tegen e'en SKNWK-comlbinatie uit Nieuwer- kerk (aanvang kwart over zes) en te voren spelen de Zierikzee-veteranen (om half vijf) vriendschappelijk te gen de Burgh-veteranen. MOTORSPORT Oriënteringsrit m.c. „Sparta" Op 25 augustus a.s. organiseert de motorclub „Sparta" te Zierikzee een oriënteringsrit voor auto's, motoren en scooters. Gestart wordt bij het „Huis van Nassau", waar men zich vanaf heden reeds voor deelname kan opgeven. Vroegtijdige aanmel ding bevordert een gemakkelijk ver loop van de start, welke plaats vindt om 2.30 uur. De route 'is weer uitgestippeld over goede wegen. Gereden wordt met een gemiddelde snelheid van 30 km. per uur en volgens het K.N.M. V.-reglement 1963. Voor 'deze rit zijn weer mooie dagprijzen beschikbaar gesteld. De rit telt mee voor hét kampioenschap. WANDELSPORT Oester-en mosseltocht Thoolse Wandel Unie Zaterdag 31 augustus, a.s. houdt de Thoolse Wandel Unie voor de derde maal haar oester- en mossel- tocht. De start vindt plaats op het Havenpléin. De 'dorpentocht is ^0 'km. lang; verder worden gehouden 5, 10, 15 en 25 km.-toohten. Ieder die één van deze tochten volbrengt krijgt een medaille, elke vereniging bovendien een 'groepsprijs. HAAMSTEDE, 21-8. De gemeente raad van Westerschouwen heeft op de woensdagavond gehouden verga dering besloten tot de instelling van een eigen dienst voor boupw- en wo ningtoezicht en gemeentewerken. Eerder was - zoals bekend be sloten tot uittreding uit de gemeen- schappelHke regeling tot centralisa tie van net bouw-, woning en wel standstoezicht en van de dienst van gemeentewrken op Schouwen-Duive land, Tholen en St. Philipsland. Dit betekende de start van de eigen dienst op 1 augustus j.l. Met betrek king tot de verdere organisatie vergde dit de nodige maattregelen en woens dagavond ging de raad akkoord met een voorstel van b. en w., waarin de cpzet van de eigen dienst nader was uitgewerkt. Gezien de omvang der werkzaam heden zal de nieuwe dienst bestaan uit een technisch ambtenaar I (direc teur), een technisch ambtenaar (plv. directeur) en een opzichter C. De raad besloot tot technisch ambtenaar in de rang van directeur van ge meentewerken te benoemen de heer Z. Roseboom te Renesse. Voor de functie van technisch ambtenaar plv. directeur is een oproep geplaatst. Tot opzichter C. benoemde de raad m.a.s. de heer J. C. van het Veer te Kerk- werve. Voorts ging de raad accoord met het voorstel van b. en vv. de voor malige raadszaal te Renesse te be stemmen als bureau gemeentewer ken, waartoe een bescheiden verbou wing zal moeten plaatsvinden. De raad verleende een krediet van f 7.500,voor de inrichting van dit bureau, alsmede voor de aanschaf fing van buitenmateriaal zoals wa terpasinstrument, jalons en meetap paratuur. De aanwezige inventaris in het kantoor van de Centrale Dienst te Renese is zo verouderd, dat geen poging wordt gedaan deze -inventa ris op te nemen. (Op deze raadsvergadering komen wij vrijdag nog nader terug. Red.). STAD EN PROVINCIE diverse berichten SEROOSKERKE Voor het examen Middenstand Algemene Handelskennis slaagde de heer A. Janse alhier. Hij werd opge leid door de Leidse Onderwijsinstel lingen. BRDIN1SSE Rondvaartdiensten Deltawerken gestaakt Aan de rondvaartdiensten met de motorboot „Lodewijk", die vaar tochten ondernam op de Grevelin- gen en langs de Deltawerken, is een voortijdig ein'de gekomen. De dien sten zijn met ingang van 19 augus tus gestaakt. Een verschil van me ning tussen de beide opvarenden S. Muller en A. van Gilst enerzijds en de eigenaar anderzijds kon niet bij gelegd worden, zodat bedoelde op varenden toen besloten het dienst verband op te zeggen. Opzichter Deltadienst door bus aangereden De opzichter bij de Deltadienst van Rijkswaterstaat, wonende te Bruinisse, maar tijdelijk, gestatio neerd te Willemstad, reed maandag morgen kwart over zeven per brom fiets naar zijin werk. Aan 'het eind van de Slaakdam moest hij de rij weg oversteken om van het fietspad naar de rechter weghelft te komen. Waarschijnlijk ten gevolge van de harde wind heeft hij de bus van de B.B.A., die zijn dienst naar Roosen daal reed, niet horen aankomen. Hij stak vlak voor de bus 'de weg over, zodat hij werd aangereden en langs de wegkant tegen de grond werd ge slingerd. Hij bekwam daarbij een zware hersenschudding. Na aanvan kelijk opgenomen te zijn in het zie kenhuis te Bergen op Zoom, is hij dinsdag naar Tilburg vervoerd. Ongeveer 85 negers, onder wie 33 kinderen, die woensdag aan eer. de monstratie voor 'de burgerrechten deelnamen, zijn door de politie van Plaquemine in Louisiana gearres teerd. Scheepvaartberichten Alphacca, 20-8 van Bremen naar Antwerpen. Esso Amsterdam (t.), 22-8 te Kawa saki verwacht. t Japara, 21-8 te Colombo. Phliïippia ft.), pass. 21-8 Bïzerta naar Mena Al A'hmadi. DEN HAAG. De molorbotter KW 65 „Wllly Catharina" (41 brt.) uit Katwijk is donderdagmorgen vroeg in het Eierlandse Gat tussen Texel en Vlieland aan de grond gelopen. De drie opvarenden, schipper W. de Vreugd, matroos N. Geut en licht matroos A. de Vreugd, allen uil Kat wijk, zijn aan boord genomen van de reddingboot „Baron van Katten- dijke" uit Texel, die echter als ge volg vam een defect aan het roer op sleeptouw moest worden genomen door de reddingboot „Carlol" van Terschelling. Béide reddingboten zijn intussen op Terschelling aange komen. a Israël behoudt zich het vecht van handelen voor wanneer de veilig heidsraad geen maatregelen neemt om een eind te maken aan de Syri sche agressie, zo is woensdag in een officieel communiqué in Tel Aviv beken'd gemaakt. Rusland 'heeft er op de ontwape ningsconferentie In Genève op aan gedrongen, dat zelfs onbemande bui tenlandse militaire bases tijdens 'de eerste etappe Vam de ontwapening worden ontmanteld. a De heer P. J. H. V. uit Heerlen is door de Zweedse politie aange houden, omdat hij door x*echts te houden met zijn auto, een ongeluk met dodelijke afloop heeft veroor zaakt. Arbeiders opgesloten in Amerikaanse mijn HAZLETON, 22-8. De pogingen om de drie im een mijn in Hazleton (Pennsylvania) ingesloten mijnwer kers 'te redden zijn donderdag voort gezet nadat het boren van het nieu we gat waardoor men de mannen omhoog wil halen was onderbroken door technische moeilijkheden. De eerste keer moest men de werk zaamheden staken omdat de gang waarin de mannen zioh bevinden gevaar liep in te storten door de trillingen van de machtige boor. Ook nu moet men het rustig aan doen want men is op een diepte van tach tig meter gekomen .ongeveer twintig meter van de plaa'ts waar de mijn werkers zitten. Het gat heeft een doorsnede van dertig, cm. en zal 'later worden verbreed. N.V.V. wil regeling van ploegendienst in C.A.O. voor het bakkersbedrijf AMSTERDAM, 22-8. De bij het N.V.V. aangesloten Algemene Be- drijfsbond Voedings- en Genotmid delen (A.B.V.G.) acht het wenselijk algemene regelen omtrent het wer ken in ploegen in het bakkersbedrijf vast te leggen in de nieuwe C.A.O., waarover medio september de on derhandelingen zullen beginnen. In het georganiseerd overleg bak kersbedrijf zijn hierover reeds ori ënterende besprekingen gehouden, zo 'blijkt uit een publikatie in het bondsorgaan van de A.B.V.G. Tot nu toe worden per bedrijf de werktijdregeling en de'beloning voor het werken in ploegen geregeld, waarbij wel enige uniformiteit in acht wordt genomen. Doch de A.B. V.G. meent dat daardoor een lande lijke regeling niet overbodig is. Het werken in ploegen veroorzaakt vol gens de N.V.V.-bond voor heel wat bakkersbedrijven puzzels. Het formeren van ploegen, die uitsluitend in de bakkerij werken, brengt volgens de A.B.V.G. veelal de noodzaak mee de bezorgwij'ken te reorganiseren. Het aantrekken van voldoende personeel voor de binnendienst wordt evenwel bemoei lijkt door de personeelssehaarste. Daardocr mankeert er volgens de A.B.V.G. wel eens wat aan de aan gevraagde vergunningen voor ploe gendiensten. Deze bond acht daar om hel vastleggen van algemene re gelen wenselijk. Na een inwerk tijd zal een bakkersbedrijf zich volgens de N.V.V.-bond aan deze regels moe ten houden. 121. „Hoe is het met hem?" Olivier, die de geredde drenkeling dn een der kooien heeft neergelegd, komt met een bezorgd gezicht op Aram toelopen. Arain, staande voor het bed, waarin hij kapitein Frede- niks heeft neergelegd, antwoordt niet, maar trekt het laken over het bleke be wegingloze gezicht. „Hij moet met zijn hoofd tegen de kampanjetrap geslagen zijnzegt hij dof. „Bedoel je, dat hij„Ja, Olivier, dit schip is nu zon der kapiteinTenzij jij het commando over wilt nemen". De beide mannen zwij gen. Buiten klinkt onafgebroken het ge bulder van de storm. Dan wordt opeens de deur opengerukt. Het is Agua en zijn gezicht voorspelt niet veel goeds. „Floyd is los!! Eén van die kerels heeft hem uil het vooronder gehaald!" roept hij uit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2