PAGODEN IN ZUID-VIETNAM DOOR HET LEGER BEZET T Rusland gaat te rade bij Zuid-Slavië Staat van alarm in Ver. Ar. Republiek Verkeersongeluk te Middelburg eist één dode en zes zwaargewonden V erkeersmisdrij ven Slecht weer en koude heerst in Europa IJzeren mast Brouwershaven I knapte af ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doiiderdag 22 augustus 1963 120e jaargang No. 19132 "WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN. ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Jeugdige coureurs streden om „Gouden Helm,, Strijd barst los. Maatregelen tegen boeddhisten SAIGON, 21-8. President Ngo van Zuid-Vietnam heeft woensdag maat regelen tegen de boeddhisten in zijn land genomen door de staat van be leg af te kondigen, een avondklok in de hoofdstad Saigon in te stellen en de pagoden door troepen te laten be zetten. Het vliegveld van Saigon is voor het luchtverkeer .gesloten. Politieke waarnemers achten de toestand in Zuid-Vietnam bijzonder onstabiel. De kansen op een staats greep zouden zijn toegenomen door dat de macht van het leger door de staat van beleg is toegenomen. Honderden monniken en nonnen werden gearresteerd en met auto's weggevoerd. Onder hen bevond zich een groot aantal gewonden. Volgens sommige berichten zijn verscheidene ir-n^v-en verzet boden, gedodd. Kort voordat de actie begon sneed een boeddhistische monnik zich de buik open. Hij was de eerste die op deze wijze zelfmoord pleegde uit pro test tegen de politiek van de Zuid- vietnnmese regering. Tn de stad Hue gingen de Zuid- vietnamese militairen het eerst tot actie over. De militaire actie begon daar kort na middernacht. Terwijl enige troepen naar de belangrijkste pagoden oprukten, bezetten andere eenheden het postkantoor en andere sleutelposities in de stad. Pagode verwoest Algemeen wordt aangenomen, dat de Toe Dam-pagode. waar een he vige strijd tussen monniken en mili tairen is geleverd, vrijwel geheel is verwoest. Volgens onbevestigde be richten zouden elf boeddhistische studenten zich in deze pagode in brand hebben gestoken toen de mili taire actie begon. De bevolking werd door luidsprekers en gongslagen ge wekt en verscheen in groten getale in de straten van Hue, stokken en stenen naar de politie en de militai ren wex-pend. Volgens radio-Saigon werden ne gen leden van de veiligheidsdienst tijdens het gevecht bij de Toe Dam- pagode gewond; enkele ernstig. Wat er met de honderden monni ken en nonnen, die in Saigon zijn ge arresteerd gaat gebeuren is niet be kend. Volgens sommigen zullen zij voor een militair tribunaal worden geleid. Anderen vrezen echter dat tal van gearresteerde boeddhisten eenvoudig zullen verdwijnen. De boeddhistische hogepriester Titjs Tri Kwang is aan arrestatie ontkomen. Het is niet bekend waar hij thans vertoeft. De boeddhistische leider werd enige tijd geleden door president Ngo beschuldigd van be trekkingen met de communisten. De boeddhisten hebben dit echter ont kend. De boeddhisten hebben verschei dene malen bij de regering geklaagd naar aanleiding van berichten over ophanden zijnde massa-arrestaties. De monniken in Xa Loi hadden prik- om do muren van de pa gode aangebracht, evenals een alarm- instalaltie. In de ramen van de bo venverdiepingen hadden zij tralies aangebracht. Tn Washington is bekendgemaakt, dat de nieuwe ambassadeur in Zuid- Vietnam, Henry Cabot Lodge, die momenteel in Tokio vertoeft, op dracht heeft gekregen onmiddellijk naar Saigon te vertrekken. Een woordvoerder van het Ame- Chroesjtsjov: „Iii Rusland te veel bureaucratie" BELGRADO, 21-8. - De Sowjet- Unie zal deskundigen naar Zuid- Slavië sturen om de manier waarop president Tito het democratisch be heer van de industrie heeft georga niseerd te bestuderen, zo heeft pre mier Chroesjtsjov woensdag in Bel grado onthuld. Chroesjtsjov zei tot arbeiders van een fabriek in Belgrado: „Ik denk dat onze ondernemingen zo sterk ge groeid zijn nu de verantwoordelijk heid van de directeuren zeer groot geworden is. Wanneer de openbare mening niet wordt gemobiliseerd, is er kans dat zij dictators worden". Chroesjtsjov zei in zijn tachtig Prinses Beatrix bezocht minuten durende rede, dat de toe stand in de Sowjet-Unie nu rijp is voer democratisering van het be heer van de ondernemingen. „Er is teveel bureaucratie. Wij zoeken naar vormen die niet in strijd zijn met het Leninistische principe van een heid van leiding". De Scwjet-Unie stelt daarom be lang in de Zuidslavische ervaring op dat gebied en is van plan een af vaardiging van de communistische partij, de vakbeweging en economi sche deskundigen te sturen, om de toestanden in Zuid-Slavië te bestu deren. Corsicaan wilde zich hoofdkwartier van F.A.O. levend verbranden ROME. 21-8. Prinses Beatrix heeft woensdagmiddag in haar hoedanig heid van voorzitster van de Euro pese werkgroep een bezoek gebracht aan 'het hoofdkwartier van de voed sel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties (F.A.O.). Zij werd ontvangen door de directeur-gene raal van de F.A.O., de heer B. R. Sen. en de heer A. H. Boerma, di recteur van het wereld-voedselpro gramma. De prinses had een gesprek met hege ambtenaren van de F.A.O. over de werkzaamheden van de or ganisatie. Zij toonde in het bijzon der belangstelling voor de hulp die de F.A.O. en het wereld-voedselpro gramma hebben verleend aan de slachtoffers van de aardbeving in Perzië. BAST JA, Corsica, 21-8. Een Corsi- caanse dichter, Pedrito Maestracci, heeft woensdag op een plein in Bas- tia op Corsica aanstalten gemaakt om zich levend te verbranden, ten einde de aandacht van de regering op de economische problemen van het eiland te vestigen. Hij had een hoop stro en oude dozen opgestapeld en stond met een kan petroleum naast zich een menigte van ongeveer honderd mensen uit te leggen, waar om hij zich ging verbranden. De mensen waren nog bezig hem af te brengen van zijn plan tot navolging van de Vietnamese boeddhisten, toen de regen neerplensde en zijn brandstapel doorweekte. Maestracci zei, teleurgesteld, dat dit „slechts uitstel" betekende. In de wijk Carabanchel vari Madrid heeft, een zeer felle brand gewoed in een grote rubberfabriek, de grootste brand in Madrid van de laatste jaren. Meer dan dertigduizend opgeslagen autobanden gingen in vlammen op. Bij dr blussing werkte de Madrileense brandweer samen met die van een nabij gelegen Amerikaanse basis. De schade is bijzonder groot. - Foto links:'dikke zwarte rookwolken dreven over de Spaanse hoofdstad, de stank was afgrij selijk. - Rechts: nog te redden banden worden overhaast in veiligheid ge bracht. rikaanse ministerie van buitenland se zaken zei, dat de regering van de V.S. niet van tevoren op de hoogte was gesteld van de militaire actie tegen de boeddhisten. Volgens de woordvoerder zijn de 12.000 Ameri kaanse legeradviseurs in Zuid-Viet nam op geen enkele wijze in de staat van beleg betrokken. De toestand in Zuid-Vietnam is op het ogenblik nog zeer gespannen maar verder rustig. De autoriteiten beheersen het land volledig. In drie pagoden in Saigon zouden wapens, explosieven en ver- bindingsmaterieel in beslag zijn ge nomen, aldus de woordvoerder. CAIRO, 21-8. - De strijdkrachten van de Verenigde Arabische Repu bliek zijn in staat van alarm ge bracht om „Israëlische agressie" te gen Syrië het hoofd te bicden, zo heeft ht Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten woensdagavond bekendgemaakt. Het besluit hiertoe werd genomen na een „militaire bijeenkomst", waarep de toestand in Syrië en „de Israëlische agressie op Syrisch grondgebied" was besproken", aldus het persbureau. n Het Sowjetrussische ministerie van buitenlandse zaken heeft woens dag geweigerd de tekst te aanvaar den van een Westduitse verklaring betreffende de endertekening van het beperkte kernstopverdrag. GOUDA. De 86-;ariige F. J. Ver meulen uit Gouda is op de Verzets- laan te Gouda door een achteruit rijdende vrachtauto overreden. Hij moest zwaargewond im het Van Iterson- ziekenhuis worden opgeno men, waar hij spoedig aan zijn ver wondingen is bezweken. Op het Londense vliegveld London Airport is een vijf verdiepingen hoge parkeer-garage geopend, welke de grootste openbare garage zou zijn, welke na de oorlog in Engeland is gebouwd. Het gevaarte, vijftien meter hoog, is geheel van gewapend beton gemaakt en biedt plaats aan 1150 personenwa gens en 20' bussen. De automobilist, die de garage wil inrijden, móet geld in een automaat stoppen waardoor hij niet alleen een kaartje met datum en tijd krijgt, maar waardoor ook een afsluitboom omhoog gaat. Daarna kan hij, via opritten tot het dak toe, zelf een plaatsje zoeken voor zijn wa gen. - Boven: een overzicht van de garage; onder: een veilige droge par keerplaats en nog een mooi uitzicht op het vliegveld toe. MIDDELBURG, 21-8. De 67-jarige Jaccbus Brouwer uit Middelburg is woensdagavond om tien uur bij een auto-engeluk op de Nieuwe Vlissing- seweg in Middelburg om het leven gekomen. Bjj het gecompliceerde verkeersongeluk werden zes perso nen zwaargewond en vjjf personen liepen lichtere verwondingen op. De heer Brouwer was door het echtpaar B. uit Middelburg als lifter meegenomen in de personenauto, waarin ook de heer A. R. uit Vlis- sin'gen meereed. De personenauto bolste 'nagenoeg frontaal op een na derende bestelauto, bestuurd door W. A. uiit Middelburg die zijn ver loofde, mej. A. L. K., naar 'huis wil de brenigen. De heer Brouwer was op slag dood, d'e overige vijf perso nen werden zwaar gewond in het Middelburgs Gasthuis opgenomen. Daar kwam ook de eveneens zwaargewonde 17-jarige H. W. uit Aken terecht. Hij was als bestuur der van een personenauto met grote snelheid op een onverlichte auto ge reden, die was gestopt voor de auto's die tegen elkaar botsten. De jonge Duiitser, die niet in het bezit van een rijbewijs was, vervoerde in de auto twee 1 andgenoten -wienden en een Middelburgs meisje, dat door de Duitsers thuis zou worden gébracht. De vrienden van W. en het meisje kregen 'geen letsel, ofschoon de auto totaal vernield werd. Door de kracht, waarmee de wa gen van de Duitse jongen op de stil staande auto vloog ontstond een ket tingbotsing, waarbij vijf personen lidht gewond werden, terwijl vier auto's in elkaar werden gedrukt. Nederlander omgekomen bij een bergtocht GRINDELWALD, 21-8. Een jonige Nederlander, Hendrik Visser, die mot zijn ouders in de plagts Schwen- di 'bij Grinidelwald in Zwitserland met vakantie was, is daar bij een bergtodht om het leven gekomen. Hij was sinds vrijdag vermist. Aanslag op woning van neger-advocaat BIRMINGHAM, 21-8. Te Birming ham in de Amerikaanse staat Ala bama loste de politie dinsdagavond waarschuwingsschoten om een grote menigte woedende negers te ver spreiden die zich verzameld had na dat 'de woning van een neger advo caat door een bomaanslag was ver nield. De advocaat, Arthur Shores, was alleen thuis toen de aanslag werd gepleegd. Hij kwam er heel huids af. De rest van het gezin was naar de bioscoop. Shores is als raadsman opgetreden voor James Hood, een negerstudent die zich eerder dit jaar aan de universitit van Alabama - die voorheen alleen •voor 'blanken bestemd was - liet tin- sc-Hrij'ven, maar zich twee weken geleden wegens een mentale inzin king terugtrok. LONDEN, 21-8. Duitsland werd woensdag het zwaarst getroffen door de koude die op het ogenblik heerst in Europa. In de Beierse Alpen kwamen sneeuwstormen voor. In het noorden en westen van Duitsland vielèn zware hagelbuien. In Hamburg liepen tal van kelders onder water en werden 9.000 tele foonkabels beschadigd. Op de hoog ste iberg in west-Dud'tsland, de Zug- spitze, lag de sneeuw 20 cm hoog. In Zweden was het over het alge meen bewolkt maar warm. Er dreig den onweersbuien. In het zuiden van Noorwegen sdheer. de zon na ver scheidene dagen van hevige regen en koel weer. In Rome was de hemel woensdag bewolkt, maar de rest van Italië baadde in zonneschijn. Ook voor de komende 24 uur wordt voor het DEN HAAG, 22-8. In 1961 werden in totaal 9162 veroordelingen wegens verkeersmisdrijven onherroepelijk (ten opzichte van 1960 -F 5 Van deze vonnissen werden er 5248 1.4 gewezen wegens rijden onder invloed van alcohol, 1597 19 °/o) wegens doorrijden na ongeval en 1494 1.2 wegens joy-riding. Aan de wegens „rijden onder in- viced" veroordeelde bestuurders van molorrrijtuigen werd bij 70 der vonnissen gevangenisstraf (waarvan 94 °/o onvoorwaardelijk) opgelegd; voor bromfietsers was dit 26 en voor wielrijders 17 Dit nummer bestaat uil 8 pagina's Een al te machtige bondge noot is gevaarlijker dan een vijand. Iets beter weer Verwachting tot vrijdagavond: Aanvankelijk enige regen of motre gen, morgen enkele verspreide op klaringen; ovei-wegend matige zui delijke wind, ruimend naar zuidwest tot west; iets zachter.. 23 aug. Zon op 5.35, onder 19.50. Maan op 9.56, onder 21.45. Eerste kwartier: 27 aug. Ie 7.54. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 23 aug. 6.04 v.m. WASHINGTON. De Ver. Staten hebben in het begro tings jaar 1962- 1963 onder programma „Voedsel voor de vrede" voor een bedrag van 1.526 miljoen dollar aan voedsel-land- bouwprodukten naar het buitenland gezonden, zo heeft president Kenne dy woensdag ter kennis van het Con gres gebracht. Giraffe geboren in Artis AMSTERDAM, 21-8. Voor het eerst sinds 36 jaar is in Artis een giraffe geboren, die van zijn verzor gers de naam Mohammed heeft ge kregen. In 1958 zette zijn moeder, Lisa, als jong dier samen met haar echtgenoot Komo voet op Amster damse bodem. De geboorte van een giraffe in ge vangenschap is geen alledaagse ge beurtenis. In 1926 werd voor de eer ste keer in de Amsterdamse dieren tuin een giraffe geboren. grootste deel van Italië mooi weer voorspeld. Het weer in Frankrijk vertoonde enige verbetering na bijzonder slecht weer in de afgelopen 14 dagen. In het zuiden van Frankrijk was hel zelfs mooi weer. In Portugal was het mooi weer. In Lissabon liep het kwik zelfs tot 29 graden op. Voor het zuiden van Engeland wordt slecht weer en regen voor speld. BROUWERSHAVEN: 23 aug. 5.32 v.m. 17.47 n.m. WESTERSCHOUWEN 23 aug. 4.44 v.m. 16.38 n.m. Doodtij: 29 aug. HET WEEKOVERZICHT BE BILT, 22-8. Het K.N.M.I. deelt méde: Hét frontenstelsel van een nieuwe depressfie, waarvan het cen^ trum zioh op de oceaan even ten noordwesten van Ierland bevindt, is in de nacht van woensdag op don derdag tot het Kanaal doorgedron gen. Het veroorzaakt in ons land en'ige regen of motregen. De aange- voerde lucht is iets zachter maar ook vochtig, zodat na de frontpas- sage er over het algemeen veel be wolking blijft binnendrijven. Aan het koufront kan bij de Golf van Biscaye een storing ontstaan die naar Frankrijk trekt. In de vochtige lucht ontstond aan de ingang van het Kanaal uitgebreide mist. Wel licht zal ook in ons land het weer tijdelijk nevelig zijn. De matige wind draait na de frontpassage naar zuidwest tot west. Prijs van het aardgas DEN HAAG, 21-8. Naar thans be kend is geworden, heeft de Neder landse Gasunie bij haar onderhan delingen over de aardgasprijs met de speéiaal daarvoor gevormde werk groep van de gemeenten aangeboden het aardgas te leveren tegen een prijs, die varieert van zeven tot acht cent per 'kubieke meter. Deze prijs is samengesteld uit een basisprijs van 6,35 cent per kubieke meter plus een vastrechttarief plus een ca paciteitstoeslag. die varieert naar gelang van de hoeveelheid, welke een gemeente afneemt en het ver schil tussen zomer- en winterver- bruïk. Daar deze factoren van ge meente tot gemeente anders kunnen zijn. kan de eindprijs voor de ene gemeente zeven cent en voor de an dere acht cent bedragen. Dit is dan 'de inkoopsprijs der ge meenten, welke prijs de gemeenten aan de verbruikers zullen vragen, moet door hen zelf worden bepaald. Bemanning gariialenkolter aan groot gevaar ontsnapt BROUWERSHAVEN, 21-8. Won der boven wonder is dinsdagmiddag de bemanning van de garnalenbol- tcr Brouwcrsharven I van Gebrs. de Noojjer aan de dood ontsnapt. Ter wijl deze vissers ter hoogte van De Banjaart, ongeveer 3Vz uur slomens uit de kust, bezig waren de korren binnen te draaien, knapte plotseling met donderend geweld de ijzeren mast af, welke overdwars op het vaartuig ierecht kwam. De achter mast, welke middels een stag aan de voormast verbonden is, werd meegesleurd, waardoor dc stuurhut geheel naar voren schoof en het bo vengedeelte totaal werd verwoest. De schippers J. de Nooijer, C. de Nooijer, de knecht L. Lievense en een tweetal Hollandse vakantiegan gers, die de tocht meemaakten, kre gen de schrik van hun leven. Nadat dc vistuigen tegen het vaartuig ge sjord waren, is het schip op eigen kracht tot voor de haven van Brou wershaven opgestoomd, waar de he vig geschrokken vakantiegangers door de motorsleepboot „Nelly" van de heer Rijpkema van boord wer den gehaald. Mede door hulp van de collega's garnalenvissers J. en P. Sperling van de Ouddorp 3 en Ouddorp 8, werd getracht het gevaarte binnen boord te draaien, wat mislukte. Besloten werd toen naar de Deltawerkhaven in Den Osse te stomen, waar op nieuw een poging werd gedaan de mast binnen 'boord te krijgen. Onder de vele toeschouwers merk ten we o.m. op burgemeester A. H. Vermeulen, die zich van de toedracht op de hoogte kwam stellen. De schade loopt in de duizenden guldens, maar gelukkig zijn de op varenden op miraculeuze wijze aan de dood ontsnapt. Het schip is inmiddels ter repara tie vertrokken naar de scheepswerf L. Padmos te Bruinisse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1