JACHTEN DOOR STORM OP STRAND EN DIJK GEWORPEN WEST-DUITSLAND TEKENDE KERNSTOP-VERDRAG Prins Bernhard bezoekt nieuw reservaat Waarnemersvoorstel in NAVO-raad Britse politie overstroomd met „tips" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 augustus 1963 120e jaargang No. 19431 -WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 4EDAKTIE EN ADMINISTRATIE; -mv w-lien I. Zierikzee, Postbus .10 1 tel nill0-2255 Na 18.00 uur; tel. 01110-2118. Girorekening no 137677 '■.n»zc« Redo leur: M J Bij de Vaate, lel 01110-2938 •J-»q.,ve N V Drukkerij v h Lakenntan Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ent pur mm. - Succesjes (max. 15 mm) t 1,per stuk. In dit nummer: Veilig Ver keer's oriënteringsrit te Zierikzee DEN HAAG. 19-8. Het Neder landse jacht de „Roompot", dat bg stormwfecr op het strand bg het Was- scnaarse Slag was geworpen, kon maandag niet vlot worden getrok ken. Het Engelse jacht „Hugh Ta bor", dat eveneens in de nacht van zondag op maandag in moeilgkheden kwam en op de Westermeerdgk bg Urk werd gezet, kon evenmin in zgn clement terug worden gebracht. De „Roompot" was bemand door twee Duitsers, de 30-jarige koopman Werner Ade uit Stuttgart en de 22- jarige Brigitte Loibel uit KreuSztam bij Munster. De motor van het scheepje, dat Broek in Waterland als thiushaven heeft, weigerde tijdens het noodweer, waarna het bootje op het strand terecht kwam. De heer Ade was een week of drie geleden met een Duitse jongeman aan boort) van de „Roompot", toen het. jacht 's nachts op de Haaksgronden vast liep. De „Iiugh Tabor" kwam op het IJsselmeer in een storm. Het jacht, een omgebouwde houten reddings boot, kwam hoog op de dijk bij Urk. De opvarenden, een Engelse pompen- fabrikant met zijn echtgenote en drie kinderen, konden wadend de vaste wal bereiken. Het schip, dat lek is geslagen, kon met drie schepen niet van de dijk worden getrokken. De pogingen om de gestrande jach ten weer vlot te krijgen zullen van daag (dinsdag) worden voortgezet. HOEK VAN HOLLAND, 19-8. De reddingsboot „Koningin Wilhelmina" is maandagmiddag uit Stellendam uitgevaren naar het jacht „Hens Torn" uit IJmuiden, dat in het Vuile Gat aan de grond was gelopen. De negen opvarenden zijn aan boord genomen. Noor schip in moeilijkheden IJMUIDEN, 19-8. Het 299 ton me tende Noorse vrachtschip „Basel", dat maandagmorgen op 10 mijl ten westen van Texel door zware slagzij in ernstige moeilijkheden raakte, is gisteravond om half tien. nadat de bemanning bet schap goeddeel® weer overeind had gekregen, naar IJmui den gekoerst. De zeesleper „Holland" van rederij Doeksen van Terschelling en de reddingsboot „Prins Hendrik" uit Den Helder, escorteren het vracht schip. De kapitein van de „Basel" had assistentie gevraagd. Daarop voer de reddingboot uit en werd een Nep tune van de Marine Luchtvaartdienst ingezet voor de plaatsbepaling van het schip. Helikopter-hulp werd af gewezen. Wel voeren behalve de „Holland" de slepers „Hector" en „Simson" van het Bureau Wijsmul ler uit Den Helder ook naar het in nood zijnde schip, terwijl voorts een Duits schip in de nabijheid van de „Basel" bleef. De bemaninng verzette een deel van de buiklading, waardoor de slag zij verminderde tot vijf graden. In middels werd de windkracht minder en vlakte de zee wat af. De kapitein besloot „rond te gaan" en vervolgens naar IJmuiden te varen. Felle Vlaamse demonstratie Bondsrepubliek weigert Oost-Duitsland te erkennen DU nummer bestaat uit 8 pagina's Wy Ieren veel van onze successen, maar meer van ons falen. Wrak Japans vliegtuig gevonden op berghelling TOKIO, 20-8. Op het Japanse eiland Hasjijo is heden (dinsdag) te gen een berghelling het wrak ge vonden van bet Japanse vliegtuig dat sinds zaterdag met zestden pas sagiers en drie bemanningsleden aan boord vermist werd. Van het toestel, een „De Havilland Heron" van de luchtvaartmaatschappij „Foej ita", werd niets meer vernomen nadat het wais opgestegen van Hasjijo voor een vlucht naar Tokio. Volgens de ■eerste berichten zijn bij het wrak geen overlevenden aangetroffen. Veranderlijk Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met opkla ringen, maar tijdelijk ook buien; ma tige, later voornamelijk aan de kust nu en dan krachtige westelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 21 aug. Zon op 5.32, onder 19.54. Maan op 7.39, onder 21.08. 22 aug. Zon op 5.33, onder 19.52. Maan, op 8.48, onder 21.27. Eerste kwartier: 27 aug. te 7.54. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 21 aug. 4.51 v.m. 16.58 mm. 22 aug. 5.28 v.m. 17.32 n.m. BROUWERSHAVEN 21 aug. 4.21 v.m. 16.42 n.m. 22 aug. 4.57 v.m. 17.15 n.m. WESTERSCHOUWEN 21 aug. 3.37 v.m. 15.34 n.m. 22 aug. 4.12 v.m. 16.06 n.m. Doodtij: 21 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Van een lagedrukgebied be vindt het hoofdcentrum zich. boven de Noordzee. Ook op -grote hoogte is de druk laag en rondom dit systeem trekken ramdstoringen naar het oos ten waarbij ze ons land op korte af stand! passeren. Dinsdagmorgen trok zo'n storing vergezeld van een klei ne regenzone langs de Franse Ka- naaükust. De storing veroorzaakt ook lm ons land wat regen, voornamelijk ïtï de zuidelijke provincies. Achter de storing stroomt met toenemende westelijke wind weer iets onstabiele lucht binnen, zodat er morgen naast opklaringen tijdelijk ook enkele bui en te verwachten zijn. In het tem- peratuurverloop komt weinig veran dering. Tot ver dn Europa is het weer koeler geworden. Zelfs in de Ba'likan, Italië en Spanje zijn de tem peraturen gematigd. HAMBURG, 19-8. De ambassa deur van West-Duitsland in de Ver enigde Staten en de zaakgelastigden in Lenden en Moskou hebben giste ren (maandag) namens hun land het gedeeltelijke kernstopverdrag onder- lekend. Gelijktijdig met de ondertekening van het verdrag gaf de regering in Bonn een verklaring uit, waarin zij nogmaals zegt Oost-Duitsland niet als staat en haar leiders niet als re gering te erkennen. De Bondsx-ege- ring verklaart nadrukkelijk dat zij alleen het gehele Duitse volk verte genwoordigt. Zij spreekt echter de hoop uit dat het verdrag ertoe zal bijdragen, de oorzaken van de poli tieke spanningen tussen Oost en West uit de weg te ruimen De Westduitse ambassadeur in Washington, Knappstein, verklaarde zeer verheugd te zijn uiteindelijk de opdracht te hebben gekregen het verdrag te ondertekenen. In Moskou werd het verdrag we gens ziekte van de ambassadeur ge tekend door zaakgelastigde Scholl. Na de ondertekening zei deze: „ik dank u zeer. Ik heb niets te zeggen". Van Westduitse zijde werd later ge zegd dat Scholl geen instructies had Wegens vakantie van de ambassa- voor een toespraak- deur in Londen tekende daar zaak gelastigde Thierfelder het verdrag. West-Duitsland is het 68ste land dat tot het gedeeltelijke kernstop verdrag is toegetreden. De Oostduitse minister van buiten landse zaken Bolz had het verdrag reeds begin augustus in Moskou ge tekend. (Oost-Duitsland heeft geen vertegenwoordigingen in Engeland en de Verenigde Staten). Senator Morse De democratische senator Wayne Morse zei maandag dat de West duitse leiders te veel nadruk leggen op het niet erkennen van Oost-Duits land in verband met het gedeelte lijke kernstopverdrag. „Wat ze ook van hun eigen politiek ten opzichte van Oost-Duitsland mogen verwach ten. de politieke leiders in West- Duitsland dragen oogkleppen wan neer zij denken dat het Amerikaanse volk nog lang het niet erkennen van de communistische regering zal-stel- Onderzoek tot instandhouding Afrikaanse wildstand FRANCJSTOWN, 19—8. Prins Bern hard heeft maandag als eerste be langrijke buitenlander een bezoek gebracht aan het nieuwe wildreser vaat Moremi in Beetsjoeanaland, op ruim driehonderd kilometer ten zuid westen van Livingstone. De prins zal zgn vakantie in Afrika gebruiken om de mogelijkheden te onderzoeken om het wild in het noorden van Beet sjoeanaland in stand te houden. Hij zal van zijn bevindingen ver slag u-tbrengen aan het wereldfonds voor in het wild levende dieren, waarvan hij tezamen met prins Phi lip van Engeland voorzitter is. De prins zal oök een bezoek bren gen aan Tschobe, een 'kleiner reser vaat. dat tachtig kilometer verder naar het noorden ligt. In de eerste plaats zal de prins veel foto's maken maar hij zal waarschijnlijk ook pro beren een gemsbok en een buffel te schieten. Een verslaggever van het in Jo hannesburg verschijnende blad Rand Britse bouwvakarbeiders begonnen stakingsaktie LONDEN, 19-8. De Britse bouw- vaikaxbeiders zijn maandag begon- ren met een stakingsactie waarbij tot nader order het werk aan een vijfhonderdtal belangrijke objecten op omgezette tijden voor een week za'l worden neergelegd. Daarbij zijn 150.000 ai'beïders rechtstreeks be trokken maar de andere 850.000 le den van het vakverbond zijn tot een langzaam-aan-actie overgegaan. Dit is de eei'ste officiële staking in het bouwbedrijf sinds bijna veertig jaar. De vakbonden besloten hiertoe, na dat de overheid hun eisen voor sa larisverhoging en een veertigurige werkweek had verworpen. Daily Mail vroeg do prins bij zijn aankomst in Beetsjoeanaland hoe hij als voorzitter van het wereldfonds voor in het wild levende dieren eens 'n tijger had kunnen schieten. Prins Bernhard antwoordde daarop: .Wan neer er geen dieren worden gescho ten zou er in het geheel geen behoud' van de wildstand mogelijk zijn'. Door bijensteek genezen KOPENHAGEN, 19-8. Een 84-ja- rige Deen, die aan jicht leed en slechts met behulp van een stok kon lopen, werd zondag door een bij ge stoken. Tot zijn grote vreugde be merkte hij kort daarna dat hij zijn stok niet meer nodig had en los kon lopen. Imkers menen, dat de stof die donr een steek van een bij in het lichaam terecht komt, het genezings proces van bepaalde reumatische aandoeningen bevordert. Prinses Margriet terug naar Italië SCHIPHOL, 19-8. Uitgeleide ge- vaan door Jvr. C. E. B. Röell, hof dame van het paleis Soestdijk, is prinses Margriet maandagochtend in een vliegende storm van Schiphol teruggekeerd naar het zonnige Italië. Zij maakte de reïs samen met Üe twee zoons van dè commissaris dei- koningin in Limburg, de heren F. en Ph. Houben, die eveneens met va kantie gaan in Italië. Naar bekend had de prinses vrij dag jl. 'haar vakantie dn Porte Ercoie onderbroken om zaterdag in Maas- tricht het huwelijk bij te wonen van mej. Jenny G. M. Houben en mr. Joseph P. M. H. MerckelbaOh, zoon van de burgemeester van Wittem. len boven het vooruitzicht van een vermindering van de spanning tus sen ens en de Sowjet-Unie. Iemand in Bonn houdt zichzelf voor de gek wanneer hij denkt dat de Oostduitse westie nog lang een ontspanning tussen Oost en West kan tegenhou den, wanneer de voorwaarden daar toe gunstig zijn". De verdeling van Duitsland is „een van de dingen die het Duitse volk moet ondei-gaan om dat het een oorlog is begonnen en deze heeft verloren", aldus Morse. WASHINGTON. 19—8. Zeer bin nenkort zal de N.A.V.O.-raad in Pa rijs beraadslagen ever het Sowjet- russische voorstel tot het stationeren van waarnemers, zo heeft het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken geantwoord op een vraag van Gerhard Schroder, de Westduit se minister van buitenlandse zaken. Schroder had in een brief zgn Ame rikaanse collega. Dean Rusk, om een dergelijke bijeenkomst gevraagd. De Westdufl&a ambassadeur in Washington. Knappstein, heeft over deze 'kwestie gesproken met twee frinMionarissen van het Amerikaan se ministerie. Wanneer de beraad slagingen zullen beginnen, werd niet ""^zt'gd. In officiële kringen vermoedt men dat er een speciale vergadering- 7al worden gehouden. a Russische technici hebben eeii Scotland Yard op spoor van viertal treindieven LONDEN, 19-9. Britse rechercheurs gaan de passagierslijsten na van vliegtuigen die de laatste tgd van het vliegveld van Londen zijn ver trokken. Zg proberen het spoor te vinden van een vrouw, bijgenaamd Cockney Mary, en haar lange vriend. Zij hadden een dag na de grote trein- roof een zwarte sportwagen van een garage in een voorstad van Londen gekocht en deze betaald met biljetten van vgf pond. De koopsom bedroeg 835 pond. De auto is maandag op vingerafdrukken onderzocht. De boerderij Leatherslade, waar de treindieven enige tijd verblijf heb ben gehouden, wordt inmiddels me ter voor meter door de politie door zocht, waarbij gebi-uik wordt ge maakt van speurhonden. De eigenaar van de boerderij, Bernard Rixon, zal de boerdeiij, zodra de politie haar werkzaamheden heeft beëindigd, voor het publiek ter bezichtiging open stellen. Hij heeft de toegangsprijs al vastgesteld: een gulden vijf en twin tig per persoon. Bus stort in rivier SANTIAGO, 19-8. 23 mensen zijn om het leven gökomen en 15 zwaar gewond toen een bus maandag op rortd 200 km. ten zuiden van Santi ago in Chili in de rivlier de Cacha- poal stortte. Op de weg tussen de landelijke gemeenten Las Balsas en Las Ca'bras deed de versnelling het plotseling niet meer, waarna de bus verongelukte. Organisator „grote onbekende" Volgens de Londense „Evening News" is de naam van de organisa tor van de treinroof nog niet bij de politie bekend. Vier bekende onder wereldfiguren zijn sinds de overval niet meer gezien en de politie zou deze mannen graag ondervragen. De belangstelling van het publiek om een kans te maken op een ge deelte van de uitgeloofde beloning van ruim twee en een half miljoen, is nog steeds groot. De politie wordt overstroomd met aanwijzingen. Traangasbommen tegen betogende negers PLAQUEMINE, 20-8. Maandag avond heeft de politie te Plaquemine in de Amerikaanse staat Louisiana, een menigte van ongeveer vierhon derd negers 'die een betoging hielden tegen de rassenscheiding met behulp van traangasbommen verspreid. Minstens tien negers, onder wie de nationale leider van het congres voor rassenge'lijkheid, James Far mer, werden gearresteerd. Farmer ■had te voren de negers opgeroepen, alle bedrijven in de stad waar ras senscheiding wordt toegepast te boy cotten. Hij zei op-een operibare bij eenkomst dat „geen volk ooit vrij heid heeft verkregen zonder stx-ijd". De negers trokken daarna zingend de stad in. Plaquemine lliijft aan de Mississippi ongeveer 25 kilometer ten zuidwes ten van Baton Rouge. machine gemaakt, die niet behoeft te worden gesmeerd, aldus het Rus sische persbureau „Tass". De drijf as zit in een zogenaamd „droog ko gellager". Zondag, na de jaarlijkse IJser-bedevaart, is een grote stoet Vlamingen met jele auto's en bussen langs de Noordzeekust van.België getrokken om aldus te protesteren tegen de verfransing van de Belgische luxe-badplaatsen. - Foto boven: in Oostende werden de demonstranten, die Vlaamse vlaggen en spandoeken meevoerden bekogeld met aardappelen en rotte eieren. - Foto onder: een fel gevecht tussen demonstranten pro en contra. Minister Luns feliciteert Soebandrio DEN HAAG, 17-8. Een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld dat minister Luns een telegram heeft ge zonden aan de Indonesische minister van buitenlandse zaken, de heer Soe bandrio, van de volgende inhoud: „Ter gelegenheid van de viering van de Indonesische nationale dag bied ik uwe excellentie mijn welge meende gelukwensen aan. Het stemt mij tot bijzondere voldoening, dat het herstel der betrekkingen tussen onze landen mij hiertoe weer de gelegen heid geeft". In de Zwitserse stad Lausanne zijn reeds nu grote werken aan de gang in verband met de Zwitserse natio nale tentoonstelling, welke daar vol gend jaar zal worden gehouden. - Foto boven: het wegennet in en ron dom Lausanne wordt grondig ver beterd. en vernieuwd. We zien hier een gloednieuwe rotonde met op de achtergrond enige van de in aan bouw zijnde tentoonstellingsgebou wen. - Onder: paviljoen vijf, gewijd aan de handel, wordt geheel zonder muren gebouwd. De zesduizend vier kante meter oppervlakte ivordt af gedekt door. een doorschijnend poly ester dak op palen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1