RUSLAND ACHTERSTALUG MET BIJDRAGE AAN V.N. Koortsachtige politie-aktiviteit leidde tot arrestatie treinrovers hulp Amerikaanse voor Somali Amerikaanse spion kreeg levenslang Aardschokken in Japan en Zuid-Amerika Negers gearresteerd Duitsers plunderden Souburgse automaat Onlusten in het vroegere Frans Kongo Amerikaanse in Vlaardingen beroofd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 augustus 1963 119e jaargang No. 19429 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Engelse jeugdgroep te Zierikzee Stemrecht Sow jet-Unie kan in gevaar komen SCHIPHOL, 15—8. Komt het stem recht van de Sowjet-Unle in de Ai- gemene Vergadering der V.N. in ge vaar nu dit land met de andere com munistische staten weigert zjjn aan deel bij te dragen in de kosten der V.N.-legers, die in Kongo en langs de grens bij Gaza tussen Israël en de Arabische Republiek orde en rust handhaven Over deze vraag en over andere kwesties, die op de eerstvolgende zitting van de algemene vergadering der V.N. in de komende 'herfst aan de orde zullen komen, heeft de plaatsvervangend permanente verte genwoordiger der V.S, bij de Ver enigde Naties, ambassadeur Francis Plimpton, in de afgelopen twee da gen op hot ministerie van buiten landse zaken in Den Haag van ge dachten gewisseld. Hij pleegde over leg met de secretaris-generaal, mr. S. J. Baron van Tuyll van Seroos- kerken, de directeur-generaal voor politieke zaken, mr. J. A. G. Baron de Vos van Steenwijk, en met de plaatsvervangend chef directe inter nationale organisaties, D. W. Baron van Lynden. „Wel is het uiteraard uw eigen permanente vertegenwoordiger bij de V.N., mr. C. W. A. Schurmann, die straks op de zitting met deze pro blemen te maken krijgt, dooh uiter aard ontvangt hij instructies uit Den Haag en daarom acht de V.S. het nuttig van te voren met de regerin gen van andere landen over agenda punten te spraken", aldus vertelde de beer Plimpton, die zich op een rondreis langs west-Europese rege ringszetels bevindt, vlak voor zijn vertrek naar Kopenhagen op Schip- bol. Zestig miljard dollar „Een van de problemen, die op de agenda voor de komende assemblee staan betreft de financiële situatie der V.N.", zo zette hij uiteen. De communistische landen weigeren bij te dragen in de kosten voor bet V.N. leger in Kongo en dat bij Gaza, waar al reeds sinds 1956 een V.N.-Aroe- penmacht van 5 a 6000 man langs de Israëlisch-Egyptische grens patrouil leert. „Het achterstallige bedrag, dat pvsl?.nd moet betalen bedraagt thans 60 miljoen dollar, en volgens artikel 19 van het handvest der V.N. ver valt het stemrecht van een land, wanneer het achterstallige bedrag oploopt tot de normale contributie voor de tijd van 2 jaar. Voor de Sowjet-Unie komt dat neer op 51 miljoen dollar. Het artikel wordt dus toepasselijk op de Sowjet-Unle, in dien dit land niet voor 31 december a,s. tenminste 9 miljoen dollar be taalt". In totaal derven de V.N. op het ogenblik aan contributie-inkomsten een bedrag dat de 100 miljoen dol- LONDEN, 158. Drie mannen en twee vrouwen zjjn donderdagavond in verband met de treinberoving in Engeland waarbij dertig miljoen gul den werd gestolen in staat van be schuldiging gesteld. Twee van hen, en andere niet genoemde personen, zjjn beschuldigd aan de diefstal te hebben meegedaan terwijl een man en de twee vrouwen heling ten laste werd gelegd. Volgens een politiewoordvoerder zijn thans geen verdere arrestaties te verwachten. Twee mannen, die op weg waren naar Nederland, werden donderdagavond op London Airport ondervraagt. Zij mochten echter hun reis voortzetten. De politie gelooft dat thans geen der gezochten buiten Engeland vertoeft. Het totale achter haalde geldbedrag zou ongeveer één miljoen 200.000 gulden bedragen. De beschuldigden zullen vandaag (vrijdag) voor de rechter verschijnen. Hun namen zijn Roger John Cowde- ry uit East Molesey en William Boal WASHINGTON, 15-8. De Verenig de Staten zullen de republiek So mali militaire hulp verlenen, ter aanvulling van de Westduitse en Ita liaanse hulp. Dit 'heeft bet Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken donderdag verklaard. Bepaalde defensieve wapens zul len onmiddellijk uit de V.S. worden verscheept. Amerika zal de repu bliek ook 'helpen bij bet vormen van genie-eenheden. Het verzoek om militaire bijstand was reeds lang geleden door Somali aan de V.S. gedaan. NEW YORK, 15-8. De 34-jarige Nelson C. Drummond van de Ameri kaanse marine, die vorige maand schuldig werd bevonden aan spio nage voor de Sowjet-Unie, is don derdag tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Drummond, een neger, werd gear resteerd, toen hij in gezelschap van twee Russische functionarissen ge heime documenten bij zich had. Reclassering LONDEN, 15-8. Een Britse fabri kant heeft vele reclasseerders aan zich verplicht door een dief, die reeds driemaal was betrapt toen hij uit de kantine van de fabriek dingen wegnam, bij dezelfde fabriek in dienst te nemen als arbeider met een salaris van tweehonderd gulden per week. Ik kwam tot stelen doordat ik al elf maanden zonder werk was, doch ik heb me nu heilig voorgeno men het vertrouwen van mijn direc teur niet te beschamen, zo zei de be keerde dief. TOKIO, 158. Donderdag werden de huizen in Tokio aan het schudden gebracht door een hevige aardbeving. Er is nog geen melding gemaakt van slachtoffers of schade. Maar volgens het observatorium van Uppsala in Zweden is de beving zeven maal krachtiger geweest dan die waardoor vorige maand de Zuidslavische stad Skopje verwoest werd. Ook de seismograaf van de univer siteit van Berkeley in Californië heeft de aardbeving, die een uur ge duurd zou hebben, geregistreerd. Het epicentrum zou in het oosten van Siberië kunnen liggen, volgens de gegevens van Berkeley. Ook het seismologisch station van Moskou heeft een krachtige aardbe ving geregistreerd waarvan het epi centrum is bepaald op 7.600 kilome ter van Moskou, ten oosten van het Japanse eiland Honsjoe. De seismograaf van het. Boston college in Weston, in de Amerikaan se staat Massachusetts, heeft donder dag om 18.33 uur Nederlandse tijd een „zeer zware" aardbeving gere gistreerd. Het epicentrum lag ver moedelijk op 5.440 kilometer afstand in het grensgebied van Peru en Ecua dor. Déze beving werd om 18.35 uur ge registreerd door de universiteit van Californië, in Berkeley (Californië). De sterkte er van was dezelfde als die van de aardbeving in San Fran cisco in 1906, waarbij 450 mensen omkwamen en een materiële schade van 350 miljoen dollar werd aange richt. In La Paz, Bolivië, werd donder dag om 13.27 uur plaatselijke tijdeen beving van middelmatige sterkte ge voeld, die vier seconden aanhield. Zij veroorzaakte verscheidene aard verschuivingen en scheuren in wo ningen in de buitenwijken van de stad. Het observatorium van San Ca- lixto meent, dat het epicentrum in Chili of in Peru lag. lar heeft overschreden, want behal ve de communistische landen wei gert ook Frankrijk iets bij te dragen in de kosten voor het V.N.-leger in Kongo, waarvoor het is aangeslagen voor een bedrag van 14 miljoen dol lar. Voorts is nationalistisch China de V.N. nog 10 miljoen schuldig, dooh hier betreft bet geen onwil, dooh 9techts enige achterstalligheid bij de betaling. Egypte weigert bij te dra gen voor het V.N.-leger bij Gaza. uit Londen, die van diefstal worden beschuldigd. Heling wordt ten laste gelegd aan mevrouw Rene Boal, de echtgenote van William Boal, Mary Florence Pilgrim uit East Molesey en Alfred Pilgrim, eveneens uit East Molesey. Zij konden worden gearres teerd na een dag van koortsachtige politie-aktiviteit in het gebied van Londen en aan de Engelse zuidkust. SINT LOUIS, 15-8. Een honderd tal negers, die 'betoogden tegen ras sendiscriminatie bij de personeels politiek van banken in Sint Louis (Illinois), is donderdag gearresteerd. Zij weigerden 'het gebouw van een bank waarin zij hadden plaats ge nomen te verlaten. De banken van Sint Louis hebben aangeboden met de negers te onderhandelen alls zij hun betogingen staken. deren van de andere automaten. Dit ontkenden zij hardnekkig. Slechts de verbreking van de automaten in Sou burg kon hun ten laste worden ge legd. MIDDELBURG, 15—8. De Middel burgse politierechter mr. B. S. Sie- perda heeft donderdagmiddag twee jonge Duitsers de 17-jarige H. K. en zjjn even oude vriend B. S., beide uit Essen, veroordeeld wegens het kra ken van een sigarettenautomaat. S., die bekende de automaat te hebben geopend, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van voorarrest, zijn vriend K. tot twee maanden met aftrek. Na het uitzitten van hun straf, zul len zij worden uitgeleverd aan de Duitse justitie, die hen zoekt in ver band met diefstal en het plunderen van automaten in Duitsland. Het tweetal was eind juli voor va kantie naar Vlissingen gekomen. Kort daarna werden in Vlissingen en om liggende gemeenten des nachts siga rettenautomaten geplunderd. De po litie ontdekte vingerafdrukken op 'n open gebroken automaat in de ge meente Souburg, die overeenkwamen met die van de twee Duitse jongens. De officier van justitie mr. A. W. Rosingh zei dat de beide knapen zijns inziens schuldig waren aan het plun_ Mevrouw Kennedy heeft woensdag het hospitaal van de luchtmachtbasis Otis verlaten, waar zij precies een week geleden een baby ter wereld bracht, die naar bekend, twee dagen later is overleden. - Op weg naar de auto hield president Kennedy zijn echtgenote stevig vast. Kijkers en luisteraars DEN HAAG, 15-8. Op 1 aulgustues jl. waren bij de dienst luister- en kijkgelden 1.464.654 tlevisietoestellen aangegeven tegen 1.447.119 per 1 juli jl. (tot en met 14 augustus 1.470.781). Er waren op 1 augustus 2.634.034 - geregistreerde - radio-ontvangtoe stellen 'tegen 2.630.177 op 1 juli jl. Helt aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 augustus 462.081 tegen 463.301 op 1 ju'li jl. Bedrijfsleider verdween met 30.000 gulden ARNHEM, 15-8. Naar eerst thans bekend is geworden is sinds 24 juli de 28-jarige J. N„ bedrijfsleider van een hotel dioht bij Arnhem, spoor loos verdwenen. Hij nam uit het be drijf ongeveer f 30.000 mee. Omdat het vermoeden bestaat, dat hij naar 'het buitenland is gegaan, is de hulp van interpol ingeroepen. J. N. pleegde zijn daad dn de va kantie van zijn vader, die eigenaar is van dit hotel. Het laatst heeft men J. N. in Italië gezien. Het is niet uitgesloten da!t hij later per vlieg tuig naar Madrid is gegaan. Van daar zou hij naar Zuid-Afrik a of Zuid-Amerika gegaan zijn. Visserijfeesten in Breskens BRESKENS, 15-8. Een visserijko- ningin van Ambonese afkomst open de donderdagmiddag de visserijfees ten in Breskens. Het was mej. Willy Pess'iseron, die als gevolg van 'het bijzonder lage tij haar entree niet op een vissersschip, maar per auto maakte, vergezeld van twee hofda mes. Bij de opening van de visserij ten toonstelling in een 1100 m". grote tentoonstellingstent op ihet haven- plateau, zei de voorzitter van de visserijverenaging „Ons Belang van Breskens", dat Breskens in een snel tempo 'bezig is met de vernieuwing van z'n vissersvloot. Deze aanpassing is noodzakelijk om de positie van Breskens a'ls belangrijke uitvoerha- ven voor exporigarnalen en tweede haringhaven van Nederland te hand haven. AMSTERDAM. Woensdag 11 sep tember wordt in het City Theater te Amsterdam de première gegeven van de Nederlandse film „Wederzijds". Deze film behandelt de regeringspe riode van koningin Willhölm'ina, als ook vele van de nationale en inter nationale gebeurtenissen in deze halve eeuw, die van invloed waren op ons nationaal bestaan. Toestand gespannen LEOPOLDSTAD, 15—8. In Brazza ville, de hoofdstad van het voormalig Frans Kongo, hebben zich woensdag avond opnieuw hevige onlusten voor gedaan. Betogers staken huizen van regeringsfunktïonarissen en de auto's die rond het parlementsgebouw ge parkeerd stonden in brand. De Franse militairen die krach tens een bij standsverdrag van de Franse regering opdracht iheibben ge kregen de orde te heipen bewaren zouden naar verluidt voornamelijk Franse eigendommen bewaken. Woensdag nog kwamen uit de cen- traal-Afrikaanse republiek Franse versterkingen in Brazzaville aan. Radio-Brazzaville beeft gemeld, dat de toestand gespannen blijft. Het uitgaansverbod dat voor de af gelopen 36 uur gold, met uitzonde ring van een korte periode woens dagavond, werd donderdagmorgen ingetrokken. De winkels en kanto ren waren donderdag gesloten in verband met de herdenking van het feit dat de republiek drie jaar ge leden onafhankelijk werd. Aüefees- telijkhëden zijn echter afgelast. Voor de hekken van het presidentiële pa leis stonden donderdagmorgen pant serwagens terwijl betogers er samen dromden. Het kwam echter niet tot ongeregeldheden. VLAARDINGEN, 15—8. Een Ame rikaanse mevrouw is donderdagmid dag op de hoofdstraat in Vlaardin gen beroofd van haar tasje met geld ter waarde van f 2.200,en enkele waardepapieren. De politie wist de daders korte tijd later in een woning te vinden en de buit in beslag te ne men. De daders, de 19-jarige R. G. C. de B. en de 18-jarige M. M. D., beiden uit Vlaardingen, hebben een beken tenis afgelegd. Zij reden samen op een bromfiets. De duopassagier ruk te de Amerikaanse het tasje uit han den. Een andere bromfietser achtervolg de het tweetal, maar raakte het spoor bijster. Twee jongens vertelden de politie, wie en wat ze gezien hadden, Opnieuw zelfmoord van Boeddhistische monnik SAIGON, 16—8. - Een 71-jarige Boeddhistische monnik heeft zich he den, vrijdag, voor het aanbreken van de dag, in het 640 kilometer ten noor den van Saigon gelegen Hue met benzine overgoten en in brand ge stoken. De zelfmoord vond plaats in de tuin van de voornaamste pagode ter plaatse. De Zuidvietnamese regering heeft onverwijld een uitgaansverbod voor de tijd van vierentwintig uur in het 100.000 inwoners tellende Hue afge kondigd. Woensdag j.l. had een an dere monnik op dezelfde wijze in Hue zelfmoord gepleegd. Militairen hebben een kordon om de pagode getrokken. Zij bezetten voerts de sleutelpunten in de stad. In totaal hebben nu vier moniken en een non in de afgelopen twee maanden zelfmoord gepleegd uit pro test tegen de politiek der Zuidviet namese regering onder president Ngo Dinh Diem, die anti-Boeddhistisch zou zijn. Dit was de derde zelfmoord in deze week. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Menigeen verbeeldt zich een dierenvriend te zijn omdat h\j een gevangen vogel onder houdt. Veel wind Verwachting tot zaterdagavond: Vanavond en vannacht regen, mor gen overdag wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien; matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde wind, aanvankelijk zuidooste lijk, maar morgen overdag uit wes telijke richtingen; weinig verande ring in temperatuur. 17 aug.: Zon op 5.25, onder 20.02. Maan op 2.54, onder 19.22. 18 aug.: Zon op 5.27, onder 20.00. Maan op 4.03, onder 19.57. 19 aug.: Zon op 5.28, onder 19.58. Maan op 5.15, onder 20.25. Nieuwe maan: 19 aug. te 8.35. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 17 aug. 18 aug. 19 aug. BROUWERSHAVEN: 1.14 v.m. 2.12 v.m. 2.58 v.m 1.29 v.m. 2.34 v.m. 3.25 v.m. 13.50 n.m. 14.48 n.m. 15.37 n.m. 13.46 n.m. 14.39 n.m. 15.25 n.m. zodat de identiteit kon worden vast gesteld. In een woning aan de Van der Duinstraat werden beiden aan getroffen. De politie nam ook de bromfiets van de jeugdige straatro vers in beslag. Ongeveer zes personen hebben verwondingen opgelopen 'door de ex plosie van een traangasbom die een blanke donderdag bij een winkel in Birmingham (Alabama) naar binnen wierp. De eigenaar van de winkel had onlangs het rassenonderscheid dat hij in de lunchafdeliing van zijn zaa'k toepaste, opgeheven. Arbeidsonrust bij Amsterdamse Droogdok Maatschappij AMSTERDAM, 15—8. Btf de Am sterdamse Droogdok Maatschappij hebben zich deze en vorige week par tiële stakingen van telkens een uur voorgedaan, waarbij looneisen zijn gesteld, waarop de direktie niet in gaat. De grote verschillen in de lonen van de vaste arbeiders der A.D.M. en de losse arbeiders, die via koppel bazen bij het bedrijf in perioden van personeelstekort te werk worden ge steld, vormen de achtergrond van de ze arbeidsonrust. Deze verschillen met de metaal-c.a.o.-lonen zijn vol gens een vakbondsfunktionaris vele tientallen guldens. Vertegenwoordigers van de erken de vakbonden hebben tegenover de A.D.M.-direktie verklaard dat zij machteloos staan tegenover deze si tuatie. Een A.D.M.-direkteur, ir. J. W. R. Thomson, heeft deze machte loosheid van de vakbonden erkend. Deze laatste staan overigens niet achter de illegale loonakties en de looneisen. 17 aug. 18 aug. 19 aug. WESTERSCHOUWEN 17 aug. 0.28 v.m. 12.43 n.m. 18 aug. 1.25 v.m. 13.33 n.m. 19 aug. 2.12 v.m. 14.19 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1618. Het K.N.M.I. deelt mede: Een vatn de oceaan afkomsti ge 'depressie 'bereikte vanmorgen die zuidwestpunt van Engeland. Hij nam toen nog 'in 'betekenis toe en werd voorafgegaan door een brede regen zone, die ons land naderde. Van avond en vannacht zal d'eze zone nog over ons land liggen, maar mor gen zal hij ons 'land gepasseerd zijn. Er volgen dan nog enkele buien, die door opklaringen zullen worden af gewisseld. Het voorbijtrekken van d'e depressie za'l met Veel wind ge paard gaan. Aanvankelijk waait deze uit zuidelijke richting, maar na het voorbij trekken van de regenzone draa'it de wind naar west tot noord west. De aanvoer van koele en on stabiele lucht 'gaat dan met 'her nieuwde 'kraCht voort. Het weer blijft dus koel en wisselvallig. Trailer met paarden viel om TORHOUT, 16-8. Een grote trailer met 14 paarden van circus Boltini, dat op tournee is in België, ïs van nacht 'bij Torhout omgeslagen. Drie gedresseerde Friese paarden werden levensgevaarlijk gewond. Een dier moest ter plaatse worden afgemaakt. De overige elf paarden werden lioht gewond. De Duitse be stuurder van de trailer kwam er met onbetekenend letsel af. De trai ler werd' zwaar beschadigd. Prins Bernhardt naar Afrika DEN HAAG, 16-8. Prins Bernhaild vertrekt vandaag, vergezeld van zijn adjudant, kolonel C. C. Geertsema, per vliegtuig uit Italië naar Beets- jocanaland. Als president van het „World Wildlife Fund" zal de prins rich op de hoogte stellen van de na- tuurbeschermingsproblemen dn Beet- sjoeanaland, dat één van de rijkst overgebleven natuurgebieden is in Afrika. De prins wordt midden september in ons land terugverwacht. Jongen met tractor tegen trein UTHECHT, 15-8. De trein van Mo- riënberg naar Almelo is donderdag morgen om kwart over tien op een niet beveiligde overweg tussen Ma- riënberg en Den Ham in botsing 'ge komen met een tractor. De bestuurder van de tractor, de 14-jarige Henk Weideman uit Den Ham, is zwaar gewond in het Sophia Ziekenhuis in Zwol'le opgenomen. De trein kreeg, evenals de eerst volgende 'train in omgekeerde rich ting, een half uur vertraging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1