Dubbele burgeroorlog in Zuid-Vietnam Douwe Egberts Sekte Friesche ,s Heeren-1 Zachte geurige pijptabak Jonge dienstplichtigen passen zich minder gemakkelijk aan BLIK. DOOR HET WERELD De godsdiensttwist in Zuid-Viet- nam gaat een steeds meer scherper karakter aannemen, dan de strijd waarvan de toekomst van het land afhangt: de oorlog tegen het binnen sijpelend communisme. Reeds twee keer heeft een boeddhistische pries ter zelfmoord gepleegd als protest tegen de achterstelling van de boed dhisten, die vooral geweten wordt »aan president Ngo Dinh Diem, een katholiek die gezagsposities bij voor keur aan zijn verwanten, maar in elk geval aan geloofsgenoten toever trouwt, tenzij het helemaal niet an ders kan. Zo is bij de katholieke minderheid een mate van gezag en van politieke invloed terecht geko men die ver uitgaat boven wat men zou mogen verwachten gezien hun percentage van de bevolking. Voor een deel is dit te verklaren door het cndenvijs van de missie, dat ervoor gezorgd heeft dat alleen al door hun ontwikkeling vele ka tholieken de leidende posities in konden nemen. Maar de tegenstel ling is door Ngo Dinh Diem aanzien lijk versterkt doordat hij vele malen heeft laten doorschemeren, dat hij al alleen om hun geloof de betrouw-, baarheid van de katholieken in de strijd tegen de Viet-Cong-communis- ten hoger aansloeg dan van de boed dhisten. Daar komt nog bij, dat de scheidslijn katholiek-boeddhist voor een groot deel ook is komen samen te vallen met de materiële welvaart, xvaardoor dit conflict mede een as pect van sociale, noem het desnoods klassenstrijd heeft gekregen. Uiteraard worden op deze manier de tegenstanders van de president als het ware in de armen van de Viet-Cong gedreven. De boeddhisti sche massa's die bij de demonstra ties beschoten zijn door Diems sol daten, die uit eigen familiekring zoe ten meè te praten over onrechtvaar dige arrestaties enzovoort, die mas sa's zijn minder geneigd vol vuur tegen de communistische rebellen te vechten in xvie zij het eigenlijk gaan prijzen dat zij althans iets doen te gen het regime van Diem. Deze dubbele burgeroorlog is voor al voor de Amerikanen zeer verdrie tig. Ze worden min of meer met Diem vereenzelvigd in verband met de royale steun die ze hem geven in de strijd tegen de communisten. De V.S. doen dat, omdat anders met Noordvietnamese en Chinese hulp vla Laos ook Zuid-Vietham bij het rode blok zou worden ingelijfd en zeker niet uit liefde voor Diem. In tegendeel: ze zouden veel liever een gematigder figuur in diens plaats zien die een beetje de nationale een heid kan stimuleren, een sterker wa pen in de strijd legen de Viet-Cong dan vele divisies. Maar tot dusver is Diems positie altijd nog te sterk geweest en is er ook geen andere fi guur op de voorgrond getreden die hem zou kunnen vervangen. Daar om is het misschien een hoopvol te ken, dat naast de twee burgeroor logen, ook een gevecht onder de fa milie van de president is begonnen, althans volgens bepaalde berichten. Het zou het begin van het einde kun nen betekenen voor dit feodale re gime. Klap voor De Gaulle West-Duitsland heeft zich uitein delijk toch bereid verklaard zich aan te sluiten bij het beperkte kernstop- akkoord van Moskou, nadat de Ame rikaans minister Dean Rusk in een zeven 'uur durend gesprek met bondskanselier Adenauer deze heeft weten te overtuigen dat onderteke ning van dit akkoord in geen enkele vorm een erkenning van oost-Duits- land zou inhouden. Het betekent, dat west-Duitsland zich dus schaart bij de grote groep van landen, die hun handtekening plaatsten om te tonen dat ze steun willen geven aan de nieuwe, vredelievende aanpak van wereldproblemen. Immers zo min als bijna alle andere onderteke naars, heeft Bonn enige plannen, laat staan de mogelijkheid kernbom men te laten exploderen en de fei telijke bewoordingen van het ak koord betekenen in dit geval minder clan cle geest die er achter steekt. Voor Frankrijk, waar de Gaulle zich rechtstreeks tegen het akkoord heeft uitgesproken, is het besluit van Bonn teleurstellend. Na het be faamde Duits-Franse verdrag meen de cle Gaulle, dat Duitsland en Frankrijk één politieke lijn zouden trekkenof althans over een en an der zouden overleggen. Noch het een noch het ander is gebeurd. Bonn be dankt er in dit geval voor samen met Frankrijk een hinderlijke bui tenstaander te ivorden, buiten de kring waarin wellicht een nieuwe oost-ioest relatie zal worden gebo ren. „Flitsen" uit het buitenland WARSCHAU. De 34-jarige Neder lander J, de R. zal voor de rechtbank van Warschau worden geleid nadat hij in juni van dit jaar had getracht een 26-jarig Oostduits meisje uit Goerlitz illegaal Polen te doen ver laten. De zaak zal waarschijnlijk in september dienen. PARIJS. Uit goedingelichte offi ciële kringen in Parijs is vernomen, dat Frankrijk heeft besloten geen bovengrondse kernpx-oeven meer in de Sahara te nemen. BERLIJN. Het Poolse militaire vliegtuig, waarmede op 10 juli een Poolse majoor met zijn vrouw en twee kinderen naar West-Berlijn ontvluchtte, is op het vliegveld Tem pelhof aan de Poolse militaire auto riteiten teruggegeven. WASHINGTON. Een twaalf man sterke werkgroep heeft in een rap port aan president Kennedy aanbe volen de salarissen der ministers te verdubbelen en op vijftigduizend dollar per jaar te' brengen. NEW YORK. Ongeveer 15.000 Ame rikaanse protestantse en r.k. geeste lijken hebben president Kennedy in een gemeenschappelijke brief ver zocht om het onverwijld staken van de Amerikaanse hulp aan de Zuid- vietnamese regering onder president Ngo Dinh Diem. BRAZZAVILLE. In de hoofdstad van Kongo, Brazzaville, zijn duizen den demonstranten met geweld door de politie en de gendarmerie uiteen gejaagd; waarbij verscheidene malen van vuurwapens gebruik werd ge maakt. BOLZANO. Nabij Bolzano is een autobus met ongeveer vijftig Belgi sche toeristen in een twintig meter diep ravijn gestort, bij een uitwijk manoeuvre voor een tegenligger. Al le inzittenden kwamen met de schrik vrij. PARIJS. In Nouakchott, de hoofd stad van Mauretanië, zijn vier man nen, gearresteerd omdat zij de rege ring omver zouden willen werpen. DJAKARTA. De opstandelingen regering van Portugees Timor het oostelijk deel van dit eiland is van plan om spoedig afgezanten naar de V.N. en Afrikaanse landen te sturen. MIAMI. Te Miami in Florida is een gecharterd vliegtuig aangekomen dat ex-president Jimenez van Vene zuela mee terug zal nemen naar Ca racas, waar hij zich zal moeten ver antwoorden voor verduistering van ruim dertien miljoen dollar. Moeder overreden voor ogen van kind GARIJP. 13-8. In Garijp (Fries land) is de 49-jarige mevrouw P. Idsai di-Brandsma voor de ogen van haar 12 jaar oude dochtertje door ten achteruitrijdende vrachtwagen overreden. Zij was op slag dood. Merv. Idsardi stond met haar brom fiets achter de vrachtauto met haar dochter op -de duo toen het ongeluk gebeurde. Het meisje sprong bijtijds van de brommer en bleef ongedeerd. Mevr. Idsardi was ingehaald door de vrachtwagen, kort daarna sloeg deze rechtsaf en bleef staan. Mevr. Idsardi stopte achter de laadbak van de vrachtwagen. De chauffeur, de 31-jarige H. van L. uit Suameer, •heeft voor hij achteruit reed wel naar achteren gekeken. Hij heeft echter mevr. Idsardi niet opgemerkt cmdat zij pal achter de vrachtwagen stond. KERKNIEUWS Ned. Iierv. Kerk Beroepen te Langerak: kand. C. Snoey, Utrecht. Aargenomen naar Wommels-Hy- daard (toez.): J. Weernekers, Vees- sen, die bedankte voor Vianen (vac. D. B. Kagen-aar) (toez).; naar Vrie- scheloo: kawd. N. Th. Bakker, Lage- Vuur-se. Ger. Kerken Beroepen te Bozum (tevens v. d. evang. arbeid): kand. E. Hoogerwerf, Baarn. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Thesinge: J. Vogel, Steenwij'k en H. U. Westerterp, Mi'd- wol'da (Old.). ONDERWIJS Praktijkdiploma machineschrijven Op het te Bergen op Zoom ge hou den examen slaagden voor het prak tijkdiploma maohineschrijven: Uit Brouwershaven: mej. M. C. van der Bijl; uit Dreischor: mej. C. Bal en de heer I. Bal; uit Kerkwer- ve: de dames L. de Ruijter en C. P. Kesteloo en de heer A. Verhage. Zij ontvingen hun opleiding van de 'heer K. Koetsdijk, staatsgediplo- meerd leraar machineschrijven. Scheepvaartberichten Kenia 12-8 van Rotterdam naar Thameshaven. Korenia (t.j, 9-8 te Rotterdam. HET MOSSELFEEST Ingezonden mededeling A (geel) 85 ct. Paarsmerk 70 ct. per 50 gram STADSGRACHT DRUK „BEVOLKT" Honderdvijftig eenden te Zierikzee te water gelaten ZIERIKZEE, 13—8. In de late mid dag van dinsdag zijn niet minder dan 150 eenden, van verschillende soor ten, uitgezet in de Zoete Gracht al hier. De dieren werden „verpakt'" In manden per auto aangevoerd en kozen onmiddelijk na hun vrijla ting het „ruime sop". De eenden zijn hier gekomen, dank zij een voortvarend initiatief van de heer G. Timmerman, die bij een relatie te Bergen op Zoom tal rijke eenden ontdekte, die daar ver der zonder duidelijke bestemming zioh ophielden. Het bleek mogelijk deze eenden te bestemmen voor de Ziierükzeese gracht of wellicht grach ten, want het lijkt niet onmogelijk dat de vogels nog wel wat zullen worden gespreid. De heer Timmer man nam contact op met 'burgemees- Ingezonden mededeling ter mr. F. Th. Dijckmeester, die wel heil zag in .het plan, op voorwaarde uiteraard dat de initiatiefnemer ga rant- kon staan voor de voedering. Dit vtei laatstgenoemde niet moei lijk, want hij 'heeft enkele enthou siaste helpers o.w. de heer F. J. van Aken, een man dde eveneens uitmunt in geestdrift voor deze zaak. Bovendien meent de initiatief ne mer met stelligheid te mogen ver wachten, dat het publiek het voe deren wat zal intensiveren, zodat de eenden stellig niets te kort zxdlen komen. Voor het eerst te water Höt merkwaardige van 'de uitge zette eenden was, dat deze vogels feitelijk nog nooit water hadden ge- voeld. Het bleek geen bezwaar te zijn, wanlt eenmaal verlost uit de manden zwommen de eenden on middellijk weg. Opvallend daarbij was dat de vogels „mandsgewijs" bij elkaar bleven, toen ze eenmaal in het water waren 'terecht gekomen. Later zal dat wel veranderen en zullen de eenden ontdekken hoe groot de wereld wel is. Gevaren zijn er ook voor de een den. Daar zorgen de 'kafltten wel voor. die soms in grote 'getale de stads gracht opzoeken om op onze vreed zame vogels te loeren. Laat men zijn 'huisdier wat in de gaten houden, want de eenden zijn uiteraard niet 'bestemd voor katte voer. We verne men nog dat een (of enkele) nacht- verblijf(ven) zat (zullen) worden ge bouwd, zodat de eenden midden in de gracht wat beschutting kunnen vinden. Reeds thans mag gezegd dot de eenden een bijzonder fleurig ca chet geven aan de gracht, die er des te aantrekkelijker door is geworden. Zij ging om met een neger WALNUT, 14-8. Een 28-jardge blanke vrouw, moeder van twee kin deren ligt op het ogenblik ernstig gewond in een ziekenhuis te Walniut in Californ'ië. Dinsdagavond waren drie blanken haar woning binnenge drongen. De mannen sloegen 'haar neer, bonden haar handen achter 'haar rug, smeerden haar met teer in en rolden haar in veren. Hierna werd ze in een kast gegooid en sta ken de overvallers het huis in brand. Bij dit alles hadden de drie blanken laten blijken dat zij gestraft werd omdalt zij met een neger omging. De vrouw wist uit de kast te ko men en uit het huis te vluchten. Dit wei*d volkomen verwoest. Eerste Indonesische schip naar Nederland AMSTERDAM, 14-8. De Indonesi- sche zaakgelastigde in ons 'land, drs. Moh. Sharif, geeft dinsdagavond 20 augustus te Amsterdam een officiële ontvangst aan boord van het vracht- passagiersschip m.s. „M. H. Tham- rin" van de P.N. Djakarta L'loyd, dat zondag als eerste Indonesische schip na het verbreken der betrekkingen in ons land wordt verwacht. Deze ontvangst wordt gegeven ter gele genheid van de opening van een maandelijkse lijndienst Indonesia- Amsterdam v.v. Het college van b. en w. van de hoofdstad zal de be manning van de „Thamrtn" maan dagochtend officieel op het stadhuis ontvangen. Nog enkele foto's van het Zierikzeese vxosselfeest. De mosselkoningin met haar hofdames, aan boord van cle Z.Z. S. Op het kardinale moment begaf Neptunus zich te ivaler om de eerste mos selen eigenhandig van de zeebodem te plukken. Een originele noot in een programma, dat ér zijn mocht. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dienstplichtigen van nu jonger flan jaren geleden DEN HAAG, 138. De dienstplich- gen die, doordat ze zich moeilijk tige die vandaag de dag in militaire dienst komt heeft er wat meer moei te mee zich aan te passen, dan zijn collega van een aantal jaren terug. Deze mening die al enige tijd leeft bij de troepencommandanten is dezer dagen bevestigd door de uitkomst van een „interservice-onderzoek" dat landmacht en marine gezamenlijk hebben ondernomen. Het onderzoek dat deze maand af gesloten werd, heeft aangetoond dat na intelligentie, leeftijd de voor naamste faotor is die bepaalt of de dienstplichtige zich gemakkelijk of minder gemakkelijk aanpast. De neuroloog Ph. P. Bieger, die als ko lonel-arts bij de inspectie militair geneeskundige dienst de functie van hoofd sectie geestelijke gezond heidszorg heeft en die het A.N.P. dit vertelde, is persoonlijk van mening dat een leeftijdsverschil van drie of vier maanden al een duidelijk on derscheid in de wijze van aanpas sing kan geven. Hij zei dat zulk een ondersoheid zioh echter in de sta tistieken laat vastleggen. Vandaar •dat hij' het meer f,kwalitatief" dan „kwantitatief" van karakter acht. Overigens is het een feit dat de dienstplichtigen van nu jonger zijn dan die van een aantal jaren ge leden. Sinds 1954 is men namelijk bozig - daartoe door personeelsge brek gedwongen - „terug te grijpen" op jongere lichtingen. Afkeuringen Kolonel Biere heeft ook getallen gegeven. Van alle in dienst zijnde militairen worden er bij land- en luchtmacht samen per jaar 7000 af- gekeux'd. 2500 daarvan gaan de dienst uit om redenfer. van geeste lijke aard, waaronder bijv. te gerin ge stabiliteit en intelligentie vallen. In 1962 waren er van de 2500 maar dertien heimweegevallen. Meer dan andere jaren heeft men dit jaar gehoord van dienstplichti- aanpasten aan 'de militaire dienst, tot daden kwamen met een min of meer 'tragische afloop. Naar de me ning van kolonel Bieger is dit een toevalligheid. Hij baseert die - voor zichtig geven - mening ook weer op statistieken. Statistische cijfers to nen aan dat er geen sprake van is dat het aantal afgekeurden om geestelijke redenen, stijgt. En om dat de keuringseisen door de jaren heen strikt ongewijzigd zijn (behalve voor enkele zeer speciale gevallen als bv. straaljagerpiloten) lijkt het onjuist te veronderstellen dat het aantal geestelijk minder sta'bielen onder de dienstplichtigen toeneemt. Ingekuilde cactus In Rusland worden proeven genomen met het inkuilen van cactussen die op de grote woestijnachtige vlakten van Centraal Azië goed willen groeien, aldus „Landbouwdo- cumentatie". Jaren geleden heeft de Amerikaan Luther Berbank een cactus zonder doorns gekweekt, maar die werd na zijli dood vergeten. De Russen zijn nu echter weer in deze richting aan het werk gegaan. Zo hebben zij in de noordelijke Kaukasus een wil de cactus ontdekt die een tem peratuur van -34° C. kon ver dragen en zelfs niet dood ging wanneer de grond tot op een diepte van GO cm. bevroor. Van deze cactus zijn nu een aantal proefvelden in de woes tijnachtige vlakten van Azer- beidsjan aangelegd. De cacté ontxvikkelen zich daar nor maal. Wie weet is dus de tijd niet ver meer dat koeien in bepaalde delen van Rusland met ingekuilde cacté worden gevoederd. HET GEHEIM VAN TURTON TOWER 117. „Daar, aan de ooster-kim", zegt de matroos, naar de horizon, wijzend. „Daar komt een schip met zure appelen aan, Sir Als we niet heel gauw de koers verleggen, zitten we binnen het uur in een orkaan van jewelste Maar zelfs deze sombere uit spraak blijkt nog te optimistisch, want hoewel Frederiks onmiddellijk bevel geeft de steven naar noord-west (e wenden, stor men reeds een half uur later de eerste schuimkoppen op de driemaster aan. „Voor de wind draaien, i-oerganger Alle zeilen bei-gen schalt de stem van de kapitein boven het gieren van de wind door hi want.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2