A BRAND OP LUXE JACHT VAN PRINS VAN MONACO Chefs van staven V.S. gaan akkoord De Britse treinroof De zaak-Profumo De toestand in Zuid-Vietnam Chinezen vallen weer scherp uit tegen Sowjet-Unie Cursus voor jongeren vrijwilligers gaat van start Belangrijke belastingverlaging in de V.S. Aardappelen op straat gestort Stakingen dreigen in Engeland Hf lil! V.S. willen zestigduizend kilo splijtstof vreedzaam aanwenden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I 119e jaargang WAARIN OPGENOMEN Voor kertki.-v-, aanyenouie Secr. Weth. m-i \-}»y»fcï8 Burgen» Teru j ofdelj Inwendige O DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewakken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Eendeninvasie in Zierïkzeese gracht ONGEREGELDHEDEN BIJ DE MUUR Paniek tijdens proefvaart DELFZIJL, 148. De machineka mer van prins Rainiers luxe jacht „Albecaro II" is woensdagmiddag ty- dens een technische proefvaart met tachtig passagiers op de Eems totaal uitgebrand. Drie opvarenden raakten opgesloten op het achterschip van 't jacht, dat brandde als een hel. Het gelukte het drietal nog juist op tyd te bevrijden; ze liepen lichte ver wondingen op. Aan 'boord van de „Albecaro" brak paniek uit, toen omstreeks half vijf het achterschip eensklaps vuur ging uit braken. De 'hemel werd verduis terd door brandende olie. Kapitein Caruso vreesde een geweldige ex plosie van het pas met duizend liter olie volgetankte schip en beval de tachtig passagiers van boord te gaan. Enkele sleepboten en de kustvaarder „Gouwestroom" kwamen in de on middellijke omgeving en verleenden assistentie bij deze massale vlucht van boord. Er deden zciih geen onge lukken bij voor. De paniek aan boord werd nog vergroot doordat onmiddellijk na de explosieve 'brand een ongekend zwaar onweer losbrak en een wolk breuk het zicht beperkte tot 30 me ter. Prins niet aan boord Prins Rainier van Monaco was zelf niet aan boord van zijn jacht. Hij zou donderdag de officiële proef vaart maken en het schip overne men, om dan met de „Albecaro" re gelrecht naar Monaco té varen. Van deze reis 'kan voorlopig niéts komen, is de eerste indruk: de „Albecaro" moet weer op de werf, de motoren zijn verloren en reparatie zafl weken in beslag nemen. De oorzaak van de brand is nog niet_ baker.d, volgens de heer H. M. Kers'tholt, directeur van de scheeps werf die de „Albecaro" gebouwd heeft. Vermoedelijk ontstond plotse ling een grote steekvlam, doordat de leiding gesprongen is. Meteen begon de bemanning met blusapparaten de brand te bestrijden. Alle in da ma- Het A-stop-ver<lrag WASHINGTON, 14—8. De voorzit, ter van de gezamenlyke Amerikaan se chefs van staven, generaal Max well D. Taylor, heeft woensdag ge zegd, dat de Amerikaanse militaire leiders instemmen met het kernstop- verdrag, hoewel er „militaire nade len" aan zijn verbonden. In een kopie van een door hem tijdens een besloten zitting van de senaats subcommissie voorgelezen verklaring wordt gezegd, dat chefs van staven de grotere voordelen van het verdrag verenigbaar achten met de veiligheidsbelangen van de V.S. en dat" zij ratificatie ervan zullen steunen. In de verklaring wordt ook gezegd dat het programma voor ondergrond- LONDEN, 148. Van de zijde van Scotland Yard is woensdagavond medegedeeld, dat hans bekend is wie de olegers van de roofoverval op de Britse posttrein zijn geweest. Het gaat er thans alleen nog om er ach ter te komen waar zij zich ophouden. LONDEN, 14-8. De Britse eerste- minister MacMillan heeft woensdag '-en gesprek gehad met lord Den- r:ng. de Britse rechtsgeleerde die de Iriding heeft van een officieel on- der~cek in de zaak-Profumo. Lord Denning bezocht de Britse -.-"mier in diens Londense ambts- worvrg. Hij bracht ook verslag uit <-wr de vorderingen van het onder zo-!?. Een woordvoerder van de jurist zei dat deze verwacht woensdag met dc verhoren, d'ie vermoedelijk be trekking hebben op de veiligheids aspecten van de zaak, gereed zou komen. Echtpaar verongelukt DE BTT-T. 14-8. De 56-jarige J. H. Warmink en zijn 51-jarige echtge note R. G. D. Warmink-Bolhaar, uit De Bilt, zijn woensdagmiddag bij een autobotsing in België om het le ven gekomen. Het ongeluk gebeurde op een kruispunt in da plaats Harveng. De auto van dc heer Warmink bot.'te tegen de wagen van de 41-jarige M. Renoirte uit Warquignies. De Neder landse toerist en zijn vrouw waren op slag dood. De bestuurder van de andere auto kreeg lichte verwondin gen. se kemproeven krachtig moet wor den voortgezet en dat de V.S. gereed moeten zijn om de proeven in de at mosfeer op korte termijn te hervat ten. CHIAVARI. De 32-jarige leraar FY. ide Rooy uit Nuenen is bij La- va'gne, in de buurt van Ghiavari, bij het zwemmen in zee verdronken. Hij was gehuwd. De heer de, Rooy was vlak na het eten in de woelige zee gaan zwemmen. ehinekamer aanwezige blussers wer den in de vlammen leeggespoten, maar dat bleek niet voldoende: het vuur wrong zich naar buiten. En kele bemanningsleden werden door d'e vlammen naar achter gedrongen en de weg naar de uitgang was voor hen afgesneden. Ijlings begon men van boven met blusapparaten te spuiten en daarmee wist men het vuur te lokaliseren. (Men zie ook het artikel „Albeca ro II" elders in dit nummer). SAIGON, 15-8. Woensdagmiddag" is het bij de Zuidvietnamese stad Hue tot een treffen gekomen tussen boeddhisten en militairen. De boed dhisten verzetten zich toen de auto riteiten het lijk van de jonge boed dhistische monni'k, die dinsdag zelf moord pleegde, naar diens geboorte plaats wilden overbrengen. Vijf-en- twintig monniken werden gewond. Zoals bekend bestaat er onder tie Zuidvietnamese boeddhisten onte vredenheid over de behandeling door de R.K. regering. Vijftig jaar Vredespaleis DEN HAAG, 14.-8. De 28-jarige Amerikaanse jurist Henry Carter Carnegie, die deelneemt aan de zo mercursus internationaal recht op het Vredespaleis, hoopt" op 28 augus tus aanwezig te zijn als in Den Haag de vijftigste verjaardag wordt ge vierd van dit paleis, waarin het in ternationaal hof van justitie zetelt en dat werd gebouwd van de ander- half miljoen dollar, die 'de staalmag- naat Andrew Carnegie sdhonlk. Hulp aan ontwikkelingslanden DEN HAAG, 148. De cursus voor de Nederlandse jongeren vrijwilli gers die eind november per boot naar de Afrikaanse republiek Kameroen zullen vertrekken, begint vandaag, donderdagavond, in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amster dam. Aan deze 'cursus voor dit eerste projekt van het Nederlandse jonge ren vrijwilligersprogramma nemen dertien mannelijke en dertien vrou welijke jongeren deel, die een con tract hebben aangegaan voor een tweetal jaren. Hoofd van de oplei ding is drs. W. Z. Mulder, die ver bonden is aan het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen. De opleiding duurt ongeveer drie maanden. In die tijd zullen de jonge ren 500 tot 550 lesuren hebben, wat betekent dat het programma zeer druk is. Zoals reeds gemeld, heeft deze cursus ten doel de jongeren hun vakkennis te leren aanpassen aan de omstandigheden die zij in Kameroen zullen aantreffen. Verder wordt aandacht besteed aan kennis van Kameroen en zijn bevolking, een medische basisoplei ding, de Engelse taal en aan eigen waarden. Onderricht in de landstaal is in het geval van Kameroen niet noodzakelijk omdat een groot deel van de bevolking voldoende Engels kent om contact mogelijk te maken. De gemiddelde leeftijd van de mannelijke vrijwilligers is 23 of 24 jaar en die van de vrouwelijke on geveer 26 jaar. Onder de cursisten zijn twee verloofde paren die van plan zijn kort voor het vertrek naar Kameroen in het huwelijk te treden. De jongeren vrijwilligers verblijven in een hotel te Amsterdam. PEKING, 15-4. Een woordvoerder der communistisch-Chinese regering heeft donderdag te Peking verklaard dat de Sowjet-RusSische eerste mi nister en partijleider Chroesjlsjef in junii 1959 heeft geweigerd de Chine se volksrepubliek een model van een atoombom te geven, of haar in te lichten over .de wijze, waarop kern wapens worden vervaardigd'. Volgens het communistisch-Chine se persbureau „Nieuw China" ver klaarde de woordvoerder dat pre mier Chroesjfcsjef dit deed „als een geschenk aan de Verenigde Staten, die hij in september van dat jaar bezocht, om er besprekingen te voe ren met de toenmalige president Eisenhower". De woordvoerder zei ook: „Tezelf dertijd, toen er aan het politieke fir mament nog geen spoortje te be speuren was van de mogelijkheid om tot een verdrag betreffende het WASHINGTON, 14—8. De begro tingscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de belastingverlagingsvoorstellen van 't ministerie van financiën aangeno men, die de gemiddelde Amerikaanse belastingbetaler een verlaging van 15Vi procent zullen bezorgen. Tweederde van de verlaging zou op 1 januari aanstaande van kracht worden en het resterende deel op 1 januari 1965. Deze inkomstenbelastingverlaging zou voor de Amerikaanse schatkist in 1964 een inkomstenderving van 4.32 miljard dollar en in 1965 van 9.48 miljard dollar betekenen. Voorts stemde de commissie voor een verlaging van het maatschappij belastingtarief van 52 tot 50 procent per 1 januari aanstaande en voor een m In midden-Java dreigt hongers dood. Vc*?'2ens de berichten is de rijsrtooprit door een plaag van ratten en sprinkhanen verloren gegaan. verdere vermindering tot 48 procent vanaf 1 januari 1965. Deze verlaging zou leiden tot een inkomstenvermin dering voor de staat van 1.32 mil jard dollar in 1964 en van 2.2 mil jard in 1965. RIJSSEL. In de Noordfranse stad Rijssel konden woensdag de aardap pelen van de straat worden opge raapt. Honderden vrouwen verdron gen zich op het grootste plein waar de demonstrerende boeren vijf ton aardappelen hadden gestort uit pro test tegen de lage prijzen. De boeren stelden nog vijf ton beschikbaar voor ouden van dagen. Voor vijf kilo aardappelen zouden de boeren, naar hun zeggen, een bedrag hebben ge kregen dat gelijk staat met drie si garetten. verbieden van kernwapenproeven te komen, werd het op 15 Oktober 1957 door de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek gesloten verdrag, dat voorzag in technische ihulp van Sow- j ét-Rusland aan China bij de op bouw van zijn nationale verdediging, eenzijdig door Rusland opgezegd". LONDEN, 148. Dc eerste officiële stakingsoproepen sinds 39 jaar zyn woensdag gericht tot de één miljoen bouwvakarbeiders in Engeland na 't mislukken van de loononderhande lingen in Londen. Funktionarissen van het Britse verbond van vakverenigingen van bouwvakarbeiders hebben meege deeld, dat op maandag 19 augustus stakingen zullen beginnen op vooraf bepaalde plaatsen. Deze stakingen, die een week zullen duren, zullen in de rest van het land gepaard gaan met een verbod voor onbepaalde tijd op het verrichten van overwerk en het maken van overuren. Grapje van treinbandieten LONDEN, 14-8. De overvallers van de Britse postexpress schijnen zich nogal veilig te voelen. Een van hen heeft tenminste in een brief aan de Londense „Evening News" zijn be klag geuit over de oneerlijkheid van de slachtoffers. In deze getikte en met Charlieondertekende brief, schrijft de klager o.m. „Wij moeten iverkelijk tegen de oneerlijkheid van de hoge functionarissen protesteren. Een zeker iemand claimt meer dan 2,6 miljoen pond sterling van de ver zekeringsmaatschappijen. Te uwer informatie en voor iedereen die het interesseert: het bedrag, dat wij met deze actie verdiend hebben, be droeg precies 2.095.324 pond sterling en een verstuikte enkel". Maar het is natuurlijk ook moge lijk, dat men hier met een grappen maker te doen heeft. h V" A j' Een foto van de boerderij Leathersdalein Oakley, Buckinghamshire, welke als schuilplaats voor de Engelse treinovervallers heeft gediend. GENÈVE, 14—8. De V.S.. hebben woensdag meegedeeld, dat zij de Sowjet-Unie als inleidende ontwape ningsmaatregel een regeling hebben aangeboden waarby de V.S. 60.000 kilo uranium-235 zouden gaan be stemmen voor vreedzame, inplaats van militaire, doeleinden tegen de Sowjet-Unie 40.000 kilo. De Amerikaanse afgevaardigde op de ontwapeningsconferentie, Charles Stelle, zei dat de Russische reactie op dit voorstel tot dusver negatief is geweest. „Wij hebben de hoop ech ter nog niet opgegeven dat de Sow jet-Unie onze voorstellen een nauw gezette bestudering waard zal ach ten", aldus Stelle. Amerika had het voorstel reeds in april j.l. gedaan maar woensdag hoorde de ontwape ningsconferentie er pas voor het eerst var# De voorgestelde overeen komst, die vergezeld zou moeten gaan van een stopzetting aan beide zijden van de produktie van splijtbaar ma teriaal voor bewapeningsdoeleinden, wijkt af van het Amerikaanse ont wapeningsplan dat 18 april 1962 ter tafel werd gebracht. Russen tegen Tijdens de eerste fase van ontwa pening zouden volgens dit plan de beide grote kernmogendheden elk 50.000 kilo uranium-235 voor niet- militair gebruik moeten bestemmen. De Russen hebben dit echter van de Het is dinsdagavond toch nog tot ongeregeldheden gekomen bij de Berlijnse muur: vlak bij de Ameri kaanse doorlaatpost Checkpoint Charlie heeft de politie strijd moe ten leveren tegen een groep van en kele honderden jonge Duitsers welke tegen het bestaan van de muur be toogden. Het is echter niet tot ern stige ongeregeldheden gekomen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wij moeten trachten ons ge luk te bereiken langs een weg, die ook voert naar het geluk van anderen of althans hen niet van de hunne verwijdert. Amerikaanse ontwapeningsmaatregel hand gewezen omdat, naar hun zeg gen, de dreiging van een kernoorlog hierdoor niet zou worden weggeno men. Zij wensen dat in de eerste fa se alle transportmiddelen voor kern wapens worden vernietigd. De Russische afgevaardigde op de ontwapeningsconferentie, Semyon Tsarapkin, zei woensdag na afloop van de bijeenkomst tot verslaggevers dat het Amerikaanse voorstel geen ontwapening betekent. „Wij stellen alleen belang in ontwapeningsmaat regelen" zo zei de Rus. „Daarom kun nen wij er niet op ingaan, want er zou zelfs als zouden we 50.000 of 60.000 kilo uranium voor vreedzame doeleinden gaan bestemmen nog genoeg overblijven". Tijdelijk opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Aanvankelijk opklaringen en op de meeste plaatsen droeg, later meer bewolking en van het westen uit toenemende kans op regen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Dezelfde of iets hogere middagtem pera turen. 16 aug.: Zon op 5.24, onder 20.04. Maan op 1.51, onder 18.37. Nieuwe maan: 19 aug. te 8.35. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 16 aug. 0.11 v.m. 12.42 n.m. BROUWERSHAVEN 16 aug. 0.04 v.m. 12.42 n.m. WESTERSCHOUWEN 16 aug. 11.42 v.m. n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Op vele plaatsen in Europa staat 'hét weer onder invloed van kleine storingen in het luchtdruk - veld. Wind 'brengen deze storingen vrijwel niet, maar regen 'des te meer. In de Alpen en de omgeving ervan viel op tal van plaatsen 10 tot 30 mm. regen. In west-Duitsland werd hier en daar meer dan 10 mm. regen afgetapt Ook ons land kreeg zijn deel, toen een regengebied bij zijn tocht over de Noordzee in beteke nis toenam. Midden op de oceaan is een nieuwe depressie onderweg naar west-Europa. Op wat langere ter mijn bezien behoudt het weer een onvast karakter en blijft het koel. Voor ons land binnen het toereik van de nieuwe depressie komt, komen er enkele tijdelijke opklaringen voor. ROTTERDAM. Bij J. en K. Smiit's soheepswervcn in Kinderdijk heeft de tewaterlating plaats gehad van de zeesleepboot „Hudson", die - als dertiende op deze werf na de oor log - in aanbouw is voor L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst in Rotterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1