1 Ti yoghurt b „Bommenede, de gescliiedenis van een verdronken plaats" 25 AUGUSTUS "#1 54.188.75 NU AL IN DE POT STAD EN PROVINCIE Grintschip gezonken ZIERIK7.EESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 13 augustus 19G3 No. 19427 Drs. L. M. Verseput In „Zeeuws Tijdschrift" EEN PRACHTIG MOSSELFEEST Men ziet hier één der mannen - verkleed als Indiaan - „de plomp" ingaan. (Foto's: Zierikzeesdhe Nieuwsbode). In het dezer dagen verschenen Zeeuws TijcLchrilt (nr. 3, 1963) is een bijzondere bijdrage gepubliceerd van drs. L. M. Verseput. afkomstig van Zonnemalre, getiteld „Bommenede, geschiedenis van een verdronken plaats'. Bommenede is een van de vele plaatsen van Schouwen-Duive- land, die door overstromingen ver loren zijn gegaan. Het lag aan de Grevelingen, ten oosten van Brou wershaven en ten noordoosten van Zonnemaire. in de uiterste punt van de polder Bommenede. Hoewel het met Schouwen sedert 1412 door in poldering een geheel vormde, bleef het staatkundig tot Voorne en dus tot Holland behoren. De ligging van het dorp, vlak aan zee, was gunstig voor de opkomst van visserij en scheepvaart. Veel heeft Bommenede van de zee te lijden gehad. Elke gro te stormvloed betekende een over stromingsramp voor deze ongeluk kige plaats. De stormvloed van 1682 leidde tot de ondergang. Aldus deelt drs. Verseput mee in de inleiding van zijn gedegen artikel waarin hij tal van bijzonderheden vermeldt van bet jaar van definitie ve bedijking van Bommenede in 1412, tot de stormramp 1953, welke grote schade toebracht aan de zee dijken van Nieuw-Bommenede en Nieuw-Nataars, maar waarbij het waterschap voor overstroming ge spaard bleef. Voor de definitieve be dijking in 1412 bestond Bommenede al als eiland. Het is een van die eilanden die van de 12e tot de 15e eeuw als moerdijken tijdelijk bedijkt en bewoond zijn geweest ten behoe ve van de zoutwinning. Voor 1412 wordt van Bommenede gesproken als van een eiland, dat door de Son- nemare van Schouwen en Dreischor werd gescheiden. Bommenede is de oudste CisterciënzerstiChtiing in Ne derland. Blijkens een mededeling van pater Willebrandts te Zundert ontving abt Robert van Brugge tij dens zijn bestuur van de Duinenabdij voor het jaan 1153 van Badeloga, „castellana" van Dixmuide „heel bet eiland van Bommenede met tiende land in Westvoorne als aalmoes". Gewoonlijk dateert men de komst van de Cisterciënzers in Nederland rond 1165, toen de eerste mannen- abdij Klaarkamp bij Rinsumageest ontstond. Maar via de conversen der Duinenabdij deed de orde reeds voor 1153 haar intrede en wel in Zeeland. Rond 1167 bevestigt paus Alexander III aan de Vlaamse abdij Ter Duinen al haar bezittingen waaronder ook Bommenede. De oudste bewoners van Bommenede, aldus drs. Verse put, zijn de Cisterciënzers geweest, eerst die van Ter Duinen, later die van het dochterklooster Ter Doest. Ze hadden in Bommenede een zoge naamd uithof (grangia), waarvan de bewoners (conversen) zich vooral op handenarbeid toelegden. Na de bewoning van de twaalfde tot de veertiende eeuw, is Bomme nede aan de zee prijsgegeven. Definitieve bedijking In 1412 is het voldoende aangeslibt om opnieuw bedijkt te worden. Het wordt aan Schouwen vastJgedijkt, maar blijft tot Voorne behoren. In 1401 wordt de polder Zonnemaire ingedijkt, gevolgd door Nataars (1411), Bommenede (1412). Met de polders Bloois (1425) en de poldertjes Kijkuit, Borrenbroot en St. Jacobs- Nieuwland (1488) werd „de halve ring tussen 't land van Bommenede en Schouwen gesloten" (De Bruin). Bommenede met genoemde aangren zende polders vormde een stukje Holland op Zeeuws gebied en het hoorde onder de rentmeester van Voorne. Tot na de ondergang in 1682 is Bommenede Hollands gebleven, waarna de restanten aan Zeeland kwamen. Bloois, aldus drs. Verseput, vormde een aoarte heerlijkheid bin nen dit gebied. De igrens liep in het noorden van deze polder, welks noordelijke stukje Oud-Bommenede heette. In het vervolg van zijn arti kel behandelt de schrijver de ram pen welke Bommenede teisterden. Ondanks overstromingen en een brand heerste er welvaart, blijkens het privilege van Fiiips II van 1557 waarin het dorp een jaar- en week markt wordt vergund. De Allerheili genvloed van 1570 brengt een groite slag toe aan deze welvaart. In de cember 1570 'komen commissarissen die door koning Fiiips II gezonden zijn de gebroken dijken op Schou wen inspecteren. Ze kunnen Bom menede niet bereiken. Van verre, staahde op de dijk van de polder Nataars zien ze een groot gat dat het dorp van de kerk scheidde. Als middel tot herstel worden allerlei belastingen en heffingen ingesteld en ook de achterliggende polders moeten bedragen. In het najaar van 1575 slaan de Spanjaarden het beleg HAARLEM, 13-8. Het algemeen bestuur van de stichting „Haarlems Bloei", de Haarlemse V.V.V., heeft bij het college van b. en w. van Haarlem geklaagd ouer het toene mende lawaai in de binnenstad ge durende de avonden, dat volgens de stichting „de aantrekkelijkheid en het aantrekkelijk blijven van Haar lem als woonstad en als centrum van cultuur en ontspanning" in gevaar brengt. Het lawaai van bromfietsen, scooters en motorfietsen, zo schrijft de stichting aan b. en w. van Haar lem, maakt het voor de nog steeds zeer vele bewoners van de oude bin nenstad onmogelijk tot rust te ko men, overstemt op dikwijls hinder lijke wijze de concerten, lezingen en voordrachten die in de Grote of St. Bavokerk, het gemeentelijk concert gebouw en andere zalen in het cen trum worden gegeven en verschrikt en verjaagt hen, die vooral in de zo mermaanden in de binnenstad hun ontspanning zoeken, zich op café terrasjes willen verpozen of van de typisch Haarlemse sfeer der oude binnenhoven en stille achterstraten willen genieten. Een doeltreffende bestrijding van de motorenplaag wordt dus wel on ontbeerlijk, zo schrijft de stichting „Haarlems Bloei", die het college de suggestie geeft om in navolging van KERKNIEUWS Rooms-katholieke kerk Eucharistievieringen op 15 augustus en de andere zondagen in augustus: Zierikzee: 7.30 en 10 uur. Haamstede: 7.30, 9.00, 10.30 en 19.00 uur. Renesse: (kerktent Zeeanemoonweg)8.00, 9.30 en 10.30 uur. Afscheid ds. W. S. Duvekot Het afscheid van ds. W. S. Duve kot van de hervormde gemeente te Zonnemaire, wegens vertrek naar Briélle, zal a.s. zondag niet doorgaan Mevr. Duvekot moest na de geboor te van een dochter in het ziekenhuis te Zierikzee worden opgenomen om daar een aantal weken volstrekte rust te houden. De bevestiging en in trede te Brielle op 25 aug. a.s. zijn eveneens uitgesteld. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Well en Ammerzodfen kand. J. Oh. Plaat, Weesp. Ger. Kerken Bedankt voor Rotterdam -Z uid (vac. A. L. Bos): G. v. Drdel, Oud dorp (Z.H.). Cbr. Ger. Kerken Aangenomen naar Oud-Beij'erland: kand. G. Bijkerk, Zaandam, die be dankte voor Gorinohem, Hi'lversum- Oost, Papendrecht en voor Zutphen; naar Haamstede-Kerkwerve: kand. J. Westerink, Zwolle, die bedankte voor Dokkum, Eemdijk, Maarssen, Mussel, Nieuwe Pekela, Nieuw-Ven- nep, Noordsesohut, Ouderkerk a.d. Amstel, Rotterdam-Charlois, Rotter dam-Kralingen, Schiedam, Vlissin- gen en voor Wildervank. „TELSTAR-2" NEW YORK, 13-8. De commu nicatiesatelliet „Telstar 2" is maandag op geheimzinnige wijze weer geactiveerd, nadat hij er door een even onna speurlijke oorzaak sinds 16 juli het zwijgen toe had ge daan. Een routesignaal van de aarde werd onverwachts be antwoord, toen de kunstmaan haar 622e ronde maakte. Van een televisiesignaal kwamen bij de volgende ronde beeld en geluid normaal door. Men wil nu door middel van nieuwe proeven te weten komen, wat er vorige maand verkeerd is gegaan. voor Bommenede. Zij bombarderen de vesting en na hun aftocht ligt de dijkage van Bommenede vernield. Van 1587-1589 worden de fortifica ties van Bommenede hersteld. In het slot van zijn artikel beschrijft drs. Verseput de stormramp van 1682 en de ondergang van Bommenede. Met de winter van 1684 was Bommenede voorgoed ontruimd. Wat er van overbleef werd aan vier Zierikzeese regenten ter bedijking uitgegeven. De plaats Bommenede en veel gron den kwamen buiten de bedijking te liggen. De resten van het oude Bom menede, in de achttiende eeuw nog zichtbaar, zijn nu niet meer te zien. Wel wordt de plaats waar vroeger Bommenede lag, gekenmerkt door een ondiepte met „slechts 47 dm. water". De bewoners van Bomme nede vestigden zich voor het meren deel aan de dijk met Zonnemaire, waar een nieuwe gemeenschap ont stond Nieuw-Bommenede. Ingezonden mededeling VOORDE EXTRA PRIJS enkele andere gemeenten een ge deelte van de binnenstad voor het verkeer van bromfietsen, scooters en motorfietsen te sluiten. Eerste combilies aan het werk Na erwten, vlas en plant uien, die al eerder aanleiding gaven tot oogst- weikzaamheden op de akkers van ons eiland, is maandagmiddag hier en daar oök de „combine" weer ver schenen, het onmisbare attribuut van de graanoogst 1963. Enkele we ken mooi weer kunnen onze. agra riërs nu zeker wel gebruiken." RENESSE Muziek uit de West Wij vestigen hierbij de aandacht op een bijzonder muziekprogramma dat zaterdagavond 17 augustus in het Dorpshuis te Renesse wordt ge geven door het uit zeven leden be staande Cara'fbisdhe orkest .Guyana'. Het orkeSt brengt een speciaal pro gramma van muziek uit de West en vocale medewerking wordt verleend door de van radio en televisie be kende Antilliaanse zanger Gttmar Fraai. Programmaleider is dr. G. D. van Wengen. Na afloop is er gele genheid tot dansen. Gezien het grote succes dat het gezelschap vorig jaar mocht oogsten, verwachten wij we derom grote belangstelling. BRUINISSF Voor d'e 'betrekking van hoofd van de dienst gemeentewerken te Bruinisse 'hebben zich dertig sollici tanten aangemeld. Aan mevrouw Janse te Drei schor, die tijdens de ziekte van de heer M. C. van Weele tijdelijk om derwijzeres was aan de o.l.-school te Bruinisse, is met ingang van 1 sep tember a.s. eervol ontslag verleend, omdat per die datum de heer van Weele zelf weer in dienst hoopt te komen. Secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties heeft maandag een groep van negen personen benoemd die in Noord-Borneo en Serawak zal onderzoeken of de bevolking wenst deel uit te maken van d'e Maleise federatie. Ongeluk met cemeiitmoleii AMERSFOORT, 13-8. Op een bouw- werk in Amersfoort is maandag middag de 23-jarige van der B. uit Veenendaal om het leven gekomen. De jongeman was werkzaam bij een cementmolen. Doordat er kortslui ting in de motor ontstond kreeg hij via het stelwiel stroom door het li chaam. Hij kon niet van de motor losraken. Op zijn hulpgeroep tracht te zijn broer hem nog te redden, waardoor ook deze niet meer los kon komen. Andere werklieden hebben beide broers toen losgerukt. De le vensgeesten van de 23-jarige van der B. waren toen reeds geweken- Zijn oudere broer was ongedeerd. Drie vermisten MAASEYCK, 13—8. Om half zes vanmorgen is op de Maas in België nabü Maeseyck een Nederlands schip gezonken, de „Marianneke" (105 ton). De opvarenden schipper D. R. uil Maasbracht met zijn echtgenote uit Stevensweert en hun één-jarig zoon tje worden vermist. Duikers uit Maasbracht zijn naar de plaats van het ongeluk. Het schip lag voor de grintbagger- molen „Marie" en was maandag half geladen met grint. Het zou dinsdag morgen worden volgeladen. Toen de molenbaas van de baggermolen van morgen om half zes aan boord kwam hoorde hij plots een kabel knappen en zag hij op hetzelfde moment het halfgeladen grintschip zinken. Het schip zonk zeer snel en van de opvarenden werd niemand meer ge zien. De duikers zullen ter plaatse moeten werken in water van tien meter diepte. 103-jarige te Bergum BERGUM, 13-8. Vrijdag hoopt de weduwe Bontje Roo'd-van der Veen in Bergum 103 jaar te worden. Bep- pe Rood, zoals zij in haar woonplaats wordt genoemd, verblijft dn het ver pleeghuis Hillama-Staite en mag zich nog in een goede gezondheid verheugen. Zij is wel doof, maar zij staat nog elke dag op en gebruikt de maaltijden in de gemeenschappelijke eetzaal van het 'tehuis. De mentale toestand van het oudje is de laatste jaren zodanig, dat zij zich weinig meer bewust is van wat er om haar 'heen gebeurt. Het familierecord, dat zij vrijdag breekt - haar grootvader werd 102 - zal 'haar dan oOk weinig vreugde ge ven. Pater Henri de Greeve jubileert NIJMEGEN, 13—8. Henri de Gree- ve pr. die eind 1962 zeventig jaar ge werden is, viert 15 augustus zijn 40- jarig priesterjubileum. Henri de Greeve is de priester van „Het Licht baken", van „Verbeter de wereld, begin bij Uzelf", van „Het vierde beest" en van het „Fonds voor de naastenliefde". De nog altijd zeer aktieve priester is bekend geworden door zijn aktiviteiten in dienst van de naastenliefde, als radiospreker en als declamator. Melkslijters contra trappenlopen ZWOLLE, 13-8. Een aantal Zwolse melkslijters heeft toesloten voortaan de produkilen niet meer de trappen van flatgebouwen op te dragen. De klanten moeten hun 'boodschappen benéden aan de wagen afhalen. Als reactie hierop heeft een comi'té van flatbewoners geadviseerd ndet meer dan de hoogst noodzakelijke artike len 'te kopen en in 'geen geval pro- 'diUkten als kaas, eieren, bier en der gelijke. Toen de Zwolse mellkverkopers- toon'd en de coöperatie in 1958 het besluit namen Ide bezorging aan de flalts te staken, waren de reacties zo fél, dat men het besluit weer tin- trok. Thans willen de betrekken slijters een uitzondering maken voor 'bejaarden, invaliden, zieken en aan staande moeders. De Zwolse imelk- verkopersbonld staat niet adhiter deze actie. DEN HAAG. In 1962 was de ont wikkeling in de Horecaf-sector tra ger dan in voorgaande jaren. Het aantal overnachtingen in hotels steeg minder dan in voorgaande jaren. De omzetten der restaurants liepen ge middeld nog trager op. De totale om zet van 1962 lag slechts 4,25 procent hoger dan in 1961. DIVERSE BERICHTEN Op een massabijeenkomst in Bandoeng, gericht tegen d'e vorming van de federaltie-Maleisie, heeft men er toij de Indonesische regering op aangedrongen de Britse eigendom men in Indonesië te naasten, zo meldt het persbureau Aritara. In de Zuidvietnamese plaats Hue, op 650 'km. ten noorden' van Saigon, heeft in de nacht van maandag op dinsdag een boeddhistische monnik zelfmoord gepleegd door zioh in Ibranld te steken. Het was de derde moniniik die zulks deed uit pro'test tegen de godsdienstpoliitiek van het 'bewind van de R.K. president Ngo Dinih-Diem. Een 31-jarige Engelse, Lena Campbel, is van de Britse plaats Lyimpne naar de Franse plaats Mon- treuil gereisd, vastgebonden aan Üe Vleugel van een vliegtuig. Yaw Baduchokosi, een korporaal uit het Ghanese leger, is zondag in een hospitaal te Sekondi (W.-Ghana) overleden, nadat 'hij in een militair tookstoemooi een pun te nnCderl a ag had' 'geleden. Bij een aardverschuiving, die zich in west-Nepal heeft voorgedaan zijn honderdvijftig mensen onder grond- massa's bedolven. Volgens de Nepa- lese minister van Binnenlandse Zak ken werden drie dorpen weggevaagd. Bij een gevecht tussen regerings troepen en communistische guerilla- strijders in het zuiden van Zuid- Vietnam zijn zondag aan regerings zijde 13 man gesneuveld; 23 man worden vermist. De communistische verliezen zijn niet bekend. „Tass" meldt dat een 65 man sterke Sowjet-Russische weten schappelijke expeditie naar de At lantische oceaan is vertrokken. Zij zal deel nemen aan een internatio nale expeditie, die de ti-opische wa teren van deze oceaan zal bestude ren. De Amerikaanse regering heeft maandag bij het congres voorstellen ingediend voor een belastingverla ging van in totaal 11 miljard dollar in twee op 1 januari a.s. beginnende fasen. De Marokkaanse conservatieve Istiqla'l partij eist dat de in mei van dit jaar gehouden verkiezingen nie tig worden verklaard. De Amerikaanse commissie voor de 'kernenergie heeft medegedeeld dat maandag 'in de woestijn van Ne vada een kernwapen van geringe kracht tot ontploffing is gebracht. Met deze omschrijving wordt een kernwapen bedoeld met een ontplof- fingslkraoht van niet meer dan 20.000 ton 't.n.'t. In het afgelopen weekeinde zijn vier Oostduitsers van 19 tot 21 jaar naar Beieren uitgeweken. 2 Oost- du'itse grenswachten namen de wijk van oost- naar west-Berlijn. Niet so dwaas doen Twee Afrikanen uit Zanzibar, die zon'dag in Londen werden gearres teerd, omdat zij elkaar met stukken hout bedreigden, verklaarden voor de rechtbank, dat zij een nationale dans uitvoerden De rechter sprak de beklaagden vrij en vermaande hen voortaan niet zo dwaas (te doen. Groningen krijgt aardgas GRONINGEN, 12-8. De gemeente raad van Groningen heeft besloten voor de openbare gasvoorziening over te schakelen op aardgas. De omschakeling zal een investering vergen van ongeveer elf miljoen gulden. Algemeen werd geoordeeld, dat een vrij groot risico wordt genomen nu de prijs van het aardgas nog niet bekend is. Uitstel zou, blijkens het antwoord van wethouder J. de Wilde niet wenselijk zijn. Hij was er vast van overtuigd, dat er voordeel in Üe omschakeling zit. De prijsstelling zal echt ei' 'later aan de orde komen. Ingezonden mededeling De Stanford-universiteit van Californië nam een radio-telescoop met een diameter van 45 meter in gebruik. De telescoop kan naar elk deel van het uitspansel worden gericht. Doel is het onderzoek van het zonnestelsel en de interplanetaire gassen. De telescoop kan ook gebruikt worden voor het opsporen en volgen van kunstmanen en ruimtevaartuigen. Haarlem lijdt onder een motorenplaag Zierikzee bewaart de herinnering aan een prachtig mosselfeest, gevierd bij gelegenheid van de opening van het seizoen. Op de foto ziet men de ont vangst ten stadhuize van de mosselkoningin en Neptxmus door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. Bij het boegsprietlopen was de bemanning van de vloot getransformeerd in een exotisch gezelschap, dat voorbestemd icas via de (gladde) mast in het water van de Nieuwe Haven te verdwijnen, hetgeen prompt geschiedde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5