HET GEBEURDE OP OUDEJAARSAVOND Stijgende prijzen voor energie STEEDS MEER MANNEN ROKEN HALF ZWAAR - HEEL LEKKE De wederopbouw van Skopje De Amerikaanse troepen in Berlijn De Indische defensie 4 krachtige middeien tegen pijn en griep! Cftefarme.,4' BUK DOOR HET WERELD Gruiidstoffen iii 't geding Ingezonden mededeling (Van een economische medewerker}. Tegen de achtergrond van de in Nederland gevonden aardgas-hoe- veeïheid worden er thans tal van publikaties gewijd aan onze toe komst in 'het energie-verbruik. Er zijn goede en bepaald foutieve schat tingen bij de pogingen om het Ne derlandse aandeel in het wereld- energieverbruik te bepalen. Naar onze mening is elke begro ting hier een slag in de lucht omdat hierbij toch in aanmerking moet worden genomen in hoeverre onze industrialisatie-verwachtingen in werkelijkheid zullen kunnen worden omgezet. En zelfs wanneer wij iets weten over de toekomst van de Ne derlandse industrie, dan nog is er geen schijn van kans om te zeggen welke energie-consumptie zij zal op eisen. Welke industrie komt er en in hoeverre zal de verhouding tus sen man- en mach'inekracM in de toekomst nog verder gewijzigd wor den? Verhalen over de belangrijker plaats van Nederland als energie leverancier na de aardgas-ontdek kingen missen elke grond wanneer wij ons even bezinnen op het we reld-energieverbruik. Hierbij kan ons aardgas praktisch worden ver waarloosd, zo gering is de hoeveel heid ervan in het totaalbeeld. Wij mogen dan nog de optimisti sche verwachtingen van de Belgi sche senator Leemans in onze be schouwing betrekken. Deze excel lentie meende te weten dat Neder land wel 750 miljard kubieke meter gas onder zijn grond verborg en zelfs schattingen van 1000 miljard kubie ke meter zouden niet overdreven zijn. De senator trok de conclusie dat Nederland uit zijn industrialisatie - zorgen is en dat onze noordelijke provincies een goede toekomst tege moet gaan. Pessimistische verwachtingen Hoe -zit het nu met de wereld energie-voorziening in de toekomst'1. Deze vraag is veel belangrijker en interessanter. Wanneer wij de com mentaren van deskundigen op deze vraag nalezen, komen we over 't al gemeen tot een pessimistische con clusie. Zo heeft een Brits deskundige uit de steenkolenraad de moeite geno men de ivereld-energievoorraad te meten in ton steenkoolequivalent. Van deze eenheid zullen wij er dit jaar volgens hem 4800 miljoen con sumeren. Hij is in de geschiedenis gedoken en vond toen dat er in 1926 nog maar 1570 miljoen ton steen koolequivalent werd gebruikt. Ver volgens gaat deze expert aan het extrapoleren. Hij neemt aan dat de stijging van het energie-verbruik op dit ondermaanse in hetzelfde tempo als tot op heden door zal gaan. Hij rekende door tot het jaar 2000 en constateerde dat er dan een slordige 15 miljard steenkoolequivalent nodig zullen zijnen die kunnen er nooit zijn. Andere schattingen zou den in dezelfde richting gaan. Meer rode kool Uit publikaties meenden wij te kunnen opmaken dat steenkool nog steeds onze belangrijkste energie leverancier is. Deze grondstof neemt 1962 produceerde dit land 515 mil joen ton. Op een afstand volgden de V.S. met 396 miljoen ton en Rusland met 378 miljoen ton. Het communistische blok heeft 44 pet. van het weréldverbruïk voor haar rekening samen met de minder belangrijke bruinkool .China is de belangrijkste steenkoolproducent. In een grotere steenkoolproduktie dan de westelijke wereld. Het is. niet be kend hoeveel (rode) kool er nog ver borgen ligt in de onmetelijke Russi sche en Chinese provincies en dit kan een geruststellende factor zijn bij de pessimistische toekomstver wachtingen over aanwezige voorra den. In 1962 steeg de weréldkolen- produktie met 3 pet. Een derde van de wereldenergie wordt door de olieproduktie gele verd. De grootste producent op de olievelden is de V.S., terwijl Rusland pogingen doet om de V.S. voorbij te streven. Tot veler verrassing bleek nog onlangs op het wereldoliecon- gres te Frankfort de Russische effi ciency bij de olieproduktie sterk ver beterd. De Russen willen, evenals de V.S., 70 pet. van hun energieverbruik met olie dekken. Hoeveel olie is er nog Deskundigen schatten dat de olie produktie kan worden opgevoerd tot 4 miljard ton steenkoolequivalent. In het licht van de toekomstige be hoefte zou daarmee de bijdrage van olie in de energievoorziening pro centueel nog met de helft vergroten. Intussen is niet bekend welke olie geheimen de aardkorst en de archie ven van de oliemaatschappijen nog verborgen houden en dit ondermijnt elke nauwkeurige berekening van de toekomstige produktie. De grootste verwachtingen koes tert men nog altijd van de kernener gie, die in het vlak van de vernieti ging alle berekeningen reeds van de tafel heeft geveegd. Om tot massale produktie te komen, wordt op dit terrein gevreesd voor een tekort aan splijtbaar uranium. Er zijn echter nu al reactoren in gebruik die hun eigen splijtstof produceren. Hun ver menigvuldiging wordt nu nog ge remd door economische factoren maar het is duidelijk dat de vooruil- gang in economisch denken en nog meer die in de techniek hier de op lossing zullen brengen. Zuinigheid geboden De kernenergie zou de wereld moeten redden van het energie-te kort. Niettemin schatten de thans aan bod zijnde deskundigen dat op zijn gunstigts binnen 40 jaar op een produktie van plm. 4 miljard ton steenkoolequivalent kernenergie kan worden gerekend. Aardgas en hydro -lektriciteit zouden samen over de hele wereld maar 6 pet. tot het ener gieverbruik kunnen bijdragen. De balans opmakend constateert menig energie-deskundige dat wij zuinig moeten zijn met elke energie grondstof. De commerciële gevolg trekking van deze stelling is echter dat men voor elke vorm van energie een prijsstijging verwacht, die zich in een nabije of verdere toekomst zal openbaren. Gezien de vele onbe rekenbare factoren kan men voorlo pig die voorspellingen nog wel met een korreltje zout nemen. Drs. A. G. H. DRUM EEN UNIEKE UITVINDING De midtleiibeiTii- Reeonstructie van 32 miljard verschillende beveiliging gezichten SKOPJE, 12-8. Woningbouwdes- kundigen uit geheel Zuid-Slavië zijn maandag 'begonnen met de voorbe reidingen voor de bouw van gepre fabriceerde huizen met in totaal 10.500 etagewoningen in Skopje. Men hoopt deze 'huizen binnen twee of drie maanden opgetrokken te hebben waarmee de eerste fase van de wederopbouw van de getrof fen stald voltooid zal zijn. De zes Zuidslavische republieken en Bel grado zullen elk een nieuwe woon wijk voor hun rekening nemen. Ongeveer honderd' deskundigen op het gebied van bouwconstructie in specteren momenteel 'beschadigde gebouwen om na te gaan of deze voor herstel in aanmerking komen. Er zal de grootste spoed worden be tracht om de huüzen weer bewoon baar te maken. BERLIJN, 12-8. De Verenigde Sta ten zullen hun garnizoen in. west- Beriijn met zeshonderd man ver minderen, dooh dit zal düor uitrus ting met nieuwe wapens sterker en mobieler zijn. Dit hebben militaire functionarissen in west-Berlijn za terdag bekend gemaakt. De reorga nisatie begint in september wanneer de Amerikaanse troepen in deze stad met de nieuwe M-60 tank wor den uitgerust, terwijl er voorts meer pantserwagens zullen komen. NIEUW DELHI, 12-8. India vormt acht nieuwe bergdivisies ter verde diging van de Himalajagrens tegen een eventuele Chinese aanval, zo is maandag in doorgaans welingelichte kringen in N'ieuw Delhi vernomen. De Ver. Staten en Engeland zouden zich bereid hebben verklaard vijf van deze divisies uit te rusten die tegen het eind van het jaar gereed moeten zijn. Naar verluidt zullen Australië en west-Duitsland warme winterkleding voor de bergtroepen verschaffen. Volgens Indische berichten hebben de Chinezen ongeveer 130.000 mili tairen langs de betrokken grens sa mengetrokken. Bruidspaar verongelukt in V.S. BURSTOW (Californdë, V.S.), 12-8. Een auto, met een achttienjarige aanstaande bruid aan het stuur is zondag, onderweg naar de huwe lijksplechtigheid, die te Las Vegas, in 'de Amerikaanse staat Californië, zou plaats vinden, nabij Burstow, in deze staat, in frontale botsing geko men met een an'dere auto. De aansitaanide bruid, de 25-jarige man, met wie zij in het huwelijk zou treden en een 23-jarige getuige von den de dood. De drie inzittenden van de andere auto werden zwaar gewond. Men verwacht dat ook zij zullen overlij den. Rivale geschept met auto AMSTERDAM, 12-8. De 30-jarige Amsterdamse vrouw C. J. S., die door een man, met wie zij drie jaar omgang had gehad, was verstoten, zag, toen zij in de Weesperstraat in haar auto reed. haar 21-jarige op volgster, mej. J. H. A. C. lopen. Zij reed op haar rivale toe en schepte deze. De aanrijding liep voor de jongste vrouw overigens goed af. De andere vrouw had na dit voorval, voor zij naar huis ging, bij een dro gist een slaapmiddel gekocht, waar van zij thuis een hoeveelheid innam. Inmiddels was de politie ingescha keld. De vrouw werd ijlings naar het ziekenhuis vervoerd, waar haar maag werd leeggepompt. Daarna werd zij naar hdt politiebureau over gebracht. Luchtverkeer stijgt SCHIPHOL. 12-8. De gestage Stij ging van het ludhtverkeer komt ook nu weer in het halfjaarlijkse over zicht van Schiphol tot uiting. Gedu rende de eerste zes maanden van dit jaar telde de luchthaven 820.412 passagiers, hetgeen 8 procent meer is dan de 759.591 over dezelfde pe riode van 1962. Deze stijging komt ditmaal echter geheel voor rekening van het Euro pese passagiersvervoer, want op de intercontinentale lijnen werd voor het geregelde lijnvervoer een daling van 3 procent geboekt. Het goederenvervoer bleef nage noeg gelijk, het postvervoer vertoon de een lidhte vooruitgang. MUNCHEN. De Duitse Octrooiraad in MünChen heeft zojuist octrooi verleend op een waarlijk unieke uit vinding: een soort puzzle-spel met 200 tekeningen, waaruit men, door de afzonderlijke foliën over elkaar te leggen, 32 miljard velschillende gezichten kan reconstrueren. Het doel van deze uitvinding is, op grond van getuigenverklaringen door overeenkomstige combinatie van de foliën met verschillende en face-tekeningen van typische ge zichtsvormen het vermoedelijke ge zicht van de dader samen te stellen teneinde zo de identificatie van de voortvluchtige misdadiger te verge makkelijken. De uitvinder van dit voor de cri minologie sinds de ontdekking van de dactyloscopie revolutionaire op sporingssysteem is van de uit Mün- chen afkomstige timmerman Moritz Furtmayr. Op twintigjarige leeftijd pakte Furtmayr zijn koffers, ging van Miinchen naar Canada en van daar naar de Verenigde Staten, om zijn geluk in de „Nieuwe Wereld" te zoeken. Hij was achtereenvolgens schoenpoetser, krantenbezorger en tenslotte seizoenarbeider, tot hij op een detectiveschool in Washington belandde. Het diploma van deze school maakte het hem mogelijk, zich op een hoge school voor criminologie in Chicago verder te bekwamen. Aldaar was hij zeer ontstemd over het feit, dat misdadigers tegenwoor dig zo geraffineerd te werk gaan, dat zij op de plaats van de misdaad geen vingerafdrukken achterlaten, wat hU7i latere arrestatie ook in die ge vallen bemoeilijkt, waarin zij door getuigen van de misdaad werden ge zien. De beschrijvingen van de da der waren echter dikwijls zo met el kaar in tegenspraak, dat het voor de rechercheurs onmogelijk was, zich een beeld van de gezochte misdadi ger te vormen. Een idee De vroegere timmerman Furtmayr die een uitzonderlijk talent voor criminologie bezit, maakte gebruik van een idee, dat voor de eerste keer in 1950 in Oostenrijk werd toegepast. Daar zocht men een vrouwenmoor denaar, die door verschillende getui gen was gezien. Een rechercheur met tekentalent schetste op grond van getuigenverklaringen een portret van de voortvluchtige moordenaar. Daar na corrigeerde hij zijn schets zo lang totdat alle getuigen eenstemmig zei den: „Zo zag de man eruit!" Het portret werd door alle kranten ge publiceerd en reeds kort daarna had men de moordenaar te pakken. Een Amerikaanse collega van Furtmayr, MacDonald uit Los Angeles, had een vereenvoudigd systeem bedacht, om het portret van gezochte misdadigers kunstmatig te kunnen samenstellen. Met 520 transparante foliën, waarop de tien markantste delen van het gezicht in telkens 52 verschillende varianten getekend zijn, bereikte hij vrij goede resultaten. De belangrijk ste fout van zijn systeem was echter dat de aldus verkregen portretten geen plastische indruk maakten en derhalve niet leefden. Furtmayr experimenteerde aan een nieuw systeem, waarmede hij spoedig uitstekende, levensechte por tretten maakte. Om dit te bereiken, vervaardigde hij 200 tekeningen van gezichten van de verschillendste typen. Elk van deze gezichten kan in vijf delen uiteen genomen worden, zodat haar, voorhoofd, kin partij en hals, ogen, mond en neus van een elk van deze 200 gezichten met elkaar verwisseld kunnen wor den. Op deze manier beschikt Furt mayr over zoveel variatiemogelijk heden, dat hij met zijn thans door de Duitse Octrooiraad in München gepatenteerde systeem ongeveer 32 miljard verschillende gezichten kan „componeren". Fritz Wahl. kleintjes uitt(9 kef t/i/menidhd KINDERDIJK. De splinternieuwe, en tevens 's werelds grootste sleep hopperzuiger „Geopotes 6" is op de Noord in Kinderdijk bedreigd door brandende Olie op het water. Een ramp kon worden voorkomen. AMSTERDAM. In het Wilhelmi- nagasthuis in Amsterdam is de 62- jarige Amsterdamse havenarbeider, W. C. Koppenberg, overleden. Toen .hij vrijdag zonder richting aan te geven, in de Tasmanstraat plotse ling afsloeg werd hij op zijn brom fiets door een hem achteropkomende motor aangereden. HEERLEN. Tijdens rangeerwerk zaamheden op 'het haventerrein van de staatsmijnen in Stéin is de 59- jarige Hubert Baltus uit Maastricht onder een wagon terecht gekomen. De heer Baltus was vrijwel onmid dellijk dood. BAEXEM. Een bejaarde inwoner van het Limburgse Baexem is op een niet beveiligde overweg in de buurt van zijn woonplaats door de sneltrein Zandvoort-Maastricht ge raakt en daar bij ernstig aan een arm gewond. UTRECHT. Op de rijksweg A'm- sterdam-Utreoht heeft zich in de ge meente Loenersloot een gecompli ceerd ongeluk voorgedaan, waarbij vijf personen-auto's waren betrok ken. Twee ervan slipten, schoten door die middenberm en sloegen op de tegenovergestelde rijbaan over de kop. Niemand werd ernstig gewond. HILVERSUM. De politie van Hil versum heetf meegedeeld, dat uit een slaapkamer van een bungalow aan de Bachlaan in Hilversum, bewoond door het echtpaar De Leeuw, een aantal sieraden tot een totale waarde 'van f 30.000,is ontvreemd. De be woners zaten op dat moment naar de televisie te kijken. DEN HAAG, 12-8. Het lid van de Eerste Kamer de heer Gooden (KVP) heeft de minister van verkeer en waterstaat schriftelijk gevraagd of de minister bij de bestudering van het vraagstuk der middenbermbe veiliging tot de opvatting is geko men dat de middenbermbeplanlin- gen, die aan de weggebruiker alle zicht op het verkeerspatroon op de ander rijbaan ontnemen en dienten gevolge bij middenbermoverschrij dingen veelal tot volstrekt onver wachte frontale botsingen aanleiding geven, desondanks als antiverblin- dingsseherm moeten worden gehand haafd. WAGENINGEN. Tot hoogleraar in de levensmiddelenleer aan de Jand1- bouwhogesehool te Wageningen is benoemd dr. W. Pilnik uit Zürich. Voor 60 jaar.... ELKERZEE. Ds. de Leur sprak voor een groot gehoor over de Chris telijke Werkmansbond. RENESSE. Het bestuur van de polder Oosteren Ban besloot aan hel comité voor de aanleg van de tram Brouw er shaven-Burgh gedurende 25 jaar een bedrag te betalen van 20 per jaar. ZIER1KZEE. Op de jongste ver gadering van V.V.V. is kritiek uit geoefend op de uitgifte van prent briefkaarten van de oude monumen ten, waarop tevens een margarine- merk was gedrukt. ZIERIKZEE. Een hevige storm velde een grote boom aan 't Kraan plein en enkele bomen op het terrein van de wielrijder school van de heer A. aan de Grachtweg. RENESSE. De begroting dezer ge meente voor 1904 is door de raad vastgesteld in ontvangsten en uitga ven op een bedrag van 5305. ZONNEMAIRE. De gemeenteveld wachter vond aan de „Kijkuit"-pol der een fles, in zee geworpen door een Leuvense professor aan boord van het lichtschip „Westhinder". ZIERIKZEE. Met de kermis wordt alhier opgevoerd „Marie Antoinette" koningin en martelares, een histo risch drama in 9 taferelen. OOSTERLAND. Bij gelegenheid van diens 50ste verjaardag verraste Oosterlands Fanfare" de directeur de heer N. A. Hottinga met een mu zikale hulde. Een fraaie dirigeerstok werd aangeboden. OOSTERLAND. Op de boerderij van de heer v. H. trapte een paard van een ander paard een been af. ZIERIKZEE. Voor zijn vertrek naar het btdtenland gaf de concert zanger Jac. van Kempen een recital in de Nieuwe Kerk. ZIERIKZEE. Het. 6-jarig knaapje B. klom ongezien op de Zuidhaven poort, deed een misstap en viel 15 meter omlaag van een stelling. Hij overleefde het avontuur. FEUILLETON 26 Om half tien reden ze gedrieën naar Amsterdam. De wegen waren grotendeels schoongemaakt, zodat de kleine wagen 'bannen twee uur in de hoofdstad was. Gert ging eerst naar het hoofdbureau en kreeg een agent mee, omdat de deuren verzegeld wa ren.. Onder diens toezicht opende Hoolwerf de voordeur en met z'n vieren gingen ze naar binnen. Grada, die de weg kende ,liep me teen naar de grote, ouderwetse lin nenkast en haalde de envelop met polissen te voorschijn. Ze zocht even en hield toen triomfantelijk een 'brief omhoog. Gert nam 'hem aan en zag, dat hij van een notaris afkom stig was. ..Daar zullen we dan van middag wel even aangaan", zei hij. „Nu eerst het portret". Jan Gillissen had het inmiddels al van de wand genomen en kwam er mee aandragen. Gert knikte goed keurend. „Dat lijkt wel, he Nou, latön we hopen, dat he't resultaten oplevert". Om half drie waren ze bij de no taris en deze bevestigde, dat er een testament was met een aanhangsel, waarin bepaald was, dat tante Anne na haar dood 'begraven wenste te worden in het familiegraf op de ou de Oosterbegraafplaats. De notaris zou verder alle nodige maatregelen nemen en deelde tenslotte mede, dat de opening van het testament zou plaats vinden na die 'begrafenis. De volgende dag prijkte in prak tisch alle dagbladen de foto van tan te Anne, jhot slachtoffer van een raadselachtige moord", zo schreef een der kranten. Tevens was er de oproep bij van de korpschef der Dor- ringse gemeentepolitie aan. ieder, die inlichtingen kon geven of haar de laatste dagen van het vorige jaar had gezien. Gewoontegetrouw 'belde Gert die woensdag Amsterdam op, om te we ten te komen, of ze al een spoor had den betreffende de inbraak. „Hallo, collega", meldde Veenstra zich, „hoo is het dn Dorringen De dader al te pakken Gert zuchtte. „Was het maar waar. Ik heb nog geen enkel houvast. En hoe is het 'bij jullie „Ja, ja, ik hoor het al. Wij moeten zo ongeveer al het vuile werk doen, he Ik gaf je eergisteren de tip over de ruzie. Had' je daar niets aan „In zoverre, dat de neef van het slachtoffer die is het namelijk ge- weest het nu natuurlijk niet meer kon loochenen. I'k neem aan, dat hij de waarheid heeft verteld. En die klopt Wel ongeveer met dat, wat ik al ontdekt had". „Nou, hou je vast, collega, ik heb nog een tip. Je valt er stijl van ach terover. Die pleegdochter, he Di'e is immers op een kostschool in Duitsland? Laat eens 'kijken.... o ja, Nonnenwerth hij Bonn". „Klopt. Ze is op het 'ogenblik hi'er in Doriingen". „Dat kan niet mooier. Kun je een handje helpen. Vraag maar eens, waar ze oudejaarsavond was. In ie der geval niet op die kostschool. Daar is ze nieuwjaarsmorgen pas om hall' zeven aangekomen. Tot grot'e verontwaardiging van de tuinman- huisknecht-veerman, want die moest haar op dat onmogelijk vroege uur van do vaste wal naar het eiland roeien. Volgens diezelfde tuinman is ze met een auto gebracht, dio meteen wegreed op 'het moment, dat het bootje naar de wal kwam". Hoofdstuk 10 Gert slikte een lelijk woord bij- LOZE VANGST Michael Rampino dacht een goede vangst te hebben ge daan, toen hij bij het vissen in de baai van New York een bundel bakbiljetten van in to taal 4.900 dollar ophaalde. In de hoop op een beloning bracht hij zijn vangst naar de politie. Daar kreeg hij echter te horen, dat hei geld vals De bevolking van Rotterdam ROTTERDAM, 12-8. Rotterdam heeft in het eerste 'halfjaar van 1963 een bevolkingsaanwas gehad van 977 personen, bij een geboorteover schot van 2664 personen. Er bleef dus een vrij sterke migratie naar tie randgemeenten: er vertrokken in die periode namelijk 1687 personen meer dan er zich vestigden. Rotterdam had eind juni een bevolking van 731.940 personen. Ingezonden mededeling Een der middelen zorgt ervoor dal de maag niet van slreck raakll Chefarine „4" bevat vier beroemde geneesmiddelen, die te zamen nog krachtiger werken. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen het zonder bezwaar gebruiken, want één der bestanddelen beschermt de maag. Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.B0 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 REISJE door Frank van Falckenoort tijds dn en knipperde mot zijp ogen. Zijn collega aan de andere kant van de lijn grinnikte. „Daar ben je stil van, he Gek, maar ik had' gisteren zo ineens maar een idee. Die neef, waarover jij het gehad hebt, had' een alibi, want die was er bij, toen het dodelijk schot gelost werd. Die kon de inbraak dus niet gepleegd hebben. Maar de pleegdochter Waar vertoefde die tussen zes uur oudejaarsavond en zes uur nieuw jaarsmorgen Weet jij het Volgens de Duitse politie, die op ons verzoek een onderzoek heeft ingesteld, is ze oudejaarsdag 's morgens om tien uur aan land gebracht, waar een auto haar opwachtte. En om half zeven op nieuwjaarsmorgen was ze weer terug. Maar niemand op het inter naat weet, waar ze geweest is. Al thans, volgens de Duitse politie". „Ik zal 'het haar wel vragen", ant woordde Gert. „Dan 'bel ik je in de loop van de morgen terug". „Afgesproken. O ja, wat die men sen betreft, die geld leenden van tante Anne, we 'hebben ze op een enkele na bij ons gehad. Een stuk of zeven hebben geen enkele alibi, en die zullen we na laten gaan". „Nou, 'ik heb respect voor jullie voortvarendheid, hoor, dat moet ik zeggen". „Ja man, tempo kennen we hier wel, als het nodig is. Nou, het beste. Ik 'hoor dan wel van je, waar dat grietje is geweest. Ik zal 'eens Icon- takt opnemen met de douane in Bab- beriich en Beek. Eens informeren of er zo tussen middernacht en een uur of drie wagens gepasseerd zijn in Duitse richting. Je kunt. nooit, we ten". „Doe dat. Ik 'bel straks wel terug. Het. beste". (Wordt vervolgd) Als zovele anderen is ook meneer op reis geweest. Hij heeft het kalmp jes aan gedaan, want hij houdt niet van haasten. In overeenstemming met die geestelijke instelling was uiteraard ook het vervoermiddel de fiets. Daar ging hij dan. Eerst naar Slikkenburg en - eenmaal re delijk op dreef - naar Marollenput. Naar Scherpbier was toen maar een rukje meer en daar heeft hij een glas limonade gedronken; nee, geen bier want dat gaat maar in de benen zitten. Over Munte en Plakkebord kwam hij toen in Ponte Av,ancé en vandaar ging het op Eiland aan. Ter ontspanning had hij ook Kapitale- dam in de roete opgenomen en in het gezellige plaatsje Knol heeft hij wat rondgestapt. Men komt tenslotte niet iedere dag in Knol. Maar het avontuur had meneer nu eerst goed te pakken. Daarom verder geped deld naar Posthoorn en Schapenbout om tenslotte gezond en wel te arri veren in Griete. Er zaten toen al heel wat kilometertjes in de benen, maar er bleef nog veel beziens- en bezoekswaardigs over. Verder dus maar weer naar Strooienstad en al leen al om de merkwaardigheid moest ook minstens Ruischendegat aangedaan. Maar meneer kende zijn aardrijkskunde en toch in de streek nam hij Plankenpoortje op in het schema en natuurlijk Krevershille en Schuddebeurs. Na nog Ratte en Sterre te hebben bezocht, vond meneer het voorlopig welletjes. Hij nam in Sterre een rustdag om zich nog eens te bezinnen op een nieuwe reisroete. Heeft meneer in het rijk der fan tasie rondgereden of is hij werkelijk met de fiets er op uit geweest ?Wie praat er over fantasie? Meneer heeft doodeenvoudig een fietstochtje ge maakt door Zeeuws-Vlaanderen. Daar uindt men al dit aardrijkskun dig kleingoed. Het zijn allemaal geen dorpen in de volle betekenis des woords. Het zijn maar gehuchten of soms slechts aanduidingen van hoekskesmaar de namen bestaan én ieder geval, Het is allemaal Ie zien op de verse kaart van dit deel van Zeeland, uit gegeven in verband met. de op han den zijnde herindeling van gemeen ten, een zegenrijk tf?ec dal Schou- wen-Duiveland al achter de rug heeft. Intussen meenden wij met „Brie- pe", Looperskapelle en Schutje op dit eiland al wat in de maag te moe ten zitten. Maar ga naar Zeeuws- Vlaanderen vrienden en wordt w\js, want U kunt er ook nog terecht in Heille, Vtilpan, Moershoofd, Boeren kol, Turkeije, Verkorting, Kioakkel. Keizerrijk of Rooversberg. Leuk land voor vakantie dus, met voldoende afioisseling om verfrist thuis te ko men. Het is gcioeldig en we hebben het niet geweten, voordat die kaart kwam. Zo blijft het leven vol ver rassingen! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2