pir ONTWAPENINGSCONFERENTIE VOORZICHTIG GESTART r1 |I 1 V.S. erkennen Oost-Duits bewind niet Chroesjtsjov naar New York? De Y.S. en Cuba Frans vliegtuig stort neer De beroving van de Engelse posttrein De ontvluchtingen in Johannesburg J „Heilige zelfmoorden" in Zuid-Vietnam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 augustus 1963 119e jaargang No. 19427 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Geschiedenis Bommenede in Zeeuws Tijdschrift''' Gesprek in Genève hervat JEUGD-RENNERTJES VAN START 1 Opgewekt gingen maandag de rennertjes op de Grote Markt in Arnhem van start voor de Tour de Frats van Ome Joop Legerstee. Een jeugd-tour in optima-forma. GENEVE, 128. Na een reces van tien dagen, in verband met de on dertekening vorige maandag in Mos kou van het gedeeltelijke kernstop- verdrag, is de zeventien-mogendhe- denccnferentie over de ontwapening maandag weer in zitting bijeengeko men. Voornaamste punt van behande ling was maandag het opstellen van een nieuwe agenda, in het licht der besprekingen tussen de Verenigde Staten, Engeland en de Sowjet-Unie, die uiteindelijk tot de ondertekening van het kemstopverdrag, uitgezon derd voor ondergrondse proeven, ge leid hebben. Uit de door de Amerikaanse en Russische delegatieleiders, Charles Stelle en Tsarapkin gehouden rede voeringen bleek, dat beide landen overeenstemming hebben bereikt over de te behandelen onderwerpen waaromtrent van oostelijke en/of westelijke zijde voorstellen waren ingediend. Fr zijn geen afspraken ge maakt omtrent de prioriteit der ver schillende onderwerpen. Deze be treffen onder meer het scheppen van kernvrije zones, een non-agressie verdrag tussen de NAVO-landen en die van het verdrag van Warschau (een discussie ever dit onderwerp hadden de Verenigde Staten tot dus ver steeds afrwve-zen als vallende •binten de of7°t van d« ontwape nen "re fact blokkeren of vprlao-en van defendefoegrot'inKen 't voorkomen van verrassingsaanvallen en andere maatregelen die tot ver mindering van de internationale spanning zouden kunnen leiden. Wat heeft voorrang? De conferentie zal zich thans over de prioriteit moeten beraden, doch de Amerikaanse delegatieleider sprak de hoop uit, dat voorrang zou kun- SAIGON, 12—8. Ami Tuyet, een achttienjarige Vietnamese studente, heeft maandag met een bjjl haar lin ker arm verbrijzeld bjj de ingang van een boeddhistische tempel. Men vond drie brieven bij haar, gericht aan de president van Zuid- NEW YORK, 12-8. Secretaris-ge neraal Oe Thant van de Verenigde Nat'cs zou premier Chroesjtsjef heb ben verzocht de algemene vergade ring van de V.N., die in september tn New York bijeenkomt, bij te wo nen, zo meldt het Amerikaanse weekblad „Newsweek". Oe Thant zou tijdens zijn bezoek aan Moskou, waar bij de onderteke ning van het kemstopverdrag bij woonde, Chroesjtsjef hebben voor gesteld tijdens zijn bezoek aan New York deel te nemen aan een topcon ferentie. Oe Thant zou Chroesjtsjef hebben gezegd, dat een jaarlijkse topconferentie tijdens de algemene vergadering van de V.N., zou bijdra gen tot ontspanning. Chroesjtsjef zou, volgens „News week", noch instemmend noch afwij zend op het voorstel hebben geant woord. nen worden gegeven aan het door de V.S. ingediende voorstel omtrent de uitwisseling van militaire missies en voorafgaande waarschuwing in geval van omvangrijke troepenverplaatsin gen. Zcwel Tsarapkin als Stelle spra ken hun voldoening uit over het de vorige week in Moskou getekende akkoord. Enerzijds uitte Stelle de hoop, dat de sfeer van goede wil, die tot dit akkoord heeft geleid, ook in de ontwapeningsconferentie zal blij ven bestaan, doch anderzijds waar- WASHINGTON, 12-8. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ru9k, heeft maandcg voor de senaatscommissie voor bui tenlandse bat rekkingen verklaard, dat de V.S. niet van plan zijn om het Oostduitse bewind te erkennen en cte't toetreding van oost-Duitsland trt het kemstopverdrag hierin geen verandering brengt. Rusk werd door de commissie gdhoord in verband met de tekening van 'het verdrag te Moskou op 5 augustus. Men heeft het voorgesteld, aldus urk. dat ondertekening van het ■«•netC'Overdrcg doGT oost-Duitsland zou kunnen leiden tot erkenning van '■et OostdflVtse bewind. Maar dit is niet juist De badoelinig d:e voorzat., in het internationale recht het dies overheersende criterium als het om erkenn^g van een of ander be wind gaat. Wij erkennen oort-Duits- land niet als Staat en ook de plaat selijke autoriteiten aldaar niet als regering. Wij zijn ook niet van plan Vietnam, Ngo Din Diem, de boed dhistische leiders van het land en haar familie. In elk van de drie brie ven verklaart 't meisje dat zij „vrij willig haar kleine bijdrage levert aan de boeddhistische zaak". Volgens berichten is de studente niet dcod. Haar verwonding liet zich minder ernstig- aanzien blijkens een besluit van de artsen om haar arm niet te amputeren. Men vreest dat zolang het conflict tussen de boeddhisten, die meer rech ten eisen, en de rcoms-katholieke i-e- gei-ing van Zuid-Vietnam voortduurt gevallen van „heilige zelfmoord" zich zullen blijven voordoen. In de drie maanden die het conflict duurt von den reeds twee boeddhisten een vrij willige vuurdood. Middel tegen vliegen? Geleerden van het Italiaanse in stituut voor hygiëne geloven, een af doend bestrijdingsmiddel tegen vlie gen te hebben gevonden. Zij hebben een chemische stof vervaardigd die vliegen onvruchtbaar maakt. Bij proeven met deze stof, aphoxide, in het laboratorium bleken slechts 8 van de 5000 vliegen die men daar voor gebrUikte immuun voor dit be strijdingsmiddel te zijn. schuwde hij tegen onredelijke ver wachtingen en irrationele verlan gens. Er zal nog veel geduld nodig zijn. Uit de plannen der conferentie voor de komende weken kan worden opgemaakt, dat voorlopig niet ver der zal worden gepraat over de ne telige kwestie der ondergrondse kem proeven. Aan westelijke zijde koes tert men geen verwachtingen de be zwaren der Sowjet-Unie tegen inter nationale inspekties ter plaatse te kunnen overwinnen. d't 'te doe-. Die autoriteiten kunnen daarin geen verandering brengen c'i~or ondertekening van het kem stopverdrag. Een en ander volgt uit het internationale rechtsprincipe, dat toetreding tot een multi-lateraal verdrag niet van invloed is op d'e al- of niet erkenning van een of ander bewind. De Sowjet-Unie, zo vervolg de Rusk, zal ons wellicht in kennis "tellen van hot feit dat oost-Duits land het verdrag heeft getekend. Wij zijn edhter niet verplicht deze ken- risgeving te aanvaarden en zullen d't dan ook niet doen. Door het ver drag te tekenen zal het Oostduitse b-'Wind echter verplicht zijn zich te houden aan de bepalingen hiervan. r 1 „Gratis" perziken J 'taHaanse boeren hebben in 1 Verona maandag op het be- t Zangrijkste plein in die stad t perziken uitgedeeld aan de be- 4 f volhing, uit protest tegen de i f lage prijzen. De boeren kwa- t f men met 200 tractors met aan-- t hangwagens vol perziken. In f f het zuiden van Italië stortten 4 f de boeren zondag tomaten op 4 f de autowegen in een soortge- 4 f lijk protest. De brandweer t f moest er aan te pas komen 4 f om de wegen weer berijdbaar t f te maken. t WASHINGTON, 13—8. Volgens de „Washington Post" doet de Ameri kaanse regering thans krachtige po gingen om op Cuba een sterke on dergrondse beweging in het leven te roepen. Hiertoe zouden in de Verenigde Staten in het geheim anti-Castroge- zinde Cubaanse bannelingen, geld en wapens naar het binnenland van Cu ba overbrengen. De wapens zouden in grotten worden verborgen, totdat het tijdstip van de grote opstand zou zijn aangebroken. De organisatie van een en ander zou in hoofdzaak berusten bij het Amerikaanse „tweede bureau", dat hiermede in mei of juni j.l. zou zijn begonnen. Volgens de „Washington Post" zou het „tweede bureau" thans een over eenkomstig streven van andere Cu baanse ballingen in de Verenigde Staten tegengaan, omdat het te „amateuristisch" van opzet zou zijn, waardoor het afbreuk zou kunnen doen aan de opzet van het bureau. Tilburgse familie omgekomen in Frankrijk TILBURG, 12-8. Drie inwoners van Tilburg, de 43-jarige directeur van hotel Riehe R. Pigmans, zijn echtgenote mevr. K. Pigmans-Ma- thijssen (45 jaar) en hun zoon Wim (17 jaar) zijn bij een verkeersonge luk in Frankrijk om het leven geko men. Het ongeluk gebeurde maandag morgen omstreeks tien uur in het departement Haute Marne dicht bij de plaats Couzon-sur-Coulogne. De heer Pigmans reed' bij een inhaal manoeuvre in een onoverzichtelijke bocht tegen een kraanwagen van de Franse spoorwegen. De heer en me vrouw Pigmans en hun zoon Wdm waren op slag dood. De 15-jarige zoon Richard liep zeer zware verwondingen op en werd opgenomen in een ziekenhuis in Langres. Zweeds gezin verongelukt TILBURG, 128. Bij een verkeers ongeluk in Tilburg zijn maandag middag zeven personen gewond. Een van hen, de Zweedse architect L. F. W. (37 jaar) uit Sollentuna in Zwe den is maandagavond aan de gevol gen van het ongeluk overleden. Zijn echtgenote, mevrouw P. W.-R. (35 jaar), van geboorte Engelse, verkeert in levensgevaar1. Hun vier kinderen twee jongens en twee meisjes in de leeftijd van twee tot zeven jaar zijn eveneens gewond. Mevrouw W. en haar kinderen verblijven in het Sinl Elisabethsziekenhuis, waar de heer W. is overleden. Zestien doden LYON. Een Frans verkeersvlieg tuig met twaalf passagiers en vier bemanningsleden aan boord is tussen Tramoyes en St.-André de Corey by Lyon op een huis neergestort. Zestien mensen kwamen om het leven: vijftien inzittenden vair het vliegtuig en een jongen uit het huis, waarop het vliegtuig neerstortte. De enige overlevende inzittende van het vliegtuig is éen driejarig meisje, wier toestand zeer ernstig is. De Franse Viscount kwam in een plotselinge storm terecht toen het vliegtuig daalde om op het vliegveld van Lyon-Bron te landen. Voordat het toestel neerstortte raakte het nog een hoogspanningsmast. De Olympische vlam INNSBRUCK, 12-8. Voor de eer ste maal in de geschiedenis van de Olympische Spelen, zal het Olym pisch vuur, dat bij de spelen van Innsbruck 1964 wordt ontstoken, werkelijk van de Griekse plaats Olympia afkomstig zijn. Wat bij de zomerspelen sinds 1936 gewoonte toets, is nieuw bij de winterspelen van Innsbruck. Op 23 januari van het volgend jaar zal de Olympische fakkel door middel van een brand glas worden ontstoken en daarna de antieke tempel van Zeus worden binnengedragen. Vandaar wordt de fakkel naar Athene vervoerd en ver volgens per vliegtuig naar Innsbruck gebracht. Op het hoogste punt van de heuvel tegenover de springschans zal de Olympische vlam gedurende de spe len tot ver in de omtrek te ziën zijn. LONDEN, 138. De politie die zich bezig houdt met het onderzoek inza ke de beroving van een Britse post trein, waarby vorige week donder dag ruim 2.5 miljoen pond sterling (meer dan 25 miljoen gulden) werd buitgemaakt, heeft hoop dat van ve le van de gestolen bankbiljetten de nummers bekend zullen blaken te rijn- Aanvankelijk was gezegd, dat het uitsluitend om oude bankbiljetten ging, waarvan de nummers niet meer te achterhalen zouden zijn. Volgens nieuwe berichten zou een deel van het geld misschien wel de helft bestaan uit nieuwe biljetten die in noord-Engeland en Schotland wer- den uitgegeven- De serienummers van dit geld zijn overal verspreid en kassiers hebben het verzoek gekregen goed uit te kij ken. Uitlevering ex-president Venezuela WASHINGTON, 12-8. De Verenig- de Staten zullen, overeenkomstig een verzoek 'der Venezolaanse regering, ex-president Jimenez van Venezuela uitleveren. Jimenez, die op het ogen blik in .Miami, in de Amerikaanse staat Florida, in voorarrest wordt gehouden, wordt door de Venezo laanse autoriteiten beschuldigd van verduistering, misbruik van vertrou wen en het ontvangen van onrecht matig verkregen gelden - dit alles gepleegd tijdens zijn ambtsperiode als president van Venezuela van 1952 tot 1958. In laatstgenoemd jaar weid Jimenez afgezet, waarna hij naar de Dominicaanse republiek vluchtte, cm later als toerist de Verenigde Staten binnen te komen. JOHANNESBURG, 13-8. Het rege ringsgezinde dagblad „Die Transva ler" meldt dat een b'lanlke politie man is ondervraagd in verband met het op zondag j'l., ontvluchten van vier politieke gevangenen uit een gevangenis in Johannesburg, 't Blad acht het waarschijnlijk dat de poli tieman in staat van beschuldiging za'l worden gesteld wegens hulpver lening 'bij de vlucht. Volgens „Die Transvaler" zijn nog andere Zuidafrilkaanse burgers dooi de politie aangehouden en onder vraagd. Hot blad acht het mogelijk dat nog meer personen in staat van beschuldiging zlillen worden gesteld. De in Ihet Engels verschijnende „Rand Daily Mail" brengt een over eenkomstig bericht. Volgens dit blad zouden echter enkele politiemannen zijn ondervraagd. Boter nog duurder? LEEUWARDEN, 12-8. Nederlands grootste boterhandelaar, de heer R. Buisman, in Leeuwarden, verhoogt zijn boterprijs voor de groothandel met ingang van vandaag van f 3,60 tot f 4 per kilo. Dit betekent döt do huisvrouw bij de detaillist f 4,80 per kilo, of f 1,20 per pakje zal moeten gaan betalen. Deze prijsstijging is de tweede bin nen veertien dagen, vorige week ging de boterprijs al met 20 cent per kilo omhoog. Vrijwel zeker is dat het voorbeeld van de heer Buisman door de overige Nederl andse bot er- handelaren zal worden gevolgd, zo meent men in bevoogde zuivelkrin- gen. De omzet van de 'heer Buisman beloopt ruim 10.000 ton 'boter per jaar. DEN HAAG. De 34-jarige chauf feur L. Goossens uit Nijmegen is in Den Haag levenloos uit het water gehaald, bij de brug, die de Pavil- joensgracht verbindt met de Spino- zastraa't. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's IDe wereld moge ouder wor- den, zij verandert niet. Het 4 individu moge zich vervolma- t ken, de grote massa wordt beter, noch slechter. 4 t WAT ZEGT DE BILT Dezelfde temperatuur Verwachting tot woensdagavond. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Overwegend ma'tige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. 14 aug.: Zon op 5.20, onder 20.08. Maan cp 0.16, onder 16.34. 15 aug.: Zon op 5.22, onder 20.06. Maan op 0.59, onder 17.41. Nieuwe maan: 19 aug. te 8.35. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 14 aug. 10.06 v.m. 15 aug. 11.23 v.m. BROUWERSHAVEN: 14 aug. 10.01 v.m. 15 aug. 11.23 v.m. WESTERSCHOUWEN 15 aug. 10.28 v.m. 14 aug. 9.11 v.m. Doodtij: 14 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-8. Het K.N.M.I. deelt méde: Van het depressiegebied dat maandag boven Scandinavië lag, trek een gedeelte naar noord Rus land, een ander stuk dringt langs Jan Mayen naar IJsland op. Een randstooring, die van Schotland kwam, bereikte in de afgelopen nacht ons land en bracht plaatselijk talrijke buien. Alleen in het zuid oosten van het land was de buien- aofciviteït gering. Langs het front dat de koele lucht, die boven west- Europa ligt, scheidt van warme lucht in 'het zuidoosten van Europa vielen zware regen en onweersbuien, voor al in oost-Frankrijk, zuid-Duits- land en Zwitserland. De koude lucht wint daar nog voortdurend terrein. Naar ons land zal ook het komende etmaal koele en onstabiele lucht blijven stromen. Daarin zullen naast enkele buien, ook opklaringen voor komen. De wereldsigaretten- produktie WASHINGTON, 12-8. De werelü- 9igarettenproduk'tie is in 1962 verge leken met 'het voorafgaande jaar met 2.4 procent tot 2.388 miljard stuks toegenomen, zo meldt het Ameri kaanse ministerie van landbouw. Zowel die procentuele als de abso lute toeneming was de 'kleinste sinds 1954. In de periode 1956-'61 steeg de wereldsigarettenproduktie gemiddeld met 5 procent. De toeneming van de werel'dproduktie in het afgelopen jaar krwam geheel voor rekening van filtersigaretten die in de vrije wereld verder steeg. De bejaarden in de samenleving „Gymnastiek voor bejaarden" is de titel van de geluidsfilm die de Stich ting Nederlandse Federatie voor Be jaardenzorg onlangs heeft laten vervaardigen. Het is de allereerste film op dit gebied: een primeur van wereldfor maat. De première van deze film vormt één der programmapunten van het tweedaagse nationale congres dat de federatie don dei-dag en vrijdag resp. 12 en 13 september 1963 in het Kur- haus te Scheveningen zal houden on der het motto: „Bejaarden dn de sa menleving". AMSTERDAM. Een 36-jarige, in Amsterdam onder verdenking van diefstal uit een auto gearresteerde Duitser heeft zondagmiddag in zijn cel op hel hoofdbureau van politie zelfmoord gepleegd. DEN HAAG. Nabij het zeehospi- tum in Kijkduin is maandag middag de 15-jarige Ula Brandenburg uit Krije (Duiteland) in zee verdronken. ZIERIKZEE HAD MOSSELKONINGIN Middelpunt van de feestelijkheden bij gelegenheid van de opening van het mossel seizoen vormde de mosselkoningin, die men hier - in gezelschap van haar beide hofdames - ziet bij het verlaten van het stadhuis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Studente verbrijzelt haar arm 22.44 n.m. n.m. 22.39 n.m. n.m. 23.16 n.m. 21.48 n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1