WEST-DUITSLAND TEKENT HET VERDRAG VAN MOSKOU Nog geen spoor van Britse treinrovers Belgische/Nederlandse expeditie begin volgend jaar naar de Zuidpool Doodvonnissen in Kokstad (Z.-Afrika) in bierstad Breda Senator Kefauver overleden Cliroesjtsjov condoleert Kennedy Nederland tekende het kernstopverdrag Grootse steun voor Skopje Regionale verschillen bij longkanker ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) i 1,per stuk. In dit nummer: V.V.V.-evenementen te Brouwershaven STRIJD TEGEN DE HONGER Snel besluit na bezoek van Rusk aan Adenauer BONN. 118. VVest-Duitsland zal het verdrag van Moskou mede on dertekenen. De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren (zondag) tijdens een zeer kort bezoek aan Bonn deze verzekering losgekregen van bonds kanselier dr. Adenauer en minister Schroder; Adenauers opvolger, Er- hard, was bü de besprekingen aan wezig. Op welke wijze de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië aan de oor spronkelijke bezwaren van Wesl- Duitsland tegen ondertekening van het verdrag zijn tegemoet gekomen is niet bekend gemaakt. Vandaag (maandag) zal minister Rusk verslag uitbrengen aan presi dent Kennedy. Pas daarna zal wel licht bekend worden gemaakt welke concessies de bondgenoten aan Bonn hebben gedaan. Vast staat in elk ge val dat van erkenning van Oost- Duitsland, dat het verdrag reeds on dertekend heeft, geen sprake zal zijn. Dat is trouwens een voorbehoud dat vele andere landen, waaronder Ne derland, ook reeds hebben gemaakt. Rusk optimistisch Minister Rusk, die zijn terugreis naar Amerika via Bonn had gemaakt op verzoek van kanselier Adenauer, zei bij zijn terugkeer in Washington dat hij zeer optimistisch is gestemd na zijn gesprekken in Moskou. Hij had echter de indruk dat de Sowjet- Unie weinig haast zal zetten achter het sluiten van verdere overeenkom sten met het Westen, zoals een non agressiepact tussen de Noord Atlan tische Verdrags Organisatie en het Pact van Warschau. Volgens de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft het Kremlin het op het ogenblik heel druk met het zoeken naar een oplossing voor de moeilijk heden in het communistische kamp. Men vroeg Rusk of de Verenigde Staten Duitslands handtekening on der het verdrag van Moskou wellicht hadden verworven door bijzondere garanties aan te bieden. „Er is in Bonn niets gezegd wat niet in het publiek verklaard kan worden", zei hij. Frankrijk In Parijs, waar men blijft staan op het standpunt dat Frankrijk het ver drag niet kan ondertekenen omdat het volop bezig is met het beproeven van zijn eigen kernwapens, had men maar weinig te zeggen over het voor nemen van West-Duitsland om wel te tekener# De enige commentaar van officiële zijde luidde: „Een mooi suc ces voor de Amerikaanse diploma tie". De enige moeilijkheid voor de Duitsers schijnt nu nog te zijn wan neer zij het verdrag moeten tekenen: vóór de ratificatie door de Verenigde Staten of daarna. In elk geval staat vast dat er in het Duitse parlement een ruime meerderheid voor onder tekening van het verdrag te vinden zal zijn. Totale buit bedroeg rond dertig miljoen gulden LONDEN, 118. Na drie dagen van zorgvuldig speurwerk kan Scotland Yard nog niet bogen op aanwijzin gen die spoedig licht zullen werpen op de zaak van de treinroof. Zater dagmiddag werd bericht, dat men de vrachtauto had gevonden die door de bandieten was gebruikt. Het is ech ter niet komen vast te staan dat deze vrachtwagen iets te maken heeft ge had met de treinroof. Scotland Yard is verder in het be zit van de handboeien, waarmee de overvallers de machinist van de posttrein en de bijrijder aan elkaar vastbonden. De fabrikant van deze handboeien, die elke koper moet in schrijven in een speciaal register, is bekend. Natuurlijk heeft de koper een valse naam opgegeven. Niette min zou men hier een spoor in han den kunnen hebben dat enig pers pectief biedt. Jack Mills, de machinist van de beroofde trein, heeft intussen meege deeld dat de man die hem met een ijzeren staaf geslagen had, „met het UTRECHT, 10-8. Een Belgische- Ncderlandse expeditie zal begin vol gend jaar naar de Belgische basis „Koning Boudewyn" op de Zuidpool vertrekken cm een veelomvattend wetenschappelijk waarnemingspro gramma uit te voeren. De groep be staat uit negen Belgen en vier Ne derlanders. De Nederlandse deelneming wordt voorbereid door de commissie voor antarctisch onderzoek van de Ko ninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen, die speciaal in het leven is geroepen om samen met het Belgisch antarctisch comité een nieuwe Zuidpoolexpeditie te organiT seren. Terwijl het Belgische comité bij ministerieel besluit is ingesteld, wordt de Nederlandse deelneming vanuit de wetenschappelijke sfeer georganiseerd. De Stichting voor Droge perioden'' KOKSTAD (Kaapprovincie), 11-8. Een rechtbank in Koksta'd, in de ZuidafrLkaanse Kaapprovincie, heeft zaterdag drie-en-twintig Afrikanen ter 'dood veroordeeld. Zij werdén schuldig geacht aan het vermoorden van vijf blanken in februari van dit jaar. Men trof toen de 48-jarige aan nemer Norman Grobbelaar, zijn vrouw en twee dochters alsmede een neef gruwelijk omgebracht aan in een steengroeve in de provincie Transkei. De Afrikanen zouden tot de moord Zijn aangezet door de ille gale Poqo-orgamsafcie, die de uit roeiing van blanken in Zuid-Afri- ka nastreeft. WASHINGTON, 18—8. De Ameri kaanse senator Estes Kefauver, de mocratisch afgevaardigdeuit Ten- nessec, is zaterdag op 60-jarige leef tijd overleden. Senator Kefauver. die bekendheid genoot om zijn strijd legen de mis daad in de Verenigde Staten, werd donderdag in een ziekenhuis opge nomen. Vrijdag kreeg hij een lichte hartaanval. Kefauver stelde zich verscheidene malen verkiesbaar als kandidaat voor het presidentschap en het vice-pre- sidentschap. Hij werd door zijn par tijgenoten echter nimmer voor deze plaats uitverkoren. Hij stond als li beraal bekend en streed jarenlang voor gelijke rechten voor alle rassen. accent van een beschaafde Londe- naar" sprak. Zoals bekend is er bij deze trein- overval een bedrag van rond dertig miljoen gulden gestolen. De uitge- lopfde beloningen voor aanwijzingen die leiden tot de arrestatie van de bandieten, belopen in totaal rond 2,6 miljoen gulden. Men hoopt nu maar dat dit bedx-ag groot genoeg is voor een van de daders om het tot „klik ken" te brengen. De kans bestaat na melijk dat enkele ovei-vallers een be drag van de buit hebben gekregen dat kleiner is dan deze 2,6 miljoen gulden. President Kennedy spreekt de 1200 gedelegeerden uit 100 landen toe tijdens het onlangs in Washington gehouden W ereld-voed- selcongres. Hij zei.de, dat het een „schande" zou zijn als de huidige generatie in gebreke bleef de kennis te gebruiken om de honger die in de wereld heerst te overwinnen.'Wij bezitten de kennis, de middelen en het vermogen de honger uit de wereld te ban nen, verklaarde hij, wij ~moeten het slechts willen. De interna tionale campagne voor de overwinning van de honger werd in 1960 door de Wereld Voedsel en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) gelanceerd. HYANNISPORT (Massudhusét'ts), 11-8. Premier Chroesjtsjof 'heeft pre sident Kennedy gecondoleerd met het overlijden van dSens zoon Pa trick. Toen Ohi-oesjtsjef het overlijden van het kind vernam ha'd hij minis ter Rusk opgebeld met het verzoek zijn deelneming aan Kennedy over te brengen. Rusk heeft daarop u!it Bonn een telegram aan de Ameri kaanse president gezonden. In Moskou is een directeur van -een fabriek van textielmachines ter dood verooi'deeld. Hij behoorde tot een groep handelaars die 900 meter stof hadden ontvreemd, met het doel deze te laten verwerken en op de zwarte markt te verkopen. AMSTERDAM. Bij een vechtpartij in de Haarlemmerstraat in Amster dam is een onbekende man neerge slagen. Hij werd in bewusteloze toe stand naar het Binnengasthuis over- gebracht. Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek zal de benodigde gelden: 650.000 gul den, fourneren. De Belgische bijdrage is ongeveer tweemaal zo hoog, ter wijl België bovendien instrumenten ter waarde van ongeveer 400.000 gul den beschikbaar stelt. De leiding van en de verantwoor delijkheid voor de expeditie berus ten bij de Belg Cabes, die voorzitter is van het overkoepelend orgaan. Hiervan is kapitein Langeraar vice- voorzitter. Van de commfssie die het wetenschappelijk programma voor de waarnemingen heeft opgesteld zijn ook twee Nederlanders lid, de hoogleraren Veldkamp en Bleeker. Prof. Veldkamp is een expert op het gebied van aardmagnetisme en iono_ sfeeronderzoek, terwijl prof. Bleeker specialist is op het gebied van de meteorologie, de zonnestx-aling en de meting van de radio-activiteit van de lucht. BREDA. 118. Om voor de verde re duur van het Bredase bierfestival verdere incidenten te voorkomen is in overleg met burgemeester en po litie, besloten vanaf zaterdag tot en met 15 augustus, wanneer het bier festival eindigt, enkele taploze pe rioden in te voeren voor de grote festivalhal. In die tijd zal het orkest, dat tot dusver de hele avond de feest muziek verzorgde, niet spelen. Er zullen nu platen worden gedraaid en ter afwisseling is er een optrede|i van een ander muziekgezelschap en is een variëténummer ingelast. De verkoop van de hele en halve liters bier is inmiddels gestaakt. Op deze manier wil de stedelijke overheid bereiken, dat de feestelijk heden hun gezelligheidskarakter be houden. Nederlander leidt ontwikkelingsprojekt in noord-Chili DEN HAAG, 10-8. De heer K. de Haan, adjuncl-dix-ecteur van het her vormd vormingscentrum „Hede- nesse" bij Cadzand, zal met een Ar gentijns ingenieur een ontwikke lingsprojekt van de Wereldraad van Kerken in noord-Chili leiden. Dit is het eerste projekt van deze raad in Zuid-.Amerika, waarvoor een half miljoen gulden is uitgetrokken. De heer De Haan zal minstens driif jaar in Chili verblijven en daar mede leiding geven aan het opzetten van landbouw, veeteelt, huizenbouw en huisindustrie, alsook aan de bestrij ding van het analfabetisme. WASHINGTON, 9-8. De Neder landse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft vrgdag middag op het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken na mens de Nederlandse regering het in Moskou gesloten gedeeltelijke kern stopverdrag getekend. Nederland was hiermee het 35ste land dat in Washington zijn hand tekening liet plaatsén. Ook uit Moskou is bericht dat- Ne derland tot de elf landen behoort die vrijdag het verdrag daar hebben ge tekend. In Londen hebben tot en met vrijdagmiddag 36 landen, waaronder Nederland, het verdrag getekend. Dr. Van Roijen verklaarde bij de ondertekening in Washington dat Nederland het vex-drag „niet vol maakt" acht maar het ondersteunt, omdat het een vermindering van de internationale spanning en een ver sterking van de wex-eldvrede beoogt. Oude dame beroofd na aanrijding AMSTERDAM, 11-8. Op de Cein- tuurbaan, bij de Ruysdaallkacië in Amsterdam werd zaterdag de 76- jarige mevrouw M. J. E. Beek, toen zij overstak aangereden door een auto, waarvan de chauffeur na de aanrijding in zijn wagen -bleef zift ten. Twee personen hielpen d'e niet emstlig aan een -knie gewonde 'dame overeind en keerden zich daarna te gen de chauffeur. Zij verweten de man, dat 'hij niet uit zijn wagen was gekomen en zeiden, dat het minste, dat hij voor -de dame kon doen was, haar met zijn auto naar het zieken huis of naar haar woning te bren gen. Dit laatste geschiedde. Toen de dame bij -haar huis dn de Gerard DouStraat was uitgestapt en haar tas vrcrog aan te geven zeide de on bekende Chauffeur, dat hij eerst zijn auto wilde 'kerer.. Hij deed dit, doch reed meteen weg. In de tas zat f 7,50. SCHIPHOL. Na 16 jaar in Den Haar zijn land te hebben vertegen woordigd heeft mr. dr. R. H. Pos, gevolmachtigd minister van Surina me, zaterdag ons land verlaten. Als opvoHgor van 'de Nederlandse am bassadeur in Cuba, de heer G. W. Boissevain, die de pensioengerech tigde leeftijd heeft bereikt, gaat hij thans iif Havanna de 'belangen van het 'hole koninkrijk behartigen. In totaal hadden vrijdagavond 42 landen het*verdrag in één of meer van de drie hoofdsteden Moskou, Washington en Londen onderschre ven. „Kippenoorlog" tussen Ver. Staten eri de E.E.C. BRUSSEL, 10-8. De Europese Eco nomische Gemeenschap heeft de wet tige basis aangevochten waarop de Verenigde Staten van plan zjjn ver geldingsmaatregelen te nemen in de „kippenoorlog". Naar vernomen wordt is een me morandum over de Amerikaanse „onderhandelingsrechten" krachtens de pluimvee-overeenkomst gezonden naar de kantoren van de E.E.G.-com- missie in Washington, Londen, Rome, Bonn, Parijs en Den Haag. In dit me morandum verklaart een woordvoex-- der van de commissie dat de Ver enigde Staten twee fouten hebben ge maakt bij de beoordeling van de ge beurtenissen die hebben geleid tot de aankondiging, dat tegen de E.E.G. vergeldingsmaatregelen zullen wor den genomen tegenover de invoerbe perkingen op Amerikaans pluimvee. Drie man zijn zondag om het le ven gekomen, toen de helikopter waarmee zij een 'gewonde bergbe klimmer wilden ophalen uit het 'bergmassief' bij Grenoble, door een rukwind tegen eon rots werd gesla gen en in brand vloog. Di( nummer bestaat uit 4 pagina's De dankbaarheid van de meeste mensen is enkel een heimelijke hoop op grotere gunsten. Folkloristisch festival ENSOHEDE, 11-8. Zaterdag en' zondag is te Enschedé een interna tionaal folkloristisch restival gehou den, waaraan dansgroepen uit acht landen hebben 'deelgenomen. De dansgroepen hebben elk vier voorstellingen gegeven van oude dansen, waarbij zij door viool, harp of accordeon werden begeleid. Van deskundige zijde werd hierbij voor liet publiek een toelichting gegeven. Zaterdag namen de 'groepen deel aan een optocht door de stad. De deelnemende groepen aan dit inter nationaal folkloristisch festival kwamen uit Ierland, Duitsland, Zwe den, Frankrijk, Oostenrijk, Enge land, België en uiiit ons land. Twee doden bij ongeval INGEN, 10-8. Als gevolg van een auto-ongeluk te' Ingen is het echt paar G. D. van de Horst-ivan Ca- pelle uit Ingen om het leven geko men. Doordat de personenauto, waarin hot echtpaar zat, geen voorrang ver leende aan een vrachtwagen met aanhanger, die uit de richting Rhe- n'en kwam, werd deze in d'e flank gegrepen en totaal vernield. De 52- jai'ige mevrouw van 'de Horst over leed ter plaatse, haar echtgenoot is in het ziekenhuis te Tiel oveiiëden. Hij was 56 jaar oud. Weinig verandering Verwachting, tot dinsdagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien; matige tot krach tige wind, in hoofdzaak tussen zuid west en noordwest; weinig verande ring in temperatuur. 13 aug.: Zon op 5.19, ondex- 20.10. Maan op onder 15.20. Laatste kwartier: 12 aug. te 7.22. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 aug. 8.55 v.m. 21.26 n.m. BROUWERSHAVEN 13 aug. 8.44 v.m. 21.18 n.m. Doodtij: 14 aug. De V.S. zullen Zuid-SIavië 180 mil joen gulden verstrekken ten behoeve van het door een aardbeving geteis terde Skopje. De helft van dit be drag is een gift, de andere 90 miljoen zullen verstrekt worden in de vorm van een lening op lange termijn. Dit besluit van de Amerikaanse regering werd ter 'kennis van pre sident Tito gebracht door de Ame rikaanse minister van landbouw Orville Freeman, die gisteren met Tito overleg heeft gepleegd. Tito heeft de Amerikaanse regering be dankt voor deze hulp. DEN HAAG, 12-8. De Nederland se regering heeft vijftigduizend gul den beschikbaar gesteld aan de Zuid Slavische regering voor de herbouw van de onlangs zwaar 'door een aard beving getroffen stad Skopje. Dit heeft het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag maandag mee gedeeld. MOSKOU. Aan het einde van de week die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, in de Sowj et-Unie heeft doorge bracht, zijn er weinig aanwijzingen dat het gedeeltelijke kerrxstop-ak- koord in de naaste toekomst zal lei den tot nieuwe overeenkomsten tus sen Oost en West. Zeeuwse cijfers gunstig Een zeereis via de Radiozilvervloot DEN HAAG, 10-8.' Acht jongens en drie meisjes gaan maandag (van daag) met het m.s. „Chiron" van de K.N.S.M. beginnen aan een zeereis van negen dagen. Het zijn de win naars van de hoofdprijzen in de prijsvraag van de „Radiozilvervloot". De zeereizigers, bijna allen tussen de 14 en 19 jaar, vertrekken, uit Am sterdam. De trip gaat naar Ham burg, Rotterdam en Antwerpen, om rond de 21ste augustus in Amster dam te eindigen. De zeereis is als prijs aangeboden door de Koninklijke Nederlandsche Reedersvereeniging voor de prijs vraag in de speciaal voor jongeren bestemde reeks radio-uitzendingen over sparen en waarin ook aandacht werd geschonken aan de koopvaardij. AMSTERDAM, 10-8. De longkan- kersterfte onder mannen in ons land varieert sterk per provincie en ligt duidelijk boven het landelijke ge middelde (42 per 100.000 mannen) in de provincies Noord-Holland (36), Zuid-Holland (60) en Utrecht (53). Hetzelfde geldt voor de drie grote steden Amsterdam (69), Rotterdam (62) en Den Haag (63). Dit blijkt uit een onderzoek dat dr. L. Meinsma uit Amstex'dam, direc teur van de Centrale kankerregistra-r tie, heeft ingesteld naar mogelijke regionale verschillen in de longkan- kersterfte in Nedex-land. Dr. Meins ma baseerde zich daarbij op door het C.B.S. beschikbaar gestelde cijfers over de longkankersterfte tussen 1956 en 1960. Dr. Meinsma heeft ontdekt dat de provincie Limburg een nagenoeg ge lijke Ion gkankex-sterfte per 100.000 inwoners van 45 jaar en ouder heeft als voor Nederland geldt (148 x-esp. 150). Voor Noox-d-Holland, Zuid-Hol land en Utrecht, bedragen deze cij fers resp. 199, 180 en 168. Beneden de 100 blijven Zeeland (95), Gronin gen (96), Friesland (93), Drente (76) en de IJsselmeerpolders (56). De urbanisatiegx-aad acht dr. Meinsma, die de resultaten van zijn onderzoek publiceex-de in het „Tijd schrift voor geneeskunde", van dui delijke invloed op de longkanker sterfte. In zijn studie heeft hij ook veel cijfers over de tabaksconsump tie vex-wex-kt, waaruit blijkt dat ho- gex-e kankersterfte samengaat met een hoger tabaksverbruik. Hét verband tussen roken en long kanker is volgens dr. Meinsma zon der meer duidelijk, maar de beteke nis van luchtverontreiniging als vex-- wekker van longkanker is minder duidelijk. „Sensationele operatie" PARIJS, 9-8. In Parüs wordt een onderzoek ingesteld naar aanleiding van een „grap" over een „sensatio nele operatic", waarbü het been van een overledene met succes zou zjjn overgeplant op een patiënt in een ziekenhuis in de Franse hoofdstad. In de nacht van woensdag op don derdag waren persvertegenwoordi gers in kennis gesteld van het wel slagen van een „operatie van uitzon derlijk belang". De journalisten wer den in het ziekenhuis Beau jon ont vangen door een „chirurg" in witte jas, die hen in de gehoorzaal con fronteerde met de „patiënt". Ook fo tografen en radioverslaggevers wa ren uitgenodigd. Het „nieuws" werd op gx-ote schaal vex-spx-eid, totdat de directeur van het ziekenhuis liet weten, dat hem van de „operatie" niets bekend was. Ambtenax-en van het ministerie van volksgezondheid verklaarden dat disciplinaire stx-affen zullen worden opgelegd, als blijkt dat leden van de ziekenhuisstaf zich aan de „grap" hebben schuldig gemaakt. 1797-1889 Maandag 12 119e WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1