Zullen de zwartbonten zich handhaven? Het Russische ruimte-onderzoek Kennedy's zoon overleden 1 a 2 woningen Nylon jackets L 0 Circus Kinsbergen Coöperatie „De Dageraad" LANDBOUW EN VEETEELT kleintjes uit het binnen Voor onze veehouders lijkt dat een overbodige vraag. Reeds driekwart van onze veestapel (ruim 3,5 miljoen stuks!) bestaat uit zwartbonten. De rest is roodbont, terwijl de blaar koppen nog maar enkele procenten uitmaken en ook internationaal geen betekenis meer hebben. MRIJ-die- ren vinden wij ook in België en de zwartbonten gaan nog naar allerlei landen. Eigenlijk is de zwartbonte het overheersende rund in de laagvlakte van Noord-Duitsland, Nederland en aangrenzende gebieden en verder treffen wij het, ingevoerd, in tal van andere landen aan, tot in Rusland en Israël toe. Is onze fokriehting juist? Die vraag lijkt overbodig. De zwartbon te is het beste melkras ter wereld (althans onder onze omstandigheden) en zelfs voor de aanzet van vlees is het nog zeer geschikt. Ook de kal veren zijn goed voor de mesterij. De melkproduktie stijgt weliswaar in de laatste jaren nauwelijks meer, maar het eiwit krijgt nu ook wat meer aandacht naast het vet. Zitten wij er dan goed mee of niet? Neen, zegt een kleine groep des kundigen, van wie dierenarts Sybe- sma uit Heerenveen veelal de spreekbuis is, het zit niet goed. Want onze exterieurkeuringen deugen niet. Zij zouden zelfs zó zeer fout zijn, dat de kans bestaat, dat de zwart bonte op den duur veel terrein gaat verliezen aan andere rassen of sla gen. Dat zal in Nederland nog wel even duren, want wij zijn vasthou dend van aard, maar internationaal gezien dreigt dat gevaar zeer zeker. Bovendien is er dan nog het gevaar, dat men in ons land de fouten pas inziet nadat wij zeer grote verliezen hebben geleden. Bccnwerk cn maten Als eerste bezwaar tegen de hui dige fokriehting geldt, dat aan het beenwerk, de standen en gangen, vooral aan de achterhand, veel te weinig aandacht wordt besteed. Kijk maar eens rond op de keuringen en fokveedagen, zeggen critici. U ziet dan bekroonde dieren met sterk af wijkende standen, die zich nog maar moeizaam of pijnlijk voortbewegen kunnen. En vergelijk dat eens met wat u dan noemt de „primitieve" rassen, die af en toe (of kort gele den) nog als trekdier dienen. Ver gelijk ze, om dichter bij huis te blij ven, ook maar eens met de dieren van mensen die niet bij de stamboe ken zijn aangesloten. Het kan niet ontkend worden, dat er dan een zeer groot verschil valt waar te nemen. Let ook eens op de maten, zeggen deze critici. Iedereen klaagt over te kleine maat van de hoogst bekroon de dieren. Men spreekt zelfs open lijk van een factor voor steeds klei ner wordende nakomelingen bij tal van beroemde Adema-stieren. Dat alles is „op zicht" beoordeeld. Maar de critici gaan verder. Zij stel len een morfogram op. Dat is een stuk ruitjespapier, waarop de maten (lengte, hoogte, borstomvang, bek kenbreedte enz.) in rechte, liggende lijnen worden uitgezet. Nu kan men met een andere kleur (of op ander papier) dezelfde lijnen van nakome lingen of voorouders uitzetten. En dan blijkt inderdaad vaak heel dui delijk dat er achteruitgang is. Het begint aan de achterhand en komt later in het gehele geraamte tot uit drukking. Die achterhand is belang rijk i.v.m. de gang van het dier. Op vele foto's van bekroonde vaderdie- ren ziet men beenwerk dat zeer slecht is. De gevolgen daarvan zijn véle en velerlei. Denk om de gebruikswaarde De gebruikswaarde van een rund wordt in hoge mate bepaald door zijn gebruiksduur. Zo'n slecht staand rund kan misschien ook in de weide nog best aan de kost komen, maar het is bijzonder vatbaar voor been gebreken, gewrichtsaandoeningen, spier- en peesscheuringen, kreupel heid en klauw gebreken. Om dat te verbergen gaan wij de dieren in loopstallen houden. Maar de oorzaak nemen wij niet weg. Aan de klauwv er zorging gaan wij volop aandacht besteden. In vroeger dagen reisde in vele streken een mannetje rond, dat eens of tweemaal per jaar klauwen bijwerkte. Deze rundermanicure wordt thans, aan de hand van instructiebladen voor praktijkonderwijs, aan de landbouw scholen onderwezen, opdat de vee houder het zélf kan doen. Uitste kend, maar wederom dient gezegd te worden, dat de oorzaak niet weg genomen wordt. Op het ogenblik wordt een zwart bonte koe in ons land gemiddeld geen zes jaar oud meer. Dat wil dus zeggen, dat zij na viermaal afkalven reeds ten dode gedoemd is. En dat wil óók zeggen, dat men er twee jaar lang in geïnvesteerd heeft (de opfok tot vaars), dat men één jaar een geringe melkproduktie, één jaar een redelijke en dat men slechts één jaar de volle produktie heeft gehad. Onnodig te zeggen, dat dit een pe perdure vorm van melkveehoudeit is. De sch\jn bedriegt Maar de katalogussen van onze keuringen en fokveedagen dan? Daarin ziet u toch dieren met 8, 9, 10 of meer melklijsten? Zeker, maar deze schijn bedriegt. Dit zijn nl. heel vaak gevallen, waarin men te gen heug en meug een bepaald fok- dier heeft aangehouden, omdat men wel wist dat de nakomelingen een goede prijs zouden opbrengen of om dat men hoopte, of voor de sport of voor wat dan ook. Wat wij bedoelen is de gewone praktijk van het nor male gebruiksdier. En dat sneuvelt veel te vroeg, mede door de steeds erger wordende beengebreken. Er zijn pessimisten (waarbij be kende anatomen en pathologen), die ronduit zeggen, dat er slechts ver betering mogelijk is, als men de bes te zwartbontfamilies ijlings gaat „kruisen" met dieren van vergeten of kleine groepen blauwenWit- rikken, valen, zg. wilde bonten enz.). Natuurlijk is dit een voorstel dat voorlopig door niemand ernstig wordt overwogen. Een feit blijft het echter, dat het beenioerk, de gangen en standen enz. bij deze kleine of vergeten rundergroepen uitsteekt boven de rest en de gebruiksduur wellicht eveneens. Er is een andere weg In plaats van de aangeraden „kruisingen" zouden wij een andere weg willen voorstellen. Natuurlijk kan men in ons land niet zo maar van de zuivere teelt afstappen, die onze zwartbonten zo beroemd heeft gemaakt. Maar wij kunnen wel ten halve keren i.p.v. ten hele dwalen. Op de maten en afmetingen dient terdege gelet te worden. Heeft een beroemde familie een vast te stellen factor voor dwerggroei, dan dient men deze familie uit te sluiten van de fokkerij. Bij de keuring dienen de Neder landse keurmeesters de volle aan dacht te schenken aan standen, gan gen en beenwerk. Zij moeten niet aarzelen af te keuren wat afkeu renswaardig is. Behalve op produk tie, melkbaarheid en vele andere za ken dienen zij ook aandacht te schenken aan praktische gebruiks duur en slijtage. Maar al te veel be roemde families geven dieren, die in gebruikswaarde zeer tegenvallen. Daarmee moet men ophouden. Doet men dit, dan is er o.i. geen enkele reden waarom de zwartbonte zich niet zou handhaven en waarom de uitvoer van sperma en fokvee niet gehandhaafd kan blijven. Maar doet men het niet, dan moeten wij er in derdaad rekening mee houden dat het misgaat. Het makkelijke gezegde, dat het onze tijd wel zal duren, moet men niet gebruiken. Zodra de genoemde fouten meer bekend worden, vol trekt zich de neergang van ons voor naamste rundveeslag snel. Laat Ne derland de moed opbrengen om het mes er in te zetten, dan voorkomen wij die dreigende neergang. WASHINGTON, 9—8. De Britse astronoom sir Bernard Lowell heeft in een brief aan Amerikaanse ruim- teïunktionm-issen gezegd /dat de Sowr jet-Unie de plannen heeft opgegeven om een bemand ruimtevaartuig naar de maan te zenden. De Russen zou den wel geïnteresseerd zijn in een gezamenlijke poging hiertoe, zo is vrijdagochtend vroeg meegedeeld door de Amerikaanse senator Clin ton Anderson, voorzitter van de se naatscommissie voor ruimteonder zoek. Sir Bernard schrijft in een brief over zijn bezoek aan Rusland aan James Webb, hoofd) van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart, dat de voorzitter van de Russische academie van wetenschap pen, Keldysj hem had gezegd dat de plannen om drie redenen waren op gegeven. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 2 aug.: Maria Corne lia Maatje, d. van Samuel Cornelis Coomans en Laurina Boot (te Wes- terschouwen); 4 aug.: Cornelis Fran- ciscus Jacobus, z. van Jakobus Pie- ter van den Bos en Maria Louisa Kouijzer (te Zierikzee); 5 aug.: John ny, z. van Leendert Verloo en Ca- tharina Adriana van Hees (te Zie rikzee); 6 aug.: Job, z. van Jan Wil lem Koopman en Dina van der Bijl (te Zierikzee); 6 aug.: Christoffel Jan, z. van Jan van Ast en Geertruida Elisabeth Margaretha Glerum (te Zierikzee). Overleden. 6 aug.: Martina Cornelia de Jonge, 68 j., echtgenote van Adriaan Fierens (te Brouwers haven); 6 aug.: Hubrecht Johannis Slootmaaker, 78 j., echtgenoot van Dingena Geelhoed (te Brouwersha ven). LAATSTE NIEUWS BOSTON, 98. Patrick, de pasge boren zoon van president Kennedy, is heden (vrijdag) in het ziekenhuis te Boston overleden. Kennedy's perssecretaris, die dit meedeelde, zei daft de inspanning van de baby om te blijven ademen te veel van diens 'hartje heeft ge vergd. Patrick Bouvier Kennedy, die twee dagen oud was, was in het zie kenhuis behandeld voor ademha lingsmoeilijkheden. President Ken nedy had de nacht van donderdag op vrijdag in het kinderziekenhuis doorgebradht om zo dicht mogelijk bij zijn pasgeboren zoon te zijn. Twee ploegen artsen hadden bij toerbeurt de baby de hele nacht me dische hulp verleend. Zij hebben vergeefs getracht hem normaal te laten ademen. De toestand van Pa trick die bij zijn geboox-te maar 2,1 kilo woog, weid donderdagmiddag slechter. Kennedy's broer Robert, die mi nister van justitie is en zich even eens in Boston bevindt, word vrij dagmorgen gewaarschuwd. De pre sident en hij waren aanwezig bij het sterven van Patrick. Volgens Salinger overleed de baby om vier minuien over negen. EMMEN. Op een niet beveiligde overweg in Emmen is donderdag middag een bejaarde man door een goederentrein gegrepen en gedood. Het slachtoffer, de 82-jarige J. Nuis- mer uit Emmen wilde de overweg te voet oversteken. RIJSSEN. De zestienjarige Gerrit Tij hof uit de buurtschap Eisen (ge meente Markelo) is donderdagavond op weg naar huis op de Markelose- weg in Rijssen met zijn bromfiets tegen een treintje van een steenbak kerij gereden. De jongen werd zo ernstig gewond, dat hij in het zie kenhuis te Almelo is overleden. LEEK. Het Nationaal Rijtuigmu seum op het landgoed Nienoord te Leek. is dit seizoen bijzonder in trek mede odk door de expositie van de gouden koets. Er zijn tot dusver 125.000 bezoekers geteld. De 125.000- ste was woensdagmiddag de 18-ja- rige Piet Ton uit Warden (N.H.) die met een groep van de Stichting Het vierde Prinsenkind' in Dalfsen kam peert. DEN HAAG. De 14-jarige Carla Dolle, uit Nijmegen, die in Den Haag logeerde, Is op de Scheveningseweg door een tram gegrepen. Zij is kort daarna overleden. Het meisje fietste met een niahtje op straat en kwam opeens tot de ontdekking dat zij fei telijk op een rijwielpad moest rij den. Ze stak de tussen de weg en hot fietspad gelegen trambaan over. De tram diie uit de richting Scheve- ningen naderde kon toen niet meer tijdig tot stilstand komen, zodat het meisje werd overreden. Zij is over leden tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. ROTTERDAM. Dl*. Jan Schouten, oud-voorzitter der Anti Revolutio naire Partij, hoopt op 12 augustus de 80-jarige leeftijd te bereiken. In verband met zijn gezondheidstoe stand zal deze dag onopgemerkt voorbijgaan. DEN HAAG. Twee Haagse jon gens van 15 en 17 jaar, zijn op he terdaad betrapt bij een inbraak in een bouwkeet in Den Haag. Zij heb ben inmiddels békend dat zij in to taal 29 inbraken hebben gepleegd, 21 in Den Haag en 8 in Rijswijk. De jongens drongen binnen in scholen maar ook een enkele anaal in bouw keten en woningen. Hun totale buit was gering, maar overal hebben zij grote schade aangericht. HAARLEM. Woensdagmiddag is met enig officieel vertoon de 190 duizendste aansluiting op het water leidingnet van het provinciaal wa terleiding bedrijf van Noord-Hol land tot stand 'gebracht. Dit gebeur de in Uithoorn ten huize van de heer G. Prins aam de Hugo dé Groot- laan 12, dlie een gratis waterabonne- menit voor twee jaar in ontvangst mocht nemen. GRONINGEN. De rechtbank te Groningen heeft de 25-jariigé arbei der Heinrioh Otto S., uit Rutenmoor (Duitsland), vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. De vorige week eiste de officier van justitie acht maanden gevangenisstraf zonder af trek van voorarrest, omdat hij on der invloed van alcohol op zijn bromfiets in Ter Apel een dodelijk verkeersongeluk zou hébben veroor zaakt. SUCCESJES Personeel gevraagd: Werkster of meisje. Mevrouw Van Liere, Schapenweg I te Zonnemaire. Diversen: Om 14.30 uur op 11 augustus start de oriënteringsrit voor auto's, motoren en scooters. M.C. „Sparta", Zierikzee. Rijdt mee met de oriënte ringsrit op 11 augustus vanaf het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Start: 14.30 uur. Te koop gevraagd: Brieven met indeling, koop prijs en ligging onder no. 1843 aan het bureau van dit blad. Wegens vakantie gesloten van 12 t/m 19 augustus a.s. BAKKERIJ VAN DEN BERGE St. Domusstraat gecappitonneerd en nylon gevoerd Firma Koevocts Havenpark 5 - Zierikzee Oriënteringsrit voor auto's, motoren en scooters op 11 augustus a.s. Start: 14.30 uur van het „Huis van Nassau'" te Zierikzee. uw drukker voor familiedrukwerk Heden overleed onze ge liefde zuster, behuwdzus ter en tante GRIETJE ELENBAAS weduwe van A. van Staalen op de leeftijd van 80 jaar. Fam. ELENBAAS Fam. VAN STAALEN Haamstede, 8 aug. 1963 Op 7 augustus overleed door een noodlottig onge val onze beste buurjongen JAN SCHEELE in de leeftijd van 16 jaar. Fam. VAN DER SLUIS Fam. BOOT Fam. BIJ DE VAATE Kerkwerve, 9 aug. 1963 komt vier dagen naar HAAMSTEDE en drie dagen naar RENESSE, van zaterdag 10 tot zaterdag 17 augustus a.s. Voorstellingen dagelijks (behalve zondags) des namiddags 4 uur en 's avonds 8 uur. Fijne vleeswaren Koopt ze bij de Coöp. 100 gram GEBRADEN GEHAKT 39 cent 100 BOERENMETWORST 49 200 BOTERHAMWORST 52 100 HAM 59 100 SAKS. SMEERWORST 40 100 GEKOOKTE WORST 34 100 BLOEDWORST. 26 100 SNIJWORST 50 100 ROOKVLEES 65 'Ia bol JONGE EDAMMER 109 '1, BELEGEN EDAMMER. 124 500 gram JONGE LEIDSE KAAS, deze week 149 Profiteert hiervan Komt U ook eens gezellig winkelen in onze nieuwe zelfbediening Havenplein 2 Zierikzee Fotografen contra bedrijfsschap AMSTERDAM, 9-8. Zes Amster damse kunstfotografen hebben een 'kort geding aangespannen tegen hét Bedrijfschap voor het fotografisch bedrijf. Zij verlangen primair éen bevel van de president van de recht bank in Den Haag tot hét in overleg met de eisers houden van éen refe rendum onder de bedrijfsgen'oien omtrent 'het al of niet voortbestaan van het Bedrijfschap, waarvan in de dagvaarding wordt gezegd dat dit „met een vernis van wettelijkheid een n utteloos bestaan voert en alleen al voor de organisaltie en instand houding meer dan 60 pot. van de begroting van bijna f 100.000 nodig heeft". Britse grotonderzoekers weer terecht GRENOBLE, 8-8. De 'groep Britse grotonderzoekers die tien dagen ge leden in de berggrot bij Grenoble afdaalde om haar diepterecord van 1.222 meter te verbeteren, is terecht. Donderdagavond kwamen drie van de dertien Britten uit de grot. De overige tien worden vrijdag ver wacht. Over het lot van de Britten was enige ongerustheid ontstaan, toen het gebied het afgelopen weekeinde door hevige regenval werd getrof fen, waardoor de ondergrondse ri vieren sterk zwollen. Orale pil uiet onschadelijk AMSTERDAM, 9-8. Hét is volgens de redactie van het „Nederlands tijdschrift voor geneeskunde" op dffit tijdstip onjuist te stellen, dat de on schadelijkheid van orale anti con ceptie bewezen zou zijn. Bijwerkin gen zijn reeds vastgesteld, zoals sla perigheid, misselijkheid, gewidhts- toenemirug, voOhtretentie, stemverla ging, tussentijds bloedverlies, lever- besdhadigmg en missdhien een iéts verhoogde neiging tot trombose en emlbolie. De redactie hoopt dat het aantal h anidelsprepara ten bepehkt zal blijven, 'omdat anders het ver werven van 'een goed inzicht in alle mogelijke bijwerkingen geheél on mogelijk zal Worden. Het parlement van Monaco heeft vrijdagochtend vrodg dc conventie geratificeerd die een einde maakt aan de belastingvrijheid in het staat je. De conventie was vorige maan'd door de Franse nationale vergade ring geratificeerd. Jonge hond gevonden tussen huisvuil AALSMEER, 8-8. Werklieden van de vuilnisophaaldienst in de ge meente Haarlemmermeer hebben donderdagmorgen toen ze bezig wa ren op de vuilnisbelt in Vijfhuizen een wagen te lossen, tusSen het vuil in -hun auto een zes weken oude, nog levende boxer ontdekt. Hét dier was opgesloten in een kartonnen doos. Waarschijnlijk is de doos met levende have in Zwanen burg langs de straatkant gezet. De gemeentepolitie van Haarlemmer meer Stelt een onderzoek in. „Flitsen^ uit het buitenland CAIRO. Egypte heeft besloten alle takken van handel dn het land te nationaliseren en het openen van nieuwe zaken te verbieden. Tegelijk en eveneens met onmiddellijke in werkingtreding 4s bet elke onderne mer, hoe Me'in zijn bedrijf ook is, verboden zijn zaak te sluiten of te verkopen. NEURENBERG. Twee Westduitse journalisten die de laatste maanden door hun berichten internationale bekendheid veikregen zijn in Neu renberg begiftigd mét de Joseph Drexelprijs (ongeveer 1800 gulden). Een van hen is Conrad Ahlers, re- dadteur van hét Duitse weekblad „Der Spiegel" wiens berichten over de Navo-oefeninig „Fallex 62" een gerechtelijke actie tegen het blad tot gevolg ha'dden. BOSTON. De toestand van presi dent Kennedy's jongste zoon Patrick die iin een 'kinderziekenhuis te Bos ton wordt verpleegd, baart nog ern stige zorg, maar de 'toestand is niét hopeloos. Dit is meegedeeld door Kennedy's perschef Salinger. De ba by heeft ademhalingsmoeilijkheden. MARSEILLE. De zeelieden Sn Marseille hebben in hun ïooncon- fliöt met de rederijen donderdag de tegenvoorstellen van de scheep- vaartdirecties verworpen en vervol gens éen nieuwe staking voor vier entwintig uur afgekondigd, die tot vrijdag hét middaguur duurde. TUNIS. Tunesië heelt besloten de „voorlopig,e Angolese regering", die onder leidng staat van dr. Holdten Rdberto, te erkennen, aldus een communiqué van het Tunesische mi nisterie van buitenlandse zaken. HELSINKI. Finse functionarissen hdbbcn eer. bericht tegengesproken, •dat de Finse regering voornemens is 'dc Finmark té devalueren. Een des kundig enoomde het oen „dwaas ge rucht". STAD EN PROVINCIE SEROOSKERKE Bromfietser aangereden Dinsdagmiddag omstreeks 17.15 u. werd de bromfietser A. V. uit Renes- se op (het kruispunt Serooskerkse- weg-Provincialeweg aangereden door een personenauto bestuurd door me vrouw E. van A. uit Rotterdam. De ze aanrijding ontstond omdat de be stuurster van de personenauto bij het afslaan géén voorrang verleende aan 'die 'bromfietser. De bestuurder van de bromfiets liep bij' dit ongeval een gekneusd; been op. Zowel de per sonenauto ais de bromfiets werden beschadigd. BURGH-HAAMSTEDE De tweede ballonoptocht Van de tweede ballonoptocht ko men nu ook de kaartjes terug. Tot nu 'toe zijn drie kaarten terug geko men uit Zwitserland, waarvan één kort bij Oostenrijk.' Ook Frankrijk, hoofdzakelijk in de Ardenn'enstreek is goed vertegenwoordigd, naast Bel gië, doch de drie uit Zwitserland spannen de kroon met hun afgeleg de kilometers. WESTERSCHOUWEN Landbouwexcursie voor badgasten Even willen We onze lezers nog wijzen op de excursie naar een aan tal landbouwbedrijven op ons eiland die a.s. dinsdagmiddag per bus ge houden wordt. De Kring Sdhouwén- Duiveland van de Z.L.M. organiseert deze excursie iin samenwerking met de 'beide WeSthoékse V.V.V.'s met de bedoeling om de vreemdeling iets trachten bij te brengen van het boe renleven op hét platteland. Menige stedeling weet van het boerenleven totaal miiets af en omdat er wel eens misprijaend over het boerenleven wordt gesproken, wil men nu probe ren door 'de stedeling een blik te laten werpen op de 'huidige boerde rijen, wat meer ontzag te kweken voor de landbouwer. Gelijk met do industrie- zijn ook deze bedrijven gaan mechaniseren, menig bedrijf is een waar machinepark geworden waar de vreemdeling even graag naar zal kijken als naar een of an dere fabriek. Bij .goed weer 'kunnen de eerste oogstmaöhines in bedrijf worden gezien, terwijl natuurlijk ook de veestapel niet vergeten wordt.. Het wordt dus een echte „bóeren- middag". Deskundigen zullen over al aanwezig zijn om mogelijke vra gen te 'kunnen beantwoorden. Opgave is noodzakelijk. Deze kun nen gedaan worden bij do plaatse lijke V.V.V.-kantoren in Haamstede cn Renesse. De bus vertrekt uit Haamstede van hotel Bom en oven later van het V.V.V.-kantoor in Re nesse. RENESSE Concert „Luctor et Emergo" In het kader van het zomei*pro- gramma van de attractiecommissie van de V.V.V. Renesse wordt zater dagavond in de muziektent een con cert gegeven door het fanfarecorps „Luctor et Emergo". Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Bugters and drums on Parade, B. Drukker v. Lijnschoten; 2. Wienesr Blut, wals, Johan Strauss; 3. Heizel- mannohens Wachtparade, Kurt No- ack; 4. Slerghri'de in Alaska, Jos Cleber; 5. Seven up, mars, Ton Kot ter; 6. Half-TLme Strut, dixieland mars, Harold Walters; 7. Katoen plantages, selectie negro-spirituails, J. H. Blom; 8. Retraite Framjaise, H. C. v. Lijnschoten; 9. Brasses to the fore, mars, Harold Walters. Een 17-jarige jongen dn Skara (een plaats in Zweden) heeft bekend woensdagavond een 16-jarig meisje, Minika Thell, (in zijn ouderlijke wo ning te hébben gewurgd. Zijn ouders waren met vakantie, aldus de Zweedse politie. HEERENVEEN. Een militair die in Heerenveen 'in een rijdende trein probeerde te springen, is bij die po ging tussen trein, en perron gevallen. De militair, de reserve wachtmees ter B. uit Heerenveen werd vrij ernstig aan het hoofd gewond. Vlootdagen 1963 geopend DEN HELEDR, 8—8. Donderdag middag heeft de commandant zee macht in Nederland, vice-admiraal mr. A. N. baron de Vos van Steen- wijk, op het haventerrein in Den Helder de opening verricht van de vlootdagen 1963 en tevens van de, iin het deader van de vlootdagen, te hou den tentoonstelling van de Neder landse vereniging van zeeschilders. Beide evenementen trekken jaar lijks tienduizenden bezoekers. De vlootdagen worden dit jaar gehou den op 9 en 10 augustus. Erc-docloraat voor J. G. N. Rcnaud AMERSFOORT, 9—8. De univer- sitedt van Caen (Frankrijk) heeft de heer J. G. N. Renaud, wetenschap- pel ijle (hoofdambtenaar bij de rijks dienst, voor h'ct oudheidkundig bo demonderzoek to Amersfoort., het cre-docloraat (in do letteren en wijs begeerte verleend op grond van zijn verdiensten op liet gebied van -de archeologie van <ïc middeleeuwen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7