HET GEBEURDE OP OUDEJAARSAVOND Weer T.B.C. op school Nachtelijke aanslagen op vee in polder ONZE PUZZEL-RUBRIEK De komkommerstop Hopeloze toestand voor de bonen STAD EN PROVINCIE Tuberculosegevaar nog steeds niet geweken Opsporing van eventuele besmettingsbrouuen blijft noodzakelijk In Liessei (N.-B,r.) is op de lagere school een besmetting met tubercu lose ontdekt. Het gemeentebestuur van Deurne - waaronder dit 2500 in woners tellende dorpje ressorteert - heeft in overleg met de medische autoriteiten besloten op korte ter mijn een massaal onderzoek in te stellen. Men wil dit reeds in augus tus doen plaats hebben, om de nog onbekende besmettingsbron zo spoe dig mogelijk op het spoor te komen. De derde explosie in zeven maanden tjjds Opnieuw wordt Nederland opge schrikt door het feit dat de tuber culose toch nog niet zover is terug gedrongen als menigmaal wordt ge dacht. In het eerste kwartaal van dit jaar is er immers al een explo sie van tuberculose geweest onder de Utrechtse studenten en ook in het Drentse dorpje Ekehaar. Menigeen zal zich ook de epidemie die zich in 1959 te Millingen (Geld.) voordeed, kunnen herinneren. De tu berkelbacil heeft toen wel een zeer groot aantal slachoffers gemaakt: niet minder dan 90 personen moes ten ter behandeling in een sanato rium worden opgenomen. Dank zij de intensieve en georga niseerde bestrijding van de tuber culose is er de laatste decennia wer kelijk veel veranderd, speciaal in ons land, waar de bemoeiingen wel de meeste spectaculaire resultaten hebben afgeworpen. De tuberculose is niet meer de algemeen verbreide volksziekte van vroeger jaren. Steeds nieuwe uitbarstingen Thans is het echter zó, dat dan hier, dan daar een epidemische uit barsting rondom een besmettings bron wordt waargenomen. Vergele ken met een jaar of zestig geleden is dat al een geweldige vooruitgang. Dat we nog lang niet op onze lau weren kunnen gaan rusten, blijkt wel uit het feit dat er in 1961 nog 5.465 nieuwe gevallen van actieve tuberculose zijn geregistreerd. Het voorlopige cijfer voor 1962 bedraagt 4.946. Deze cijfers ontleenden wij aan een beschouwing in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde van 20 juli 1963, getiteld „Het huidige epidemisch aspect en de bestrij dingswijze van tuberculose". In dit opstel wordt de vraag aan de orde gesteld of er in dit stadium volstaan kan worden met een „beperkte brandwacht", of dat er nu op moet worden aangewerkt de tuberculose uit te roeien. Nog wérk te over Vanzelfsprekend vraagt men zich daarbij allereerst af of deze ziekte wel geheel en al uitgeroeid zal kun nen worden. Er wordt dan gewezen op het feit dat ziekten als de pest en de cholera, die vroeger geheel Europa teisterden met moordende epidemieën, hier thans nagenoeg niet meer voorkomen. De conclusie van de schrijver van bovengenoemde beschouwing is, dat er in dit epidemiologisch stadium in Nederland nog werk te over is voor een actieve bestrijdingsorganisatie tegen de tuberculose. Een algehele verwijdering van de tuberkelbacte- rie kon zeker als doel worden ge steld. Niet alleen dat dit alreeds gelukt is voor wat betreft de pest- en de cholerabacterie, de tyfusbacterie en de malariaparasiet zijn door de ver schillende genomen maatregelen ook reeds uit deze lage landen aan het verdwijnen. Zo moet het ook moge lijk zijn de tuberkelbacterie in ons land uit te roeien. Pas in de laatste fase van de strijd kan men dan mo gelijk met een „brandwacht" vol staan. Dr. Alfreda Briedé. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zierikzee: Dokter W. Bontkes, tel. (01110) 2280. Middenschouwen Dokter J. L. Braber, Dreischor, tel. (01112) 280. Bruinisse/Oosterland Dokter J. W. de Putter, Oosterland, tel. (01114) 28ó. DIERENARTS Dokter W. A. M. Kalkman, Renesse, tel. (01116) 310. Het Pact van Moskou zal 8 en 9 augustus op het Foreign Office te Londen gereed liggen voor de onder tekening door de ambassadeurs van de landen die zich achter het ver drag hebben geschaard. Later kan het verdrag elders in Londen nog worden ondertekend. AALSMEER. Van 16-30 augustus zullen 28 Poolse landbouwdeskundi gen een veertiendaags bezoek bren gen aan Nederland, waarna opnieuw 28 Poolse deskundigen naar ons land komen. Zij worden uitgezonden ter oHënitèrdnig van bepaalde landbouw methoden, meer speciaal op het ge bied van het drogen van groen vee voer. LAND- EN TUINBOUW Doodspuiten van aardappelloof Wanneerde aardappelziekte (Phy- tophtora infestans) zich sterk in het loof gaat uitbreiden, verdient het aanbeveling het gewas kunstmatig te doen afsterven door het doodspui ten van het loof. Hierdoor wordt een verdere uitbreiding van de ziekte in het loof voorkomen en worden de knollen enigermate tegen deze ziekte beschermd. In het algemeen zal men met het doodspuiten wachten, totdat het gewas praktisch volgroeid is, zo dat de opbrengstderving zo klein mogelijk is. Het doodspuiten van het loof is vooral van belang voor de meer zware of natte gronden, omdat op deze gronden de fcans op een ern stige knolaantasting het grootst is. Daarom moet op deze gronden reeds tot doodspuiten worden overgegaan, zodra het loof in lichte mate is aan getast en een uitbreiding van de aantasting mag worden verwacht. In jaren met een ernstige knolaan tasting is in proeven gebleken, dat de opbrengst aan gezonde knollen bij het doodspuiten van een licht aangetast gewas hoger lag dan bij een normaal uitgegroeid gewas. Op hoge droge zandgronden zal het doodspuiten van het loof ter be strijding van de knolaantasting geen aanbeveling verdienen, omdat de knolaantasting op deze gronden van weinig betekenis is. Verder kan het doodspuiten bij nog groene gewassen enkele dagen vóór 'het rooien worden toegepast. Dit is vooral «gewenst, indien het ge was reeds door de aardappelziekte is aangetast en de weersomstandig heden bij het rooien voor een uit breiding van de ziekte gunstig zijn. Door het afsterven van de bladeren wordt het gewas open en droogt de grond sneller op, zodat een voor de schimmel gunstige, broeierige sfeer in het gewas wordt voorkomen. Maniakken bewerken vee met hooivorken Weer heel wat „trouwe klantjes" hebben werk gemaakt van de puzzel van vorige week, hetgeen tot uiting kwaim in een flinke stapel met op lossingen. Met béhulp van het lot kwamen deze week de volgende prij swinnaressen uit de bus, die een boek thuis krijgen gezonden. De eerste prijs gaat naar: mevr. B. C. de Rjjke-Brandt, „Ons Huis", kamer 20, Zierikzee. De tweede prijs is voor: mevr. M. A. Flikweert- van Almkerk Slotstraat 13, Dreischor. De oplossing was: Horizontaal: 1. ad1; 3. kip; 5. vat; 7. «t.a.; 9. val; 11. ate; 12. hop; 13. sigaar; 15. roemer; 17. slangen; 18. leek;, 19. s.s.; 20. ir.; 21. omsk; 24. ore; 26. portaal; 30. toetste; 34. gar naal; 38. 'herstel; 42. era; 43. tule; 44. o.i.; 45. aa; 47. snik; 48. aindorra; 50. valies; 51. lemoen; 53. lis; 54. ere; 55. mes; 57. en; 58. aal; 59. men; 60. OJt. Verticaal: 1. a.v.; 2. das; 3. kaas; 4. parasol; 5. vergiet; 6 .teen; 7. tor; 8. a.p.; 10. likeur; 12. hermes; 14. als; 16. oer; 18. lap; 22. koe; 23. da; 25. de; 27. ora; 28. ton; 29. ada; 31. oke; 32. tas; 33. the; 34. gat; 35. re laas; 36. as; 37. ledsel; 38. (haarlem; 39. ra; 40. tandem; 41. lok; 44. one; 46. are; 48. aida; 49. anten; 50. vin; 52. neo; 53. Ie; 56. st. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volglt: Horizontaal: 1. soort kroon; 5. opera; 9. nasohrift; 11. kans op on heil; 13. meisjesnaam; 15. lectuur; 17. inhoudsmaat; 19. soort onderwijs (afk.); 20. voegwoord; 21. hemelli chaam; 23. pijl'gif; 25. rang in het leger (afk.); 26. niet krom; 28. buit; 29. iedere; 32. te zijner plaatse (lat.); 33. lidwoord (Fr.); 35. plaats in Friesland; .36. onder andere (afk.); 38. pompoen; 41. voegwoord; 42. étui; 44. rivier in Rusland; 46. zoals de akten getuigen (lat.); 47. nevel; 49. jongensnaam; 50. plaats in Duits land; 53. zangnoot; 55. meisjesnaam; 57. nobel; 58. lekkernij; 60. kinder- groet; 61. daaraanvolgend (afk.); 63. vorm van likken; 65. zonder inhoud; 67. plaats in Engclan'd; 70. heilige; 71 .vol eer; 72. deel v.c. muziekin strument. Verticaal: 1. lijst; 2. leeftijd (Fr.); 3. gymnastiektoestcl4. als volgt (afk.); 5. ongeveer (afk.); 6. woon schip; 7. deel v.e. uur (Fr.); 8. imi teren; 9. onmeetbaar getal; 10. vreemde munt; 12. werelddeel; 14. vod; 16. uitspreiden; 18. uitroep; 22. zangnoot; 24. dankbaar; 27. eiland in de Ind. archipel; 30. watering; 31. maanstand; 34. getij; 35. soort schip; 37. grote bijl; 38. vr. munt; 39. soort onderwijs (afk.); 40. overgave; 42. afstandsmaat; 43. uitstalkast; 45. sidderen; 48. aanvoerder; 51. zee (Eng.); 52. water in Friesland; 54. bloem; 56. pl. in Gelderland; 59. boom; 62. ongedierte; 64. meisjes naam; 66 .voegwoord (Fr.); 68. geo grafische aanduiding (afk.); 69. titel. DEN HAAG, 8-8. Het is niet juist, dalt Nederland bij de beslissende E. E. G. - landbouwbesprekingen te Brussel het ter sprake brengen van een indeling naar kwaliteit van kom kommers achterwege zou hebben ge laten op advies van het Produkt- sdhap voor Groenten en Fruit en het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen. Evenmin echter hebben het Produktschap en hét Centraal Bureau er op aangedrongen, het produkt komkommers direct op te nemen. De als bijlagen la en Ito bij de Europese groenten- en fruitver- ordening gevoegde lijsten van pro- dukten waarvoor met ingang van 1 juli 1962 kwaliteitsnormen zouden worden toegepast. Minister Biesheuvel heeft diitmee- gedeeld in antwoord' op vragen van het Tweede Kamerlid de heer C. J. van der Ploeg (KVP). De bewinds man zegt voorts dat het nliet is te beoordelen in hoeverre de Neder landse komkommerexport nadelig zou zijn 'beïnvloed door de Duitse maatregelen, indien komkommers tijdens de 'besprekingen in Brussel in de regeling van kwaliteitsnormen zouden zijn opgenomen. Hét lijkt de minister onwaarschijnlijk dat een di recte regeling «voor de indeling van komkommers naar kwaliteit bereik baar zou zijn geweest, aangezien de Europese commissie het produkt komkommers niet in haar voorstel len had opgenomen en de andere Md-staten bij het opnemen daarvan weinig 'of geen belang haddten. Dwergpaardjes naar Nederland BUENOS AIRES, 8-8. Twee en twintig Argentijnse dwergpaardjes zijn in Buenos Aires ingescheept. Met de „Montferland" komen de dieren naar Nederland. Zij zullen op de landbouw- en industrietentoon stelling „Frisiana" in Leeuwarden, die van 15 tot 22 september wordt gehouden, te zien zijn. De paardjes zijn vijftig a tachtig centimeter hoog en wegen tussen 20 en 100 kilo. Zij komen uit de fok kerij van Julio Falabella, die ook enkele maanden geleden 2 dwerg paardjes leverde, die Argentinië aan president Kennedy aanbood. De heer Falabella zal, vergezeld door zijn vrouw en dochter, naar de „Frisi ana" komen. Hij is daartoe uitgeno digd door het organisatiecomité van de tentoonstelling. DEN HAAG, 8-8. Voor de bonen is de toestand hopeloos, vertelde liet Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen donderdagmiddag. De grote aanvoeren en het late seizoen ver oorzaken een grote doordraai en wat nog verkocht wordt gaat weg tegen de minimum-prijzen. Woensdag was de doordraai al groot; donderdag bedroeg ze zeker 200.000 en misschien wel 300.000 kg. Wat afgezet wordt, is bestemd voor de verse consumptie en de industrie in het binnenland. Naar Duitsland kan alleen op spe ciale vergunningen en op contract aan de industrie geleverd worden, niet voor de verse markt. Zou dat wel kunnen, dan zou het nog niet veel verlichting betekenen, want Duitsland heeft zelf ook een grote bonenoogst. Uit België komen op het ogenblik door de Nederlandse industrie/ ge contracteerde bonen naar ons land. Andere leveringen doen onze zuider buren thans nog niet, maar afge wacht moet worden hoe het volgende week, als hun produktie pas goed be gint, 2al gaan. Van de huidige toestand zijn voor al de telers in het zuiden des lands de dupe. Bonen worden vooral aan gevoerd' in Venlo, Bergen op Zoom cn Breda. EEMNES, 8-8. In tien dagen tjjds zijn drie aanslagen op koelen in de Eemnesser polder gepleegd. Een koe van veehouder N. Schouten bloedde dood, nadat het dier met een hooi vork was bewerkt. Een stier van vee houder C. Groenesteyn was op di verse plaatsen, ook in de bek, ge schoten. Het beest was er zo naar aan toe, dat hij moest worden afge maakt. Vier koeien van veehouder N. Brouwer werden waarschijnlijk met hagel op de korel genomen. Eén van deze beesten verkeert in levensge vaar. De politie in Eemnes, onder lei ding van de districtscommandant van de rijkspolitie in Utrecht, staat voor de schier onmogelijke taak de moor denaars van het vee in de kraag te vatten. De veehouders in de twee duizend hectare grote polder begrij pen dit maar al te goed. Er is geen oog op te houden, wie in de polder komt, die door vele wegen wordt doorsneden. De eerste aanslagen op het puike vee gold een koe van N. Schouten. De koe werd door de eigenaar op zondag 28 juli 's morgens, toen hij zijn vee wilde melken, dood in de wei langs de Ervenweg aangetroffen. De koe bleek te zijn doodgebloed. Een onderzoek toonde aam, dat het beest met een hooivork was afge maakt. Donderdag 1 augustus werd vee houder- Groenesteyn geconfronteerd met de gevolgen van de mysterieuze terreur-actie. Hij vond, eveneens in een wei langs de Ervenweg, een deerlijk verwonde stier. Het beest was getroffen door een aantal kogels. De politie vond in de wei vier hul zen en de bevolking haalde nog twee hulzen uit het polderland. De stier was levensgevaarlijk gewond en moest ter slachtbank worden geleid. Schotwonden Woensdagmorgen werd een aan slag ondernomen op het vee van N. Brouwer, neef van veehouder Schou ten. Vier koebeesten kregen schot wonden. De veehouders konden niet uitmaken of de daders met kogels of met hagel hebben geschoten. Men gelooft dat deze keer hagel werd ge bruikt. Drie koeien kregen lichte ver wondingen. De beenderen van de beesten hebben de schoten kunnen opvangen. Mogelijk ook ketsten de kogels af op de beenderen. Een vierde koe kreeg een ernstige vleeswond. Het beest leeft nog wel, maar de melkgift van deze koe is opgehou den. Verwacht wordt, dat zij het niet HEERLEN. Een personenauto op de autoweg Geleeh-Heerlen is ge slipt en tegen het talud vam een via duct gereden. Een Ider inzittenden van de wagen, de 40-jarige lasser- monteur P. C. van Poel «uit Heerlen werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. De bestuurder van de auto werd licht gewond. NIEUWERKERK In de plaats vam ariej. H. C. Hoébeke. idie benoemd is tot hoofd van de kleutersdhool te 's-Heer Hen- drikskinlderen is tot leidster aan 'de algemene kleuterschool alhier be noemd mej. J. W. F. de Regt te Koudekerke (W.). Vlieg oorzaak van noodlottig ongeval AMSTERDAM, 8-8. De 53-jarige mevrouw G. Visser-van der Horst uilt Amsterdam is woensdagavond overleden aan de verwondingen die zij enkele uren tevoren had opgelo pen bij een aanrijding op de Wad denweg in Amsterdam-Noord. De 26-jarige chauffeur van een vracht auto met oplegger wilde een vlieg uit de cabine wegslaan en zwenkte daarbij met zijn auto naar rechts. Bij deze manoeuvre werd1 de fietsen de mevrouw Visser aangereden en zwaar gewond. haalt en moet worden afgemaakt. Deze aanslag geschiedde - evenals de andere - in een weiland aan de Ervenweg. De veehouders vrezen dat de ter reur nog niet ten einde is. Zij durven evenwel 's avonds en 's nachts niet de polder in om een oogje in het zeil te houden. Een somerpotpourri In de zomer is onze voeding heel vaak beter samengesteld dan des winters. Een 'goed idee is om in de overige jaargetijden door te gaan met veel groente en fruit te eten. U weet het: ongeveer V4 kg. aan groente per persoon en elke dag wat fruit; groente en fruit bij het brood te nemen en aan de warme maaltijd geregeld de groente rauw te ge ven. Denk daarbij niet alleen aan sla, maar ook aan andijvie, wor teltjes, bleékselderij en dé nog jonge rode en savooiekool; weinig vet (boter, margarine en andere vetsoorten) in het eten te verwerken; goed voor uw gezond heid, en niet alleen bij warm weer; veöl «karnemelk en yoghurt te ge bruiken - evenals gewone melk verhogen zij de waarde van de maaltijden. Waar u speciaal bij warm weer op moet letten om voedselvergiftiging te voorkomen: bewaar levensmidde len, die snel aan bederf onderhevig zijn, zo koel mogelijk. Zorg, dat u weinig of geen resten hebt .Koel resten vlug af en dien ze de volgende dag niet op, voor u ze goed doorgekookt hebt. Kies bij voorkeur vlees, dat door en door gaar gegeten wordt - braad vooral gehakt göed gaar. Neem als het warm is alleen bief stuk en dergelijk rood vlees wan neer de slager het onder koeling be waart en u hét thuis ook in een koelkast kunt zetten of meteen na ontvangst kunt klaarmaken. Neem verpakt vlees en vis direkt uit de verpakking. Voorkom 'het zuur worden van melk door 'losse melk meteen na ont vangst te 'koken, zo nodig 's avonds nogm'aalls. Ook gepasteuriseerde melk in een geopende fles zal des avonds wel eens gekookt moeten worden. Gébruik geen zuur geworden melk. Zeer vitamine C-rijk zijn de vol gende seizoenprodukten: paprika's, rode kool, bloemkool, aardappelen, snijbonen, rode maar veel meer nog zwarte bessen. Besteed niét te veel tijd, geld en brandstof aan, inmaken. Bedenk daarbij dat bederf altijd mogelijk is wanneer u „weekt". Profiteer eerst volop van de verse groente en vruchten en de buitenlucht en maak alleen in wat u werkelijk te veel •hebt. Volgens berichten van de Spaan se burgerwacht is een 'bekende anar- chistenleider, de 56-jarige Ramon Vila Capdevila, «in een vuurgevecht biji Berga, op 110 'kilometer ten noor den van Barcelona, gedood. Wan neer de schietpartij plaats had', wend' niet g< OVERDENKING En een zekere vrouw, met name Lydia, hoorde toe, en de Heer opende haar hart, zodat zij aan dacht schonk aan hetgeen door Paulus gezegd werd. Hand. 16 14. Toen Paulus in Europa zijn eerste preek 'hield, was Lydia onder zijn gehoor. De inhoud van die preek wordt in het boek Handelingen niet weergegeven, «maar we mogen aan nemen dat 'het ook deze keer ging over Jezus Christus, die gestorven is voor onze zonden en die is opgestaan uit de doden. Dat Lydia aandacht schonk aan hetgeen door Paulus gezegd werd, dat had - achteraf gezien - een bij zondere ooi-zaak. Er staat, dat de Heer 'haar hart opende. We moeten namelijk twee dingen onderscheiden, die de Heer doet. Het eerste is, dat de prediking tot ons komt van Gods liefde en van het heil dat ei* is in Jezus Christus. Hef tweede is dat Hij ons in staat stelt om het Evan gelie op te nemen in ons hart. Bij Lydiia was het niet: Paulus opende haar hart. Evenmin: Lydia opende zélf 'haar 'hart. Maar de Heer deed het door Zijn Geest Het woord van de prediking komt aan dovemans oor - beter gezegd: het komt aan blindemans hart - als de Geest er niet is om 'het hart te openen. Is het hart eenmaal geopend, zodat het Woord des Heren daar ingang vindt, dan wordt hét een mens te machtig, 'dan komt 'het tot een beslissing. En dat niet één keer en daarmee klaar, maar telkens opnieuw: dagelijkse bekering! Er zijn mensen, die de geschiede nis van Lydia persé niet van achter af willen lezen, maar die er mee willen beginnen. Ze zeggen: „Zie je wel, dat het 'geloof je gegeven moet worden. Je 'kunt er zelf niks aan doen". Zo'n levenshouding is fout en bovendien erg 'gevaarlijk. Lydia deed het goed. Ze was begonnen met ge regeld naar de gebedsplaats te gaan; ze luisterde naar wat Paulus sprak; ze wist wat 'bidden is. Uit de ge schiedenis van Lydia kunnen we af lezen, dat het voor een mens belang rijk 'is om „onder het Woord" te zijn en om te bidden om de verlichting «door de Heilige Geest. Achteraf ge ziendan is het de Heer, die de harten opent. En dat is een reden tot «grote dankbaarheid. Maar onze ver antwoordelijkheid blijft! Nieuwerkerk. M. G. WESTERHOF. Van V.N.-zijde .is gezegd, dat troepen van de Verenigde Naties en van het Kongolese nationale leger gezamenlijk zullen opereren om de OoSt-Kaitangaanse stad Kasenga te bezetten. Het consortium voor de hulpver lening aan India heeft woensdag be sloten dé toegezegde hulp voor het derde jaar van het lopende vijfja renplan van India van 915 miljoen tot 1.052 miljoen dollar te verho gen. DEN HAAG. Een Duitser is in een Sahevenings pension, waar hij met vakantie logeerde f 700 en 360 D.m. kwijtgeraakt. Hij bewaarde dit be drag op zijn kamer en ontdekte dat 'het verdwenen was. In Goldsboro in de Amerikaanse Staat Nootfd-Carolina zijn woensdag avond 32 negers gearresteerd die deelnamen aan een demonstratie te gen de rassenscheiding. Ongeveer 300 negers namen aan dé demonstra tie Ideel. Als een kip zonder kop AMSTERDAM, 8-8. Als een kip zonder kop ging de eige naar van een eethuisje in de Halvemaansteeg in Amster dam tekeer tegen twee vrou welijke toeristen, die aanmer king hadden gemaakt op de kwaliteit van een kip. Die zou bedorven zijn geweest en de vrouwen weigerden te betalen. De boze eigenaar verwijderde de kritische klanten op hard handige wijze uit zijn zaak, maar later bleek dat de kla gende vrouwen het aan het rechte eind hadden gehad, want de keuringsdienst van waren nam 128 bedorven kip pen in beslag. FEUILLETON 24 „En je onderwijzersbaantje dan, Gra'da?" vroeg Gert. „O, ik besloot in ieder 'geval m'n aktes te halen. Per slot van rekening kun je noöit weten, waar het goed voor is, niiebwaar?" „Heel verstandig. Apropos, jonge lui, wanneer hebben jui'lie elkaar voor het laatst ontmoet?" „Dat was in de week voor Kerst- ïrilis. Grada was toen enlkele dagen thuis en zag wel kans om af en toe eens een paar uurtjes er tussen uit te 'knijpen. Dan ging dik vanzelfspre kend naar Amsterdam". „Is ze wel eens hier in Dorringen geweest?" „Nee meneer", antwoordde het meisje, voor Jan had kunnen reage ren, „dat was niet zo gemakkelijk. Dan zou ik in een hotel moeten sla pen en ik ben nog minderjarig, niet waar? Dat zou moeilijkheden kun nen opleveren en we wilden het nliet weten voor tante Anne". „Waarom «niet, jongelui?" „Ja, ziet u, meneer", vervolgde het meisje, terwijl ze bedachtzaam haar ene knie over de .ander 'legde, „tante wilde, dat. ik later een «goed huwe lijk zou doen. In Duitsland'. Ze zei altijd: Als je eenmaal je aktes hebt en je bent ergens lerares aan een behoorlijke school, ben je éen goéde partij en kun je op je gemak uit zien naar een beschaafde man van goede stand. En natuurlijk iemand met een behoorlijke positie". „En was je hot daar niet moe eens, Grada?" „Eerst wel natuurlijk, maar dat was vóór 'ik Jan leerde kennen, ziet u?" „Wat een geluksvogel ben dik, vindt u niet meneer", merkte Jan lachend op. Gert 'knikte «nadenkend. „Het ziet er wel naar .uit. Heb je ook een voogd, Grada?" „Voor zover ik weet, meCneer, heeft de voogdijraad 'indertijd een voogd benoemd. Ik heb hem even wel nooit gezien, of het moet in m'n prille jeugd geweest zijn en daar herinner ik me niet veel meer van. Wel moest onze directrice tweemaal per jaar verslag uitbrengen over mijn vorderingen, gedrag en zo". „En daar was natuurlijk nooit iets op aan te merken?" lachte Gert. „Dat kunt u natuurlijk 'bij de voogdijraad te weten komen", ant woordde Gra'da kwasi-zedig. Gert deelde sigaretten uit en étak er zelf ook een op. „Nou, jongens, we behoeven elkaar nu niet meer voor de gek te 'houden, ihé? Tante Anne was jullie beiden min of oneer dierbaar - ze was tenslotte van de één de pleegmoeder en van de an'der de tante - dus jullie hebben er bei den hot meeste belang bij, dat de dader zou gauw mogelijk achter slot en grendel komt. -Daarover zijn. we het. toch zeker eens, n'ietwaar?" Het tweetal 'knikte positief en Grada antwoordde: „Dat is toch iets vanzelfsprekends, meneer". „Dan kunnen jullie me helpen door goed in je geheugen te tasten naar gebeurtenissen, die van belang kunnen zijn: oen ruzie met zoge door Frank van Falckenoorl naamde klanten, zoals onze vriend Jan er éen heeft meegemaakt. Apro pos, Grada, jij wist er natuurlijk van, hé? Dat je tante geld leende tegen 'hoge rente?" „Laat ik zeggen, dat dk er sinds de zomervakantie een vermoeden van kreeg. Maar het leek me zo absurd, dat lik het niet wi'lde geloven". „Wat was de oorzaak, dat je vo rige zomer dat vermoeden kreeg?" „O, tante was niet erg lekker en lag een paar dagen in bed. Een buur vrouw kwam 's morgens het huis een beetje schoonmaken. Maar ze mocht nooit In het zijvertrek komen. Daarvan droeg tante permanent de sleutel bij zioh. En als er mensen kwamen, die tante Anne wilden spreken, dan moest ik met die sleu tel de deur opendoen en uit 'het ka mertje een ordner met papieren ha len en op haar bed leggen. Dan moest ik de klant - zal ik maar zeg gen - binnenlaten en bij haar bed brengen, 'dodh daarna moest ik zelf verdwijnen. Pk hoorde dan in de keuken wel eens boze woorden en met stukjes en beetjes begon ik iets te 'begrijpen. Maar ik hield natuur lijk wijselijk mijn mond". „Je .hebt er dus nooit met je tante over gespreken?" „O nee, meneer. Ik geloof niet, dat ïk da«t gedurfd zou hebben". „En je tante zelf? Had zij flmt nooit over haair geld? Waarvan zc leefde cn zo? Mij dunkt, die school in Duitsland zal wel een klein kapl- taaHlijo per jaar kosten". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6