I T#T# ZIN IN HERO Nieuwe fronten in koude oorlog Heib Vrouwenpolder vecht voor een strandje DEURLOO 25 AUGUSTUS ƒ54.188,75 NU AL IN DE POT Surinamers hielden protestvergadering Ondertekening van kernstopverdrag Kostprijs per ei in 1963 bedraagt 11,7 cent Beits bijtijds met Ceta-Bever RIHTFNRI ITQCa^^SÉ? ZIERIKZEESCITE NIEUWSBODE Vrijdag 9 augustus 1963 No. 19425 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Aan het Veerse Meet Ingezonden mededeling West-Duitsland is de enige staat ter wereld die bij zijn stichting als beginsel verklaarde nooit kernwa pens te zullen maken. Men zou dus zeggen dat Bonn met vreugde had moeten zien dat het beperkte kern- stopakkoord van Moskou haar eigen principes weergeeft en dus zich ijlings erbij aan had moeten sluiten. Dat de Westduitse regering voorlo pig nee zegt, is dan ook niet om de inhoud van het akkoord, maar om de vrees voor de konsekwenties. En die konsekwenties zijn belangrijker. Het kernstopverdrag op zichzelf betekent niet veel, zoals al eerder uiteengezet. De grote drie kunnen rustig doorgaan kernwapens te fa briceren, een nucleaire oorlog wordt er niet onmogelijk door en boven dien is er een vrij ruime ontsnap pingsclausule, die de ondertekenaars toestaat het akkoord op te zeggen als ze menen dit om der wille van hun nationale veiligheid te moeten doen. Bijvoorbeeld zou Chroesjtsjef dit kunnen doen als die andere nee- zegger, de Gaulle, zijn eerste H-bom laat springen. Dat de Rus zo zou reageren lijkt weinig waarschijnlijk. Wat het Mos- kouse verdrag in feite behelst, is een overeenkomst tussen de V.S. en En geland enerzijds en de U.S.S.R. an derzijds om te proberen een begin te maken met het verleggen van de fronten in de koude oorlog. Na Mos kou, de dienstregelingen die o.m. Oe Thant en Chroesjtsjef hebben gesuggereerd wijzen er op, moeten alles wat in midden-Europa span- tot een wapenstilstand in, ivellicht een beëindiging van de koude oorlog volgens het oude model. Waarom neen? Dat houdt o.m. in - en vandaar het Duitse ongenoegen - dat men hem toch weer enigszins in een posi- ning teweeg kan brengen uit de weg ruimt; en daarbij spelen Berlijn en oost-Duitsland een grote rol. Bonn vreest dat het op een of andere ma niet tot erkenning van de D.D.R. kan komen, wat een eind zou maken aan de aspiraties naar een herenigd Duitsland. De Gaulles nee ligt op een ander vlak: hij blijft er bij dat hij een on afhankelijke kernmacht moet heb ben. Zelfs suggesties dat de V.S. hem in bepaalde kerngeheimen zul len inwijden, mits hij ook zijn hand tekening onder het Moskous akkoord zet, xvijst hij van de hand, omdat dit met klem op toen hij op zijn pers- tie van afhankelijkheid van de V.S. zou brengen. En hij wil apart staan, althans kunnen staan, overtuigd als hfj is dat een door Frankrijk geleid Europa een koers kan varen naar eigen ingeving. Een curieuze gedachte, wanneer men ziet dat juist de twee koersbe- palers van dit ogenblik, Amerika en Rusland, gedwongen zijn hoezeer ze in de kern ook tegenstanders van el kaar zijn, hun koers op elkaar af te stemmen. Nieuwe fronten Want dat doen deze twee groten. Het gaat er niet alleen om de fron ten van de huidige koude oorlog te slechten, of op zijn minst te bevrie zen. Er worden gelijkertijd nieuwe gevormd. En het toeval wil dat de Russen en Amerikanen elkaar daar bij aan dezelfde kant van de loop graaf ontmoeten met als gemeen schappelijke vijand aan de andere kant de Chinezen van Mao Tse- Toeng. President Kennedy wees hier met kle mop toen hij op zijn pers conferentie zei dat tegen 1970 „de Chinese macht een gevaarlijker si tuatie zou kunnen scheppen dan waarvoor we ooit sinds het einde van de tweede wereldoorlog hebben gestaan". Dat is een tekst die Chroesjtsjef van harte zal beamen, al zal de vol gende zinsnede hem wellicht min der behagen, waarin Kennedy de nogal beperkte lof voor de Russen uitspreekt dat deze tenminste de voorzichtigheid in acht hebben ge nomen zelfs bij de flagrantste da den van agressie als de Koreaanse oorlog (Kennedy had ook Cuba kun nen noemen maar wilde zeker niet te pijnlijk worden) dat er geen kern oorlog uit voort zou komen. Iets wat hij van de Chinezen niet verwacht: gezien hun uitlatingen ook niet be hoeft te verwachten. En daar zitten de twee groten weer in hetzelfde schuitje. Daarom is de kans op een, Chinese kernbom voor beiden ook een stuk onaangenamer dan die der Fransen, waarvan men althans geen onvertogen gebruik hoeft te vrezen. Het probleem in deze nieuwe kou de oorlog is echter hoe men China gaat behandelen. In het isolement De V.S. weigeren zaken te doen met het land, dat ze ook niet wensen te erkennen en iedere hak die ze Peking kunnen zetten zullen ze niet nalaten. Moskou handelt tegenwoor dig naar hetzelfde patroon. Maar het is moeilijk in te zien hoe men de Chinezen redelijker kan maken door op alle mogelijke manieren te pro beren hun te beletten hun economi sche toestand te verbeteren. Daar door verandert het revolutionaire elan van Peking geenszins: hoe min der ze te verliezen hebben, hoe ge ringer ze de risico's van een kern oorlog hoeven aan te slaan. Het motief in de nieuwe koude oorlog schijnt ook te zijn het isole ment van China volledig te maken. Ten opzichte van het westen was dit reeds zo, voor een deel - moet erbij gezegd worden - uit eigen Chinese keus, maar voor een groot deel ook door kleinering vanuit het westen, dat bijvoorbeeld het land weerde uit de Ver. Naties, dat wil zeggen: uitstootte uit de gemeenschap van naties. Dat isolement is nog klem mender geworden nu ook tussen China en de westelijke communisti sche landen een barrière is opgewor pen. Het is natuurlijk niet zo dat Pe king in ruil voor bijvoorbeeld er kenning door Washington zijn aan spraken op Formosa, om maar wat te noemen, zal opgeven. Maar zeker is dat er weinig heil verwacht kan worden van een taktiek die Mao alle gelegenheid ontneemt tot con tact met anderen. Men hoeft zijn hoop niet te stellen op een toene mende vreedzaamheid van het rode China als er maar veel gesprekken tot stand komen, maar er zit altijd 7fog een kans dat er iets goeds uit komt. Van de huidige toestand, waarbij doodeenvoudig dergelijke gesprekken onmogelijk zijn gemaakt, valt in ieder geval helemaal niets te verwachten dat de gevaren waarop Kennedy zinspeelde kan verminde ren. Ingezonden mededeling OF U HET GELOOFT OF NIET maar eens komt U ook tot de ontdekking dat de sortering groter is de kwaliteit beter is de prijzen lager zijn bij woninginrichting - Zierikzee bezoekt Vrijblijvend onze toonzalen KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zunderdorp: karïd'. J. Oh. Plaat, Weesp. Aangenomen naar Ernst (toez.): kand. J. Bogaard, Baambrugge, die bedankte voor Tholen. Bedankt voor Vlaardingen (vac. S. van 'den Bos): W. Hoekstra, Noord- wijk aan Zee. Ger. Kerken Tweetal te Maasland: J. J. Lamme Jr., Balkbrug en J. W. de Roo, Sel- lingen. Beroepen te Tijnje en te Zwarte- meer: knad. R. Pluim, Meppel: Aangenomen naar Diemen: J. H. van Böggelen, Genderen; naar Op perdoes: kand. H. G. Verhagen, te Delft. Bedankt voor Bleïswijk: R. Mole- maker, Pingjum en Zurich. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Maarssen: kand1. J. Westerlink, Zwolle. Aangenomen naar De Krim (O.): kand. R. Toorman, Nieuwe Pekela, die bedankte voor Hüllegom, Lutje- gast en voor Thesinge. Ds. J Koekebakker overleden Em.-Doopsgez. pred. te Middelburg DEN HAAG, 8-8. Te Middelburg is ;in de ouderdom van 88 jaar over leden ds. J. Koekebakker, emeritus predikant van de Doopsgezinde Broederschap. Hij was predikant in Den lip, Aardenburg, Middelburg en Goes. Ds. Koekebakker is onder meer voorzitter geweest van de Neder landse commissie voor hulp aan de noodlijdende doopsgezinden in de Oekraïne. Hij bezooht zelf Rusland om met de regering aldaar een over eenkomst te treffen voor deze hulp verlening. Ook ha'd hij van 1921 tot 1946 zitting in het bestuur van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Hij cmaakte deel uit van de centrale commissie voor het vrijzinnig pro testantisme. Ds. KoekebOkker die 22 juli 1875 te Ouddorp werd geboren waar zijn va'der predikant was, studeerde aan het Doopsgezind seminarium en aan de universiteit van Amsterdam. Hij aanvaardde op 17 december 1899 het predikambt te Den Hp. In 1903 ver trok hij naar Aardenburg en in 1919 verbond hij zidh aan de gemeente van Middelburg waar hij werkzaam is geweest tevens als predikant van Goes tot aan zijn emeritaat, dat hem in 1940 werd verleend. Ingezonden mededeling VOOR DE EXTRA PRIJS VROUWENPOLDER. 8-8. Burge meester De Kam van Vrouwenpolder vecht hardnekkig voor het behoud van een zeshonderd meter breed strandje aan het Veerse Meer, een strijd die al dateert uit de tijd dat er nog geen sprake was van afslui ting van de zee-armen of Drie-eilan denplan. In die eerste jaren werd het be wuste strandje op onrustbarende wijze aangevreten door een zich naar de kust -verplaatsende ebstroom in het Veerse Gat. Thans, nu het Drie Eilandenplan tot stand is ge komen en het ontstane Veerse meer in feite een „dood" water is gewor den, schuift 'het strandje dat nog was overgebleven langzaam maar Zeker in het Veerse meer. „Het natuurlijk talud van het zand herstelt zich thans", zo staat in het voorlopig rapport van de Neder landse Heide Maatschappij, die van het gemeentebestuur de opdracht kreeg dit euvel te bestrijden. Het „natuurlijk herstel" betokent in fei te, dat het zand van het strand weg vloeit naar de diepe putten en geu len, die -de vroegere ebstroom vlak voor het strand heeft gesleten. Vrouwenpolder heeft meer strand dan alleen dat kleine stukje van 600 meter. Het beschikt over een dei- mooiste Noordzeestranden dat tot aan Domburg loopt. Desondanks vecht men hardnekkig voor het be houd van die „luttele" 600 meter, die een functie heeft bij de recreatie aan het Veerse meer. Iets oostelijker zal de „Landbank" een „botel" bouwen, met aanlegsteigers voor grote jach ten. In de onmiddellijke nabijheid ligt een kampeerterrein. Jachthaven De opdracht, die de Nederlandse Heide Maatschappij werd verstrekt omvatte niet alleen de verbetering van het strand. Het werd uitgebreid met 'het ontwerpen en doen bouwen van een jachthaven aan de binnen zijde van de Veerse Gat-dam com pleet met accomodatie en parkeer terreinen. De Heide Mij. heeft haar voorlopige plan aan het gemeente bestuur verstrekt, totale kosten ge raamd op drie kwart miljoen („laten we -maar rekenen op 1 miljoen", zei burgemeester de Kam). Voor wat het behoud van het strandje: 'het slaan van een Stalen damwand met daaradhter zand opspuiten. Waar dat zand vandaan moet komen is nog een raadsel wanit gemeentesecretaris Louws was van mening döt dit niet gehaald kon worden van de droog- gekomen zandplaten in het Veerse meer die allemaal een bestemming 'tot 'natuurreservaat hebben gekre gen. Over dalt zand en een eventueel gewijzigd eoplossinig voor het be- houd van het strandje maakt liet gemeentebestuur van Vrouwenpol der zich voorlopig nog geen zorgeij. Wel waar men dat ene miljoen van daan moet halen. Wat biedt de BEELDBUIS? Na de vrijdag met een wervelen de show van Marika Rökk en een Ripcord komen zaterdagmiddag Mark Twain en Circus Boy en zater dagavond Lassie, Herbert Joeks en resp. Lucille BÉ! aan de beurt-. Schrikt u niet voor de NCRV, er komt goed amusement voortaan. België biedt zomers cabaret en een film van Dick Powell. Zondagavond doet de VPRO het af met die mannenwereld (waar vo rige keer zoveel vrouwen in voor kwamen) en Julian Coco (gitaar). Maandag een Duitse hoofdfilm Goldene Berge (8.20 u.), dinsdag een relais van een reeds eerder door D 1 vertoonde show met de muis Mike Molto. Woensdag zendt de KRO een Duitse film uit Muziek klinkt in Pa rijs en geeft België Vlaams een ge zellig töneelstuk Het kleine café. Het kijkspel op donderdag heet Zin gend in de wildernis. E. Eeckhoff. AMSTERDAM, 8-8. Tijdens een woensdagavond in De Kroon in Am sterdam gehouden protestvergade ring van het A.S.O.W. (Actiecomité tegen Surinaamse Overheids Wille keur) is besloten in een telegram aan de Surinaamse regering te „pro testeren tegen pdlitiedictatuur"Vol gens de tekst van het telegram zal het „proyocerend regeringsoptreden sledhts tot gewelddadigheden lei den". De onmiddellijke vrijlating wordt geëist van de aangehouden nationalistische leiders Ra vales en Uiterloo. In een telegram aan beide leiders betuigt de A.S.O.W.-ver'gadering die volgens de organisatoren door on geveer 100 Surinamers werd bijge woond, „solidariteit in strijd tegen vestiging politiestaat". Tijdens de proteétverga'dering, waarop het woord werd gevoerd door de heren L. van Sprang, I. Leeflanig, I. Koöks, H. Herrenberg en W. Winter, werd een fonds opgericht tot ondersteuing van de echtgenoten van Ravales en Uiterloo. De 'bank rekening van „Ons Suriname" is daarvoor beschikbaar gesteld. Geld voor eieren DEN HAAG, 8-8. Het Landbouw- Eccncmisch Instituut heeft in een verslag de kosten en opbrengsten van de pluimveehouderij uitvoerig behandeld. Op een gemengd bedrijf met driehonderd tot duizend hennen - zo heeft het Instituut berekend - komt in 1963 de kostprijs per ei op TONEEL EN FILM „De man die te veel wist" In de Zierikzeese Concertzaal is deze week te zien de boeiende Hitch- cock-film „De man die te veel wist" met in de hoofdrollen James Ste wart en Doris Day. Hoofdfiguren in deze spannende en mysterieuze film zijn een Amerikaanse 'dokter, zijn vrouw en zoonltje die tijdens een reis door Europa tenslotte belanden in Marrakesh, in Frans Marokko. In deze geheimzinnige stad raken zij bétrdkken bij een moordzaak en vindt een ontvoering van de dok- terszoon plaats. De geladen span ning en aktie bereikten een climax in Londen, waar de uiteindelijke ont knoping van deze bijzonder boeien de 'thriller plaats vindt. Te Haamstéde vindt 'deze week in bioscoop hotel Bom de vertoning plaalts van een Tarzanfilm, nl. „Tar- zan en zijn vijanden", met Gordon Scott als Tarzan, De geduchte aap mens neemt in deze geschiedenis wraak op zijn vijand Sla'de, die vier ongewapende mannen vermoord' heeft. Uiteraard delft Slade uitein delijk 'het onderspit, zodat ook in deze film Tarzan zijn overwinnlngs- schreeuw weer als een juichkreet door het oerwoud kan laten klinken. Proef de blijheid, de vrijheid van de zomer. Geef eens 'n rondje: Sinas van Hero! Altijd zuiver - altijd top - in kwaliteit en smaak. Vergeet niet met Hero schenkt u de grootste vreugde. Vraag daarom 'nadruk kelijk Sinas van Hero. helemaal üw smaak! LONDEN, 8-8. Het Britse ministe rie van buitenlandse zaken heeft be kend gemaakt dat donderdag 21 lan den het kernstopverdrag hebben on dertekend, dat maandag reeds door de Sowjet-Unie, Engeland en de V. S. werd geteken't. Hét zijn Canada, Australië, Tsje- Choslowakije, de Philippijnen, Bui- ten-Mongoiië, Finland, Roemenië, Thailand, India, Perzië, Hongarije, Israël, Pélen, Nieuw Zeeland, Ier land, Zuid-Slavië, Bulgarije, Mexico, Cyprus, Italië en België. Ook Libanon, Venezuela en Go- lumbië hebben besloten het verdrag te ondertekenen. De Japanse rege ring heeft bekend gemaakt het ver drag over ongeveer veertien dagen te zullen tekenen. AMSTERDAM. De bemanning van het eerste Indonesische schip, dat na de verbreking der betrekkingen in Nederland aankomt, het m.s. „Tham- rin" van de Djakarta' Lloyd, zal door b. er, w. van de hoofdstad op maan dag 19 augustus officieel op het stadhuis worden ontvangen. Hét schip wordt zondag 18 augustus in Amsterdam verwacht. SPORT VOETBAL Burgh speelt wedstrijd tegen badgasten-elftal Op hét sportpark „Van Zuijen" speelt Burgh zaterdagavond om ze ven uur een vriendschappelijke wed strijd tegen een ploeg, samengesteld uit badgasten. Onder hen bevinden zich enkele prominenten uit Sche- veningen Holland Sport. Voor het naderende voetbalseizoen is een der gelijke wedstrijd een goede oefening voor de Burgh-ploeg. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG 11,7 cent. De kosten voor arbeid en bedrijfsleiding komen op deze be drijven op 2,2 cent per ei. Daalt de opbrengstprijs per ei dus tot 9,5 cent, dan wordt voor die arbeid geen be loning. ontvangen. In de loop van de achter ons lig gende jaren schommelde de op brengst van eieren aanzienlijk, het geen een belangrijke invloed heeft gehad op het inkomen per hen. Het jaar 1957/58 was zeer gunstig. Er werd toen een opbrengstprijs bereikt van 13 cent per ei en een arbeids inkomen van f 3,97 per honderd eie ren of f 8,49 per hen. Het jaar 1961/ 1962 was bijzonder ongunstig. De op brengstprijs was maar 9,3 cent per ei; aan arbeidsloon kwam de boer 15 cent per honderd eieren of 31 cent per hen tekort. Gemiddeld werti over de jaren 1956 tot 1962 een opbrengst prijs bereikt van 11,4 cent per ei en een arbeidsinkomen van f -2,32 per honderd eieren of f 4,96 per hen. In het zuidelijk zandgebied waren de resultaten gunstiger dan in an dere gebieden. Bij ongeveer dezelfde geldopbrengsten per hen waren na melijk de nettokosten bijna een gul den per hen lager, waardoor het in komen ongeveer een gulden per hen hoger werd. Dit verschil kan hoofd zakelijk worden verklaard uit een lager voederverbruik per hen en een lagere voederprijs. Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. J. P. van Roon, Ermelo; Gasthuiskerk: 10 uur dhr. M. A. Slaager, Leeuwar den, 7 uur ds. v. Roon. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Zonnev&d. Serooskerke: 11 uur ds. Zonneveld. Burgh: 9 uur (jeugddienst) en 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Rencsse: 9 uur ds. v. Liere (zang door Youth for Christ), 10.15 uur ds. Den Engelse, Pemis (H.D.). Noord- welle: 10 uur ds. v. Liere. Scharen- dijke: 10 uur ds. Saraber, Abcoude. Brouwershaven: 10 uur ds. H. van Nieuwenhuize, Ter Apel. Zonne- maire: 10 uur kand. K. van der Sluijs, Amsterdam. Noordgouwe: 10 uur vic. Keiling. Dreischor: 10 uur ds. Assendorp. Ouwerkerk: 11 uur ds. Westerhof. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Groenewegen. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. v. Vliet. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. M. Boogerd, Aarlan- derveen. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. W. J. van Otterlo, Amsterdam. Haamstede: 9 en 10.30 uur ds. Boerma, 5 uur ds. B. van Oeveren, Utrecht. Renesse: 7.30 uur ds. W. J. van Otterlo. Scha- rcndjjkc: 10 en 2.30 uur Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. B. van Oeveren. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur dr. H. Mulder, Delft. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. H. J. van Vollenhove, legerpred Stiphout. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Den Heeten. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Haamstede: 7 uur ds. C. v. Ommen, Hattem (in de Chr. Geref. kerk). Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. v. Ommen. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. I. van der Knijff, em.-pred., Den Helder. Kerk werve: 10 uur leesdienst, 6 uur ds. v. d. Klis. Haamstede: 10 en 3 uur ds .v. d. Klis. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Knijff. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur dhr. Weststra te, Borssele. Oosterland: 10 en 6 uur student Weststrate, Goes, 2.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Rénesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenikomst, 7.30 uur ver- lossi ngsisamenkoms t Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.30 en 10 uur. In de week Eucharistievieringen te 7.15 en 8 uur. Haamstede: Eucharistievieringen op zondag te 7.30, 9, 10.30 en 7 uur (avendmis). (Oók op Maria ten he- mel-opheming: 15 augustus). Ingezonden mededeling 26 mooie kleuren-5 transparante houttinten Uwl I Lil UI J I O HET GEHEIM VAN TURTON TOWER 114. Korte tijd, nadat Floyd door Agua en Olivier in het vooronder in de boeien ge klonken is, wendt de driemaster op bevel van kapitein Frederiks de steven en koerst terug naar de Engelse kust. Vergezeld door een der maats daalt Aram af in het ruim om de smokkelbuit van wij len kapitein Williams aan een inspectie te onderwerpen. „Dus jullie hebt een kist met gouden bijlen verdeeld?" informeert hij, de kisten één voor één openend. De matroos knikt stuurs. .„En wat heb jij met je portie gedaan, maat?" „Wat gedronken, goed ge geten en nieuwe kleren gekocht", bromt de matroos gemelijk. „Hm, zo gek nog niet", glimlacht Aram, een van de bijlen opnemend. „Ik vrees, dat enkele van je maats him geld minder ver standig besteed hebbenHij werpt de matroos een snelle blik toe. „Toch zouden velen van jullie zeelui het geld, dat een zo'n bijl opbrengt, goed kunnen gebruiken", denkt Aram en er rijpt een plannetje in zijn brein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5