KENNEDY ZENDT KERNSTOPVERDRAG NAAR DE SENAAT 'Rode lijn' Washington-Moskou was defect Nederlands gezin in Australië vermoord Nog geen normale diplomatieke dienst ?0re*™ZEB: tussen de Verenigde Staten en Hongarije Enorme buit bij Britse treinoverval Doktoren vechten om het leven van Kennedy's baby Duitse maatregelen wekken grote zorg voor bonen, komkommers en augurken Franse vliegtuigen onttrokken aan bevelstatus NAVO Tsjombe ontkwam aan vergiftiging de zierikzeesche courant ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Zierikzee een dag in feestelijke mosselsfeer Een sterke arm WASHINGTON, 8-8. - Donderdag heeft president Kennedy het gedeel telijk kernstopverdrag ter ratifice ring naar de Senaat gezonden en deed dit vergezeld gaan van een speciale boodschap waarin h(j zegt, dat het verdrag „in ons nationaal belang" is. Hij somt hiervoor tien redenen op: 1. Het vei drag staat volkomen op zichzelf en is niet afhankelijk van andere overeenkomsten. 2. Al verzekert het de wereld vrede niet, het bevordert die toch en het zal, al verbiedt het die niet, de kernbewapeningswedloop tegengaan. 3. Het zal een einde maken aan de verontreiniging van de dampkring door radio-actieve stoffen. 4. Het beschermt de Amerikaanse rechten in de toekomst omdat elke aan het verdrag deelnemende partij het recht heeft zich terug te trekken als zij van oordeel is dat haar hoog ste belangen door buitengewone ge beurtenissen in gevaar worden ge bracht. 5. Het akkoord brengt geen ver andering in de status van niet-er- kende regimes en kan zelfs geen stil zwijgende erkenning door de V.S. van een land dat nu niet erkend wordt, inhouden. 6. Het verdrag zal de vooruitgang van de V.S. op het gebied van de kernwapens niet tegenhouden om dat Amerika van plan is zijn arse naal op voldoende peil te houden en door te gaan met een ontwikkelings programma, waarbij onder meer on dergrondse kernproeven zullen wor den genomen. 7. Het verandert niets aan de noodzaak om de westelijke en Ame rikaanse militaire kracht op het zelfde peil te handhaven, om het hoofd te kunnen bieden aan alle ge beurtenissen. 8. Omdat de Amerikaanse positie o-i k-rnwapengebied naar verhou- ("-■» sterk is, zal het verdrag deze bveTgmg meer garanderen dan bij een c-b'.perkte voortzetting van de k-• np-r.ven het geval zou zijn. o. De risico's van schendingen in hrt geheim van 'het verdrag zijn veel dan de risico's van proefne- rr ^.en in onbeperkt aantal. '0 ï|T verdrag is het resultaat vr.n de "ocrl'durend'e inspanning van twee Amerikaanse regeringen en rr'-t de grondslagen ervan is zowel d c' mocratiscihe als de republikein- re partij het beslist eens. Een zee in de bergen ïn het Tan-S jan-gebergte (centraal Azië) zal een meer worden aangelegd, dat een oppervlakte van 35 ha. zal be slaan. De watervoorraad zal l\'-> miljard kubieke meter be dragen. Deze waterbewaar plaats zal gebouwd worden voor het waterkrachtstation van Tsjarawak. Dit enorme project zal worden uitgevoerd door de drie republieken Oez bekistan, Kirgizië en Kazach- stan. Voor de arbeiders, 'die dit project moeten verwezen lijken zal op de rechteroever van de rivier de Tsjirtsjik een stadje worden opgetrokken. Het waterkrachtstation van Tsjerawak zal het mogelijk maken, een grote hoeveelheid goedkope energie te produce ren voor de bovengenoemde drie republieken. Deze grote watermassa in het gebergte zal in staat zijn honderdduizenden ha. landerijen te bevloeien. De gletsjers van de Tan-Sjan en de rivier de Tsjirtsjik zullen de nieuwe „zee" in de bergen van het nodige water voor zien. t Concreet resultaat De Amerikaanse president zegt verder in zijn 'boodschap, dat dit ak koord het eerste concrete resultaat is van het al achttien jaar ijveren van de Verenigde Staten voor een beteugeling van de kernbewape ningswedloop. „Er bestaat 'hoop, dat dit zal leiden tot verdere maatrege len om de gevaarlijke wedijver op het gebied van wapens met een steeds verwoestender vermogen een halt toe te roepen". Kennedy ziet, /hoewel de ervaring ons geleerd heeft voorzichtig te zijn met onze verwachtingen en steeds op onze hoede bij onze voorbereidingen". geen reden om zich tegen deze „hoopvolle stap" te verzetten. Hij waarschuwt ervoor, deze gelegen heid om een veiliger en vreedzamer wereld te bewerkstelligen niet voor bij te laten gaan. De senaatscommissie voor de bui tenlandse betrekkingen zal maandag beginnen met het heren van deskun digen over het verdrag. De minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, zal als eerste werden geraadpleegd. Verwacht wordt, dat met deze „ver kenningen" van de commissie enkele weken gemoeid zullen zijn. Daarna zal de voltallige senaat het akkoord behandelen. HELSINKI, 88. Een Finse weg werker heeft donderdag met een graafmachine de ondergrondse tele foon- en telexkabel van Helsinki naar Moskou vernield, waarlangs de zogenaamde „rode lijn" tussen Was hington en de Russische hoofdstad op het ogenblik tot stand wordt ge bracht. De Fin was bezig bij Esbo, aan de rand van Helsinki, een 'terrein te egaliseren voor een nieuwe autoweg teen 'hij zonder het te weten de ka bel doorsneed. Gealarmeerd door de telefoon- en telexabonnees wier ver binding met Moskou plotseling was verbroken, gingen technici van de P.T.T. op onderzoek uit. Toen de plaats van de breuk eenmaal was ontdekt duurde 'het nog vier uur eer de verbindingen waren hersteld. Verwacht wordt dat de „rode lijn" als noodverbinding tussen de hoofd steden van de V.S. en de Sowjet- Uraie volgende maand voor gebruik j gereed zal zijn, als de werkzaamhe- den aan de Moskouse kant zullen zijn beëindigd. Veroordelingen in Djakarta DJAKARTA. 8-8. In Djakarta zijn 16 mensen veroordeeld tot gevange nisstraffen variërend van twee tot neigen maanden wegens deelname aan anlti-Chimsse relletjes die on langs zijn gehouden. Tijdens de relletjes, waarbij vijf personen werden gedood, werden huizen en winkels van Chinezen ver nield en in brand gestoken. Volgen de maand zullen nog 44 personen terechtstaan. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De zekerste manier om be drogen te worden is zich slimmer te houden dan an deren. WAT HOT VI bilt De weegschaal der gerechtigheid vormt een hoge, maar niet oncomfortabele zitplaats voor de twee werklieden, die de opdracht kregen het grote beeld van Vrouwe Justitiae op de Old Baily schoon te maken. Koel weer Verwachting tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk een bui. Overwegend matige wind tussen noordwest en zuidwest. Aan houdend koel weer. 10 aug. Zon. op 5.14, onder 20.16. Maan op 22,50, onder 11.19. 11 aug. Zon op 5.16, onder 20.14. Maan op 23.14, onder 12.40. 12 aug. Zon op 5.17, onder 20.12. Maan op 23.43, onder 14.01. Laatste kwartier: 12 aug. te 7.22. Hoogwaterstanden 6.42 v.m. 7.19 v.m. 8.01 v.m. 18.44 n.m. 19.28 n.m. 20.19 n.m. LONDEN. 8-8. De juiste grootte van de buit, die de overvallers van d Britse posttrein donderdagmor gen hebben veroverd, zal pas over énkele dagen kunnen vaststaan. Wel staat vast, dat het voornaamste „slachtoffer" is de „National Pro vincial Bank", die heeft bekend ge maald door de overval een verlies te hebben geleden van meer dan vijf miljoen gulden. Een andere b r'c otelde haar verlies op om- strc.ks 550.000 gulden. D:- v kernars van beide banken hebben ren beloning van 250.000 gulden voor opsporing van de daders uitgeloofd, en de minister voor de po srijen een beloning van 100.000 gulden. H.t gehele Britse speurapparaat werkt thans op volle toeren om de daders te achterhalen. ADELAIDE, 9—8. Een Nederlands emigranten-echtpaar en hun 10-jarig dochtertje zijn donderdagavond in hun woning te Charleston, 58 kilo meter ten oosten van Adelaide, dood gechoten, zo heeft de Australische politie meegedeeld. Het echtpaar is de 36-jarige Nicolaus Thomassen, en zijn 34-jarige vrouw Lammechien. De naam van het dochtertje wordt opgegeven als Roxanne. Vrijdagochtend is een jongeman aangehouden die van de moord ver dacht wordt. Hij zal voor een jeugd- rechtbank gebracht worden. De woordvoerder van de politie gaf de volgende toedracht: Roxanne en haar 12-jarige broer Thomas wa ren mevrouw Thomassen' aan het VVan met 'het afws^ en van de vaat na de warme maaltijd, toen een jon gen binnen kwam die een 0.22 ge weer droeg. „Hij wilde geld hebben" aldus de politie. „Mevrouw Thomas sen gaf hem een pond (sterling) en sprong teen op hem af. Hij schoot haar door het hoofd". De woordvoerder zei dat de heer Thomassen zijn vrouw hoorde roe pen en daarna naar d'e keuken rende uit de zitkamer, waar hij naar d'e televisie zat te kijken. Roxanne vluchtte naar een slaapkamer en kroop tussen de klerenkast en de muur. Haar lijkje werd op deze plaats dood aangetroffen. 'Thomas slaagde er 'in te vluchten en sloeg alarm. Later meld'de zich een jon gen bij de politiepost die niet ver van de woning ligt. De woordvoerder zei dat de politie het adres van de familieleden van BOSTON, Massachusetts, 98. Pa trick Bouvier Kennedy, de twee da gen oude zoon van de Amerikaanse president, heeft donderdag samen met zijn dokters in een grote ovcr- drukkamer doorgebracht, waar het gevecht om hem een normaal ge bruik van zijn longen te geven is voortgezet. De toestand van het kind, dat 2,1 kilo woog toen het woensdag werd geboren, werd donderdagavond slechter. Een ploeg vooraanstaande kinderspecialisten van de Verenigde Staten zonden naar d'e Harvard uni versity een overdrukkamer van on geveer negen meter lengte en onge- .veer twee meter hoogte, waarin de kleine en vijf dokters kunnen ver toeven. President Kennedy, die zijn zoon donderdag drie maal bezocht, belde zijn vrouw in 'het ziekenhuis van de luchtmachtbasis Otis op en zei baai- dal het kind iets vooruitgegaan was. De perschef van het Witte Huis. Salinger, zei dat de toetand van het kind aanmerkelijk beter geworden is nadat hét in de kamer was ge bracht, maar dat deze nog ernstig is. de Thomassen's in Nederland zoekt. Het is niet bekend waar het gezin woonde voordat het -naar Australië emigreerde. WASHINGTON, 8—8. Er is nog geen enkele beslissing genomen over een hervatting van de diplomatieke betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Hongarije op het niveau van voor de Hongaarse opstand, zo DEN HAAG, 8-8. In een brief aan de minister van landbouw en visserij schrijft het Produktschap vcor Groenten en Fruit, dat het met grote bezorgdheid kennis heeft ge nomen van de Duitse maatregelen ten aanzien van de invoer van bonen, augurken en komkommers en van het niveau van de minimumprijzen, welke Duitsland voor deze en voor een aantal andere produkten, waar onder tomaten, appelen en peren, heeft vastgesteld. Tv"! 'be 'tuur n?m mët instemming 'ringen voor augurken en komkom mers intussen aanmerkelijk verzacht; dit neemt niet weg dat het door Duitsland toegepaste stelsel van mi nimumprijzen een permanente be dreiging voor de uitvoer uit Neder land betekent. Het bestuur nam het instemming kennis van het door de Nederlandse regering in overleg met het produkt schap gedane aanbod, de inachtne ming van de minimumprijs voor komkommers te garanderen. Ten aanzien van augurken en bonen is het van oordeel, dat zulk een garan tie niet mogelijk is, omdat de Duitse regering voor deze produkten een zo exorbitant hoge minimumprijs heeft Lichtende ivolken WASHINGTON, 8-8. Zweden en de Verenigde Staten hebben donder dag met succes peilraketten gelan ceerd om de lichtende wolken bij de poolcirkel in Noord-Zweden te be studeren, aldus het bureau voor burgerlijke ruimtevaart in Washing ton. Deze ivolken komen op zeer grote hoogte voor, verplaatsen zich snel en geven een zwak licht. Zij zijn alleen in de nazomer tijdens schemer waar te nemen. De raketten werden gelanceerd in het kader van het Amerikaans-Zweedse program ma voor iv eten schappelijk onderzoek van de hogere luchtlagen. A.N.W.B.-hulpploeg terug uit Skopje DEN HAAG, 8-8. De A.N.W.B.- hulpploeg, bestaande uit een repa- triëringsauto en een rampenbusje, is donderdagmiddag om ongeveer twee uur uit Skopje teruggekeerd. De ploeg is dinsdagmorgen vroeg uüt Belgrado vertrokken, nadat de maandag besteed was aan het onder houd van de wagens, die op slechte wegen ,in en cm het rampgebied en-ge kleine mankementen hadden opgelopen. De ploeg kwam oververmoeid, maar in goede gezondheid aan. vastgesteld, dat liet garanderen van dit prijsniveau zou nopen tot maat regelen, welke waarschijnlijk ineer schade dan nut zouden opleveren. Het stemt eveneens geheel in met de nieuwe stap van de regering, ook minimumprijzen te willen garande ren voor tomaten, appelen en peren. Het bestuur verzoekt de regering dringend alles in het werk te blijven stellen om de Duitse regering te be wegen haar invoerbeleid te wijzigen en geen invoerverboden voor andere produkten in het leven te roepen. Hongaarse delegatie naar Concilie in Rome WENEN, 8-8. Hongarije heeft er in toegestemd dat meer vertegen woordigers van de Hongaarse Rooms katholieke 'kerk aan de tweede zit ting van het oecumenisch concilie dn Rome deelnemen, zo hebben welin gelichte kringen in Boedapest don derdag meegedeeld. Paus Paulus VI had de Hongaarse regering- hierom gevraagd. De Hongaarse delegatie naar de tweede zitting van het concilie, die 29 september begint, zal volgens ge noemde kringen uit zes man bestaan. De eerste zitting werd door slechts drie Hongaarse bisschoppen bijge woond. Handtastelijkheden met 16-jarig meisje DEN HAAG, 7-8. Zeven mannen, gezeten in een blauwgroen Volks- wagenbusje-bestelauto, zouden op klaarlichte dag een 16-jarig meisje in de Harstenhoekstraat in Scheve- ningen met geweld in hun auto heb ben getrokken en bijna drie uur met dit kind hebben rond gereden. In deze tijd zouden enkele van deze mannen handtastelijkheden rpethaar hebben bedreven. Om kwart over vijf - aldus de verklaring van het meisje - zouden ze haar op het Rijs- wijkseplein uit de wagen hebben ge zet. waarna ze zouden zijn wegge reden in de richting Rijswijk. ARNHEM. Op het zweefvliegcen- trum Ter let bij Arnhem ls de gratis opleiding van; veertig leerlingen van middelbare scholen voor het zweef- vliegbrevet-B begonnen. Drie weken zijn de cursisten gasten van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart hebben Amerikaanse officiële krin gen donderdag meegedeeld. Wel hebben de iregeringen van de beide landen de wens te kennen ge geven dat de 'betrekkingen, die mo menteel via zaakgelastigden worden onderhouden, weer op het niveau van gezant zullen worden gebracht zoals voorheen het geval was. Er moeten echter nog tal van kwesties geregeld worden voordat het weer tot normale betrekkingen zal ko men. Genoemde officiële kringen spraken persberichten tegen volgens welke de normalisering van de be trekkingen binnen drie weken een feit zou worden. BONN, 88. Frankrijk heeft een zijdig de bevelstatus van enkele van z(jn luchtmachteenheden binnen de N.A.V.O. veranderd en besloten, zich het gebruik van deze eenheden ook in geval van oorlog voor te behou den. Volgens een bekendmaking van de Franse ambassade in Bonn betreft het hier eenheden die 'tot dusver in Algerië waren 'gestationeerd. Tot op heden lag de zaak zo, 'dat ze 'bij een oorlog automatisch onder N.A.V.O.- bevel zouden zijn gekomen. De vliegtuigen zullen nu worden toege voegd aan d'e Franse strijdkrachten in oost-Frankrijk. De Franse ambas sade heeft erop 'gewezen, dat zowel de WestdU'itse regering als de N.A. V.O. van dit begin juli genomen be sluit op de hoogte is gesteld. Bevolking eiland Penida bedreigd door honger DJAKARTA, 8-8. Driekwart van de bevolking van het eiland Penida, tussen Bali en Lombok, wordt be dreigd met hongersnood als gevolg van droogte en hete winden, zo biijkt uit donderdag in Djakarta ont vangen berichten. De plaatselijke autoriteiten doen pogingen 60 ton mais boven het ge bied u!it te werpen. Ook tracht men 1200 gezinnen naar veiliger plaatsen over te brengen. Het eiland telt on geveer 40.000 bewoners. Landbouwer overleden na bedrijfsongeval BARNEVELD, 9—8. De 55-jarige landbouwer H. van H. uit Barneveld is, op weg naar het ziekenhuis over leden aan de gevolgen van een on geval, dat 'hem maandag op de boer derij is overkomen. De landbouwer werd getroffen door een stuk hout, dat van een elektrische zaag terugsprong. De ge volgen lieten zich aanvankelijk niet ernstig aanzien. De landbouwer bleef thuis. Donderdag werd zijn huisarts geroepen^ die onmiddellijke opname in een ziekenhuis adviseerde. 10 aug. 11 aug. 12 aug. BROUWERSHAVEN: 10 aug. 6.15 v.m. 18.32 n.m. 11 aug. 6.56 v.m. 19.15 n.m. 12 aug. 7.45 v.m. 20.09 n.m. WESTERSCHOUWEN 10 aug. 5.27 v.m. 17.27 n.m. 11 aug. 6.09 v.m. 18.11 n.m. 12 aug. 6.57 v.m. 19.10 n.m. Doodtij: 14 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Opnieuw is er in Europa veel regen gevallen. De grootste hoeveel heden vielen ditmaal in het noorden van Denemarken en het zuiden van Noorwegen. Plaatselijk werd er 40 tot 50 m.m. afgetapt. Ook in zuid west Duitsland, in oost België en in oost Frankrijk kwamen aanzienlijke hoeveelheden regen naar beneden. In ons land brachten enkele on weersbuien gistermiddag plaatselijk 10 tot 15 m.m. regen. Ten zuiden van IJsland bevond zidh vanochtend een nieuwe oceaandepressie, die in de richting van Schotland koerste. Voor onze omgeving betekent dit wisselvallig en koel weer. BRUSSEL, 8-8. Moise Tsjombe, de voormalige president van Katanga, heeft in een interview met 'het Brus selse weekblad „Pourquoi Pas?" verklaard, dat hij op het nippertje ontkomen is aan de dood toen eerder dit jaar een poging werd gedaan om hem te vergiftigen. „Als ik nog een paar dagen langer in Katanga zou zijn gebleven, zou het mijn dood 'betekend hebben", zo zei hij. Tsjom be, die zioh momenteel dn Barcelona bevindt, deelde mee dat hij voor zijn vertrek uit Katanga in juni „ernstig ziek" was geweest. Hij had vijf we ken in een ziekenhuis gelegen. VASTE SLAPER... AMSTERDAM, 8-8. De bewo- ner van een woning aan de Govert Flinckstraat in Am sterdam heeft blijkbaar zo'n vaste slaap, dat hij zelfs de aanwezigheid van inbrekers in zijn slaapkamer niet merkt. Een brutale dief heeft daarvan geprofiteerd. Aan de achterzij de van de woning klom hij op het balkonvernielde er een ruitje van de slaapkamer en opende de spanjoletsluiting. In de slaapkamer van de in diepe rust verzonken bewo ner doorzocht de indringer alle kasten. In de huiskamer nam hij een portefeuille met autopapieren weg, evenals een portemotmaie met. f 100, een pakje los geld van ruim f 500 en een sigarenkistje met een onbekend bedrag aan geld. Met deze buit verliet de bru tale dief de woning via de voordeur "WAARIN OPGENOMEN ling ;cnsl 1797-1889 Vrijdag 9 119e

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1