GEEN WAPENLEVERANTIES MEER AAN ZUID-AFRIKA In het gezin Kennedy werd zoon geboren Opstandelingen in Haïti vervolgen opmars De Indonesiërs in Suriname Gesprek in Moskou wordt nog voortgezet Kernstopverdrag „grote doorbraak" Experiment Franse chirurgen Treinoverval in Engeland Radio-Vrij Europa ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE! Donderdag 8 augustus ^963 119c jaargang No. 10124 - -WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT £9 *EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken II, Zierikzee, Poslbui no. 1, lel. Cl 110-2255 No 18 00 uur: lal 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee Redacteur: M J Bij de Vaale, lel. 01110-2938 Uitga/er N V Drukkerij v h Lake oman 6 Ochlman ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Intocht mosselkonitigin in Zierikzee Besluit Veiligheidsraad: Koninklijke familie met vakantie VER. NATIES, NEW YORK. 7-8. De Veiligheidsraad heeft woensdag het Afrikaans-Aziatische voorstel inzake een bcycct van alle Zuidafri- kaanse goederen en een totaal em bargo op de uitvoer naar Zuid- Afrika van „strategische goederen van rechtstreeks militair belang" verworpen. Wel werd een geamen deerde cntwerp-resolutie aangeno men waarin een beroep werdt ge daan op alle leden-staten van de Verenigde Naties cm de verkoop aan of het vervoer naar Zuid-Afrika van wapens, allo soorten muritie en militaire voertuigen onverwijld stop te zetten. Negen leden, waaronder de Ver. Staten, stemden voor de resolutie; Groot-Brittannië en Frankrijk ont hielden zich van stemming. Ghana, Marckko, de Philippijnen, de Sowjet-Unie en Venezuela had den zich uitgesproken vóór de bepa ling van de resolutie inzake de han- delsbcycot en het embargo op stra tegische goederen. De Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Noorwegen. China en Brazilië ont hielden zich van stemming. Voor het aannemen van een resolutie in de Veiligheidsraad zijn zeven van de elf stemmen vereist. Verzoek aan Oe Thant De resolutie in de oorspronkelijke vorm was ingediend door Ghana, Marokko en de Philippijnen. Ge handhaafd bleven de punten waarin staat, dat de Raad de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek „scherp afkeurt" en waarin wordt aangedrongen op de vrijlating van mensen die in de gevangenis zijn geworpen, omdat zij zich tegen de apartheid hebben ver zet. In een inleiding van de resolutie wordt gezegd, dat de Veiligheidsraad het betreurt dat de Zuidafrikaanse regering de uitnodiging om een af gevaardigde aan het debat te laten deelnemen, heeft afgeslagen. Voorts spreekt de Raad als zijn overtuiging uit, dat de toestand in Zuid-Afx-ika „de internationale vrede en veilig heid ernstig verstoort". Secretaris generaal Oe Thant wordt verzocht de ontwikkelingen in Zuid-Afrika te blijven volgen en vójr 30 oktober verslag uit te brengen aan de Raad. Het debat over de apartheids kwestie, dat zes dagen heeft ge duurd, is wel door de Zuidafrikaanse permanente gedelegeerde bij- de Ver. Naties, Mathijs Botha, bijgewoond, maar deze fungeerde alleen als waar nemer. Na de stemming verklaaide de afgevaardigde van Ghana, Quai- son Saokey, dat de uitslag „f cn grote overwinning voor de Afrikaanse zaak" betekent. De Veiligheidsraad is voor onbepaalde tijd uiteen ge gaan. Kind heeft last met ademhaling BOSTON, 8-8. President Kennedy heeft woensdag geruststellende be richten gekregen over de toestand van Patrick Bouvier, zijn jongste zeon, die vjjf uur na zjjn geboorte woensdag in het ziekenhuis op Kaap Cod naar Boston werd overgebracht. Het kind bleek ademhalingsmoei lijkheden te hebben. Mevrouw Jacqueline Kennedy, die in het luchtmachtziekenhuis Otis ligt, maakt het na haar bevalling met de keizersnede goed. President Kennedy vloog met een straalvlieg tuig van Washington naar Otis, waar zijn vrouw onverwachts naar het ziekenhuis was gebracht, en kwam kert na de geboorte van zijn derde kind daar aan. Hij bezocht zijn zoon woensdagavond in het kinderzieken- in Boston. De perschef van het Witte Huis, Salinger, zei later tegen verslagge vers dat de toestand niet ernstiger is dan bij elk ander te vroeg geboren kind. De jongste telg van de familie Kennedy werd kort na de geboorte gedoopt, wat gewoonlijk in rooms- katholieke kringen gebeurt wanneer een kind te vroeg geboren wordt. Eiland voor de kust als basis WASHINGTON, 7-8. De opstan delingen die maandag in het noor den van Haïti zyn geland, zetten hun cpmers volgens plan voort, zo heeft de Haïtiaanse oud-minister van binnenlandse zaken en defensie, Roger Rigaud, woensdagavond in Washington verklaard. Hjj zei niet te kunnen zeggen waarvandaan de gelande ballingen waren gekomen. Vclgens hem waren zg niet uit de Dominicaanse republiek, Venezuela of Cuba afkomstig. Wel deelde hg mee, dat de groep onder leiding van de voormalige stafchef generaal Cantave, per schip naar de noord kust van Haïti was gekomen. Rrgaud verklaarde rte verwachten dnt da strijd nog wel maanden 'kan duren, omdat president Duvalier zioh mot alle middelen aan de rnachit zou willen vastklampen. De gelande ballingen zou'dën veel steun krijgen van de plaatselijke bevolking. Een voormalige Haitiaanse diplo maat die als balling in San Domingo woont, onthulde woensdag dat de invasietroepen een niet nader ge noemd eiland in de nabijheid van de Haitiaanse kust als basis gebiiiiken. Zij zcuden in twee colonnes opruk ken om het noordelijke deel van Ha ti af te snijden van de rest van het 'land. Intussen is van officieuze zijde in de Haitiaanse hoofdstad Port-au- Pfince vernomen, dat regeningsge- trouwe troepen 27 leden van de in vasiestrijdmacht zouden hebben ge vangen genomen. Volgens het radio station van Cap Haltien, de op één ra grootste stad op Haiti die volgens een woordvoerder van de- 'ballignen dinsdag al zou zijn veroverd, geldt in deze stad een uitgaansverbod. De militie die president Duvalier steunit, is opgeroepen. De plaats is dus ken nelijk nog in handen van medestan ders van de president. Ziekte in dennen NORDHORN, 7-8. In het Duitse graafschap Bentheim, nabij de Ne derlandse grens, 'heeft men sinds dinsdag de bestrijding ter hand ge nomen van depneschot, een ziekte veroorzaakt door een zwam waar door de dennenaalden afvallen. De ziekte dreigt een oppervlakte van 500 ha. bos, voornamelijk in de omgeving van Itterbeck en Wielen, te vernietigen. De bestrijding, die vanuit een hefschroefvliegtuig ge schiedt, zal ook in de omgeving van Meppen en Lingen worden toege past. In het graafschap Bentheim neemt men op het ogenblik proeven met Oostenrijkse en Corsicaanse dennen. Het kreeg de namen Patrick Bou vier, naar de vader en grootvader van de president en diens schoon vader. Het kind zal minstens vier dagen in het ziekenhuis blijven, de periode vcor het opheffen van de ademha lingsmoeilijkheden. Mevrouw Ken nedy blijft in het ziekenhuis te Otis. De kleine Patrick ligt in een cou veuse. Het heeft een behandeling met X-stralen ondei-gaan en heeft een geneesmiddel gekregen om de ademhaling te vergemakkelijken. PARAMARIBO, 7-8. Een uitlating van drs. Moh. Sjarif, zaakgelastigde van Indonesië in Den Haag, dat de in Suriname woonachtige Indonesiërs (20.000) weer „graag naar huis wil len", heeft enige verwondering ge wekt. Vooral in kringen van de Indo- n.c-i'sdhe jongeren is men geneigd not teveel geloof te hechten aan - dnzo' 'bewering. In deze ÏUWntgefi ié 1 men juist van oordeel dat bij een goede vooriidhltiing de meeste Indo nesiërs voor de Nederlandse natio naliteit zullen opteren. Men is van oordeel dat een verhuizing van deze 20.000 mensen, die vaak tot. de arm- sten der armen behoren ,tot de on mogelijkheden zal behoren. Een wens tot terugkeer zou daardoor niet te realiseren zijn. Het is daarom dat de kerngroep van Indonesische jongeren onder de Indonesische bevolkingsgroep zowel in het belang van die groep zelf als in dat van Suriname propaganda voert om de Nederlandse nationali teit aan te vragen. Men is er in deze kringen van overtuigd dat, wanneer de Indonesiërs niet meer als vreem delingen worden beschouwd, hun economische ontplooiing sneller en gemakkelijker zal verlopen. Een 21-jarige Zuidslavische vrouw beeft woensdag het leven geschon ken aan een vierling. De kinderen, vier meisjes, maken het goed, aldus Tan joeg. Tokio begint langzaam maar zeker in de ban te geraken van de komen de Olympische Spelen. Overal in het stadsbeeld kan men reeds recla me's aantreffen, welke naar de aan staande sportontmoeting verwijzen. Zo brengt een automobielfirma zijn wagens onder de aandacht met ge bruikmaking van de vijf ringen (foto links), terwijl een elektrici teitsmaatschappij er ook nog de olympische vlam bijhaalt als blik vanger. STRIJD OM DE VREDE MOSKOU, 7-8. De Russische en de Britse minister van buitenlandse zaken, Gromiko en Lord Home, heb ben woensdag in Moskou van ge dachten gewisseld over eventuele volgende stappen om de wereldvrede te consolideren. Naar verluidt spraken zij o.a. over de. kwestie-Laos. Lord Home zou uiting hebben gegeven aan de onge rustheid van Engeland over de toe stand, in dat land. Minister Gromiko zou hebben volstaan met te verkla ren, dat zijn land zich houdt aan de akkoorden van de conferentie van Genève over deze kwestie. Voorts zou aandacht zijn besteed aan het Russische voorstel vcor een niel-aanvalsverdrag tussen de lan den van de NAVO en de staten van het Verdrag van Warschau. Pogin gen van Bx*itse zijde om te weten te kernen wat de positie van Oost- Duitsland en Berlijn zou zijn, lever den geen positieve resultaten op. Tenslotte zouden de twee minis ters hebben gepraat over het vraag stuk inzake hei voorkomen van ver rassingsaanvallen. Deze kwestie zal ongtewijfeld langs de normale diplo matieke weg verder worden bespro ken. Oe Thant: NEW YORK, 8-8. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft woensdagavond bij zijn terugkeer uit Moskou tegen over verslaggevers op het vliegveld Idlewild in New York verklaard, dat de endertekening van het kernstop verdrag „een grote doorbraak" be tekent, die „de dageraad vormt van een nieuw tijdperk van betere inter nationale betrekkingen. De Verenigde Staten, de Sowjet- Unie en Engeland bespreken nu de volgende stap ter bereiking van een algeheel verbod op kernproeven en van algemene en algehele ontwape ning. Het psychologische klimaat in Moskou was „volgens mijn ervarixrg beter dan ooit" en er heerst een stemming van „hoop en optimisme", aldus Thant. „Ik meen dat er zeer spoedig vooruitgang zal worden ge maakt, met name op het gebied van De 'gezondheidstoestand van de 77-jarige Franse oud-premier Robert Sehumah, die in zijn woning nabij Mebz ernstig ziek ligt, is „merkbaar verbeterd", zo is woensdagavond of ficieel békend gemaakt. QUIMPERLE, 7-8. Nauwelijks een week nadat in Frankrijk een ver geefse poging was gedaan om de handen van een jongetje die door een maaimachine waren afgesneden weer aan te zetten, hebben Franse chirurgen opnieuw getracht, een dergelijke „wonderoperatie" ie ver richten. Het gaat deze keer om een meisje van drie-en-een-half jaar, wier voetjes eveneens door. een maaimachine zijn afgesneden. De kleine Gisele Solliec speelde zondag in een korenveld in de buurt van Quimperle in het departement Fini- stere verstoppertje terwijl haar ouders aan het maaien waren. Nie mand had haar in de galen en zo kon het gebeuren dal zij door de messen van de maaimachine werd gegrepen. Het kind werd onmiddel lijk naar het ziekenhuis gebracht, waar chirurgen vervolgens drie uur bezig waren om de voetjes weer aan te zetten. „Mamma, heb ik mijn voetjes teruggekregen?", was de eerste vraag van het meisje toen zij weer bijkwam. Pas over enkele ive- Icen kan men hier met zekerheid op antwoorden. AYLESBURY, 8-8. Bij Aylesbury in Engeland is 'heden (donderdag)- morgen een posttrein met stukken ter waarde van tienduizenden gul dens overvallen en beroofd. De over vallers vielen de machinist en de stoker aan, die gewond werden. De politie meent dat er bij dc overval een groot aarital mensen betrokken is geweest. MUNCHEN, 7-8. Een woordvoer der van het Amerikaanse radiosta tion Vrij Europa, dat van Münohen uit uitzendingen, naar Oosteuropese landen verzorgt, heeft woensdag meegedeeld, dat de op Roemenië ge richte uitzendingen niet meer wor- dr.r. gestoord. Uitzendingen naar Polen, Tsjccho- slowakije en Hongarije worden, zo zei hij, nog wel gestoord. Op de foto gaat de familie niet eer der op het terras zitten, voordat de prins de parasol in de juiste stand heeft gebracht. V.l.n.r. prins Bern- hard. prinses Irene, prinses Margriet, prinses Christina, de koningin en prinses Beatrix, in hun Italiaans vakantieverblijf te Porte Ercole Italië Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een toneelspeler moet de gevoelens, die hij vertolkt- niet ondergaan, maar ondergaan hebben. kernproeven", zei hij. Oe Thant vond het nog te vroeg om iets omtrent een non-agressiepact te kunnen zeg gen, maar achtte het zeker mogelijk dat dit spoedig tot stand zal komen. ANDERE DIMENSIE HENGELO (O.), 7-8. Ds. W. Baas, voorzitter van de Oecu menische Raad van Kerken in Hengelo (O.), en kapelaan H. Rigter, van de St. Lambertus- parochie, zijn begonnen met de bouw van een kerkelijk centrum voor de tentoonstel ling „Tien gouden dagen" in Hengelo die in de eerste helft van september ter gelegenheid van de opening van het nieu we stadhuis wordt gehouden. De kerken willen met hun in zending de bezoekers tonen dat er naast de materiële za ken en de technische ontwik keling, icaarover op de ten toonstelling veel te zien zal zijn, ook nog een andere di mensie in het leven bestaal. Wisselend bewolkt Verwachting tot vrij dagavond: Wisselend bewolkt en slechts enkele verspreid voorkomende buien; ma tige tot vrij krachtige wind tussen west en noordwest; koel weer. 9 aug. Zon op 5.12, onder 20.18. Maan op 22.28, onder 9.59. Laatste kwartier: 12 aug. te 7.22. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 9 aug. 6.09 v.m. BROUWERSHAVEN 9 aug. 5.35 v.m. WESTERSCIIOUWEN 9 aug. 4.48 v.m. Doodtij: 14 aug. 18.07 n.m. 17.57 n.m. 16.50 rum. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-8. Het K.N.M.I. deelt mede: De bijzondere warme lucht in Europa, waarin middagtempera- turen van 35 graden voorkomen, wordt voortdurend verder naar 'het oosten teruggedrongen. Dit is voor al in Duitsland met hevige regens gepaard gegaan, waarbij op tal van plaatsen 20 tot 50 m.m. afgetapt werd. Het terugdringen van de warmte hangt samen met een west circulatie, die zich ondertussen tot over onze omgeving heeft uitgebreid. Vandaag trok .het frontensysteem van een depressie bij Schotland over Nederland. Aehter 'dit front zal mor gen met westelijke tot noordweste lijke winden koele polaire lucht wor den aangevoerd, waarin enkele op klaringen en slechts weinig buien voorkomen. Koningin Frederilka van Grieken land heeft woensdag een gouden in signe gekregen van de elfde wereld jamboree die in Marathon wordt ge houden. De 85 deelnemende landen waren op de plechtigheid elk verte genwoordigd door twaalf padvinders en een even groot aantal jongelui in nationale klederdracht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1