Fiscus beheerst onze welvaart Zweefvliegerij op vliegveld Haamstede thans in volle gang Verdere Ned. Rode Kruishulp aan Skopje echte, WITTE KRUIS De Wereldjamboree HET GEHEIM VAN TURTON TOWER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dtasüag 5 augustus 1SC3 No 19423 Schouwse club doet het goed HAAMSTEDE, 3-4. Met de va kanties nam ook de aktiviteit der zweefvliegers zeer toe. De leden, die anders niet zo veel tijd hebben om zich aan deze prachtige sport te wUden, hebben zich vol energie en tjver op hun verdere training ge worpen om gedurende het seizoen weer een trapje hoger te komen op de ladder der zweefvliegsport. Da gelijks zijn dan ook veel vliegtuigen in de lucht, die trachten te profite ren van een vleugje termiek of die, zo deze niet aanwezig is, in een zo lang mogelijk gerekte glijvlucht te rug keren naar hun landingsbaan. Voor de V.Z.A.C., de Schouwse zweefclub met de Zeeuwse naam, was de winter een rustige tijd. Twee toestellen die in het vorig seizoen gekraakt werden, waren naar het „moederveld" van alle zweefvlie gers, Teriet, gebracht, waar al spoe dig bleek, dat het onmogelijk was om de Sedbergh te repareren. Dit toestel werd dan ook afgeschreven. Beter ging het met de Schleicher Baby, die weer geheel opgeknapt werd en naar Haamstede werd over gevlogen. In de plaats van de Sed bergh kwam een Rhönlerche, een lestoestel waarin de bemanning van twee personen achter elkaar zit. Met de overgangstrainer Schleicher Baby en de Rhönlerche bezat de club weer voldoende materiaal om ver-der te lessen. Op 29 juni kwam daarbij nog het neusje van de zalm in de vorm van de Ka 7, ook weer een Schleicher-produkt als prestatie- tweezitter. Al deze vliegtuigen kunnen niet de lucht in zonder een goede lier. De nieuwe liercomlbinatie, die nu voor het tweede jaar draait, 'bevalt uitstekend en de twee motoren van 220 en 125 pk hebben dan ook geen moeite om de toestellen de lucht in te trekken. 3000 meter kabel zit op de trommels gewonden. Uitgerold ligt dus 1500 meter gereed van de •liertrommel tot aan de neus van het toestel. Deze lengte kan alleen ge bruikt worden over de west-start baan, die aanzienlijk langer is dan de noordelijke baan. Alg 'het toestel tot ongeveer 500 meter is opgetrok ken wordt de 'kabel meestal auto matisch afgeworpen. Dan is inmid dels 1000 meter op de trommels ge wonden. De lier draait langzaam door tot ook de 'laatste 500 meter weer op de trommel zit en dan be gint de terreinjeep met het afrollen der beide kabels in de richting van het toestel. Twee jeeps heeft de club tot haar 'beschikking en zij draaien evenals de lieren op L.P.G.- gas. Verder is er een ophaalwagen, die in dienst komt als een toestel dgr club eens een overlandvlucht maakt, om dan op de landingsplaats het neergestreken toestel op te laden en terug naar Haamstede te vervoeden. terdam. De keurige geheel nieuwe hangar is nu geschikt voor het opbergen van 10 toestellen. Elke nacht wor den de dure vliegtuigen dan ook voorzichtig binnengereden en op de juiste manier neergezet. Hier vlak bij staat het clubhuis, de liergarage en het materilaen-magazij n Veertig werkende leden Van al dit mooie materiaal kun nen nu 60 leden gebruik maken. Een 40-tal doet dit regelmatig en zij zijn dan ook de z.g. werkende le den, De helft van dit ledental komt niet van het eiland en zit verspreid over de zuidwestelijke provincies. Dan zijn er nog jeugdleden waarvan Marco Lysen, pas 14 jaar, de jongste is. Deze jongens betalen ongeveer 70 cent contributie per week, waar bij dan het startgeld van f 2,- per vlucht komt. Dit bedrag ligt ten op zichte van andere clubg in ons land zeer laag. Jongelui die een middel bare school bezoeken of een U.L.O., genieten financiële voordelen in een speciale scholieren-cursus, mits de kandidaten een goed rapport heb ben en niet brildragendzijn. De cluib heeft 5 damesleden. Uit dit alles blijkt dat de vereni ging uitgegroeid 'is tot een flink be drijf. Onderhoud en reparatie vergen vakmanschap en al dit werk wordt feilloos en met die meeste toewijding uitgevoerd. Dit is ook noodzakelijk omdat men er rekening mee moet houden dat mensenlevens op soms grote hoogtes overgeleverd zijn aan de goede constructie van het toestel en aan de juiste werking dei- bedie- ningsapparaten en instrumenten. Elke maand komt dan ook de heer C. van Eekelen alle materiaal keu ren en nazien. Eens per jaar houdt deze persoon, die jarenlang op Ter- let werkzaam wa9, een speciale con trole op de toestellen. Deze werk zaamheden gaan zeer accuraat en soms worden lappen linnen wegge scheurd om te kunnen zien of het daaronder 'gelegen scharniertje wel goed werkt. De gebrevetteerden Bij de led'en zijn nu 22 houders van B.-brevetten en 4 C-bewijzen. Dan heeft de club nu ook zweef- vlieg-bewijshoud'ers. Het zijn de he ren W. Middendorp uit Maasland (tevens voorzitter van de V.Z.A.C.), E. Holiestelle, Haamstede, P. Hanse, Noordwelle en H. Klompe uit Haam stede. De heer A. Westerdijk uit Rotterdam is hulp-instructeur der vereniging. Deze persoon behaalde juist vorige week zijn zilveren C- brevet. Als vaste instructeurs fun geren de heren L. Walraven uit Eindhoven en N. Flink uit Volkel, beiden straaljagerpiloten bij de Kon. Luchtmacht en J. Vastenau uit Rot- In de zomermaanden houdt de V.Z.A.C. z.g. zweefVliegkampen. Dit jaar is de Nijmeegse Aero Club te- samen met de Klu-Novio Ma gum weer de gast van de Schouwse vlie gers. Met groot materiaal en een ten tenkamp zijn ze met ongeveer 70 personen naar Haamstede gekomen om daar veertien dagen zweefvlieg- genot te paren aan strand- en zee- genoegens. Voorzitter Tilman bracht 5 toestellen mee, n.l. een Rhönlerche, een Baby, een Ka. 8, een Ka. 7 (Rhörtadler) en een Prefect. Twee toestellen werden overgevlogen, de rest op ophaalwagens vervoerd. De ze vliegers uit Nijmegen maken enorm lange dagen en een gedeelte begint des morgens reeds om 5 uur met de eerste vluchten. Vorige week gebeurde het dat ze zelfs opstegen uit wat laaghangende mist. De V.Z. A.C. gaat schouder aan schouder met deze grote club deze veertien dagen door en het kan af en toe gebeuren bij droge thermiek zoals die vorige week voorkwam, dat 6 toestellen tegelijk in de lucht zijn. Het luchtverkeer van Southend naar Rotterdam is tijdig gewaarschuwd voor de vliegactiviteit 'boven het Haamsteedse vliegveld en het is dui delijk te zien aan 'het betrekkelijk drukke verkeer op deze lijn, die juist over het vliegveld loopt, dat ze boven de 500 meter blijven. Ook de militairen weten dat en de straal jagers omvliegen het vliegveld en blijven op grotere hoogte. De Star- fighters leggen hun 'koers over Burghsluig om elk risico van een botsing te vermijden. Deze enorm snelle jagers kunnen niet zo gauw wenden en daarom vermijden ze de omgeving. Ook deze maatregels vragen veel werk voor het bestuur, dat dit ech ter op de juiste manier doet. Aan alles wordt gedacht, zelfs aan het kleinste voorval. De V.Z.A.C. vaart er wel bij en regelmatig breidt het ledenaantal zich uit. Mislukte doelvlucht Vorige week had een zweefvlie ger uit Gilze Rijen, Willem Frijters genaamd, een doelvlucht vastgelegd van Gilze Rijen naar Haamstede. Indien de piloot een dergelijke vlucht volbrengt, betekent dit weel een stapje hoger. Met zijn Skylark had hij veel moeite om over het Zijpe te komen en hij verloor daarbij zoveel hoogte dat hij net Kerkwerve kon halen om aldaar in een lucerneveld van de heer v. d. Hoek neer te strijken. De vlucht mislukte daardoor en de op haalwagen had sveer werk. ..de lier, onmisbaar hulpmiddel bij de zweefvliegerij..,. DEN HAAG, 5-8. Met een Fok ker Friendship van de Kon. Lucht macht zal het Nederlandse Rode Kruis dinsdag een zending goede ren naar Skopje in Zuid-Slavic stu ren. Deze bestaat uit 2.000 citras met bijbehorende toedieningssystemen en naalden en klemmen, 1.000 wollen dekens, 600 flesjes met 7Ï4 cc anti- gangreenserum tegen wondinfectie, een karton anti-biotica en enige tenten. De flessen citras met toebehoren worden verstuurd op verzoek van de liga van Rode Kruisverenigingen in Genève. Op gironummer 777 ds ten behoe ve van de slachtoffers van de aard bevingsramp in Zuidslavië tot dus ver een bedrag van ruim f 146.950,- binnengekomen. Ingezonden mededeling WITTE KRUIS DE PIJNSTILLER Fijn op vakantiel Maar neem voor de zekerheid WITTE KRUIS mee. In 3 vormen verkrijgbaarj(poeders, tabletten of cachet3). Salicyl-vri], en daardoor geen maagklachten. Het aantal slachtoffers BELGRADO, 5-8. De leiding van de reddingsorganisatie 'in de tien da gen 'geleden door een aardbevings- ramp getroffen Zuidslavisch'e stad' Skopje heeft maandag meege deeld, dat thans 1011 personen als dodelijke slachtoffers van de ramp 'geregistreerd zijn. Daarbij zijn mee gerekend gewonden die 'later in zie kenhuizen overleden. In het dodencijfer zijn volgens de mededeling niet begrepen slachtof fers diie door familie of vrienden zijn begraven zonder dat de i'denti- ficatied'ienst ervan op de 'hoogte is gesteld. Volgens het hoofdkwartier van de redd inigsorganisatie bedroeg het aan tal gewonden 3350 van wie vijfen twintighonderd kort na de ramp en een honderdtal enige tijd later uit ziekenhuizen zijn ontslagen. Daar worden thans nog zevenhonderd- vijftig patiënten verpleegd. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" - Brouwershaven Uitslagen van de P.V. „De Reis duif" te Brouwershaven op 27 juli 1963. Vanaf Venlo. Afstand 161 km. In concours waren 40 jonge duiven. W. Blom 1, 5, 7 en 8; A. J. Flik- weert 2; J. M. Kl'oet 3; C. Westdorp 4 en 6; L. Fonteine 9; C, J. van Dixhoorn 10. Idem vanaf Venlo op 27 juli voor oude duiven (in concours 12 dui ven). A. J. Flikweert 1; W. Blom 2 cn 3. De Chinese regering 'heeft zond'ag de tékst 'bekend gemaakt van de brief, die op 2 'augustus an aalle re geringsleiders werd gezonden en waarin wordt opgeroepen tot een al gemene ontwapeningsconferentie. Volgens een communiqué van de militaire gouverneur van NooTd- Irak, dat door radio Bagdald werd uitgezonden, is de Stad Barazan, on geveer .twintig kilometer van de Turkse grens, door Iraakse troepen veroverd. Een groot aantal opstan delingen, diie deelnemen aa'n de Koerdenopstand van Moestafa Al Barazanii, werd gedood'. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ALMELO. Als gevolg van een verkeersongeval in Kruiningen is zondag in het ziekenhuis te Almelo overleden de 16-jarige Bert de Vegte DEN HELDER. Op vrijdag 9 en zaterdag 10 augustus zullen in Den Helder zg. vlootdagen worden ge houden, waarbij naast het openstel len voor bezoek van Hr. Ms. vlieg- kampschip „Karei Dooxman", Hr. Ms. onderzeebootjagei-s „Friesland" en „Rotterdam" alsmede het kust- mijrenveegsquadron no. 127, een de monstratie met helikopters, Sca- hawkstraaljagers en Grumman trac kers van de marineluchtvaartdienst op het programma staan. ALMELO. Tussen Almelo en Vrie- zenveen is de 37-jarige H. Dolder- sum uit de buurtschap Vriezenveen- sohewijk met zijn motor in een 6loot gereden en zo ongelukkig terechtge komen, dat hij de nek brak. De heer Doldersum was vader van vier kin deren. OUDESLUIS. In Oudesluis (N.H.) is de 2-jainge Henny Bakker, in een sloot nabij de ouderlijke woning ge raakt en verdronken. Het jongetje is vermoedelijk te water geraakt, toen het speelgoed uit het water wilde halen, dat daarin gevallen was. ROTTERDAM. De zesjarige Hen- dricus van Tilburg wordt vermist. Het kind woont met zijn ouders op het sleepschip „Binnenvaart 27", dat in de Merwehaven in Rotterdam ligt. AMSTERDAM. De bijna 30-jarfge Amsterdamse chauffeur Ohr. J. Boe ree is door onbekende oorzaak in het water van de Schinkel ter hoog te van de Riëtwijkerstraat gevallen en verdronken. STEENDEREN. De 22-jarige mevr. Brui'l uit Steen'deren is bij het zwemmen in de IJssél verdronken. Haar stoffelijk overschot kon na een uur dreggen worden geborgen. AMSTERDAM. Op Qiet kruispunt van de Bundesstraat no. 56 en no. 1 in de Jülich bij Aken zijn een Ne derlandse en eer. Duitse personen auto met elkaar in botsing gekomen. De 65-ianige gemeente-ambtenaar C. F. RoOke uit Amsterdam werd hier bij zo ernstig gewond', dat hij op weg naar een ziekenhuis overleed. OLDENZAAL. Op een overweg in d'e Lossersedijk tussen Oldenzaal en Betheim is een landbouwtrekker te gen een goederentrein gereden. De bestuurder, een 17-jarige jongen uilt Hengelo (O.) werd zwaar gewond. Hij 'is in het ziekenhuis in Oldenzaal opgenomen. WINSCHOTEN. In heit St. Lucas- ziekenhuis te Winschoten is overle den de 48-jarige bakker M. Bos uit Nieuwe Schans. Zaterdag 27 juli werd de 'heer Bos toen hij per brom fiets op de rijksweg Groningen- Nieuwe Schans reed, door een perso nenauto aangereden. Hierbij liep 'hij een sdhëdelbasisfraotuur op en fracturen aan arm en 'benen. Griekse kroonprins in het Nederlandse kamp MARATHON (Griekenland), 5-8. Kroonprins Constanten van Grie kenland heeft vanmorgen ter gele genheid van de verjaardag van prin ses Irene een bezoek gebracht aan het kamp van de Nederlandse pad vinders op de wereldjamboree in Marathon (Griekenland). Een verkenner uit Suriname ver raste dë prins met een inheemse pijl en boog en de leidier van het Nederlandse contingent Jaap Ver steeg bood prins Consbantijn een boek met foto's aan over diens laatste bezoek aan ons land. De prins bezocht onder meer de ziekentent waar op het ogenblik twee verkenners zijn opgenomen: Scheepvaartbericliten Alphacoa, 4-8 te Stettiin. Ameland (t.), pass. 3-8 Mona Island naar Maracaibo. A'ttis, 3-8 te Bremen. Japara, 4-8 te Napels. Kenia (t.), 4-8 van Rotterdam naar? Koratia (t.), 3-8 van Rotterdam, 4-8 te Hamburg. Rhilippia (it.), 3-8 van Port Said naar Gibraltar. Een jongen werd dodelijk door de bliksem getroffen, drie huizen spoel den weg en grondverschuivingen blokkeerden de spoorlijn tussen Li moges en Toulouse toen onweders, gepaard gaande met krachtige win den, boven zuid- en midden-Frank rijk huishielden. VAN HET VADERLANDSE ERF Zijn speciale conjiiiietuurreserves ook in Nederland wenselijk? (Van een medewerker). Terwijl de kruitdamp van de ka binetsformatie in Nederland optrekt, is liet logisch, dat menigeen na denkt over de toekomst. Zal de nieuwe regering door een actieve conjunctuurpolitiek de welvaart op hoog niveau kunnen handhaven? Niemand zal ontkennen dat onze economische, fiscale, monetaire en sociale specialisten er in de achter ons liggende jaren aardig in zijn ge slaagd een regelmatig opgaande lijn in ons economisch patroon te hand haven. Daarvoor is in de eerste plaats het fiscale apparaat gehan teerd. Een enorme geldstroom is van de particuliere naar de over heidssfeer overgeheveld. Met deze geldvloed zijn inkomens overgehe veld, is de steeds breder wordende staatszorg gefinancierd en is tevens de waarde van ons nationale betaal middel getracht op peil te houden. De bedoeling van de zeer hoge be lastingheffing is eveneens geweest om bij de staat een soort financiële buffer te vormen, een soort natio naal conjunctuurfonds, waaruit in slechter tijden zou kunnen worden geput. Deze politiek kan gerust als mis lukt worden beschouwd, want naar mate de geldstroom naar de schat kist wies, naar dezelfde mate stegen ook de overheidsuitgaven. Intussen heeft men aan het loonfront ervoor gezorgd dat de Nederlandse lonen iets minder snel stegen dan die in de ons omringende landen en wanneer wij naar de resultaten zien mogen wij niet ontevreden zijn. Steeds hoger eisen Toch is er nog geen sprake van conjunctuurbeheersing. De machten die beslissen over rijkdom en armoe de laten op dit ogenblik wel met zich sollen, zij zijn niet getemd. Prof. Zijlstra heeft voor de verkie zingen betoogd dat het conjunctuur beleid zich in de komende tijd voor hoge eisen gesteld kan zien. Wij le ven in een toestand van evenwicht tussen meer welvaart en teruggang. Gaat de teruggang domineren, dan beschikken wij als staat niet of over onvoldoende reserves om de klap op te vangen. Ook het bedrijfsleven is over de volle breedte niet gewapend tegen een depressie. Om beter beschermd te zijn tegen teruggang wordt nogal eens een systeem van conjunctuur-reserves aanbevolen. Vormt de staat deze re serves, dan worden er met hoge be lastingheffingen schulden gedelgd en potten gevormd waaruit een depres sie kan worden gefinancierd. Ook wordt wel aanbevolen het bedrijfs leven belastingvrije conjunctuurre serves te laten vormen. Uit deze re serves kunnen dan in slappe tijden investeringen worden gedaan om de economische activiteit weer op gang te helpen. In Zweden wel Geen van beide systemen heeft tot heden zijn deugdelijkheid bewe zen, maar in beginsel voelen wij het meeste voor belastingvrije reserves in de particuliere sfeer. Daar kan men zich inzake de besteding in elk gevdl beter beheersen dan bij over- heidsbeheer. Indien echter het za kenleven de beschikking krijgt over belastingvrije uitlaten, schept dit on billijkheden bij de belastingheffing ten opzichte van niet-zakenmensen. Om deze reden is er in Nederland ook nog geen proef genomen met de vrije conjunctuur-reserves. In Zweden is men al jaren bezig met een systeem van belastingvrije investerings-reserves. Particuliere ondernemingen kunnen hier tot veertig procent van de onderne mingswinst belastingvrij opzij leg gen. Zij moeten deze reserves opge ven en zij kunnen er na verloop van 5 jaar gedeeltelijk over beschikken voor investering. Bij bepaalde ontwikkelingen heeft de regering de bevoegdheid om een deel van de gelden voor investerin gen vrij te maken. Dit gebeurt bij voorbeeld in de slappe jaargetijden als de winter wanneer in dit noor delijke land de werkgelegenheid enorm terugloopt. Vrij voor investering Komt er in een bepaalde bedrijfs tak malaise omdat het buitenland er een voorsprong heeft, dan geeft de regering belastingvrij gespaarde fondsen vrij voor diepte-investering, zodat de achterstand met spoed kan worden ingehaald. Vanzelfsprekend legt dit systeem een grote verantwoordelijkheid op de beslissende autoriteiten, want het is meestal al moeilijk om de oorza ken van een bepaalde teruggang t>ast te stellen. Vervolgens is het een kunst om op het juiste moment een deel van de geldstroom vrij te ma ken. Wordt dit te v>roeg gedaan, dan worden er bepaalde krachten ver sterkt, die men juist de baas u>il blijven. Grijpt men te laat in, dan ontstaat er gebrek bij bepaalde be volkingsgroepen, die dan prompt de overheid gaan beschuldigen. De po litieke kwetsbaarheid van een zit tende regering wordt met dit sys teem veel groter, omdat een foutief inzicht in de ontwikkeling direkt de oppositie in het geweer roept. Aan de toepassing van het belas tingvrije reserve-systeem zijn vele moeilijkheden verbonden. Met name klinkt steeds weer hel verwijt op dat bepaalde groepen bij de beste ding worden voorgetrokken boven andere. Dit is inderdaad een reëel bezwaar. En in ons land? Een andere vraag is in hoeverre ook de vermoedelijk voor overcon sumptie te besteden middelen van de verbruikers kunnen worden afge damd naar speciale reserve-fondsen. In Nederland neemt men daar proe ven mee in de vorm van het premie sparen. Dat is helaas maar een drup pel op een gloeiende plaat. Werkelijk effectieve pogingen zou den op groter schaal moeten plaats vinden. Wij zouden daar voor wil len pleiten, omdat er de besparingen mee in de hand worden gewerkt en omdat er ervaringen mee worden opgedaan, die vroeg of laat hun nut kunnen bewijzen. Er zou kunnen worden geprobeerd een flinke verla ging van de directe belastingen te koppelen aan de invoering van een reserveringssysteem om te verhoe den dat te veel miljoenen in de ver bruikerssfeer terecht komen. Wanneer de welvaart blijvend toeneemt, komt er een steeds rui mere marge tussen noodzakelijk le vensonderhoud en inkomen. Die marge kan op grote schaal zwevend worden gehouden, zodat zij geen kwaad effect uitoefent. Wordt zij echter onverwacht collectief aange wend, dan zijn de spanningen voor het economisch leven te groot ge worden om nog tijdig te kunnen in grijpen. Drs. Mierlo. De Verenigde Staten en West- Duitsland zullen gezamenlijk een ge vechtstank gaan ontwerpen en voorts een gemeenschappelijke permanente logistieke staf gaan instellen die tot taak krijgt het ontwei-pen van een logistiek bevoorradingssysteem in tijden van ooi-log. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 5-8. Op d'e Utrechtse paardenmarkt werd'en 'heden aange voerd 253 dieren. De prijzen waren voor: luxe paarden f 1050 tot f 1325; werkpaarden f 925 tot f 1225; oude paarden f 750 tot f 1075; 3-jarige paarden f 750 tot f 1025; 2-jarige paarden f 650 tot f 825; veulens f350 tot f 575; hitten f 575 tot f 825; slachtpaarden per kg slachtgewicht f 2,20 tot f 2,60; jonge slachtpaarden per kg slachtgewicht f 2,60-2,80. De handel was redelijk. Graanbenrs Rotterdam. ROTTERDAM, 5-8. Zomergerst flauw tot f 26,50, 'haver flauw tot f 25,00; groene erwten f 31.00-f41,00 Schokkers f 35.00-49.00, franco Rot- terdam. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zuilich'em-Nieuwaal: B. J. Zaal 'te Nieuwe Tonge. Aangenomen naar Tilburg (vac. J. A. Steenbakker Morilyon Loysen) (•toez.): P. B. W. Pol vliet, vooiheen predikant Evang. Ohr. Kerk Nieuw- Guinea, wonende te Hilversum; naar Oldebroek (2de pred.pl.): A. Noor- degraaf te Daarle; naar Schoonre- woerd G. F. Smaling, kand. te Amersfoort. Bedankt voor Bleiswijk (toez.): H. F. Wolgen te VoUenhove; voor 't Harde: J. van' Sliedregt te Baarn. Geref. Kerken Beroepen te Wapenveld en te Wilsum (O.): R. Pluim, kand. te Meppel; te Sint Anna Parochie: J. W. de Roo te Sellingen; te Kapelle- Biezelinge; E. C. Kun te Reitsum (Fr.). 112. „Ik doe jullie dit voorstel niet om dat ik bang ben, maar omdat ik in aan merking neem dat jullie jarenlang in mijn dienst trouw gewerkt hebben. Het smok- kelgoud heeft jullie verblindHier staat jullie kwade genius, de man die jullie tot dc muiterij heeft aangezet. Hij heeft jullie niets aan te bieden dan een opgejaagd bestaaneen zwei-versleven in de scha duw van de galg! Is het niet zo, Floyd?" Floyd springt naar voi-en en zijn vuis£ beukt dreunend op de ballustrade. „Hij liegt! Het is hem alleen om het goud te doen!" schreeuwt hij omlaag. „Laat je niet bepraten, maats, laat je het goud niet ont futselen! Als je hem het zwijgen oplegt, ki-aait er geen haan meer naar die mui terij en ben je de i*est van je leven een rijk man". „Kletspraat!" klinkt een stem uit de gi-oep mati-ozen, „er zijn er immers meer die van de muiterij afweten? Dat meisje, Julia, en de andei-e maats, die wij op het eiland achterlieten! We zijn nooit veilig! Nooit!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5