io%- Amstel- bier om op te bouwen zo heerlijk, zo eerlijk, zo zorgzaam gebrouwen Van Schelphoek naar de chimpansees van Afrika Vitamine C genoeg HET GEBEURDE OP OUDEJAARSAVOND tenminste in de groentewinkel ADVERTEREN DOET VERKOPEN Vakantie bedden KOFFIE met gratis DUBBEL ZEGELS! KOFFIE, roodmerk pak 250 gram X aO zegelvoordeei ook do andere loorten met 20% korting! KOFFIEMELK nn 1/2 Itr fles 9 VAKANTIE-MENU! MACARONI pok 36 TOMATEN PUREE Italiaanse, blik a 70 gram HAMPUNT per 100 gram Alle verpakte KOEKJES met dubbel zegelvoordeel Zo-Klaar pudding div. smaken, pakje EN 8, ZEGELVOORDEEL KAAS MET 10% KORTING! GOUDSE KAAS j w/% zacht belegen, 500 gram A 9 74 EDAMMER 129 4e S)U|, TOILET ZEEP GRATIS QO bij 3 stukken voor en 20ct ZEGELVOOROEEt Koekje van de week: CROQUANTJES zakje 250 gram 9 en ZEGELVOOBDEEL 7 t/m 13 augustus Koop bij de Spaar bij de Kopen bij de Spar is sparen bij de koopt een gespecialiseerde collectie firma KOEVOETS Havenpark 5 Zierikzee SUCCESJES Te koop: Accordeon met 40 lessen. M. de Vrieze, Karnemelksvaart 23, Zierikzee. Goed onderhouden „Panther" motor, 350 c.c., K.K. 1951, elk aannemelijk bod. - Groenen- daal 17, Oosterland. Een paar splinternieuwe rol schaatsen (te klein gekocht) f 10,Regenboogstraat 3 te Zierikzee. Kredieten tot f 4000,voor aankoop meubelen en wo ningtextiel. Vraagt gratis fol der. Discrete behandeling en zeer lage aflossingen. Post bus 1083, Rotterdam. Te koop gevraagd: Slachtvarkens door L. C. Hart, Serooskerke, telefoon (01117) 386. Diversen: H.H. VeehoudersWij ver zorgen de klauwen van uw melkvee. J. Flikweert Azn., tel. (01114) 442, Nieuwerkerk. Souv. wapenglazen, kleder drachtpoppen. Geschenken huis R. den Boer, Dam 11, Zierikzee, telefoon 2174. Sint Domusstraat 96 Zierikzee Woensdag en donderdag: 500 gram gehakt f 1,58 750 gram gehakt f 2,28 per kilo f 2,85 De gehele week: Kniestuk f 0,98 Doorr. runderlappen.f 1,78 Varkenspoot f 0,25 alles per 500 gram Baron van Lawick liet van zicli horen BUKGH, 5-8. Toen in 1953 Schou- wen-Duiveland voor 90 procent overspoeld was door zeewater, kwam van alle kanten hulp opda gen in allerlei vormen. Er kwamen levensmiddelen, dijkdichtingsmate- rlaien en wat van groot belang was, ook talrijke jongemannen uit bin nen. en buitenland meldden zich om te helpen by de dakdichting. Deze jongelui voelden het als een plicht tegenover de medemens om hier op ons eiland te helpen zo spoedig mo gelijk de düken dicht en het ver woestende zeewater er uit te krij gen. Temidden van de echte dijk werkers die eveneens uit geheel ons land waren gerequireerd, kwam men dan af en toe jongelui tegen rialen en wat van groot belang was, dat het geen echte vaklui waren. Vooral bij de vervaardiging der tal rijke zinkstukken kwam men ze te gen. Ze verdienden goed en sloof den zich van des morgens vroeg tot des avonds laat uit met het aandra gen van de benodigde materialen voor het in elkaar zetten der zink stukken of ze voeren mee op de steenbakken om de zware stortsteen ever boord te helpen zetten. Op deze manier konden deze jongelui in hun later leven vertellen over hun aan deel in de opbouw van Sehouwen- Duiveland of andere plaatsen waar de overstroming verwoestingen aan richtte. Een van deze jongelui was de stu dent Hugo Baron van Lawick, die met zijn 15e jaar reeds als dijkwer ker zich uitsloofde 'in de vaak bran dende zon die 'het werk aan de dijik- diohting van het Schelphoekgat vaak tot een zware opgave maakte. Hij deed 'het gaarne en reeds vroeg in de morgen vertrok hij van zijn tijdelijk pension aan de Meeldijk naar de Schelphoek. Velen van de Schouwse werkers zullen hem ze ker nog (herinneren. Toen reeds 'kwam zijn bijzondere voorliefde voor dieren naar voren, want toen op zekere dag een jonge zeehond gevangen werd ontfermde hij ziöh over het dier en nam 'hij het mee. Met kunst en vliegwerk heeft 'hij het dier in leven kunnen houden, waarbij zelfs de melk van een schijn zwangere 'hond welkom was Op zekere dag 'heeft hij het dier orovisorisch ingepakt om het naar Artis te brengen in Amsterdam. De ze tocht liep nogal wat tegen, om dat de Spoorwegen aanvankelijk weigerden om 'het dier op deze ma nier te vervoeren, doch gelukkig ging tenslotte alles goed en werd het dier daar afgeleverd. Bü „Luipaard op schoot" Na voltooiing van zijn studies in Amersfoort waar hij woonde, kwam hij bij de bekende cineast Joop Gec- sink terecht, waar hij werd ingewijd in tic filmkunst. De wereld trok hem zeer aan en in 1959 'kreeg hij het aanbod van zijn leven, n.l. een verbintenis bij het bekende echtpaar Armand en Michlaela Denis van het t.v.-.pro gramma „Luipaard op schoot". Bü deze filmproduktiemaatschap- PÜ leerde hq de juiste manier van dieren filmen. Al deze opnamen werden in Midden-Afrika gemaakt en vele programma's van „Luipaard op schoot" waren van zijn hand. Zijn 'kennis vermeerderde en hij kon deze nog verder uitbreiden toen hij een aanbod kreeg om 'het werk van de beroemde Engelse fossiel - deskund'ige dr. L. S. Leaky op de filmband vast te leggen. Deze geleer de zoekt naar de fossiele mens en in 1960 vond hij dn Kenya 'de eerste overblijfselen van een fossiel van een kruising tussen een mensaap en een menselijk wezen. Deze vondst had voor de financiëel niet krachtig staande dr. Leaky grote gevolgen, Meestal 'heet het dat echte scor- buut (scheurbuik) 'in onze eeuw niet meer voorkomt, tenzij misschien een hoogst enkele maal bij verwaarloos de zuigelingen. Een publicatie uit Engeland ver meldde eohter onlangs, dat aldaar dn vijf jaar tijds niet minder dan elf ernstige gevallen bij volwassenen zijn waargenomen. Al te eenzijdig Het merendeel van die Londense scorbuutpatiënten werd gevormd door alleenstaande oude mannen, die zich thuis de laatste tijd vrijwel enkel met thee, boter en vlees- of visconserven hadden gevoed. Verder waren er een paar mensen bij, die wegens maag- en galblaas- lijden jaren achtereen een beperkt dieet hadden gevolgd: vis, kip, eieren, aardappelpuree, brood en melk. En één heer was er, die zichzelf een overtuigd vegetariër noemde, maar dan toch wel een heel zonder linge vegetariër bleek te zijn, want hij gebruikte nooit groenten, maar leefde uitsluitend van volkoren brood, margarine, kaas, melk, koning en eieren. Ernstige toestand Deze elf zieken hadden gemeen, dut hun kwaal was teweeggebracht d«or een langdurig tekort aan vita mine C in de voeding. En dal bij de algemeen heersende vitaminekultus! Zij klaagden over pijn in de benen en in de rug, aan vermoeidheid, want de Amerikaanse „Geographic Society'' stak geld in de onderne ming. Zijn vondsten werden door Baron van Lawick op de film vast gelegd en deze film werdi opgeno men in het Olduvalravijn in Kenya. De onderzoeker hield voor in totaal 8000 leden van 'dit genootschap zijn lezing over de vondsten en zijn gro te steun was hierbij de 70 minuten durende kleurenfilm. Het genoot schap vondl de film zo uitstekend dat ze hierop Baron van Lawick weer naar Afrika stuurde voor het vervaardigen van een film over de chimpansees. Nog steeds heeft hij herinnerin gen aan Schouwen-Duiveland en uit 'het warme Afrika stuurde Baron van Lawick dezer dagen aan oude Schouwse vrienden een foto van zichzelf in gezelschap van een oer- Afrikaans aapje. zwakte, neerslachtigheid, apathie en prikkelbaarheid. Voorts leden zij aan huidbloedingen, zwelling van het tandvlees en bloedarmoede. Bij toevoeging van ascorbinezuur (vitamine C) plus normale voeding verbeterden zij binnen twee etmalen reeds aanmerkelijk; na een week waren zij zo goed als genezen. Zuigelingcncorbuut Ongeveer tezelfder tijd is een pu blicatie over zuigelingenscorbuut verschenen waaruit te leren viel, dat ook deze stoornis toch niet zo bij zonder zeldzaam is als veelal wordt verondersteld. Het betreft dan babies, die met moedermelk of met de fles worden grootgebracht zonder dat er op ge let wordt of het kind wel toevoe ging van vers vruchtensap en van groenten krijgt. Dergelijke patiëntjes zijn zeer huilerig, veelal ook koortsig, ze ver tonen bloedingen in huid en tand vlees. Wordt de juiste diagnose ge steld, dan is door toediening van ascorbinezuur snel verbetering te krijgen, evenals bij volwassen scor- buutlijders. Hypovilaminosc Zeer veel vaker komt het uoor, dat grote en kleine mensen verkeren in een toestand, die wel niet zo alar merend. is als by de echte scorbunt, maar die toch grote bezwaren mee brengt. Die. toestand wordt aangeduid met de naam hrjpovitamhwse C. Er be staat hierbij geen volledig gebrek aan dit vitamine, doch er is een ge deeltelijk gebrek: een tekort. Kinderen die hieraan lijden staan waarschijnlijk meer dan anderen bloot aan tandbederf (cariës). Bij beenbreuken en verwondingen treedt met zulk een vitaminetekort moeilijker genezing op dan wanneer in het lichaam voldoende vitamine C aanwezig is. Met het voedsel De mens, de aap en het Guinese biggetje zijn wezens, die wat betreft de voorziening met vitamine C ge heel afhankelijk zijn iwn hun voe ding: zij kunnen het niet zelf ver vaardigen, zoals vele dieren dat ver mogen. De mens verkrijgt zijn vitamine C door alle eetwaar die van de groen tewinkel afkomstig is: groenten, fruit en aardappelen, in het bijzon der nieuwe aardappelen Dr. Alfreda Briedé. FEUILLETON 21 's Middags belde Gert naar Am sterdam, maar daar had men nog weinig nieuws. Daarna ging hij met Stegeman naar de bank, liet het kistje mot juwelen halen en reed er mee naar Enschedé. Bij een juwe lier stopte 'hij en d's heide mannen gingen de zaak binnen. Gert legiti meerde zich en opende het kistje. „Meneer, u bent waarschijnlijk ex pert; in ieder geval zult u er meer verstand van .hebben dan wij. Wilt u eens kij'ken, of een en ander echt is, en als hét .mogelijk is een waarde ervan schatten?" De man keek wantrouwend. „Is het. van diefstal afkomstig?" Gert lachte. „Zeer 'beslist niet. La ten we zeggen, 'dat het verloren is. Om bepaalde redenen, die voor u van minder belang zijn, is het voor ons wenselijk te wsten, of het alle maal echt is, dan wel imitaties". De man keek even in heit kistje en zei: „Wilt u even meegaan naar m'n kantoor? Daar kan ik het dan rustig bekijken". Gert Hoolwerf en zijn collega Ste geman zaten een kwartiertje in een modern ingericht 'kantoortje en ke ken onafgebroken naar de juwelier, die manipuleerde met loep, toets steen en 'nog een paar andere voor werpen, die ze niet konden thuis brengen. En toen het kwartiertje om was, dee.d de juwelier alles weer in hel kistje en keek de beide politie mannen aan, „Meneer, dit alles ver tegenwoordigt een waarde van naar ruwe schatting dertigduizend gulden. De parels, de colliers, de ringen, ze zijn allemaal echt. De diamanten in Hi? 'hangt eveneens. En hel steentje in dit collier is een opaal, eveneens zo zuiver als het zuiverste edelge steente". „U bent er dus beslist van over tuigd, dot. er in 'het geheel geen na maak bij zit". Nederlandse studenten in Djakarta DJAKARTA, 5-8. De groep van 38 Nederlandse studenten die zaterdag van Schiphol naar Indonesië is ver trokken is zondagavond op het vliegveld van Djakarta aangekomen. Zij werden daar verwelkomd door de heer Bambang Kushodadi, voor zitter van de Indonesische studen tenfederatie, die de hoop uitsprak dat het bezoek zou leiden tot een beter begrip over Indonesië en de Indonesische revolutie. De leider van de groep, mr, J. N. Schotten, zei 'dait vriendschap en samenwer king tussen landen alleen kunnen bestaan cp 'basis van wederzijds be grip. Da Nederlandse studenten zullen onder meer de onafhankelijkheids- feesten op 17 augustus in het Mer- dekapaleis in Djakarta bijwonen. „Zeer beslist niet, mijne heren". „Enlaten we zeggenmen 'leemt er mee bij u en vraagt het te kopen. Wat gaat u dan bieden?" De juwelier fronste zijn wenk brauwen. „Mijne heren, ik heb aan uw verzoek voldaan: ik heb gecon troleerd of er namaak bij zit en dal is ndet het geval. Ik heb de waarde gesdhat, zo goed en zo kwaad als dat in zo'n korte spanne tij'ds gaat, de huidige marktprijzen in aanmerking nemende en ik heb u het bedrag ge noemd. Welke prijs ik 'bied, als ik iets ga kopen, het spijt me, maar dat is mijn zaak. Ik treed hierover niet in bijzonderheden". Gert 'knikte begrijpend. „Uitste kend, mijnheer. We willen niet in discreet zijn. Als er kosten aan ver bonden zijn, aan uw expertise zal ik maar zeggen, wilt u daru een nota zenden aan de gemeentepolitie van Dorringen? Ik zal ei- voor zorgdra gen, dat uw nota gehonoreerd wordt". Op de terugweg naar Dorringen vroeg Stegeman: „Wat had je ermee voor?" Gert tuurde op de lange, witte weg. „Dat weet i'k nog niet. Het was vanmiddag zo maar een ingeving van me. Nu ik de werkelijke waarde weet, is 'er een nieuw vraagstuk bij gekomen, want wat bewoog de oude vrouw om zo'n kapitaal mee te ne men naar Oorringen? Als ze daar een weekeind gaat logeren bij fami lie? Bang voor diefstal? Maar er zijn toCh banken, waar je zoiets in een kluis kunt laten opbergen? Daar zit het zo veilig als het maar kan". „Ik hou 's nachls geen oog d'iöhl kunnen doen, als ik voor zo'n kapi taal aan spullen in huis 'had. In een gr woon ijzeren iöistje". Hoolwerf lachte. „Kom, kom. een agent van politie bang voor inbre kers? Die lui kijken wel uit om in I Toegang vrij i HAYWARDS HEATH, 5-8. De bewoners van een splinter- i nieuw huis in zuid-Engeland hebben van de autoriteiten opdracht gekregen, hun voor- deur dag en nacht open te la- ten en voorbijgangers onge- 4 hinderd door hun woning en 4 I achtertuintje te laten wande- 4 len. De reden voor deze zon- derlinge maatregel? Het huis 4 is over een openbaar voetpad 4 gebouwd. Het gemeentebe- 4 stuur dat verantwoordelijk is 4 voor de opdracht heeft gezegd, 4 dat deze moeilijke situatie pas 4 kan worden opgeheven als de 4 officiële goedkeuring voor hel 4 omleggen van hel voetpad is 4 4 afgekomen. Hiermee zal de 4 4 nodige haast worden gemaakt, 4 4 zo werd meegedeeld4 door Frank van Falckenoort het hol van de leeuw 'te komen". „Allemaal goed en wel, maar ik borg het secuur weg". „Tja, dat doet ieder verstandig mens. Waaruit we dus moeten op maken, dat tante Anne geen ver standig mens was. Of een mens, die op de een of andere manier in pa niek is geraakt en dan gaan de men sen soms gekke dingen doen. Nou, we zullen 'het maar weer netjes op bergen in de Dorringse bankkluis. Kunnen jij en ik rustig slapen". Die avond maakte Jan Gillissen zij<n opwachting in 'huize Hoolwerf. Cobie dee'd hem open, nam z'n jas in ontvangst en ging hem voor naai de kamer, waar Gert en Grada van Andel zaten. Het meisje stond op en keek hem onderzoekend aan. Gert stelde voor: „Dit is de pleegdochter van tante Anne: Grada van Andel. En dit hier is haar neef: Jan Gillis sen". Grada stak een hand uit en begon vormelijk„Hoe maakt u het?" Maar Jan Gillissen schudde zijn hoofd en liep op het meisje toe, leg de zijn arm om haar schouders en zei: „Laten we hier maar geen to neelopvoering geven, Grada. Me neer de rechercheur komt er toch achter, da't we elkaar al jaren ken nen, ai is het dan in het geheim en r medeweten van tante Anne". Gert zat op een laag stoeltje en kc-e'k van de jongen naar het meisje en van het meisje naar de .bezoeker. Toen schoot 'hij in een (gulle lach. „Zo'n stol bedriegers! Kennen elkaar al jaren en als je ze een vraag stelt, i m geven ze ontwijkende antwoor den. Nou, ondeugden, ga dan maar - .en. Dan hoef ik verder ook niets r-crr (c zeggen. Cobie, doe je mond dicht. kind. Anders waaien we alle maal weg van de tocht". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 4