DE ZIERIKZEESCHE COURANT GROTE DRIE ONDERTEKENEN HET KERNSTOPVERDRAG Ministers van V.S. en Engeland bij Chroesjtsjov Landing op Haïti? Noodweer in de Pyreneeën Komkommerstop vrijwel opgeheven De Westduitse strijdkrachten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsriug 6 augustus 1963 119e jaargang No. 19423 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Ongedacht campingfeest te Renesse BELANGRIJK MOMENT TE MOSKOU Windhoos in Groningen MOSKOU, 5-8. Premier Chroesjt sjov heeft maandag kort na de on dertekening van het kernstopver- drag op een grootse receptie in het Kremlin krachtig gepleit voor een niet- aanvalsverdrag tussen de N.A. V.O. en de landen van het War schaupact. In de St.-Catharinazaal van het Kremlin hadden de minis ters van buitenlandse zaken van de Sowjet-Unie, de V.S. en Groot-Brit- tannië een uur tevoren tijdens een historische plechtigheid hun hand tekening geplaatst onder het ak koord betreffende een verbod van kernproeven in de wereldruimte, in de dampkring en onder water. Do dag was begonnen met een reeks beleefdheidsbezoeken van V.N.-secretaris-generaal Oe Thant en de ministers Rusk en Home aan premier Ohroesjtsjov en minister Gromiko. Verwacht wordt, dat de ministers Rusk, Home en Gromiko dinsdag het vraagstuk van een ndet-'aanvals- verdrag en andere kwesties zullen aansnijden. Oe Thant heeft maan dag verklaard, dat Oost en West naar zijn mening nu moeten gaan onderhandelen over een akkoord ter voorkoming' van de verspreiding van kernwapens, over de vernieti ging van de middelen voor het ver voer van deze wapens, maatregelen om verrassingsaanvallen tegen te gaan, een verbod op ihet gebruik van kernwapens 'in een oorlog en de in stelling van kernwapenvrije zones. Hartelijk en voorzichtig Hoewel de sfeer in 'het Kremlin maandag bijzonder hartelijk was, waren de vertegenwoordigers van de drie mogendlheden in 'hun toe spraken vrij voorzichtig en wezen zij er op, dat d/it verdrag nog maar „een eerste stap 'is". Minister Rusk en premier Chroesjt- sjov vonden dat er geen reden is voor overdreven optimisme omdat er nog geen sprake is van ontwape ning, vernietiging van voorraden kernwapens of zelfs maar vermin dering van het gevaar van een kern oorlog. Lord Home achtte de verwachtin gen van thang gerechtvaardigd, maar meende dat de verwezenlij king daarvan wel geruime tijd in beslag zou nemen. Volgens minister Gromiko tenslotte 'kan dit verdrag leiden tot oplossing van andere, nog belangrijker, vraagstukken, zoals dht van de ontwapening. Men verwacht niet, dat Rusk en lord Home lang in de Russische ■hoofdstad zullen blijven. Lord Home zal waarschijnlijk donderdag uit de Sowjet-Unie vertrekken en minis ter Rusk vrij'dagavond. De Ameri kaanse minister zal echter eerst nog een bezoek brengen aan Leningrad en daarna aan de Zwarte Zee pre mier Ohroesjtsjov 'in diens vakan tieverblijf ontmoeten. MOSKOU, 5-8. De ministers van buitenlandse zaken van de Ver enigde Staten en Engeland, die in Moskou zfjn voor de ondertekening van het beperkte kernstopverdrag, hebben maandagochtend een bezoek gebracht aan premier Chroesjtsjov. De Britse minister lord Home overhandigde de Russische eerste minister 'hierbij een brief van pre mier MacMillan. Ook 'secretaris generaal der Verenigde Naties Oe Thant bracht maandagochtend een kort 'bezoek aan Ohroesjtsjov. De ontmoetingen tussen Ohroesjtsjov en de bezoekende ministers verliepen in een bijzonder vriendschappelijke sfeer. In een na afloop van 'het on derhoud verstrekt communiqué werd gezegd, dat bij het gesprek, waarbij ook minister Gromyko aan wezig was, aangelegenheden van wederzijds belang op een openhar tige en vriendschappelijke manier besproken waren. West-Duitsland ondertekent A-stop-verdrag nog niet BONN, 5-8. De Westduitse rege ring heeft besloten nog niet toe te treden tot het in Moskou tussen Rusland, de V.S. en Engeland geslo ten kernstopverdrag. Ze wil afwachten hoe de peilingen van de V.S. en Engeland in Moskou verder verlopen. Voorts wil Bonn graag van de V.S. en Engeland schriftelijke waarborgen hebben te gen misbruik van het verdrag door Moskou of de Oostduitse regering. Eerst als 'het resultaat van de pei lingen 'bekend is en de V.S. de ver langde waarborgen hebben gegeven, zal de Westduitse regering de kwes tie van de ondertekening van het kernstopverdrag opnieuw bestude ren. Het standpunt van de West- WASHINGTON, 5-8. Naar de Amerikaanse cmroepmaatsohappij „National Broadcasting Company" (NBC) in betrouwbare kringen van Haitiaanse ballingen heeft vernomen zijn 300 goed bewapende ballingen op Haiti geland. Het Amerikaanse m:nisterie van buitenlandse zaken verklaarde maandag dit bericht niet le kunnen bevestigen. duitse regering werd maandag in Bonn bekend na een onderhoud tus sen bondskanselier Adenauer en de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, die op verzoek van Adenauer zijn terugkeer naar de V.S. 'had uitgesteld. Nederlander maakt Swahili-woorden BEN HAAG, 6-8. Het Swahili, de officiële voertaal van Tanganyika, heeft er nieuwe woorden bijgekre- gen. Zij zijn gecreëerd door de Ne derlander dr. Jan Knappert. Dr. Knappert is verbonden aan het Makerere universiteitscollege en ere- secretaris van het Oost-Afrikaanse Swahili-comité. Hij heeft zich lange tijd gespecialiseerd in de Bantoe talen. Bij het invoeren van het Swahili in de geloofsverkondiging hebben missionarissen hulp gekregen van dr. Knappert voor het maken van nieuwe woorden. Het secretariaat van het aartsbisdom Dar-Es-Salaam heeft de missionarissen een woordenlijst ter hand gesteld, die dr. Knappert maakte voor de verschillende in het Swahili niet bestaande woorden. Mosselfeest le Zierikzee Des middags ibood de Sow jet-Rus sische regering haar 'gasten een lunch aan, waaraan van westelijke zijde de Amerikaanse en Britse mi- nisters van 'buitenlandse zaken, als mede secretaris-generaal Oe Thant aanzaten. Namens de Sowjet-Unie waren aanwezig premier Chroesjt sjov, president Brezjnev en een aan tal ministers en partijfunktionaris- sen. PAU, 6-8. Boven |de Pyreneeën heeft het maandagmiddag op ver scheidene plaatsen zwaar geonweerd met tropische regenbuien vergezeld van hagel. Het station van Hendaye, laagge legen gedeelten en grotten l'iepen onder water. Op verscheidene kam peerterreinen werden tenten ver hield. Er waxen geen persoonlijke ongelukken. Vooral Salies-de-Bem heeft veel van de hagel ite lijden ge had. Er vielen hagelstenen ter grootte van duiveneieren, die in een kwartier tijd grote schade aanricht ten aan huizen, de glazen kassen en de aanplant. DEN HAAG, 5-8. Het ministerie van landbouw heeft medegedeeld, definitief bericht te hebben ontvan gen dat dinsdag in de Duitse „Buh- desanzeiger" de publikatie zal wor den opgenomen betreffende herope ning van de Duitse grens, met in gang van morgen twaalf uur, voor een bepaalde categorie komkom mers. Negentig, zo niet negenenne gentig procent van de Nederlandse komkommers vallen onder deze ca tegorie. Het produktsdhap voor .groenten en fruit zal van dinsdag af weer uitvoermachtigingen verstrekken. De invoerstop is zaterdag 27 juli ingegaan en heeft dus een week en twee d'agen geduurd. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen schat, dat in die tijd op de Neder landse veilingen vijf miljoen kom kommers zijn doorgedraaid, waar van vier miljoen in de afgelopen week. WASHINGTON, 5-8. Volgens de „Washington Post" is in de Sowjet- Unie een intensieve campagne gaan. de om de strijdkrachten anti-Chi- nese denkbeelden bij te brengen. Deze actie zou in het bijzonder be trekking hebben op garnizoenen aan de grens met communistisch China. Tot de jongste verscherping van het Russxsch-Ghinese ideologische geschil kregen de Sowj et-militairen in Centraal-Azië en het Verre Oos ten steeds 'te horen, dat het hun ta'ak was de Chinezen te helpen, als deze zoud'en worden aangevallen door die ^imperialisten". Nu zou hun worden verteld', dat Peking de Rus sische hulp versmaadt, de commu nistische 'beweging ondergraaft en oproept tot omverwerping van het EUROPESE GELDEENHEID PARIJS, 5-8. Ter gelegenheid van een tentoonstelling over geld heeft de gemeenteraad van de Franse stad Saint-Sa- vin (Vienne) een motie aange nomen over de schepping van een gemeenschappelijke Euro pese geldeenheid, de „Euror", in het kader van de Europese Economische Gemeenschap. In een iveek tyds hebben 500 personen hun naam geplaatst op een intekenlijst ten gunste van hel idee, terwijl verder ruim 400 brieven en telegram men zijn ontvangen. Talrijke Franse en buitenlandse per soonlijkheden gaan in begin sel akkoord met het voorstel. Premier Harold MacMillan van Engeland wordt dinsdagmiddag dn Helsinki verwacht voor een bezoek van Vier dagen, waarbij o.a. over handelsaangelegenheden zal worden gesproken, met name over de ver houding tussen Finland en de landen van de Europese vrijhandelsassoci atie (EVA). Schuman ernstig ziek Unicef-hulp Donderdag 8 augustus valt cr weer heel wal jolijt te Zierikzee le beleven. Op feestelijke wijze zal de opening van het mosselseizoen worden gevierd. De mosselprinses doet haar ronde door de stad, de vloot vaart uit en de bemanning zorgt voor een extra duit in het feestzakje. Dat gaat hen vlot af, getuige de pret op andere jaren. De foto roept de herinnering wakker aan hel feest op 10 augustus 1061. METZ, 5-8. Robert Sdhuiman, de 77-jarige oud-premier van Frank rijk en strijder voor de Europese eenheid, is ernstig ziek in zijn wo ning in Chazelles bij Metz. Een priester heeft hem maandag ochtend de laatste sacramenten der stervenden toegediend. Schuman heeft in het bijzonder geijverd voor de Europese Gemeen schap van Kolen en Staal, die een lange tijd bekend stond als „Schu- man-plan". Van november 1947 tot juli 1948 en gedurende vier dagen in september 1948 was hij eerste mi nister van Frankrijk. Van juli 1948 tot januari 1953 was Ihij onder meer minister van buitenlandse zaken. Schuman is ook voorzitter ge weest van de Europese parlemen taire vei-gadering. Hulp voor Skopje De Wereldraad van Kericen heeft op zijn leden een beroep 'gedaan minstens 500.000 dollar (1.8 miljoen gulden) bijeen te 'brengen voor ge- prefabriceerde huizen, een sdhoöl en twee kerken voor het door een aardbeving getroffen Skopje. voor Skopje gezag van Ohroesjtsjov. De laatste tijd zou een toenemend aantal hoge militaire functionarissen de grens- gamdzoenen bezoeken, aldus de Washington Post. DEN HAAG, 5-8. Een speciale vertegenwoordiger van het Kinder fonds der Verenigde Naties Unicef, de heer L. de Vermes, is in Joego slavië aangekomen om met de over heidsinstanties te overleggen op welke wijze doeltreffend hulp kan worden geboden aan de kinderen, die het slachtoffer zijn van de aard beving in Skopje. Bij de allereerste leniging van de directe nood door de verstrekking van de nodige levensmiddelen en goederen, is het nu noodzakelijk een hulpprogramma op te zetten voor hygiëne, gezondheidszorg voor moe der en kind, en de voorbereiding op het nieuwe schooljaar. Overvallers zitten vast ROTTERDAM, 5-8. In het Huis van Bewaring in Rotterdam zitten op het ogenblik de 24-jarige pomp bediende S. L. W. en zijn vriend Th. E. A. A. D., chauffeur van beroep, in afwachting van hun verdere lot. W. heeft bekend in de nacht van 20 op 21 juli j.l., onder bedreiging met een revolver de dienstdoende bediende van een benzinepomp in de Brielselaan in Rotterdam f 5.000, afhandig te hebben gemaakt en D. heeft toegegeven daarbij behulpzaam te zijn geweest en f 1.000,van de buit in zijn zak tc hebben gestoken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De leugen, die ons vleit drinken we met volle teugen, maar de waarheid, die ons bit- Ier valt, slechts druppelsgewijs W4 r UQT DE BIL7 Zaterdag is een windhoos over het plaatsje Holwierde in Groningen ge trokken. De boerderij „Bouwtenheerd" werd door de hoos zwaar beschadigd: er werd een „hap" uit het dak genomen van ca. 25 meter breedte. Ook wer den bij de boerderij enkele bomen uit de grond getrokken. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden guldens. Anti-Chinese beïnvloeding Sowjet-stiijdkrachten Noordelijke wind Verwachting lot woensdagavond: Half- tot zwaarbewolkt met plaat selijk een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind tussen noord er. noordwest. Vooral dn het binnenland koeler. 7 aug. Zon op 5.09, onder 20.21. Maan op 21.44, onder 7.19. 8 aug. Zon op 5.11, onder 20.20. Maan op 22.07, onder 8.39. Laatste kwartier: 12 aug. te 7.22. Hoogwaterstanden WASHINGTON, 5-8. De Ameri kaanse minister van defensie, Mc Namara, heeft maandagavond in Washington gezegd „zeer verheugd" te zijn over de manier waarop west- Duitsland zijn militaire kracht ver groot. McNamara zei ïdït na zijn terug keer uit west-Duitsland, waar hij een overeenkomst heeft getekend waarin west-Duifsland zich verbindt voor de komende twee belastingja ren ten 'bedrage van 1.300 miljoen dollar aan militaire uitrusting en diénsten te kopen. Bovendien is overeengekomen een Amerikaans- Duitse commissie voor logistiek in te sitel'len en gezamenlijk nieuwe wapens, waaronder tanks, te ont wikkelen. McNamara wees er op dat west- Duitsland zijn defensie-begroting de la'a'tste twee jaren met 40 procent heeft verhoogd. Speurtocht naar zwemmer DEN HAAG, 5-8. Maandagavond omstreeks zes uur hebben strandbe- zoëkers en politiepersoneel aan het Scheveningse strand een zwemmer waargenomen, die zeker 500 meter ver in zee zwom. Ondanks het feit dat de man zeer goed zwom en niets er op wees, dat de man in gevaar verkeerde, nam de politie geen risi co en roeide mét de tonvlet de zee op. De zwemmer was echter al te ver uit de kust. Hierop voer de red dingboot „Bran'daris" uit. Ook een M.L.D. vliegtuig van het Vliegveld Valkenburg steeg op om de zwem mer te zoeken. Tot de duisternis in viel is er naar de man gezocht, ech ter zonder resultaat. Buitenlandse studenten in Nederland OLDENZAAL, 5-8. In Oldenzaal verblijven op het moment 33 stu denten uit Afrikaanse, Aziatische en Latijns Amerikaanse landen, die on der auspiciën van de „World Allian ce for Students Corporation" een reis zullen malleen 'door enkele Weslt- europese landen. De jongelui stude- ren allen aan universiteiten in oost- Europa, ondier meer aan de univer siteit van Praag, Blgrad'o, Lvov en Moskou. Maandag biechten zij een bezoek aan Schoonöbeek. Hierna werden zij op het gemeentehuis van Oldenzaal door de burgemeester mr. L. de Vries, ontvangen. Vandaag (dinsdag) vertrekken zij raar Den Haag, van waaruit zij o.m. Amsterdam en Rotterdam zullen be zoeken. Na ons lartd zullen zij de gast zijn van de E.E.G. "in Brussel, de E.G. K.S. in Luxemburg, dc Unesco en de Franse regering in Parijs en van de Raad van Europa in Straatsburg. De reis wordt besloten met. een be zoek aan west- en oost-Bcrlijn. ZIERIKZEE: 7 aug. 8 aug. 4.55 v.m. 5.33 v.m. 16.56 n.m. 17.33 n.m. BROUWERSHAVEN 7 aug. 4.16 v.m. 16.39 n.m. 8 aug. 4.56 v.m. 17.20 n.m. WESTERSCHOUWEN 7 aug. 3.27 v.m. 15.34 n.m. 8 aug. 4.07 v.m. 16.13 n.m. Springtij: 7 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressiegebied boven de Noordzee verwijderde zich in noor delijke richting en vulde op. Een vol gend storingsgebied bereikte zuid- Frankrijk en gaf daar, als ook in noord-Spanje, opnieuw aanleiding tot onweer en zware regenval. Som mige plaatsen meldden weer meer dan 55 rrxm. Dit storingsgebied zaï waarschijnlijk via de Alpen naar zuid-Duitsland trekken. Daar tege lijkertijd een rug van hoge lucht druk zich van de oceaan over de Britse eilanden uitbreidt, zullen de winden morgen bij ons iets toenemen uit noordelijke richtingen. Er is daar bij nog een kans op enkele regen- of onweersbuien, in hoofdzaak in de oostelijke provincies. De temperatu ren zullen geen verdere stijgingen ondergaan. Internationaal schuttersfestijn HELDEN, 5-8. Ter gelegenheid van het 400-jarig bestaart van het gilde Sint Lambertus te Helden zal op 18 augustus in Helden een grote intemaifionale schuttersparade wor den gehouden. Hieraan zuilen meer dan veertig schuttersgilden uit Noord-Brabant, Nederlands en Belgisch Limburg en uit Rijnland deelnemen. Dit zal de eerste officiële wapenschouw zijn van de in mei jl. te Aken opgerichte internationale schuttersgemeensdhap waarbij schuttersfedei-aties uit west- Duitsland, oost-België en Nederland zijn aangesloten. De commissaris dei- koningin 'in Limburg, mr. dr. F. Houben, za'1 de internationale sehut- terspai-ade 18 augustus officieel openen. Schilderijtje bleek een Maris GIETHOORN, 5-8. De echtgenoot van de in Giethoorn woonachtige actrice Andrea Domburg, de heer F. PoSthuma de Boer, 'die naast de mu ziek ook de. sohi'ldei-kunst beoefent, werkte vorige week in Urk, toen de heer H. Hakvoort, oud-kapitein van de Urlcer bootd'ienst, hem een uit. een erfenis verkregen schilderijtje toon'de. De heer Posthuma de Boer meende in het sdhilderij, dat een Qhristuskop voorstelt, een wei-k van de sdhllder Maltthijs Maris te her kennen. Hij ging ermee naar dr. Hannema, voormalig conservator van het «Booymans-van Beuningen- muscum 'in Rotterdam. Deze beves tigde het vermoeden van de heer Posthuma de Boer. De Urker oud kapitein weet zich thans eigenaar van een 'kostbaar schilderij, dat ze ker enige duizenden guldens waard

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1