De heer C. Postma - publicist van formaat - komt naar Zierikzee Rusk en Lord Home te Moskou Negers ontvoerden blanke vrouw Schot op soldaat was dodelijk De Y.S. en de E.E.G. De ramp in Skopje Weer stak monnik zich in brand Geen V.S.-wapens voor Zuid-Afrika Terug uit Skopje Atheïsme in de V.S. De Brusselse duiven ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 augustus 1963 No. 19122 De nieuwe archivaris ZIERIKZEE, 3—8. De komst van de nieuwe archivaris der gemeente Zierikzee (hy werd vorige week met algemene stemmen door de raad be noemd), de heer C. Postma te Vlaar- dingen, betekent voor de stad een belangrijke aanwinst, want de heer Postma is een wetenschappelijk ge vormd man, met een intense belang stelling voor en kennis van de histo rie. Op dit punt heeft hij te Vlaar- dingen, waar hij in 1953 werd be noemd, zijn sporen meer dan ver diend. De heer Postma is een publi cist van formaat en zonder twijfel zal hij te Zierikzee belangrijk werk kunnen doen en schatgraver zijn in het roemruchte verleden van deze oude stad. De heer Postma stamt oorspronke lijk uit Leiden, waar hij in 1921 ge boren werd. Na zijn basisopleiding deed hij een belangrijke ervaring op o.a. door zijn werk op het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. Daarnaast ontwikkelde hij een brede historische belangstelling, die tot uitdrukking kwam in een boekwerk van zijn hand: „Het leven van prins Frederik der Ne derlanden" (1797-1881). Aan het schrijven van dit boek ging een uitvoerige bronnenstudie vooraf, o.a. in de archieven van de Nederlandse vrijmetselarij, waarvan prins Frederik grootmeester is ge weest. Van de hand van de heer Postma verscheen ook een bewerking van de reeks: „Tegenwoordige staat van Holland" van de hand van de in 1705 te Utrecht geboren Isaak Tirion. Onder de titel: „Holland in vroeger tijd" zijn de eerste drie delen van de bewerking van de pers gekomen. Andere publikaties Ook over Vlaardingen publiceerde de heer Postma. Behalve losse arti kelen is ter plaatse bekend geworden „Herinneringen van een schoolmees ter", verschenen in 1955, dat jeugd herinneringen bevat van Hugo Wei- MOSKOU, 4-8. De ministers van buitenlandse zaken van de V.S. en Engeland, Rusk en lord Home, hebben zondag uitvoerig van ge dachten gewisseld in Moskou, waar zjj maandag het verdrag voor een gedeeltelijk verbod op het nemen van proeven met kernwapens zul len tekenen. Op de tweede dag van hun ver blijf in de Sowjet-hoofdstad zaten zij 's middags aan bij een lunch die de Britse ambassadeur, sir Hum phry Trevelyan, hun aanbood. In de avond was de Amerikaanse ambas sadeur, Foy Hohler, aan het diner hun gastheer. Inmiddels kwamen zondagmiddag öecretarafe-gfcneraal Oe Thant van de V.N. en de directeur-generaal van de Unesco, Rene Ma'heu, in Mos kou aan. GARY (Indiana), 4-8. Vijf negers hebben zondag de 22-jarige Mary He len Taylor, die met haar vriend Do nald Ingram op weg was van Cleve land naar Chicago, ontvoerd. Drie van de vijf negers vergrepen zich aan het meisje. De vijf mannen, die met messen gewapend waren, overvielen het paar tijdens een rust pauze aan de kant van de weg. In gram werd gebonden. Hij kon nadat hij zich had weten te bevrijden via een naburige boerderij de politie alarmeren, die onmiddellijk een grootscheepse speur jacht inzette. De auto met de negers werd spoedig ge vonden. Drie mannen werden onmid dellijk gearresteerd, de anderen wis ten te ontvluchten. Een van hen werd later in een rivier gevonden. Hij zei dat zijn vriend inmiddels was verdronken. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amersfoort (vac. dr. A. Steenbeek) (toez.): dr. B. Maar- singh, Soest. Aangenomen naar Rotterdam- Charlois (vac. E. C. B. Kok) (toez.): J. van Vliet, Domburg. Bedankt voor Arnemuiden, Lange- rak, Leerbroek en Ter Aa (U.): J. Bogaards, kand. te Baambrugge. Geref. Kerken Beroepen te Den Burg op Texel: P. Uildam, Doesburg; te Oosterend (Fr.): R. Pluim, kand. te Meppel; te Sint Anna Parochie: J. W. de Roo, Sellingen; te Kapelle-Biezelinge: E. C. Kim, Reitsum (Fr.). Aangenomen naar Utrecht-noord: N. W. van der Hout, Hazerswoude, die bedankte voor Vroomshoop; naar Rilland-Bath: D. Sloot, kand. te Am sterdam, die bedankte voor Drijber en voor Nieuwveen-Zevenhoven. Bedankt voor Katwijk aan Zee: A. F. Goedendorp, Nieuwdorp (Zld.). Chr. Geref. Kerken Bedankt voor London en Mitchell (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church): T. Harder, Kornhorn. Geref. Gemeenten Bedankt voor Lethbridge (Albex*ta, Canada): C. Hegeman, Sioux Center (Iowa, U.S.A.), (voorheen te Gene- muiden)'. land. Het bekendst echter is gewor den zijn: „Korte geschiedenis van Vlaardingen", in 1958 verschenen. Ter plaatse was de heer Postma een aktief lid van de stedelijke com missie voor Beeldende Kunst en uit hoofde daarvan belast met de orga nisatie van tal van exposities. Heel nauw was de heer Postma betrokken bij de opzet van het Visserijmuseum te Vlaardingen en van het gemeen temuseum was hij één der belang rijkste promotors. Spijtig voor Vlaardingen en be trokkene (maar gelukkig voor Zie rikzee), heeft de heer Postma ter plaatse enkele minder prettige erva ringen opgedaan, die in feite neerko men op miskenning van zijn werk. Zo werd zonder verder in details te treden deze eminente publicist o.m. gepasseerd toen het er om ging een werkje te schrijven over de ge schiedenis van het Vlaardingse stad huis. Deze teleurstelling zal stellig zijn lonken naar het archivaat van Zierikzee hebben beïnvloed. Velen in Vlaardingen wensen Zierikzee geluk om zijn keus en benijden Schouwen- Duivelands centrumgemeente, die 'n waardig opvolger krijgt van de heer P. van Beveren. Laatstgenoemde zal straks van een welverdiende rust gaan genieten. Grote toename vreemdelingenverkeer in de Westhoek WESTERSCHOUWEN, 3-8. In het topseizoen houdt de gemeente al enige jaren een vrij nauwkeurige telling der zomergasten, teneinde een overzicht te krijgen hoe de aantallen zich gaan ontwikkelen. Ook dit jaar is deze telling weer geschied en wel op 31 juli. Vorig jaar gebeurde dit op 1 aug. 1962, zodat de vergelijking met 1962 niet uiteenloopt. Op 31 juli werden niet minder dan 18615 zomergasten geteld, verdeeld over de vijf kernen. In 1962, op 1 augustus bedroeg dit aantal 16152 personen. Aidtis een toename met bijna 2500 personen of 15 procent. Van deze 15 pet. toename gingen de kampeerbedrijven met 15 pet. strijken. De toename was groter bij de Nederlanders (27 pet.), dan bij de buitenlanders (19 pet.). Het aantal Nederlanders, niet ver blijvend© in hotels, pensions of zo merhuizen bedroeg, verdeeld over Liever naar de bayes De 5O-jarige Amerikaan Ro bert Blair, die 35 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht tras vrijdag weer op de plaats waar hij het liefst toil zijn - in de gevangenis. Blair, die kortgeleden uit de gevangenis was ontslagen, wilde zo dol graag terug dat hij in Chico, California, een auto stal en er mee naar Oklahoma City reed. Daar ging hij op zoek naar een politiebureau, en toen hij dat niet zo snel kon vinden stapte hij het plaatselijke F.B.I.-bu- reau maar binnen. Donderdag werd hij tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld. Opge lucht zei Blair dat hij zo ge wend was, dat het leven voor hem geregeld werd, dat hij niet anders meer zou willen. Militaire oefening in V.S. begon slecht SPARTANBURG, 5-8. Een groot scheepse Amerikaanse militaire oefening die twee weken zal duren, is zondag niet zo gelukkig begon nen. Op grote schaal kwamen 'bij Spar tanburg dn de staat Zuid-Carolina militairen, jeeps, vrachtauto's en ar tilleriestukken) aan valschermen naar beneden. Door een verkeerde berekening kwam een deel van het materiëel terecht in een gebied waar hoge militaire leiders, burger lijke autoriteiten en jeurnalisten de oefening gadesloegen. Deze toe schouwers moesten rennen voor hun leven, te meer daar enkele zware stukken losraakten van hun para chute en ongeremd naar beneden sloegen, temidden van de tribunes en geparkeerde auto's en hefschroef- vliegtudgen. General Paul Adams, de leider van het Amerikaanse strategische commando, noemde het verloop van de oefening „onbevredigend". DEN HAAG, 5-8. De soldaat Vis ser uit Oud-Beijerlanri, die vorige week hij het verlaten van de Van der Pa lm-kazerne in Bussum ern stig gewond werd, is in de nacht van zondag op mandaga om 'half één overleden. Visser werd door een kogel in de lies gdtroffen, toen de op wacht staande soldaat op zijn benen richtte na een waarschuwingsschot. In Zuid-Tyrol, het Noord-Itali aanse gebied waar de Duitsspreken de bevolking een grotere autonomie wenst, zijn zondag 'drie sabotage-da- den gepleegd, waarbij twee perso nen werden gewond. GEMEENTE BRUINISSE Burgerlijke Stand en loop der bevolking over juli 1963 Geboren: 7: Theunis, z. van Din- geman de Ronde en Marie Hogerhei- de; 15: Johannes, z. van Cornelis Bal en Marina de Waal. Overleden: 27: Adriana van den Ouden, 66 jaar, echtgenote van Jan Verwijs. Ingekomen: Anke Loeve uit Lei den; Christian H. Suzanne uit Rot terdam; Lena T. Boender (echtgenote van C. M. Faasse) uit Andel; C. J. Huissoon en echtgenote uit Kort gene. de kernen Haamstede, Burgh en Westenschouwen en de kernen Re- nesse, Noordwelle e.o. i-esp. 5216 en 5061, het aantal buitenlandei's resp. 813 en 2155. Deze buitenlanders be staan voornamelijk uit Duitsei's, daarna volgende Belgen en voorts in kleine aantal Zwitsers, Engelsen en Zweden. Bij de gi*oep hotels werd ogen schijnlijk een terugggang geconsta- teei'd. Een van de nieuwe grotere hotels was nl. in 1962 ingericht voor opname van grotere groepen Duitse kinderen. Thans woi'dt dit hotel nor maal voor hotelgasten geëxploiteei'd. Voor <Je eerste maal vond alleen nog maar op de kampeerbedrijven een telling plaats van het anatal auto's. Dit aantal bedroeg ruim 2100 auto's of een gemiddelde van 1 auto per 6 kampeerders. Hieronder volgt een samenvatting van de voornaamste cijfers, met tus sen haakjes de cijfers van 1962. In kamphuisjes, tenten, caravans en kamphuizen: Nederlanders 10277 (8048, buitenlanders 2751 (2318), to taal 13028 (10366). Hotëls en pensions: Nederlanders 346 (303, buitenlanders 217 (523), to taal 563 (826). Zomerhuizen, gemeub. woningen en familiebezoek (geraamd): totaal 5024 (4960). Totaal -wordt dit: 18615 (16152). Fatale zwavelbron ROME, 4-8. lm Tivoll, twintig ki lometer van Rome, zijn zondag vijf mannen in 'een afwateringskanaal van de geneeskrachtige zwavelhou dende bronnen in die plaats ver dronken. Het is verboden in het af wateringskanaal te ibaden. Een aan tal jongens speelde met een bal, die in het water raakte. Een 24-jarige Romein wilde de bal pakken, maar verloor het bewustzijn door de dam pen', die uit het water opstegen. Vier andere sprongen in het water om 'hem te redden en stierven eveneens. De Eiger bedwangen KLEINE SCHEIDEGG, 3-8. De 29- jarige Zwitser Michel Darbellay heeft zaterdagmorgen om even na acht uur de top bereikt van de Eiger in het Berner Obei'land. Hij is tevens de eerste die erin geslaagd is op eigen kracht via de gevaarlijke noordelijke helling de Eiger te bedwingen. Dar bellay was om twee uur 's nachts met zijn „eindspurt" begonnen. De misdaad in de V.S. WASHINGTON, 4-8. Het Ameri kaanse federale bureau onderzoek (F.B.I.) is een organisatie op het spoor gekomen die een groot deel van de misdadige activiteit dn de V.S. schijnt te beheersen, aldus een woordvoerder van het ministerie van justitie. De zaak is aan het rollen gebracht door een 60-jarige gevangene, Jo seph ValaChi, die een straf van 20 jaar uitzit wegens handel in verdo vende middelen. De man, een in de V.S. géboren zoon van Italiaanse landverhuizers, begon met te vertel len dat hij te Atlanta een medege vangene om het leven had gebracht. Daarna onthulde hij bijzonderheden over een onderwei'eldorganisaitie, ge naamd „Cosa Nostra" (Onze Zaak) en geleid door een „commissie". De ze commissie zou „concessies" op het gebied van de handel in verdo vende middelen, gokken en ontucht uitgeven. „Unie van Oranjesteden" BREDA, 4-8. Mr. J. van der Hoe ven, particulier secretaris van de koningin heeft het patronage comité „Unie van Oranjesteden" te Breda namens de koningin meegedeeld', dat koningin Juliana hét besöhermvrou- weschap van de unie, die Orange (Franki'ijk), Dillenburg (Duitsland), Diest (België) en Breda (Nederland) omvat, wil aanvaarden. Het patro nagecomité had daartoe een verzoek ■tot de koningin gericht. Hare Ma jesteit zal zich bij de officiële be vestiging van deze unie op 31 augus tus in de Grote Kerk van Breda la ten vertegenwoordigen, omdat zij zelf op die dag verhinderd is. WASHINGTON, 3—8. Amerikaan se bestuursambtenaren hebben in Washington gezegd te verwachten dat de V.S. volgende weck vergel dingsmaatregelen tegen de Europese gemeenschappelijke markt bekend zullen maken als antwoord op de in- voerbclemmeringen voor Amerikaans pluimvee, tenztf de E.E.G. op het laatste ogenblik nog maatregelen treft om dc Amerikaanse aktic af tc wenden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Op 1 oktober a.s. zal de wet op de geneesmiddelen voorziening in werking treden. De uitvoeringsbesluiten en de noodza kelijke ministeriële beschikkingen zijn in het staatsblad en de staats courant van vrijdag 2 augustus ver sohenen. ASSEN. Het achttienjarige meisje E. J. van Leusen uit Assen, dat op woensdag 24 juli van huis was ge gaan en sindsdien spoorloos was, is inmiddels in Amstex-dam aangehou den. Ze verkeerde in goede welstand Het was bekend dat het meisje ken nissen in Amsterdam had. DORDRECHT. In het Hollandsch Diep is het stoffelijk overschot ge vonden van de vijftienjarige Frans Pelle uit Lage Zwaluwe, die bij de Moerdijkbrug is verdronken. SE VEN A AR. De negentienjarige J. Meeuwen uit Loo (gemeente Dui ven) is bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De jongen, die op de fiets reed, liet zich trekken door een bromfiets. Hij kwam daar bij te vallen en wei'd oven-eden door een passei-ende pei'sonenauto. AMSTERDAM. De 21-jarige dienst plichtige sei'geant-fourier G. Milten burg uit Amsterdam is al veertien dagen zoek. In zwaarmoedige toe stand heeft hij 14 dagen geleden de ouderlijke woning in Amsterdam verlaten om terug te keren naar zijn onderdeel, dat sinds begin juli oefening boudt in 't Duitse plaatsje Hohne. Hij is daar evenwel niet aangekomen. DELFT. De politie heeft in een poldervaart onder Delft' het stoffe lijk overschot gevonden van de 55-jarige heer H. A. Adam (Delft), die sinds enige dagen werd vermist. MAASSLUIS. Sinds de 13-jarige Andries van' Dijk uit Rozenburg op 1 augustus 's avonds in het Brielse Meer was gaan zwemmen, wordt hij vermist. Een ongeluk woi'dt ge vreesd. DEN HAAG. Vluchtend na het aanbieden van een gestolen brom fiets is een vijftienjarige jongen in Den Haag in zijn zitvlak geschoten zonder dat hij daarvan iets bemerk te. TILBURG. In het St. Elisabeth- ziekenhuis in Tilburg is de 3-jarige Liesbeth van Boxtel uit Tilburg overleden. Het meisje werd ogen schijnlijk niet ernstig gewond toen ze, vlakbij de ouderlijke woning, bij het oversteken van de weg. tegen de zijkant van een passerende perso nenauto liep. ZEIST. De sinds maandagmorgen vermiste soldaat G. van der Kuil uit Austeriitz, die op die dag zijn leger onderdeel te Ede per bi-omfiets met onbekende bestemming verliet, is terecht. Hij' was, naar /hij' tegenover de mai-echaussee te Ede verklaarde, eeni beetje vakantie gaan houden in Valkenburg. ETTEN. De majoor der mariniei'S J. A. Verbunt uit Tilburg is op de rijksweg Etten-Bx-ed'a 'door het open staande schuifdaik van zijn auto ge slingerd. Hij belandde in een wei land en was ernstig gewond. De auto was de lucht ingevlogen en links van de rijbaan te pletter ge vallen. ZEIST. Bij het per fiets over steken van de Driebergseweg van de Heideweg naar de Bunzingland te Zeist is de 62-jarige 'landarbei der H. Jansen uit Driebergen door de pei'sonenauto van de 30-jarige J P. M. P. uit Odijk gegrepen. Hij overleed in het ziekenhuis. UTRECHT. In het kader van de actie „Wij en zij" van de Katholieke Arbeidersbeweging zal Verbondsbe- stuurder Jac. Alders in augustus en kele landen in Zuid-Amerika bezoe ken. Ook Bondsrepubliek heeft „zaak-dr. Ward" HAMBURG, 3-8. De Hamburgse politie ondervraagt op het ogenblik een 350 vrouwen en meisjes in ver band met een zedenschandaal, dat veel gelijkenis vertoont met de zaak- Ward. De 35-jarige fotograaf Wilfried Krüger is geaiTesteerd. Hij zou ze denmisdrijven hebben gepleegd. Hij had vrouwen en meisjes in de stra- ten van Hambui'g aangeklampt en hun een loopbaan als fotomodel in het vooruitzicht gesteld. Hij nam ze dan mee naar feestjes, waar hij „hen overhandigde" aan andere mannen. In het zakboekje van de fotograaf vond men de namen van rond drie honderd vrouwen. Tot heden hebben zes mensen aanklachten tegen K. in gediend. Nog hulp nodig DEN HAAG, 3-8. De ambassade van Joegoslavië in Den Haag - zo deelt zij mede - is zeer dankbaar ge troffen door de hulp die het Neder landse Rode Kruis, andere organisa ties en personen in Nedei'land zo on middellijk hebben geboden bij de catactrofale aardbeving die de hoofd stad van Macedonië, Skopje, op 25 juli heeft geti'offen. In verband met de talrijke aanbie dingen voor hulpvei'lening deelt de ambassade verder mede, dat men op dit ogenblik het meest behoefte heeft aan materiële hulp van alle aard, in het bijzonder aan hulp in de vorm van matex'iaal voor tijdelijke huis vesting van de slachtoffers. Het negermeisje Jacqueline Evans (midden) kreeg op de Hall High School in Little Rock onlangs een eervolle onderscheiding voor haar bijzonder goede vorderingen. De scholen in Little Rock, Arkansas, zijn sedert 1957 ook toegankelijk voor neger leerlingen. Nederland garandeert minimumprijzen bij fruitexport naar West-Duitsland DEN HAAG, 3-8. De Nederlandse regering heeft langs diplomatieke weg de Westduitse regering aange boden de inachtneming van vastge stelde minimumprijzen voor appelen, peren en tomaten uit Nederland te waarborgen. Op gi'ond van deze waarborg heeft Nederland aan West-Duitsland ver zocht bij een eventuele invoerstop de invoer van deze produkten uit ons land niet te schoi'sen of te vermin deren. De Europese Commissie is van deze stap op de hoogte gebracht. Zoals bekend heeft West-Duitsland bij de E.E.G. minimumprijzen gede poneerd voor appelen, peren en to maten en nog enkele andere tuin- bouwpi'odukten. Het meeste belang heeft Nederland bij genoemde drie produkten. SAIGON, 4-8 Zondag heeft een Boeddhistische monnik in Pan Thiet in Zuid-Vietnam, zelfmoord' gepleegd door zich met benzine te overgieten •en zichzelf daarna in brand te ste ken. Het wa® de tweede openbare zelfmoord van een monnik, die werd gepleegd' om de aandacht te vesti gen op een Boeddhistische campag ne tegen dé katholieke regering van president Ngo Diem. De monnik, diie zichzelf in brand stak, behoorde waarschijnlijk tot een groep monniken en nonnen, die sinds afgelopen dinsdag opeenvol gende hongerstakingen van 48 uur houden. Als begin van de periode waai-in eventueel een invoerstop voor appe len zal kunnen gelden is aanvanke lijk 1 september genoemd. Dat is nu vervroegd tot 15 augustus. NEW YORK, 3—8. In het debat over de apartheid in de Veiligheids- raad heeft de Amerikaan Stevenson het woord gevoerd. Stevenson zei, dat de Verenigde Staten tegen het einde van dit jaar iedere levering van wapens en militaire uitrusting aan Zuid-Afrika zullen beëindigen. Amerika blijft echter tegenstander van het nemen van sancties door de V.N. tegen Zuid-Afrika omdat het dergelijke maatregelen zowel juridi sch als politiek onjuist acht. Deze zouden namelijk de gehele bevolking van het land treffen. SCHIPHOL, 3—8. Om half vier is in de vorige nacht de 20-jarige Leid- se student Auke Boerema uit Dord recht in naar verhouding goede wel stand met een speciaal voor zieken- vex-voer ingericht „Dove"-vliegtuig van Martin's Air Charter op Schip hol aangekomen. Hij is voor zover tot nu toe bekend de enige Neder lander, die bij de aardbeving op vrij dag 26 juli j.l. in gevaar heeft ver- keei*d, doch naar thans is gebleken heeft hij daaxbij geen enkel extra letsel opgelopen. Dat hij uiterst vermoeid, wat zwak en met zijn arm in het gips op Schip hol arriveerde kon hij niet de aard beving verwijten, doch slechts een auto-ongeluk op woensdag 17 juli. BALTIMORE. 38. Mevrouw Ma- dalyn Murray, een 44-jarige Ameri kaanse die vorige maand een hard gevecht om godsdienst van openbare scholen te weren won heeft thans plannen voor een nationaal centrum voor atheïsten. Zij zal hierdoor nog wel meer moeilijkheden krijgen want sinds het Amerikaanse hooggerechtshof haar gelijk gaf en bepaalde dat het bidden van het Onze Vader en het lezen uit de bijbel op openbare scholen on- gi'ondwettig was zijn er stenen door de luiten van haar huis in Baltimo re gegooid, heeft men haar bloem bedden vertrapt, de banden van haar auto doorgesneden en haar onophou delijk des nachts opgebeld. Mevrouw MuiTay, die een 17-jarige zoon heeft die scholier is, begon het proces om uitgemaakt te krijgen of op openba re scholen gebeden en uit de bijbel gelezen mocht worden. De uitspraak van het hooggerechtshof is van ker- kelijke zijde scherp aangevallen. Mevrouw Murray, gestei-k]t door haar succes, is van oordeel dat de Amerikaanse atheïsten zich dienen te verenigen. Nederlands meisje in Engeland overvallen LONDEN, 3—8. Het 19-jarige Ne- derlandse meisje Beatrix Rietdijk, dat bij een gezin in de Britse plaats Stanmore (Middlesex) in betx-ekking is heeft een onaangenaam avontuur achter de rug. Zij was vrijdag alleen in het huis van haar werkgeefster die met vakantie is, toen er op de deur werd geklopt. Toen het meisje de deur opende drongen vier man nen naar binnen, een van hen had een kous over zijn hoofd getrokken. Een vijfde man klom door het keu- kem-aam. Terwijl een van hen de wacht hield doorzochten de overigen het huis. Voor hun vertrek bonden de mannen het meisje en sloten haar op. Zij slaagde er enige tijd later in zich te bevrijden, klom uit een raam en waai*schuwde de bui-en. Het is niet bekend of en wat er is ont vreemd. MARKTBERICHTEN Eierpryzen V.E.C.E. In de periode van 29 juli tot 3 augustus werd door de Coöperatieve In- en Verkoopeentrale voor Eiex-en. V.E.C.E.. uitbetaald f 1,67 per kg. Voor vuilschalige cn gewassen eie- ren werd 1 cent per stuk minder uit betaald. BRUSSEL. - In een al maanden voortslepende „koude oorlog" om de beste manier waarop men de duiven- plaag in Brussel zou kunnen oplos sen is een vreedzame oplossing ge vonden. Inplaats van de dieren te vergiftigen heeft het Brusselse ge meentebestuur de vereniging tot be- schex-ming van diex-en toestemming gegeven losvliegende duiven te van gen en hen naar de Antwerpse die rentuin te brengen. De hondei'den vogels bevuilen dei-mate de openba re gebouwen en bezienswaai-dighe- den dat het schoonhouden daax-van in de papieren ging lopen. Romaanse bouwkunst in Bourgondië ROTTERDAM. 3-8. Graaf de Crouy- Chanel, de Franse ambassadeur in ons land, heeft in het Bouwcentrum in Rotterdam met ztfn aanwezigheid het belang onderstreept van de foto tentoonstelling over Romaanse bouw kunst in Bourgondië, welke daar ge opend is. Deze tentoonstelling is samenge steld dooi- Abbé André Gauddllière, pastoor in Boy er dat in het gebied Saone et Loix-e ligt. Deze Fi'anse pas toor die zich ontpopte als een bui tengewoon knap fotograaf meent dat de verwevenheid van het christelijk geloof met de Romaanse kex-karchi- tectuur deze bouwkunst een zen dingskarakter geeft. Hij wil dit met zijn foto's uitdx-agen. De gx-ote i-ijkdom aan kerkelijke Romaanse bouwkunst in Boux-gondië acht hij vex-oox-zaakt door de ax-moe- de van zijn land. „In .andere rijkex-e stx-eken bouwde men fiieuwe kerken en brak men de oudj af. In Bour- gondië ontbx-ak daarvoor het geld en bleef de Romaanse bouwkunst ge spaard". Met ruim 300 foto's geeft pastoor Gaudilliéx-e een ovex-zicht van de rijke schatten die het Bourgondi sche land bezit. De tentoonstelling was eerder in het pi*ovinciaal museum voor kunst en oudheden Bonnefants in Maas tricht te zien. De Economische en Sociale Raad der Verenigde Naties heeft vx-ijdag met 17 stemmen voor en geen tegen een x-esolutie aangenomen, waarin secx-etaris-generaal Oe Thant wordt verzocht een internationaal onder zoek in te laten stellen naar de eco nomische gevolgen van ontwapening. Door sabotage is in Uruguay, elf kilometer van Montevideo, een trein vex-ongelukt. Er zijn 40 doden en meer dan 100 gewonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5