DE ONDERTEKENING VAN HET KERNSTOPVERDRAG Overeenstemming Maleise statenbond Noodweer teistert delen van Frankrijk „Taptoe Delft" (de tiende) van 29 augustus tot 6 september Ook buitenlanders kwamen om in Skopje DE VERDEDIGING VAN INDIA iannewekken 11Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman Ochlman. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Ex-ziekenhuis te Noordgoutve toch verpleeghuis Oe Thant wil nog verdere ontspanning ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Maandag 5 augustus 1963 119e jaargang No. 19422 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 SCHIPHOL. 4-8. Op doorreis van Londen naar Moskou, waar lig op uitnodiging van de Britse, Ameri kaanse en Russische regering maan dagmiddag om halt' vyf de plechtige endertekening gaat bijwonen van het afgesloten kernstopverdrag, heeft de secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, zondagocthend op Schiphol medegedeeld, dat h(j van de gelegen heid gebruik gaat maken om in de Russische hoofdstad maandag of zo dit beter uitkomt dinsdag met Chroesjtsjov en Gromyko overleg te plegen over verdere stappen ter ver mindering van het oorlogsgevaar. Hij noemde in dit .verband uit breiding van. 'het verbod voor kern proeven en algehele ontwapening. „Uiteraard zal ik me bij deze be sprekingen beperken tot de resolu ties, die de algemene vergadering heeft aangenomen. Nu het kernstop verdrag tot stand is gekomen en het psychologische klimaat zoveel is verbeterd, kunnen verdere nuttige stappen in dezelfde richting worden ondernomen, zonder dat de drie ver dragspartners daarvoor hun eigen strategie geweld moeten aandoen, hun politieke positie moeten onder- Jeugdconferentie in Aime Fnuik lui is AMSTERDAM. 3-8. De eerste in ternationale jeugdconferentie in het Anne Frank huis te Amsterdam, waaraan 34 jongeren van 17 tot 27 jaar uit Engeland (26), Duitsland (4). Nederland (3) en België (1) hebben deelgenomen, is een groot succes ge worden. „Het enthousiasme onder de deel- nemers was zo groot dat we besloten hebben van deze internationale jeugdconferenties een traditie te ma ken", zei de voorzitter van de Anne JFrank Stichting, rabbijn dr. J. Soe- tendorp, op een gehouden perscon ferentie. Romeinse pot teilbakkersoven HEERLEN. 3—8. Bij graaf werkzaamheden in Heerlen jn overblijfselen aangetrof- -n van een Romeinse potten- bakktrsoven, zo heeft de rijks dienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek (R.O.B.) mee gedeeld. Bij het graafiverk zijn grote brokken verbrande klei van nvendelen te voorschijn gzkomen. Scherven van enige betekenis werden niet aange troffen. mijnen of het risico lopen van pres- tige-werlies". Dat Frankrijk het verdrag niet wilde tekenen had Oe Thant niet verbaasd. „Ik begrijp de redenen daarvan wel", zei bij. „Ik geloof niet, dat het als een verrassing is gekomen". Woensdag vliegt de secretaris generaal van Moskou terug naar New York, waar hij als gevolg van het gunstige tijdverschil nog dezelf de dag kan aankomen. Op Schiphol werd hij zondag na mens de Nederlandse regering ver welkomd door D. W. baron van Lynden, plaatsvervangend chef di rectie internationale organisaties van het ministerie van buitenlandse zaken. Conferentie gelukt MANILLA, 4-8. Zendagavond laat is van conferentiëzijde vernomen, dat de vertegenwoordigers van Ma- lakka, Indonesië en de Philippijnen „volledige overeenstemming" heb ben bereikt. Dit geschiedde na een besloten overleg van vijftig minu ten tussen de Malakkaanse premier Abdoel Rahman en de Indonesische minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio. Malakka en" Indonesië zijn tot eep compromis gekomen, waarbij Ma lakka' er niet langer op staat dat de Maleisische statenbond op 31 augus tus een feit moet worden, terwijl Indonesië ntet langer zal aandrin gen op 'het houden van een volks stemming in Bnits-Noord-Borneo. Commissie voor de Statenbond Verder wordt in de overeenkomst tussen Indonesië, Malakka en de Philippijnen bepaald, dat een, com missie voor de Statenbond zal wor den gevormd met de Philippijnse minister van (buitenlandse zaken, Salvador Lopez als voorzitter. Malakka en Indonesië zullen Enge land raadplegen over de aanspra ken, die de Philippijnen op Noord- Borneo maken. Na 31 augustus zal Maleisië Engeland als onderhande laar vervangen. Het nieuws dat een overeenkomst was bereikt, kwam 'twaalf uur voor het einde van de woensdag begon nen conferentie, toen het scheen, dat er geen sprake zou zijn van een vol ledige overeenstemming.., Eén Nederlander omgekomen TOURNON, 4-8. Delea van Frank rijk, noord-Spanje en Zwitserland hebben in het weekeinde te lijden gehad van overstromingen als gevolg- van cnweders met wolkbreuken. In Tournon (zuidoost-Frankrijk), waar de rivier de Doux in de Rhöne komt, werden vijf kampeerplaatsen door een muur van water met mod der en stenen overstroomd. Vier per sonen, onder wie de 23-jarige Guus Nyst uit Zeist, kwamen om het leven. De overige slachtoffers waren een 6-jarige Franse jongen en een boer uit de omgeving en zijn vrouw, van wie de boerderij werd vernield. Ook in zuidwest-Frankrijk, in de omgeving van Limoges, Bordeaux en Marmande hebben overstromingen grote schade aangericht. Te Beau fort moest ook een kampeerplaats het ontgelden. Een vrouw op een luchtbed werd met enige tenten mee gesleurd. De brandweer wist de vrouw in veiligheid te brengen. El ders kwamen twee mensen door blik seminslag om het leven. In het dorp Valeille vonden twee vrouwen en een jongen van vijf jaar de dood, doordat hun primitieve woning weg geslagen werd. Door het buiten hun oevers treden van de rivieren de Ribagorzano en Bal, op ongeveer 150 km ten westen van Barelona in noord-Spanje, kwa men twee mensen om het leven. Intussen duurde in Italië en oost- Europa de hittegolf voort. In Wenen was het 34 graden Celsius. In War schau smolt het asfalt. In Moskou wees de termometer 27 graden aan. In de Verenigde Staten kwamen zaterdag bij een hevige onweersbui te Glassport twee mensen om het le ven en werden ruim 70 mensen ge wond. DELFT, 3—8. De tiende „Taptoe Delft", die van 29 augustus tot en Pmct zaterdag 6 september des avonds zal werden gegeven op de Markt te Delft, zal dit jaar in het teken staan van twee feiten: 150 jaar onafhanke lijkheid van ons land en 50 jaar Ko ninklijke Luchtmacht. Dit werd te Delft meegedeeld door luitenant-kolonel J. G. M. Kraayen- oord, die de algehele leiding van de taptoe zal hebben. Achtereenvolgens zullen het leger (Huzaren nummer 6 van Willem Francois van Boreel), en de mairine (mariniers en matrozen), die zich in de bewogen dagen van 1813 onmiddelijk onder de bevelen van de Oranjevorst, de latere koning Willem I hadden geschaard, door een gezamenlijk optreden met heden daagse vertegenwoordigers van de „GEWETTIGD" ZEGT MINISTER De premieverhoging voor de ziektekostenverzekering Ellen weer Duits DEN HAAG, 38. De aanzienlijke premieverhoging, waartoe 35 parti culiere verzekeringsmaatschappijen per 1 augustus zijn overgegaan, o.a. met het oog op de sterk gestegen specialisten- en zieltenhuisverple- grngstarieven, is inderdaad gewettigd door de totale kostenstijgingen van deze maatschappijen. Aldus luidt het oordeel van de mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, en van de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, deer hem medegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Suur- hoff (P v.d.A.). Zij voegen hieraan toe, dat blijkens de gegevens van het ministerie van Economische Zaken de betrokken verzekeringsmaatschappijen hun kos tenstijgingen in het algemeen ver traagd in de premies dooi'berekenen. Zo is de premieverhoging per 1 au gustus gebaseerd op de kostenstijgin gen sinds 1 januari 1962. Gezien de omvang van deze kostenstijgingen hebben de maatschappijen zich bij de premie-aanpassing zoveel mogelijk beperkingen opgelegd. Met betrekking tot het door de heer Suurhoff gevraagde inzicht in de ontwikkeling van de tarieven, welke door specialisten voor niet- ziekenfondsverzekerden in rekening worden gebracht, heeft minister Veldkamp bij de landelijke specia listen vereniging inlichtingen inge wonnen. De vereniging heeft laten weten, dat er geen landelijke ïricht- lijnen op dit punt bestaan. Uit een aantal jaren geleden door de ge noemde vereniging hieromtrent ge daan summier onderzoek is gebleken dat er ten aanzien van deze tarieven van unifox*miteit geen sprake is. en de „Regierungsrat" van de landsregering Noordrijn-Westfalen, dr. Griese (rechts) tekenen de documenten, waarmee de overdracht van het drostambt Ellen een feit is. - Foto onder: Nadat Duitse politiemannen de post Ellen hadden overgenomen van hun Nederlandse collega's werd van Duitse zijde een sigaartje aangeboden. SKOPJE, 38. De Macedonische voorlichtingsdienst heeft meegedeeld 4ct he< juiste aantal buitenlanders :1atiidens de rampzalige aardbeving >n Skopje vertoefde nog niet vast staat. Volgens onvolledige gegevens moe ten dat er ongeveer tweehonderd zijn geweesl. Tot dusver heëft men kun nen vaststellen, dat veertien buiten landers om het leven zijn gekomen: vier uit Bulgarije, drie uit Frankrijk, twee uit Zwitseiriand. en uit België, West-Duitsland, Ierland, Polen en Syrië elk één. Twee-en-twintig bui tenlanders zijn levend onder de puin- hepen vandaan gehaald: vier uit De nemarken, vijf uil West-Duitsland. vijf uit Zwitserland, drie uit Bulga rije, twee uit Griekenland en uit België, Frankrijk en Turkije elk één. Men vreest, dat nog minstens twin tig buitenlanders die in hotel Mace donië moeten hebben gezeten om het leven zijn gekomen. Onder hen be vinden zich géén Nederlanders. Naar schatting 100.000 van Skopjes 220.000 inwoners zijn nu geëvacueerd. Het zijn voornamelijk vrouwen en kinderen en mensen die niet in staat zijn tot werken, Ruim vierduizend mensen zijn momenteel bezig met 't opruimen van de ruïnes. In Londen werd meegedeeld, dat vliegtuigen van de Biritse luchtmacht 23.000 kilogx-am bouwmateriaal naar Skopje zullen brengen. Vanuit de lucht De hypnotiseur Henry Blythe heeft in Gloxicester tijdens een volksfeest in het stadspark rang toond, dat het mogelijk is een groot aantal mensen vanuit de lucht te hypnotise ren Blythe gaf vanuit een he- 'ikopter zijn bevelen aan de door hypnose ingeslapenen. Sommigen waren in het ge heel niet van plan aan het ex periment deel te nemen. Door de regen was de belangstelling minder groot dan werd ver wacht. dxrie krijgsmachtonderdelen uiting geven aan hun vreugde over de her wonnen vrijheid, zo vertelde overste Kraayenoord. Vlaggen van Neder land, Suriname en de Antillen en de wapens van de elf provinciën zullen de kleurrijkheid van dit programma onderdeel in niet gexringe mate ver hogen. De herdenking van het her krijgen van onze onafhankelijkheid zal haar hoogtepunt vinden in de ontvangst van de souvereine vorst, die begeleid door onder anderen een Kozakkenofficier, te paard zijn in trede zal doen binnen de vesten van de stad Delft. De overheidsdiensten en de vrije zaterdag DEN HAAG, 3-8. In industriële kringen leeft de wens, dat de over heidsdiensten naar het voorbeeld van Duitsland zaterdags weer zullen ge opend worden. De ivrijie zaterdag bij de overheidsdiensten heeft namelijk als consequentie, dat het publiek daar op die dag niet terecht kan en verzuim tijdens de werktijd voor het vervullen van allerlei formali teiten - vooral bij gemeentelijke in stanties - in de hand wordt gewerkt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde stond het weer in west Europa ge heel onder invloed van stoxringsge- bieden welke zich langs de flank van een gebied met grote warmte bover. Duitsland en het Middelland se zeegebied naar het noorden be wogen en uiteindelijk aanleiding ga ven tot een depressie, welke maan dagmorgen aangekomen was op de Noordzee bij de Engelse oostkust. Het passeren van de verschillende storingen gaf op uitgebreide schaal aanleiding tot onweer en zware re genval. Verschillende plaatsen in ons land, Enigeland, Schotland, het Alpengebied en Frankrijk meldden 40 millimeter of meer. Inmiddels heeft belangrijk koelere lucht de warmte verdreven tot in Polen en Joegoslavië. Op de oceaan nadert nu een krachtige rug van hoge luchtdruk welke zich in oostelijke richting over Engeland en de Golf van Biscaye uitbreid, waarbij de depressie boven de Noordzee zich in ongeveer noor delijke irichting verder van ons land zal verwijderen. De regenkansen worden dan ook geringer en er zul len weer meer opklaringen gaan voorkomen, 'het eex'st in het zuidoos ten van het land. NIEUW DELHI, 3-8. - In Nieuw Delhi is een eenheid van de Britse luchtmacht aangekomen, die voorbe reidingen moet treffen voor de in de herfst te houden gcmeenschappclgke oefeningen van de Britse, Ameri kaanse en Indische luchtmacht. De Amerikanen zullen mobiele ra- dairinstallaties voor deze oefeningen naar India bi-engen. Deze installaties zullen op een later tijdstip door per manente vervangen worden. De Britse minister van defensie, Pe ter Thorneycroft, heeft een plan in gediend voor de bouw van een nieuw vliegdekschip van 50.000 ton. De kosten zullen 600 miljoen gulden be dragen. - Ook in Nederland komt de komende jaren de vraag aan de orde of de „Karei Doorman" al dan niet moet worden vervangen door een nieuw schip. - Op deze tekening van de Britse marine valt op, dat de brug niet meer aan de dekrand staal, maar meer naar hel midden is geprojecteerd. Rechtsonder de startbaan met Katapult. Achter de brug met landingsdek. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Voorschriften, die tegen de natuur en de rede ingaan ver veelvoudigen het aantal mis daden. Officieel is meegedeeld, dat de oefeningen alleen ten doel heben de Indiërs het gebruik van radar te le ren. Maar in de Indische pers en in diplomatieke kringen in Nieuw Delhi ziet men deze oefeningen meer als een training om de paraatheid te be proeven voor het geval er een be roep zal worden gedaan op de Bxritse en Amerikaanse luchtmachteenheden bij een eventuele aanval van de Chi nezen. Plaatselijk opklaringen Verwachting tot dinsdagavond: In het noordwesten van het land in het algemeen zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen en een matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind; elders ook opkla ringen en overwegend droog weer en een zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en west; de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogex*e. 6 aug. Zon op 5.08. onder 20.23. Maan op 21.18, onder 6.01. Springtij: 7 aug. Volle maan: 5 aug. te 10.31. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 aug. 4.11 v.m. 15.18 run. BROUWERSHAVEN 6 aug. 3.32 v.m. 15.58 n.m. WESTERSCIIOUWEN 6 aug. 2.43 v.m. 14.55 n.m. WAT ZEGT DE BIL T

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1