Kwallen schieten met gifpijlen Minister van landbouw vergaderde met Landbouwschap De Veiligheidsraad en Zuid-Afrika En de komkommers draaien door Toestand dr. Ward Juwelenroof in Londen LAATSTE NIEUWS KRANT Tweede Kamer over regeringsverklaring DEN HAAGc. 1-8- 0|> woensdag morgen 31 juli heeft de nieuwe mi nister van landbouw voor de eerste maal vergaderd met het dagelijks be stuur van het Landbouwschap. Mi nister Biesheuvel verklaarde dat hü zijnerzijds bereid is om een vrucht bare samenwerking met het Land bouwschap te bevorderen. Het Landbouwschap maakte van deze gelegenheid gebruik om een zestal dringende en aktuele punten aan de orde te stellen. Allereerst werd er van Landbouwschapszijde herinnerd aan de uitvoerige nota over het landbouwbeleid, die het Landbouwschap enige tijd geleden aan de eerste kabinetsinformateur had voorgelegd. Naast de andere punten die hierin waren gesteld, wees het Landbouwschap de minis ter in het bijzonder erop, dat het Landbouwschap alsnog een herbe- zlening bepleit van de huidige melk prijs (1962-1963). Voorts vestigde het Landbouwschap er de aandacht van de minister op, dat aan de akker bouw van regeringszijde voor oogst 1963 een prijs in uitzicht is gesteld van f 54,per 1.000 kg suikerbie ten. Het Landbouwschap vraagt zich af of er geen aanleiding is ook in deze voor de suikerbietenoogst 1963 nog iets verder te gaan, gezien de 'huidige ontwikkeling van de suiker prijs op de wereldmarkt. De tuinbouw In de derde plaats bracht het Landbouwschap de ernstige moei lijkheden ter sprake, die de tuin bouw ondervindt in verband met de export naar Duitsland. Van Land- bouvvschapszij'de werd gesteld, dat het Nederlandse aanbod om voor komkommers een minimumprijs te garanderen redelijkerwijs niet door Duitsland kan worden afgewezen. De beschikking inzake minimum prijzen van de E.E.G. geeft namelijk aan dit systeem uitdrukkelijk de voorkeur boven een systeem van grenssluit'ing. De minister onder schreef deze zienswijze geheel. Hij deelde mede, dat hij juist de vorige dag deze zaken ook met Duitse af gevaardigden op de vergadering van de raad van ministers van de E.E.G. te Brussel had besproken en dat de ze zaak dagelijks zijn ernstige aan dacht blijft 'houden. Teveel in de zon NEW YORK, 2—8. De afge vaardigde van de Sowjet-Unie bij de Ver. Naties, Fedorenko, was donderdag niet aanwezig tijdens het debat van de Vei ligheidsraad over de apartheid omdat hij naar verluidt lijdt aan de gevolgen van zonne brand. Fedorenko was eerder deze week al gezien met ver band om beide handen. Hij zei dat hij ernstig door de zon was verbrand tijdens zijn ver blijf op Long Island, waar de Russische afvaardiging geves tigd is. NEW YORK, 1-8. De Liberikaanse minister van buitenlandse zaken, Grimes, heeft Zuid-Afrika er in de Veiligheidsraad van beschuldigd een militair apparaat op te bouwen, dat de defensieve behoeften van het land verre overtreft. „Men moet daarom wel de gevolg trekking maken, dat deze wapens be doeld zijn om gebruikt te worden voor andere militaire doeleinden, die buiten het grondgebied van Zuid- Afrika vallen", aldus Grimes. „Dit is dus een bedreiging van de vrede en de veiligheid van de aangrenzende staten". Volgens welingelichte kringen zul len Ghana, Marokko en de Philip- pijnen vrijdag een resolutie indienen waarin zal worden aangedrongen op het nemen van sancties tegen Zuid- Afrika. Jacht voor prins Reinier GRONINGEN, 18. Op de scheeps werf van de Gebroeders Kerstholt te Groningen is "het jaCbt „Albecaro-2" bestemd voor het prinselijk gezin te Monaco, te water gelaten. Prins Rai nier van Monaco was vertegenwoor digd door de consul te Amstei'dam, de heer L. J. F. M. Thole. Nadat de vicaris-generaal van het bisdom Groningen, mgr. G. G. P. van Dijk, het fraaie jacht had gezegend, knipte de echtgenote van de commissaris van de koningin in de provincie Groningen, mevrouw J. M. Fock- RoeSt van Limburg, een lint door, waarna een vlotte stapelloop volgde. DEN HAAG, 1-8. De doordraai van komkommers was donderdag weer enorm groot. Engeland, dat woens dag nog grote vraag toonde, had don derdag haast niets nodig. De donderdag is trouwens altij'd een slechte dag voor de komkom mers naar Engeland, doordat de op 'die dag «geveilde komkommers er aankomen op zaterdag, een dag met beperkte afzetmogelijkheden. De vei ling van Nieuw-Amsterdam in Dren the, een centrale veiling voor het noorden, meldde een doordraai van 70.000 stuks op een aanvoer van 75.000. Duitsland heeft in Brussel mini mum-prijzen gedeponeerd voor ap pelen, peren, pruimen, tomaten, an dijvie, peen en morellen. Van deze produkten zouden tomaten en appe len bij een eventuele Duitse invoer- stop de grootste moeilijkheden op leveren. Verlaging sluisprijs Als vierde punt informeerde het Landbouwschap naar de beslissingen in Brussel betreffende de verlaging van 'de sluisprijs en de heffing voor de invoer van slachtpluimvee door derde landen op de E.E.G.-markt. waartegen het Landbouwschap een week geleden zijn bezwaren had ge uit in een brief aan de minister. De minister deed mededeling van de stand van het overleg in deze te Brussel. De Europese commissie heeft opdracht ontvangen om hier over nader overleg met de Amerika nen te plegen. Er is dus nog geen Voor vele mensen griezels, maar toch wel interessant Het strandleven is afgelopen week plotseling vergald door een onver wachte en overdadige toevloed van kwallen, die lelijke steken uitdelen aan overmoedige 'badgasten, die toch een 'duik durven nemen dn het zilte nat. De jeuk en de irritatie door de ze „beten" teweeg gebracht, kunnen ons strandgenoegen flink bederven. Deze dieren verschijnen aan onze kust, wanneer de wind van (het land waart, dus bij oostenwind, een wind richting, die ons juist veelal mooi warm zomerweer bezorgt en daar mee wordt veler vakantie vergald. Velen zullen uit eigen ervaring we ten te vertellen, dat contact met een in zee 'drijvende kwal voor de mens niét bepaald aangenaam is, want men houdt veelal op de plaats van aanraking een brandende pijn over. Hoe dat komt Wanneer iéts met een drijvende kwal in aanraking komt, dan slaat 'het 'dier dadelijk zijn netelbafcterijen uit naar het voor werp. Deze netel'batterijen bevinden zioh in de meer of minder lange dra den die langs het kwallenlichaam 'hanlgen. Deze neteldraden zijn voor zien van microscopisch kleine pijl tjes die giftig zijn en 'tot doel heb ben een eventuele prooi van kleine zeedieren te verdoven, zodat de kwal in staat is zijn prooi te consumeren. LONDEN, 1-8. Van de z\jde van het ziekenhuis, waar de Londense osteopaat Stephen Ward verpleegd wordt, is donderdagmiddag meege deeld, dat Ward bronchiale longont steking heeft. Zijn toestand is don derdag aanmerkelijk verslechterd en hij moet met zuurstofapparaten in leven werden gehouden. Ward, d'ie woensdag door 'n Britse jury schuldig werd verklaard aan souteneurschap, werd woensdagmor gen naar het ziekenhuis gebracht na een grote dosis slaapmiddelen te hebben ingenomen. Volgens de di rectie van het ziekenhuis ontstaat na een overmatig gebruik van slaap middelen vaak longontsteking. Van een zegsman die in nauw con tact staat met het ziekenhuis is ver nomen, dat het hart van Ward don derdagmiddag tweemaal is blijven stilstaan, maar dat men het door het toedienen van injecties weer op gang had kunnen krijgen. Zijn toestand wordt echter als hopeloos beschouwd, aldus de woordvoerder. „Willem Ruys" maakt 21ste wereldreis ROTTERDAM, 1-8. De „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd, is donderdagmiddag uit Rotterdam vertrokken voor haar een-en-twintigste reis-rond-de-we- reld, die 65 dagen zal duren en gaat via het Suez-kanaal, Singapore, het Panama-kanaal en - bij uitzonde ring - New York. Het „Bounty-mui- ters" eiland Pitcairn is ditmaal niet in de route opgenomen. Het schip, dat vaart onder com mando van kapitein Herman van den Heuvel uit Roermond, wordt op 9 oktober in de Maasstad terug ver wacht. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 26 juli: Johannes, z. van Willem Roelse en Macheltje Margaretha Sas (te Zierikzee); 26 juli: Hendrika Lenie, d. van Adria- nus Marinus van der Bijl en Magda Marie Salomé (te Zierikzee); 28 juli: Adriaan. z. van Pieter Roskam en Johanna Jacoba Kramer (te Zierik zee); 31 juli: Albert Abraham, z. van Abraham Flikweert en Dina Eliza beth de Graaij (te Zierikzee). Overleden. 25 juliMarinus van de Velde, 65 j. (te Zietrikzee), echtgenoot van Pieternella Maatje Jonker; 29 juli: Maatje Krakeel, 83 j., gehuwd geweest met Jan Suur- land (te Zierikzee). Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zierikzee: Dokter C. M. van Hoorn, tel. (01110) 2080. Middenschouwon: Dokter G. J. van der Waarden, Noordgouwe, tel. (01112) 480. Bruinisse/Oosterland: Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280. DIERENARTS Dokter C. J. H. Scheuerman, Zierik zee, tel. (01110) 2180. beslissing gevallen. Deze zaak komt in de raadsvergadering der E.E.G. in de maand september opnieuw op de agenda. In de vijfde plaats is van Land- beu wschapszij de bepleit dat alles in het werk gesteld zal moeten worden cm de toegestane kredieten voor de ruilverkaveling en cultuurtechnische werken ook dit jaar volledig te be nutten. Als zesde punt bracht het Land bouwschap de wenselijkheid naar voren van een zeer spoedig en tijdig overleg over het prijsbeleid voor het jaar 1963-1964. Natuurlijk wordt een mens dooi de aanraking met een gewone kwal niet verdoofd, maar de inwerking van het gif uit de pijltjes is 'toch wel van dien aard, dat er een nare ir- ritaitae crit9taat, een 'branderig en 'hinderlijk gevoel op de plaats van de aanraking. Met welke kwal hebben wU te doen? Aan onze «kust komen slechts en kele soorten 'kwallen voor en daar van zijn er slechts twee die ons kwaad kunnen doen. De kwallen vormen een klasse van de stam der ho'ltedieren. De kwallen die wij aan ons 9trand kunnen vinden zijn: De oorkwal, die meestal in het voorjaar verschijnt. Deze is circa 20 centimeter in doorsnee en fraai 'door zichtig. Het lichaam beslaat uit een soort parapluachtig scherm met langs de rand een groot aantal af hangende draden, de tentakels. De rand van 'het scherm heeft 8 ondiepe insnijdingen. De kleur van 'het dier is waterachtig transparant en bij gunstige lichtval kunnen we de in vier afdelingen verdeelde maag zien dóórschemeren. Deze inwendige de- 'len schemeren «blauwachtig door en rond deze zien we soms een rand van roze of zacht lila. Het zijn prachtige dieren en volkomen onge vaarlijk voor de mens. Wanneer -we het dier omkeren, als we er een op het strand vinden, dan zien we vier op linten lijkende stroken rondom de mondopening, die in het nommale doen de taak hebben het gevangen voedsel van de draadvormige tenta kels af te strijken en 'hét naar de mond te brengen. Een soort armpjes of handjes dus. De kompaskwal komt pas later aan onze kust. Hij is wat kleiner dan de oorkwal, meestal zo'n 15 cen timeter doorsnede en mag wel de fraaiste genoemd worden van de 'kwallen die onze kusten bezoeken. De naam kompaskwal werd het dier gegeven in verband met de mooie donker goudbruine versiering op de bovenzijde, d'ie (doet denken aan een kompasroos. De rand van het scherm he aft 32 insnijdingen en bij 24 daar van 'hangen vrij di'k'ke lange tenta kels naar beneden. Het dier heeft vrij 'lan'ge armen met Vliezige ran den. Bij deze kwal is niets te ont dekken van een in vier sectoren ver deelde maag of zo. Voor de mens is deze kwal vrij ongevaarlijk, want slechts personen mét een zeer ge voelige huid kunnen wel eens last van het dier ondervinden. Doch in verband hiermede rekenen we deze kwal toch onder de hinderlijke. De vèrschutter Haar- of brandkwal. Dit zijn de ware naarlingen onder de kwallen. Er komen twee soorten van dit type voor en wel een blauwachtige en een oranjeachtig gele. En'iige tekening ontdekken we vrijwel niet aan deze dieren. Hun lichaam heeft eveneens een parapluachtige schermvorm met een zeer gróót aantal tentakels, die en dat is het nare voorzien zijn van pijltjes met een sterk pijn- verwekkend voCht en bovendien zijn d'ie tentakels zeer lang, soms vele malen langer dan de doorsnede van deze kwal, die wel tót 40 centimeter in doorsnee groot kan worden. Het is dus 'helemaal n'iet onmogelijk dat ihet dier een bader reeds op één of twee meter afstand met zijn tenta kels kan raken. Voor ons niet be langrijk, maar wel interessant is het feit, 'dat in de wateren van dé noor delijke IJszee 'brandkwallen voorko men met een doorsnede van wel en kele meters, die hun prooi al op tientallen meters kunnen aanraken.. Onze 'haarkwatlen hebben een rand met 16 insnijdingen en de draden 'hangen in acht bundels aan het scherm. De inhoud van de maag de zer dieren schijnt donker door. Diplomatieke kringen in Moskou hebben donderdag meegedeeld, dat de eerste vice-premier Anastas Mi- koyan enkele dagen geleden in een ziekenhuis is opgenomen. De aard van zijn ziekte is niet bekend. LONDEN, 18. De lieden die uit de woning van barones Bentinck van Schoonheien, de echtgenote van de Nederlandse ambassadeur in Londen juwelen ter waarde Van ruim 80.000 gulden hebben gestolen, hebben de kostbaarste stukken laten liggen, 7.0 vertelde de 'barones donderdag. „Zij haalden mijn lie vel Lngs juwelen uit een Iade van mijn toilettafel, maar sloegen de brandkast waarin de an dere juwelen lagen over". De diefstal «werd woensdag ontdekt ju'ist toen de barones en haar man wilden vertrekken naar een af scheidsreceptie ihun aangeboden1 dooi de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home. Naar bekend is baron Ben tin Ck van Schoonbeten be noemd tot ambassadeur in Parijs. Gewonde Nederlander terug uit Skopje SCHIPHOL, 2-7. In de loop van de komende nacht of van zaterdag ochtend kan het eerste (en hopeiyk enige) Nederlandse slachtoffer van de aardbeving uit Skopje op Schip hol worden terugverwacht. Het is de 20-jarige student Auke Boereina, die voorzover thans bekend met een ge broken arm in een ziekenhuis van Skopje lag, toen de ramp zich vol trok. Vanochtend is in opdracht van de A.N.W.B. een De Havilland „Dove"- vliegtuigje van Martin's Air Charter naar Joegoslavië vertrokken om de ernstig gewonde Boerema op te ha len. Het toestel is speciaal voor zie ken vervoer ingericht. Onze landgenoot werd dezer da gen door de A.N.W.B.-equipe tach tig kilometer ten zuidoosten van Skopje in hét plaatsje Stip aange troffen. Zijn familie ontving daags voor de aardbeving bericht van hem dut hij het ziekenhuis zou verlaten en per trein naar huis zou komen. De ramp doorkruiste dit plan ech ter. Naar 'het schijnt sprong Boerema tijdens de aardbeving uit een raam van 'het ziekenhuis en werd daarbij ernstig gewond. Hoe 'hij in Stip te recht is gekomen is nog niet bekend. In de „Dove", die wordt bestuurd door gezagvoerder Andriesse, reist tevens een broer van Auke uit Am sterdam mee. Als stewardess-ver pleegster «bevindt zich mevrouw J. Meyerink aan boord, die voor dit doel een speciale opleiding heeft ge had. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Oriënteringsrit m.e. „Sparta" De m.c. „Sparta" te Zierikzee or ganiseert op 11 augustus a.s. een ori ënteringsrit voor auto's, motoren en scooters over Sehouwen-DuivelanÜ. De roete is uitgezet over goede wegen en is ongeveer zestig kilometer lang. Deze rilt wordt verreden onder het K.N.M.V.-reglement 1963. De start vindt plaats (14.30 uur) vanaf het „Huis van Nassau", waar men zich oök kan opgeven. Fraaie prijzen zijn beschikbaar gesteld. De rit zo deelt men ons mede geldt tevens voor het kampioenschap. Tijdige op gave is wel gewenst. De expositie in het Weeshuis In de rubriek „Artistieke Staal kaart" wijdt de V.A.R.A. morgen (zaterdag)-avond (19.00 uur) aan dacht aan de tentoonstelling van de zeventiende eeuwse meesters, die gelijk 'bekend is te zien in het Burgerweeshuis. De expositie werd tct nu toe bezocht door ruim zes honderd belangstellenden. „Zierikzee in kieur Voor een stampvolle foyer van „Mondaagon" kwam dé dia-serie „Zierikzee in Meur" donderdagavond voor de derde maal in vertoning. Het gezelschap 'bestond 'hoofdzakelijk uit vreemdelingen o.w. zich ook enkele Amerikanen bevonden. Bijzonder prettig was het dat de bezoekers (sters), eenmaal buiten., de stad' op zijn schoonst zagen. De gebouwen stonden in schijnwerperlioht, de flambouwen brandden op 'het Ha venplein en de verlichte fontein spoot. De binnenstad gaf al zijn Charmes prij's. DEN HAAG, 1-8. De Tweede Ka mer heeft de beraadslagingen over de afgelegde regeringsverklaing don derdagmiddag voortgezet. De minis ter-president, de heer Marqnen, be gon met te antwoorden op wat de vertegenwoordigers van de fracties naar voren hebben gebracht. Over 'de benoeming van staatsse cretarissen, zo zei hij, is nog geen beslissing genomen. Primair is dat de ministers zich eerst in ihun de partementen oriënteren. Komende op wat gevraagd werd door de heer Vondeling over de positie van de minister-president t.a.v. 'het buiten landse 'beleid, zei de «heer Marijnen dat ihij beslist niiet een deel van de bevoegdheden of taken van de mi nister van Buitenlandse Zaken zal aantrekken. Wel 'kunnen buitenland se aangelegenheden ihet kabinetsbe leid raken en dan 'kan het mogelijk zijn, dat het «via kabinetsberaad ge wenst is dat 'de premier mede naar buiten optreedt. Dit gebeurt bijvoor beeld in Brussel ook door andere ministers. Bij het departement van Buitenlandse Zaken is 'het mater iaal verzameld voor een nota die het ont- wapeningsvraagstuk behandelen zal. Opdracht 'is gegeven tot 'het samen stellen van die nota. Het kabinet zal 'geen standpunt 'bepalen t.o.v. het sluiten van een non-agressiepadt tussen de N.A.V.O.- en Warschau- landen, alvorens dé N.A.V.O. haar standpunt heeft bepaald. De premier wees overigens op dé verplichting van non-agressie die ledén van de V.N. 'bezitten. Parlementair kabinet De premier toonde zich erkente lijk voor de wijze waarop het nieu- Indonesische soldaten krijgen geschenken SCHIPHOL, 1—8. Alle 3.000 mili tairen van de Indonesische brigade, die met andere contingenten onder de vlag der Verenigde Naties in de Kongo hebben geholpen bij 't hand haven van de orde en de rust, wor den uit dank voor de bewezen diens ten 'door de Indonesische regering beloond met een aantal waardevolle cadeaus. Ieder van hen krijgt een scooter, een radio, een bandrecorder en 'de gehuwden een naaimachine. SEROOSKERKE Aanrijding Donderdagmorgen werd op de Se- rooskerksewég de personenauto van de 'heer J. P. uit Goes van achteren aangereden door een personenauto bestuurd door de heer K. V. uit Slezuwijk. Deze aanrijding ontstond toen een voor de heer P. rijdende personenauto links de Hoosjesweg inreed en daarbij eerst 'het zich ter plaatse bevindende verkeer door gang moest verlenen. Bij deze aan rijding ontstond slechts lichte ma teriële schade. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. DIVERSE BERICHTEN Bij graafwerk voor een winkel centrum te Warrington, «in het En gelse graafschap Lancashire, is een ononfplofte bom van 225 kg uit de tweede wereldoorlog gevonden. President Kennedy heeft donder dag op een persconferentie gezegd niet te geloven dat een topconferen tie tussen Oost en West op dit ogen blik nuttig zou zUn. De nieuwe lijst van aanbevolen werken, die de Amerikaanse marine viermaal per jaar aan haar officie ren -toezendt, bevat boeken over het communisme en de Sowjet-Unie. In Toronto en vier andere steden in de Canadese provincie Ontario zijn tien personen gearresteerd, die per jaar «gezamenlijk een half mil joen dollar aan verdovende midde len verkochten. Vier vrouwen droe gen bij 'hun arrestate heroine ter waarde van 100.000 dollar en 10.000 dollar 'in contanten bij zidh. Hét speurwerk vergde vijf maanden. Gewoonlijk welingelichte kringen in New York verklaarden, dat de Portugese minister van Buitenland se Zaken, Nogueira, een uitnodiging van secretaris-generaal Oe Thant om overleg te plegen over de uit voering ven de door de Veiligheids raad aangenomen resolutie met be trekking tot «de Portugese overzeese gebiedsdelen, heeft afgeslagen. BRAKEL. Bij K.B. is de instelling van een pony- en veulenmarkt op de laatste donderdag in september van elk jaar goedgekeurd. Het is de bedoeling, dat deze «donderdag 26 september a.s. voor de eerste maal gehouden zal worden. DEN HAAG. De waarnemende zaakgelastigde van Indonesië in Ne derland, de heer Wijarto, en diens echtgenote, hebben donderdag te Wassenaar een informele ontvangst gehouden voor de Nederlandse stu denten, die een goodwillbezoek aan Indonesië zullen brengen. Vrijwel alle achtendertig studenten, die za terdagochtend per vliegtuig naar Djakarta vertrekken, waren aan wezig. WAGENBERG. In het St. Jgnati- uszieken«huis in. Breda is de 75-jari- ge A. B. J. bit Terheyden overleden aan de gevolgen van een verkeers ongeluk. De heer J. botste op zijn bromfiets in Wagenberg op 'n kruis punt tegen een tractor met twee aanhangwagens. ASSEN. De commissaris van-po litie te Assen verzoekt namens de ouders bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van Elisabeth .Johanna van Leusen, oud 18 jaar, kantoorbediende, wonende te Assen, die sinds 24 juli te ongeveer 16.00 uur spoorloos is. Een ongeluk wordt gevreesd. we kabinet is ontvangen. Spreker hield vast aan het standpunt dat de verkiezingsuitslag niet wees op de Pv.d.A. ais regeringspartner. On danks voorafgaand overleg tussen ■a'e fractieleiders, die zich vooraf «bonden op «hoofdpunten, waartegen hun frakties geen bezwaar 'hadden, meende mr. Marijnen toch te kun nen zeggen, dat een parlementair kabinet is gevormd, dat niet de ge vangene van «de Staten-Generaal is. Er is dankbaar gebruiik gemaakt van 'de oplossingen van Wassenaar, d'ooh er is ook «voldoende ruimte be houden voor een eigen, flexibel be leid met de wetenschap dat daarbij op steun van een ruime meerderheid kan worden gerekend. De minister president vond het akkoord van Wassenaar een uitgangspunt voor een krachtig 'beleid. Auto vermist en weer terecht LEEUWARDEN, 1—8. De familie Van V. in Leeuwarden van wie ver leden week woensdag een buiten ge parkeerde auto spoorloos was ver dwenen, kreeg een telefoontje dat de wagen in Hamburg staat. Dit be richt kwam van een inwoner van Groningen, wiens wagen ook gesto len was en door Interopl in Ham burg was opgespoord. Bij ihet terug halen van zijn eigen wagen kon de Groninger de wagen van de heer Van V. identificeren. Er is reeds een arrestatie verricht en «het is mogelijk dat men te ma'ken heeft met een in ternationale bende. Nederlandse alpinist verongelukt CHAMONIX, 1-8. De Nederlandse alpinist Gcrbrand van der Lcch, een student uit Amsterdam, is donderdag verongelukt bü een poging de ooste lijke helling van de Dru te beklim men. Zijn vriend, de heer C. Korthals Altes, eveneens uit Amsterdam, wist de val van de heer Van der Lech te breken met de veiligheidskabel, maai de sluiting van de riem van de heer Van der Lech kon de schok niet op vangen. Deze maakte een val van vierhonderd meter. Zijn lichaam is nog niet gevonden. Kerkelijk werker naar Iran AMSTERDAM, 1—8. De heer R. de Jong uit Zeist aal woensdag 7 augus tus naar Iran vertrekken om daar hulp te verlenen op het gebied van migratie van dorpelingen naar de stad en om beslissingen te nemen over de omvang en aard van de hulp aan christelijke en mohammedaanse gezinnen. De Wereldraad van Ker ken, die de heer De Jong in deze funk tie heeft 'benoemd, had van de Armenisch-Orthodoxe kerk het ver zoek gekregen een „fraternal wor ker" beschikbaar «te willen stellen. Vrouw verbrand AMSTERDAM, 2-8. Vannacht is bij een binnenbrand in een woning op de derde etage aan de Prinsen gracht in Amsterdam de 65-jarige K. Muntjewerf om het leven gekomen. Van de derde verdieping, waarin het pension gevestigd was van mevr. W. G. van Eek, brandde het voorstuk geheel uit. Ook de daarbovengelegen zolders werden door het vuur ver woest. De benedenetages liepen ern stige vuur- en waterschade op. De poging van de Franse chirurg Lafaury om een achtjarige jongen, wiens 'beide «handen door een maai- maehine waren afgezaagd, zijn han den terug te geven, zijn mislukt. DODELIJKE ONGELUKKEN DEN HAAG. De 79-jarige heer J. H. Hoops uit Den Haag is in het Rode Kruisziekenhuis aldaar over leden aan verwondingen, die hij op 27 juli opliep bij een botsing met een auto. HORST. Het 8-jarig zoontje van de gemeente-arbeider Th. Houwen uit Sevenum, heeft in een onbewaakt ogenblik gedronken uit een flesje natronloog, dat de vader had klaar gezet om onkruid te bestrijden. Het kind is aan de gevolgen overleden in het St, Antoniusziekenhuis in Horst. GELEEN. De 41-jarige kunst schilder Th. Steijaert .uit Geleen is op de autoweg tussen Keulen en Aken met zijn auto tegen de afras tering van de midenberm gereden en om het leven gekomen. NIEUWOLDA. Op de Herebrug te Nieuwolda heeft zich een verkeers ongeluk voorgedaan waarbij een man om het leven kwam en twee perso nen zwaar werden gewond. KERKRADE. De 70-jarige heer M. Leenbouts uit Terwinselen is bij een verkeersongeluk in Kerkrade om het leven gekomen. DORDRECHT. De 27-jarige me taalbewerker H. Verboom uit Dor drecht is donderdag in het Ge meenteziekenhuis aldaar overleden tengevolge van verwondingen, die hij veertien dagen geleden had opgelo pen bij een verkeersongeval. UTRECHT. Bij een bergtocht in de omgeving van Arolla (Zwitser land) is de 37-jarige heer H. O. Sal- mang uit Utrecht getroffen door val lend gesteente. Hij werd zodanig ge wond, dat hij in het ziekenhuis te Sitten is overleden. Als de postbode een enorm pak hier binnensjouwt, beplakt met exo tische postzegels, dan kan men er zeker van zijn dat „de Zierikzeese zeeman" weer eens aan ons heeft gedacht. „De Zierikzeese zeeman" is een stadgenoot, die maar weinig de benen onder eigen tafel steekt, maar op zijn schip in het verre Azië dag voor dag een verre horizont tege moet vaart. Vanmorgen was het weer zover. Ditmaal zo'n monsterpak uit Nieuw-Zeeland. De pakken hebben een stereotype inhoud. Ze bevatten kranten, of liever één krant, maar dat is dan ook wel de „biggest of the world" (de grootste van de we reld). Met stomme verbazing ontdoet men het pak van het papier en daar li£Tt dan de beruchte „New York Ti mes" van 28 april j.l., uitgekomen na de krantenstaking. De krant heeft kennelijk onze stadgenoot als lec tuur gediend van New York naar Nieuw Zeeland (een pittig zeereisje) en uit het land van ome tegenvoe ters kwam dan die krant naar hier gezeild. Als beloning van deze uitzonder lijke vriendelijkheid, zouden wij de krant feitelijk helemaal moeten le zen. Het kan niet vrienden, het zou weken, het zou maanden kosten, want dit kilo's wegende produkt is zo'n onvoorstelbare hoeveelheid be drukt papier, vol artikels, foto's en advertenties dat men spoedig gaat zwijmelen. De makers hebben dat ook wel begrepen en de krant is daarom ingedeeld in secties, die ech ter stuk voor stuk vele malen dikker ziin dan een degelijk Nederlands blad. Welke „sections" heeft men joernalistiek afgegraasd Eigenlijk wel zo'n beetje alles wat het heden daagse leven te bieden heeft. Eerst het gewone nieuws en dan een apar te krant voor tuinieren, één voor rei zen, één voor kunst, één voor mode, één voor wetenschap, één voor dè bouw, één voor financiënenfin één voor alles bijna, aangevuld dan nop met magazinesstampvol fo to's, opdat men wete wat er aan de hand is, in de „werrelt die so dwer- relt". Een lekker krantje dus, dat na le zing (nou ja lezing) geschikt zou zijn om er de muren van een serie wo ningwetwoningen mee te beplakken, gesteld dat men aan behangen toe is'. Dank zeeman voor dit ongelofe lijke joernalistieke casuaris-ei, dat in New York gelegd, via Auckland Zierikzee bereikte. We zullen er echt een paar weekeinden aan be steden, als het wat minder warm is tenminste, want het is thans tropisch heet. Ook wel eens leuk voor de mensen in dit kikkerland. Behoeven ze niet naar Azië en 's avonds zijn ze gewoon thuis f EILANDMAN en raken reeds op één a twee meter afstand

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2