DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.S. BIEDEN FRANKRIJK ATOOM-SAMENWERKING AAN Gebr. THIEN f Kennedy acht China een groot gevaar Landbouwgewassen vertonen goede stand Schouwen-Duiveland pikt „graantje" van vakantiedrukte mee De ramp in Skopje Toeristen zagen ontvluclitingsdrama Malta wordt vrij Kwestie Berlijn niet meer actueel? Verkeersongevallen een nationale ramp ZIERIKZEESCHE M NIEUWSBODE Vrijdag 2 augustus 1963 119e jaargang No. 19421 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. I, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cenf. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Politie trad op tegen baldadige jeugd NA HET KERNSTOPVERDRAG WASHINGTON, 1-8. De Ver. Sta ten hebben onlangs Frankrijk voor stellen gedaan om, wanneer een kernstopverdrag tot stand zou zijn gekomen, de samenwerking op atoomgebied tussen beide landen be vredigender te regelen. President Kennedy heeft dit donerdag gezegd op een bijeenkomst met persverte genwoordigers in Washington. „Afgezien van de opmerkingen die president De Gaulle hierover in zijn jongste persconferentie maakte, heb ben wij op onze voorstellen geen ant woord van de Franse regering ge kregen", zo zei de Amerikaanse pre sident, antwoordend op een vraag of de Ver. Staten overwegen atoomwa pengeheimen aan Frankrijk af te staan teneinde hel kernstopverdrag effectiever te doen zijn. De president zei dat Frankrijk een kernmacht is en dat de Ver. Staten en Groot-Brittannië met de Franse regering contact hadden opgenomen over de kwestie hoe de belangen van de drie landen onder een kernstop verdrag het best konden worden be schermd. Kennedy verklaarde dat de Ver. Staten in de afgelopen periode verscheidene malen een dergelijk aanbod aan de Franse regering had gezonden. Hij herinnerde eraan dat na de Bahama-conferentie de Ver. Staten aanboden hulp te verlenen bij het Polaris-programma. Dat aan bod werd verworpen, zei hij. Geen erkenning van Oost-Duitsland Kennedy verklaarde dat het feit dat Oost-Duitsland het kernstopver drag mede zal ondertekenen niet be tekent dat de Ver. Staten, die voor stander van een herenigd Duitsland zijn en blijven, het Oostduitse be wind erkennen. Hij herinnerde aan Ingezonden mededeling Nog 8 dagen kunt kunt U profiteren van onze V lage OPRUIMINGSPRIJZEN Telefoon 2604 - Zierikzee het akkoord inzake Laos en merkte op dat zowel de Ver, Staten als com munistisch China hiei'aan hebben deelgenomen, zonder dat het prin cipe van niet-erkenning in gevaar werd gebracht. Volgens Kennedy is het belangrijk dat zoveel mogelijk landen in het akkoord worden op genomen en hij hoopte dat ook com munistisch China zich hiex-bij zal be vinden, hoewel de kans daax-op niet groot is. De Ver. Staten en de Sowjet-Urxie hebben door middel van ervaren on derhandelaars overeenstemming over een kernstop-akkoord en een alarm- lijn tussen Washington en Moskou bereikt, zo zei Kennedy en hij vond dit de beste manier om te onderhan delen, zolang niet een scherpe crisis of een nieuwe factor in de interna tionale toestand het voor hem wen selijk deed worden de Sowjet-pre- mier te ontmoeten. WASHINGTON, 1-8. President Kennedy heeft op een donderdag in Washington gehouden persconferen tie gezegd, de huidige positie van communistisch China in de interna tionale politiek „dreigend" te achten. Tegen 1970 zou dit land wel eens de grootste bedreiging voor de vrede sinds de tweede wereldoorlog kun nen vormen, zo zei de Amerikaanse president. Kennedy vei'klaarde dat de Vei-- enigde Staten 'hun plicht zouden kennen als communistisch China in het Verre Oosten de vlam in de pan zou doen slaan. Het Amerikaanse staatshoofd werd de vraag gesteld of ihij vond dat de toestand in Azië ten slechte is ge keerd in aanmerking nemende de Chinese troepenconcentraties aan de greixs van India en de jongste incidenten tussen Noord-Koreaanse en Amerikaanse militairen in Korea Kennedv vond de Chinese troepen concentraties een potentiëel 'gevaar, c.ich, zo voegde hij hieraan toe. we hebben daarmee in Azië al een flink aantal jaren te kampen. Warmte werkte gunstig DEN HAAG, 1-8. Het warme weer In de eerste helft van juni heeft aan de landbouwgewassen veel goed ge daan. De achterstand in de groei is dan ook belangrijk verkleind. Op 10 juli stonden de gewassen er beter voor dan op hetzelfde tijdstip van verleden jaar.- zo meldt het ministe rie van landbouw. De temperatuur viel gemiddeld erg mee. De hoeveelheid neerslag heeft echter niet steeds even gunstig ge werkt op de gewassen. Vrijwel over al werden moeilijkheden ondervon den bij de hooi-oogst. Het gewonnen hooi verminderde door de slechte winning aanzienlijk in kwaliteit. Op sommige laaggelegen bieten- percelen met een slechte grondstnxc- tuur, waar het water bleef staan, trad pleksgewijze vergeling van het gewas op. Ook de granen, die er over het al gemeen beter voorstaan dan een maand geleden, hebben hier en daar schade geleden door de regenval. Op vele plaatsen is het gewas gelegerd. In sommige gevallen begint reeds doorwas op te treden. Moeilijkheden 1>Ü onkruidbestryding De gevreesde „wilde haver" werd op sommige percelen met succes be streden. Het natte weer veroorzaakte overigens grote moeilijkheden bij de onkruidbestx'ijding. Veelal kon niet op het land worden gereden, doordat het te nat was. Zo werd in somrriige gevallen hinder ondervonden bij de oogst van consex-ven-ei-wten. Plaatselijk viel er veel hagel. ln>f het ambtsgebied Emmen richtten ha gelbuien op bepaalde percelen zware schade a^.n in de gewassen. De regen kwam uiteraard goed van pas voor het grasland. Afwisselend droog en nat weer met een gemiddeld normale temperatuur deed het gras flink groeni. Op de gemaaide percelen ont stond geen gx'oeistagnatie. Al met al kan toch gezegd worden dat de weersverandering de gewas sen zo gunstig beïnvloed heeft, dat op 10 juli 1963 een belangrijk ge deelte van de aanvankelijke achter stand was ingehaald. i De Argentijnse ovex-heM heeft oud-president Arturo Frondizi in vrijheid gesteld. Hij is in maart van hot vorig jaar aangehouden, nadat hij de eis van de strijdmacht om als president af te treden, 'had afgewe zen. HET ZOMERT OUDERWETS WESTHOEK, 2-8. In het hart van het goede seizoen, dit jaar nu eens geen jammerkreten over het weer, want elke dag opnieuw straalt uit bundig zonlicht over de wereld, als was het hier een noordelijke Rivièra. Wat een bijzonder sterk contrast met de periode daarvoor, waarin de zo mer aarzelde te komen en iedere dag door grauwe grijsheid was ge tekend. Thans zijn zon en zomer de twee slagwoorden geworden, die de vakantie van de duizenden bepalen. In de afgelopen week heeft de exc.dus. de uittocht van de velen dan cok c n hoogtepunt gevonden en niemord behoeft zich schuil te hou den of zijn aanvankelijke plannen te wijzigen. Alles kan doorgaan, van wege het uitzonderlijk fraaie zomer weer. Wie 'het nu gepikt heeft, heeft het echt gepakt. De fraaie weersom standigheden 'hebben de drukte sterk gestimuleerd en Schouwen-Duive land pikt een graantje mee en meer dan dat. De Westhoek is vreedzaam „bezet" door vreemdelingen, die men ov: gens over het gehele eiland te gen komen kan. Er staan net zo goed tenten te Serooskebke als te Ouwer- kerk en Zierikzee is overdag een gonzende bijenkorf. Volle „camping" Vele duizenden leven thans onder het linnen dak en hoe „erg" het wel is, wexd ons deze week weer duide lijk toen wc staande op de trap van Wcitenschouwen landin waarts keken. Aan de voet van de trap een gewriemel van mensen en men b-'hoeft niet te vragen waar 'n groot desl van deze lieden „huist". Het aan de voet van hét duin gele gen kampeerterrein geeft het ant woord, ditmaal ('letterlijk) zonne klaar. Deze „camping", zo goed als vrijwel alle andere in de duinstreek, is mudjevol en de witte tenten be spikkelen honderdvoudig de groene aarde. Sinds het begin van de twin tiger jaren is een goede veertig jaar verstreken. Toen een enkele tent, met be woners die de stilte minden en niet behoefden te zoeken. Die heerste a'llex*wege en slechts de wind en de vogels zorgden voor een accoustische omlijsting. Dat was toen en nu het rumoer van de duizenden. We hebben heel wat gewonnen en minstens even veel verloren. (Foto: „Zieriikzeesche Nieuwsbode"). Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wy maken grote reizen om dingen te zien, waarop wij in onze looonplaats geen acht slaan. DEN HAAG, 1-8. In 1961 zijn er in Nederland in totaal 190.280 ver keersongevallen op de openbare weg gebeurd tegen 177.469 in 1960 en 150.770 in 1959. Hierbij kwamen 1.997 mensen om het leven (1.926 in 1960 en 1.718 in 1959) en werden 50.171 personen gewond (48.358 in 1960 en 43.526 in 1959). Het aantal verkeersongevallen met uitsluitend materiële schade steeg van 111.746 in 1959 tot 133.997 in 1960 en 145.257 in 1961. Er vonden in 1961 9.864 botsingen van een „rij dend! verkeersmiddel" met een voet- agnger plaats tegen 9,817 in 1960 en 9.428 dn 1959. Deze en vele andere gegevens over de verkeersongevallen in 1961 zijn te lezen 'in de zo juist door het Cen traal Bureau voor de Statistiek ge publiceerde „statistiek van de ver keersongevallen, op de openbare weg 1961". De inleiding van deze publikatie BELGRADO, 1—8. Volgens het of ficiële Zuiidslavische blad „Borba", heeft de burgemeester van Skopje, Blagoje Popov, tegenover het blad verklaard, dat (het aantal doden als gevolg van de aardbevingsramp „aanzienlijk meer dan 2.000" be draagt. Voorts zouden er ongeveer 2.600 gewonden zijn. heeft tot thema 'het vex-keersonge- va'Henversdhijnsel als objekt van de statistische research. Het verkeersongeval op de weg, aldus de inleiding, is in onze tegen woordige samenleving een verschijn sel, dat de gemoedex-en sterk emo tioneel in beweging 'brengt. Men wijst er op dat het aantal ongeval len zo groot is, dat dit het karakter van een nationale ramp gaat aan nemen. d Twee jeugdige Oostduitsers zijn volgens 'n mededeling van de West- bert ijnse politie onder een regen van kogels over de muur naar het Wes ten 'gevlucht. EEN SCHOOL ALS DANK Een Amerikaanse oorlogsvlie ger. wiens vliegtuig in 1943 boven het eiland New Britain in Oceanië werd neergescho- ten, heeft uit dank voor het feit dat de bewoners van een afgelegen dorpje hem verbor gen hielden, verpleegden en lieten ontsnappen, een school in het plaatsje gebouwd. Hij wist ruim 13.000 dollar bijeen te krijgen in Amerika, Austra lië en Nieuw-Guinea. Tragedie aan Oostduitse grens HOHEGEISS, 1-8. Honderden va kantiegangers en talrijke buiten landse toeristen zün dondeidagmid- dag in Hohegeiss in het Harzgeberg- te getuige geweest van een ontvluch tingsdrama. Grenswachten, van 'het Oostduitse volksleger schoten voor hun ogen een man neer, die naar het westen wilde vluchten. Een vrouw, die zich in het gezelschap van de man be vond, wexd gearresteerd. De toeris ten die door het gebeurde in opwin ding waren geraakt riepen vootdu- end „moodenaas, moordenaars" te gen de grenswachten. De man en de vrouw waren over een open weiland naar het dubbele hek gelopen, dat ongeveer tachtig meter van de eigenlijke grens en nauwelijks honderd meter van de boulevard van Hohegeiss verwijderd is. Teen de grenswachten (het vuur oo de vluchtelingen openden, bleef de vrouw staan. De man echter pro beerde alsnog door het hek te 'krui pen. Hij werd getroffen en bleef le venloos liggen. Desondanks richt ten de soldaten van het volksleger nog drie schoten op de op de grond liggende vluchteling. Pas twee uur later vex*scheen er een ambulance bij de grens. De sol daten legden de kennelijk dode vluchteling op een brancard en droegen 'hem naar de -ambulance. Springtij: 7 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine depressie, die bo ven Bretagne is gelegen, bepaalt nu ook het weer in ons land. Warmere lucht, die aan de voorkant van de storing in noordelijke richting op drong, veroorzaakte vanmorgen toe nemende bewolking en hier en daar enige i-egen. In de warme en vrij vochtige lucht wordt de kans op een regen- of on weersbui geleidelijk groter. In west- Frankrijk en noordoost-Spanje ver oorzaakten de onweex-sbuien op vele plaatsen meer dan 25 mm regen. Ook in noord-Denemarken en zuid-Noox-- wegen viel de afgelopen 24 uur vrij veel x-egen onder invloed van een storing, die in noox-doostelijke rich ting wegtrekt. Om de depressie bij Bretagne be gint nu minder warme oceaanlucht Frankrijk binnen te stromen. In ver band daarmede bestaat er ook voor ons land bij toenemende onweex-sac- tiviteit een tendens tot enige daling van temperatuui*. LONDEN, 18. De Britse kolonie Malta zal uiterlijk 31 mei van het volgend jaar onafhankelijk worden, zo heeft de Blitse minister van ko loniën, Duncan Sandys, donderdag in het Lagerhuis bekend gemaakt. Dit 'besluit was genomen na een con ferentie die deze week met politieke leiders van Malta weid gehouden. Minister Sandys zei dat er n'og vele vraagstukken niet zijn opgelost. Zo was men het niet eens geworden over de status van de r.k. kei-k, de 'keuze 'tussen monarchie en repu bliek. 'het lidmaatschap van het Ge menebest, het kiesstelsel en de vraag of er voor het verlenen van onaf hankelijkheid nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. OOST-BERLIJN, 1-8. - Voor de eerste maal hebben Oostduitse com munistische functionarissen ver klaard, dat dc kwesties betreffende de ontwapening en de betrekkingen tussen de NAVO en de landen van het Warschau-pact b\j de besprekin gen tussen Oost en West voorrang zullen krijgen boven dc kwcsCIe- Berlvjn. Vóór het kei-nstop-vei'drag van Moskou werd gesloten, was het of ficiële Oostduitse standpunt, dat een regeling van de kwestie-Bei-lijn, zo mogelijk met een Duits vredesver drag, een eerste vex-eiste was voor de oplossing van de andere geschil len in de koude oorlog. De Oost duitse leider, Walter Ulbricht, heeft, steeds betoogd, dat geen overeen stemming kan worden bei'eikt over ontwapeningsvraagstukken zolang de kwestie-Berlijn nog niet is opgelost. Volgens Oostduitse communisti sche kringen heeft Ulbricht echter woensdag in een rede tot het parle ment zoveel nadruk gelegd op ont wapening, dat daaruit, alleen maar kan worden geconcludeerd, dat hij enigszins van gedachte veranderd is. H.K.H. prinses Irene hoopt maandag 5 augustus a.s. haar 24ste verjaardag te vieren, ter gelegenheid waarvan deze foto werd gemaakt. „Foto Nationaal Fotopersbureau". Droeve cijfers Kaus op onweer Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk onweer; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere; zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. 3 aug. Zon op 5.03, onder 20.28. Maan op 19.29, onder 2.42. 4 aug. Zon op 5.04, onder 20.27. Maan op 20.12, onder 3.40. 5 aug. Zon op 5.06, onder 20.25. Maan op 20.49, onder 4.47. Volle maan: 5 aug. te 10.31. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3 aug. 1.44 v.m. 4 aug. 2.38 v.m. 5 aug. 3.27 v.m. BROUWERSHAVEN 3 aug. 1.14 v.m. 4 aug. 2.03 v.m. 5 aug. 2.48 v.m. WESTERSCHOUWEN 3 aug. 0.25 v.m. 4 aug. 1.13 v.m. 5 aug. 1.59 v.m. 14.09 n.m. 14.57 n.m. 15.38 n.m. 13.47 n.m. 14.31 n.m. 15.15 n.m. 12.51 n.m. 13.33 n.m. 14.14 n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1