25 7c KABINET-MARIJNEN STIPPELT NIEUWE BELEIDSKOERS UIT LAATSTE NIEUWS deurloo Actie voor Skopje Regeringsverklaring minister-president De Gaulle opnieuw naar Nederland? Nog man bevrijd in Skopje DE SUIKERPRIJS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 augustus 1963 119e jaargang No. 19420 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) 1,per stuk. In dit nummer: Afscheid hoofd o.l.-school te Noordwelle zomerkleding korting BELGRADO, 31—7. Vijf dagen na de aardbeving, die de Znidslavtisdhe stad Skopje verwoest heeft, is een man, B. M. gonaamd, uit (het puin ■bovrijd. Zijn toestand ds volgens de artsen vrij ernstig. M. is per vlieg tuig naar Belgrado vervoerd. DEN HAAG, 31—7. Tijdens 'het weekeinde reeds blijkt een bedrag van f 25.000,te zijn overgemaakt naar giro 777 van het Nederlandsche Roode Kruis ten behoeve van de 'hulpverlening in Skopje. De eerst volgende zending van 'het Neder - landsche Roode Kruis naar Skopje zal bestaan uit anti biobica en de kens. Vanuit Joegoslavië is om deze goederen verzocht. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1—8. Het K.N.M.I. derft mede: De storing in de hogere lucht lagen, die gisteren dn hét noordoos ten, oosten en zuiden van het land hier en daar onweer veroorzaakte, verwijdert aioh nu weer langzaam in noordoostelijke richting. Daar door wordt de kans op onweer tijde lijk minder. Boven west-Frankrijk neemt eon oude randstoring van een occaanidepressic in diepte toe. Voor deze storing uit wordt weer warme re lucht naar onze sU-eken gevoerd, zodat voor morgen weer enige stij ging van temperatuur wordt ver wacht. Met hot naderbij komen van de storing bovon we9t-Frankrijk neemt latei- op dc dag de kans op onweer vanuit het zuiden geleidelijk weer toe. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 2 aug. 0.41 v.m, 13.15 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 aug. 0.16 v.m. 12.56 n.m. WESTERSCHOUWEN 2 aug. v.m. 12.03 n.m. Springtij: 7 aug. Man over boord gevallen DEN HAAG, 317. Het vissers vaartuig Goeree 4 „Broedertrouw" meldl dat er een man over boord Ss geraakt Men bevond zich toen op ongeveer twaalf mijl wnw. van Soheveningen. De Scheveningse red dingsboot „Brandaris" is op zoek ge gaan. Men 'heeft niets gevonden. De bezige bij heeft geen tijd, voor verdriet. V olksgezomlheid De zorg voor de volksgezondheid zal ook in de komende jaren groter aandacht vragen. Naarmate de in dustrialisatie en de technische toe passingen der wetenschap voort schrijden, nemen de gevaren, die de mens vanuit het biologische levens milieu bedreigen, toe. De regering hecht er grote waarde aan, dat het aandeel van de lagere publiekrechtelijke lichamen in de to_ tale overheidstaak kwantitatief zo wel als kwalitatief van betekenis is. Zij zal bij de wetgeving dat doel nastreven en het onderzoek naar de BEN HAAG, 31-7. In de Tweede Kamer heeft de nieuwe minister-presi dent mr. V. G. M. Marijnen, woensdagmorgen een uitvoerige regeringsver klaring afgelegd. HU verklaarde dat dit kabinet geformeerd is op dezelfde beginselen als het kabinet-De Quay, namelijk op de „christelijke grondslag van onze be schaving, die van zoveel betekenis is voor de ontwikkeling der menselijke persoonlijkheid. Eerbiediging van de persoonlijk heid van de mens en van zijn maat schappelijke verantwoordelijkheid staat ook dit kabinet bij zijn beleid voor ogen. Het zal streven naar ver breding en verdieping van de mo gelijkheden voor de enkeling tot het dragen van eigen verantwoordelijk heid en tot het tot ontplooiing bren gen van zijn talenten. Het kabinet wil zich richten naai de koers van het kabinet-De Quay. Wel heeft het tot verwezenlijking van zijn doelstellingen op verschillende onderdelen aanpassingen aange bracht. De regering is voornemens het be leid te continueren gericht op ver hoging van de sociale, culturele en materiële welstand van ons volk en dit op een wijze, die past bij de per soonlijke en sociale bestemming van de mens naar christelijke opvattin gen. Geestelijk en cultureel welzijn In deze tijd van ongekend snelle ontwikkeling der techniek en van stijgende welvaart, vraagt de bevor dering van het geestelijk en cultu reel welzijn van het Nederlandse volk meer dan ooit de aandacht. De regering acht het daarom noodzake lijk bij haar beleid voort te bouwen op de hechte grondslag van hetgeen er in het verleden tot stand is ge komen; zij houdt daarbij mede het oog gericht op een toekomst van steeds verdergaande internationale integratie. Daarin zal Nederland eerst ten volle zijn eigen bijdrage kunnen leveren, indien voor de ontwikkeling van het geestelijke en culturele leven de nationale samenwerking tot volle ontplooiing komt". Aldus premier Marijnen over de beginselen van zijn kabinet. College voor Europese aangelegenheden De regering heeft het voornemen uit haar midden, naast de Raad voor Economische Aangelegenheden (R.E. A.), de Raad voor de Burgerlijke Rijksdienst, de Raad voor de Ruim telijke Ordening en de Algemene Verdedigingsraad, een vast college voor Europese aangelegenheden te vormen. Het presidium berust bij de premier. Leden zijn de ministers van buitenlandse zaken, financiën, eco nomische zaken, landbouw en visse rij, sociale zaken en volksgezondheid alsmede van verkeer en waterstaat. In de re gerings verkl a ving zeide mr. Hel Indonesische vrachtschip ,Tham- rin' van de Djakarta-Lloyd is aan gekomen in de haven van Antwer pen. Na een dokbeurt in Hamburg wordt de ,Thamrin' als eerste Indo nesische schip, sinds het verbreken van de diplomatieke betrekkingen, in Amsterdam veriuacht. Op de foto het schip in de Antwerpse haven; het portretje is van gezagvoerder H. L. Lie. Marijnen, dat Nederland zal blijven aandringen op handhaving van het open en democratisch karakter van de Europese gemeenschappen. Toe treding of associatie van andere lan den, met name het Verenigd Konink rijk, dient te worden verwezenlijkt. De E.E.G. dient bij te dragen tot vermindering van beperkingen in het internationale handelsverkeer. De E. E.G. zal een belangrijke rol moeten vervullen bij de wereldhandelsbe sprekingen in Genève. Dienst tijdverkorting Nu een proefneming met een nieuw aanvullingssysteem is geslaagd, zal dit systeem geleidelijk bij de konink lijke landmacht worden ingevoerd bij die eenheden, waarbij dit moge lijk is. Dit zal tot gevolg hebben, dat voor de dienstplichtigen, ingedeeld by de parate eenheden, de werkelijke diensttijd met een of twee maanden kan worden bekort. De regering zal doen bezien of de grotere lichtingssterkte tengevolge van de na-oorlogse geboortegolf uit breiding van dienstplichtfaciliteiten ten behoeve van urgente doeleinden mogelijk maakt. Het bestaande meerjarenplan voor de civiele verdediging zal tot verdere uitvoering worden gebracht. Sociaal- en economisch beleid Over het te voeren sociaal-econo misch beleid verklaarde mr. Marij nen, dat de bevordering van een zo hoog mogelijk groeitempo van de economie centraal gesteld blijft. Dit betekent versterking van onze eco nomische positie en optimale werk gelegenheid. Bovendien verruimt een hoog groeitempo het perspectief van een vooruitstrevend sociaal beleid. De regering is van oordeel, dat neutralisering van de progressie factor - die zich voornamelijk open baart in een sluipende verzwaring van de druk van de loon- en in komstenbelasting - als minimum ge boden is. De loon- en inkomstenbelasting is door de opbouw van het tarief spe ciaal voor de lagere en de midden inkomens zwaar, niet alleen op zich zelf gezien doch ook bij vergelijking met die in andere landen. Indien budgetaire en sociaal-eco nomische overwegingen zich daarte gen niet verzetten, zal de regering haar streven niet alleen richten op neutralisering van de progressie factor, doch tevens op een verder gaande verlaging van de belasting druk. De woningbouw Mr. Marijnen deelde mede, dat het nieuwe kabinet tot een prioriteiten regeling is gekomen. Bovenaan staat het woningbeleid. De achterstand in de woningvoorziening is een pro bleem van nationale aard. De oplos sing ervan rijst boven de politieke tegenstellingen uit. Leniging van de nood acht de regering een zaak van rechtvaardiigheid en maatschappe lijke solidariteit. In afwachting van het resultaat van een onderzoek naar de woning behoefte, meent de regering voor het .iaar 1964 - zonder dat hieruit con sequenties voor het verdere beleid mogen worden getrokken - het wo ningbouwprogramma te moeten be palen op 90.000 woningen. Hiervan zijn 45.000 woningwetwo ningen, 25.000 premiewoningen en 20.000 ongesubsidieerde woningen. Indien de bouw van meer dan 90.000 woningen mogelijk blijkt te zijn, zul len de eerstvolgende 5.000 woningen werden toegewezen aan de ongesub sidieerde sector. Huurverhogingen Voor de oplossing van het vraag stuk van de woningnood zal het stre ven van de regering voorts gericht zijn op een reële vermindering van de afstand tussen de diverse huur niveaus. Daarom zullen ook in de komende regeringsperiode huurverhogingen onvermydeiyk zijn. Daarby zal er echter naar moeten worden gestreefd dat de huren - met aanvaarding van de opvatting dat een goede woning haar prys waard is - binnen de gren zen van de koopkracht der verdiende lonen blyven. De landbouw Veer wat het markt- en prijsbe leid betreft zal de regering - zowel binnen het kader van het E.E.G.- landbcuwbeleid ernaar streven een redelijke bestaansmogelijkheid voor de sociaal-economisch verantwoorde landbouwbedrijven te waarborgen. Daarmee kan tevens een bijdrage worden geleverd tot een snelle aan passing van de agrarische produk- tie-struktuur aan de zich wijzigende omstandigheden. Binnen een derge- lijk actief markt- en prijsbeleid zal de regering bijzondere aandacht schenken aan de mogelijkheden om via de markt redelijke opbrengstprij- zen te bereiken voor de verschil lende agrarische produkten. Dit laat ste is mede dringend noodzakelijk met het oog op de verdere ontwikke ling van het gemeenschappelijk land bouwbeleid in de Europese Econo mische Gemeenschap. De regering zal de verdere uit bouw van een op gezonde economi sche begiselen gebaseerd Europees landbouwbeleid zoveel mogelijk be vorderen. Gegeven de sterke mate, waarin de Nederlandse land- en tuinbouw zijn ingeschakeld in het internationale ruilverkeer, kan een ontwikkeling in deze richting de hui dige moeilijkheden mede helpen overwinnen. Sociale zekerheid In het kader van het sociale zeker- heidsbeleid maakt het kabinet geen beginselkwestie van mede-financie- ring uit de algemene middelen. Dit punt zal een kwestie zijn van prio riteitenafweging teneinde het gehele regeringsbeleid zo goed mogelijk te realiseren. mogelijkheden van decentralisatie in de bestuurlijke sector voortzetten. Wetenschap en kunst Op het gebied van de wetenschap pen zal de regering streven naar be vordering van een krachtig nationaal wetenschapsbeleid en van internatio nale wetenschappelijke samenwer king. Ook het culturele beleid zal de regering actief voortzetten. Zij houdt daarbij zowel het oog gericht op de verdere ontplooiing van de schep pende kunst als op het krachtig be vorderen van de uitvoerende kunst. In het bijzonder zal zij daarbij haar aandacht schenken aan de kunstzin nige vorming van de jeugd als een bijdrage tot de alzijdige ontwikkeling van de persoonlijkheid. Mede met het oog op de toegeno men vrije tijd zal de regering het be leid inzake de openluchtrecreatie en de sport voortzetten. Resten Brits vliegtuig in Flevopolder Ingezonden mededeling Havenplein 11, Zierikzee Ingezonden mededeling Uit welingelichte kringen bereikt ons het bericht dat de Gaulle voor nemens is opnieuw een bezoek te bre'ngen aan ons land. Hoewel het doel van zynreis strikt geheim is, kunnen w(j u verklappen dat het hem voornamelijk gaat om de nieuwe Osscstaartsoep van California. Hij heeft nu eenmaal een neus voor kwa liteit! En Haal morgen ook een paar pakjes en proef zelf hoe geurig, hoe krachtig, hoe smakelijk deze nieuwe soep is! Een bergingsgroep van het aan- en afvoersquadron van de Koninklijke Luchtmacht is op h,et ogenblik bezig met de berging van een Britse Lan- caster-bommenwerper, welke op 17 mei 1943 in het IJsselmeer stortte. Het toestel behoorde tot het 617e Bomber Command, dat onder aan voering van Guy Gibson een aanval ging doen op de stuwdammen in Duitsland. Op de linker foto zien we een van de vier motoren van het vliegtuig; op de rechterfoto wordt juist een vleugeltip van de Lancas ter blootgelegd. DEN HAAG, 317. Er is geen ver keerde Indruk gevestigd door het persbericht van het ministerie van Landbouw over de vertraging van de suikerprijs met twee cent. Dit ant woordt minister mr. B. W. Biesheu vel op vragen van het Tweede Ka mer-lid. de heer J. T. Mellema van de C.H.U. In het berioht was als motivering aangegeven: „De prijsverhoging 'is noodzakelijk om de voor de akker bouw vastgestelde garantieprijs van f 54,per 1.000 kg suikerbieten van de oogst 1963 te verwezenlijken". Minister Biesheuvel deelt mee, dat dit bedoelde weer te geven, dat bij de vaststelling van de nieuwe af- fabrieksprijs nog geen rekening is gehouden met een eventueel (hoger prijsniveau voor een ten behoeve van de binnenlandse voorziening te importeren quantum suiker. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's V/AT 1EGT Dl HIT WARM Verwachting tot vrijdagavond: Warm weer met aanvankelijk zon nige perioden, maar later weer kans op onweer; aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, later zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost. 2 aug. Zon op 5.01, onder 20.30. Maan op 18.37, onder 1.54. Volle maan: 5 aug. te 10.31.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1