FRANKRIJK TREEDT NIET TOE TOT A-STOP-VERDRAG Aardschok in Perzië Moet Ned. regering dwangsom betalen Bejaarden willen ook vakantie hebben China nog niet toe aan kernmacht Incident in Korea De hulpverlening aan het getroffen Skopje is goed op gang Boze Belgische boeren protesteren Trein grijpt auto ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 juli 1963 llHc jaargang No. 19419 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v'h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Duiveland voelt niet voor arbeidsdeskundige De Gaulle houdt het heen strak De ramp in Skopje PARIJS. 29-7. President De Gaulle heeft maandagmiddag op een pers conferentie het Franse standpunt tegenover de grote internationale vraagstukken van het ogenblik uit eengezet. Hy deed dit op gematigde toon, maar zyn woorden lieten aan duidelykheid niets te wensen over. Zy waren in overeenstemming met de tot dusver door hem gevolgde lyn en in de eerste plaats ingegeven door de zorg om het behoud van de na tionale onafhankelijkheid. De sinds lang bestaande vriend schap met Amerika - aldus de pre sident - is boven elke twijfel verhe ven, ondanks het feit dat er vrij grote meningsverschillen bestaan over de benadering van een aantal internationale problemen. Ondubbelzinnig verklaarde hy dat zijn land niet zal toetreden tot het in Moskou gesloten kernstopverdrag. De Gaulle keurt het verdrag wel niet af, maar hij acht de betekenis ervan beperkt. Het atoomwapengevaar is er niet door verminderd en Frankrijk zal zijn pogingen om een eigen atoom macht op te bouwen voortzetten. Frankrijk is wel bereid een werke lijke ontwapening te onderschrijven en het zal dit jaar nog voorstellen op dit stuk doen en de drie andere atoomlanden voor een conferentie uitnodigen. Frankrijk is niet bereid andere verdragen die uit 'het akkoord avn Moskou zouden kunnen voortvloeien te tekenen, voor zover zij buiten Frankrijk om tot stand komen. In een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het Pact van Warschau ziet De Gaulle niet veel. Wat Frank rijk betreft verklaarde de president plechtig, dat het nimmer agressie.zal plegen. TEHERAN. 29-7. Een zware aard schok heeft maandag 'het Perzische dorpje Gagoem getroffen. Het dorp, dat bij Bandar Abbas aan de Pex-zi- sche Golf ligt, 'is zeer 'klein en men neemt aan dat het aantal slachtof fers niet. groot zal zijn. Medische hulptroepen zijn naar h.~t getroffen gebied onderweg. Sinds 4958 is Pei-zlië zes maal door grote aardschokken getroffen. Vorig jaar september verloren bij een aard'bevingsramp elfduizend mensen het leven. De Joden in Duitsland HAMBURG. 29—7. - Volgens het Westduitse weekblad „Der Spiegel" zijn er naar schatting op het ogen blik in geheel Duitsland 81 Joodse godsdienstige gemeenten met 24.000 leden, tegen 1.600 gemeenten met 500.000 leden in 1933. Van het hui- d'ge totaal zou'den 73 gemeenten met 22.484 ingeschreven gelovigen zijn gevestigd in West-DuitSland. Boven dien zouden daar nog tussen 7.000 en 8.000 gelovige Joden wonen, die geen contact met de Joodse gemeenten onderhouden. De NAVO De Gaulle vindt dat de opzet van de NAVO wijziging behoeft. Bij de oprichting van de NAVO is uitge gaan van integratie, een beginsel dat niet actueel meer is, zei hij. Frankrijk wil niet dat de econo mie van Europa opgaat in een stel sel zoals de Atlantische gemeenschap. „Dat zou een nieuwe vorm van de befaamde integratie zijn". Wat De Gaulle zei over de betrek kingen met Amerika kan als volgt worden samengevat: Er is een nieuwe toestand ontstaan doordat Frankrijk niet langer van Amerika afhankelijk is. Daar moet ieder zich bij neerleg gen. Het zal nuttig zijn als de twee landen hun politiek overleg bepalen. Frankrijk is van harte tot dat over leg bereid. President De Gaulle acht het be slist noodzakelijk dat de zes E.E.G.- landen voor het einde van dit jaar „een echte economische gemeen schap" vormen met een gemeen schappelijke landbouwpolitiek. Eén vraag van een verslaggever liet de president onbeantwoord, na melijk of hij zich na afloop van zijn ambtsperiode opnieuw kandidaat voor het presidentschap zou stellen. DE ZUID-MOLÜKKERS ROTTERDAM, 29-7. Het ziet er naar uit dat de Rotterdamse inge nieur J. A. Manusama, de vertegen woordiger van de Zuid-Molukkers in Nederland, de dwangsom van vijftigduizend gulden voor elk der in Sororj; op het voormalige Nieuw- Guinea achtergebleven Zuid-Moluk. ker binnenkort gaat opeisen. De president van de Haagse recht bank, mr. Witsen Elias, besliste des tijds dat de Nederlandse regering al 'het mogelijke zou moeten doen cm deze mensen naar Nederland te rug te brengen, op straffe van een dwangsom van in totaal f 700.000,-. De heer Manusama verklaarde tegenover een verslaggever van het A.N.P., dat hij niet de in druk 'heeft gekregen dat de staat in derdaad alles in 'het werk 'heeft ge stald om de achtergebleven Zuid- Mclükkers naar Nederland te laten overkomen. „Ik beschik over nauw keurige inlichtingen. Daaruit 'is mij niet gebleken dat er binnenkort een einde zal komen aan de netelige po sitie waarin mijn landgenoten zich op 'het ogenblik bevinden". De Rot terdamse ingenieur vraagt zich nog- steeds af waarom de Nederlandse regering, na het 'herstel van de dip lomatieke betrekkingen, geen con tact met de Indonesische regering heeft opgenomen. Wanneer onbekend Wanneer tot de executie van de dwangsom zal worden overgegaan is nog niet 'bekend. De advocaat van de heer Manusama, mr. Maris, heeft indertijd geadviseerd met de excecutie te wachten tot eind juli. Over enige weken, de heer Maris is op 'het ogenblik met vakantie, zal in een gesprek tussen de advocaat en de heer Manusama worden be slist zo ja en wanneer de dwangsom 2al worden opgeëist. Een eventuele executie zal in ieder 'geval vóór 19 september a.s. plaats vinden, omdat op die datum 'het Haagse Gerechts hof 'het hoger beroep van de staat tegen de uitspraak van mr. Witsen Elias zal behandelen. Mochten mr. Maris en ir. Manu sama 'inderdaad 'besluiten tot execu tie van de dwangsom over te gaan, dan is het te verwachten dat de staat in een 'kort geding om schor sing van de executie zal vragen. De regering zal dan opnieuw moeten aantonen of alles gedaan is om de Zuid-Molu'kkers naar Nederland te krijgen. Beroep op tie minister WASHINGTON, 29-7. De Ameri kaanse onder-minister voor politieke kwesties, Averell Harriman, heeft maandag gezegd dat premier Chroesj- Isjov zich niet veel zorgen maakt dat communistisch-China spoedig een kernmacht zal weten op te bouwen. Harriman, die dit zei in een vraag gesprek met verslaggevers, ver klaarde dat hij in Moskou, waar hij besprekingen over een verbod op het nemen van kernproeven voerde, met premier Chroesjtsjov over de vor- c Het Westduitse centrale bureau voor de vervolging van oorlogsmis dadigers in Ludwrgsburg zal zijn werkzaamheden waarschijnlijk vol gend jaar beëindigen. ming van de Chinese kernstrijd macht had gesproken. „Chroesjtsjov bleek niet bijzonder bezorgd. Hij zei tegen mij dat het nog zeer lang zal duren voor de Chi nezen over een kernmacht van enige betekenis beschikken", aldus Harri man. De Amerikaanse onder-minister verklaarde dat de Russische leider van oordeel was dat de Chinezen de industriële basis, die voor de op bouw van een kernmacht onontbeer lijk is, missen. DEN HAAG, 29-7. De vakantie- bedrijvigheid, die bet beeld van stad en land in de zomermaanden zo ingrijpend verandert, heeft ken nelijk vele bejaarden, die door ge brek aan geld aan dit jaarlijkse zo merfeest niet kunnen meedoen, aan het denken gezet. Zij zouden ook wel eens op vakantie willen gaan, of althans net als de mensen die het helé jaar werken, 's zomers iets wil len doen, dat hen uit hun sleur brengt. Een brief van de Nederlandse Bond voor ouden van dagen aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid is het resultaat van be raadslaging hierover in de kring 'der georganiseerde bejaarden. De bond Wil, 'dait er voor de bejaarden het ncdóge wordt gedaan zodat ook zij van de „vakanitiegeneugden" kun nen profiteren en 'hij stelt de minis ter daarom voor de ouden van da gen uit „'bepaalde middelen" een be drag voor de vaikan'tieviering te ver strekken. „Ook deze mensen willen wel eens wat anders zien en onder vinden wat het betekent' nog mede te doen in het Huidige samenspel. Toen zij nog arbeid verrichtten, was er gewoonweg geen tijd voor vakan tie er. geen geld", zo schrijft de bond. In een postscriptum stelt de bond, dat de groep, waarvoor 'hij een be roep op de minister doet, immers toch uitsterft. dus het zou maar voor een tijdelijke periode nodig zijn". SEOEL," 297. Naar een woord voerder van 'het V.N.-commando in Zuid-Korea 'heeft medegedeeld, zijn maandagmorgen vroeg twee Ameri kaanse militairen gedood en een der de ernstig gewond toen de jeep waar mede zij op weg waren naar hun wachtpost, door Noordkoreanen met machinegeweren en granaten werd bestookt. Het incident had plaats ten zuiden van de gedemilitariseerde zone tus sen Zuid- en Noord-Korea. Nog steeds worden mensen gered BERGEN, 30-7. Maandagmiddag hebben ongeveer 4.000 Belgische boeren in Bergen geprotesteerd te gen de belasting op landbouwvoer tuigen in de provincie Henegouwen en tegen de landbouwpolitiek van de regering. De demonstranten stuitten bij het paleis van het provinciale bestuur op een omvangrijke politiemacht. Deze werd met stenen en tomaten bekogeld. De politie riep hierop de hulp in van de brandweer, waarna de boeren begonnen de straten open te breken, versperringen aan te leg gen en voertuigen om te werpen teneinde de auto's van politie en brandweer tegen te houden. Maandagavond schijnt de rust in Bergen te zijn weergekeerd, hoewel zich nog steeds enkele groepen be togers in het centrum van de stad bevonden. Er werden geen arresta ties verricht. SKOPJE, 29-7. Geschat wordt dat slechts 30 tot 40 nieuwe gebouwen intact kunnen blijven en dat alle andere moeten worden gesloopt. Het De bouw van de ,Mesoscaaf', de toe ristenonderzeeër" welke tijdens de grote Zwitserse tentoonstelling het volgend jaar tochtjes langs de bo dem van het Meer van Genève zal maken, vordert goed. Op de foto zien we het schip in de fabriek te Mon- they. Links het voorschip en rechts het achterschip; eenmaal in bedrijf kunnen tientallen passagiers tegelijk genieten van de sprookjesachtige aanblik, welke de verlichte bodem van het meer biedt. gemeentebestuur zal in barakken worden gehuisvest. Zo wordt uit de aardbevingsstad Skopje gemeld. Inmiddels staat wel vast dat de Zuidslavische jeugd het grootste aandeel in de bouw van een nieuwe stad zal leveren. Tienduizenden jon geren uit het gehele land zullen van af 5 augustus In Skopje werken. Het 'toeristenverkeer dn ihet gebied van de Adriatische Zee en de an dere delen van Zuidslavië verloopt normaal. Op verscheidene plaatsen in de verwoeste stad 'kunnen 'de 'bewoners van Skopje groenten, fruit en aard appelen verkrijgen die 'door boeren uit de omtrek gratis worden aange boden. Leden van 'de Franse 'burgerbe scherming, die 'aan de reddings werkzaamheden ig Skopje deelne men, hebben met 'hun speciale appa- alten hartkloppingen geregistreerd onder de puinhopen van hotel Ma- sedonia. Gift vorstenpaar DEN HAAG, 29-7. H.M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden 'hébben een gift doen toe komen aan 'het „Nederlandse Höde Kruis" ten behoeve van de slacht offers van de aard'bevingsramp in Skopje. Een woordvoerder van het minis terie van 'buitenlandse zaken in Den Haag 'heeft maandag meegedeeld, dat blijkens van de Nederlandse ambassade te Belgrado ontvangen berichten er geen Nederlanders aan wezig waren in 'het (hotel Macedonia in Skopje. Ook in het totaal ver woeste 'hotel Skopje waren ten tijde van de ramp geen Nederlanders. Nederlanders die op kampeer plaatsen verbleven, zijn ongedeerd Een beeld van de ramp in Skopje. Een Volkswagen is gedeeltelijk be dolven onder de puinhopen. Door het geweld is de auto van de trot toirband naar het midden van de straat geschoven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Heel de menselijke moraal berust op geluksverlangen. en zijn inmiddels naar elders ver trokken. Om 10.56 uur maandagmorgen is de hulpverleningsploeg van ue A.N. W.B. in Belgrado aangekomen, waar onmiddellijk contact is 'opgenomen met de A.N.W.B.-contactman ter plaatse. De ploeg is uitgerust met eep repaitriërinigiswagen met aan hangwagen en een rampenbus. Herbouw Op een persconferentie heeft de voorzitter van het provinciaal be stuur van Macedonië, Grlickov, meegedeeld', dat de stad waarschijn lijk „op een veiliger plaats" zal 'her bouwd worden. Dit zou afhangen van onderzoekingen door Zuid-Sla vische en buitenlandse deskundigen o.a. op geologisch en seismologisch göbied. Grlickov zei, dat er nog 700 personen worden vermist en dat er 2,170 gewonden .zijn, van wie een aantal zeer ernstig. Officiéél is 'bekend 'gemaakt, dat zondagavond het aantal geborgen lijken in Skopje 813 bedroeg. Franse reddingsdeskundigen heb ben gistermorgen in Skopje een meisje nog levend uit de puinhopen bevrijd, aldus meldt Radio-Belgrado GROOTEBROEK, 29—7. Op een met automatische knipperlichten be veiligde overweg in Groolebröek is maandagmiddag om tien over vier een personenauto gegrepen door de trein van Erïkhuizen naar Amster dam. De bestuurder, de heer D. uit Grootebroek en een mede-inzittende mevrouw G. L.-E., werden zwaar gewond. In de loop van de avond is mevrouw L.-E. in het ziekenhuis in Enkhuizen aan 'de verwondingen be zweken. ZONNIG Verwachting tot woensdagavond: Droog en overwegend zonnig weer; zwakke tot matige wind tussen noord en oost; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 31 juli. Zon op 4.58, onder 20.34. Maan op 16.35, onder 0.45. 1 aug. Zon op 5.00, onder 20.32. Maan op 17.38, onder 1.16. Volle maan: 5 aug. te 10.31. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 31 juli 11.10 v.m. 23.33 n.m. 1 aug. 12.12 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN 31 juli 10.52 v.m. 23.20 n.m. 1 aug. 11.55 v.m. n.m. WESTERSCHOUVVEN 31 juli 10.04 v.m. 22.29 n.m. 1 aug. 11.05 v.m. 23.30 n.m. Doodtij: 30 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 30—7. Het K.N.M.I. deelt mede: De luehtcirculatie boven het vasteland van Europa wordt nog al tijd bepaald Öoor een hogedrukge bied dat de oceaandepressies de door gang verspert. Het hogedrukgébied strékt zich uit van zuid-Skandinavië tot noordoost-Rusland, zowel aan hot aardoppervlak als in de hogere lucht lagen. Op deze hogere niveaus be vinden zich echter ook een tweetal kleine lagedrukgebieden. Een ervan 'heeft de afgelopen 24 uur in Polen en Hongarije plaatselijk flinke re genval veroorzaakt. De andere lag vanmorgen bij Kopenhagen en ging vergezeld van enkele buien van min der betekenis. Hij verplaatst zich langzaam in de richting van noord- Duitsland en» zal het weer in ons land woensdag nauwelijks beïnvloe den. Het blijft overwegend zonnig weer en in de temperatuur komt niet veel verandering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1