DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wandelleger verloor bravour op derde dag Kongo en de V.N. Gevaar voor export van groente en fruit GROTE DRIE STAKEN HET NEMEN VAN A-PROEVEN Minister Luns teruggekeerd uit Afrika Spoorwegstaking in Y.S. Seizoen-Opruiming Gebr. THIEN Dienstplicht in de Ned. Antillen gaat niet door Frankrijk stopt niet met kernproeven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 juli 1963 119e jaargang No. 19417 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janneweklcen 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. lakenman Ochbnan. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Successes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Vreemdelingendrukte te Zierikzee NIJMEGEN, 25-7. Het Vicrdaag- seleger is zijn bravour kvvjjt. De urenlange stortbuien hebben daar voor donderdag, op de voorlaatste dag van de Nijmeegse Vierdaagse dus, gezorgd. In het heuvelland ten zuiden van de Keizer Karelstad rond Milsbeek, Groesbeek en Berg en Dal werd de overmoed, die al twee dagen van de vele gezichten af te lezen was, op slag weggespoeld. Zelfs de commando's, die de eer ste dagen voor 'het zuiverste gal- lery-play zorgden door de laatste 300 meters, die hen van de eind controle scheidden, in, uitermate correcte, maar wat overdreven looppas af te leggen, honden er niet helemaal' meer tegen op. Zeker, de dragers van- de groene baretten marcheerden gedisciplineerd en uit volle borst gaven zij uiting aan hun trots, commando te zijn. Geen of ficier had echter nog de moed om het bevel „looppas" te geven. Het zou 'overigens beslist niet gewaar deerd zijn. De beproevingen waren al te erg en te langdurig geweest. Het zou ook nauwelijks zin hebben gehad, want 'de m'eldingsplaats voor de groepen aan de wedren lag vrij wel verlaten in de langdurige re genbuien. Israëlische militairen De Israëlische militairen overleef den de zware derde dag nog het best. Maar do groep was dan ook zo verstandig geweest om met de elf uur, die ter 'beschikking ston den,. te woekeren. Bijna tien en een half uur gebruikten de Israëlis er van. Dank zii de lange, goedgeko zen rustperioden hebben ze tenmin ste nog een aanmerkelijk deel van de buien gemist. Ondanks het bar slechte weer zijn er maar 76 wandelaars op deze der de dag uitgevallen. Nog niet de helft van het aantal, dat woensdag de strijd staakte. Inderdaad blijkt dus langzamerhand het kaf wel van het wandelkoren gescheiden te zijn. Het vierdaagseleger telde na de derde dag nog 9788 manschappen. LONDEN, 26-7. De eerste-minister van het voormalige Belgisch Kongo, Cyrille Adoela, heeft donderdag op een persconferentie in Londen er voor gepleit de strijdkrachten van de V.N. nog een jaar in Kongo te handhaven. Sprekend aan het eind van zijn officiële bezoek aan Enge land, achtte de premier het wat overhaast om de V.N.-troepen al te gen het eind van dit jaar terug te trekken. Zijns inziens hadden de Kongolese autoriteiten nog een jaar nodig om in het gehele land orde en rust te verzekeren. BONN, 26-7. De Westduitse mi nister van-Landbouw, Schwarz, heeft donderdag verklaard dat li\j begrip heeft voor de moeilijke positie waar in de groente- en fruitkwekers uit de andere landen van de E.E.G. en uit derde staten zijn komen le ver keren, maar dat het lot van de eigen landbouw hem nu meer ter harte gaat. De voorlichtingsdienst van de Duitse Boerenbond heeft meegedeeld dat de afgelopen dagen, ondanks een groot binnenlands aanbod, groenten en fruit uit Italië en Nederland ver beneden de minimumprijzen waren ingevoerd. De christen-democratische Bonds dagafgevaardigde van Ludwigshafen (Rijnland-Palts), Gerhard Fritz, heeft een beroep gedaan op het Westduitse leger om de crisis te helpen oplos sen. Hij vroeg de Westduitse minis ter van defensie, Kai-Uwe Von Has- sel, of het niet mogelijk is. de sol daten meer groente te eten te geven. De boeren uit de Palts hebben naar aanleiding van de toezeggingen die zij van de regering hebben gekregen, hun voorgenomen protesttocht met 1.000 landbouwtrekkers naar Mann heim afgelast. De wereld knalt wat ruimer adem MOSKOU, 25-7. De Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië hebben donderdag een ver drag geparafeerd waarbjj het nemen van kernproeven in de dampkring, de ruimte en onder water wordt ver boden. De ministers van buiten landse zaken van de drie landen zuilen spoedig in Moskou samen kernen om hun handtekening onder het akkoord te plaatsen. Het uit vijf artikelen bestaande verdrag, dat vrijwel overal ter we reld met grote instemming is be groet, behelst slechts een gedeelte lijk verbod omdat de grote mogend heden het nog niet eens konden worden over een inspectie-systeem voor ondergrondse proeven. Het is echter het eerste belangrijke ak koord tussen oost en west sinds 1955 toen het Oostenrijkse staatsverdrag werd gesloten, krachtens hetwelk de bezettingstroepen uit Oostenrijk vertrekken. In een communique waarin de pa rafering van het verdrag werd be kendgemaakt, werd gezegd, dat de regeringen van de drie Janden be sprekingen zullen voeren over een Russisch voorstel voor een niet- aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het Warschau-pact na hun bondgenoten in deze groepe ringen te hebben ingelicht en ge raadpleegd. In een, inleiding tot het verdrag zeggen de drie mogendheden dat hun voornaamste doel is, het zo spoedig mogelijk bereiken van een akkoord inzake algemene en volle dige ontwapening onder internatio nale controle. In het verdrag - dat voor alle landen openstaat wordt verklaard, dal de partijen zich ertoe verbinden op het gebied onder hun jurisdictie of bestuur „ontploffingen ter be proeving van kernwapens of an dere kernexplosies te verbieden, te verhinderen en niet uit te voeren". Daarna worden de drie plaatsen waarvcor dit geldt - de dampkring, cl ruimte en onder water - genoemd Het gedeeltelijk akkoord „loopt niet vooiuit cp het sluiten van een ver drag dat resulteert in een perma nent verbod van alle kernproeven, met inbegrip van al dergelijke ont ploffingen onder de grond. Britse protectoraten in Afrika NEW YORK. 26-7. Negen Afro- Aziatisohe landen en Zuid-Slavië hebben donderdag een resolutie in gediend bij de V.N.-commissie voor het koloniale vraagstuk waarin zij verzoeken om het zenden van aar- nemersgroepen van de V.N. naar de Britse protectoraten Basoetoland, Beetsjoeanaiand en Swaziland om de annexatie van deze gebieden door Zuid-Afrika te voorkomen. .Volgens de resolutie zou de alge mene vergadering van de Verenigde Naties een beroep op Engeland moe ten doer, cm de gebieden spoedig on afhankelijkheid te verlenen. Enge land heeft de V.N. al verzekerd, dat de protectoraten in de toekomst geen rwi Van de Zuid-Afrikaanse repu bliek zullen uitmaken. Dit rtummer bestaat uit 8 pagina's De regel en de uitzonde ring horen bij elkaar. De ontwapeningsconferentie In Genéve wordt verwacht, dat het akkoord de ontwapeningsconfe rentie, die dinsdag wordt hetvat, nieuw leven zal inblazen. Frank- rijks zetel is echter sinds enige tijd leeg gebleven en de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, heeft donderdag nog te genover een commissie uit de na tionale vergadering verklaard, dat de Franse regering „bij ontstentenis van een overeenkomst inzake doel treffende en gecontroleerde ontwa pening" niet van plan is, haar kern bewapening op te geven. Boodschappen aan de Gaulle President Kennedy en premier Mac Millan hebben donderdag bood schappen gezonden aan president de Gaulle, waarin zij hem naar ver luidt op de hoogte hebben gesteld van de stand van zaken in Moskou. Frankrijk heeft, naar bekend, niet aan de kernstopbesprekingen deel genomen. De overeenkomst werd gesloten door Averell Harriman voor de Verenigde Staten, minister Gromiko voor de Sowjet-Unie en lord Hailsham voor Groot-Brittan- nië. De Westduitse regering juicht de in Moskou bereikte overeenstem ming toe, zo werd direct na het be kend worden van de parafering in Bonn meegedeeld. Zij hoopt, dat deze zal leiden tot verdere vooruit gang in de richting van „algemene, gecontroleerde ontwapening". Telefoongesprek met Kameroen mislukt Op de vooravond van de start voor de grote reis naar de jamboree in Grie kenland werd in het kamp te Overasselt, vanwaar de dertien bussen don derdagochtend vroeg vertrokken, nog een laatste stafbespreking gehouden. Tijdens deze bespreking gaf een functionaris van de A.N.W.B. in het bijzijn van een wegenwachter een laatste overzicht van de route naar Marathon. De dertien bussen met Nederlandse padvinders zullen over de gehele afstand begeleid worden dopr wegenwachters uit de verschillende landen welke doorkruist worden. SCHIPHOL, 25-7. Vol lof over de president van Kameroen, Admadou Ah'djo, die „bijzonder goed inge licht bleek te zijn over allerlei we reldproblemen" is de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, donderdagmiddag van zijn eerste bezoek aan Afrika op Schip hol teruggekeerd. Hij heeft in Ja- oen de. de hoofdstad van Kameroen, zaterdag dë nieuwe conventie gete kend. waarin de associatie van 18 jonge Afrikaanse staten met de E. E.G. is neergelegd. In de komende 5 jaren zullen de E.E.G.-landen d »ze staten bij hun ontwikkeling steunen met sen bedrag van 730 miljoen dol lar. Mogelijk zal daar later nog 80 miljoen aan worden toegevoegd. Bij zijn aankomst op Schiphol in ren lijintoestel van Finnair uit Pa ri !s moest minister Luns uit de mond van de hem opwachtende jour nalisten vernemen, dat staatssecre taris. dr. H. R. van Houten, in het nieuwe kabinet niet op zijn post zal terugkeren. „Ik wist dat 'hij er de voorkeur aan "af zijn funktie neer te leggen", aldus minister Luns, „maar ik heb ook de indruk, dat het iets te ma ken heeft met de verdeling van de 7-tels tussen de partijen". Wie dr. van Houten zal gaan op volgen k-on hij nog niet zeggen. Weliswaar heeft hij uiteraard enige zeggenschap hierover, doch eerst diende hij daarover met mr. Marij- nen van gedachten te wisselen. Hij bleef de verslaggevers ant woord schuldig op de vraag com- De Cholera-epidemic in Zuid- Thailand, heeft zich tot Bangkok uitgebreid, waar een dode en ver scheidene patiënten zijn gemeld. Volgens officiële gegevens zijn in Zuid-Thailand 45 personen aan de ziekt gestorven, maar onofficiële be richten spreken van 88 doden alleen al in één provincie. mentaar te leveren op een eventu eel voornemen van de nieuwe mi nister-president zelf ook een rol te rp?len in dc internationale politiek. Grapje „Is er met u dus deze week hele maal geen overleg gepleegd?" Minis ter Luns trok zijn wenkbrauwen rauw merkbaar op en zei vervol gens droogjes: ..Gisteren heeft de heer Marij'nen mij in Douala. de ha ver. van Kameroen, opgebeld voor "en zeer lang gesprek. Dat gesprek heeft zich echter beperkt van mijn ziide tot het 53 maal roepen hallo en van zijn zijde tot twee klanken, nl. Maaa en rijn en tot slot 46 mind"' hallo. Van beide zijden meenden wij daarna dat we 'het gesprek maar moesten afbreken". Dr. van Houten is bijna 4 jaar lang staatssecretaris van buitenland se zaken geweest. Minister Luns be kleedt zijn funktie nu al 11 jaar. Ingezonden mededeling Profiteert nu nog van de vele koopjes uit onze Zierikzee, Tel. 2604 De demonstranten tegen de rassen scheiding in Amerika vinden steeds iveer nieuwe methoden om het de politie - zonder direct veel verzet te bieden - moeilijk te maken hen te arresteren. Hier een beeld van een demonstratie welke kortgeleden in New York plaats vond: de demon stranten gingen niet alleen op de straat liggen, doch gaven elkaar ook nog een arm. Zes en twintig van hen werden gearresteerd, doch dat had de politiemensen dan ook handen vol werk gegeven. WASHINGTON, 25-7. De spoor wegstaking, die eventueel komende week in de Verenigde Staten zou be ginnen, is afgewend doordat de di recties van de spoorwegen er in toe gestemd hebben de voorgenomen personeelsvermindering, welke op 30 juli zou ingaan, dertig dagen op te schorten. De uitgestelde maatregel betreft 65.000 man en als protest hiertegen zöu dinsdag aanstaande een staking beginnen. Eerste lichting: 500 man DEN HAAG, 25-7. De gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. N. Debrot, heeft donderdag in ant woord op vragen op een persconfe rentie gezegd, dat de eerste lichting die na de invoering van de dienst plicht zal opkomen, uit vjjf- tot zeshonderd man zal bestaan. Er wordt naar gestreefd' deze An tilliaanse dienstplichtigen op 1 sep tember te laten opkomen. Zij zullen worden opgenomen in de Konink lijke Marine. Gouverneur Debrot hield deze persconferentie aan het einde van zijn. werkbezoek aan Nederland. Hij vertoeft sedert half mei in Neder land en zal zaterdagochtend naar Willemstad op Curagao 'terugvliegen Hij zei dat het gebruikelijk is, dat een gouverneur na zijn 'benoeming nog twee of drie maanden in Ne derland blijft voor overleg met- mi nisters. Hij was echter dadelijk na zijn benoeming naar Willemstad ge gaan en na acht maanden voor een werkbezoek naar Nederland geko men. Van het besluit der spoorwegen om de invoering der voorgenomen maatregelen tot 29 augustus uit te stellen, werd donderdag mededeling gedaan door Daniel P. Loomis, voor zitter van de Vereniging van Ame rikaanse spoorwegen. Hij zei dat de spoorwegen dit deden om samen te werken met het Congres, dat een voorstel van president Kennedy in studie heeft om de reeds vier jaal oude kwestie aan de commissie voor de handel voor te leggen) De voor zitter van die commissie had woens dag de spoorwegen om het uitstel verzocht. PARIJS, 25-7. Frankrijk zal zijn programma voor de kernbewape ning voortzetten ondanks het ak koord van Moskou, zo werd donder dagavond in kringen die in nauw contact staan met president De Gaulle gezegd. De reactie van de Franse presi dent op het nieuws van de para fering was volgens deze kringen „zeer koel". Zij achtte het waar schijnlijk dat de Gaulle „neen" zou zeggen, wanneer hem gevraagd zou worden om ook Frankrijk het kern- stopverdrag te laten ondertekenen. Het Franse staatshoofd is van me ning, aldus genoemde kringen, dat de overeenkomst 'geen wezenlijke mate van ontwapening inhoudt, daar zij niet op ondergrondse kernproe ven van toepassing is. De Westduitse regering heeft don derdagavond de overeenkomst met instemming begroet. Zij hoopt, dat nu verdere vooruitgang in de rich ting van algemene, gecontroleerde ontwapening kan worden geboekt. Beeld uit Nijmegen Vrij zonnig, minder koel Verwachting tot zaterdagavond: Droog en over het algemeen zonnig weer; zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen; koude nacht; morgen overdag iets hogere tempe raturen dan vandaag. 27 juli. Zon op 4.52, onder 20.40. Maan op 12.11, onder 23.40. 28 juli. Zon op 4.54, onder 20.38. Maan op 13.17, onder 23.49. 29 juli. Zon op 4.55, onder 20.36. Maan op 14.23, onder Eerste kwartier: 28 juli te 14.13. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 27 juli 7.30 v.m. 28 juli 8.18 v.m. 29 juli 9.07 v.m. BROUWERSHAVEN 27 juli 7.11 v.m. 28 juli 7.57 v.m. 29 juli 8.46 v.m. WESTERSCHOUWEN 27 juli 6.27 v.m. 28 juli 7.14 v.m. 29 juli 8.03 v.m. Doodtij: 30 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-7. Het K.N.M.l. deelt mede: Het krachtig hogedrukgebied dat in vier dagen tijd van de zuid punt van Groenland naar een punt even ten zuiden van Ierland trok, verplaatst zich met een snelheid van ongeveer 40 km per uur in de rich ting van midden-Engeland. Morgen ochtend wordt het centrum in de omgeving van Londen verwacht. Door deze ontwikkeling wordt het weer stabieler, de aangevoerde lucht is tamelijk koel, maar de tempera turen zullen morgen weer iets ho gere waarden bereiken dan vandaag. Na een koude nacht zal het morgen over het algemeen zonnig zijn, met overdag in het binnenland vorming van enkele stapelwolken. De wind gaat naar noordelijke richtingen. De weersverbetering strekt zich waar schijnlijk tot ver over het weekeinde uit. De polaire lucht die gisteren west- Europa is binnengestroomd, is ge vorderd tot een lijn, die loopt van de Baltische staten langs de voet van de Alpen, naaf noord-Spanje. 19.46 n.m. 20.31 n.m. 21.25 n.m. 19.40 n.m. 20.25 n.m. 21.16 n.m. 18.36 n.m. 19.26 n.m. 20.21 n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1