Coral ultra-modern fijnwasmiddel speciaal voor moderne weefsels De gevolgen van overbevolking Minimumprijzen voor appels en peren Franse Senaat stemt over belangrijke vraagstukken drukkerij L 0 Heden overleed, geheel onverwacht, onze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader MARINUS VAN DE VELDE in de leeftijd van 66 jaar Zierikzee, 25 juli 1963 Pieterseliestraat 12 P. M. VAN DE VELDE- JONKER Brielle: C. P. VAN DE VELDE M. J. VAN DE VELDE- SIES MARJA De teraardebestelling zal plaats vinden maandag 29 juli a.s., 's namiddags 14.30 uur op de begraafplaats te Brouwershaven. Amerikaanse senatoren over kernstopverdrag WASHINGTON. 24-7. De voorzit- ter van de commissie voor de strijd krachten van de Amerikaanse se naat, Russel, heeft woensdag, naar aanleiding van de verklaring die minister Rusk tijdens een besloten zitting van de commissie aflegde, gezegd, dat het sluiten van een ver drag voor een gedeeltelijk verbod op kernwapenproeven van „de grootst mogelijke betekenis is voor de strijdkrachten van de Verenigde Staten". De kwestie zou een zeer diepgaande studie van het congres wettigen. Twee leden van de senaatscom missie, de republikein Goldwater en de democraat Jackson, spraken hun twijfel uit over de geschiktheid van het ogenblik voor het sluiten van een dergelijk verdrag. Het akkoord, zo zeiden zij. zal niet door de kern macht Frankrijk worden getekend en evenmin door communistisch China, dat waarschijnlijk binnen een jaar in het 'bezit van een kernbom zal zijn. AMSTERDAM, 24-7. De Griekse geleerde dr. N. N. Draeoulides is van mening dat de overbevolking wordt veroorzaakt door de toeneming van het geboorte-overschot en de langere levenskansen van de mens. Sprekende over de consequenties van de overbevolking voor een tech nische sectie op het Wereldcongres voor geestelijke volksgezondheid in Amsterdam, gaf hij dinsdagmiddag te kennen dat de beste remedie te gen de gevreesde consequenties van overbevolking is: geboortecontrole door aanvaarding van een interna tionale wet in de geest als sinds kort met succes in Japan wordt gehan teerd en waarbij het geboortecijfer wordt bepaald aan de hand van de behoeften van het land, zulks ter be. scherming van de geestelijke volks gezondheid. Als consequenties van overbevol king noemde dr. Draeoulides o.m. een lagere levensstandaard, minder ontplooiingsmogelijkheden voor jon- geren en gevaar voor oorlog. Dr. Draeoulides becijferde dat 70 procent van de families met veel kinderen behoren tot de armste maatschappelijke klasse. Comecon-conferentie in Moskou MOSKOU, 24-7. Woensdag zyn in het Kremlin party- en regeringslei ders uit Oosteuropese landen en uit Mongolië besprekingen begonnen, die naar verwacht wordt het hele ter- rein van de betrekkingen tussen Oost en West zullen bestrijken. Westelijke waarnemers menen, dat deze topconferentie van de Comecon - de raad voor wederzijdse economi sche hulpverlening - waarschijnlijk door premier Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie op de hoogte gesteld zal worden van de stand van zaken op de kernstopbesprekingen in Mos kou en aangaande het geschil tussen de Sowjet-Unie en China. Het Russische persbureau „Tass" meldt evenwel, dat de „werkelijke taak" van de conferentie zal zijn, verdere stappen te doen naar ster kere bundeling van de economische activiteit van de ledenlanden. DEN HAAG, 25-7. Met ingang van maandag 29 juli treedt op de Ne derlandse veilingen een minimum prijsregeling voor appels en peren in werking. Deze gaat uit van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen. Beneden 10 cent per kg. zullen dit jaar geen appelen, anders dan voor de fabriek, worden verkocht. Het vorig jaar was dat 9 cent per kg. Voor de fabriek geldt een minimum prijs van 5 cent per kg. bij de appels. Bij eventuele doordraai krijgt de te- ter een vergoeding van 6 cent per kg. voor appels of zoveel meer ais de fabriek boven 6 cent per 'kg. be taalt. Voor kroetappelen wordt bij doordraai ge en-vergoeding gegeven. Odk voor peren krijgt de teler bij doordraai geen vergoeding gegeven, produkt is die minimumprijs 6 cent per 'kg. en voor de fabriek 3 cent per kg. Van alle appels in de kwaliteits klassen extra, 1 en 2 die op de vei lingen 22 cent per kg. minder op brengen en van alle overige kwa liteiten, ongeacht de prijs, met uit zondering van kroet, wordt dit sei zoen f 0.40 per 100 kg. heffing in gehouden ten behoeve van het mi- nimumprijzenfonds van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, waaruit vergoeding bij eventuele doordraai wordt betaald'. Van peren wordt geen heffing In gehouden. I ,W. KERKNIEUWS Notabelenverkiezing te Zierikzee Bij de woensdag plaats gehad heb bende verkiezing van twee notabe len werden 88 stemibiljetten ingele verd. Het betrof hier een herstem ming, daar 'bij 'de verkiezing op 10 jUli j"l. igeen der kandidaten de ver eiste meerderheid 'had behaald. In de vakature-W. Berrevoets werden 47 stemmen uitgebracht op de 'heer H. Ensing en 21 op de heer J .den Haan en in de va'kature-L. M. Steen- dam: 23 stemmen op de heer A. Boogert en 55 stemmen op de heer T. Smalheer, zodat gekozen zijn de horen H. Ensing en T. Smalheer. 30 stemmen waren blanco. 105. „Te laat?" herhaalt Julia verblekend. „Maar u kunt hen toch een driemaster met soldaten achterna sturen? U kunt hen toch wel dwingen terug te keren?!" De havenmeester staart het snel kleiner wordende schip na en schudt mismoedig het hoofd. „Kijk die schuit eens lopen", bromt hij ontmoedigd, „nee jongedame, er is in Blackpools haven geen tweede schip, dat bij zo'n lichte romp zoveel zeil voert. Die halen we nooit meer inHet spijt me, maar we staan machteloos...." Hij wenkt zijn knechten en verdwijnt na een bedremmelde groet in de richting van zijn kantoor, het meisje verslagen en be sluiteloos aan de kade achterlatend In het vooronder van het muiterschip kijken de gevangenen nieuwsgierig om hoog als het luik opengaat en een der ma trozen met een drinkkruik in de hand de ladder afkomt. „Zo, zo, zitten jullie lekker, eerste-klas-passagiers?" grinnikt de dom uitziende reus, terwijl hij waggelend naai de gevangenen toekomt STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Inspectie 's Rijks belastingen Bij K.B. is de adjunct-inspecteur de heer R. E, H. Raak benoemd tot inspecteur van 's Rijksbelastingen en toegevoegd aan het hoofd van de in spectie der belastingen te Zierikzee. De hoofdschrijver de heer I. J. Moerland is benoemd tot adjunct commies. De opperwachtmeester B. J. Wisse van de Rijkspolitie alhier, is met ingang van 1 augustus benoemd tot adjudant-groepscommandant der Rijkspolitie te Oude Tonge. De heer Wisse heeft drie jaar dienst gedaan te Zierikzee. Vijf en twintig maal De Vierdaagse Onze stadgenoot dr. J. C. Röhner neemt dit jaar voor de 25ste maal deel aan de Nijmeegse Vierdaagse, een memorabel feit, waaraan ook aandacht besteed werd voordat de afstandsmarsen in de Keizer Karei- stad van start gingen. Met anderen die eveneens als zilveren loper kon den worden aangemerkt of meer dan dat (er zijn zelfs lieden die voor de 36ste maal meelopen) werd dr. Röh ner gehuldigd tijdens een speciale ceremonie. Na afloop daarvan mocht hij een geschenk in ontvangst ne men, voor deze gelegenheid aange boden door de directeur van de V.V. V. namens een bekend landelijk be drijf. Het geschenk bestaat uit twaalf hoge opaalwitte wapenglazen. SCHARENDIJKE Blikseminslag Tijdens een kort, maar 'hevig on weer in de naoht van dinsdag op woensdag sloeg de bliksem in een zomerwoning aan friet Baken, be woond (door de fam. M. De bewoners kwamen met 'de schrik vrij. Van de won'ing werd een stuk van de top gevel weggeslagen, terwijl enkele dakpannen werden vernield. SINT PHILIPSLAND Halvedagrsluiting winkelzaken De gemeenteverordening, regelende de halvedagsluiting, zal maandag 29 juli van kracht zijn. Door de mid denstandsvereniging wordt er op ge wezen dat de eerste halvedagsluiting voor de plaatselijke winkeliers zal aanvangen op dinsdag 30 juli en voor de slagers 31 juli. Met de verwezenlijking is een be langrijk sociaal goed verworven, wat van niet te onderschatten betekenis zal blijken te zijn. Door eendrachtig streven is dit doel bereikt. Om deze wet in de praktijk goed te doen ver lopen, zal de middenstand ook eens gezind naar buiten moeten treden. Van gemeentewege is van dit feit op de bekende plaatsen melding ge maakt. DIVERSE BERICHTEN Guatemala heeft de diplomatieke betrekkingen met Engeland ver broken uit protest tegen Engelands besluit, Brits Honduras, waarop Guatemala aanspraak maakt, auto nomie te verlenen. Het populaire Israëlische wéék- blad „Haolam Haze" heeft een lucht foto van Tel Aviv gepubliceerd waarop een veertigtal bordelen aan gegeven. In Israël waar de prostitu tie verboden is, 'heeft de foto veel opschudding verwekt. MOSKOU. Het orgaan van de Russische regering, de Izvestia, heeft een nieuwe aanval op China gedaan en de Chinese merting gefrie'keld, dat een nieuwe en betere beschaving snel op de puinhopen van de door een kernoorlog verwoeste 'bescha ving opgebouwd zal worden. De directie van het tentoonstel lingsgebouw waar op het ogenblik portretten van dr. Ward worden ge- exposeerd 'heeft van d'e gemeente raad van de Londense voorstad Hol- born bericht ontvangen, dat het ge bouw binnen 48 uur moet worden gesloten. In Engeland zijn drie jongeman nen beschuldigd1 van moord op de 16-jari'ge Barbara Herron, die met haar vriendin Joan McNutly door drie jongelui werd aangevallen toen deze de meisjes in friet graafschap Somerset een lift hadden gegeven. De drie aangehoudenen zijn de 23- jarige Edward Arthur Webb, de 26- jarige Douglas Peter Hunt en de even oude Colin Ernest King. In regeringskringen te Parijs is woensdag vernomen dat Frankrijk zich in de permanente NAVO-raad zal uitspreken tegen een plan van de secretaris-generaal van de ver dragsorganisatie, mr. D. U. Stikker, voor een onderzoek van de strategie en de benodigde defensieve midde len van het westelijk bondgenoot schap. De Amerikaanse vakbonden van spoorwegarbeiders hebben het com promisvoorstel van president Ken nedy .ter oplossing van het spoor- wegconflict verworpen. Verre tractorreis Nadat de dorpspastoor hun voertuig had gezegend zijn de Italiaanse studenten Giorgio Semerano en Adriano Cam- pioni woensdag met een trac tor uit Treviglio, bij Bergamo, vertrokken voor een rit naar de Noordkaap. Vandaar willen zij naar Moskou rijden. De reisduur wordt op een half jaar geschat. PARIJS, 25-7. De Franse Senaat heeft in de afgelopen nacht met 144 tegen 81 stemmen de aanvullende begroting voor het lopende belas tingjaar goedgekeurd. Nadat de Senaat dinsdag het wets voorstel tot voorkoming van blik- semstakingen in openbare nutsbe drijven had verworpen, had men al gemeen verwacht dat de Senaat ook de aanvullende begroting zou afwij zen. De senatoren hebben echter vol staan met het aanbrengen van een reeks amendementen. Met name maakten zij bezwaren tegen huns inziens te hoge bedragen voor de strijdkrachten en voor hulp aan het buitenland, met name aan Algerië. Aan de andere kant ging de Senaat akkoord met het regeringsvoorstel om 20.000 huurwoningen te bouwen ten behoeve van gerepatrieerden uit Algerië. De Nationale Vergadering had dit voorstel afgewezen. Nu moeten vertegenwoordigers van Senaat en Nationale Vergadering trachten de twee versies van het wetsvoorstel met elkaar in overeen stemming te brengen. HET GEHEIM VAN TURTON TOWER Met grote blijdschap en dank baarheid aan God geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje INGEBORG MARIA N. G. JONKER J. M. JONKER-v. d. HOEK Haamstede, 24 juli 1963 Zuidstraat 2 Bestuur en leden van de Herv. mannenvereniging „Onderzoek de Schriften" geven met leedwezen ken nis van het overlijden van hun mede-lid PIETER SLAGER Haamstede, 21 juli 1963 Heden overleed op de leeftijd van 75 jaar, onze geliefde broer, zwager, oom en oud-oom JACOBUS VAN SPLUNDER Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. „Bij u, o Here, schuil ik" (Psalm 71la). Fam. VAN SPLUNDER Zonnemaire, 24 juli 1963 Veerdijk 13 Het bestuur der Chr. Nat. School te Zonnemaire geeft met diep leedwezen kennis van het overlijden van haar geacht mede-be stuurslid de heer JAC. VAN SPLUNDER in de ouderdom van 75 .jaar. Namens het bestuur: K. VAN DUKE, voorz. M. v. d. WEKKEN, secr. Zonnemaire, 24 juli 1963 Onze hartelijke dank aan de burgerij van Ouwerkerk, het comité, zr. v. d. Berge, de chauffeur, „Nieuw Leven" en verder allen die hebben mee gewerkt dat 17 juli voor ons een onvergetelijke dag is ge worden. De ouden van dagen van Ouwerkerk SUCCESJES Diversen: Aan komen lopen: grote hond, roodbruin met zwart dek en hangoren. - Konin- ginneplein 16, telefoon 273, Oosterland. Voor geboortekaartjes. Jannewekken 11 Zierikzee Wy hebben 'n mooie collectie 0 witte nylon blijft wit de kleuren van uw fijne was blijven als nieuw Coral geurt heerlijk fris 0 verpakking met speciale cellophaan-laag beschermt pak en inhoud tegen vocht Fijn nieuws voor heel uw Fijne was: CoraJ. Nieuw ultramodern fijnwasmid- del wetenschappelijk ontwikkeld voor een ware schoonheidsbehandcling van alle moderne weefsels en van wol. Om witte nylon winkelwit te houden. Om van zachte wol de zachtheid te bewa ren, ook na heel'veel keren wassen! Om de kleuren van alle moderne weef sels fleurig en nieuw te houden. Let u eens op wat Coral voor u doet: actief schuim dringt krachtig door tot de kern van de vezel. De vezel wordt soepel en zacht, het vuil verliest houvast en verdwijnt snei, het goed wordt opvallend schoon en fris. Ontdek de weldaad van heerlijk fris geurende Coral..., haal vandaag nog een pak in huis! Dit wast u met Coral babygoed blouses overhemden nachtkleding onderjurken b.h.'s slipjes truitjes jurkjes rokjes nylons sokken dekens vitrajjp

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7