I yoghur kers HET GEBEURDE OP OUDEJAARSAVOND Chroestsjefs zakelijke olijftakken Aandacht gevraagd voor 17de eeuwse meesters te Zierikzee Zwaar weer in Hessen Wat opluchting in Cambridge In 't oude spoor Het is geen geheim ZIERIKZEE, juli 1963. Het is geen geheim dat voor talloze mensen het bezoek aan een museum en het bekijken van schilderijen - vooral van oude schilderijen - iets is voor een verloren, druilerige dag. Even tueel slecht weer geeft hun het gevoel dat hun allerlei genietingen zullen ontgaan. Met nauwelijks overwonnen knorrighedi zoeken ze naar een mogelijkheid er het beste van te maken. Vaak is het contact met de kunst dat ze in arren moede zoeken niets meer dan een surro gaat voor belevenissen waar ze eigenlijk op hoopten, maar die hun niet werden gegund. BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Ingezonden mededeling Toegegeven, ook wanneer ze be sluiteloos en onwennig de tentoon stellingsruimte zijn binnengegaan, kunnen zij ontdekkingen doen die hen verzoenen met de gang van za ken en ze gaan wellicht weg met de voldoening d i t gelukkig niet ge mist te hebben. Misschien zelfs is er een lichte schaamte dat zij regen of storm nodlig hadden om zover te komen. Een nog grotere groep mijdt een museum of een tentoonstelling, zelfs al regent het weken. Zijn ze onge voelig voor kunst? Missen ze ge heel en al de ontvankelijkheid om iets te beleven aan een schilderij of een andere kunstuiting? Zeer waar schijnlijk niet. Alleen, ze leven in het wijdverspreide misverstand dat de omgang met kunst een vervang ing is van de „echte" levensgenie- tingen. Uiteraard, 'het zien van sohil- derijen is een andere beleving dan het drinken van een koel glas bier of het eten van een ijsje op een zon nig terrasje, 'dan het dwalen langs het strand of het kijken naar de te levisie. Vooral vergeleken met het laatste eist het zich verdiepen in schilderijen iets meer echte nieuws gierigheid, een iets actievere manier van zien. Maar is dit minimum een maal opgebracht, 'dan kan het schil derij in zijn eigen inteime vertel trant, soms nög directer dan het da gelijks leven, gebeurtenissen, ge voelens en sferen mededelen. Tus sen de werkelijkheid op het schilde rij en de beschouwer kan een rust heersen die het dagelijks leven dat wij bezien en ondergaan ons zo vaak weigert. Het verrassende andere Wie de tentoonstelling van por tretten, landschappen, d'ierstukken, historische taferelen en stillevens van grote en 'kleine zeventiende- eeuwse meesters in het Zierikzeese burgerweeshuis bezoekt, ontmoet een wereld die 'tegelijkertijd wèl en niet de zijne is. Hoe duidelijk is al les veranderd en hoe verrassend is juist dat andere: ons Nederlands landschap ademt een stilte en grootsheid die we nauwelijks meer kennen, zelfs het maanlicht schijnt dieper, plompe zeilschepen trekken door de bewolkte avond. Voorwer pen die we nog slechts 'bij antiquairs zoeken staan of hangen dn stille in terieurs en met heimwee - en als we eerlijk zijn ook met enige opluch ting, omdat ons comfort zoveel prask- tiscner werd - staren we dat andere leven binnen. De zeven'tien'de-eeuw- se mens zien we lopen, handelen en wandelen, de mannen, de vrouwen, anders gekleed dan wij, maar hun gezichten zijn nog de onze: onze peinzende, aarzelende of voldane gezichten. Bent leven Het is nfiet de bedoeling hier een volledig overzicht te geven van deze voor Zierikzee unieke tentoonstel ling, nog minder om elk schilderij afzonderlijk aan kritiek te onder werpen of er historische bijzonder heden over te verschaffen. Er is veel dat onze aandacht gevangen kan Eilaud spoelt weg ROTTUM, 24-7. Het kleinste van de zes Nederlandse Waddeneilanden, Rottumeroog, is ten dode opgeschre ven. Dat is de mening van de strand voogd kustwachter Jan Toxopeus, die de toekomst van ,zijn" eiland - een wandelend brokje zand en slik met een oppervlakte van nauwelijks vier vierkante kilometer - somber inziet. GIESSEN, 24-7. Zware onweders met wolkbreuken hebben dinsdag avond in de Westduitse deelstaat Hessen veel wateroverlast veroor zaakt. In de straten van Giessen stond het water 80 cm hoog en bleven de auto's steken. Vele kelders moesten worden leeggepompt. Daken en an tennes werden van de huizen gerukt en bomen ontworteld. Ook in het gebied van Keulen heerste dinsdagavond een waar nood weer. De brandweer moest vele ma len uitrukken. Een groot aantal kel ders liep onder en de straten ston den blank. De aangerichte schade is volgens de politie nog niet te over zien. Ingezonden mededeling houden: de wonderlijke blauwe oudemanne-ogen van een grijsaard, het verfijnd gepenseelde insect dat rondkruipt voor een boeket bloemen, de onwennige blik van een jong echtpaar, de lacherige lol van een stel boeren. Het is misschien niet eens mogelijk deze talloze observa ties, kleuren, nuances en stemmin gen in één keer te ondergaan. Daar voor was niet alleen het zeventien- de-eeuwse leven te bont en te over stelpend, maar daarvoor is het le ven in het algemeen dat in deze ten toonstelling werd uitgebeeld te rijk en te geschakeerd. En het is boven dien gezien door schilders die een scherpe blik, een groot levensinzicht paarden aan geduld, aandacht en beeldend vakmanschap. Tegen dit alles steekt onze moderne onrust, zo wel in doorzicht als in technisch 'kunnen, vaak maar schriel af. Hoeveel mensenkennis en levens ervaring ligt er alleen al niet uit gedrukt in het schilderij „Liefdes verdriet" van de in Nederland be trekkelijk onbekend gebleven mees ter Jacob Ochterveld? De dokter voelt de pols van het meisje en luistert naar een oudere vrouw (de moeder?) die hem toe spreekt met een gebaar van ,,het is het oude liedje en wat moet ik hier mee aan?" Intussen is de patiënte afwezig, zij staart in een liefdes droom en het kan haar niiet schelen Hij is de overtuiging toegedaan, dat dit paradijsje in de Waddenzee een „lost paradise" is - een verloren stukje Nederland, dat z.i. verwaar loosd wordt. „Er gebeurt niet wat er gebeuren moet", aldus de heer Toxo peus. Onomwonden verklaart hij, dat men Rottumeroog laat wegspoelen. Die „men" zijn dan de mensen van Rijkswaterstaat erv. -met name van de Dienst Landaanwinningswerken, die zetelt in het Groninger Baflo en die ressorteert onder de directie Groningen en Drenthe van Rijks waterstaat. Strandvoogd Jan Toxopeus meent, dat „Baflo" de zandplaat Rottumer plaat, tussen Schiermonnikoog en Rottumeroog, belangrijker acht dan zijn Rottumeroog en dat dit eiland in de toekomst letterlijk en figuur lijk plaats moet maken voor de wes telijker gelegen plaat, die - in tegen stelling tot Rottumeroog - wel be schermd wordt en voor de instand houding en uitbreiding waarvan wel gelden beschikbaar zijn, in ieder ge val in meerdere mate dan voor Rot tumeroog worden uitgetrokken. DE RASSENSCHEIDING WASHINGTON, 24-7. De negerlei ders uit Cambridge, in de Ameri kaanse staat Maryland, hebben er in toegestemd de demonstraties tegen de rassenscheiding - die in Cam bridge zo'n gespannen toestand ver oorzaakten, dat de staat van beleg er enkele weken van kracht is ge weest - te staken. Zij zegden, dit toe nadat zij de be lofte hadden gekregen dat de blan ken in de stad concrete stappen zul len doen in de lichting van rassen integratie. Het akkoord tussen negers en blanken werd getekend op het mi nisterie van justitie te Washington. Minister Kennedy zette als getuige zijn handtekening. wat men naast haar bed uitvoert. Tegen haar ziekte helpen geen dok ters. Een menselijk drama, met me dedogen en humor geschilderd. De humor is trouwens in allerlei waar nemingen vertegenwoordigd; het is een van de kenmerken van ons Hol lands realisme, dat ons - nu nog - meestal behoedt voor de sentimen taliteit. (Men zie de foto). Waagstuk Het is weinig minder dan een waagstug geweest de expositie van deze meesters te combineren met het moderne pottebakkerswerk van de bewoners. Men zou een onverdraag lijk sfeerverschil kunnen voelen. Natuurlijk is er sfeerverschil, maar onverdraaglijk is het niet. Integen deel. Deze blauwe en groene kom men en vazen geven, ook al door de verfijnde wijze van neerzetten, een samenspel tussen twee tijden. Het waagstuk is gelukt. De vormen en kleuren van deze ceramiek ademen mee in de sfeer die het weeshuis nu beheerst. Sfeer is een ongrijpbaar iets en in menig opzicht is deze tentoonstel ling sfeervoller dan welke ook. Is 'het de gastvrijheid die deze exposi tie tot meer dan alleen maar een ex positie maakt? Men slaat vanuit een van de zalen een blik in de ommuur de tuin, beschaduwd door oude note- bomen. Men krijgt lust die tuin in te gaan en op te ademen uit de we reld waarin men ronddwaalde en uit de gedachten en gevoelens die daarbij loskwamen. Men zou even onder die bomen willen staan en naar de bloemen 'kijken die dichtbij en verder weg in de schemerige tuin bloeien. Het mag. Want het toe gangskaartje tot deze tentoonstelling is meer dan het recht om schilde rijen en pottebakkerswerk te zien, het is vooral het reoht op een ge lukkige dag. Mijn in Westerschelde TERNEUZEN, 24-7. Schipper J. Jonkman uit Terneuzen heeft op de Westerschelde een Duitse trilmijn uit de laatste wereldoorlog opgevist. Het gevaarte was twee meter lang en had een diameter van 60 cm. Volgens een officier van de Mijn- opruimingsdienst uit Den Helder woog de mijn 1300 kg en bevatte 1000 kg springstof. Het gevaarte is in het zogenaamde „stoombotengat" onschadelijk gemaakt. DEN HAAG. Een groep van 38 Nederlandse studenten vertrekt op zaterdag 3 augustus per K.L.M. naar Djakarta voor een verblijf van enige weken in Indonesië, waar zij gast zullen zijn van de Indonesische studentenorganisaties. Ze zijn er alle dertien, Twaalf mannen en een, vrouw Zijn 't fundament geworden Van ons regeergebouw. Precies als vader Jacob, Heeft kloek en onversaagd Twaalf zonen en één dochter De Nederlandse Maagd. Zoals de kiezers wilden, Is 't oude kabinet Van Jan de Quay voorlopig En nagenoeg gered. 'Nou ja, wel zonder Visser En zonder een Klompé. Ook zonder Cals en Korthals, Maar verder valt het mee. De Quay is zelf verdwenen, Voortzettend zijn beleid; En ook professor Zijlstra Zijn wij heel spijtig kwijt. We missen onze Beerman, We treuren om De Pous, Doch verder heeft Marijnen Ons frenetiek applaus. Al gingen van de dertien Er acht stuks overboord, De vijf firmanten zetten De oude firma voort. Wü halen ruimer adem, Wij keken lang bedrukt, Maar juichen na tien weken: Het is dan toch gelukt!! JAAP MIJDERWIJK. Zoals er ouder de Romeinen een spreekwoordelijk geworden wan trouwen bestaan heeft tegen de Grieken, zelfs als ze geschenken meebrachten, zo is er in het westen een gewoonte ontstaan om achter elk aanbod van Moskou, hoe mooi ook, iets minder prettigs te zoeken. Die haast natuurlijke neiging steekt weer op nu Chroesjtsjef een reeks voorstellen, heeft gedaan, loaarvan men niet verwachtte dat hij ze ooit zou doen. Daaronder is bijvoorbeeld het voorstel aan weerszijden van het ijzeren gordijn waarnemingsposten in te richten op eikaars grondge bied om een verrassingsoorlog on mogelijk te maken, uitwisseling van militaire missies bij eikaars troepen in de twee helften van Duitsland en een niet-aanvalsverdrag tussen de N.A.V.O. en het Pakt van Warschaxi, waarbij de vorm hem onverschillig is. En dan, merkwaardigerwijze thans geheel onder op de lijst het Duitse vredesverdrag. Dit gevoegd bij de nu ook van Russische zijde kennelijk van harte nagestreefde be perkte kernstop, toont een beeld van inschikkelijkheid als men na 1945 niet van Moskou heeft meegemaakt. Er is in dit verband enige samen hang gesuggereerd met de ruzie tus sen Peking en Moskou, waarvoor Chroesjtsjef de handen in het wes ten vrij wil hebben en daar zit een zekere logica in. Ook is er een opinie die wil dat het maatschappelijk be- bestel in de Sowjet-Unie door de toegenomen welvaart aan het ver burgerlijken is, met andere woorden nader is gekomen tot de opvattin gen over de verhoudingen in de staat die in het westen heersen. Praktische manoeuvre Maar dat is een verklaring voor de Russische houding die minder voldoet. Er is geen sprake van, dat Chroejstsjef behendig manoeuvre rend het communisme in zijn land van zijn inhoud aan het beroven is. Het enige verschil tussen hem en zijn voorgangers is, dat hij niet star aan de leer en de dogma's vasthoudt - vandaar zijn conflict met Peking dat zuiver theoretisch gezien eigen lijk het gelijk aan zijn zijde heeft - maar de toestand pragmatisch be oordeelt en slechts dat doet wat on der de gegeven omstandigheden de beste resultaten belooft af te wer pen. En het is deze strikt zakelijke kijk op de situatie die hem voor een groot deel - men kan zeggen toe vallig - tot de overtuiging brengt dat zijn en de westelijke belangen gelijk lopen. Zomin als het westen heeft hij enig voordeel van span ningen in midden-Europa, bij de constante vrees voor en de voort durende mogelijkheid van een oor log met kernwapens. De maatrege len die hij voorstelt en die voor een deel afkomstig zijn van de tegen partij, beogen slechts die vreesaan jagende aspecten van de huidige si tuatie van de baan te werken. Maar in wezen verandert er aan de krachtsverhoudingen daardoor niets. Door de beperkte kernstop vermin dert aan geen van beide zijden het nucleaire arsenaal, waardoor een oorlog, door wie ook begonnen, ein digen moet met beider vernietiging. Wat wint hij? Het binnen de perken brengen van allerlei verhoudingen in Europa's grensgebied tussen de twee blokken waardoor de lont aan een kernoor log gelegd kan worden, is zo goed in zijn belang als in dat van het westen: geen van beide hebben iets te winnen, maar veel te verliezen bij een kernoorlog. Het is een soort maatregel waar bij beide partijen even veel belang hebben, zoals dat ook is met de rode lijn tussen Kremlin en Witte Huis. Zolang Moskou enig gemak kon heb- FEUILLETON 16 Hoofdstuk 6. Zondag of geen zondag, aan een moordzaak moet doorgewerkt wor den. Feitelijk ben ik nog niets ge vorderd, dacht Gert, toen hij die tweede januari het bureau betrad. De inspecteur was ook al aanwezig en 'ontbood hem. Ze hadden een 'lang onderhoud en bespraken de ver schillende aspecten van deze zaak. Gert erkende, dat hij nog niet veel bereikt had en stelde een werkplan op, dat de inspecteur goedkeurde. „Ik zal je beslist niet haasten, Hool- werf", 'besloot de baas, „maar hoe eerder je de dader !te pakken hebt, hoe liever het me is". En d'at be greep Gert. 's Middags reed Gert naar de Parklaan en vond' daar vader en zoon rustig thuis. „En? Bent u al wat te weten ge komen, mijnheer?" informeerde de zoon. „Wat komen we altijd te weten", antwoordde Gert geheimzinnig. „En een klein 'theorietje 'omtrent de be weegredenen heb i'k ook al dn mijn hoofd. Het 'gaat er nu maar om te controleren of mijn gddaChtengang de juis'te is". „O ja?" antwoordde Jan Gillissen, die er niéts van begreep. „Ik zou u graag wat willen vra gen", zo ging 'de rechercheur verder. „Excuseer me, dat ik u op zondag lastig val, maar 'in ons wenk kunnen wij 'daar niet altijd rekening mee houden". „Vraagt u maar. Als i'k antwoord kan geven, zal 'ik 'het doen". „Die tante Goedegeburenhoe v lang kende u haar?" De jongeman glimlachte. „Vanaf mijn prilste jeugd natuurlijk". ben van het af en toe verhogen of verminderen van de spanning voor al inzake Berlijn, had de rode pre mier geen behoefte aan een derge lijk stel akkoorden als hij nu bepleit. Hij is nu tot het inzicht gekomen dat zijn jongleren met spanning hier nog slechts risico's heeft en geen voordeel; en waarom zou hij dan er niet af willen? Zwakker of kwets baarder wordt hij er niet door, even min als het westen trouwens. Wat hij wint is enige rust en het tekent Chroesjtsjefs zakelijkheid dat hij zich niet ergert aan het feit dat wat hem tot voordeel strekt, ook z\jn tegenpartij baat, in gelijke mate. Stalin zou waarschijnlijk enig onge rief voor lief hebben genomen als hij daarmee de andere zijde ook last had bezorgd. Chroesjtsjef weegt als een koopman voor en tegen tegen elkaar af, merkt dat er geen winst in zit en laat de transactie maar liever varen. H.M. de Koningin even terug uit Italië DEN HAAG, 23-7. H.M. de Konill- gin is dinsdagavond te 18.45 uur op de vliegbasis Soesterberg uit Italië teruggekeerd. De koningin zal enkele dagen in Nederland verbleven en daarna naar Italië terugkeren, zo heeft de Rijks voorlichtingsdienst meegedeeld. In Pontianak is een woning door de bliksem in tweeën gespleten en zijn zestien van de daar verzamelde vrouwen, die daar een feestje vier den, omgekomen. Aldus een bericht van het Indonesische persbureau An- tara. Pontianak is de hoofdstad van west-Borneo. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif' - Brouwershaven Wedvlucht vanaf Angoulème op 12 juli. Afstand 729 km. In concours 22 duiven. 1, 4 A. J. Flikweert; 2, 6 Joh. Flik- weert; 3 C. Wesdorp; 5 C. J. van Dixhoom. De heer A. J. Flikweert behaalde hiermede een mooi succes. Hij werd eerste van het eiland en zit bij de eerste duiven van geheel Zeeland. Wedvlucht vanaf Tilburg op 13 juli. Afstand 85 1cm. In concours 112 jonge duiven. 1, 9, 23, 24 Joh. Flikweert; 2, 25 C. J. van Dixhoorn; 3, 7, 8, 11, 14, 19 W. Blom; 4, 27 J. M. Kloet; 5, 13, 15, 16 G. Flikweert; 6, 17 P. Flohil; 10, 18, 21 J. Dane; 12 J. Quist; 20, 22, 26 C. Wesdorp; 28 L. J. Fonteine. Maandag a.s. inkorven voor Bor deaux te Zonnemaire; vrijdag a.s. voor Venlo te Brouwershaven. WANDELSPORT De Nijmeegse Vierdaagse NIJMEGEN. Na de 63 uitvallers op de eerste dag hebben zich woens dagmorgen vroeg 133 deelnemers niet 'gemeld', zodat in totaal 196 wan delaars op de tweede dag van de Nijmeegse vierdaagse de wandel schoenen hadden opgeborgen en naar huis zijn teruggekeerd. 10.136 „dapperen" aanvaardden 's morgens in alle vroegte de tocht richting Maas er. Waal en Wijohen. Het weer, in het begin nogal som ber, veranderde snel en omstreeks negen uur bescheen een schuchter zonnetje de deelnemers. „Hoe is de familieverhouding?" „Zij is een zuster van mijn moe der. Mijn moeder is al jaren dood". „Dus van u was de verslagene een schoonzuster?", vroeg Gert aan de oude man. „Vader is doof, meneer", verduide lijkte Jan Gillissen. „Hij is boven dien vaak een beetje afwezig". Gert keek naar de oude man, die een pijp roökte en er bij zat of het héle 'bezoek hem n'iet aanging. „Vader heeft enige jaren geleden een ongeluk gehad' dn de fabriek. Sédentdien 'is hij niet meer de oude, ziet u?" „Zo, zo. We hadden het de vorige keer over de inkomsten van uw tante, meneer Gillissen. U zei toén, dat ze stil leefde". Gillissen .keek de politieman aan en -knikte. „Ze leefde van haar geld, meneer. Och, ze was maar alleen en had niét veel nodig". „Hebt u er enig idee van, hoeveel geld uw tante bezat?" De jongeman schudde zijn boord. „Daar weet ik niets van. Vergeet u nliet, dat wij maar weinig kontakt met elkaar hadden". „Hoe weinig?" vroeg Gert. Gillissen keek verbaasd. „Nou, weinig is weinig. Een paar keer per jaar, misschien drie keer". „Was daar een oorzaak voor? Ik bedoelwas de verstandhouding soms niet goéd?" „Weln'ee, waarom? Wc zijn nu eenmaal niet erg familiezwak, dat is alles". „En bezocht uw itante u alleen maar op oudejaarsavond?" „Ze was nog .nooit in Dorringen geweest. Zoals ik u al gezegd héb. ik was vorige weck maandag bij NEW YORK. Tijdens het debat in de veiligheidsraad over het Portu gese kolonialisme heeft de Sowjet Unie gepleit voor de Afrikaanse eisen om politieke en economische maatregelen tegen Portugal te ne men. De eerste appelen in Zeeland KAPELLE, 24-7. - Donderdag 25 juli zullen in Zeeland de eerste ap pels van de nieuwe oogst worden geveild. De provinciale afzetcommissie voor fruit in Zeeland besloot in haar dins dag gehouden vergadering met in gang van die datum de aanvoer toe te staan van het appelras Yellow Transparant, boven 60 mm door snede en met de bepaling dat de vrucht enige kleur moet hebben. Het vorige jaar begon de aanvoer van dit vroegste appelras in Zeeland op 3 augustus. door Frank van Falckenoorl haar 'thuis. En toen nodigde ilc haar uit van oud tot nieuw bij ons te ko men, en die uitnodiging nam ze aan". „Bezocht uw vader zijn schoon zuster wel eens?" „Vader? Die ds al tien jaar niet meer uit Dorringen geweest". „En daarvoor?" „O, dat zal wel eens het geval ge weest zijn. Maar dat is al zolang geleden". „Hoe lang woont u hier in Dor ringen?" „Van mijn geboorte af". „En uw ouders?" „Vader is ook uit Dorringen ge boortig. Moeder was een Amster damse, evenals tante Anne. Vader was in zijn jonge jaren in Amster dam 'in militaire 'dienst en heeft daar moeder leren kennen". Gert dacht na. Om nog eens op de bronnen van inkomsten van uw tante terug te komen. Daar is u dus niets van bekend?" „Hoe zou i'k dat weten? I'k zei u ■al. 'dat we elkaar «naar heel spora disch ontmoetten. Misschien specu leerde ze wel, wie zal het zeggen". „Meneer Gillissen, uw tante was een woekeraarster. Wel eens van gehoord?" „Een wa't?" „Woekeraarster. Dat is een vrouw, die geld leent tegen hoge rente. Doorgaans een dubbeltje van een gulden per maand. Dat gilde be stond in vrpeger jaren al in Amster dam. Elders natuurlijk ook wel. Maar Amsterdam stond er voor be kend. Voornamelijk in de Jordaan zaten die vrouwen. En woeker is bij de wet strafbaar gesteld". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6