Besloten zitting Te ontslaan personeel Centrale Dienst in moeilijke positie Grootbedrijf kreeg zelfbedieningszaak Verf met voldoening Nederland de dupe van Duitse maatregel T.b.oexplosie in Liessel Ned. straaljager neergestort Weer een vliegende schotel? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 Juli 1%3 No. 19416 Wie regelt <le rechtspositieregeling na 1 augustus a.s. ONTSTELLENDE CIJFERS UIT DE V.S. Zeventien miljoen mensen behoeven psychiatrische behandeling ZIERIKZEE, 23-7. Onder de inge komen stukken op de dinsdagavond gehouden vergadering van de ge meenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester F. Th. Dückmees- ter, bevond zich een schrijven van G.S., houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot uittreding uit de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" per 1 augustus 1963. Dit vormde intussen niet het enig kader, waarbinnen de Centr. Dienst deze avond opdraaide. Bovendien stond geagendeerd een voorstel van b. en w. tot het verlenen van ont slag aan een aantal personeelsleden van de Centrale Dienst. Sprekend namens de P.v.d.A.- fraktie vroeg de heer de Moor zich af, hoe het mogelijik is, dat tevoren geen overleg is gepleegd met de mensen, die bij 'het ontslag betrok ken zijn. Spr. meende dat eerst op 15 juli van dit jaar door het alge meen bestuur van de C.D. per brief is medegedeeld, dat het bestuur zich 'had beraden over de toekomstige positie van het personeel, zulks in verband met het uittreden van een vijftal gemeenten. Van tevoren ech ter is er 'geen overleg geweest met betrokkenen, noch met het algemeen bestuur, noch met de gemeente Zie- rikzee. Spr. attendeerde er op dat toch reeds op 2 maart '62 door de ver tegenwoordigers van de vakbonden hot college is gewezen op de moei lijkheden, die zouden voortvloeien uit het opheffen van de dienst, t.a.v. de rechtspositie van het personeel. Het college zegde toen toe dat op deze aangelegenheid zou worden te ruggekomen, zodra dit mogelijk was. Blijkens schrijven van b. en w. d.d. 18 juli aan het personeel van de C.D. blijkt dat 'het college op het stand- punt staat, dat niet de gemeente Zierikzee, doch het algemeen be stuur ihet aangewezen college is voor een gesprek over de onderha vige aangelegenheid. Intussen be roept het personeel zidh op het 4e lid van artikel 5 (eerste wijziging) van de gemeenschappelijke regeling en is op grond daarvan de mening toegedaan, dat de gemeente Zierik- zee (ie pedhtspositie regelt. Met name t.a.v. het personeelslid de heer Leijdekker schijnt de zaak nog niet opgelost, aldus de heer de Mooi', en spr. vroeg zidh af waarom dit niet in het georganiseerd overleg is betrokken. Per 1 augustus gaat 'de nieuwe regeling 'in en spr. wiide wel weten hoe de zaken er thans voor staan. Wie - zo luidde in concrete zijn vraag - regelt na 1 augustus de rechtspositie van het personeel? Moeilijke situatie De voorzitter wees er op dat het college wel genegen was deze zaak eerder te behandelen, maar het over leg was moeilijk, zolang de respek- tievelijke raden m.b.t. de C.D. nog geen besluiten hadden genomen. De voorzitter erkende dat men thans in een moeilijke situatie dreigt te gera ken. Inderdaad treden reglementair per 1 augustus vijf gemeenten uit, terwijl de afwikkeling van de affai re nog niet is goedgekeurd door het college van G.S. „Flitsen" uit het buitenland Ingezonden mededeling LONDEN. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft mee gedeeld dat de nieuwe economische commissie van Groot-Brittannië en de Benelux op 19 en 20 september te Londen haar eerste bijeenkomst houdt. ESSEN. In de Roer, in de omge ving van Mülhetm (Duitsl.) is de 17- jarige L. J. J. Boschker uit Lichten voorde verdronken. Hij kampeerde met twee vrienden in de omgeving. Het zwemmen ter plaatse was ver boden. BERLIJN. Tot dusver zijn in de maand juli 22 Oostduitse soldaten naar west-Duitsland gevlucht. TEL AVIV. Volg'ens een "'woord voerder van het Israëlisohe 'leger ds tijdens een luohtgevedht boven het westen van de Negev-woestijn een Egyptische straaljager door Israëli sche vliegtuigen beschadigd. WASHINGTON. President Ken nedy heeft ingrijpende veranderin gen in de immigratiewet van de Verenigde Staten voorgesteld. Hij wil 'het systeem van bepaalde aan tallen afschaffen en de binnenkomst voor mensen uit Italië, West-Indië en Afrika vergemakkelijken. OXFORD. De laatste 250 militai ren van de 23.000 man die vorig jaar oktober naar Oxford in de Ameri kaanse staat Mississippi werd gezon den ter bescherming van de eerste negerstudent aan de staatsuniversi teit aldaar, James Meredith, zijn in middels teruggetrokken. CAIRO. De elfde verjaardag van de revolutie in Egypte onder kolonel Nasser is met een grote militaire pa rade in Cairo gevierd. CAIRO. Maarschalk Ab'd'el Hakim Amer, vice-presi'dent van Egypte, heeft voor het begin van de 'in Cairo te houden grote militaire parade, be kendgemaakt, dat de Egyptische ma rine in samenwerking met Egypti sche mensen van de wetenschap en- ingenieurs de eerste Arabische on derzeeboot heeft gebouv/tl. RAWALPINDI. Leden van 'het Pa kistaanse parlement hebben er op aangedrongen, dat Pakistan zijn mi litaire betrekkingen met bet westen verbreekt en vriendschap zoekt waar ;höt die kan vinden. NEW YORK. Onder de naam „Honderdduizend dollar" begint op 15 september in de Verenigde Staten een nieuwe reeks t.v.-uitzendingen „Quitte of dubbel", in 1959 verdween dit programma van de beeldbuis, na dat was gebleken dat de deelnemers in bepaalde gevallen op de hoogte waren van ds vragen die hun wer den gesteld. Primeur voor Zierikzee ZIERIKZEE, 24-7. Vorige maand heeft - gelijk gemeld - de Coöpera tieve Verbruiksvereniging „De Da geraad" het tot zetfbedieningszaak verbouwde bedrijf aan het Haven plein voor het publiek opengesteld. Enkele weken ervaring zijn vol doende voor de bedrijfsleiding te concluderen, dat deze vernieuwing een succes is geweest. Met deze zelf bedieningszaak kreeg de Coöperatie een stedelijke primeur. De foto geeft een beeld van het gezellig en efficiënt interieur van de nieuwe zaak, die uitnoodt tot het doen van een keuze uit de talrijke artikelen hier samengebracht. Het idee van de zelfbediening bracht de noodzaak mee gelijksoor tige artikelen bij elkaar te plaatsen en op deze zakelijkheid is de inte rieurvernieuwing van de zaak geheel afgestemd. Naar de bedrijfsleider van de Coöperatie," de heer J. Hatz- mann, ons mededeelde, voldoet het systeem uitstekend en ook de Zie- rikzeese mens - of liever: tie vrouw - zal snel aan het nieuwtje gewend zijn. Uiteraard manifesteert zich deze nieuwe wijze van inkopen doen in een stijgende omzet en dat zal wel het zakelijk doel geweest zijn van allen die de Coöperatie een flinke duw omhoog hebben willen geven. Weliswaar met enige bescheiden heid, maar toch met gepaste trots, noemt men „de zaak" in Coöperatie kringen „de modernste winkel van Schouwen-Duiveland". Wie eens in de nieuwe zaak mocht rondsnuffe len, concludeert wel dat men met dit epitheton aan de veilige kant zit. D.w.z. het besluit van de alge mene vergadering der C.D. is wei genomen, maar door het college nog niet goedgekeurd. Laatstgenoemd college heeft geadviseerd een nieuwe financiële regeling te ontwerpen, maar een daarna geformuleerd voor- stel is ook niet aangenomen door G.S. Mitsdien bestaat thans geen zekerheid welke gemeente - na de datum van 1 augustus - zal optre den voor het personeel van de C.D. Men kan zeggen: „Zierikzee is het nog", aldus de voorzitter, maar an derzijds vond deze het toch ook wel eigenaardig dat de gemeente ver antwoordelijk zou zijn voor een ge meenschappelijke regeling, waarin het niet meer participeex-t en voor het personeel van die regeling zou moeten opkomen. De voorzitter er kende dat hij thans niet wist hoe de zaak zal moeten worden opgelost. Weliswaar heeft het college het personeel per brief van 18 juli ge adviseerd zich te vervoegen bü het algemeen bestuur, maar dit was zuiver bedoeld als een mededeling. Vertragingen De heer de Moor bleef er bij dat over deze personeelszaken in geor ganiseerd overleg niet is gesproken. „Dat is toch geen recht meer", aldus deze spr.: „zo wordt toch niet met mensen omgesprongen als was het ten hoopje koeien, waaxwoor de boer geen eten heeft". De voorzitter zeide nog dat het 9traks (na 1 augustus dus) of Zierikzee of Tholen (nieuwe zetel van de C.D.) zal worden. Ver der beklemtoonde spr. dat er door de langdurige winter eveneens ver tragingen zijn gekomen. De gang van zaken valt in twee delen uiteen. Ten eerste besloot de x*aad uit te tx-eden en ten tweede zou het alge meen bestuur zorgen voor de rege ling van het financieel beheer. De heer Doeleman informeerde of de directeur van de C.D. de heer A. J. Argelo' aanblijft tot 1 augustus of tot 1 november. De keuzemogelijk heid is hem 'hiertoe nl. gelaten. De voorzitter zeide dat de ontslagdatum 1 november wordt. De uittredende gemeenten financieren mede aan het salaris van de directeur. De heer de Moor vond ideze regeling vreemd, gelet op het feit dat voor een ander te ontslaan personeelslid deze rege ling niet geldt. Op voorstel van G.S. betaalt Zierikzee gedurende 10 jaar voor de afwikkeling een bedrag van 40 cent per inwoner. Na een korte toelichting van wethouder Koevoets, verklaarde de voorzitter met de heer de Moor eens te zijn, dat de be trokken personeelsleden in een moeilijke positie zijn gebracht. Laatstgenoemde verklaarde intus sen aan het voorstel van b. en w. geen medewexking te zullen geven. De heer Dankers von'd idit vreemd. Hij sprak van een eigenaardig poli tiek spel, als men zich tegen tie kon- sckwent'ies van een eenmaal geno men raadsbesluit blijft verzetten. De heer de Moor herinnerde er aan dat de P.v.d.A. destijds met klem heeft gewezen op de financiële ge volgen. De fraktie is ook thans niet bereid mede te werken. Het voorstel hierna in stemming gebracht werd aangenomen, met de stemmen van mevr. v. d. Werve-Schouls en de heer de Moor tegen. Ingezonden mededeling Een produkt van de Sikkens Groep, AMSTERDAM, 24-7. In de Ver. Staten zijn thans zeventien miljoen mensen van wie men aanneemt dat ze psychiatrische behandeling nodig hebben. Uit wetenschappelijke gege vens blijkt voorts dat één op de vier Amerikanen wel eens met moeilijk heden zit waarvoor behandeling door psychiater nodig zou zijn. Meer dan 500.000 psychiatrische patiënten worden in staatsinrichtin gen verpleegd. Dit aantal neemt met zes procent per jaar toe. De directe kosten ten laste van de Amerikaan se economie voor de verpleging van al deze mensen beloopt een bedrag van maa rliefst 1,7 miljard dollar per jaar. Deze onthullende cijfers verstrek te de Amerikaan Joseph H. Douglas, hid er van het federale Amerikaan se documentatiecentrum voor gees telijke volksgezondheid, die op het congres van de wereldfederatie voor geestelijke volksgezondheid in Am sterdam een inleiding hield over de positie van de geestelijke volksge zondheid in de Verenigde Staten. De heer Douglas herinnex-de aan ds boodschap van de Amerikaanse president aan het congres, waarin hij geestelijke ziekte en achterlijk heid de ernstigste ziekten in de Ver enigde Staten noemde. De helft van de 500.000 patiënten die thans wor den verpleegd blijkt schizofreen te zijn. Ongeveer 55 procent van de pa tiënten wordt langer dan vijf jaar verpleegd in inrichtingen waarvan eenderde 75 jaar of ouder is. Van de bedden in de verpleeginx4chtin- gen voor zwakzinnigen blijkt 48 procent ongeschikt te zijn en de technisch accomodatie van de in lichtingen is steik vei-ouderd. Te goed leven O STOCKHOLM, 24-7. De nade len van een al te goed leven zijn duidelijk aan de dag ge lreden bf; een onlangs in Zwe den ingesteld onderzoek naar de lichamelijke conditie van een aantal personeelsleden van een bouwfiTma in Malmö. Bij „proefritten" op een zoge naamde ergometer - een sta tionair rijwiel - waarbij pols slag en ademhaling van de peddelende persoon worden gemeten, kwam men tot de slotsom dat er twintigjarigen bij waren wier uithoudings vermogen nauwelijks dat van een tachtigjarige evenaarde. De gemiddelde „prestaties" waren zo slecht dat zij nau welijks te meten waren. De meeste proefpersonen waren tien a vijftien kilo te zwaar en konden slechts met de grootste moeite de ergometer aan het draaien krijgen. (Foto: Zierikzeesahe Nieuwsbode). Kritiek op Surinaamse regering DEN HAAG, 24-7. Een vijfenitwin- tigtal in ons land studerende of werkzaam zijnde Surinamers had zich dinsdagavond naar het gebouw in Den Haag begeven waar het ka binet van de gevolmachtigde minis ter van Suriname, mr. R. H. Pos, is gevestigd, teneinde aan minister Pos een resolutie aan te bieden die zich in het algemeen richt tegen hét be leid van de regering van Suriname. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Meppel: kand. H. Vaas, Delft. Bei-oepen te Tilburg (vac. J. A. Steenbakker Morilyon Loysen), (toe zegging): P. B. W. Pol vliet, voorheen predikant Evang. Chr. Kerk van Nieuw-Guinea, Hilversum; te Ernst: kand. J. Bogaard, Baambrugge. Aangenomen naar Rotterdam- Delfshaven als predikant met bij zondere opdracht (geestelijk verzor ger patiënten ziekenhuis Dijkzicht): W. Oorthuys, Beverwijk; naar Nw.- leusen: M. Fokkema, De Kaag. Bedankt voor Woudenberg: J van Rootselaar, Delft; voor Beesd (toez.): J. van Ginkel, Uitwijk. Geref. Kerken Beroepbaar: Kandidaat R. Pluim, Meppel, is met ingang van 2 augus tus beroepbaar. Beroepen te Opperdoes; kand. H. G. Verhaaiger., Delft. /Aangenomen naar Vriezenveen: G. van Ziel, Oosthem; naar Harden- bei'g: G. M. W. Steen, Marknesse (N. O.P.). Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Wex-kendam: D. Slagboom, Urk. DE DUITSE KOMKOMMERSTOP BRUSSEL, 23-7. Uit E.E.G.-krin- gen in Brussel vernam het A.N.P. dat Duitsland zich bij het sluiten van dc grenzen voor komkommers, to maten en augurken aan de E.E.G.- voorschriften heeft gehouden, op één detail na; de E.E.G.-commissie is er nog niet officieel van op de hoogte gesteld dat de sluiting ook geldt voor komkommers. Reeds cp 12 juni heeft Duitsland gewaarschuwd', dat de mogelijkheid beston'd dat 'hét door lage mai'kt- prijzen gedwongen zou worjlen de minimutmprij sregeling voor de ge noemde predukten in werking te sleWen. Zo'n waarschuwing moet tenminste «twee weken van te voren worden gegeven. Duitsland was er dus ruimschoots mee op tijd. Nu is de commissie er, eveneens tijdig, van in kennis gesteld Jdat zaterdag a.s. de minimumprijsregel'ing, dus tie grenssluiting, inderdaad ingaat. De minimumprijzen zijn aanzienlijk la ger gesteld dan het voorgeschreven maximum van 92 procent van de ge- r.üti'delde gx-oothandelsprijzen in die afgelopen drie jaren. In de Duitse Staatscourant wordt gemeld dat de sluiting ook voor komkommers geldt maar volgens E.E.G.-juristen kan deze publifcatie niet beschouwd wor den als de officieel voorgeschreven melding aan de Europese commissie. Verwacht wordlt nu, dat Duitsland in de loop van de dag nog met die officiële mel'ding aan de commissie zal 'komen. Nederland getroffen Na het ingaan van de sluiting op zaterdag a.s. mogen dan reeds on derweg zijnde goederen nog gedu- i'ende drie dagen worden binnenge laten. Voor Nederland zal dat, ge zien de korte duur van het trans port naar Duitsland, wel niiet zo heel belangrijk zijn. De maatregel is weliswaar speci aal Tegen de Italiaanse komkommers gericht, maar het zijn in feite de Nederlandse telers en exporteurs die er 'het slachtoffer van worden. De Italiaanse komkommeraamvoer loopt namelijk ten einde, terwijl de Ne derlandse nog wel wekenlang kan doorgaan. Voor sperziebonen blijkt, in tegenstelling tot wat wij eerder 'berichtten, de kwalatei'ttsstanidaardi- 9atie wel te igelden, hetgeen inhoudt dat de kwaliteit extra nog vrij de grens over mag. Maar ook daar heeft Nederland niets aan, omdat wij deze 'kwaliteit niet levex-en, de Fransen wei. LAND- EN TUIGBOUW Veehouderij in Friese zuidwesthoek werkt met verlies SNEEK, 24-7. De veehouderij op het graslandtoedrijf in de Friese zuidwesthoek is voor het eerst se dert jaren verliesgevend geweest. De uitkomsten van de voorlopige bedrijfsresultaten op een aantal wëi- debedrijven in. zuidiwest-Frieslan'd zijn in het seizoen 1962-'63 aanzien lijk minder dan in vorige jaren. Op de grondsoorten kleii, klei op veen en veen heeft het graslahdbedrijf met verlies gewerkt. De grootste verliezenwerden geleden door de bedrijven op veengrond. De op brengst van ide melk was te gering en ook de omzet en de aanwas van 'het vee was te gering, terwijl aan de an'dere kant de bemestings- en d'e voederkosten aanzienlijk hoger laigen dan 'het vorige jaar. Dit heeft de rijkslandhouwvoorlichtingsdfenst in Sneek meegedeeld. DEURNE, 24-7. De gemeenteraad van Deurne heeft een krediet van f 3000 beschikbaar gesteld voor een. algeheel 'bevolkingsonderzoek. Tij dens een routine-onderzoek van schoolkinderen is namelijk gebleken dat in het onder Deurne ressorte rende -Peelplaatsje Liessel zeven kinderen met t.to.c. besmet zijn. De geneeskundige inspectie voor de volksgezondheid in 's-Hertc'gen'bosch heeft het gemeentebestuur geadvi seerd tdt dit onderzoek, ondanks het feit dat 'alle inwoners van Liessel (2500) jaarlijks worden doorgelicht. Dit is ook vorig jaar okitotocr-nü- vember geschied. Met het bevol kingsonderzoek zal in de loop van augustus worden 'begonnen. Opheffing narcissen-teeltregeling DEN HAAG. 24-7. Het 'bestuur van het Produktsohap voor Siexgewas sen heeft toesloten per 1 augustus 1964 de teeltregel'ing voor narcissen cp te heffen. Dit betelcent, dat deze teelt thans niet meer zal zijn gebonden aan be perkingen voor wat de oppervlakte betreft. Wel zullen narcissentelers neg ten erkenning ingevolge de wetserkenninig en tuinbouw nodig hebben. Per 1 augustus 1963 wordt, de oppervlakte na rcissenteelt vecht reeds met 10 procent uitgebreid. Oo'k do oppervlakte tulpenteelt- recht. wordlt met 10 procent uitge breid, inclusief dc uitreiking van leeltrecht aan beginnende telers. De oppervlakte teeltreoht voor hyacin ten wordlt met 5 procent verhoogd. DODELIJKE ONGELUKKEN GELEEN. In het ziekenhuis te Sit- faUd is overleden de 64-jarige heer L. van Gerwen uit Vlaai-dingen. De heer van Gerwen was op vakantie in Geleen. Hij overleed aan de ge volgen van een .hersenschudding, die hij opliep bij een val op 'het Markt plein. BEEK EN DONK. In 'het gemeen telijk zwembad „De Koppelen" te Beëk en Donk (N.B.) is de 18-jarige mej. C. Leendërs uit Bakél verdron ken. DORDRECHT. Op een der onbe waakte overwegen in Noordendijk 'bij Dubbeldam, is een bromfietser tegen een uit de richting Dordrecht 'komende trein gereden. De man moet op slag 'doo'd geweest zijn. SCHEEMDA. Werklieden hebben de 13-jarige J. W. Boedéltje uit Scheemda, met brandende kleren ge vonden in een der bétonnen werk plaatsen van zijn vader. Hij over leed in het ziekenhuis. DEN HAAG. De veertienjarige A. A. Bogers uit Eindhoven is hoogst waarschijnlijk verdronken in de zee bij SCheveningen. De jongen is des nxidtiögs het laatst gezien, toen hij ging baden. Sindsdien heeft men geen spoor meer van hem kunnen vinden. KRIMPEN AAN DE LEK. De vijf tigjarige heer C. de Jong uit Krim pen aan de Lök is bij een bedrijfs ongeval om het leven gekomen. Piloot ongedeerd DEN HAAG, 24-7. Een straaljager van hot type F-86-K „Sabre" van 'de Kon. Luchtmacht is in Denemar ken ,nalbij Sagelse, neergestort. De piloot wist zidh door middel van de schietstoel in veiligheid te stellen. Hij is later met een helikopter naar de basis Vaex-lose nabij Kopen hagen overgevlogen. De straaljager, afkomstig van de vliegbasis Twente, to'ad te kampen met brand stof ge brék. l£r is een tijd geweest dat Zie rikzee bekend - om niet te schrij ven - berucht was om de gezwind heid, waarmede de gemeenteraad besloot in geheime zitting te gaan. Allerlei voor de gemeenschap in teressante zaken werden kabinet afgedaan en publiek en pers ble ven onwetend van hetgeen werd besproken. Wij erkennen graag dat er omstandigheden zich kun nen voordoen, die het houden van besloten zittingen rechtvaardigen. De gemeentewet heeft deze mo gelijkheid waarlijk niet voor niets open gelaten. Bijzonder lastig en onprettig wordt de betreffende clausule eerst, wanneer hij te vaak wordt toegepast. Men zal het im mers met ons eens 2ijn, dat met het frekwent houden van geheime vergaderingen, de nieuwsvoorzie ning over de handelingen van het gemeentebestuur niet kan zijn ge diend. Wij schrijven over deze zaak, omdat de tendentie bestaat dat opnieuw een periode van geheime zittingen is aangebroken. Hetgeen - tot onze vreugde - in geen jaren is voorgekomen, begint thans weer de kop op te steken. De mogelijk heid tot nieuwsvoorziening van het gemeentelijk overheidsbeleid, wordt hiermede afgehaald van de rossinant der vrijheid en gezet op de blinde kreupele ezel der ge heimhouding. Een vorig maal heeft de raad kabinet vergaderd over de proble men rond de Centrale Dienst. Men mag wel stellen dat door uittre ding der verschillende gemeenten en de talrijke konsekwenties, die hier aan vastzitten, deze materie buitengewoon ingewikkeld is. Er is op een gegeven moment geen touw meer aarr vast te knopen en door de geheime vergadering(en) komt er een leemte in het weten, die maar zeer moeilijk is aan te vullen, temeer daar ook de verga deringen van de Centrale Dienst zelf niet voor de pers toegankelijk zijn. Extra onduidelijk worden de verschillende facetten van deze zaak ,door het feit dat bij later te houden openbare besprekingen vaak wordt teruggegrepen naar de faits et gestes uit een besloten zit ting. Men moet zich dan een beeld trachten te vormen met behulp van half begrepen fragmenten en men staat voor een joemalistieke legpuzzel, die men niet gemakke lijk in elkaar passen kan. De Zierikzeese raad ging ook dinsdagavond jl. in besloten zit ting. Toen naar aanleiding van het voorstel tot benoeming van een archivaris. Een enkelvoudig ver zoek was voldoende voor deze be sloten zitting. Motief hierbij was dat het „om mensen en geld" ging. We willen wel eens een raadsver gadering zien, waarbij het niet om mensen en geld gaat. Wat kan er in vredesnaam aan geheimzinnigs zitten aan een zo interessante be trekking als stedelijk archivaris, met duizenden draden verbonden aan de gemeenschap, die de nieu we funktionaris straks gaat dienen. Er is nog geen aanleiding de zaken al te dramatisch voor te stellen, maar wij hopen toch - met het oog op de mogelijkheid van een juiste informatie van het pu bliek - dat het houden van beslo ten zittingen niet weer gaat uit groeien tot een al te gemakkelijk aanvaarde gewoonte. Het verleden zij op dit punt leermeester. BREDA. Aan de EOtensebaan te Bréda 'heeft burgemeester dr. R. Geuljans van deze gemeente het na tionale ereveld voor in Nederland gesneuveld Poolse militairen ge opend. Ruim 150 van id'e 600 Poolse gevallenen die in ons( land begra ven li'ggen, zijn naar dit erevelti overgebracht. CHARLTON, 24-7. Een Australi sche astronoom, dr. Randall, die op de raketbasis Woomera heeft ge werkt, heeft dinsdag gezegd, dat een geheimzinnig gat, dal in een aard appelveld in Charlton in zuid-Enge- land is gevonden, veroorzaakt kan zijn door een vliegende schotel. De vliegende schotel zou afkomstig kun nen zijn uit de omgeving van de planeet Venus, een middellijn van 150 meter kunnen hebben en 600 ton wegen. De schotel zou mogelijk driemaal de grond hebben geraakt alvorens weer te zijn opgestegen^ Randall wist de plaatsen waar de schotel de grond zou kunnen héb ben geraakt aan te geven. Hij ver geleek het geval met soortgelijke ge vallen in Frankrijk en Australië tij dens de afgelopen negen jaar. Volgens een verklaring van de zij de van het Britse leger zou de kra ter kunnen zijn veroorzaakt door een meteoriet of de explosie van een bom, die daar twintig jaar geleden neergeworpen was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5