Pand voor Muziekschool zal onderhands worden aanbesteed Ongekende drukte langs Grevelingendam LAATSTE NIEUWS Westhoeks gebouw „Kuria" in de as gelegd Openbare aanbestedingen „een paskwil" Bijstand voor Brninisse op woninggebied ZIERIKZEE, 23-7. De verbouw van het pand Poststraat 43 tot muziek school zal onderhands worden aanbesteed aan de firma Schot Kloote te Zlerikzce voor een prijs van f 54.000,Dit werd door de raad besloten op de dinsdagavond - onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Djjck- meester - gehouden vergadering. Deze zaak heeft in zoverre een interessante kant, daar b. en w. in een schrijven aan de raad over deze aanbesteding, schreven de mening te zijn toegedaan, dat het houden van openbare aanbestedingen een zichzelf over leefd systeem is en verworden is tot een paskwil. Vandaar is het m.b.t. de muziekschool dan ook niet tot een openbare aanbesteding gekomen. De gemeente Bruinisse stelt hier voor f 1300 per jaar ^ls vergoeding tegenover! Dit extra stelt Zierikzee m do gelegenheid een goede kracht aar- te trekken. De heer Doeleman was wel wat beducht over deze zaak cn meende dat Zierikzee nu zelf weer een Centraal Dienstje gaat stichten. Wethouder Koevoets on derlijnde dat Zierikzee als centrum gemeente „ergens" de plicht heeft de andere gemeenten te helpen. In dit geval gaat het om het houden van supervisie over de gang van za ken m.b.t. gemeentewerken te Brui nisse en deze figuur impliceert dat Zierikzee een funktionaris van iets groter formaat kan aantrekken. Mevr. v. d. Werve-Schouls be greep van de hele zaak niets. Zij zei- de dat destijds één der grootste grie ven van de andere gemeenten juist was het gemeensohappelijk „bezit" van een directeur. „En nu gaan we weer naar een gemeenschappelijk directeur toe". De voorzitter zeide dat de funk tionaris directeur van Zierikzee blijft maar ook werkend te Bruinisse. De heer Doeleman geloofde niet dat be trokkene in een halve dag alle Bru- se problemen kan overzien en hij vroeg 'hoe het gaat als de bijstands regeling vervalt. Wordt betrokkene dan in zijn salaris gekort? Mevr. v. d. Werve-Schouls wees er nog op dat Zierikzee destijds de gemeenten de kans heeft gegeven in de C.D. te 'blijven, maar toen wilde men niet. Wethouder Koevoets licht te toe dat Bruinisse - na de uittre ding - contact heeft gezocht met de gemeente Duiveland, maar tot resul taten heeft dit uiteindelijk niet ge leid. Het voorstel kwam hierna in stemming en werd met tegenstem mer. van mevr. v. d. Werve-Schouls en 'de heer de Moor aangenomen. De rondvraag Bij de rondvraag herinnerde de heer Fennema aan de verkeerschaos op het Havenplein zaterdag jl. Hij bepleitte een voorziening met vak ken, zodat de auto's regelmatiger kunnen worden geplaatst. De voor zitter zeide dat deze zaak reeds in studie is. Mevr. v. d. Werve-Schouls bereed haar stokpaardje en pleitte vurig voor een rijverbod in de Ba den Powelhveg, ter grotere veilig heid van de kinderen, die de kleu terscholen bezoeken. Zij noemde de toestand levensgevaarlijk en drong aan op afdoende maatregelen. Verder herinnerde spreekster aan een schrijven d.d. 2 juli van Volks onderwijs aan de raad, waarin ver vat het verzoek tot medewerking aan een te stichten openbare kleu terschool. Deze school zal er in 1965 moeten staan, aldus spr. De voorzit ter zeide dat deze zaak de aandacht heeft. Tijdig zullen voorstellen ter zake de raad bereiken. De raad ging j hierna, op verzoek van de heer Fen nema, in 'besloten zitting i.v.m. de benoeming van de heer C. Postma te Vlaardingen tot archivaris der gemeente Zierikzee. STAD EN PROVINCIE In memoriam Jac. van Splunder ZONNEMAIRE, 24-7. In het zie kenhuis te Zierikzee overleed woens dagmorgen in de leeftijd van 75 jaar de heer Jac. van Splunder, oud-wet houder der voormalige gemeente Zor.nemaire. Met de heer van Splunder ging een man heen, die zich voor de gemeenschap te Zon nemaire in de loop van een aibeid- zaam leven, uitzonderlijke verdien sten heeft verworven. Zo deed hij reeds op 2 september 1919 zijn in trede in de gemeenteraad en diende geruime tijd Zonnemaire als wet- nouder voor de A.R.-partij. Uitge breide en langdurige bemoeiingen had hij met de Fairbankvereniging en hij diende de A.R.-kiesvereni- ging als secretaris. Verder was de overledene lid van het Groene Kruisbestuur, vanaf 1928 en pen ningmeester van de christelijke school. Vanaf 1949 was de heer van Splunder voorzitter van de plaatse lijke rtisvei-eniging. In 1958 nam de heer van Splunder afscheid als wet houder en legde nadien ook enkele andere funkties neer, die hij tien tallen jaren bekleedde. Een grote activiteit ontwikkelde de heer van Splunder tijdens de ramptijd. Een glorievol moment in zijn leven is geweest, toen hij een gesprek had over de toestand ter plaatse met Z.K.H. Prins Bernhard. De heer van Splunder was een bescheiden mens, die - puttend uit zijn geloof - werd gedreven door een oprechte liefde jegens de naaste, die hij, in ver schillende verbanden, waarlijk wist te dienen. Zonnemaire heeft veel aan 'deze markante figuur te danken. De ter aardebestelling van het stof felijk overschot zal plaats vinden te Zonnemaire op zaterdag a.s. ZIERIKZEE Voor het examen V.B.N.A. ter verkrijging van het diploma Kader- lid van het Aardappelstudiecentrum, slaagde onze stadgenoot de heer K. Holm. Op het te Haarlem gehouden examen voor de hoofdakte L.O. slaagde onze oud-stadgenote mej. P. A. W. Wisse. BURGH „De Trommelaere van Roesendaele" In verband met de nu reeds be staande overweldigende belangstel ling voor het optreden van „De Trommelaere van Roesendaele" op zaterdagavond cp het sportpark „Van Zuijen" in Burgh worden door de rijkspolitie maatregelen genomen om de 'te verwachten autostroom zo goed mogelijk te verwerken. Door V.V.V. kan beschikt worden over het grote terrein rond de R.T.M.-ga- rage in Burgh. Van hier is 'het maar 150 meter lopen naar 'het sportpark. De Leliëndaleweg, dus de weg waar aan het sportpark ligt, wordt voor alle rollend verkeer afgesloten. Dus' öc-k brommers en fietsen, waarvoor parkeerruimte op het sportpark aan wezig is, moeten 'het laatste stukje lopen. -Voor een vlotte afhandeling bij de controles zijn nu reeds kaar ten in voorverkoop verkrijgbaar. die naast het zilveren wisselschip, zullen dienen als prijzen voor de mooist versierde vaartuigen voor de vlootschouw op zaterdag 27 juli, de dag van het mosselfeest. ZIJPE Auto contra auto In de file auto's die maandag op rijksweg 18 stond te wachten om te worden overgezet door de veerpont, werd de wagen van de heer N. Ver hoeven uit Standaarbuiten, aangere den door de Belgische auto van de hesr A. P. M. van den Eynde uit Motsel. Beide auto's werden bescha digd. SPORT KORFBAL DES I-WIK II 7-3 Dat een slecht begin nog geen slecht einde betekent, werd ditmaal bewezen. Niettemin zag de wedstrijd DES-WIK er alles behalve voorde lig uit voor de 'thuisclub, toen het een kwartier nadat scheidsrechter A. Heijboer het beginsein had gege ven reeds een 0-3 achterstand moest inkasseren. De gasten bleken direct de meerdere en overrompelden het gehele DES-twaalftal. Aanval op aanval kwam los en de verdediging van de thuisclub had niets in te brengen en kon dari ook niet ver hinderen dat de korf regelmatig on der vuur genomen werd. Na enkele minuten spelen was het Kees Feijtel die zijn opgelegde kans benutte (0-1) gevolgd door Rinus Kloet die er spoedi'g 0-2 van maak te. Precies een kwartier was het spel gaande toen Torrny Hart er 0-3 van maakte. DES kwam er nu wat beter voor te staan en zag kans het eigen doel wat te zuiveren en zelfs tot de aanval over te gaan. Het spel ging nu over en weer, ofschocn WIK toch iets in de meerderheid bleef. Een mooi opge zette aanval van DES werd voor WIK gevaarlijk. Reeds werden een paar fraaie schoten afgevuurd. Truus Kraak wist zich even vrij te maken en bracht met een mooi schot de stand op 1-3. Hiertoe aangemoedigd gooide DES er nog een schepje op. Het spel werd nu aan weerszijden opgevoerd. Han Fluijt kreeg op ver rassende wijze de bal toegespeeld en even verrassend verdween de bal in de korf (2-3). Thans kregen de gasten weer mooie kansen en kwam het DES-doel danig in gevaar, doch de verdediging wist alle aanvallen te weerstaan. Vijf minuten voor de rust kwam de .bal weer bij het WIK- doel. Een korte schermutseling en alweer verdween de bal in de korf (3-3). Na de rust gaven de gasten behoorlijk partij, maar DES bleef in de meerderheid. Al spoedig was het 5-3 en Truus Kraak en Janny Struijk brachten de eindstand op 7-3. WANDELSPORT DE VIERDAAGSE NIJMEGEN, 25-7. Na de 193 uit vallers op de tweede dag zijn er dcredsrdag 79 wandelaars niet aan de start versohenen. In de regenachtige morgenuren vertrokken 9864 deel nemers richting Het Laag naar Groesbeek. In totaal zijn er - tot nu toe 465 wandelaars uitgevallen. WOERDEN. De 35-jarige verte- genwooxdiger C. Ewouds uit Bussum is om het leven gekomen op de rijksweg 12 tussen Utrecht en Gou da. Zijn auto weid geraakt door een andere personenauto, die door de middenbex-m schoot. Nederland heeft snelste koopvaardijvloot DEN HAAG, 25-7. Do Nederland- so koopvaardijvloot is de snelste ter wereld. De gemiddelde snelheid van de Nederlandse schepen was op 1 januax-i van het vorige jaar 14.3 kno pen per uur. Het wereldtotaal be droeg 12,8 knopen per uur per schip. Voor deze berekeningen maakte men gebruik van de gegevens van sche pen, die groter dan 1.000 b.r.t. wa ren. Dit blijkt uit de zojuist vei-sche- nen statistiek van de samenstelling van de Nederlandse koopvaax-dij- vloot, 1 januari 1963, samengesteld door hot Centraal Bureau voor de Statistiek. Onder de koopvaaxdijvloten be zette Nederland de zesde plaats wat de gemiddelde oudei-dom van de schepen betreft. De gemiddelde leef tijd van de Nedex-landse koopvaar dijschepen is 9,6 jaar. ONDERWIJS Openbare MULO-school - Zierikzee Te Goes slaagden voor het MULO- diploma de volgende leerlingen: Voor diploma B: de heren L. van der Have, Oosterland; J. Tuinman, Haamstede; I. H. J. Slegt en H. M. van der Westen, Zierikzee. Voor diploma B: de dames J. Lij- baart (m.) en A. M. van Bevei-en (m.), Brouwershaven; M. van Donge (m.), C. Kik (m.), J. Kik (m.) en J. de Ronde (m.), Bruinisse; L. M. L. van Langei-aad (m.), M. Quist (m.) en J. Smits, Dreischor; D. A. Hart, Elle- xrxeet; J. Boogaart (m.), Ouwerkerk; J. J. de Rijke, Noordwelle; J. C. Struijk, Oosterland; C. A. Prummel (m.) en A. Wandel. Renesse; C. An- naert (m.), F. C. J. Berrevoets (m.), H. G. C. de Jonge (m.), C. M. Kos- tei-s (m.) en M. van Wanrooij (m.), Zierikzee en de heren C. M. Dooge en D. J. v. d. Velde, Dreischor; L. D. Kik (m.), A. H. J. Saman en F. Sla ger, Haamstede; P. J. Ardonne, H. de Braai en C. L. Steendijk (m.), Nieuwerkerk; W. A. v. Zweden (m.), Oosterland; A. Buys, Ouwerkerk; J. A. Gaanderse, Scharendijke; L. M. Deij en P. K. van der Zwaag, Zierik- (m) betekent dat de kandidaat/ zee; J. K. Goemans (m.), Zonnemaire. kandidate tevens geslaagd is voor het middenstandsdiploma. Niet geslaagd: 10 leerlingen. (Tot onze spijt bereikten ons tot cp heden over examens en overgan- ben aan de openbare MULO-school nog geen officiële berichten, zodat wij het bovenstaande onder enig voorbehoud moeten doorgeven. Rodaklie). Geslaagde rally voor badgasten in de Westhoek De verbouwing van het pand voor ziet in de inrichting van een school gebouw op de benedenverdieping, de inrichting van een woning op de bovenverdieping en het verwijderen en heraarvbrengèn van een centrale verwarming. Architect van het pro ject is de heer L. H. A. de Jonge te Zierikzee, die een - aanvankelijk door hem opgemaakt - plan wijzig de en vereenvoudigde in verband met de raming van het bedrag voor dit project. De aan O. K. en W. aan gevraagde subsidie is een zg. inves teringssubsidie, die 50 pet. beloopt voor de verbouwing parterre en de verwarming tot een maximum van f 25.000. B. en w. zijn tot het voor stel voor onderhandse aanbesteding gekomen, in verband met ervarin gen opgedaan bij een openbax-e aan besteding van een rijwielbex-gplaats 'bij het u.l.o.-«Cholencomplex enkele weken geleden. Daarbij is gebleken dat de aannemers werken met zg. „opzetjes" en in feite van tevoren onderling reeds regelen, wie het werk zal uitvoex-en. De heer Fenne ma zeide dat de fraktie kennis heeft genomen van de misbruiken, die be staan bij openibare aanbestedingen en hij kon zich daarom conformeren aan het standpunt van b. en w. tot onderhandse aanbesteding. De voor zitter herhaalde dat het systeem van openbaar aanbesteden tot een pas kwil is geworden. Onder de ingekomen stukken be vond zieh een lijvig rapport van de N.V. Waterleiding Mij. Schouwen- Duivcland inzake de resultaten van het nieuwe tariefstelsel. Weliswaar is er een stijging van inkomsten over de periode 1 april 1962 tot 31 maart 1963 - in vergelijking met overeenkomstige periodes in voor afgaande jaren - maar de dix-ectie schrijft zulks toe aan talrijke facto ren. als gx-otere watei-afname door grootbedrijven, hoger watergebruik t.b.v. de veehouderij en het toeris me e.d. Wijziging straatnamen Een voorstel de namen Visslop en 's-Heer Arendsslop te wijzigen in Visstraat en 's-Heer .Arendsstraat, zulks op ver-zoek van de bewoners werd aangenomen. De heer Dankers herinnerde er aan dat het woord „slop" in dit verband is ontstaan door het feit, 'dat in de 16e eeuw op deze plaatsen feitelijk de stad eindigde. Hij vond het nog wel een 'historisch verlies als deze naam slop teloor ging en informeerde naar de mogelijkheid 'de oude naam te plaat sen onder de nieuwe. Dit ging de voorzitter te ver. Het college vond de vervanging van het woord slop door straat billijk, omdat slop een andere gevoelswaarde heeft gekre gen en feitelijk een doodlopende, ar moedige steeg impliceert. De voorzitter deelde mede dat in april 1964 een uitnodiging zal wor den verzonden aan de gemeenteraad van Hatfield voor een bezoek aan Zierikzee. De raad (de heren mr. Keuining en Simmers waren afwe zig) nam met voldoening kennis van deze mededeling. Blijkens de begroting 1964 van de Districtssohoolartsen'dienst is de ge meentelijke bijdrage aan deze dienst gefixeerd op f 0,54 per inwoner. Pachtovereenkomsten Zonder commentaar werd een voorstel inzake 'het opmaken van pachtovereenkomsten, na de defini tieve toedeling van gronden door de Herverkavelingscommissie Zeeland, aangenomen. Dit betekent, dat m.i.v. 25 november 1963 nieuwe pachtcon- ■tracten dienen te worden opgemaakt, gebaseex-d op de nieuwe kavelindé- ling. De nieuwe pachtcontracten moeten worden opgemaakt, niet al leen voor de gronden, die de ge meente per 25 november a.s. ver pacht 'krijgt toebedeeld, maar ook voor die percelen, voor de ramp reeds eigendom van de gemeente Zierikzee, bij deze gemeente in eigendom en bij dezelfde personen in pacht blijvende. Schenking Notaris P. Heeritig berichtte de gemeente, dat mej. P. Versteeg de gemeente de onverdeelde 'helft in huis en ex*f aan het Korte Groendal 10. wil schenken. De gemeente kreeg in 1962 reeds de andere helft van het huis gelegateerd. Onder dank werd de schenking door de raa'd aanvaard. Ter voox-zicning in de vakature A. F. v. d. Berge werd tot lid van de Commissie tot wering van School verzuim benoemd de heer A. C. v. d. Berge. Mej. A. J .Padmos werd bevorderd tot stenotypiste op ar beidsovereenkomst m.i.v. 1 april 1963. Betrokkene is in dienst van de Cer.tr. Dienst. Het marktwezen In verband met het aflopen per 1 juli 1964, werd 'de verordening op.de heffing cn invox-deririg van markt en waaggeld opnieuw' vastgesteld. Het was de heer Fennema opgeval len dat de financiële resultaten van •het marktwezen achteruit gaan. Hij wilde de marktgelden wat zien op- gevoex-d. De heer Doeleman achtte de markt zeer belangrijk. Vroeger heeft men dit fout gezien, maar de markt is ook voor de Zierikzeese middenstand van groot belang. Spr. adviseerde dan ook het college dc markt zo aantrekkelijk mogelijk te maken. De hoer den Boer zag wel een tussenweg, waarbij enerzijds dc marktgelden wat omhoog kunnen en anderzijds de exploitanten niet wor den afgeschrokken. Hij vond het juist als de marktgelden enigszins gelijke tred zouden houden met de gestegen personeelslasten. De voorzitter wees er op dat de marktgelden bewust laag zijn gehou den om de markt te stimuleren. De heer Doeleman vroeg of de gemeen te er geld op toelegt. Dit bleek niet he tgeval te zijn. De markt levert zelfs een matige winst op. De heer bij de Vaate vond het tijd genoeg te denken over verhoging, als men aan verlies toe zou zijn. Het voorstel werd hierop aangenomen. OOk de verordening op de begra- fenisreohten werd opnieuw vastge steld. Een (6e) wijziging van do wachtgeldregeling ging onder de ha mer door. Idem een (18e) wijziging van het Algemeen Ambtenax-enre- glement. De raad ging akkoord met een -voorstel het krediet ten behoeve van 'de stadhuisrestaux-atie te verho gen van f 280.500 tot f 313.000. Geen bezwaar ontmoette de (8e) wijziging van de gemeentebegroting 1963 en de (le) wijziging van de begroting 1963 van de gemeentegasfabriek. Bijstand voor Bruinisse Veel meer moeilijkheden leverde een verzoek van de gemeente Bi-ui- nisse op tot het verlenen van bij stand voor de uitoefening van de dienst voor bouw- en woningtoe zicht en gemeentewerken aan de ge meente Bruinisse. In de praktijk zou de regeling er op neerkomen dat'dë nieuw te benoemen directeur van de Zierikzeese stedelijke dienst, een morgen per week de gemeente Bx-ui- nisse op het onderhavige terrein van advies zou dienen. B. en w. stelden de raad voor ter zake reeds t'hans een principe-ibesluit te willen ne men. De heer Fennema vx-oeg hoe ver het afleggen van verantwoor ding strekt ovex--het beleid van de te verlenen bijstand door de (toekom stige) directeur. De voorzitter zeide dat de funktionaris uiteraard niet ever alle details verantwoording be hoeft af te leggen, maar betrokkene blijft verantwoordelijk aan de ge meente Ziex'i'kzee. Het college stelt het zich zo voor, dat bij het aantrekken van de nieu we directeur, over deze bijstands- kwestie eerst met hem overleg ge pleegd wordt. BRUINISSE, 24-7. Op de vorige week gehouden „journalistendag" uitte de voorzitter van de Kon. Ned. Middenstandsbond afd. Bruinisse, de heer A. de Koning, de wens dat Bruinisse zou worden „ontdekt". Zijn wens schijnt nu al in vervul ling te zijn gegaan, want een dx-ukte als deze week heerste langs de Gre velingendam, zoals die zich over de Krammerplaat kronkelt, was tot dusver ongekend. De Krammerplaat, een zandplaat uiteraard, heeft zich in korte tijd ontwikkeld tct een „strand", dat zijn gasten bij honderden telt. Overal langs de gehele dam, langs de plaat bloeit momenteel het strandleven en het zijn heus niet alleen Bx-uinisse- WESTENSCHOUWEN, 25-7. He denmorgen vroeg, omstreeks 4 uur, werden twee omwonenden van het gebouwtje „Kuria" te Westenschou- wen gewekt door het geknetter van brandend hout. Zij spoedden zich naar buiten en zagen dat het (16 bij 6 meter grote), geheel van hout op getrokken gebouwtje in lichter laaie stond. Zij waarschuwden onmiddel lijk de brandweer cn spoedig arri veerden de nevelbluseenheid uit Haamstede o.l.v. de regionale com mandant de heer L. C. v. d. Velde, en de iagedrukspuit uit Renesse o.l.v. commandant H. Wandel, op het ter rein van de brand. Met zes stralen werd het vuur bestreden, doch men kon niet verhinderen dat het ge bouwtje met dc volledige inventaris geheel afbrandde. Gelukkig was het windstil, daar anders de nabijgelegen houten wo- ningen ernstig gevaar hadden gelo pen. Niettemin liep de gevel van het huisje ..Salvia" ernstige schade op cn dit werd dan ook door de bewo ners geheel ontruimd. Ook het om ringende houtgewas liep ernstige schade op. Over de oorzaak van de brand, die vex-moCdelijk ontstaan is in het achterste gedeelte van het gebouw tje, waar oud papier lag opgeslagen, tast men volkomen in het duister. Woensdagavond was in „Kuria" nog een bandrecoi'der-avond gehouden onder leiding van ds. Boerma. Het gebouwtje 'diende vroeger als rijwielbewaarplaats voor dc bewo ners van de omgeving, maar in 1960 werd het omgebouwd tot vereni- gingsgdbouw voor Westensohouwen en de laatste jaren werd het ooit naren die dit nieuwe receatiegebied op ons eiland naar waarde weten te schatten. Ook „buitenlanders" wor den onder de gasten geteld. Of het nu komt door de reclame door V.V.V. daarvoor gemaakt, we ten we niet, maar de verschillende typen plezierjachten, die onze Zeeuwse stromen thans bevaren, weten ook de vissershaven te Brui nisse te vinden, vooi* een veilige lig plaats gedurende de nacht of zo maar even om opnieuw de dagelijk se benodigdheden aan te vullen. De Cubaause regering heeft het ambassadegebouw van 'de Verenigde Staten in Havanna genationaliseerd als tegenmaatregel tegen het vast leggen van Cubaanse gelden in de Verenigde Staten. gebruikt door het strandipastoraat- team. In het zomerseizoen werdén er des zondags de zg. „Kui-'ia"-'diensten Voor de gasten "gehouden. Deze brand betekent dan ook een ernstig verlies voor de betrokkenen, ook al cm'dat de gehele inventaris, w.o. een kostbaar filmapparaat, ver loren is gegaan. De schade wordt door verzekering gedekt- Ondanks het vroege uur trok de brand enorme 'belangstelling van omwonenden en badgasten. Onder meer waren burgemeester en mevr. Röell en webhouder van. der Kloos ter op 'het terrein van de brand aan wezig. Staking in België (voorlopig beëindigd BRUSSEL, 25-7. De vakbonden van het personeel van de Belgische douane en de belastingdiensten heb ber. woensdagavond de stakers ge last, donderdagmorgen het werk te hervatten. De demonstraties die donderdag in Antwerpen en Luik zouden worden gehouden zijn afge last. Het 'besluit om ,de staking te beëindigen- werd genomen, nadat de Belgische minister van financiën, Dequae, tijdens besprekingen met vakbondsleiders zekere voorstellen ha<d gedaan, zo werd in een bekend making gezegd. De staking was destijds afgekon digd voor hogere lonen en omdat dc rechten van :de vakbonden niet in voldoende mate door dc regering zouden worden geëerbiedigd. Ook wilde men protesteren togen liet ontslag van een aantal ambtenaren. HAAMSTEDE Drukke excursies naar de broedgebieden De excursies naar de bi'oed'gebie- den in het Rijksdomein staan nog steeds in de 'belangstelling van tie vreemdelingen. Dinsdagavond waren niet mindei; dan 600 personen aan wezig, waarvoor een 6-tal leiders de handen vol had om alles duide lijk te maken. HAAMSTEDE/BURGH Balonnen in Zweden Bij een eerste controle der terug gekomen kaartjes van de eerste bal- lonoptodht van V.V.V. Bux-gh-Haam- stéde in samenwerking met Foto Bei-ge, bleek dat enkele exemplaren uit Zweden afkomstig wax-en, een afstand van ongeveer 1300 km. NOORDGOUWE Reisje vrouwenvereniging Deze week maakte de vrouwen vereniging een reisje, waarbij o.m. een bezoek werd' gebracht aan de glasfabrieken te Leerdam en aan Rotterdam. Na een voorspoedige 'busreis, die 's morgens om half zes begon, 'bereikte ihet damesgezelschap Leerdam, waar de glasfabriek de volle belangstelling genoot. Na een ontvangst waarbij koffie werd aan geboden, maakte men onder deskun dige leiding, een i'ond'gang door de fabriek. Ouderwets en modern glas licter. zich bewonderen en natuur lijk werd ook de glasblazerij be zocht. Na de lunch vertrok men naar Voorburg en vandaar naarDelft, waar dc N'ieuwe Kerk in ogen schouw wexd genomen. Onder fraaie (maar warme) weersomstandigheden werd de tocht voortgezet naar de Maasstad, waar gelegenheid was ge zellig te winkelen. Hier gebruikten de dames ook de wax-me maaltijd en ging het linea recta weer op huis aan. Na een „pontje wachten" arri veerden de dames moe maar vol daan weer te Noordgouwe. BRUINISSF Politie vatte stropers De rijkspolitie, die 'in de nacht van dinsdag op woensdag op surveillan ce was. onfde'kte onraad in de pol der-. Bij nader onderzoek bleek, dat twee woonwagenbewoners, de ge- broeders J. H. en P. H„ die met hun wagen nabij de Delta-directiebarak ken staan, op strooptocht waren. Dit werd althans afgeleid uit t^t feit dat in de auto werd aangetroffen een geschoten haas, een geschoten ko nijn en een geladen jachtgeweer en losse munitie. Tegen de beide broers werd px-oces verbaal opgemaakt en alle genoemde izaken, alsmede de auto werden in beslag genomen. Prijzen voor vlootshow In de etalage vafi de heer Jac. IJLttooy is een groot aantal zeer be gerenswaardige artikelen uitgestald, HAAMSTEDE, 23-7. - Een 36-tal automobilisten, bijgestaan door een of meer kaartlezers, nam dinsdag middag deel aan de eerste door V. V.V. Burgh-Haamstede uitgeschre ven auto-rally. Het woord „kaart lezer" is eigcnlyk niet juist, omdat hier meer naar speurderstalent dan naar verborgen listigheidjes wordt gevraagd. Doch voor iemand met een goed criënteringsvermogen is deze rally beslist goed uit te rijden. Al leen het drukke verkeer in de buurt van Westenschouwcn speelde som migen nog wel eens parten, waar door men de juiste weg even kwijt was. Vooral op de rotonde te Wes tenschouwcn werden nog al eens brokken gemaakt. Ook het echte konijn en het bordje „konijn" was voor velen oorzaak dat het stx-afpuntenaantal hoger werd. Voor het ovei-ige was er niet veel verschil met de x-oute welke vx-oeg in het seizoen door de burgerij werd gereden. Achter de schermen van deze i-ally zat het bekende trio, dat elk jaar de koers uitzet, n.l. de hei-en Bremer kamp, Dijkman en Mooij. Verder een groot aantal meisjes en jongens, die voor de controle zoi-gen en een goed of een foutief stempeltje op de deel- nemei-skaart plaatsen. 's Avonds had in hotel „Vliegveld" van de R.T.M. de prijsuitreiking plaats. Allereerst gaf de heer Bx-e- merkamp op de hem eigen wijze een uiteenzetting over de gereden x-oute. V.V.V.'s voox-zittex-, de heer C. B. Geslaagde geitenkeuring Deze week had de .jaarlijkse gei tenkeuring plaats, welke werd ge houden op het plein, achter 'het „Huis van Nassau". De eigenaar, de heer W. I. den Boex-, had dit terrein wel willend voor dit doel afgestaan. Als keurmeesters fungeerden de heer C. den Engelse, bijgestaan dooi de heren van Gilet en A. J. Verbocm voorzitter der Zeeuwse afdeling'van de Vereniging tot verbetering van het Geitenras. Aangevoerd weiden 18 dieren, waarvan: 8 lammeren, 4 éénjarige, 3 tweejarige cn 3 drie jarige of oudere geiten. Door het mooie cn zachte weer lieten 'de gei ten zich op zijn voordeligst aanzien. Ook werden de verrichtingen dooi de .keumieesters met intense belang stelling gevolgd door het vrij talrijk aanwezige publiek. Bij de lammeren ging het lam van dc heer L. den Boer te Zierikzee met de eerste prijs strijken, terwijl ccn wat kleiner, doch eveneens cor rect lam van de heer S. v. d. Wek ken ook een 1ste prijs kreeg. Ver- dcr waren er drie tweede prijzen voor de lammeren van de heer G. M. bij dc Vaate 2a; Gobr. Stouten 2b, Gcbr. v. d. Vatc 2c. Drie kregen een deide prijs. Volgens de 'keur- m«'Stor ton 'boste collectie jonge dlcx-en mot hoop voor dc toekomst. Blom, noemde - gezien de 36 deel nemende wagens - deze i-ally weel een succes. Voor vreemdelingen was het een „eenvoudige" en leerzame manier op wat wegjes te leren ken nen in de Westhoek. De heer Blom dankte de i-it-„uitzetters" wel bij zonder en ging hierna over tot de pi-ijsuitreiking. Met 56 strafpunten werd de heer O. v. d. Linde winnaar en hij ontving een fi-aaie stoel. Met 108 strafpunten kwam de heer Slach ter op de tweede plaats; 3e en 4e ex aequo werden de heren Hebeis en Schouls; 5e de heer R. van Oord (zolang de rally's worden vei*reden heeft hij steeds de vijfde plaats be zet); 6e de heer Tul. De poedelprijs was voor de heer Dekker met. 484 de prijs voor de dames-equipe. Alle strafpunten. Mevrouw Plomp won vei-dei-e prijzen bestonden uit auto- assecoires. Een der deelnemei-s, de heer Bij- ker, dankte V.V.V. en speciaal het tx-io voor deze ï-ally, die zo geëigend is voor de badgasten. Volgens spre ker zal zeker ook het volgend jaar de deelname weer gx-oot zijn. Tot slot dankte de heer Blom een ieder die aan het welslagen van deze rally had meegewerkt. De meisjes en jongens van de controle ontvingen een aandenken. Ook de dix-ectie van de R.T.M. werd dank gebx-acht voor het beschikbaar stellen van de hotel ruimte voor deze prijsuitreiking. On der de vx-olijke tonen van pianist Tom Zwanenburg bleef xnen nog wat lpijeen. te Zierikzee Bij de 1-jarigen was de 1ste prijs voor een geit van de heer M. Moer man te Noordgouwe; 2 tweede prij zen en 1 derde prijs. Van de drie stuks 2-jarigen was Queen van J. Pannekoek no. 1; lb voor een geit van G. de Wit te Kerkwerve, en een 2de prijs voor een geit van J. Pan nekoek. Voor de 3-jarigen was de eerste pi-emie voor Ada van G. M. bij de Vaate en een 2e prijs voor ccn geit van L. J. de Wit te Kerkwerve. Bij dc oifdere geiten stond Katie van R. Bienefelt bovenaan. Een for se, edele geit. met veel goede eigen schappen. Bij elke afdeling gaf de keurmeester een duidelijke vex-kla- ring wat er aan sommige dieren mankeerde. Ook de goede eigen schappen werden op duidelijke wij ze naar voren gebx-acht. zodat dit voor do 'geiterthoudex-s cn het aan wezige publiek zeer leerzaam was. Na afloop werd aan elke inzender een aardig prijsje uitgereikt, daar toe door vex-schillende personen en neringdoenden van Zieiikzee cn Kerkwerve geschonken. Bestuur en leden waren hiervoor zeer erkente lijk en stelden dit op hoge prijs. Jammer dat steeds minder pcx-so- ncn liefhebberij opbx-engen om deze nuttige dieren te houden, daar jaar lijks het aantal geitenhoiuki:; af neemt. Ernstig verlies voor Strandpastoraat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2