LAATSTE NIEUWS 10-20 Na oriëntatie nieuwe ministers benoeming staatssecretarissen Huisvrouw springt door winkelruit De situatie in de Westduitse groentesector Rassenbetoging in New York de u r I o o Voortdurend roerig in Damascus Verder isolement van Portugal Boerderijen in Oostelijk Flevoland Land- en tuinbouwonderwijs 1962/1963 Het kernstopoverleg in Moskou Nederlands schip gezonken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdap 25 juli 1963 119e jaargang No. 19416 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Centrale Dienst-perikelen in Zierikzeese raad Persconferentie minister-president Marijnen HET NIEUWE KABINET DEN HAAG, 23-7. De nieuwe mi nister-president, mr. V. G. M. Ma rijnen, verklaarde tijdens een pers conferentie, dut bij het aanstellen van staatssecretarissen gestreefd zal worden naar een zo evenredig mo gelijke verdeling over de politieke richtingen. Bij financiën zal in elk geval dr. VV. II. van den Berge te rugkeren. De staatssecretaris van buitenlandse zaken mr. Van Houten (V.V.D.) stelt zich niet meer beschik baar. De nieuwe bewindslieden zullen zich op hun departementen moeten oriënteren alvorens hun wensen voor staatssecretarissen kenbaar te ma ken. Dit geldt ook voor twee, even tueel drie staatssecretarissen op de fensie. De ministerraad heeft - al dus premier Marijnen - een coördi nerende taak bij het aanstellen van staatssecretarissen. Op een vraag over het beleid in zake NAVO-, E.E.G.- en Atlantische ontwikkelingen verklaarde mr. Ma rijnen de voorkeur te geven aan een beantwoording via een tegen vol gende week woensdag af te leggen regeringsverklaring. Wel wilde hij zeggen, dat verdere intensivering van contacten, ook tussen staats hoofden, nodig zal zijn. Het optreden van premiers ten behoeve daarvan achtte hij niet uitgesloten. Nederland zal een vorm moeten vinden om aan deze nieuwe contacten medewerking te verlenen. In ons bestel is het op treden van premiers daarbij moge lijk. Op een vraag of het beleid inzake Europese zaken en de NAVO het zelfde zal blijven als by het kabinet- De Quay, antwoordde mr. Marijnen met een volmondig „ja". Het oprakelen van het V.V.D.-oor- deel, dat een departement van maat schappelijk werk overbodig-zou zijn, noemde mr. Marijnen bepaald ver ouderd. Deze uit 1952 stammende op vatting zou niet meer met de libe rale inzichten van vandaag overeen komen, zo meende hij. Regeringsverklaring Mr. Marijnen, die ondanks het zware werk van de laatste week een opgewekte en frisse, zij het wat ver magerde indruk maakte, kon op tal Ingezonden mededeling YEM.O - In de SI. Janstraat te Yenlo ontstond -gistermiddag grote con sternatie. toen een winkelende huis vrouw onverwacht door een etalage ruit sprong. De opgeruimde vrouw, die w onder hoven w onder ongedeerd bleef, verklaarde later lot haar on bezonnen daad gekomen te ztin, doordat 7.\\ in de winkel de nieuwe California Osseslaarisoep en Kalfs- houillonsoep had zien liggen. Haal óók direct een paar pakjes in huis (u hoeft niet door de ruit te springen) en proef zelf hoe lekker deze soepen /.Un! van vragen inzake het komende be leid geen antwoord geven, omdat die thuisbehoren in de komende rege ringsverklaring. Hij zeide echter zonder enige terughouding, dat de nieuwe regeringsploeg is omgebouwd op basis van het convenant van Was_ enaar, dat onder presidium van dr. Beel tot stand kwam. Hij wenste zich pertinent niet uit te laten over zijn welslagen en het mislukken van de formatie-De Quay op deze zelfde basis. „Iedere formateur heeft zijn eigen verantwoordelijkheden", zo zeide mr. Marijnen. De nieuwe premier kondigde wij zigingen in de structuur van de werkzaamheden aan, die echter niet als een „herverkaveling" dienen te worden beschouwd. Het staatssecre tariaat van P.B.O. en bezitsvorming gaat van algemene zaken naar dr. G. Veldkamp op sociale zaken en volksgezondheid. De zaken betref fende Antillen en Suriname blijven in handen van de vice-premier. Zij gaan dus in wezen over van de oud minister van verkeer en waterstaat drs. H. A. Korthals, tevens vice-pre- miex-, naar de nieuwe vice-premier en minister van landbouw mr. B. W. Biesheuvel. DE KOMKOMMERSTOP BONN, 24-7. Terwijl de groente- pryzen op de veilingen in de Palts woensdag een nieuw dieptepunt be reikten, hield de Westduitse rege ring zich intensief bezig met de pro blemen van de boeren. Regerings woordvoerder Van Hase deelde op een persconferentie mee, dat de Bondsregering alle gerechtvaardigde wensen van de boeren wil inwilli gen, voor zover dat binnen de ver dragsbepalingen van de E.E.G. mo gelijk is. De regering zou toejuichen, als de tussenhandel door lagere prijzen de kritieke situatie te boven helpt ko men. De toestand op de groenten- markten is sinds maandag enigszins verbeterd, behalve in de deelstaat Rijnland-Palts, zo zei Von Hase. De invoerstop voor komkommers, augurken en bonen uit de E.E.G.- landen, die met ingang van 27 juli van kracht zal worden, noemde Von Hase volkomen wettig. De Bondsre gering heeft overeenkomstig haar verplichtingen de E.E.G.-commissie tijdig op de hoogte gesteld. Van de op donderdag vastgestelde bespreking met minister Schwarz willen de tuinders uit de Palts het laten afhangen, of zij zaterdag met duizend landbouwtrekkers een pro- testtocht naar Mannheim zullen houden. Gevaar voor pruimen De Duitse Boerenbond gaf woens dag toe. dat een invoerstop geen zin heeft als de rampzalige toestand op de markt alleen aan eigen overpro- öuktie te wijten is. De situatie mag echter naar zijn oordeel niet door een grote invoer nog verslechterd worden. NEW YORK, 24-7. In Brooklyn is op een terrein waar een groot zie kenhuis wordt gebouwd, woensdag morgen cpnieuw een betoging voor rassenintegratie gehouden. Evenals al eerder deze maand en kele malen was gebeurd, waren be togers op de rijweg gaan zitten, krvelen of liggen om vrachtwagens de toegang tot het 'bouwterrein te versperren. De betogers willen, dat de New Yorkse bouwondernemingen rieer negers in dienst nemen. Woensdag werden twaalf personen, zowel blanken als negers, gearres teerd waarmee het totale aantal ar- staatsexploitatie zullen worden ge- op 450 is gekomen. Succesvol was het optreden van de Rijkspolitiekapel te Renesse, in het kader can het door V.V.V. georganiseerde zomer-evenementenprogramma. Men ziet het korps hier zijn muzikale opwachting maken bij de burgemees ter can Westerschouwen Jhr. R. J. H. Q. Röell. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Terwijl de groentetelers, behalve die in de Palts, de grootste prijsval achter de rug schijnen te hebben, dreigt nu weer groot gevaar voor de fruittelers. Binnen tien dagen valt volgens het ministerie van landbouw in Dusseldorp een te groot aanbod van pruimen te venvachten. De stakingen in België BRUSSEL, 24-7. De Belgische mi nister van financiën, Dequae, heeft meegedeeld dat het aantal stakers or.der het 'personeel van da douane en bij de belastingdiensten in verge lijking met vorige week aanzienlijk is afgenomen. Vooral in de noorde lijke provincies van het land is de toestand aanmerkelijk verbeterd. De berichten over de omvang van de stakingsbeweging in het Frans-spre- ken'de landsgedeelte nocrpdc hij minder gunstig. Ingezonden mededeling korting Elegant" kleding BEIROET, 24-7. In de Libanese hoofdstad Beiroet zijn berichten ont vangen, dat woensdag in verschei dene delen van de Syrische hoofd stad Damascus machinegeweer- en ai tillei'ievuur is gehoord. Het schieten begon laat in de mid dag en duurde een half uur later nog voort. (Vorige week is in Damascus een uitgaansverbod van vier dagen van kracht geweest nadat een staats greep was verijdeld). GENÈVE, 24-7. De Economische en-. Sociale Raad van de Verenigde Na ties heeft met zeven tegen nul stem men bij elf onthoudingen een ont werpresolutie aangenomen, waarin uitstoting van Portugal uit de Eco nomische commissie voor Afrika ge- eist wordt. De resolutie was door Ethiopië en Senegal ingediend. Vóór stemden deze beide landen, India, Jordanië, Tsjecho-Slowakije, de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië. De Zuidafrikaanse premier, Ver- woerd, heeft vorige week in Kaap stad aangekondigd dat zijn land be sloten had uit de commissie te tre den wegens „de vijandigheid die door de Afrikaanse landfcn wordt ge toond". Straaljager verloor raketten DEN f?AAG. 24-7. Een straaljager aiV.com.- tig van de vliegbasis Eind hoven heeft woensdag twee met scherpe koppen geladen raketten verle en. Deze raketten zijn hoogst waarschijnlijk terecht gekomen in de buurtschap Walburg, ongeveer anderhalve kilometer ten oosten van het centrum van de plaats Ederveen er. twee kilometer ten zuiden van de rijksweg Van Renswoude naar Plankenwambuis, bij Ede (Gelder land). 117 bedrijven uitgegeven OOSTELIJK FLEVOLAND, 24-7. - De Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders heeft woensdag aan 139 boe ren een landbouwbedrijf aangeboden. Hiervan liggen er 117 in Oostelyk Flevoland en 22 in de Noordoost-Pol der. De betrokken boeren, die woens dag per post hierover bericht hebben gekregen, komen uit verschillende streken van ons land. De verpachte bedrijven variëren in grootte van 20 tot 25 hectare. De mogelijkheid om ook nog" in de Noordoostpolder landbouwbedrijven te verpachten is vrij gekomen, om dat verscheidene boeren in die pol der de wens te kennen hebben ge geven in aanmerking te willen ko men voor een bedrijf op de zwaar dere grond in Oostelijk Flevoland. Hierdoor ontstaat er een opschui ving, die het mogelijk maakt aan boeren van lichte gronden in sane- ringsgebieden op het „oude land" bestaande bedrijven in de Noord- ocstpolder aan te bieden. Bij de ver pachting van dit jaar zijn dat 22 be drijven. De uitgekozen kandidaten voor de 139 bedrijven zullen de pacht per 1 november van dit jaar aanvaarden. Van de 117 in Oostelijk Flevoland aangeboden bedrijven worden er twintig in erfpacht uit gegeven. Bij deze grote verpachting moeten nog tien bedrijven worden gevoeg'd, over de verpachting waar van intern nog besprekingen wor den gevoerd. Zeker is, dat van deze tien landbouwbedrijven er vier in restates van betogers in New York nomen. De totale oppervlakte van de verpachte bedrijven in Oostelijk^ Flevoland bedraagt 4.820 hectare. DEN HAAG, 24-7. In het school jaar 1962/1963 waren er volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek 430 scholen voor land- en/of tuin bouwonderwijs, waaraan 27.446 leer lingen onderwijs volgden. Het groot, ste gedeelte hiervan (74 °/o) volgde het lager land- en/of tuinbouwonder wijs. Het aantal leerlingen, dat in de periode 16 oktober 1961-15 oktober 1S62 tot de scholen werd toegelaten, bedroeg 11.000 (vorige periode 10.200). Bij het landbouwonderwijs liep het aantal toegelatenen tot de lagere landbouwscholen van 3.920 terug tot 3.090. Tot het tuinbouwonderwijs zijn in totaal 4.270 leerlingen toegelaten, d.i. ten opzichte van het vorig jaar een toeneming van 1.000 leerlingen, waarvan ruim 90 procent op de tuin- bouwvakscholen terecht kwam. Ook bij het gecombineerde land- en tuin bouwonderwijs was bij de lagere scholen van dit schooltype een be langrijke stijging van het aantal toe gelaten leerlingen te constateren, n.l. van 1.030 in 1961 tot ruim 1.660 in 1962. Afscheid en welkom op Algemene Zaken DEN HAAG, 24-7. In aansluiting op de officiële overdracht van de portefeuille van algemene zaken heeft op het .kabinet van de minis ter-president een bijeenkomst plaats gevonden waar afscheid werd geno men van dr. J. E. de Quay en drs. W. K. N. Schmelzer en waarbij te vens de nieuwe minister-president mr. V. G. M. Marijnen door de se cretaris-generaal van dit ministerie Jhr. mr. A. J. M. van Nispen tct Pannerden werd welkom geheten. Bij deze plechtigheid waren mede aanwezig de echtgenoten van dr. de Quay, drs. Sohmelzer en minister Marijnen. Zij kregen iecfer een boe ket rozen. De aftredende minister ontving namens alle ambtenaren een gouden penning, geslagen door de Rijksmunt ter herinnering van het pontificaat van paus Joannes XXIII en aan het tweede Vaticaans concilie Na afloop spraken de oude en de nieuwe minister-president en de af getreden staatssecretaris voor be zitsvorming en p.b.o. woorden van dank voor de hartelijke toespraken, die tot hen werden gehouden. In 1961/1962 waren er 1.206 land en tuinbouwcursussen in ons land, die gevolgd werden door 19.935 leer lingen. De meerderheid van de leer lingen (58 procent) volgde landbouw- cursussen. MOSKOU, 24-7. Het communiqué, dat woensdag werd uitgegeven over de kernstopbesprekingen, was iden tiek aan die van vorige dagen. Het vermeldde slechts dat de drie dele gaties „verdere vooruitgang" hadden geboekt. De besprekingen zullen donder dag (vandaag) worden voortgezet. Puffend in Duitsland HAMBURG, 24-7. In Duitsland is het kwik woensdag boven 30 graden Celsius gestegen. Als gevolg van deze hoge temperatuur was de drukte in zwembaden overstelpend en boekten brouwerijen en ysverkopers record omzetten. In zuidwest-Duitsland steeg de consumptie van bier gedurende de laatste dagen met ongeveer 30 pro cent, terwijl het verbruik van alco holvrije dranken 100 procent boven het normale lag. Uit de streek bij Aken kwamen de eerste berichten over moeilijkheden in de watei voorziening. In enkele steden heerst zelfs een noodsituatie. LA CORUNA (Spanje), 24-7. Het 496 ton metende Nederlandse mo torschip Maasym-N is bij Punta dc la Estaca, ten oosten-van de Spaanse haven La Coruna, aan de grond ge lopen, in tweeën gebroken en ge zonken. De twaalfkoppige beman ning kwam er zonder letsel af. Zij werd cfoor de sleepboot At lantic in La Coruna aan wal gezet. De mannen zullen, met uitzondering van gezagvoerder M. Visser en waarschijnlijk de eerste machinist, vandaag naar Nederland terugvlie gen. H.M. de Koningin heeft woensdag middag de nieuw benoemdeleden van het kabinet op Huis ten Bosch beëdigd. Op de foto, welke na de plechtigheid op de trap van Huis ten Bosch werd genomen, zien we v.l.n.r. de ministers dr. J. E. An- driessen (econ. zaken), P. J. S. de Jong (defensie), dr. H. J. Witteveen (financiën), mevr. drs. J. F. SchoiL- wenaar-Franssen (maatsch. werk), mr. Th. H. Bot (O. K. en W.), mr. V. G. M. Marijnen (minister-presi dent en algemene zaken), mr. B. W. Biesheuvel (landbouw) en mr. Y. Scholten (justitie). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's In alles is muziek, als men maar oren heeft. Droog en zonnig Verwachting tot vrijdagavond: Afnemende bewolking met morgen overdag over het algemeen droog en zonnig weer; zwakke tot matige noordwestelijke wind eri iets hogere temperaturen. 26 juli. Zon op 4.51, onder 20.41. Maan op 11.04, onder 23.23. Eerste kwartier: 28 juli te 14.13. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 26 juli 6.51 v.m. 19.05 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 juli 6.32 v.m. 19.00 n.m. WESTERSCHOUWEN 26 juli 5.50 v.m. 17.53 n.m. Springtij: 23 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het koufront dat de tropische lucht verdrijft, waardoor een weers- omslag plaats heeft, drong in de nacht van woensdag op donderdag mei regen en motregen tot in ons land door. De wind draaide daarna naar noordwest. Achter het front stroomt geleidelijk veel drogere lucht binnen, waardoor het weer opnieuw verbetert. Een en ander hangt sa men met een krachtig Ihogedrukge- bied. dat op de oceaan zich uitbreidt in dc richting van de Golf van Bis- cayc. Bij oen oplandige wind zal het weer morgen over hel. algemeen zonnig zijn. De temperaturen die 5 tot 8 graden gedaald zijn, zullen morgen in het binnenland een maxi mum van omstreeks 20 graden be reiken. In centraal en zuid Europa blijft het de komende dagen nog zeer warm, want" de polaire lucht wint slechts langzaam verder ter rein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1