MR. V. G. M. MARIJNEN SLAAGT MET NIEUW KABINET V.S. bedreigd door een spoorwegstaking West-Duitsland zet stop op groente-import Vierdaagse ingeleid met vlaggenparade Uitkering aan Nazi-slachtoffers Sensatie en kunst te Londen De kernstop- besprekingen De 47e Vierdaagse De V.S. en Kongo ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 juli 1963 U9e jaargang No. I94I5 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 1 1, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: fel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v. h. lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cenf. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. Ir» dit nummer: Politiekapel speelde Ie Renesse Vandaag constifuerende vergadering? OEN HAAG. 22-7. Ondanks de gebleken tegenslag, dat geen Antirevolu tionaire bewindsman voor onderwijs gevonden is, bevindt zich door een kleine verschuiving de formatie van een kabinet-Mar\jnen in het laatste stadium van voorbereiding. De tweede A.R.-zetel is thans kennelijk naar Verkeer en Waterstaat ge schoven. Maandagmorgen ontving mr. Marijnen de demissionaire minister van volkshuisvesting en wederopbouw mr. J. van Aartsen, hoogstwaarschijn lijk om deze verkeer en waterstaat aan te bieden. Ook vakantiedrukte op Texel Dit betekent volgens welingelichte kringen dat de portefeuille van on derwijs, kunsten en wetenschappen in K.V.P.-handen zai komen. Voor deze post wordt thans met stellig heid mr. Th. L. M. Bot aangewezen. Deze is thans staatssecretaris van binnenlandse zaken. Mr. Bot werd eerder genoemd als kandidaat voor maatschappelijk werk en in een vroeger stadium voor defensie. Deze bewindsman zou de moeilijke taak toebedeeld krijgen om de mammoet wet uit te voeren. Hieruit kan worden geconcludeerd - aldus politieke kringen - dat de portefeuille van justitie „veilig" is voor een C.H.U.-kandidaat. Zeer waarschijnlijk wordt daartoe de hui dige staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenscnappen mr. Y. Scholten aangezocht. Dientengevolge zou de portefeuille van maatschappelijk werk aan de V.V.D. toevallen. Naar veler mening zal daartoe mevr. dra. J. F. Schou- wenaar-Fransen worden aangezocht. Deze was reeds in een eerder sta dium genoemd, doch toen verluidde, dat mevr. Schouwenaar zich moeilijk aan haar persoonlijke taken kon ont trekken. De nieuwe ministers Indien de voortekenen betrouw baar zijn en zich in een spoedig te verwachten constituerende vergade ring van de door mr. Marijnen sa mengestelde regeringsploeg geen moeilijkheden meer voordoen, dan zal zeer waarschijnlijk een kabinet van de volgende samenstelling aan de koningin worden aangeboden: Mr. J. van Aartsen (A.R.P.), ver keer en waterstaat; prof. dr. J. E. Andriessen (C.H.U.economische za ken; mr. B. W. Biesheuvel (A.R.P.), landbouw en vice-premier; drs. P. C. W. Bogaers (K.V.P.), volkshuisves ting en bouwnijverheid; mr. Th. L. M. Bot (K.V.P.), onderwijs, kunsten en wetenschappen; mr. J. M. A. H. Luns (K.V.P.), buitenlandse zaken; kapt. ter zee P. J. S. de Jong (K.V. P.), defensie; mr. V. G. M. Marijnen, premier en algemene zaken); mr. Y. Scholten (C.H.U.), justitie; mevrouw dra. J. T. Schouwenaar-Fransen (V. V.D.), maatschappelijk werk; dr. G. Veldkamp (K.V.P.), sociale zaken en volksgezondheid en prof. dr. J. H. Witteveen (V.V.D.), financiën. Const i tii erende vergadering DEN HAAG, 22-7. - Voorshands wordt aangenomen dat de constitue rende vergadering van het nieuwe kabinet-Martfnen heden (dinsdag)- middag om twee uur in de Trèves- zaal in het ministerie van verkeer en waterstaat zal plaats vinden. Bemiddelingspoging van Kennedy WASHINGTON, 22-7. President Kennedy heeft maandag een nieuwe poging gedaan om de dreigende al gemene spoorwegstaking in de Verenigde Staten af te wenden. In een speciale boodschap tot het Amerikaanse Congres stelde Ken nedy voor het geschil over de ar beidsvoorwaarden bij de spoorwe gen voor te leggen aan 'de commis sie voor de 'handel 'tussen de Ameri kaanse staten. Deze commissie zou voor de komende twee jaar de be voegdheid moeten, krijgen om over alle veranderingen «in de arbeids voorwaarden te beslissen. Kennedy deed zijn beroep op het congres nadat alle bemiddelings pogingen van de Amerikaanse rege- Ramp voor Nederlandse kwekers BONN, 22-7. Nadat reeds zondag door West-Duitsland een invoerver bod van inlegaugurken uit derde landen (niet E.E.G.-landen) was op gelegd, heeft de Duitse bondsrege ring maandag eveneens de invoer van komkommers, augurken en prinsessebonen uit de E.E.G.-landen verboden om verdere prijsval op de groentemarkt te voorkomen. Dit is 'bekend gemaakt door de Westduitse minister van voedsel voorziening, Werner Schwarz. De Vandaag ging legioen op mars NIJMEGEN, 22-7. Een vlaggen parade, voorafgegaan door een vro lijk, kleurrijk vlaggenspel, vormde volgens de traditie, de ouverture van de Nijmeegse Vierdaagse. Ook in het volgepakte Goffertstadion - zo'n 30.000 toeschouwers volgden het spel op het middenveld - was duidelijk merkbaar, dat het militai re element minder sterk was dan in voorgaande jaren. De opening werd er eenvoudiger door, maar won tegelijkertijd aan charme, om dat de vele, kleurrijke, maar zo vaak vergeten burgergroepen nu de gele genheid kregen mee te spelen in het spel voor de tribunes, die niet moe werden in hun toejuichingen. Voor een Nederlandse vlaggenad- judant werd het, na vijf kwartieren staan in de felle zon, te erg. De E.H.B.O.-ploeg moest in actie ko men om de flauwgevallene in de verkwikkende schaduw van de tri bunes weer bij te brengen. Dat was overigens de enige inbreuk op het protocol van de openingsplechtig heid. Daarna trokken ze huiswaarts, de dapperen die vandaag (dinsdag) de strijd tegen de steeds langer wor dende kilometers, de blaren en de vermoeidheid zijn begonnen. Ook ditmaal heeft een betrekkelijk groot contingent, naar schatting zo'n 700 a 800 lopers - zich daags voor het begin van de wandelmarathon niet bij de start'bureaus gemeld. Waar ze gebleven zijn? Niemand kan het De 18-jarige Thomas Lee Bean is maandag te Reno in de Ameri kaanse staat Nevada ter dood ver oordeeld wegens moord op de voor malige Britse Olympische skikampi. oeno Sonja McCaskie. Het vonnis zal over twee maanden in de gas kamer worden voltrokken, als een eventueel beroep geen succes heeft. zeggen, al beweren veel oudgedien den dat die „deserteurs" wel dege lijk de reis naar de Keizer Karei- stad1 'hebben gemaakt om dan onder te duiken in een vierdaagse vrij heid, waarin het parcours angstval lig wordt vermeden. Straatvegerswens vervuld NEW YORK, 23-7. Een Lon- dense straatveger, Snowey To- bin, zal op 3 september zijn wens in vervulling zien gaan: hij mag dan Times Square aanvegen. Tobin die al der tien jaar de brug van West- minster en het plein voor de Rig Ben schoon houdt, veegt niet alleen voor zijn -brood maar ook voor zijn plezier. Zo brengt hij bij voorkeur ook zijn vakanties al vegende door. maar dan in het buitenland. Na een groot aantal Europese steden op deze manier te heb ben bezocht - hij hanteerde o.a. cle bezem op het Rode plein in Moskou - wilde hij dit jaar de Atlantische oceaan oversteken. De burgemeester van New York, Wagner, heeft hem nu laten weten dat hij daar welkom is. Er staat al een nieuwe bezem klaar. Het officiële Zuid-Slavische dag- b'ad „Boi'ba", schrijft dinsdag, dat T.king waarschijnlijk een wereld- cc ïferervlie van communistische par tijen bijeen za'I roepen teneinde een front te vormen tegen 'de buiten landse en binnenlandse politiek van de Sowjet-Urvie. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Niets is dwazer dan een rusteloze grijsaard. Er is nog enige onzekerheid, om dat de kandidate voor de zetel van maatschappelijk werk, mevr. Sehou- wenaar-Franssen zich op het ogen blik nog ergens tussen Peruia (Italië) en Den Haag bevindt. De formateur,, hoopt mevr. Schouwenaar vandaag (dinsdag) aan het eind van de och tend of het begin van de middag te ontvangen. Voorts kan worden aangenomen dat volgende week dinsdag de rege ringsverklaring in de Tweede Kamer zal worden afgelegd. De daarop vol gende woensdag wordt het Kamer debat verwacht en op donderdag het antwoord van de regering. Men heeft in politieke kringen in Den Haag de verwachting dat Hare Majesteit de Koningin woensdag in Nederland terug zal zijn om het nieuwe kabinet te beëdigen. ring om in 'het geschil te bemidde len schipbreuk hadden geleden. Kringen in Washington achten het niet waarschijnlijk dat het congres vcor 29 juli een wetsontwerp zal af handelen en goedkeuren, waardoor de reeds 'lang dreigende krachtproef tussen de spoorwegmaatschappijen en de vakverenigingen wordt voor komen. Op 29 juli loopt de termijn af, die de Amerikaanse regering van de spoorwegmaatschappijen had we ten te verkrijgen om haar bemid delingspogingen. De 30 juli worden de nieuwe arbeidsvoorwaarden in gevoerd, waardoor onder meer -40.000 stekers zullen worden ontsla gen. Tegelijkertijd zullen de vak verenigingen als protest hiertegen een algemene staking -beginnen. Een beeld van de zomerse vakantiedrukte op Texel na aankomst van de boot van de „vastewal". De trek van de toeristen naar dit eiland is dit jaar groter dan ooit. NEDERLAND BETAALT HET GELAG Stiptheidsactie van <le Belgische douane maatregel wordt 27 juli van kracht. Negentig procent van de Neder landse uitvoer van 'komkommers gaat naar Duitsland. In tuin-bouw- kringen wordt de Duitse maatregel „een ramp" genoemd. Veel komkom mers zullen nu moeten worden door gedraafd. Van de maatregel zijn uitgezon derd kleine augurken waarvan er meer dan 40 stuks in een kilogram gaan. De voorziening van 'de conser- venindustrie moet hiermee volgens Schwarz worden veilig 'gesteld. Het Westduitse boerenverbond heeft meegedeeld dat wegens de stagnatie van de verkoop van an dere groenten en vroege appels nog verdere maatregelen noodzakelijk zullen word'en. DEN HAAG, 22-7. Namens de minister heeft de secretaris-generaal van het ministerie van financiën, mr. H. A. M. van den Dries, van daag ten 'd'epartemente de raad van advies inzake uitkeringen aan nazi- vervolgden geïn sta 11 eerd In zijn 'installatierede herinnerde de secretaris-generaal er aan, dat aan de raad medewerking is ge vraagd ter advisering van het uit voerend orgaan van de regering bij de verdeling van het door de bonds republiek West-Duitsland ten be hoeve van de nazi-vervolgden be schikbaar gestelde bedrag van 125 miljoen D.M. LONDEN, 23-7. Maandagavond is de pers in de gelegenheid geweest de weiken van dr. Ward te bezich tigen, die vandaag voor het publiek te zien zijn. Het doel van de tentoonstelling is, gelden bijeen te krijgen voor de ver dediging van dr. Ward. Hét was maandagavond in de ten- toonslellingskamers zo'n gedrang dat van Wards tekeningen aan de wan den niet veel te bespeuren viel. Toen Marilyn Riice-Davies. een vriendin van dr Ward en Christine Keeler ar riveerden was het een ware heksen ketel. Vooral Christine was het doel wit van de fotografen. De totale waarde van de geëxpo seerde werken wordt geraamd op 183.000 gulden. Het portret van Ma rilyn Riice-Davies alleen al kost 4.200 gulden. DEN HAAG, 22-7. Het Neder landse internationale wegvervoer leidt miljoenen -guldens schade dooi de stiptheidsactie, "resp. staking van de Belgische douane. De drie grootste Nederlandse or ganisaties van vervoerders en ver laders hebben in een telegram aan de Belgische minister van financiën op de ernst van de situatie gewezen. Zij hebben de minister met Idem verzocht, alles 'te doen om ten snel ste te bereiken, dat het internatio nale vervoer zonder extra opont houd de Belgische grens kan pas seren. Het telegram is ondertekend dooi de Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.), de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen (K.N. V.T.O.) en de Nationale Organisatie vcor het 'beroepsgoederenvervoer (N.B.O. wegtransport). Bij deze or ganisatie regent -het op het ogenblik MOSKOU, 22-7. In een communi qué 'dat maandagavond door de drie bij de kernbesprekingen in Moskou betrokken mogendheden is uitgege ven wondt gezegd dat er maandag „verdere vooruitgang" is gemaakt bij het bestuderen van een ontwerp overeenkomst op een verbod van kernproeven in de atmosfeer, de kosmisdhe ruimte en onder water. De gedadhtenwisseling over andere zaken van gemeenschappelijk belang is eveneens voortgezet". Dinsdag zullen de afgevaardigden opnieuw bijeenkomen, aldus het communi qué. Mijnwerkersstaking in Spanje MADRID, 22-7. De mijnwerkers- stakiinig in de noordelijke Spaanse provincie Agtunië, die zaterdag is Uitgebroken onder drieduizend mijn werkers in twee mijnen, is maandag uitgebreid tot vijf mijnen met 4.000 mijnwerkers, zo is maandag in Ma drid vernomen. In betrouwbare kringen werd gezegd dat de mijn werkers een hogere toelage eisen dan de gebruikelijke voor de ver jaardag van het begin van de Spaan se burgeroorlog, die op 18 juli ge vierd wordt. Meisje gecloorl door aanraking centrifuge ZAANDAM, 22-7. Maandagmiddag omstreeks vier uur is het 15-jarige Zaan'damse meisje Jannie Ruhland tijdens het wassen om het leven ge komen. Zij is kennelijk in aanraking gekomen met elektrische stroom die met een centrifuge was verbonden. Het meisje liep op blote voeten op een natte wasplaats en bracht met de hand de centrifuge aan het dvaai- en omdat deze eerst weigerde. Dit had tot gevolg dat het meisje ter stond overleed. NIJMEGEN, 23-7. Dinsdagmorgen zijn 10.332 deelnemers gestart in de 47a editie van de Nijmeegse vier daagse. Onder een bewolkte hemel h-okken de wandelaars de Betuwe, richting Eist, in. klachten van Nederlandse veivoer- ders, die aan de Nederlands-Belgi sche en aan, de Frans-Belgische grens dagen lang oponthoud hebben. In een aantal gevallen is dit opont houd reeds opgelopen tot vijf dagen. WASHINGTON, 23-7. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken'heeft maandag verklaard, dat de V.S. ongetwijfeld voorlopig de economische bijstand voor Kongo zullen opschorten, in afwachting van de economische hervormingen welke de regering in Leopo'tdstad bestu deert om een einde te maken aan de zwarte handel in buitenlandse beta lingsmiddelen en de inflatie te be teugelen. Volgens de Amerikaanse verklaring moet de Kongolese rege ring zelf weten hoe zij de economie van het land stabiliseert. De Ameri kaanse regering moet er echter op toezien, d'at haar steun niet wordt verspild of door zwendel teniet ge daan wordt. Analfabetisme stijgt NEW YORK, 22-7. Volgens een maandag verschenen, rapport van de Unesco zal het aantal volwassen analfabeten in elk van de komende zes of zeven jaar met 20 a 25 mil joen toenemen. In 'het rapport wordt gewaar schuwd voor de gevolgen hiervan ten 'aanzien van de plannen voor het omhoogbrengen van de levens standaard. Ruim 700 miljoen men sen - vijftig procent van de volwas sen wereldbevolking - kunnen vol gens de beschikbare gegevens lezen noch schrijven, ml sommige gebie den is zeventig tot tachtig procent van de bevolking analfabeet. De Unesco stelt een tienjarenplan voor om 330 miljoen volwassenen in Af rika, Azië en Latijns Amerika te le ren lezen en schrijven. Meisje bij het zwemmen verdronken HULST, 22-7. Maandagmiddag om vier uur is de 15-jarige Annie van Aarde, afkomstig uit Hulst, bij het zwemmen in de WestersOhelde ver dronken. Annie was met vriendinne tjes bij opkomend water aan het stoeien. Plots verdween zij onder water. Even later kwam zij weer boven, waarop de meisjes dachten dat het een grapje was, maar plots verdween zij wederom onder water en kwam niet meer «boven. Het meisje was de zwemkunst ma tig machtig. Zij is de oudste uit een gezin van zes 'kinderen. Haar stoffelijk overschot is tot dusver niet gevonden. Pseudo-arts veroordeeld ESSEN, 22-7. Minstens 850 patiën ten uit geheel west-DuitslanJd heeft de 38-jarige voormalige ziekenver pleger Werner Schmidt uit Gelsen- kürdhen van september 1959 tot het voorjaar van 1963 in een ei-gen prak tijk behandeld, zonder ooit een arts examen te hebben afgelegd. Een rechtbank in Essen veroordeelde de man, die al tweemaal eerder voor hetzelfde feit veroordeeld is. maan dag tct 21 maanden gevangenisstraf wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Tal van getui gen waren naar Essen gekomen om het voor de „wonderdokter" op te nomen. Aanvankelijk nog warm Verwachting tot woensdagavond: Vooral aanvankelijk flinke zonnige perioden en nog warm weer voor namelijk later ook plaatselijk en kele onweersbuien. Vannacht wei nig wind, morgen overwegend mati ge wind tussen zuidoost en zuidwest 24 juli. Zon op 4.48, onder 20.44. Maan op 8.45, onder 22.46. 25 juli. Zon op 4.49, onder 20.42. Maan op 9.56, onder 23.05. Eerste kwartier: 28 juli te 14.13. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 24 juli 5.38 v.m. 25 juli 6.16 v,m. 17.52 n.m. 18.28 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 juli 25 juli 5.21 v.m. 5.59 v.m. 17.44 n.m. 18,21 n.m. 16.39 n.m. 17.15 n.m. WESTERSCHOUWEN 24 juli 4.39 v.m. 25 juli 5.17 v.m. Springtij: 23 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het gebied met grote warmte boven het vasteland breidde zich maandag tot boven ons land uit. Op verschillende plaatsen, in Brabant en Limburg werd het 30 graden, maar aan de kust bracht de zeewind verkoeling. Boven Frankrijk, België en west-Duitsland vormden ziCh lo kale onweergébieden waarvan en kele zioh gedurende de nacht hand haafden. Op sommige plaatsen vie len daarbij grote hoeveelheden re gen (Keulen 42 mm.). Een van de buiencomplexen boven België ver plaatste zich Uiterst langzaam in noordoostelijke richting naar ons land. Inmiddels is op de oceaan de depressie-activiteit weer toegeno men en bij voortgaande luchtdruk- dalingen boven het Noordzee-gebied en west-Europa zal de depressie-in vloed zich komende paar dagen ge leidelijk verder naar het vasteland uitbreiden. Morgen zal het bij wat toenemende wind uit zuidelijke richtingen nog wel warm zijn maai de kans op onweersbuien neemt toe en een afkoeling van 'betekenis komt van de oceaan naderbij. Meisje (op luchtbed) verdronk in de Maas VENLO, 23-7. De zesjarige Emmie Dekkers ui't Venlo is gisteravond in de Maas verdronken. Het meisje dreef op een luchtbed langs de oever van de rivier. Door de golven van een voorbijvarend schip sloeg het luchtbed om. Haar broertje, dat ook op het luchtbed zat. kon de oever bereiken. Het meisje verdween in de diepte. Korte tij'd later is haar stof felijk overschot gevonden. Vrijgezellen varen ROTTERDAM, 22-7. Onder de bij na 700 opvarenden van het s.s. „Sta tendam" dat maandag in de namid dag van de Wilhelminakade in Rot terdam vertrok voor een vijfdaagse zomercruise naar de noordkust van Spanje bevinden zich S3 vrijgezel len, die van mening zijn dat het nuttige beslist met het aangename verenigd kan worden, De ongehuw de zeereizigers zijn namelijk scheep gegaan met het doel gedurende de reis tussen Santander en Rotterdam deel te nemen aan het tiende we reld-vrij gezellencongres dat door wijlen Ger Greijn, gemeente-secre taris van het Limburgse Greuen- bicht is opgericht. Vóór het zeekas-, teel van de Holland-Amerika Lijn vertrok begaf Rotterdams burge meester mr. G. E, van Wal sum, ver gezeld van zijn echtgenote, zich on der de varende congressisten om hen het grootst mogelijke succes te wen sen. „Ik heb er begrip voor dat er behoefte bestaat om zich in eigen kring te beraden op de speciale plaats die de vrijgezellen in de maat schappij innemen", aldus de burge meester.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1