Golden Fiction I HET GEBEURDE OP OUDEJAARSAVOND Ongewis einde ven een federatie Jong paardevlees Nylon jackets Bergmans levert MAANDAG DINSDAG „DE ZOOM" WAS-AUTOMAAT VOOR GROTE ÈN FIJNE WAS „CONSTRUCTA" demonstratiewagen O De voorbereidende klasse aan het Professor Zeeman-lyceum Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig gedragen lijden, onze geliefde man, vader, behuwd- en groot vader PI ETER SLAGER op de leeftijd van 68 jaar en 11 maanden. J. SLAGER-WALET L. P. VAN DAMME- SLAGER L. P. VAN DAMME NELLEKE Haamstede, 21 juli 1963 Zandweg 5 De begrafenis zal plaats vinden woensdag 24 juli a.s„ des namiddags 3 uur. De bejaarden van Noordwelle betuigen met deze hun harte lijke dank aan de ingezete nen, het comité en de chauf feurs voor de onvergetelijke dag op 13 juli j.l. Tandarts v. d. Velde is woensdag 24 juli AFWEZIG H.H. landbouwers - vlastelers Wij hebben voor u beschikbaar: „Union" vlastrekmachinc „Matador" combine met graantank Wagens ingericht voor los graan „New Holland" touwpers voor het persen van hooi en stro enz. enz. U kunt ons bellen onder nummer (01119) 370 Loonbedrijf W. J. van de Velde Grocneweg 2 - Noordgouwc Te koop gevraagd: Gram.-pl., 33 en 45 t. Kopen ook oude 78 t. en lingua- phonecursus. Zendt biïefk. aan Postb. 3045, Voorburg. Zorgvuldig gemengd in de juiste verhouding, bestaat elke Golden Fiction uit 37 tabakssoorten. Pe juiste menging is belangrijk en be paalt het natuurlijke aroma waardoor Golden Fiction, sinds 1946 in grote kring ge waardeerd wordt. de zachtste van alle Vacantiebedden Vacantiestoelen Tuinmeubelen Parasols Firma Koevoets - Kleding en Sport Havenpark 5 Zierikzee een bron van kracht en energie Woensdag: ma H 500 2ram van ons bekend GEHAKT 2 voor f 1.38 Weekreclame: 500 gram mooie magere speklappenf 1,18 500 gram magere lappen en 500 gram boeren-var- kensworst samen f 3,12 3 biefstuk tartaar f 1,28 250 gram leverworst f 0,58 Zakje spekjes voor de sla f 0,45 100 gram ontbijtspek f 0,39 150 gram boterhamworst f 0,39 SPECIALITEIT IN BOEREN-VARKENSWORST touten's paarden- en varkensslagerij Telefoon 401 - Oosterlanü gecappitonneerd en nylon gevoerd Firma Koevoets Havenpark 5 - Zierikzee de goede Zonnebrillen en Verrekijkers Havenpark - Zierikzee Kerkstraat 2 - Burgh SUCCESJES Diversen: Eet nu vis! Lekkere botjes, tong en spiering. Vishandel W. K. Schot, telef. 2374, Zie rikzee. en uw goederen voor chemisch reinigen op onze zaak dezelfde week terug Chem. wasserij N.V. Telef. 2673 Gevonden Kort, zwart leren jasje, in Loensweegje. Terug te beko men bij agent Stoutjesdijk, Nieuwerkerk. ronstruita Automatisch wassen met droge handen. Dit doet de Constructa: Grondig voor- weken - centrifugeren - voor- was - hoofdwas - spoelen - vuil water wegpompen - spoelen - vuil water wegpompen - spoelen - centrifugeren - spoelen - centrifugeren - spoelen - droogcentrifugeren. De Constructa wordt U gaarne gedemonstreerd. Op 23 en 24 juli a.s. komt de naar Schouwen-Duiveland voor wasdemonstraties aan huis. Geeft U op met onderstaande bon bij uw wasmachinehandelaar weltevreden w j Weltevreden Appelmarkt 8 Telefoon 2805 Zierikzee GQ Ik wil graag vrijblijvend een wasdemonstratie aan huis met de „CONSTRUCTA" demonstratiewaqen. naam adres: -- woonplaats: P.v.d.A.-fraktie te Zierikzee stelt vragen aan b. en w. ZIERIKZEE, 20-7. De raadsfraktie van de P.v.d.A. heeft zich inzake de voorbereidende klasse van het Pro fessor Zeeman-lyceum en de oplei dingsklas aan de o.l.-school alhier met de onderstaande vragen gewend tot het college van b. en w. 1. Is hét het college van b. en w. bekend, dat door het hoofd van de openbare lagere school een klasse ter opleiding van leerlingen voor het toelatingsexamen van :de middelbare school is gevormd, dan wel gehand haafd? 2. Is het college van b. en w. niet met ondergetekenden van oordeel, dat door de vorming c.q. instand houding van bedoelde opleidings- 'kflasse schade zal worden toege bracht aan de door de gemeente Zierikzee ongeveer 10 jaar geleden ingestelde voorbereidende klasse aan het Professor Zeemanlyceum, in dier voege, dat het leerlingenaantal van de bedoelde klasse merkelijk zal te ruglopen? 3. Is het college van 'b. en w. niet met ondergetekenden van oordeel, dat zolang de voormelde gemeente lijke voorbereidende klasse, die tel ken jare aanwijsbaar goede resulta ten heeft geboekt, bestaat, het on juist zou zijn, dat aan de gemeente lijke lagere school een soortgelijke klasse wordt gevormd c.q. gehand1- haafd? 4. Acht het college van b. en w. het in overeenstemming met een ge meentelijk juist financieel beleid, toe te laten, dat terwijl door de raad van de gemeente Zierikzee een der gelijke voorbereidende klasse aan het Prof. Zeemanlyceum is ingesteld en door de raad een afzonderlijke leerkracht, met de bevoegdheden van een hoofd ener school, aan deze voorbereidende klasse is benoemd, op de voorschreven wijze afbreuk wordt gedaan door een gemeente lijke instelling van onderwijs aan KERKNIEUWS Twee predikanten naar Soemba UTRECHT, 19-7. Prof. H. Berge- ma en ds. B. Richters waren tijdens hun bezoek aan Indonesië wegens hun vele opdrachten en de onzekere verbindingen met Soemba verhin derd aan dat zendingsterrein een be zoek le brengen. Door deputaten voor de zending op Soemba. die dit volkomen kon den billijken, maar het feit zelf be treurden, is nu besloten in samen werking en gemeenschappelijk over leg met generale zen dingSd eputaten ren deputatie van twee personen, ds. F. .r. B. Schicbaan cn ds. P. J. Luijendijk, naar Soemba te zenden om 'door persoonlijk contact dc on derlinge band met de kerken aldaar te versterken en tezamen allerlei dringende vragen mot betrokking tot het zendingswerk onder ogen te zien. een andere gelijksoortige gemeente lijke instelling van onderwijs? 5. Is 'het collége bereid, om het hoofd van de openbare lagere school op te dragen, de hierboven vermel de opleiding aan zijn school te sta ken, zolang de voorbereidende klasse bestaat? 6. Kan het college van b. en w. mededelen, of het juist is dat het hoofd der openbare lagere school op een vergadering met ouders van leerlingen heeft medegedeeld, dat ■toelating van leerlingen tot de voor bereidende klasse aan het Professor Zeemanlyceum slechts kan geschie den na de zesde klasse van de la gere school? 7. Is het college van b. en w. be reid, het hoofd van de lagere school op te dragen in 'een vergadering van ouders van leerlingen mede te delen dat de toelating van leerlingen tot de voorbereidende klasse van het Prof. Zeemanlyceum ook kan ge schieden na de vijfde klasse van de lagere school? 8. Zo neen, is het college 'dan be reid', zelf maatregelen te treffen, dat ter kennis van de ouders van leer lingen wordt gebracht, dat de toela ting tot de voorbereidende klasse ook kan geschieden na de vijfde klasse van de lagere school? 9. Heeft omtrent een mogelijke opheffing of het voortbestaan van de voorbereidende klasse dan wel omtrent de inrichting of werkwijze van de voorbereidende klasse con tact bestaan tussen de inspecteur van het middelbare onderwijs of de inspecteur van 'het lager onderwijs en Uw college? 10. Zo ja, 'is Uw college bereid de raad omtrent een zodanig contact nauwkeurig in te lichten en even tuele desbetreffende corresponden tie aan de raad ter inzage te ver strekken? ROTTERDAM. Een zesjarig meis je, Willie van der Eist uit Kraling- seveer bij Rotterdam, is door een verkeersongeluk om het leven geko men. Het meisje werd in de Buffel- straat aangereden door een vracht auto en overleed daarna in het Dij'k- zigtziekenhuis. KERKNIEUWS Gereformeerde Kerk ZIERIKZEE. Beroepen: ds. H. J. van Boggelen, Gen'deren. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie rayon Zierikzee Poule A: Zierikzeeveteranen-PTT 0-1. DODELIJKE ONGELUKKEN ALKMAAR. De 49-jarige landbou wer J. Luiken in Heer Hugo waard is op zijn eigen bedrijf dodelijk veron gelukt. Met een landbouwtrekker reed hij onder een afdak vandaan, waarbij de wagen kantelde op een 'hoeveelheid aardappelen die op de grond lag. De heer Luken raakte met zijn hoofd bekneld tussen de trekker en het afdak. IJMUIDEN. Een 16-jarige dekjon gen van de Finse houtboot „Totte- sund" is in hét Noodzeekanaal 5n IJmuiden, waar zijn schip lag ge meerd aan de Nieuwe Kade bij de papierfabriek, overboord gevallen en verdronken. NIJMEGEN. In een ziekenhuis in Nijmegen is de 65-jairge heer B. A. Hermsen uit Nijmegen overleden aan 'de gevolgen van een verkeers ongeluk op woensdag, toen hij op de Groesbeekseweg als bromfietser geen voorrang verleende aan een bestelauto. DEN BURG. De 57-jarige heer W. van Sambeek uit Den Burg op Texel is in een ziekenhuis in Den Helder overleden tengevolge van een ver keersongeluk op 22 juni jl. Het slachtoffer stak toen per fiets de Pontweg over en werd daarbij door een auto gegi-epen. ZEVENAAR. Een personenauto, bestuurd door de 36-jarige M. A. M. Uit Duiven, tis op de oude rijksweg Zevenaar-Arnhem met grote snel heid uit de bocht gevlogen en tegen een lboom gebotst. Een broer van de bestuurder, de 38-jarige G. H. M. uit Zellhem, werd op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van adht kinderen. VLISSINGEN. De driejarige Pie- ter Doorenbosch uit Vlissingen is op het Havendorp, een der wijken van Vlissingen, door een vuilnisauto overreden en op slag gedood. Het jongetje, dat op een drieWielertje reed, werd geraakt door een der wielen van de achteruitrijdende auto. Het kind was op slag dood. FEUILLETON BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Het slopen van de federatie van Nyassaland, Noord- en Zuid-Rho- desië is vlotter gegaan dan was ver wacht. Op 31 december komt een eind aan de politieke banden tussen de drie. Het probleem van nu is dat er bo vendien ook nog vele economische banden zijn: de drie landen zijn door een jarenlange ontwikkeling op el kaar aangewezen geraakt. Noord- Rhodesië moet zijn koper via Zuid- Rhodesië verschepen of extra-kos ten maken. Het wegvallen van de koper zending en zou echter ook een klap zijn voor de Zuidrhodesische spoorwegen en de vrees bestaat dat in de gespannen sfeer het geven van die klap belangrijker wordt geacht dan de schade die men zelf lijdt. Er zijn zo vele raakpunten tussen de drie economieën. Beide Rhode- siës hebben behoefte aan de stroom van de Kariba-dam. Zuid-Rhodesiës economie is afgestemd op de markt in de twee noordelijke landen en dat is niet een, twee, drie te veranderen. Pressie Nyassaland, het armste lid van het trio, is voor meer dan dc helft van zijn werkgelegenheid aangewe zen op dc bedrijven van Zuid-Rho- desië. Al is niet te zien hoe het land. zich dat economisch zou kunnen veroorloven, is niet ondenkbaar dat omgekeerd Zuid-Rhodesiës behoefte aan die werkers van builen zal laten opdrogen om politieke pressie uil te oefenen. Een teer punt is ook de fe derale universiteit van Salisbury. Zullen er drie komen dan is het voornaamste gevolg dat het peil van het wetenschappelijk onderricht daalt. Het is zeker dat er in de twee zwart bestuurde landen na het los maken van de federale band pressie zal komen om het niet gewaardeer de blanke minderheidsbewind in Zuid-Rhodesië zoveel als mogelijk is te laten voelen dat er in dat land iets moet gebeuren om de inheemse bevolking uit zijn tweederangsposi tie te verlossen. Krachtiger houding Dat zal het moeilijkste probleem worden om Zuid-Rhodesië met zijn eis tot onafhankelijkheid vanuit Londen le bewegen zijn grondwet zo te maken dat die het nationalisme in heel zwart Afrika niet tegen de borst sluit. Drang daartoe zal ook uit het eigen land komen waar de nationalistische negerpartij Z.A. P.U. haar leiders aan de kant heeft gezet omdat ze te slap geweest zouden zijn. De keus, die in Zuid-Rhodesië moeilijk wordt omdat, men ook de veiligheid en de bestaanszekerheid van dc grote blanke bevolking zal moeten kunnen garanderen, voor de toch-omst. van deze Britse kolonie zal van grote invloed zijn op de rust, in het centrum van het zwarte wereld deel. 14 „Thuis? In de Goudsbloemstraat dus". „Ja, dat was natuurlijk mijn thuis" „En waarvan heeft uw tante na de dood van 'haar man geleefd?" Het meisje haalde haar schouders op. „Daar heb ik me nooit in ver diept", zei ze nog eens. „Ik neem aan, dat oom Kees wel wat nagela ten zal hebben. In ieder geval leefde ze er goed van". Gert knikte. „Dat moet haast wel, want die 'kostschool of dat internaat, hoe u hel wilt noemen, zal wel een aardige cent gekost 'hebben. Voeg daarbij uw kleding en uw zakgeld, de reizen in 'de vakantie.dat (is tezamen een aardig kapitaaltje per jaar. Ik neem aan, dat die kost school niet een inrichting lis, waar op iedereen wordt toegelaten?" Langzaam schudde ze haar hoofd. „Er wordt inderdaad een zeer stren ge seleotie toegepast", 'antwoordde ze op afgemeten toon. „Desondanks zag mevrouw Goe- degeburen, wonende iin de Amster damse Jordaan kans om u er op lie krijgen". „Inderdaad is dal 'het geval ge weest, mijnheer, want ik ben er mil ruim vier jaar 'op, zonder onderbre king. De vakanties natuurlijk buiten beschouwing latende. En hoe tante Anne datt voor elkaar gekregen heeft, dat is iets, wat mij als kind niet interesseerde. Of daCht u, dal een zestienjarig meisje zich daar over hel hoofd gaat breken?" Gert glimlachte. „Ncc, dat denk ik ook niet. Wel, juffrouw van An del, u hebt vandaag al genoeg na righeid te verwerken gehad, we zul len hierover de discussie maar slui ten. Wal ik nog wel wilde vragen: Wanneer was u voor het laatst in Amsterdam?" „Tijdens de kerstdagen". „Waarom 'bleef u dan niet met oud en n'ieuw? Wanneer eindigt uw vakantie?" „Zes januari beginnen de lessen weer. En ik zei u al, dat mijn be zoeken thuis meestal beperkt ble ven tot enkele dagen. Ik kwam de 22e december en ben de 28e weer vertrokken". „Naar het internaat?" „Naar een vriendin in ElfcvSMe. Dat is een klein stadje nabij Wies- baden. Daar bleef ik twee dagen en ging eergisteren weer terug naar het internaat". „U deed al die i-eizen alleen?" Ér speelde even een glimlach rond de mond van het meisje. „In derdaad. Ónze opvoeding bevat on der meer odk ihet aankweken van zelfstandigheid. Vanaf hun 18e jaar reizen dc meisjes zonder geleide, tenzij de ouders dat niet willen heb ben, maar da't komt in deze moderne tijd praktisch niet meer voor". Gent knikte verstrooid. „Ja, de jeugd lis tegenwoordig sneller zelf standig dan vroeger. Er zit natuui"- lijk wel iets in. Iets goe'ds. U spreekt zeker ook behoorlijk Duits?" „Frans, Duits, Engels, Spaans en Nederlands, mijnheer. Duits is uiter aard de taa'l op ons internaat, ter wijl Frans, Engels en Spaans dc ver plichte vakken zijn. En Nederlands kende ik vanzelfsprekend". In Apeldoorn werd overgestapt cn clc kleine diesel naar Zutph'en was zo overvol, dat Gert. met moeite een zitplaats vöor het meisje kon be machtigen. In Zutphen bleek het ook nie't meer te sneeuwen en dc wegen wa ren provisorisch schoongemaakt. door Frank van Fafckenoorl „We zullen het maar proberen ver der te reizen met de auto", zei Gert, en liep met het meisje naar 'het po litiebureau, waar hij zijn auto weer in ontvangst kon nemen. Tijdens de rit naar Dorringen, die heel kalm verliep, omdat nog niet overal de sneeuw voldoende opge ruimd was. vroeg Gert eensklaps: „Juffrouw van Andel, hoe staat het met uw financiën? Ik bedoel: hebt u voldoende om in Dorringen een hotel te kunnen betrekken?" Het meisje knikte geruststellend. „Tante Anne gaf me altijd een ruim zakgeld en ik heb er veel van ge spaard. Op het internaat hebben we rtiet zoveel nodig. Ik 'heb voldoende geld bij mij voor. laten we zeggen: een week". „Nu ja, als er moeilijkheden zou den komen, dan geeft u me maar een seintje. En beschouwt u me niet in de eerste plaats als politieman, maar als iemand, die ook uw belan gen wil behartigen, begrijpt u?" ..Dank u wel, mijnheer Hoolwerf, ik voel. dat'ik u kan vertrouwen". „Nog een andere vraag, juffrouw van Andel. Weet u ook, of uw tante sieraden bezat? Juwelen en zo?" Het meisje dacht even na. „Ik heb wel eens een juwelenkistje gezien. Tante Anne gaf me op nVn twintig ste verjaardag een snoer parels. In een etui. Toen ik dat omgedaan ha'd, haalde ze 'het kistje 'te voorschijn cn nam er een vrijwel gelijk snoer uit. Dat was -evenwel niet echt. Ze pro beerde me het verschil te laten zien, maar rk kon het niet. ontdekken. Als ze dc 'beide snoeren door elkaar ge daan had, zou ik de echte er niet uitgehaald hebben. Of het zou toe val geweest zijn". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 3