DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sluiten van een kernstopverdrag is mogelijk geworden V.S. bestuderen Moskou's „dooiplan" Suikerbietenareaal kleiner dan vorig jaar j 0ude boom Vulkaan op Bali dreigt weer Redder verdronk in duikerspak Man doodt zijn vrouw uit wraak Roerig Haïti CHINESE DELEGATIE VLOOG TERUG NAAR PEKING ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 juli 1963 119e jaargang: No. 19414 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Uitreiking getuigschriften L.T.S. - Zierikzee Er gloort wat licht in Moskou MOSKOU, 20-7. Als er tenminste geen wijziging komt in de houding van de Amerikanen en Britten, heb ben wij dd* indruk dat de tijd rijp is voor 'het sluiten van een verdrag over het stopzetten van de kern proeven in de ruimte en onder water. Dit heeft Chroesjtsjef verklaard op een „vriendsohapsbijeenkomst" in het congresgebouw van het Kremlin ter ere van de Hongaarse delegatie die op het ogenblik in Moskou is. Een dergelijk verdrag, aldius de pre mier, zou een „belangrijke en nutti ge stap voorwaarts" zijn. De Russi sche premier pleitte opnieuw voor een niet-aarwalsverdrag tussen de organisatie van hot Pact van War schau en de Navo. Dit verdrag zou dan gelijktijdig gesloten moeten worden met 'het kernstopverdrag. Maar de vorm van een dergelijk niet-aanvalsverdrag was niet be langrijk. Het ging om de inhoud. (Zoals gemeld zouden de westelijke mogendheden, als er een niet-aan valsverdrag gesloten zou worden, erkenning van oost-Duitsland willen vermijden. Waarnemers in Moskou menen dat Chroesjtsjef hier begrip voor heeft en het vesten wel een mogelijkheid Wil bieden om erken ning van oost-Duitsland te omzei len). Chroesjtsjef pleitte voorts voor het sluiten van een akkoord over verrassingsaanvallen. Rusland was in dit verband bereid om vertegen woordigers van de westelijke landen tot de Russisdhe legers in oost- Duitsland toe te laten. Maar dan moest 'het westen er mee akkoord gaan dalt er Russische waarnemers geplaatst werden bij de westelijke strijdkrachten in west-Duitsiand. Rusland was ook bereid met het westen te praten over het inkrimpen van de buitenlandse troepen in oost en west-Duitsiand. Maar het belang rijkste vraagstuk - de Duitse kwes tie - kon alleen maar opgelost wor den op basis van een vredesverdrag. Executies na revolte in Syrië DE KOUDE OORLOG WASHINGTON, 20-7. Het Ameri kaanse ministerie van 'buitenlandse zaken zal de jongste voorstellen van premier Chroesjtsjef om „dooi in de koude oorlog te brengen" met zorg bestuderen. Amerika is ook van plan Stremmingen aan Frans-Belgische grens RIJSSEL, 20-7. De langzaam-aan- actie van de Belgische 'douane-amb tenaren heeft bij de Belgische grens plaats Menen, ten zuidwesten van Kortrijik, aanleiding gegeven tot een incident. Enkele Nederlandse vracht wagen Chauffeurs diie al geruime tijd voor de Belgisch-Franse grens stonden te wachten en met groenen de ergernis zagen dat toeristen de grens nagenoeg zonder vertraging kenden passeren, zétten een zware vrachtauto dwars op de rijweg om alle verkeer onmogelijk te maken. Er ontstond een geweldige opstop ping die pas door het ingrijpen van gendarmes ongedaan kon worden gemaakt. „Gerolde" dasspeld WASHINGTON, 20-7. Een 19- jarige Indonesische student heeft vrijdag een dasspeld aan president Kennedy teruggege ven, die hij donderdag van de Amerikaanse president had „gerold". De student had de dasspeld gerold toen Kennedy op het Witte Huis was om stuwd door 2500 studenten uit 56 landen. De Indonesiër bood president Kennedy schriftelijk zijn verontschuldigingen aan. de westelijke bondgenoten omtrent de voorstellen te raadplegen. In een verklaring van het minis terie wordt gezegd, dat, hoewel men nog steeds voorzichtig is omtrent de uitkomst van de kernstoponderhan- delingen, men hoopt dat de onder handelingen tot een succesvol einde zullen worden gebracht. Er wordt geen direct commentaar, geleverd op de voorstellen van pre mier Chroesjtsjef. Wel zegt het mi nisterie, dat de Verenigde Staten reeds lang hebben gezocht naar praktische middelen om te komen tot vermindering van de bewape ning. Enkele van de voorstellen zouden volgens ingelichte kringen bespraken zijn door de onderhandelaars op de Brits-Amerikaans-Russ'isehe bespre kingen in Moskou. BEIROET, 20-7. 19 mannen en een vrouw zijn vrijdag 'door executiepe lotons terechtgesteld wegens hun aandeel in de mislukte pro-Nasser revolutie in Syrië ,die gericht was tegen het regime van de Baath- partij. Acht van de teredhtgestelden wa ren militairen, de overigen burgers. Het persbureau voor het Midden- Oosten meldde in een bericht uit Cairo dat vrijdag opnieuw enkele schoten waren gelost in Damascus. De grenzen van Syrië zijn mag steeds gesloten. Ruim een uur nadat het uitgaansverbod in Damascus voor de tijd van acht uur was opgeheven, werd het opnieuw voor onbepaalde tijd van 'kracht. Kind in zee verdronken BERGEN, 20-7, De 10-jarige Ro bert van der Vliet uit Utrecht is ter hoogte van paal 27 tussen Schoorl en Kamperduin bij een strekdam in zee verdronken. De jongen verloor, terwijl hij met een bootje aan het spelen was, zijn evenwicht en werd door het water meegesleurd voor de ogen van zijn vader, die nog een po ging deed zijn zoon te redden. Enige ogenblikken later was de jongen in de golven verdwenen. Troepen van de nationale garde in Cambridge (Maryland) hebben za terdagavond met traangas en bajo netten twee afzonderlijke menigten blanken en negers uiteengejaagd. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Afstand is een promotor der bewondering DEN PASAR, 20-7. De vulkaan Agung op Baii 'kan elk ogenblik op nieuw tot uitbarsting komen. Dit is de mening van vulkanologen van de Verenigde Naties die op Bali zijn om de drieduizend meter hoge Agung, die in februari van dit jaar vijftienhonderd slachtoffers maakte, te bestuderen. Zij geloven dat de op handen zijn de uitbarsting heviger zal zijn dan de vorige. Terwijl thans gaswolken uit de krater ontsnappen werd deze week op Bali een lichte aardbeving gevoeld. De regering heeft een strook van tien kilometer rondom de krater tot verboden gebied verklaard. Men ge looft dat eohter een deel van de be volking toch in dit gebied is geble ven. Russisch-Chinees topgesprek verdaagd PEKING, 21-7. Volgens een com muniqué, dat verspreid is door het Chinese persbureau „Nieuw China", hebben de Russische en de Chinese delegatie, die in Moskou over het ideologische geschil hebben onder handeld, afgesproken het overleg voort te zetten. Datum en plaats zul len door de beide partijbesturen wor den vastgesteld. Het reces is voorgesteld door China, aldus het communiqué. Hét areaal suikerbieten is dit jaar kleiner dan voriig jaar. De fabrieken krijgen daardoor minder bieten te verwerken, terwijl hun vaslte 'lasten gelijk blijven, hun verwerkingskos ten per ton worden dus hoger, van daar de verhoging van de suiker prijs. De teruggang in het suikerbieten- areaal ten opzichte van vorig jaar bedrag 10.4 'pet. Vorig jaar bédroeig de suikerprodüktie al minder dan de 'binnenlandse behoefte, uit over schotten uit vorige jaren kon het te kort aangevuld wor'den. Tenzij er zich zeer bijzondere omstandigheden zouden voordoen, verwacht het mi nister van landbouw niet, 'dat er in het kalenderjaar1963 no>g invoer- behoefte zal ontstaan. De kans, dat in 1964 suiker geïmporteerd moet worden is wel aanwezig, dat zal on der meer afhangen van het suiker gehalte van de bietenoogst 1963. Het ministerie is vrij optimistisch ten aanziien van de prijs, die voor een eventuele suikerinvoer in 1964 be- Triest ongeval KRUININGEN, 20-7. De 17-jarige leerling-duiker F. A. J. Muller uit Hoogvliet 'is zaterdagmiddag op tra gische wijze bij het redden van een vierjarig jongetje verdronken. Het ongeval gebeurde in de zg. vlucht- haven van 'het kanaal door Zuid- Beveland te Hansweert (gem. Kruli- nirrgen). De leerimg-duiker, die aan het werk was voor het bergingsbedrijf Van den Akker in VMssirigen, was toen het jongetje in de haven viel zelf juist uit het water gekomen en 'had zijn duikerhélm afgezet. Staan de op de sohuin-aflopende 'beschoei ing kon hij :het jongetje nog net grij pen. Toen hij het op de kant zette gleed hij echter uit en viel achter over in het diepe water. Zijn duiker pak zonder helm liep snel vol water en trok hem naar de bodem van' de haven. DEN HAAG. Op een stu'd'ieries door vijftien oost- en west-Europese landen heeft een groep van 41 dis trictshoofden van het Perzische Jugd Rode Kruis het afgelopen weekeinde een bezoek gebracht aan het Nederlandse Rode Kruis. taaid zal moeten worden. Het ver wacht, dat de wereldmarktprijs, die thans nog abnormaal hoog maar toch reeds dalende 'is, dan tot een redelijk peil zal zijn gezakt. EDE, 20-7. In een woning aan de Borneolaan te Ede heeft de 43-jarige in Malang geboren Indisohe Neder lander C. E. H. B. zijn echtgenote met verscheidene messtöken in borst en hals van 'het leven beroofd. Het sladhtoffer, de 23-jarige uit Tilburg afkomstige mevrouw M. A. M. B.-V., leefde na een huwelijk van ruim twee jaar, reeds enkele maan den gescheiden van 'haar man. Ze had met 'haar anderhalf jaar oude dochtertje huisvesting gevonden bij de familie Cools aan de Borneolaan. Toen de man, die onder invloed van sterke drank verkeerde, zich des middags aan deze woning vervoeg de, liet mevrouw Cools hem mét zijn vrouw in de kamer adhter, waarna zij haar d'e keuken ging. Na enige tijd hoorde ze echter gillen en schreeuwen en zag ze B. het huis verlaten. Zijn vrouw lag dodelijk ge wond op de 'gron'd. De politie, die snel gewaarschuwd werd, slaagde er direct In de dader te vinden en aan te houden. NEW YORK, 21-7. Radio-stations in New York hebben zondagochtend vroeg gemeld, dat in de heuvels rond' de Haïtiaanse hoofdstad Port au Prince hevige gevechten zijn uitge broken tussen opstandelingen en re geringstroepen. De radiostations hadden deze be richten ontvangen van reizigers die in Santo Domingo in de Domini caanse republiek waren aangekomen. De activiteit van de rebellen zou een gevolg zijn van de executie van dé gebroeders Clement en Harry Bar- bdt. De beide broers, leiders van de acties tegen de Haïtiaanse regering, zijn een wéék geleden ter dood ge bracht, Watersnood in Kasjmier SRINAGAR, 21-7. Een overstro ming, die de stad Paha'lgam in Kasj mier heeft getroffen, heeft volgens de jongste schatting aan 20 tot 30 mensen het leven gekost. Een rivier trad door zware regenval buiten de oevers en veroorzaakte aardver schuivingen in en om deze toeristen plaats in de bergen. ELSLOO, 20-7. In het Juliana- kanaal in Limburg is de ka- naalwachter uit Maastricht met zijn boot op een obstakel gevaren. Het bleek een elf me ter lange, zeer oude boom te zijn van minstens 1.20 m. mid dellijn, die schuin in de bodem vastzit en bovenaan ongeveer 50 cm. onder de waterspiegel blijft. De boom ligt 100 meter beneden de brug te Elsloo en zal komende week door een drijvende bok worden wegge sleept. Gebleken is, dat min stens zes schepen met de schroef in de boom hadden vastgezeten of er hun schroef op hadden verloren. Het is voor de scheepvaartautoritei ten een volslagen raadsel, hoe de boom daar terecht is ge komen. Boze Griekse boeren AGRINION, 20-7. In Megdova, in het noordwesten van Grieken land, hebben zich zaterdagavond botsingen voorgedaan tussen politie en ongeveer 800 boeren, die protes teerden tegen de onteigening van hun grond voor de bouw van een krachtcentrale. De boeren trachtten zich meester te maken van een voor dit doel nabij Megdova gebouwde dam en raakten toen slaags met de politie. Bij de hierop ontstane gevechten werden 24 politiemannen en 40 boe ren geAvond. Zeven politiemannen moesten ernstig gewond in een zie kenhuis worden opgenomen. 80 boe ren werden gearresteerd. LAGE VUURSCHE, 21-7. Het Lectorium Rosicrucianum, de internationale school van het moderne rozekruis, houdt van 10 tot en met 14 augustus in haar conferentieoord „Renova" te Lage Vuursche een vernieuwingsconfe rentie. De internationale school verwacht dat drieduizend gasten uit diver se Europese landen en zelfs uit Brazilië deze conferentie zullen bijwonen. De foto geeft een beeld van de internationale „Renova"-tempel van het Lec torium Rosicrucianum te Lage Vuursche, die voor deze conferentie te klein is. Daarom zal een zg. Tempeltent worden gebouwd. Temperatuur van Schelde water loopt thans op Veel krabben in afgelopen winter doodgevroren De temperatuur van het Ooster- scheldewater heeft thans de 17 gra den, die nodig zijn voor oesterbroed- val overschreden en er wordt thans wel meer dan 18 graden Celsius ge meten. Dit betekent dat oesterbroedval kan worden verwacht. Deze zal ech ter uiterst gering zijn, omdat er 'te weinig moederoesters zijn. Het aan tal oesterlarven per 100 liter water bedraagt slechts ongeveer 10. Behalve de oesters hebben ook. de •lua&ben hun lol aan de zware win ter betaald. Er worden namelijk 'bijna geen krabben meer aangetrof fen in de Zeeuwse Stromen, terwijl deze beesten toch anders in grote aantallen voor kwamen. Ze behoor den eigenlijk tot de schadelijke fauna en deden dikwijls schade aan het kleine jonge mosselzaad. NUize verdwenen zijn blijkt dat ze toch ook wel' een nuttige functie hadden, ze fungeerden als opruimers van dode dieren en vissen, dus min of meer als vuilnisophaaldienst. Natuurlijk zal over enkele jaren ook de krabbenstand wel weer her steld zijn, want geheel uitgestorven zijn ze niet, zo nu en dan wordt er weer een gezien. Minister Luns naar Afrika SCHIPHOL, 20-7. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, i's naar Afrika vertrokken. In J&c/ende Kameroenzal hij mede het nieuwe verdrag tékenen met een 14-tal Afrikaanse staten die geasso cieerd zijn met de E.E.G. Alle voor malige Franse koloniën, die nu onaf hankelijk zijn. In de overeenkomst is een finan ciële regeling opgenomen volgens welke de zes E.E.G.-landen deze nog jonge onafhankelijke staten in de komende vijf jaren bij hun ontwik keling zullen steunen met een be drag van in totaal 810 miljoen dol lar. Kind door bus overreden DEDEMSVAART, 21-7. Het 5-ja- rige jongetje G. H. M. Arkes uit Ens (Noordoost Polder) is, toen hij bij het 'busstation in Dedemsvaart plotseling de weg overstak, door een auto overreden. Kort daarna over leed' hij. Het gezin Arkes - man, vrouw en drie kinderen - was op doorreis naar Slagharen. De ouders zagen het ongeluk voor hun ogen gebeuren. Woningen in Terneuzen scheuren TERNEUZEN. 20-7. Steeds meer woningen en oo'k andere gebouwen in het oude stadsgedeelte van Ter- neuzen vertonen nieuwe scheuren, terwijl oude scheuren in zeer korte tij!d aanmerkelijk groter zijn ge worden. Zeer duidelijk is dit te constateren aan 'de Rooms-'katholiöke St. Willi- brorduskerk. Algemeen neemt men aan, dat dit de gevolgen zijn van de werkzaamheden aan de nieuwe zeesluis. Rijkswaterstaat laat op het ogenblik een reusachtige sluisput van 30 meter diepte maken, die door middel van bronibemaling droog ge houden moet worden. Tengevolge hiervan worden grote hoeveelheden water aan de veenlaag, waarop dit stadsgedeelte van Terneuzen is ge bouwd onttrokken, waardoor moge lijk de verzakkingen ontstaan. Overwegend zwakke wind Verwachting tot dinsdagavond: Aanvankelijk weinig, latei- tijde lijk wat meer bewolking met kans op een lokale onweersbui. Wann weer mot overwegend zwakke win den, maar in de kuststreken enige afkoeling bij wind van zee. 23 juli. Zon op 4.47, onder 20.45. Maan op 7.34, onder 22.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 23 juli 4.58 v.m. 17.13 n.m. BROUWERSHAVEN 23 juli 4.40 v.m. 17.06 n.m. WESTERSCHOUWEN 23 juli 3.56 v.m. 16.02 n.m. Eerste kwartier: 28 juli te 14.13. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde trok een 'hogednlkgébied langs de Waddeneilanden naar noord Duits land. Bij zwakke tot matige ooste lijke winden 'kwam daarbij in ons land een felle zonnestraling voor. Zwakke van de oceaan afkomstige ludhtdruikdalingen, samenhangende met een depressie welke langs IJs land naar het noordoosten trekt heb ben inmiddels de luchtdruk boven de Noordzee wat lager doen worden maar nieuwe luohfdrukstijgingen 'breiden zich alweer over Ierland en Schotland naar het oosten uit. Als gevolg hiervan zullen de winden in de 'kustprovincies waarschijnlijk tij delijk naar noordoost tot noord draaien waarbij wat 'koelere lucht het land zal binnenstromen. In het zuidoosten van het land zal de warmte zich wel handhaven. Er zul len af en toe enige wolkenvelden overdrijven maar de kans op regen blijft zeer 'klein. Soldaat op wacht door kogels getroffen DEN HAAG, 21-7. In de Simon Stevinkazerne te Ede is bij de aflos sing van de wacht de dienstplichtig soldaat F. J. C. M. van der Linden getroffen door drie schoten uit een Uzi-geweer van een mede-wachtheb bende, dat plotseling per ongeluk af ging. De soldaat werd ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond. Snel skiën AOSTA, 21-7. In het hartje zomer heeft de Duitser Alfred Plagger in de Alpm bij Aosta het officieuze wereld-snel heidsrecord skiën verbeterd. Plagger kwam op de kilome ter met vliegende start tot een gemiddelde van 168,224 km. per uur. Het oude record stond sedert juli 1962 met 167,441 km. per uur op naam van de Zwitser Willy Forrer. Topgesprek afgebroken PEKING, 21-7. De communis- tisch-Chinese afvaardiging, die in Moskou met Sowjet-vertegenwoor- digers besprekingen heeft gevoerd over het tussen de communistische partijen van China en Rusland be staande geschil op ideologisch ge bied, is zondag met twee Russische vliegtuigen in Peking teruggekeerd. Eén lid der delegatie is in Moskou achtergebleven. Vijfduizend personen waren op 'het vliegveld van Peking ter ver welkoming aanwezig. Onder hen be. vond zich partijvoorzitter Mao Tse Toen®, eerste minister Tsjoo en Lai en andere leiders van partij en re gering in Ohina. Toen de leden der Chinese af vaardiging de vliegtuigen verlieten. werd1 hun met trommen en bekkens een oorverdovend welkom bereid. Uit de menigte werd geroepen: „blijft .getrouw aan 'het Leninistisch Marxisme en leant U tegen de re visionisten" en „Houdt stand in een heid en verzet U tegen de splijt zwam", aldus het officiële commu nistische bureau „Nieuw China". Koel afscheid Ongeveer 300 Chinezen, vrouwen en kinderen van de staf van de Chi nese ambassade inbegrepen, waien naar het vliegveld gekomen en juichten de vertrekkende delegatie luide toe. Mikhail Soeslov, het hoofd van de Sowjet-delegatie bij de besprekin gen, drukte de hand van de Chinese delegatieleider, Teng Hsiao-Ping en onderhield' zich enkele minuten lang met de verschillende delegatieleden, alvorens het gezelschap in twee vliegtuigen om 21.50 plaatselijke tijd vertrok. De omhelzingen, waarmee het vertrek van communistische af gevaardigden dn de regel gepaard gaat, ontbraken ditmaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1