Moskou op twee fronten De wereld wil bedrogen zijn HET GEBEURDE OP OUDEJAARSAVOND DEU RLOO Nieuwe actie tegen straatprostitutie Straaljager maakte slachtoffers Bouwvakantie: tienduizenden op de weg BLIK DOOR HET WERELD De Sowjet-burger die uit zijn kranten over de Russisch-Chinese besprekingen tot dusuer alleen maar vernomen had dat ze gehouden wer den, heeft nu in de Prawda een fei telijke erkenning kunnen lezen dat de twee partijen - in feite dus de landen - het ernstig oneens zijn over de theorie der vreedzame coëxisten tie, waaraan de Sowjet-Unie blijft vasthouden, of dat de Chinese volks republiek nu behaagt of niet. Deze erkenning van wat neerkomt op een scheuring in de communisti sche wereld was eerder in het Pe kinese Volksdagblad verschenen, dat erbij zei, dat een oplossing van het probleem desnoods kan wachten tot volgend jaar of tot nog later; China heeft geduld. Beide partijen stellen zich met andere woorden op het standpunt dat ze geen water in de wijn doen en dat de ander tot zijn principes zal moeten komen voor de samenwerking weer eensgezind kan zijn. Dit komt er op neer dat gebeurd is waarvoor Chroestjsjef vroeger eens met zoveel klem waarschuwde: er mog engeen twee communistische er mogen geen twee communistische sche theorieën, geen twee commu nistische waarheden naast en tegen over elkaar komen te staan. Men kan nu ook zeggen dat Moskou vooral de hoofdstad van de U.S.S.R. is ge worden en niet meer de ene heilige plaats van het wereldcommunisme. Veel te verliezen De kern van het meningsverschil is natuurlijk dat de Sowjet-Unie tot zo'n ontwikkeling is gekomen dat het door een oorlog veel te verliezen heeft gekregen aan materiële wel vaart en daarom goede reden heeft zijn uiterste best te doen om een oorlog te voorkomen, terwijl de Chinezen wellicht de overtuiging zijn toegedaan dat het wereldcom munisme bij een oorlog, zelfs een kernoorlog, kan winnen, maar in ieder geval zeker met en dat hun eigen land er weinig mee kan ver liezen. In dat opzicht is deze ontwikke ling - dat Chroesjtsjef het over dit principe tot een breuk met China laat komen - een bemoedigend teken voor de onderhandelingen over een beperkt kemstopverdrag dat de Amerikanen, Britten en Russen nu in Moskou voeren. De onderhande lingen, vooral als ze met succes worden bekroond, komen neer op een niet alleen mondeling afwijzen van de Chinese eisen, maar boven dien een afwijzing met de daad. Het is eigenlijk voor de eerste keer dat in de communistische we reld een ruzie of geschil (die zijn er meer geweest) uitloopt op een volko men uiteenlopen in de praktische politiek. Het lijkt zeer waarschijn lijk dat dit een keerpunt in de ge schiedenis van deze eeuxo betekent. Alleen een belofte? Het lijkt zeer plausibel aan te ne men dat Chroesjtsjef kans heeft ge zien ook in binnenlandse machtpoli- tieke strijd vooral met het leger de overhand te'krijgen. Wellicht is het de pressie van deze militairen ge weest - en op hun mentaliteit heb ben de Chinezen gespeculeerd om Moskou zich naar hun wensen te la ten voegen - die hem er vorige keer toe bracht een minder definitief vastgelegde kernstop te doorbreken. Het faliekant mislukken van het eveneens door die militaire kringen gestimuleerde Cubaanse avontuur moet er dan toe hebben bijgedragen in de Russische leiding het besef wakker te roepen dat de (Chinese) lijn van het tot - en desnoods over - de rand van de oorlog gaan het risi co inhoudt van vernietiging van het eigen land, iets waarvoor geen Rus veel kan voelen. En vandaar nu de wens naar een kernstop die althans een begin kan zijn voor wat betere garanties dat de oorlog uitblijft. Vandaar waarschijnlijk dat de Russische premier Chroesjtsjef er een niet-aanvalsverdrag tussen het Pakt van Warschau en de N.A.V.O. bij heeft gehaald, zij het dat niet duidelijk is hóe hij zich dat voor stelt. Tyd voor kernstop Van westelijke zijde is gesugge reerd niet dat verdrag te sluiten, maar af te spreken dat beide mili taire organisaties gelijkertijd een ge lijkluidende verklaring afleggen, waarin beloofd wordt geen aanvals oorlog te beginnen. Een dergelijke ruil van verklaringen zou voor het westen bepaalde, vooral Duitse, be zwaren over een indirecte erkenning van oost-Duitsland en een opgeven van de Duitse hereniging voorko men. En voor het overige blijft het effect gelijk. Het zou Chroesjtsjef bovendien een succes opleveren voor zijn vreedzame coëxistentie-filoso fie, voor zover een paar papieren woorden van een historisch wel wat in discrediet geraakte soort verkla ringen angsten in het oostelijk blok (en in het westen) kunnen bedaren. In ieder geval zou een dergelijke akkoordenruïl Chroesjtsjef kunnen verlossen van een koude oorlog op twee fronten. Het zou van het wes ten waarschijnlijk een fout zijn, op grond van het feit dat de Russische premier daarom gebaat is met een kemstopverdrag en eventueel bij akkoord, de eisen te hoog op te schroeven. Zoveel valt er voor het westen niet uit de tweestrijd in het commu nistische blok te halen. Een poging om teveel het onderste uit de kan te halen en Chroesjtsjef zoveel con cessies af te dwingen dat zijn pres tige in de turbulente communisti sche wereld er onherstelbaar door lijdt, kan alleen maar onaangename gevolgen hebben, doordat de stali- nistisch-militaire groep waarop de Chinese redeneringen toch wel aan trekkingskracht moeten hebben, er door gesterkt wordt in de overtui ging dat de oude dogma's die Chroesjtsjef verwaarloost, toch wel juist zijn, zoals Peking ook zegt. En voor het westen is het altijd een vei liger gedachte dat een pragmaticus, een zakelijk man als Chroesjtsjef op het Kremlin de toon aangeeft dan een dogmaticus bij wie de wereldre volutie meer in de gedachten leeft dan de welvaart in eigen land. OVERDENKING VERANTWOORDELIJKHEID EN VERGEVING „Welzalig hij, wiens overtreding vergeven, wiens zonde bedekt is". Psalm 32 l. We moeten als mensen er steeds aan 'herinnerd worden, dat we niet op onszelf staan, maar dat we niet in een relatie. Dit is een 'gegeven van de schep ping. Wanneer in het scheppingsverhaal de woorden klinken„Laat ons men sen maken naar Ons beeld, naar On ze gelijkenis, dan is daarmede een fundering gelegd onder ons bestaan, dan is daardoor een relatie gelegd tussen ons en GOD. Wij proberen hieraan te ontkomen. Dat kost ons verbazend veel moeite. Dat bezorgt ons verbazend veel pijn. De 'bijbel stelt midden in die ver beten pogingen van ons het hervin den van echt menselijk gehJk: „Wel zalig Welzalig niet, de mens, die pro beert zijn verantwoordelijkheid te genover God te ontduiken. Welzalig wel, de mens, die de verantwoordelijkheid aanvaardt, de werkelijkheid onder ogen ziet en erkent, dat hij primair met God te maken heeft. Vergeving vragen, vergeving ont vangen. Dit alles is alleen mogelijk, wan neer de verantwoordelijkheid wordt verondersteld en erkend. Er is geen sprake van overtreding en geen sprake van zonde en we hebben niets te maken met verge ving en 'bedekking van schuld, in dien er geen verantwoordelijkheid zou zijn. Höt is de rijkdom van (het mense lijk leven, dat die verantwoordelijk heid wel bestaat. De Heiland (heeft deze verant woordelijkheid volkomen genomen en zó ons leven weer op het mense lijke peil gebracht. Hij al'leen. Door Hem vergeving, door Hem herstel van ons welzijn. Z. Y. J. T. Het merendeel van de jeugdmis- daden in Hongarije wordt 'begaan onder de invloed van sterke drank, zo meldt 'het partijblad „Nepszabag" Ingezonden mededeling REISDEVIEZEN BAGAGE VERZEKERING REISONGEVALLEN- VERZEKERING en uw kostbaarheden veilig bewaard bij d Ingezonden mededeling 15 HET VANDAAG NIET DAN MORGEN maar eens komt U ook tot de ontdekking dat de sortering groter is de kwaliteit beter is de prijzen lager zijn bij woninginrichting - Zierikzee bezoekt vrijblijvend onze toonzalen Oudste Amsterdammer overleden AMSTERDAM, 18-7. In de vorige nacht is in het tehuis voor ouden van dagen „Amstelhof" de heer G. Burger overleden. De heer Burger had 30 januari zijn 102de verjaardag gevierd en was de oudste inwoner van Amsterdam. Za terdagochtend wordt hij op de Nieu we Oosterbegraafplaats ter aarde besteld. De oudste ingezetene van de hoofdstad is thans de weduwe L. E. Reiniers-Vlentje, die op 26 april 1861 in Rotterdam werd geboren en nu verblijft in het Lutherse tehuis voor ouden van dagen aan de Nieuwe Keizersgracht. DEN HAAG. De brandkast in het Haagse kantoor van het dagblad „De Telegraaf" is in de nacht van 16 op 17 juli met behulp van valse sleu tels geopend. De inbrekers bemach tigden f 5500. Zij verschaften zich toegang tot 'het pand, dat wordt ver bouwd, via steigers en een open staand raam. De brandkast stond op de parterre. Ingezonden mededeling AMSTERDAM, 18-7. Hoofdin specteur H. Postma, chef van de Amsterdamse zedenpolitie, is bij zonder tevreden over het effect van de nieuwe mogelijkheden die een vorige week van kracht geworden gewijzigde bepaling in de Amster damse politieverordening bü dg be strijding van de straatprostitutie biedt. Tot nu toe zijn tien proces- senverbaal opgemaakt en al een paar dagen is geen „tippelaarster" meer aan het werk gezien. „Gisteravond zijn we weer op het pad geweest", zei hoofdinspecteur PoStma, „maar de enkele prostitué die wij zagen tippelen verdween gauw in een 'broodjeswinkel". De politie heeft de indruk dat de 80 a 100 'bij de zedenpolitie bekende tippelaarsters zich de nieuwe poli- tiebepaling erg 'hebben aangetrok ken. Een uitweg hebben zij kenne lijk nog niet gevonden, hoewel deze ook wel moeilijk te vinden zal zijn, want tippelen i© nu in Amsterdam tussen twaalf uur 's middags en vijf uur 's nachts verboden in. alle straten, pleinen of plaatsen waar drankwetinrichtingen zijn gevestigd. „Speruren" Elke avond worden routinecon troles door de zedenpolitie uitge- voerdl en het geüniformeerde poli tiepersoneel blijft tijdens de „sper uren" ook diligent, temeer, omdat de politie nu enig juridisch houvast meent te hebben. Bestrijding van de straatprostitutie was tot nu toe erg moeilijk, omdat volgens 'het oude tippelartikel in de politieverorde ning pas proces-verbaal kon worden opgemaakt als was gebleken dat een vrouw of mail aanstoot 'gaf. Waar de notoire tippelaarsters „Artis" heeft een kikker van twee kilo! AMSTERDAM, 18-7. De grootste kikker, die ooit in Artis is getoond, is een Rana Goliath, een dier van enorme afmetingen. Deze monster achtige kikker, die in het Amfïbari- um is ondergebracht, heeft de on voorstelbare lengte van meer dan dertig centimeter en een gewicht van ongeveer twee k^°- Niet uitge strekte poten is hij bijna een meter lang. Twee soortgenoten, die gelijk tijdig werden ontvangen, zijn een stuk kleiner, ofschoon zij voor Hol landse begrippen toch altijd nog ware reuzen zyn. Hun afmeting be draagt twintig centimeter. Het trio heeft een plaatsje gekre gen in het grote moerasschildpad den-bassin. De eigenlijke bewoners hebben het veld moeten ruimen voor deze wonderlijke dieren, die slechts hoogst zelden in gevangenschap zijn te zien. In dit ruime verblijf is de kans, dat zij zich zullen verwonden, hel kleinst. In een bassin van ge ringere grootte kan dat namelijk ge makkelijk gebeuren. De kikkers, die in staat moeten worden geacht, een afstand van zeker drie meter te overbruggen, zouden zich de kop kunnen stoten tegen de wanden. En een kikker met een beschadigde bek, eet niet. De reuzenkikkers komen in de vrije natuur in de ontoegankelijke moerasgebieden van west-Afrika, onder andere in Kameroen, voor, waar zij zich Hoofdzakelijk voeden met vogels, ratten, muizen en kik kers. De drie exemplaren in Artis wer den verkregen dank zij een ruil met de dierentuin van Barcelona. Van deze instelling ontving men boven dien niet minder dan tien dwerg- makako's - een bijzonder grappige, kleine Afrikaanse apesoort - die sinds 1926 niet meer in de Artis-col- lectie vertegenwoordigd zijn ge weest. Hiervoor werden twee Indi sche antilopen en een zwarte zeboe, die in Artis zijn geboren, naar Span je verscheept. HILVERSUM, 18-7. De komende twee weken zullen een enorme drukte op onze wegen te zien geven. Heden (vrijdag) gaan allen die in de foouwn ij verhei d en a anverwante bedrijfstakken werkzaam zijn met vakantie. Dat houdt in, dat komend weekend vele tienduizenden toeris ten op weg gaan naar hun vakantie bestemming. In verband hiermede vraagt het Verbond voor Veilig Verkeer van alle weggebruikers zowel komend weekend1, al© de daarop volgende weken op de wegen extra voorzich tigheid en oplettendheid in acht te willen nemen. Vooral omdat onder de talloze vakantiegangers ongetwij feld velen zullen zijn, die over wei nig of geen ervaring beschikken. Het verbond verzoekt de wegge bruikers rekening te 'houden met de mogelijk onverwachte verkeersma- noeuvres van deze Ieder jaar weer ongelukken Voor de toeristen zelf acht het verbond een ernstige waarschuwing op zijn plaats. Elk jaar weer ge beuren er ongelukken, die te wijten zijn aan oververmoeidheid van be- Ingezonden mededeling zijn gebleven, kan de heer Postma niet verklaren. Werken ze nu in Den Haag of in de badplaatsen? „Het zijn allemaal veronderstellin gen, maar 'hoe het ook zij: we zijn tot nu toe, best tevreden", is 'het oordeel van deze politiechef. HASSELT, 18-7. Een „Thunder - sltreak" F-84-F straaljager van de BelgisChe luchtmacht is woensdag middag bij de Belgische plaats Meeuwen, in Belgisch Limburg aan de Belgisch-Nederlandse grens, neergestort. Bij dit ongeluk kwamen drie jongens van 9 tot 11 jaar en de bestuurder, een Belgische on'der-lui- tenant vlieger, om het 'leven. Het toestel had deelgenomen aan schietoefeningen in de omgeving van Hasselt. Het 'stortte op een graan- opslagplaats, die in brand Vloog. De kinderen, die op de plaats van de ramp fietsten, werden door de rond vliegende wrakstukken getroffen. Zij 'bezweken in een ziekenhuis in Hasselt aan hun verwondingen. Het bericht over dit ongeluk kwam pas donderdagochtend door. De plaats van de ramp werd ter stond na het 'gebeuren door militai ren afgezet. Senor/tas-Rood In het bekende rode blik De vertrouwde naam voor een lekKer licht sigaartje Franciscus Lievens Kersteman wist er wel raad op PARIJS. Op de Franse vliegvelden is het personeel van de verkeersto rens en de weerkundige dienst don derdagochtend een 48-uurs staking begonnen, als gevOlg waarvan het luchtvaartverkeer ernstig wordt ont wricht. Extra voorzichtigheid en oplettendheid geboden Stuurd'ers, die met de wen© om hun vakantiebestemming in zo kort mogelijke tijd te bereiken - veel te grote d'agafstanden afleggen. De maximale dagafstand voor een ervaren rijder, die onder goede weersomstandigheden over een ge makkelijke route rijdt, kan worden gesteld op 600 km., aldus het ver bond. Het voegt hieraan de volgende raadgevingen toe: stop, nadat U twee a drie uur hebt gereden en ga een (klein) hapje eten. Stop na deze on derbreking vervolgens telken© als U 150 km hebt 'gereden en drink een kop koffie. Maar vooral geldt: tracht nooit een gevoel van slaperigheid te onderdrukken, maar stop dan - op een veilige parkeerplaats - om een frisse neus te halen en dó benen te strekken. 250 jaar geleden, in de zomer van 1713, kwam over de Nederlandse grens een doodarme Duitser, Lude- man genaamd, die zich te Amster dam vestigde. Om zijn brood te ver dienen, trok Ludeman horoscopen, voorspelde de toekomst en trad, op als kwakzalver. Aanvankelijk bracht hem dit niet veel in het laadje, maar het lot was hem gunstig gezind. Ludeman kwam hier in contact met een Zweedse vrouw, Britta Beyer, die een betere kijk had op de psychologie van de massa en met waarzeggen, voorspel len en dergelijke meer succes had dan de Duitser. Ze zetten de zaak nu samen voort en hadden een ge weldig succes. Ludeman was de hoofdpersoon en Britta zijn assisten te. In grote getale kwamen de een- voudigen en notabelen teneinde van de beroemde meester de toekomst te vernemen en genezing te vinden voor hun kwalen, want ook in het uitschrijven van fantasierecepten was de Zweedse een meesteres en de mensen geloofden rotsvast in de ge neeskrachtige werking van de medi cijnen van de beroemde „dr. Lude man". In 1757 stierf Ludeman en het bleek werkelijk een slag voor heel Amsterdam, dat de grote meester was verscheiden. Hij kreeg een plechtige uitvaart, waarbij vele no tabelen aanwezig waren. De dood van Ludeman gaf de Ne derlandse avonturier Franciscus Lie vens Kersteman welkome gelegen heid. Nonsens en humbug Op 29 maart 1728 had Franciscus Lievens Kersteman het levenslicht aanschouwd. Het huwelijk van zijn ouders kon niet bepaald goed wor den genoemd en zo werd de jonge Franciscus tot zijn elfde jaar door zijn moeder grootgebracht. Daarna kwam hij onder de hoede van zijn rijke oom. Deze oom had grote plan nen met de jongen en liet hem rech ten studeren. Franciscus leefde nu voor zijn plezier en studeerde te Pa rijs en Leiden. Dit kostte oom zeer veel geld. De oom slikte veel van de jongen, maar eenmaal werd het hem te veel en hij trok zich terug. Kersteman was nu berooid en verdiende zyn geld met het schrijven van onbe nullige romans, waarvoor hij wer- UTRECHT. De afdeling Utrecht van de Katholieke Volkspartij heeft in. een telegram aan dó Tweede Ka merfractie der K.V.P. haar ernstige teleurstelling geuit over de wijze van handelen 'bij de kabinetsforma tie. In het telegram zegt die afdeling Utrecht, dat blijk werd gegeven van onvoldoende leiding van de fractie voorzitter. kelijk nog een uitgever vond. Na veel moeite lukte het hem weer op goede voet te komen met zijn oom en toen dit gelukte, ging de jonge Franciscus in Utrecht verder stude ren. Nu het hem ernst werd, stierf echter plotseling zijn oom en weer moest hij zijn toevlucht nemen tot het schrijven van romans om in zijn onderhoud te voorzien. Met spoed werkte hij verder en haalde in Har derwijk de meesterstitel. In die tijd overleed Ludeman te Amsterdam. Franciscus Lievens Kersteman kreeg de kans van zijn leven, want hij had een goed idee. Wie was Kersteman? Kort na het verscheiden van Lu deman verschenen er opzienbarende wetenschappelijke werken, zoals „De Spiegel der Wereld", waarvan de volledige titel luidde: „Spiegel der Wereld, of Geheime Waarnemingen van den beruchten Astrologist Jo- han Christophorus Ludeman, ver deeld in twaalf brieven, geschreven aan Meester Franciscus". Men behoeft zich niet af te vra gen, wie deze meester Franciscus was, het was de boemelstudent Franciscus Lievens Kersteman, die in dit „loetenschappelij ke werk" een geweldige hoeveelheid klinkklare nonsens en humbug ten beste gaf. Dit werk werd een geweldig succes en dadelijk zette Kersteman zich aan de arbeid om de menigte van nieuw voedsel te voorzien. Zijn boeken kregen een grote bekendheid en ze prijkten in menige boekenkast, ook van intellectuelen. In 1773 werd Kersteman gearres teerd wegens het vervalsen van een wissel, waarvoor hij de zeer zware straf van dertig jaar gevangenis straf, door te brengen in het Rotter damse werkhuis, kreeg. In de cel kreeg hij de gelegenheid zijn ge schrijf voort te zetten en Franciscus maakte van deze gelegenheid een gretig gebruik. Regelmatig kreeg hij bezoek van leden van het Bataafse genootschap van proefondervindelij ke wijsbegeerte. Zijn manuscripten werden naar uitgevers verzonden en zijn werken zagen het licht. Het jaar 1786 betekende voor Kersteman de bevrijding, want op voorspraak van enige invloedrijke lieden werd hem de rest van zijn straf kwijtgeschol den. Hij vestigde zich nu te Zwolle, waar hij rustig voortging met het schrijven van zijn nonsens. Korte tijd later kreeg hij onenig heid met zijn uitgever en dit bete kende voor Kersteman het einde. Hij raakte aan lager wal en kwam in de meest obscure logementen en kroegen terecht. Langzaam zonk hy verder in de vergetelheid. Hij ge raakte tussen bedelaars en derge lijke lieden en nooit heeft men meer iets van hem vernomen. Zo üV'eze Nederlandse avonturier, die eeriN»ls een enorme beroemdheid gold, in armoede gestorven. Men weet niet wanneer en waar FEUILLETON 0E MAKEUP ititrttnxtt 14 Ze knikte en antwoordde met toonloze stem: „De directrice ven- telde het me vanmorgen. En dan nog wel vermoord.Het isik •kan het allemaal nog nieit verwer ken. Ze was altijd! zo lief voor me". Hij knikte en presenteerde een si garet. Nadat ze rookten, vervolgde hij: „Ik zal u een paar vragen moe ten- stellen, juffrouw, die misschien pijnlijk zijn. Maar het gaat er om de moordenaar van uw tante op te sporen. Alles, wat u weet, kan van belang zijn, ziet u?" „Moet u'bent u belast met „Ja. Het onderzoek in deze zaak is mij opgedragen. Geen prettig werk, doch beslist noodzakelijk. Dat zult u ook wel begrijpen. Is het u ook bekend, of uw tante vijanden had?" Het meisje schudde heftig haar zwart gelokt hoofd. „Welnee? Waar om? Ze was lief en vriendelijk voor •iedereen". „Iemand had het toch op 'haar le ven gemunt, juffrouw van Andel", antwoordde Gert droog. „Dat be wijst deze moord. Iets anders. Weet u ook, of de overledene nog familie leden had?" Het meisje dacht even, na, „Ja, ze heeft me eens verteld over haar fa milie, maar ik heb het nooit pre cies uit elkaar kunnen houden. Ik •bedóel; van wie er nog leefden en wie niet meer. Tante wag zelf al ja ren weduwe". „De naam Jan Gillissen bijvoor beeld. Zegt u die iets?" Ze aarzelde en dit ontging Gert niet. „Ik heb hem wel eens ontmoet, bij tante Anne", antwoordde ze voorzichtig. „Hij woont in Dorrin- gen". „Dus dat weet u. Apropos, we gaan nu naar Dorringen. Tenminste, dat is het plan. Ik 'ben onderweg min of meer met de auto in de sneeuw blijven steken". Hij keek door het raam in de donkere avond. „Hier sneeuwt het tenminste niet meer. Misschien 'komen we toch nog met de auto aan. Hebt u hem vaak ontmoet?" Ze keek hem vragend aan. „Die neef, 'bedoel ik. Jan Gillis sen". „Verschillende malen. I'k ging al leen in de vakanties enkele dagert naar Amsterdam. Soms wat langer. Maar nooit langer dan een week". „Dat is waar ook: u bent op een internaat, nietwaar?" „Ja, in Duitsland". „Leert u ergens voor?" „Ik word opgeleid voor onderwij zeres. Aan het internaat is ook een kweekschool verbonden. Ik hoop de komende zomer examen te doen" „Iet© anders, juffrouw van Andel. Is het u bekend, welke bronnen van inkomsten uw pleegmoeder -had?" Het meisje 'keek de rechercheur enige tijd nadenkend aan. „Ik heb me er nooit in verdiept", antwoord de ze diplomatiek. Gert voelde onmiddellijk, dat het meisje meer wist, dan zc los wilde laten. „Sinds wanneer bent u op dat internaat„juffrouw van Andel?" Ze zuchtte. „Ik was zestien", ant woordde ze kort -Gert begreep, dat hij een draad door Frank van Falckenoorl 'in handen had en vorste verder. „Wa't kunt u mij van uw levens loop vertellen? Ik bedoel vanaf het ogenblik, dat u bewust bepaalde din gen ging opmerken. U bent een toe komstige onderwijzeres, dus u zult wel begrijpen, wat ik hiermee be doel". Het meisje begon te vertellen en Gert bemerkte, dat ze zorgvuldig haar woorden koos. „Wie mijn ou ders waren, is niet bekend. Ik weet bet tenminste niet en voor zover ik heb kunnen nagaan, wist tante An ne het evenmin. Hoe ik bij haar ge komen 'ben, heeft ze me nooit wil len vertellen, hoewel ik het vaak ge vraagd heb. Ze heeft me van heel jong af opgevoed, samen met oom Kees. dat was de man van tante Anne, maar oom Kees is al jaren dood. Hem 'herinner ik me nog zo'n beetje. Ik was negen jaar, toen hij stierf". „Wat deed die oom Kees voor de kost?" „O, bij stond altijd op de markt, op het Waterlooplein voornamelijk. In de winter wanne chocola en 's zomers met ijs". „Gaat u verder". „Nou, veel is er niet te vertellen. Na de dood van oom Kees heeft tante Anne alles verkocht. Markt wagen en zo. Ik ging op school en later naar de Ulo. Toen ik zestien was, bracht ze me zelf naar Non- nenwerth, zo heet het internaat. Daar ben ik al die jaren geweest en kwam alleen in de vakanties enkele dagen thuis". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6