DE ZIERIKZEESCHE COURANT BOODSCHAP VAN KENNEDY OVER BETALINGSBALANS Maatregelen voorgesteld tegen Z.-Afrika Dit seizoen meer dan zeven miljoen Nederlanders met vakantie en op reis Publieke vrouw in Amsterdam gewurgd De C.H.U. en de kabinetsformatie „VIJANDEN VAN LEGER EN STAAT WORDEN BERECHT" WESTDUITSE BOEREN OPSTANDIG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 juli 1963 119e jaargang No. 19413 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: /annewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Diploma-uitreiking huishoudschool Haamstede Sterke vermindering buitenlandse regeringsuitgaven Zomerse elfstedentocht Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WASHINGTON, 18-7. President Kennedy heeft donderdag het con gres verzocht de onmiddellijke in voering goed te keuren van een nieuwe belasting op buitenlandse ef fecten, die op de Amerikaanse ka pitaalmarkt geplaatst worden, om de afvloeiing van het kapitaal op lange tcrmün uit de Verenigde Sta ten te verminderen. De maatregel is een onderdeel van 'het actieprogramma dat president Kennedy bij het congres in een' boodschap heeft ingediend, welke speciaal gewijd is aan het vraagstuk van de stabilisatie van de Ameri kaanse betalingsbalans. In deze 'boodschap maakt de pre sident bekend, dat er tussen de Amerikaanse regering en het Inter nationale Monetaire Fonds (I.M.F.) een „stand-by" overeenkomst is ge sloten. volgens welke de Verenig de Staten bij het I.M.F. in buiten landse converteerbare valuta maxi maal het equivalent van 500 mil joen dollar zullen kunnen opnemen. De belasting op buitenlandse ef fecten, „rente egalisatie belasting" genaamd, zal, als zij door het con gres wordt goedgekeurd, geheven worden bij elke nieuwe verwerving van alle aandelen, waarden en obli gaties, die door buitenlandse over- heids- of particuliere geldopnemers op de Amerikaanse markt worden aangeboden. Verdubbeling De president wijst er in zijn bood schap aan 'het congres op dat de af vloeiing van kapitaal op lange 'ter- mijn. die in hoofdzaak veroorzaakt worden door de buitenlandse lenin gen op de Amerikaanse kapitaal markt tussen 1959 en 1962 vrijwel dubbel zo groot geworden zijn en dat het er naar uitziet, dat zij in 1963 boven de 1.5 miljard gulden uit zullen komen. De nieuwe belasting, waarvan het tarief zal variëren van 2% tot 15 procent komt neer op een verhoging van een procent van het rentetarief voor buitenlandse geldopnemers. De pvr-ident deelt het congres mede, dat deze belastins weer zal verval len, zodra het evenwicht van de Amerikaanse 'betalingsbalans her steld zal zijn, wat hij in 1965 ver wacht. De eerste plaats onder de door president Kennedy aan het congres voorgelegde financiële maatregel werdt klaarblijkelijk ingenomen dcor een snelle aanvaarding van het dcor hem reeds voorgestelde pro gramma van belastingverlichting. Dc andere maatregelen betreffen: vergroting van de Amerikaanse ex port, vermindering van alle uitga ven in het buitenland, militaire zo- In de strijd tgeen de maffia heeft de Italiaanse politie in de nacht van woensdag op donderdag tijdens zui veringsacties op heel Sicilië 81 ar restaties verricht. wei als niet-militaire, van de Ameri kaanse regering, grotere deelneming van buitenlands kapitaal in de Ame rikaanse ondernemingen in de Ver enigde Staten en versterking van de moneta'ure samenwerking van de landen d'er vrije wereld. „Het bedrag van de regeringsuit gaven in het buitenland zal in de komende 18 maanden met 900 mil joen dollar verminderd worden", zo deelt de president mede, „en het ge zamenlijke resultaat van de verho ging van de rentevoet voor kort lo pend geld en van de rente egalisatie belasting zal met dit bedrag over eenstemmen en het zelfs waar schijnlijk overtreffen. Ver beteringen van een dergelijke omvang - ongeveer 2 miljard dol lar - zullen ons de tyd geven, nodig vcor ons basisprogramma tot ver betering van onze internationale concurrentiepositie en vergroting van de naar de Verenigde Staten aangetrokken investeringen", zo merkt de president op. NEW YORK, 18-7. De speciale V.N.-commissie voor de Zuid-Afri kaanse apartheidspolitiek heeft in een tweede rapport aan de Veilig heidsraad voorgesteld bü de rege ringen van de verschillende landen aan te dringen op het instellen van een embargo op de levering van wa pens en olie aan Zuid-Afrika en dit zonodig met behulp van een door de Verenigde Naties gesteunde blok kade van Zuid-Afrikaanse havens dcor te voeren. De commissie werd in de loop van dit jaar 'ingesteld en heeft tot taak zich voortdurend van de Zuid-Afri kaanse rassenpolitiek op de hoogte te houden en naar behoefte aan de algemene vergadering en aan de Veiligheidsraad aanbevelingen te doen. Het thans uitgebrachte tus sentijdse rapport zal een van de be langrijkste documenten zijn die de Veiligheidsraad voorgelegd zal krij gen als hij, vermoedelijk de volgen de week, de kwestie van de Zuid- Afrikaanse apartheidspolitiek in be handeling zal nemen. Het rapport vraagt de Veiligheids raad om bevestiging van de vorig jaar november 'door de algemene vergadering aangenomen resolutie, waarin bij de V.N.-leden wordt aan gedrongen op het verbreken van de diplomatieke en handelsbetrekkin gen met Zuid-Afrika, het boycotten jDEN HAAG, 18-7. Naar schatting van de A.N.W.B. zullen dit seizoen ruim zeven miljoen Nederlanders, dus 56 procent van de bevolking, buiten hun woonplaats op vakantie gaan. Dit is een miljoen meer dan in 1960. Op grond van afgifte van zijn in ternationale reisdokumenten, waar van vooral ook de afgifte van de Inter Reis. en Credietbrief - tot 1 juli 105.000 - een indikatie is, ver wacht de A.N.W.B.. dat dit jaar ze ker twee miljoen Nederlanders hun vakantie in het buitenland 'gaan doorbrengen. Van de ruim vijf mil joen Nederlandse vakantiegangers die er in eigen land op uit gaan, kiest, zo meenit de A.N.W.B. dit jaar zeker de helft, in ieder geval meer con twee miljoen, de temt, caravan AMSTERDAM. 18-7. De 18-jarige Amsterdamse publieke vrouw Sonja H. G. K-van der Meijden is donder dagavond gewurgd op haar bed in een woning aan de Oude Zijds Ach terburgwal in de hoofdstad gevon den. Ze vertoonde op het moment van de ontdekking nog tekenen van leven, doch bij aankomst in het Bin nengasthuis bleek zy reeds te zijn overleden. Een ongeveer 53-jarige, nog voort vluchtige man met grijs krullend haar en gekleed in een donkere re genjas. die de laatste bezoeker van de jonge reeds gehuwde vrouw was, wordl als vermoedelijke dader door de politie gezocht. De jonge vrouw had haar kamer pas sinds veertien dagen in het per ceel Oude Zijds Achterburgwal 72, waarvan J. L. G. F. Berkenvelder de hoofdbewoonster is. Sonja K. had in dit huis de kamer aan de straat zijde gehuurd. Mevrouw Berkenvelder heeft Son ja voor het laatst in levende lijve gezien. Dat was omstreeks kwart over zes. Zij is daarna de afwas gaan doen, waarna ze omstreeks half ze ven, zoals elke dag, het ontbijt voor morgenochtend voor Sonja K. kwam klaarzetten. Toen vond ze de vrouw vrijwel levenloos op bed. De laatste bezoeker was inmiddels verdwenen. Mevrouw Berkenvelder waar schuwde via de vijf maal acht on middellijk de recherche van het po litiebureau Warmocsstraat. Deze verspreidde via de mobilofooninstal latie een vaag signalement van de man, die omstreeks half zeven ogen schijnlijk rustig de woning had ver laten. Enkele omwonenden hadden hem gezien. De man is volgens hun beschrijving ongeveer 1.70 meter lang. Onmiddellijk begon de recher che onder leiding van hoofdinspec teur H. M. E. Bremer een intensief onderzoek. D" officier van justitie, mr. W. Ton- ckens, de hoofdcommissaris van po litie H. J. van der Molen en het hoofd van de recherchedienst com- misasris P. A. Jong, kwamen de si tuatie ter plaatse in ogenschouw ne men. De gerechtelijk-geneeskundige dr. J. Zeldenrust verrichtte donder dagavond de sectie. Worsteling? Het. enige spoor dat op een moge lijke worsteling duidt is het achter- schot van het bed, dat was losgerukt. Mogelijk is het weggetrapt. Het bed was verder intact. Of de vrouw met de handen of op andere wijze is ge wurgd is nog niet bekend. Kort voor het overlijden heeft de vrouw nog een fles cognac of enige maatjes cognac in de buurt gekocht. Toen de pclitie in de woning kwam vond zij de fles nogvoor ongeveer een achtste gevuld. Er stond op tafel een half gevuld cognacglaasje. Of er uit mepr glaasjes is gedronken is niet bekend. Er waren wel meer glaasjes in huis, doch het onderzoek door de dactyloscopische dienst Zal moeten uitwijzen of hieruit ook is gedronken. Naar verluidt is in de kamer van de publieke vrouw nok ccn speld ge vonden, die mogelijk van de gezochte man kan zijn. van Zuid-Afrikaanse goederen en •het sluiten van hun zee- en lucht havens voor Zuid-Afrikaanse lucht en scheepvaartondernemingen. Surinaams protest tegen „regeringswillekeur" AMSTERDAM, 18-7. Ongeveer 75 in ens 'land studerende en werkende Surinamers 'hebben op een protest- vergadering, belegd door het actie comité tegen Surinaamse overheidts- wïllldkeur in „De Kroon" in Amster dam een resolutie aanvaard, waarin wordt geprotesteerd tegen het wei geren van een funotie aan een on langs afgestudeerde Surinamer Frits Moll en in het algemeen tegen „het regeringsbeleid dat erop gericht is andersdenkenden te weren", aldus de resolutie. Men adht dit beleid rampzalig omdat hierdoor vele goe de 'krachten voor Suriname verloren gaan. De resolutie, waarin een be roep wordt gedaan op de vrije me ningsuiting en de democratische orde. zal ter kennis worden gebracht van de Surinaamse regering, de sla- ten van Suriname en het kabinet van de gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland. of het 'kampeerhuisje. In vergelij king tot 1960 betekent dit een stij ging van een half miljoen, hetgeen erop duidt, dat deze vorm van ont spanning wel de meest populaire vorm van vakatiebestedling ge noemd mag worden. De toegenomen vakantietrek schrijft de A.N.W.B. toe aan het gestegen welvaartspeil en de snel toenemende motorisering Alhoewel in Nederland uiteraard eerder sprake is van overbevolking dan elders, doet zich in geheel West-Europa op dit moment een zelfde ontwikkeling voor. De reis naar het va kantte-oord onderneemt men veeal met de auto. De over nachtingen onderweg geschieden meestal in een tent of caravan. Dit doet men slechts sporadisch uit vrije keus, doch waarschijnlijk meestal omdat voor de miljoenen nieuwe vakantiegangers geen plaats is in hotels en pensions, temeer omd'at zowel' in ons land als in het buiten land de vakantiespreiding een vro me wens blijft Op grond van deze cijfers en me de met het oog op de 'bouwvakkan- t'ie, welke morgenavond ingaat, dringt de A.N.W.B. er bij de Ne derlandse vakantiegangers op aan om zich zeer tijdig te informeren over de bezetting van de Neder landse kampeerterreinen. ZEIS'7' 18-7. Als minister Marij- '•en op korte termijn niet slaagt in rijn fermatiepeging, dan zal ook r" Tt kabinetsformatie gedoemd zijn te m;,1iuHten. Dit verklaarde don- r'-rr'-gnvcr.d do voorzitter en frac- FolcT'c' v van de Christelijk Hisitori- s-lho Ur/.e. mr. K. J. Beernink, bij de open'mg van de zomerconferent'ie ven d' ze partij op Woudscheten in Zeist. Mot velen rn het land was de heer Roem i nk van mening, dat deze ka- b'notsformatie een onverkwikkelij- 7aak is. Aan de C.H.U., zo zei hij, hooft hot evenwel niet gelegen. Toen de K.V.P. niets voelde voor de be- -/.(Wing van d? ministerpost voor de fensie en do V.V.D. daarvoor niet de geschikte man kon vinden, ver-k/laar- de de C.H.U, zich bereid om in 's lands belang naast het departe ment van economische za'ken ook defensie tc bezetten, De C.H.U. heeft zich tegen een veertiende minister if''gesproken en ook legen een mi- r' lor „zonder apparaat", zoals do K.V.P. die wenste. Duitse jongens stalen wapens DEN BURG, 18-7. Drie Duitse jongens van twintig jaar zijn in Keulen aangehouden wegens dief stal in De Koog op Texel van een collectie vuurwapens, dolken en dergelijke. De goederen waren eigen dom van een pensionhouder in De Koog. De jongelui hadden enige we ken bij die .non gelogeerd en waren plotseling zonder het pensiongeid te betalen per auto vertrokken. Door samenwerking tussen de Duitse po- litic-instanties en de Texelse rijks politie kon het trio, dat in Dussel- diorf woont, nog worden gearres teerd voordat zij de buit, die een waarde van duizenden guldens ver tegenwoordigt, had weten te ver bergen. Zij waren 'bij Elten de grens gepasseerd zonder dat de douane de wapens 'had ontdekt. De eerste stap naar de filo sofie is scepsis. Overwegend droog Verwachting tot zaterdagavond: Overwegend droog weer met tijde lijk opklaringen; over het algemeen iets hogere temperaturen; zwakke tot matige wind tussen zuid en west. 20 juli. Zon op 4.42, onder 20.49. Maan op 4.03, onder 20.44. 21 juli. Zon op 4.44, onder 20.48. Maan op 5.09, onder 21.26. 22 juli. Zon op 4.45, onder 20.46. Maan op 6.21, onder 21.58. Nieuwe maan: 20 juli. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 20 juli 2.42 v.m. 14.56 n.m. 21 juli 3.27 v.m. 15.44 n.m. 22 juli 4.14 v.m. 16.30 n.m. BROUWERSHAVEN 20 juli 2.23 v.m. 14.53 n.m. 21 juli 22 juli 3.09 v.m. 3.56 v.m. 15.40 n.m. 16.25 n.m. Donderdag is de elfstedentocht wederom verreden - in bussen. Een aantal wedstrijdrijders, onder wie Reinier Paping, de winnaar van de barre tocht, hebben een vrolijke rit langs de Friese steden gemaakt om de herinneringen aan de rit nog eens op te halen. In Bolsward werd een vrolijke dans ge maakt op een podium boven de stadsgracht. Hier demonstreerden Reinier Paping (l.) en H. van Oorschot uit Made, die 12e werd in de tocht, dat zij ook. niet voor een ijspolka terugdeinsden, zeker niet aan de hand van een Friese schone. ZEVENAAR. De 66-jarige mevr. G. van Langeveld-van het Veen, wonende te Kampen, is in de wo ning van haar schoonzoon te Zeve naar van de trap gevallen. Met een schedelibasisfractuur is zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij na aankomst is overleden. Koningin Juliana in- Italië aangekomen GROSSETO. 18-7. H.M. de Ko- ningin is aan :hot eind van donder dagmiddag in Porto Ercole (Italië) aangekomen. Zij begaf zioh direct naar het vakantieverblijf van de ko ninklijke familie, waar zij werd op gewacht door prins Bernhard en de beide prinsessen. WESTERSCHOUWEN 20 juli 1.32 v.m. 13.50 n.m. 21 juli 2.20 v.m. 14.37 n.m. 22 juli 3.10 v.m. 15.21 n.m. Springtij: 23 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-7. Het K.N.M.I. deelt mede: De circulatie op de oceaan heeft zich wat gewijzigd waardoor de depressies nu een noordelijker baan volgen. In verband daarmee is de kans op regen in ons land be langrijk kleiner geworden. Voor- morgen wordt overwegend droog weer verwacht met iets hogere tem peraturen. Hoewel de storingen op grotere afstand voorbijtrekken wor den met een zuidwestelijke boven wind nog wel af en toe wolkenvel den aangevoerd. De perioden met zonneschijn zijn daarbij voor het oosten en zuidoosten over het alge meen van langere duur dan elders in het land. ROTTERDAM. De „Statendam" 'Van de Holland-Amerika Lijn ver trekt maandag uit Rotterdam voor een vijfdaagse cruise naar de noord kust van Spanje. Aan boord zijn 75 vrij gezellen, de deelnemers aan het wereldvrijgezellen congres 1963. Mislukte staatsgreep in Syrië BEIROET, 19-7. In Syrië zijn blij kens een bekendmaking van de plaatsvervangend militair gouver neur, generaal-majoor El Hafez, mi litaire rechtbanken in het leven ge roepen ter berechting van „vijanden van het leger en de staat", die don derdag een mislukte poging tto om verwerping van het bewind hebben ondernomen. Deze krijgsraden mogen het stand recht toepassen en er is geen be roep tegen hun vonnissen mogelijk. De generaal, die een toespraak hield via Radio-Damasous, nadat de Syri sche regering had meegedeeld dat de staatsgreep in de kiem gesmoord was, verklaarde dat he krijgsraden „geen genade tegenover de vijanden van het volk zouden betonen". Hij 'had de arrestatie bevolen van zeven „misdadigers die met de noorder zon waren vertrokken" en een prijs van 10.000 Syrische ponden (ruim 10.000 gulden) op 'het. hoofd van elk van hen gesteld. Eerder was over Radio-Damascus een communiqué voorgelezen waar in gezegd werd, dat een 'kleine groep burgers, gesteund door een klein aantal ontslagen militairen, een po ging had gedaan om de vrede in hel gebied van Damascus te versto ren. Dit was echter mislukt en de samenzweerders hadden zich over gegeven. Latente burgeroorlog Volgens welingelichte kringen heerste er al enige weken een staat van latente burgeroorlog in Syrië, die veroorzaakt werd door de machtstrijd tussen de socialistische Baat'h-partij en d'e minister van de fensie, generaal-majoor Al Hariry, die verleden week „met ziektever lof" in Parijs is aangekomen. De Baath-partij poogde de steun voor generaal Hariry onder de strijd krachten te verminderen, terwijl de generaal de invloed van de soci alisten in dë regering trachtte terug te 'brengen. Volgens 'kringen in Caïro zijn de vooruitzichten op de vorming van een federatie tussen Egypte, Syrië en Irak er na de jongste gebeurte nissen in Syrië niet beter op ge worden. President Atassi van Syrië was juist dezer dagen in de Egypti sche hoofdstad aangekomen om pre sident Nasser concessies te doen door le beloven enkele Nassergezin- de officieren uit het Syrische leger, die ontslagen waren, weer aan te zullen stellen.'De mislukte opstand van aanhangers van president Nas ser in Syrië 'heeft deze poging tot toenadering waarschijnlijk volledig teniet gedaan en de toestand is nu hoogst kritiek, aldus genoemde kringen. KAISERSLAUTERN, 18-7. In een brief aan de Westduitse minister van voedselvoorziening en de minister van landbouw van Rijnland-Palts hebben boeren van de Palts gedreigd met grootscheepse betogingen en des noods vernietiging van de hoeveel heden bonen en komkommers op dc markt, als de Westduitse regering niet onmiddellijk de invoer van bui tenlandse groente en fruit stopzet. In dc brief van dc groente- en fruitkwekers wordl. verder gezegd, dat de prijzen voor bonen en kom kommers zo laag zijn, dat het oog sten en naar de markt brengen van deze groenten niet lonend is. In een resolutie hebben vertegen woordigers van de fruittelers uit Sleeswijk-Holstein, Hamburg en Ne- dersaksen de Westduitse regering er voor verantwoordelijk gesteld, dat door „halve maatregelen" catastro fale ontwikkelingen bij de fruilafzet opgetreden zijn. De boeren in Ncdcr-Saksen willen hun aardappelen tot begin augustus in dc grond laten zitten om dan ho gere prijzen te kunnen maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1