HERO In afwachting van het kabinet CAPRI HET GEBEURDE OP OUDEJAARSAVOND ANKER Russisch vliegtuig verongelukt K.L.M. verkoopt 19 vliegtuigen STAD EIS PROVINCIE 1995,- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 juli 1963 No. 19412 VAN HET VADERLANDSE ERF Miljoenste na-oorlogse Nieuwe minister van Sinds de dag der verkiezingen zijn nu welgeteld negen volle weken verlopen en al die tijd tobde ons land voort met een demissionaire regering waarvan steeds .meer mi nisters er voor bedankten nog eens voor het politieke karretje te wor den gespannen. De ene na de andere informateur moest zijn pogingen opgeven. Zelfs van een reconstructie van het huidige kabinet met een voort zetting van De Quay's beleidslijn kon niets meer komen, omdat juist de bewindslieden waar dit kabinet zijn kracht aan ontleende, dreigden af te vloeien. Mej. Klompé, minister Cals en minister-president De Quay hadden al te kennen gegeven heen te willen gaan. De Quay is na veel bidden en smeken op zijn besluit teruggekomen om zijn geestverwan ten uit de impasse te halen, maar wenste zelf geen premier te blijven omdat men hem in dat ambt het le ven al zuur genoeg had gemaakt. Toen moest hy de kundige man van financiën laten gaan, omdat deze niet als minister-president werd aanvaard. Gevolg: prof. Zijlstra be dankte stichtelijk voor samenwer king met lieden die hem niet als leider accepterenVervolgens viel drs. Korthals van verkeer en water staat af omdat de V.V.D. niet ac- coord ging dat deze als liberaal in de regering bleef. Vervolgens kwam mr. Marijnen in het gedrang, toen hij als premier werd aanbevolen, omdat dr. Veldkamp voor sociale zaken een solieder basis wenste dan het accoord van Wassenaar, dat door de fracties was aanvaardl Inmid dels had ook al een man als prof. Versteeg (A.R.) bedankt voor de portefeuille van onderwijs, kunsten en wetenschappen omdat hij prin cipiële bezwaren tegen televisie e.d. koestert, hetgeen van gereformeer den overigens reeds lang bekend was Is het wonder, dat De Quay geen kabinet kon formeren zonder Klom pé, Cals, Zijlstra, Korthals, Marij nen, Veldkamp en zichzelf en zon der gegadigden voor justitie, defen sie en o., k. en w.? Is het wonder, dat de Nijmeegse afdeling van de K.V.P. haar onge rustheid heeft uitgesproken over de gang van zaken in Den Haag en dat zij ernstig verstoord is over de hou ding van de Tweede Kamer-fractie van deze partij? We worden nog geregeerd Wie nu denkt dat ons land stuur loos is, heeft deze week anders kun nen ervaren. De oude regering werkt nog en doet vele lopende za ken af. Zo is per 10 juli de prijzen- beschikking brood ingetrokken en de prijsstop voor brood opgeheven. En de energiecommissie van de drie werkgeversverbonden kon zich nog tot de minister van economische za ken wenden om de ongerustheid te laten blyken die bij de industrie be staat ten aanzien van de komende levering van het aardgas. De Eerste Kamer heeft nu ook de aanvullende begroting van financiën aanvaard die voorziet in de uitbeta ling van smartegeld aan degenen die te lijden hebben gehad van het op- kleintjes uitj£? het binnenkahd verkeer krijgt veel te doen treden van de nazi's of aan hun na bestaanden. En minister Korthals heeft de hand over het hart gestreken. Na aanvankelijk het personeel van bruggen en sluizen dat fooien aan nam en hiervoor in ruil voorrang verleende aan bepaalde schepen, ontslag te hebben aangezegd, is hij op zijn boze woorden teruggekomen en heeft hij het bij deze (laatste) waarschuwing gelaten. Maar alle schippers, scheepsbevrachters en re derijen zijn op de hoogte gesteld van de ernstige gevolgen voor brug- en sluiswachters indien deze nog één keer op het aannemen van geld worden betrapt. Dit is dan voor de scheepvaart tevens het einde, naar wij hopen, van de hier en daar be staande voorkeursbehandeling bij de rijkswaterstaat. Uit de zwarte kolommen Als altijd kwam ook afgelopen week weer de misdaad om de hoek gluren. We behoeven maar te her inneren aan de jongeman in Am sterdam die met een broodmes werd neergestoken (we bedoelen niet Joop Doderer die het op de t.v. deed) en aan de. Tubbergse textielarbeider die in Hengelo zijn minnares en haar moeder met een bijl, resp. een wurg- poging te lijf ging. Verduistering was ook deze week weer aan de orde, zoals de opmer kelijke vermissing van minstens 360.000 by de Twentse Bank te Katwijk. Behalve de vele verkeersongeluk ken troffen ons nog een paar be richtjes zoals dat van de baby in een kinderwagen, die door een door rijdende auto op een zebrapad werd gedood. De vrouw aan het stuur wilde twee stoppende auto's inhalen en gaf totaal geen acht op de voet gangers die hier de oversteekplaats benutten. Dit voorbeeld uit Amster dam toont weer aan, hoe gevaarlijk de zebrapaden nog zijn en hoe wei nig deze oversteekplaatsen opvallen voor snel rijdende automobilisten. Een ander bericht meldde het ver drinken van een oefenende militair in een zwembad. Waarom leren on ze soldaten eigenlijk niet eerst zwemmen, vóór ze in zo'n zwembad aan een touio over het diepe moeten enteren??? De zwembaden zijn er klaarblijkelijk wel voor beschikbaar. De nieuwe minister van verkeer kan het werkelijk druk krijgen, 'tls de vraag of hij veel ongelukken zal kunnen voorkomen. Ingezonden mededeling Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT DEN HAAG. Volgens een opgave van de afdeling 'brandweer van het ministerie van binnenlandse zaken kwamen in mei als gevolg van brand 5 personen om het leven en werden 38 personen, waarvan 12 leden van het brandweerpersoneel, door brand gewond. Bovendien geraakte 1 per soon door rook bedwelmd. BOLSWARD. De Friese schrijver, dichter, strijder en politicus Fedde Sahurer wordt donderdag 25 juli 65 jaar. Födde Schurer wordt in de en cyclopedie van Friesland genoemd a'ls een van de belangrijkste Friese didhters, aanvankelijk onder invloed van de jongfriezen, later moderner en somberder van toon. Fedde Schu rer, die in Drachten geboren is, werd aanvankelijk opgeleid tot tim mermansknecht. HAASTRECHT. De 86-jarige we duwe M. Vonk-van der Lidit uit Haastrecht is door een achteruitrij dende 'groenitènwagen overreden. Zij was op slag dood. Het ongeluk ge beurde op het Jaagpad in Haastrecht DEN HAAG. Mr. B. W. Biesheu vel zal tijdelijk als voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de Anti- Revolutionaire Partij optreden, om dat 'de heer H. van Eijsden ziek is. De heer Biesheuvel is tweede voor zitter van de A.R.P. BOEKEL. Praktisch alle huisva ders van Boekei 'hadden dinsdag avond huisarrest In het raam van de viering van het 650-jarig bestaan van Boekei werd alle huismoeders een bijzonder feestelijke avond aan geboden in het gemeenschapshuis „Nia Domo". 680 moeders hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging. Er waren oök enkele niét babys'it- tende heren en genodigden. ARNHEM. De officier van justitie bij dc rechtbank in Arnhem, mr. A. J. J. Pfeil, heeft een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering geëist tegen de 39-jarige fabrieksarbeider H. J. de L. uit Doornenburg, wegens brandsbiohting te Doomenburg en Angeren. De verdachte bekende vier schuren in brand te hebben gesto ken. DEN HAAG. Dc komende maan den zullen honderdduizenden Brazi lianen via hun radio kennis kunnen nemen van het leven in Nederland op velerlei gebied. Als hun voorlich ter zal optreden Mauricio Quadrio uit Rio de Janeiro, sinds enige da gen als gast van de wereldomroep in ons land voor het maken van die nodig opnamen. MOSKOU, 16-7. Een Russisch ver keersvliegtuig is zaterdag bij Ir- koetsk in Siberië verongelukt, zo is dinsdag van officiële zijde in Ir- koetsk gemeld. Een 30-tal inzitten den, onder wie de echtgenote van de Albanese ambassadeur dn Peking, 'kwam bij dit ongeluk om het leven. Het toestel, een tweemotorig straalvliegtuig van het type TU-104 van de Aeroflot, was op weg van Peking naar Moskou. Hét stortte op enkele kilometers van hét vliegveld van Ii'koetsk neer. Bolsivard rijker dan men dacht BOLSWARD, 16-7. De schatkist van Bolsward heeft een onverwach te meevaller opgeleverd. Toeirsten die Bolswards raadhuis bezochten zullen zich herinneren, dat er in de vierschaar een antieke, met ijzer be slagen en uit de negentiende eeuw daterende starsschatkist stond. Deze schatkist was voorzien van drie ver schillende sloten. Voorheen telde de stad namelijk tegelijkertijd drie bur gemeesters; ieder beschikte over één sleutel, zodat het was uitgesloten dat een van hen buiten medekennis van de andere twee een greep in de geldkist kon doen. Om de schatkist te openen moesten steeds alle drie de burgemeesters tegelijkertijd aan wezig zijn. Enige jaren geleden heeft een sou venirjager één van de drie sleutels meegenomen. Sedertdien kon de schatkist niet meer geopend worden. De stadsbode vertelde bij zijn rond leidingen altijd het verhaal dat er zich in de schatkist een gulden be vond, er ingeworpen door een hoge officier uit het Amerikaanse bezet tingsleger in Duitsland, die als toe rist Bolsward bezoocht. Deze week is het aan de amateur - slotenmaker T. J. Douma uit Bols ward onder toeziend oog van de stadsbode gelukt, de antieke kist zonder deze te beschadigen te ope nen. Wie schetst hun verbazing toen ze merkten dat er zich in de schat kist niet 1 bevond, maar f 3.33. Zonder dat iemand het heeft ge merkt moet voor de fatale sleutel- roof nog een aantal toeristen het. voorbeeld van de goedgeefse Ameri kaan hebben gevolgd. Bolsward is plotseling rijker dan het meende te zijn. Maar zit onder tussen wel met. het probleem hoe deze extra inkomsten op de begro ting te verantwoorden. Men over weegt de historische kist voortaan maar weer geopend te exposeren, men kan nooit weten. personenauto op de weg AMSTERDAM, 16-7. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar zijn, aldus de R.A.I. 97.913 nieuwe personen- en combinatie-auto's in ons land op de weg gekomen, een stijging van bijna 20 procent ten opzichte van dezelfde periode ver leden jaar. Een week geleden regi streerde de Rijksdienst voor het wegverkeer de 100.000ste nieuwe personenauto van dit jaar, ruim een maand eerder dan vorig jaar. Volgens een berekening van de R.A.I. is verleden week de miljoen ste sedert 1945 verkochte nieuwe personenauto afgeleverd. De auto dichtheid in ons land bedraagt mo menteel 1 personenauto op iedere 14 inwoners. Afbetaling en krediet DEN HAAG, 16-7. Vergeleken met de cijfers uit de overeenkomstige periode is de kredietverlening van de particuliere geldschiebbanken en van het produktieve afbetalingskre diet der financieringsmaatschappij en gestegen in het vierde kwartaal van 1962 gestegen (15 percent) en zijn de omzetten van de gemeente lijke volkskredietbanken en van de beta al zeg elka ssen gestegen met res pectievelijk 7 en 5 percent. De om zetten van de postorderbedrijven daalde in deze periode met zeven percent. Dit blijkt uit het nieuwfe verslag over de ontwikkeling van het afbe- talimgs- en kredietwezen, waarin ge gevens zijn opgenomen over de ont wikkeling van de verkoop op afbe taling, de afbetailingsfinanciering en van een daarmee verband houdende k red i etverien ing. Baard heeft weer een brugwachter BOLSWARD, 16-7. In Baard zit men niet langer met de handen in het haar. Het brugwachterprobleem dat zo urgent was, is in zoverre op gelost, dat mevrouw Bij lsma-Jager, de echtgenote van een chauffeur vna de renniginsdiienst, bereid is gevonden voorlopig de brug in voor komende gelegenheiden te draaien. Wel heeft mevruow Bijlsma-Jager gezorgd voor een plaatsvervanger, voor het 'geval zij niet thuig zou zijn als een schip door moet. Ook heeft zij als ultimatum aan het gemeente bestuur gesteld, dat zij het draaien van de brug alleen wil blijven vol houden, wanneer het honorarium weer vap f 4 op if 8 werdt gebracht, zoals dat voorheen het geval was. Staartje van winter IJLST, 16-7. De winter heeft dit jaar wel lang geduurd, maar ner gens zo lang als in het Friese stadje IJlst. Toen dezer dagen werklieden bij de veehouder P. Huitema bezig ivar enmet het opruimen van een oude mestvaalt, stootte men op een hardbevroren laag sneeuw', die sé-' dert de laatste winter was geconser veerd. De mestvaalt had blijkbaar gediend als een enorme ijskast. DEN HAAG, 17-7. Nu een Ameri kaanse firma een dezer dagen defi nitief besloten heeft tot de aankoop van 5 convairs 340/440 over te gaan, is het aantal vliegtuigen 'dat de K.L. M. sedert het begin van 'dit jaar in het kader van de vlootvernieuwing heeft verkocht, 'gestegen tot 19. LAND- EN TUINBOUW Zwarte bessenpluk begonnen KAPELLE-BIEZELINGE, 16-7. Op Zuid-Beveland is een begin gemaakt met de pluk van zwarte bessen. De veiling Kapelle-Biezelinge hield dinsdag de eerste verkoop van dit produkt, waarvan in de komende tijd een ruim aanbod wordt ver wacht. De prija van de 'klasse 1 stelde zich op f 1,12 per kg en van de 'kla.sse 2 f 1,01 per kg. Dit is be langrijk minder dan het vorig jaar, toen voor dit produkt rond f 1,90 per kg werd 'betaald. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: kand. J. F. M. van Malssen, Zaandam en kand. G. J. Wisgerhof, Veenen'daal. Beroepen te Lamgerak en te Tho- len: kand. J. Boogaard, Baamibrugge; te Markelo (vac. E. J. Rietveld) (toez.): J. G. Hu et ink, Midwolda (Old.); ite Sohoonrewoerd: kand. G. F. Smaling, Amersfoort; te Hijker- smilde (toez.): J. Jukema, Holwierde. Aangenomen het beroep van de Gen. Syn. als pred. voor buitenge- wone werkzaamheden (secr. Raad v. d. Zending): J. M. Hoekstra, Oegst- geeslt; naar Liith en Oijen: vie. E. Verwaal, Lith. Bedankt voor Wormerveer: K. van Otteren, Dathum. Ger. Kerken Beroepen te ULtlhuizermeeden: P. Sijtsma, Neder horst den Berg; te Hol werd: W. B. van dei* Meuten, Sprang ;te Wansum (Fr.): kand. J. Zeldenrust, Utrecht. Chr. Ger. Kerken Tweetal tc Schiedam: W. Ruiter, Baarn en kand. J. WeSterimk, Zwolle Beroepen te Zutp'hen: kand. G. Bijkerk, Zaandam; te Haaimstede- Kericwervekand. J. Westerink, Zwolle. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Centrum: I-I. Pustma, Nijverda'l. Ger. Gemeenten Beroepen te Capelle a.d. IJssel: kand. J. Karens, Zoetermeer. Ingezonden mededeling Als een tent uw huis is Wanneer u van plan bent in de vakantie met een tent er op uit te trekken en voor het kokkerellen op 'n vergasser of butagasstelletje bent aangewezen, ja dan zullen er zich ongetwijfeld wel eens culinaire puz zles voordoen. Vooral als er maar één pitje is om het eten op te koken. Het spreekt vanzelf, dat de maaitij den gemakkelijk en vlug te bereiden moeten zijn (de huisvrouw heeft eveneens recht op vakantie!), maar ze moeten ook goed samengesteld, voedzaam en verzadigend zijn. Juist na een hele dag in de buitenlucht heeft men immers behoefte aan een stevig maal. De gerechten, waarvan hier de recepten volgen zijn op één pit te bereiden, snel klaar en sma kelijk. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Stevige zomerse soep 150 g doorregen vers of gerookt spek, 1 eetlepel boter of margarine, 150 g gehakt, 1 ui, 1 kg aardap pelen, 1 liter water, zout, 1 literblik sperciebomen, stuk bloemkool (graag wat peterselie). Het spek in blokjes snijden en in de boter of margarine langzaam uit hakken. De ui schoonmaken, klein snijden en met 'het gehakt bij het spek voegen. De ui en het gehakt even meebakken. De aardappelen schillen, wassen, in blokjes snijden en met het water en wat zout bij het spek voegen. De massa aan de kook brengen en 30 minuten zachtjes laten koken tot de aardap pelen gaar zijn en de soep wat ge bonden is. De bloemkool wassen, in kleine roosjes verdelen en de laatste 10 minuten in de soep laten mee koken. De boontjes met het vocht toevoegen wanneer de aardappelen gaar zijn. De soep nog 5 minuten lasten doorkoken. (Op het allerlaatste ogenblik de soep afmaken met fijn gehakte peterselie). Macaroni met kerrie en ei 400 'g macaroni, zout, 500 g uien, 30 gr (2 eetlepels) boter of mar garine, 1 theelepel kerrie, 4 eieren bieslook of selderijgroen. In een grote pan 2Vz liter wa ter, zout en een klontje boter of margarine aan de kook brenger.. De macaroni in het kokende water strooien, even doorroeren en in i 15 minuten gaarkoken. De gare ma caroni met koud water afspoelen en/ of afgieten, en losroeren. De eieren minuten koken, pellen en in blokjes snijden. De uien schoonmaken, klein snij den _endn de boter of margarine met de kerrie fruiten. De macaroni met de uien vermen gen en vlug goed 'heet laten worden. Op het laatst de eieren en de zeer fijn gesneden bieslook of selderij door de macaroni roeren. Stukken komkommer zijn hier erg smakelijk bij. Witte bonensla 2 grote flessen witte 'bonen, zout, peper, 1 flinke groene komkommer, 500 g tomaten, 2 eieren (ui), 2 le pels slasaus. De komkommer en tomaten was sen, in kleine blokjes snijden en met het zout en peper door de bonen mengen. De eieren 10 minuten kaken en pelten. 1 ei in plakjes en 'het andere in stukjes snijden. De stukjes ei (weinig fijn gesnipperde ui) en de Slasaus door de bonen mengen. De sla garneren met de plakjes ei, want ook in de tent laten we de maaltijd er gezellig uitzien. ROME. Het uit zeven leden be staande secretariaat van de commu nistische partij van Italië (twee mil joen leden) is in Rome bijeengeko men om de groeiende tweespalt te bespreken tussen de Moskougezinde meerderheid en de Pekinggezinde minderheid in de partij. Dagje naar het strand. Genieten van zon en zee en Sinas van Hero. Een „zuivere" verfris sing. Top in smaak en kwaliteit. Strandtip: Vraag dus nadrukkelijk Sinas van Hero. helemaal üw smaak! Flitsen uit het buitenland MILAAN. Een vijftig-jarige Rus sische psychiater heeft in Milaan politiek asiel gevraagd. Dit heeft de Milanese politie dinsdag meegedeeld De Rus had verklaard dat 'hij twee dagen tevoren ais verstekeling aan boord van een Russisch vliegtuig Moskou had verlaten. OXFORD (Engeland). Dr. Carlos Duran, een Spaanse arts, die-lid is van de staf van een ziekenhuis in Oxford heeft op de jaarlijkse confe rentie van 'de Britse medische ver eniging, die thans te Oxford wordt gehouden, verklaard dat in Enge land hartkleppen worden opgeslagen van jeugdige slachtoffers van ver keersongevallen in Groot-Brittannië, die worden gebruikt voor het ver vangen van déze organen bij oudere personen, wanneer dit tengevolge van ziekten noodzakelijk is. LONDEN. De admiraliteit en de 'ministeries van luchtmacht en oor log in Engeland zullen in april van het volgende jaar verdwijnen. De drie onderdelen van de strijdmacht komen d'an te ressorteren ondier een minister van defensie, bijgestaan door drie ministers van staat. Vraag stukken op lange termijn zullen be handeld worden door een defensie- commissie onder voorzitterschap van de premier. DJAKARTA. De Indonesische mi nister voor sociale zaken, Muljatii Djojomartono, 'heeft een beroep op Nederland 'gedaan om de historische Indonesische manuscripten, die thans in het museum in Leiden en in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam worden be waard, terug te geven, zo meldt het Indonesische persbureau „Awtara". De minister zei, dat Nederland dit „vriendelijke gebaar" behoort te maken in het belang van de bevor dering vein de vriendschappelijke verhoudingen tussen de beide landen SINGAPORE. Volgens radio Dja karta is de Indonesische Islamiëti- sche jeugdbeweging op last van pre sident Soekarno ontbonden. Deze beweging, waarbij 250.000 leden zijn aangesloten, zou bij verschillende aanslagen tegen het leven van pre sident Soekarno betrokken zijn ge weest, aldus radio Djakarta verder. BRUSSEL. In het grootste deel van België is dinsdag gestaakt door de belastingambtenaren die zoals (gemeld meer salaris willen. In Brus sel hadden honderden ambtenaren ziöh verzameld voor het hoofdkan toor van de belastingen. ZIERIKZEE Inas-examen Landbouwhuishoudschool Op 11. 15 en 16 juli 1963 is in de Landbouwhuishoudschool te Zierik- zee het Inas-examen etgenomen on der toezicht van twee gecommitteer den. Alle leerlingen zijn geslaagd. Deze meisjes hebben reeds een be roep gekozen en kunnen hierin di rect beginnen, ml. 3 kinderverzorg- Sters, 3 verpleegsters, 1 verpleegster bij zwakzinnige kinderen, 2 kraam verzorgsters en 1 assistente dieet 'keuken. Onderstaande leerlingen ontvingen het „Inas" diploma: Oorrie Bastiaanse en Hennie Schot te Zierikzee; Elide de Reus en Krie- nie Vane te Nieuwerkerk; Tineke Nederhand en Botsie v. d. Werf te Bru'indsse; Nel Kuijper te Ouwer- kerk; Ineke van. Zuijen te Burgh; Marrie v. d. Wekken te Brouwers haven; Bertha Goudzwaard te Oos- terland. SCHARENDIJKE Concert „Apollo" en lampionoptocht Zaterdagavond a.s. zal het mu ziekgezelschap „Apollo" uit Brou wershaven te Scharendijke concer teren. Uitgevoerd zal worden een po pulair programma, bestaande uilt be kende marsen. In de pauze zal de drumband optreden. - De laatste drie nummers, <t.w. de marsen „Saint Triphon", „B.B.A." en de Grena diersmars zullen door het muziek korps en de drumband tezamen uit gevoerd worden. Na afloop van het concert volgt een lampionoptocht door :het dorp. Ingezonden mededeling scooter Zierikzee FEUILLETON 13 Eerst dan maar eens kijken, hoe Iaat hij hier met een trein weg kon. Een spoorboekje was 'gauw gevon den- en na enilg zoeken constateerde Gert, dat hij pas om 15.28 weg kon en om 17.08 in Amsterdam zdu ar riveren. Dus ruim veertig minuten te laat. Hij keek op zijn horloge, Bijha half drie. Dat betekende dus, dat hij nog een uur moest wadhten. En over Arnhem was niets sneller. Nou, 'had 'hij tenminste ruimschoots de tijd om Amsterdam in te lichten. Het 'duurde wel even, voor hij de juiste instantie te pakken kreeg, wanit Veenstra bleek al naar huis te 1 zijn. Maar toen Gert a'lles nog eens precies uitgelegd 'had en meedeelde, dat hij wegens de sneeuwval niet meer op tijd aanwezig kon zijn, gaf men hem de verzekering, dat. men het kind wel zou opvangen en wach ten, tot hij was gearriveerd. In de eerste klas wachtkamer van het eer ste perron. En daarna had Gert tijd om rustig een kopje koffie te drinken. Hij bab belde wat met zijn Zutphense colle ga's en toen het tijd werd voor dc trein, bracht men hem in een auto naar het station .terwijl zijn auto netjes 'in de garage gezet werd. Met een stevige handdruk nam hij af scheid. „Bedankt voor de service, hé?" „Geen dank, collega. Omgekeerd zou jc precies hetzelfde gedaan heb ben". En dat moest Gert toegeven. De treinreis duurde eindeloos. Eerdt 'het boemelende dieseltje naar Apeldoorn en vandaar had hij ge lukkig een sneltrein, maar meer dan vol. Gelukkig hoefde hij in Amers foort niet nog eens over te stappen. Maar de hele reis van Apeldoorn af had hij moeten staan. Met bijna tien minuten vertra ging (kwam de trein aan en Gert spoedde zich naar de wachtkamer van het eerste perron, waar het vol met mensen was. In de deuropening bleef hij even staan, speurend naar een uniform, maar meteen begreep hij, dat men wel iemand in burger gestuurd zou hebben. Hij keek tafel voor tafel langs, maar nergens zag hij ook maar iets, dat op een kind leek, dat aan zijn gevormde idee beantwoordde. Ook zag 'hij nergens een religieuze. Nou, er zat niets an ders op dan maar eens de zaal door te slenteren. Halverwege bleef hij even staan. Een man zat aan een tafeltje en keek hom aan en Gert herkende hem onmiddellijk: een oude collega van hem uit zijn Amsterdamse pe riode. Maar wie zat daar dan bij hem aan tafel? De man had hem ook herkend en stond op. Zc schudden elkaar de hand en de ander wees naar de jonge vrouw, die nieuwsgierig van de een naar de ander keek. „Dit is juffrouw van Andel", zei hij. Hoofdstuk 5 Gert zette grole ogen op van ver bazing, want 'hij 'had alleen maar gedacht aan een meisje van mis schien een jaar of veertien. Doch door Frank van FaIckenoor( de jongedame, die hem rustig op nam, was minstens negentien of twintig. Maar dat 'kon toch niet? Aarzelend stak hij zijn hand uit, „Mijn naam is Hoolwerf, uit Dor ringen". „Grada van Andel", antwoordde ze met zachte stem. Hij voelde haar handje in de zijne en automatisch trok hij een stoel bij, waarop hij ging zitten. Terwijl hij zijn blik niet van haar losliet, yroeg hij: „Dus u bent de pleegdochter van mevrouw Goedgeburen?" Ze knikte. „Dat ben ik". Zij open de haar tasje en overhandigde hem haar pas. „Hier kunt u zich over tuigen, mijnheer". Gert 'keek de pas door en con stateerde, dat het meisje twintig jaar was, Nederlandse en dat in het vakje „beroep" genoteerd stond „studerend". Zwijgend gaf hij het document terug. „Uw 'begeleidster is zeker alweer vertrokken?" „Ik ben alleen gereisd, mijnheer. Ik reisde de laatste jaren altijd al leen". Toen de formaliteiten afgelopen waren, kodht Gert een kaartje naar Zutphen eerste (klas en eouppleerde zelf bij. In de eerste klas zouden ze misschien rustig kunnen praten. Ze zaten elk in een hoek en Gert keek haar onderzoekend aan. Haar ogen waren nog enigszins gezwol len, dus men zou (haar wel volledig ingelicht hebben. „U bent op de hoogte met wat er gebeurd is, juf frouw van Andel?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7