North State 't is weer tijd voor Jaarlijks honderd miljoen voor het Amsterdamse verkeer tot 1975 Nog slechts weinig persoonlijke besparingen in ons land V.V.V. Bruinisse organiseerde geslaagde journalistendag Schouwse PJ.G.-leden hadden mooie vakantie in Zwitserland Omvang rundvee-stapel teruggevallen ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 Juli 1983 No. 19112 Ingezonden mededeling AMSTERDAM, 17-7. Burgemees ter en wethouders van Amsterdam hebben berekend dat er voor de voorzieningen voor verkeer en ver voer in de hoofdstad tot en met 1975 jaarlijks 100 tot 110 miljoen gulden zal moeten worden geïnves teerd door Rijk en gemeente. De ge meente Amsterdam zal hiervan jaarlijks 60 tot 70 miljoen voor zijn rekening moeten nemen, wat bete kent dat hiervoor tot 1976 815.5 mil joen nodig is. B. en w. 'hebben voor de verde ling van deze kosten een urgentie- schema opgesteld, waarin voor de aanleg van een metro na 1967 190 miljoen is uitgetrokken. Dit staat in de verkeersnota, door b. en w. uitgebracht aan de raad en die na het zomerreces in een in formele vergadering zal worden be handeld. Voor de toekomstige ontplooiing van de Amsterdamse agglomeratie achten b. en w. het van essentiële betekenis dat dat de verplaatsing van mensen en goederen op een snelle en economische wijze kan ge schieden. Een goed verkeers- en vervoersapparaat is een voorwaarde voor het behoud en voor de verster king van de stedelijke functies. Om gekeerd kunnen het verkeer en het vervoer zich alleen dan goed ont plooien als deze stedelijke functies naar omvang en plaats zijn afge stemd op het stelsel van stedelijke, regionale en landelijke verbinding gen, is de mening van het college, dat er van uitgaat dat een belang rijk deel van de drie tot vier mil joen inwoners van het gewest Am sterdam, blijvend op de hoofdstad zijn georiënteerd. Er wordt gestreefd naar een even- wichtssituatie, waarbij een zodanige verhouding aanwezig is tussen be bouwing - en het gebruik daarvan - de vervoermiddelen en de wegen stelsels. dat aan de eisen van eco nomie, wooncultuur en recreatie ge lijkelijk recht wordt gedaan. Te weinig duurzaam bezit voor nog grote groepen ROTTERDAM. 16-7. In Neder land wordt, globaal bezien, veel ge spaard. Maar er zjjn nog grote groe pen van de bevolking, die betrekke lijk weinig persoonlijke besparingen vormen en ook weinig of geen duur zaam persoonlijk bezit hebben. Tot deze conclusie kwam de staats secretariaat van algemene zaken, drs. W. K. N. Schmeilzer - onder wie .^bezitsvorming" ressorteert - in een rede waarmee hij «tijdens een banket aan boord van de rondvaartboot „Piéter Calanid" het eerste interna tionale congres van de wereldfede ratie van «beleggingsstudieclubs opende. Dit congres wordt - op Amerikaans inititiatief - in het Hil- ton-'hotel in Rotterdam «gehouden. In Westeuropa wordt het vormen van 'duurzaam persoonlijk bezit niet alleen als belangrijk erkend, aldus de staatssecretaris, maar in enkele gevallen ook döor de overheid gesti muleerd. Want een zekere mate van duurzaam persoonlijk bezit kan de economische zelfstandigheid en de ontplooiingskansen van het individu sterk bevorderen en bovendien een belangrij'ke bijdrage leveren tolt het ontstaan van een meer harmonische opbouw van de samenleving. Nationale besparingen In Nederland bedroegen d'e natio nale besparingen twee jaar geleden 21 procent ten opzichte va«n het net to nationaal produikt. Een zeer be vredigend percentage, zei drs. Schmelzer, want Nederland staat daarmee vlak na west-Duitsland (22 pet.), vóór Italië (17 pot.), Frankrijk (12 pot.), België (12 pet. in 1960), Groot Brittannië (11 pet.) en de Ver enigde Staten (11 pet.). Maar een groot deel van die besparingen kwam voor rekening van de over heid (25 pot.), terwijl een ander aan zienlijk deel bespaard werd door de bedrijven. Binnen de sector van de gezinsbesparingen doen zich dan ook grote verschillen voor en ondanks de gestegen lonen en salarissen en on danks de activiteiten van de spaar- 'instellinigen is er «bij grote groepen nog geen sprake van duurzaam per soonlijk bezit. Tooh is het bezitsvor- m'ingsbeleid juist daarop gericht. zo zacht zo geurig Bejaarde heer door trein gegrepen LIMMEN (N.H.), 17-7. De 82-jari- ge heer B. K. Schroder, een inwoner van 't bejaardentehuis HuiZö 'OveV* kerk in Limmen (N.H.) is woensdag morgen op «de door «knipperlichten beveiligde overweg dicht bij deze plaats door een trein gegrepen en om het leven gekomen. De bejaarde heer was op Slag dood. Er passeer den twee treinen direct na elkaar de overweg. Alhoewel «het belsignaal bleef klinken stak de heer Schroder de overweg over, toen de eerste trein gepasseerd was. Hij werd toen door de andere 'trein gegrepen. Goed toeristisch samenspel in de toekomst van belang Bezoek aan vele fraai gelegen berg-boerderijen OOSTERLAND, 17-7. Negen jongens en meisjes, allen lid van de af deling Schouwen-Duiveland van de P.J.G.(Z.) hebben een bezoek aan Zwitserland gebracht. Ze waren van zaterdag 22 juni-5 juli de gast van de jongens en meisjes die vorig jaar ons eiland bezochten. De eerste nacht werd doorgebracht in een jeugdherberg te Bern, om dat de aankomsttijd van de trein het niet meer mogelijk maakte de jongelui bij gastfamilies onder te brengen. Men werd door Margrit Wyss ontvangen en zij bracht de jongelui naar de jeugdherberg. 's Zondags zou men eerst de stad Bern bezichtigen. Maar verder dan het Bundeshaus, de winkels met de grote galerijen en de beren, waar aan de stad Bern zijn naam dankt, kwam men niet, omdat er een ver schrikkelijk onweer losbarstte, zodat de rest van de bezichtiging van deze mooie stad, met zijn vele geraniums verviel. 's Maandags was er in Bungdorf een «groot kinderfeest. Hierbij houdt men een zeer grote optocht waarin vele klederdrachten, muziekkorpsen en enige honderden meisjes, wat een kleurig gezicht biedt. De volgende dag werd een bezoek gebrachlt aan vijf Zwitserse boerde rijen. Eerst werd het bedrijf van de gebroeders Herzen 'te Rüpplisried 'bezocht, een zeer modern bedrijf met plm. 180 «mestdieren (ossen). De die ren staan altij'd op stal en krijgen a'lleen kuilvoer. Ze worden in 6 mi nuten alle gevoerd uit een 420 in3, grote silo. Op dit bedrijf werden ook de in heel Zwitserland beroemde ren- en springpaarden, eigendom van en bereden door de gebroeders Her zen, bezichtigd. Het volgende bedrijf was dat van Herr Hofer in Affligen. Dit was een nieuwe «boerderij met een «bijzonder moderne en doelmatig ingerichte stal met 21 zeer mooie koeien, d«ie uit drie in de schuur in gebouwde silo's gevoederd werden. Van hieruit werd vertrokken naar het 'bedrijf van «de fam. Kummer te Utzenstorf, waar men eerst een maaltijd aangeboden kreeg. Daarna hield de heer Kummer een inleiding over zijn bedrijf waar de dieren nimmer krachtvoer krijgen. Naast een van de beste stallen van zijn land voert de heer Kummer ook een belangrijke pootaardappelteelt op zijn bedrijf, waarvoor hij een spe ciale voorkiemingsplaats met 2200 kisten liet maken. Het vierde bedrijf was dat van de heer Schnyder te Bi'berist. Het was sedert 4 jaar eigendom van een fa briek en de koeien werden automa tisch uitgemest, terwijl de gier in d'e 200 m:l.(!) grote gierkelder loopt. Terwijl de jongens de boerderij bezochten, brachten de meisjes een bezoek aan het huis, dat o.a. een komplete bakkerij en wasserij bevat. Na afloop bood de heer Schnyder zijn gasten een konsumptie aan. Tot slot werd het 'bedrijf van de fam. Zwygart te Heimiswill bezocht. Dit is een typisch bergbedrijf tegen zeer steile wanden. Van hieruit wer den de eChte bergen als Eiger en Jurïgfrau met 'hun eeuwige sneeuw bewonderd. Ook deze familie toonde zijn «gastvrijheid door de gasten op nieuw wat aan te bieden. De woensdag werd bij do gastfa milies doorgebracht evenals de don derdagmorgen. 's Middags werd een bezoek gebracht aan de landbouw werktuigen fabriek van Aebi Co. te Burgdorf, waar men hét hele pro- dukliieprdces zag vanaf het staal tot dé machines die de fabriek verlaten. Vrijdag werd een bustocht door de Jura gemaakt, over smalle, Steile bergwegjes. In Bellalay werd een bedrijf 'bezocht. Een van de grootste «bezienswaardigheden van dit gebied zijn 'de overal loslopende paarden en koeien. In een dorpshotelletje werd de middagmaaltijd 'genuttigd, waar na koers werd gezet naar de Spie- gelberg (1200 m.). In dé hoogste stad van Europa, Da Ohaud-de-Fonds werd' nog wat «gedronken. Zaterdagavond was er een geza menlijke maaltijd in Utzenstorf. Aanwezig waren toen ook 'de andere J.F.J.E.-gasten: 3 meisjes uit Ame rika en een jongen uit Noorwegen. Herr Peter, voorzitter van de J.F. J.E. in Zwitserland, heette een ieder •hartelijik welkom en (hield een uit eenzetting over het program van «deze vereniging in de 40 aangesloten landen. Tot slot dankte hij «de sa menstellers van het programma en de gastfamilies voor het onderdak brengen van de gasten. Reisleider H. Hanse dankte Herr Peter voor de vriendelijke woorden en de gastheren voor de bereidwil ligheid een Hollander in de familie op «te nemen. Hierna speelde Herr Stuber enige walsen en liet een staaltje snel spre ken 'horen waar ieder verbaasd van Stond. Na afloop «hiervan had men gelegenheid om te dansen. Dit werd afgewisseld door de jodéler-groep „Jodler - Chörli Utzenstorf" die, in de prachtige klederdracht 'gestoken, vele liederen «ten gehore brachten. De muziek werd verzorgd door een drietal muzikanten uit «deze groep en twee jeugdleden, eveneens in kle derdracht. De tweede week De tweede week werd begonnen met een vrije dag. Maandag werd met de trein naar Langenthal ge reisd waar eerst de landbouwschool Waldhof bezocht werd. H«ier werdén de jongelui verwelkomd door Herr Rohrer, die eerst een maa«ltijd aan bood. Daarna 'hield hij een uiteen zetting over de lessen aan deze school. Onder leiding van Fraulein Liniger werd een rondleiding ge maakt door de huishoudschool. Vóór het middageten bezichtigde men de boerderij van de school. In de middag werd edn bezoek ge bracht aan een verkoopfirma van de Zwitserse Emmenlaler kaas en later in de middag aan de Porzellanfa- briek Langenthal A.G. Alvorens een rondgang door laatst genoemde fa briek te maken - enige op dit gebied' in Zwitserland - werd namens de firma aan ieder een porceleinen vaasje aangeboden, walt uiteraard op grote prijs werd gestéld. De hierop volgende dag was weer een vrije dag, waarbij men de gele- «genheiid had om te helpen op dé be drijven, waar om deze tijd de dag taak geheel uit hooien bestaat, dat nodig is omdat men de koeien geen kuilvoer mag geven. Dit verbo'd houdt verband met de fabricage van d'e beroemde Emmentaler 'kaas. Om 'deze reden mag men ook 'geen' kunst mest aan de weiden geven, maar moet men gieren. De laatste tocht «die :de Hollanders in Zwitserland maakten was een voettocht van twee dagen over de Kleine SchiCdegg, een voorgebergte van de Alpen. Van Wezi'gen liep men de eerste dag tot aan de voet van Jungfrau en Munch. Hier werd in een hotel overnacht. De volgende morgen liep men verder naar Grin- 'delwal'd. In Interlaken was nog wat tijd om te winkelen. Deze reis was wel het mooiste wat d'e jongelui in Zwitserland te zien 'kregen. Vrijdagavond 5 juli werd met de nachttrein de «thuisreis over Duits land aanvaard. Een woord van dank komlt in het bijzonder toe aan G. Moeiker voor de vele arbeid die hij bij het tot Stan'd 'komen van deze reis had, evenals «reisleider H. Han se, die zich uitstekend van zijn taak «kweet. Van de Zwitsers verd«ienèn speci aal veel «dank Margrit Wyss, Elisa beth Kummer en Hansrudi Schwartz die het «gehele programma in elkaar gezet «hebben en zorgden dat alles goed verliep. J. L. SCHOOF, Hoge Zandweg 1, Oosterlan'd. BRUINISSE, 16-7. De door het zeer aktieve V.V.V.-bestuur van Bruinisse dinsdag georganiseerde journalistendag is uitstekend ge slaagd. Een veertigtal journalisten en mensen die in de V.V.V. landelijk of provinciaal een vooraanstaande plaats innemen, werden om pl.m. 11 uur door burgemeester C. H. v. d. Linde, die met beide wethouders en de gemeente-secretaris \aanwezig was, te Bruinisse verwelkomd. De burgemeester wees er op, dat in tegenstelling tot de Westhoek het oostelijk deel van het eiland op toeristisch gebied vrijwel nog onont gonnen is. Een goed samenspel is van belang, nu straks Schouwen- Duiveland door de Grevelingendam met de vaste wal verbonden zal zijn. Wanneer dan ook de Oosterschelde- brug en de brug over het Haring vliet gereed zullen zijn, is men bin nen een half uur per auto in het hart van de Randstad Holland of aan de Belgische grens. Maar omgekeerd is het dan zó dat 'Bruinisse komt te liggen in een ge bied' voor mensen die rust en stilte zoeken, of voor bepaalde industrie- eit 'die men 'graag hier zou aantrek ken. Bruinisse beschikt over verschil lende havens, te weten de vissers- havens, de vluchthaven en de werk- haven voor de Deltadienst. In de vlucihthaven is «plaats «ge maakt voor 25 zeiljachten, in de Vissershaven kunnen zeiljachten meren en ook de werkhaven heeft een grote capaciteit op dit gebied. Het Grevelinigenbekken zal straks 16.000 ha groot zijn. Als spreker denkt over industrie- en denkt hit in de eerste plaats over scheepsbouw, «maar daarnaast heeft Bruinisse nog de wens, da«t de mos- selfcwekers «in Zeeland 'kunnen blij ven wonen en dat is alleen mogelijk wanneer de mosselverwaterplaatsen in Zeeland! zullen «blijven. De teleur stelling over het niet doorgaan van de oesterproeven in het Veerse Gat is al groot genoeg, dat daarbij nu niet nog eens verplaatsing van de verwa'terplaatsen buiten Zeeland op zou kunnen volgen. Daarnaast «biedt het Grevelinigenbekken echter grote toeristische mogelijkheden. De voorzitter van de V.V.V. dank te daarop de burgemeester voor zijn «gesproken woorden, heette op zijn Voorlopig nog groot aanbod slachtvee verwacht UTRECHT, 17-7. Hoewel de om vang van de rundveestapel is terug gevallen tot het niveau van mei 1961 kan men voorlopig nog een groot aanbod v)an (slachtvee verwachten Dit zegt de voorzitter van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh de Veer, in een nota naar aanleiding van de door het CBS ge publiceerde uitkomsten van de tel lingen in mei 1963 De rundveestapel, die fees jaar achtereen een uitbreiding 'heeft on dergaan (van mei 1956 tot mei 1962 met in totaal 30 procent tot 3.8 mil joen stuks), is het afgelopen jaar voor het eerst verminderd en wel met 127.000 dieren. De melkveesta- «pel, 1.7 miljoen stuks in mei 1962, is slechts weinig afgenomen. In d'e nota wordt opgemerkt, dat aan de afzet van vee in •de laatste maanden goed te zien «is, dat de schrik van de voorbije winter nog bij «de veehouders nawerkt, alhoe wel de slechte inzet van «het weide- seizoen 'hieraan ook niet vreemd «is. Bij een regelmatig voldoend ruime uitstoot, aldus de heer de Veer, zal er een betere harmonie zijn tussen de «grootte van de veestapel en de omvang van de ruwvoedervoorraden voor de winter. Hij «acht. dit van bij zonder belang voor de «handhaving van het evenwicht op do slachtvee- rn^rkt en de rentabiliteit van de veehouderijbedrijven. De varkensstapel De varkensstapel is in omvang toegenomen met 117.000 dieren (4 procent). Op grond van de tellingscijfers van «mei raamt de heer de Veer de aanvoer van slach'tvarkens voor mei juni en juli iets hoger, voor augus tus en september «gelijk, vergeleken 'bij de aanvoer in de overeenkom stige maanden van 1962. Voor december zou, gezien het aanmerkelijk «lagere aantal gedekte zeugen bij «de meitelling, in decem ber en in het eerste kwartaal van 1964 een aanzienlijke vermindering van het varkensaanbod moeten wor den verwacht. De iheer de Veer ge looft echter dat het waarschijnlijk wel bij een matige vermindering zal «blijven. HENGELO. De 14-jarige Henk Nieuwenhu'is uit Vaassen is in de vijver «va«n het buiitencentrum „De Houtmaat" te Hengelo bij het zwem men verdronken. De jongen, die wél kon zwemmen, heeft vermoedelijk kramp gekregen. Hij was met de tweede klas van een H.B.S. uit Apeldoorn met vakantie in Hengelo. beurt de aanwezigen welkom en dankte 'het gemeentebestuur voor de medewerking «bij het organiseren van deze dag ondervonden. Gunstige ligging De heer de Regt van de Provin ciale V.V.V. gaf een overzicht van de groei van het vreemdelingenver keer in Zeeland met 1 miljoen over nachtingen in 1957 en miljoen overnachtingen in, 1962. Men mikt op 3 miljoen in 1965. Ook hij prees de gunstige ligging van Bruinisse ten opzichte van wa tersport en visserij, waarbij dan nog komt voor de eerste jaren de kabel baan waaimee de Noord-Grevelin- gen wordt gedicht. De «voorzitter van de afdeling Bruinisse van de Kon. Ned. Mid denstandsbond verheugde zich over de aktiviteiten van de V.V.V. De mo'sselvisserij wordt bedreigd en zal misschien uit Zeeland moeten ver- «diwijnen, maar de mosselvisserii was steeds «een der peilers van het be staan van Bruinisse. Er zijn andere mogelijkheden en «het 'bevreemdde spreker, dat de gunstige ligging van Bruinisse nog zo weinig door de in dustrie was uitgebuit. Daarnaast kan 4>et toerisme een> bron van in komsten worden. De voorzitter van het feestcomité voor het mosselfeest, de heer S. J. P. Jumelet, schilderde het prachtige schouwspel dat de vlootschouw ieder jaar is, met de sprookjesachtige sfeer van de mosselkoningin. Ook nu «belooft het mosselfeest op 27 juli weer een geslaagd feest te wor den. De mosselcultuur De heer D. de Koning, voorzitter van de Visserijvereniging, hield een hartstochtelijk pleidooi voor het be houd van de mosselcultuur en de verwaterplaatsen in Zeeland. Hij wees op de toenemende belangstel ling «voor de manifestatie, die jaar lijks als „Mosselfeest" of „Vlagge tjesdag", de nadruk legt op het 'be lang van de mosselcultuur en ein digde met een 'gedicht in dialect, waarbij hij aanspoorde om in de dam, waaimee het Brouwershavense Gat zal worden afgesloten, sluizen aan te «brengen, waarmee vers zee water in de Grevelingen kan wor den gespuid' en water 'kan worden afgevoerd. Hierna dedeen de aanwezigen zich tegoed aan een prima bereide mos selmaaltijd door de assistentenklasse van de Chr. Huishoudschool, waar ook de ontvangst werd «gehouden. Grote sneden Zeeuws tarwebrood, van een z.g. „vierponder", werden daarbij tevens geoffreerd. Nadat alle aanwezigen van de mosselen 'hadden genoten, vertrok men naar de Deltawerken, waar eerst in de directiekeet en later op de z.g. Oostkop uiteenzettingen ge geven werden, over het hoe en waarom van de Deltawerken en waar men persoonlijk een kijkje nam 'bij de torens en andere con structies voor de 'kabelbaan. De commentator was hier de heer Metzelaar, «bekend voorlichter van de Rijkswaterstaat, waarna hij op de Oostkop werd! geassisteerd dooi de heren Becu en van der Veen. Vaartocht Een 'tocht met 'h et «mo tormossel- schip Bru 17 van de firma van den Berge en de Koning, leerde 'de aan wezigen hoe de consumptiemosselen worden gevangen en hoe halfwas mosselen «opgroeien tot consumptie mosselen. In tegenstelling tot ge kookte. mosselen, d'ie enkele uren tevoren gretig aftrek hadden gevon den, waagden maar weinigen zich aan «het consumeren van rauwe mos selen.. Nadat men aldus een mooi vaar tochtje over de Grevelingen had ge maakt, werd daarna in hotel Storm de «prachtige 'kleurenfilm „Verse Mosselen" vertoond. Deze film, die op «het filmfestival in Italië een 2e prijs verwierf voor documentaire films, is opgenomen door de Belgi sche cineast de heer Poeko. Na de filmvoorstelling verenigden allen zich weer in de huishoudschool voor de warme maaltijd, waarvoor de directrice, mej. Quant, zeker weer alle lof toekwam. Ook nu weer was het d'e zo pas afgestudeerde as sistentenklasse, die zich uitstekend weerde. Hier kwamen nog enkele vragen los, waarna de heer van Onck, be- «kend journa«list op het gebied van de sportvisserij, dankte voor de goe de verzorging, die men op deze dag )had genoten. Schooljongens vegen de straat ROTTERDAM, 16-7. De gemeen te Rotterdam heeft scholieren inge schakeld om straatveegdiensten te verrichten nu de „normale" straat vegers voor een deel met vakantie zijn. Vijf en twintig jongens van 17 «tot 20 jaar, «gestoken in 'keurige witte overalls, zijn de komende we ken bezig de stad te helpen schoon houden. Zij zullen na drie weken worden afgelost door «een andere ploeg, mits er voldoende vrijwilli gers zijn. De 17-jarigen verdienen f 7,- per dag, de 18-jarigen f 1,05 meer en zo voor ieder jaar 15 cent per uur meer. Er wordt zeven uur per dag gewékt. De Roteb is met deze vrijwilligers wel ge«lukkig. Het werk dat anders zou blijven liggen, wordt nu niet al leen gedaan, maar ook goed. In Boedapest zijn de Hongaar Janos Holczmeister, zijn zoon en een Westduitse vrouw aangehouden op beschuldiging van spionage voor west-Duitsland, zo meldt het Hon gaarse persbureau. Voor 40 jaar.... RENESSE. Door de raad dezer ge meente is besloten tot opheffing van het vervolgonderwijs. BRUINISSE. Deze week werd de vanwege de gemeente gekochte lijk koets voor het eerst in gebruik ge nomen. Z1ERIKZEE. De Vereniging „Zie- rikzeesche Burgerwachthield de jaarlijkse wedstrijd op de schiet baan aan de Westhoek. Des avonds had de prijsuitreiking plaats in de sociëteit „Ons Genoegen". ZIERIKZEE. Het gebouw van de voormalige chr. school op het Ha- venpl'ein is ingericht als autogarage. SEROOSKERKE. Door de Groene Kruisvereniging Renesse, Noordwel- le en Serooskerke is een wijkver pleegster benoemd. BROUWERSHAVEN. Dezer dagen ontving de heer J. A. H. H., vroeger te Brouwershaven, van Czaar Boris III van Bulgarije het erekruis met gouden kroon le klasse, wegens bij- zondere verdienste. WESTENSCHOUWEN. Een kleine ijzeren onbemande veerpont is op het strand gelopen. Getracht wordt het vaartuig te bergen. NOORDWELLE. De tram is alhier door een onveilig sein gereden met het noodlottig gevolg dat er een botsing plaats had met een op de hoofdlijn staande ledige balkwagen Deze ontspoorde en ook de trapens vlak achter de locomotief. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. ELKERZEE. Een twintigtal jonge lui heeft zich opgegeven voor een op te richten mondharmonicavereni ging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5