De Gaulle's toegevendheid is maar schijn Negen gewonden bij autobotsing Godsdienstonlusten in Saigon Negerjongen door blanken vermoord Politietentoonstelling „Baad en Daad" te Renesse geopend Lord Home weer vertrokken Bankdirekteur in Katxvijk beschuldigd van valsheid in geschrifte Vorderingen kernstopoverleg in Moskou 1'ÜLITIEKE WERELDSCHOUW Wordt president de Gaulle, zijn isolement voelende, iets handelbaar der'! Er zijn een paar dingen ge beurd die uitgelegd kunnen worden of dat zo is, maar in die uitleggin gen is de wens dan toch wel de va der van de gedachte. Frankrijk heeft zowaar toegestemd dat de Zes van de Euromarkt in de Westeuropese Unie een beetje con tact houden met de Britten, een contact dat moet verhoeden dat de E.E.G. en de Britten economisch zo ver uit elkaar raken dat Engelands eventuele toekomstige toetreding tot de Euromarkt onmogelijk zou wor den. Dat is ongetwijfeld een conces sie van de Fransen, die steeds heb ben gesteld dat alle zes de leden van de E.E.G. normale diplomatieke betrekkingen met de Britten onder hielden en dat dat wel genoeg was. De anderen wensten - onder aan voering van de Duitsers en Neder landers -r- een inniger relatie, via het apparaat van de Europese commis sie in Brussel. En dat nu vond Pa rijs net een beetje teoeel van het goede. Slechts half werk De Franse concessie is dus maar half. En het gesprek is verplaatst naar een instituut, waarin de Fran sen genoeg kunnen remmen om te voorkomen dat er al te veel resulta ten worden bereikt. In dat opzicht kostte het toegeven de Gaulle weinig of niets. Hij kan er slechts mee win nen dat de anderen in de E.E.G. - nu ze althans onverhoopt toch een beetje hun zin hebben gekregen - ivat soepeler worden, vooral in de landbouivkwesties, en geen aanmer kingen gaan maken op de ietwat vreemde relatie van Algerije via Frankrijk met de E.E.G., om maar een paar dingen te noemen. Het haast lam lippen van de ont- wikkeling in de E.E.G. is vooral voor de Fransen schadelijk geweest en een kleine aanmoediging van Pa rijs om daar een eind aan te maken ivas wel op zgn plaats. Het is zoiets als de spiering die uitgeworpen wordt voor de kabeljauw. Een andere kwestie is ds het dat president de Gaulle besloten heeft een bezoek aan zijn Amerikaanse collega te gaan brengen, waarschijn lijk begin volgend jaar. Daarbij moet men zich herinneren dat Kennedy op zijn jongste rondreis door Europa juist Parijs meed, mede omdat hem vandaar te kennen was gegeven dat het bezoek van het staatshoofd der V.S. naar de internationale gedrags regels eigenlijk pas mogelijk zou zijn nadat president de Gaulle het staatsbezoek van Kennedy aan Pa rijs zou hebben beantwoord. Het was een formalistisch smoesje om de Amerikaan uit de buurt te houden. Dat dit het succes van Kennedy's tocht niet heeft geschaad, is voor Parijs vrij zuur geweest wellicht. Mindere of gelyke Betekent de Gaulles gang naar Washington nu dat de Franse presi dent toch wel wat spijt heeft van de verwijdering die uit deze scène bleek? Het is een wat voorbarige conclusie. Eerder heeft in zijn omge ving wel eens verluidt dat de Gaulle pas naar Washington zou gaan als hij op een tastbaar stuk kernmacht kon bopen; dan immers kwam hp niet als een bondgenoot van toch al tijd iets mindere rang, maar als een gelijke. En als dat inderdaad zo is, dan is HEEZE, 17-7. Woensdagavond om streeks half zes zijn op de rijksweg Heeze-Someren een personenauto en een klein personenbusje frontaal met elkaar in botsing gekomen. Alle inzittenden, een uit de personenauto en acht uit het busje werden uit de voertuigen geslingerd en gewond. Twee van 'hen zijn zeer ernstig ge wond, allen zijn naar het St. Anna- ziekenhuis in Geldrop overgebracht. De voertuigen werden volkomen ver nield.' De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend'. DIVERSE BERICHTEN In de Parijse voorstad Courbe- voie is woensdagochtend een autobus in de Seine gereden, waardoor difie inzittenden om het leven kwamen. De beroemdste Franse manne quin, Lucie Daouphars, is dinsdag avond in een ziekenhuis te Parijs overleden. Zij was 41 jaar. „Lucky" was de eerste mannequin bij de mo dekoningen Fath en Dior. Zij maakte ook naam door hetgeen zij voor haar collega's heeft gedaan. Zo richtte zij een vakbond en een opleidingsinsti tuut voor mannequins op. In 1957 verliet zij Dior „met pensioen". Een van de oudste Russische dichters, Nikolai Asejev, is in de ouderdom van 74 jaar overleden. In 1913 publiceerde hij zijn eerste ge dicht. Hij was bevriend met Wladi- mir Majakovski, die een grote in vloed had op zijn dichtkunst. De voorzitster van de bond van plattelandsvrouwen in de Westduitse deelstaat Beieren is om „familiere denen" afgetreden. Haar echtgenoot nam dezer dagen de wijk naar Oost- Duitsland met achterlating van schulden van in totaal 350.000 mark. De regering van Somalia heeft een overeenkomst met de Italiaanse luchtvaartmaatschappij „Alitalia" ge tekend voor de oprichting van een natinonale luchtvaartonderneming. „Alitalia" draagt de helft van het kapitaal bij en zal op haar kosten het Somalische grondpersoneel en de technici in Italië opleiden. Engeland en de Sowjet-Unie heb ben een overeenkomst getekend voor de uitwisseling van televisiepro gramma's. het niet waarschijnlijk dal de Gaulle er plooibaarder door wordt. Integen deel: nu heeft hij nog een kernmacht in wording en zijn afzijdigheid by besprekingen over kernstop en der gelijke is al hinderlijk. Dat wordt dan nog erger. En zijn meewerken aan de N.A.V.O., vooral de kern macht in statu nascendi daarvan, de eventuele verdragen op kerngebied die Engeland en de V.S. tegen die tijd met de Sowjet-Unie gesloten zullen hebben, dat alles zal hij dan slechts tegen een hoge prijs doen. Als uit het verleden iets te leren is voor de toekomst, zal de Gaulle er beslist niet handelbaarder door worden als hij meer grond voor zijn aanspraken heeft, die hij zonder veel reële redenen al hoog wist op te schroeven. Spelingen der natuur ANGERLO, 17-7. Bij landbouwer W. Meenink te Angelo is een kalf geboren met zes poten. Twee poten van het dier zijn vergroeid met het linkerschouderblad. De poten zijn van normale grootte. Het diertje heeft blijkbaar totaal geen hinder van deze aanhangsels, het is kern gezond. De landbouwer heeft al een bod van f 240 voor het dier gekre gen. Bij een landbouwer in Vorden is een witte mol aangetroffen. De land bouwer, die veel last van mollen ondervond, bad klemmen gezet. De zer dagen zat er een witte mol in, die voligcns deskundigen zeer zeld zaam zijn. gunstig beeld MARION, 18-7. Een groepje blan ken heeft woensdag in de stad Ma rion. in de Amerikaanse staat Ar kansas, een negerjongen na een ach tervolging gedood nadat een blanke vrouw had beweerd, dat zy hem be trapt had toen h(j haar achtjarig dochtertje poogde aan te randen. De jongen, de 17-jarige Andrew Lee Anderson, werd in zijn been gescho ten toen hjj omsingeld was en over leed twee uur later in een zieken huis aan bloedverlies. Volgens politiecommissaris Cecil Goodwin zou Anderson het grasveld vcor het huis van de betrokken vrouw maaien. Toen de vrouw haar dochtertje riep voor de lunch kreeg zij geen antwoord. Zij was er toen in haar auto op uitgegaan om haar kind te gaan zoeken. Op korte af stand van haar huis was het meisje op de wagen komen aflopen, met de jongen achter haar aan en had haar moeder verteld wat hij van plan was, aldus Goodwin. Hij wilde niet zeggen wie op de neger heeft geschoten. Verhouding puhiiek-politie nog voor verbetering vatbaar Tarzan SAIGON, 17-7. In Saigon hebben zich woensdag bloedige gevechten voorgedaan tussen de politie ener zijds en mannelijke en vrouwelijke Boedthisten anderzijds, die demon streerden tegen het regeringsbeleid op het gebied van 'godsdienstzaken. Minstens 150 demonstranten wer den gearresteerd. Toen zij met vrachtauto's naar de gevangenis werden overgebracht, trachtte vol gens de politie een aantal van hen uit de auto's te springen, waarbij sommigen ernstige verwondingen opliepen. DEN HAAG, 17-7. De Britse mi nister van buitenlandse zaken, lord Home, is woensdagmiddag van Ypenburg vertrokken na zijn offi cieel bezoek aan Nederland. De mi nister was vergezeld van lady Home en de Britse plaatsvervangende on derminister van buitenlandse zaken burggraaf Hood. Na de inspectie van een erewacht op het vliegveld, namen de Britse bezoekers afscheid van de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en diens echtgenote en van de Britse ambassadeur, sir Andrew Noble. Na het spelen van het En gelse volkslied steeg het Britse re geringsvliegtuig, een „Heron", op voor de terugreis. LANDBOUW EN VEETEELT Slacht veemarkt vertoont 59 VANCOUVER, 17-7. In een die rentuin in Vancouver heeft woens dagavond een man, die zich „Tar zan" noemde, een groot aantal slan gen, panterkatten, hagedissen, apen en stinkdieren de vrijheid hergeven. Na een lange jacht door de dieren tuin kon de mail, die schreeuwde dat hij Tarzan was en een breekijzer ge bruikte om kooien en hokken te openen, worden gegrepen. Het personeel van het dierenpark had, geassisteerd door de politie, uren nodig om de dieren weer te vangen. Smokkelwaar op Nederlands schip PENANG, 17-7. Douane-ambtena ren in de 'haven van Penang (Ma- lakka) hebben dinsdagavond aan boord van het Nederlandse vracht schip „Straat Johore" (Kon. Java- Ghina Pakcltvaart Lijnen N.V.L.) (5446 ton) 3.352 horloges ter waarde van ongeveer 100.000 gulden en zes goudstaven, die een waarde van 5.000 gul'den vertegenwoordigden, in 'beslag genomen. Een ploeg deskundigen had vier uur nodig alvorens zij de geheime vakken, waarin de smokkelwaar was verstopt, ontdekten. De vakken wa ren tussen de wanden van een vier tal hutten aangebracht. Vijf bem a nnnin gsleden werden aangehouden en verhoord', doch zij werden na een uur vrijgelaten. Het onderzoek wordt voortgezet. Honde-leven UTRECHT, 17-7. De slachtvee- markt vertoont op het ogenblik een gunstig beeld. De prijzen voor de koeien blijven goed op ueil en de vette kalveren zijn ook duur. Er worden omvangrijke 'kwanta ge ëxporteerd, met name naar Frank rijk en Italië. Dit heeft de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, woensdagmorgen meegedeeld op de openbare verga dering van het Produktschap in Utrecht. Van de 25.000 koeien die van 'het Deense importcontingent zijn vrijge geven tot eind juli, zijn er nog geen 1600 opgenomen, waarschijnlijk om dat de prijzen in Denemarken ook hoog liggen. Voor augustus heeft'het Produktsohapsbestuur een import contingent vastgesteld van 1750 Deense koeien. Satelliet volgt bewegingen trekdieren AMSTERDAM, 37-7. Amerikaanse natuurvorsersdie graag willen we ten waar de penquins van het Zuid poolgebied na de paartijd heen gaan en welke route de Canadese ganzen op hun jaarlijkse trek van het Noordpoolgebied naar Texas volgen, gaan gebruik maken van een satel liet, die om de aarde gaat cirkelen en alle informaties over de trekbe- wegingen naar de aarde zal door- blijkt dat een speciaal instrument, dat in een satelliet zal worden ge plaatst, thans in Minneapolis wordt gebouwd. Dit instrument zal van een hoogte van 200 mijl boven het aard oppervlak de signalen ontvangen, die worden uitgezonden door heel kleine zenders vastgemaakt op de rug van een rendier, de borst van een gans of de vleugel van een andere vogel. De satelliet zendt de signalen door naar grondstations, waar de ver schillende soorten toorden geïdenti- ficeerd aan de hand van hun eigen radio-frequentie. Wanneer 24 grond stations over verschillende punten tvorden verspreid, kunnen volgens de Unesco de geleerden de dieren bij elke omwenteling van de satelliet volgen in%een gebied ter breedte van 1600 mijl.'Op deze manier kan men veel waardevolle inlichtingen verza melen zowel over de grote trekbe- wegxngen van noord naar zuid als over de snelheid, vlieghoogte, adem haling e.d. van trekdieren. 59' TUCSON (Arizona), 17-7. Vooreen gerechtshof in Tucson zijn donder dag bezwaren aangevoerd tegen de levenswijze van een hond, „Star" ge naamd, die zijn eigen Cadillac heeft, van zilveren borden eet en in een peperdure kennel woont. De aan dit „hondeleven" verbon den kosten worden betaald uit de nalatenschap van 62.885 dollar van wijlen mevrouw Olivia Kuhlrnann, die had bepaald dat tot diens dood „voldoende middelen" aan de hond moeten worden besteed. Onlangs ging de uitvoerder van het testament met „Star" in de dure slee uit rijden. De drie erfgenamen, die na Star's dood hel overgebleven geld zullen ontvangen eisen dat de executeur uit zijn functie wordt ontheven omdat hij misbruik van het hem geschon ken vertrou wen zou hebben gemaakt. Formatie op basis convenant Wassenaar DEN HAAG, 17-7. De kabinets formateur, mr. V. G. M. Marijmen, heeft woensdag met de vier fractie leiders van KVP, WD, ARP en CHU ieder een uur tot iVz uur gesproken. Na deze gesprekken liet de forma- tour meedelen, dat hij de formatie in eerste instantie baseert op het con venant van Wassenaar, dait onder presidium van dr. Beel tot stand kwam. Met dit standpunt zijn de wier fractie-voorzitters accoord ge gaan. RENESSE, 17-7. DinsdagvoOr- middag werd in het Dorpshuis de politietentoonstelling „Raad en Daad" door burgemeester jhr. R. J. II. Q. Röell ofïieiëel geopend. Voor dat hiertoe werd overgegaan sprak cverste H. J. van Thiel, districts commandant van de Rijkspolitie te Middelburg, in de boxenzaal een xvoord van welkom tot de genodig den, waarna hy nog een nadere toe lichting gaf over het doel van deze expositie. Tot de aanwezigen be hoorden o.m. het college van b. en w. van Westerschouxven, de officier van justitie te Rotterdam mr. van Leeuxven, onderxvijsmensen, de voor zitters van de V.V.V. Burgh-Haam- stede en Renesse en een groot aan tal politie-functionarissen. Bij zijn inleidend woord stelde overste van Thiel vast dat het aan tal kwaadwillende elementen in ons land gelukkig slechts gering is. De meesten van hen die tegenwoordig in aanraking met de politie komen zijn goedwillende mensen, die ech ter uit onwetendheid, uit onnaden kendheid en soms ook wel uit ge makzucht of egoïme verkeerd han delen. Bij sommige mensen verwekt het optreden van de politie soms wrevel. Men dient echter te beden ken dat het handhaven van „open bare orde" in feite niets anders is dan het scheppen en het onderhou den van klimaat waarin allen kun nen leven. Dit brengt met zich mee, dat men zich beperkingen dient op te leggen en dat men steeds zich dient te realiseren dat men door het verrichten van bepaalde handelin gen medemensen overlast kan be zorgen en deze zelfs wel in gevaar brengen. Wie de stormachtige ont wikkeling ziet van verschillende de len van ons land. bijv, Randstad Holland, begrijpt dat het steeds vol ler worden van de steden en dor pen een strenge handhaving van de openbare orde vraagt, om elkaar het leven dragelijk te maken. Nog zijn er 'hier grote gebieden dn de West hoek, aldus overste van Thiel, waar men rust kan vinden, maar wie kan zeggen hoeveel mensen naar dit ge bied zullen reizen om hier ontspan ning te zoeken wanneer de verbin dingen waaraan thans wordt ge werkt, klaar zijn. Hoe zal het dan zijn op de toegangswegen maar dit recreatiegebied, vroeg overste van Thiel zich af. „Raad en Daad". Niet alleen op de jeugd is deze ex positie afgestemd, ook is de blik naar de volwassenen in ruime mate gericht. Men wordt geconfronteerd met de gevai*en die er op allerlei ge bied bestaan. Gevaren op de weg, gevaren thuis welke zowel van lichamelijke maar helaas ook van zedelijke aard zijn. Daarnaast laat „Raad en Daad" ook ie'ts zien van ihet veelzijdige werk van de politie, waarbij naar voren wordt gebracht dat de politie heus niet de boeman is? waarvoor zij soms wordt afge schilderd, maar een vertegenwoor diger van 'het gezag, die gaarne wanneer dit nodig is de helpende hand wil bieden. De verhouding pu- bliek-politie is een onderwerp dat vaak ter sprake komt in de pers en. in. de gesprekken. We willen eerlijk bekennen, zei overste van Thiel, dat er niet alleen bij het pu bliek maar ook bij de politie fou ten gemaakt worden. Ook de poli tieman faalt soms ini de juiste aan pak, het spreken van het juiste woord en het verrichten vari de juis te handeling. Evenzo is het optre- d x'an het publiek soms zo. dal het de toets van een redelijke kritiek niet kan doorstaan. Doel van deze tentoonstelling! 4s door het geven van voorlichting een poging te doen tot het totstand ko men van een beter begrip voor el kaar. Deze tijd vraagt andere poli tiemannen dan een halve eeuw ge leden. De tijd van veldwachter Flips uit het boek van Dik Trom is* nu eenmaal voorbij, daar voor dit soort politiemannen geen plaats meer is in onze samenleving. Overste van Thiol sprak de hoop uit dat ock vele inwoners en va kantiegangers een kijkje zullen ko men nemen op deze expositie. Het gezelschap ginc hierna naar de in gang van de benedenzaal, waar burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell met een symbolische handeling de tentoonstelling voor geopend ver- klaaide. Hc*t gezelschap werd hier na rondgeleid langs de foto's, waar bij wachtmeester J. J. den Dekker voor een gedegen commentaar zorg de. Nadat een kort filmpje was ver toond, kregen de aanwezigen nog gelegenheid de verkeerstalel te be studeren, waarbij opperwachtmees ter Goosen een en ander nader toe lichtte. Op deze expositie wordt ver der nog medexverking verleend door wachtmeester van Maatrjgt en wachtmeester Goudappel. KATWIJK, 17-7. Tegen de ont slagen directeur van het bijkantoor van de Txventsche Bank in Katxvijk, de heer P. Th. TL, is een aanklacht ingediend xvegens valsheid in ge schrifte. De na een verhoor ingeslo ten directeur heeft volgens de in terne accoutantsdienst van de bank x'aor ruim 3.5 ton teveel aan kredie ten verleend. Om dit te kunnen doen heeft hij cp het kleine kantoor (drie man personeel) in de boekhouding ge knoeid. De recherche, die de direc teur heeft verhoord, spreekt althans van „overschrijding van de krediet faciliteiten door bepaalde manipu laties in de boekhouding". In hoeverre er strafbare hande lingen zijn gepleegd moet nog wor den uitgezocht. De recherche 'heeft de zaak overgedragen aan de offi cier x'an justitie in Den Haag, mr. G. J. de Lint. Deze kon nog niet mededelen wie van de te iuime kredieten gepro fiteerd hebben. Ook de interne ac coutantsdienst van de bank heeft dit nog' niet precies kunnen vast stellen. De recherche in Katwijk noemt de geruchten dat de kredie ten1 gebruikt zouden zijn voor de aanschaf van vissersschepen „uit de lucht gegrepen". Zeker lijkt, dat de vlak voor zijn pensionering ontspoorde directeur het geld van de bank niet voor zich zelf heeft gebruikt. Hij blijft voor de duur van het onderzoek in ver zekerde bewaring. Geslaagde ouderavond openbare school - Zierikzee ZIERIKZEE, 18-7. Dc grote zaal van hotel „Concordia" xvas xvoens- dagavond bijna te klein om alle be langstellenden voor de ouderavond van de openbare lagere school al hier een plaatsje te geven. In feite xvas deze geslaagde bijeenkomst meer een afscheidsavond dan een „normale" ouderavond, femdat het vooral ging cm de leerlingen die na dc grote vakantie niet meer op de lagere school zullen terugkeren. De voorzitter van de oudercom missie, de heer G. Huurling, herin nerde hieraan in zijn openingswoord waarin 'hij een speciaal welkom toe riep aan wethouder Verheijen en echtgenote, en vriendelijke woorden sprak tct het nieuwe hoofd der school, de heer J. C. Brugman, die deze avond voor het eerst temidden van de ouders vertoefde. De heer Brugman had deze avond tot taak de 57 leerlingen die afscheid van de school namen, het eind-getuigschrift uit te reiken, maar alvorens hiertoe Sclieepvaartberichten A'lphacca, 17-7 te Marseille verw. Alehiba, pass. 16-7 Madeira naar Houston. Kelletia (t.), 16-7 van Hamburg naar Rotterdam. Phillippia (t.), 16-7 van Singapore naar Mena Al Ahma!<ji. Straat Colombo, 16-7 van Waivisbaai naar Kaapstad. Verkeerde Nederlander voorzichtigheid J jn Oostenrijk gedood VENRAY, 17-7. Een landbou wer in Overloon nabij Venray was zo bang bestolen te wor den, dat hij een maand gele den zijn spaargeld (een bedrag van ruim 13.000) in een bosje nabij het dorp had begraven. Toen hij dezer dagen zijn rijk dom wilde inspecteren, bleek het geld reeds te zijn opgegra ven. De rijkspolitie te Venray bij wie inmiddels aangifte is gedaan van deze „diefstal", zoekt nu naar de schatgravers. Huis ten Bosch ter bezichtiging open DEN HAAG. 16-7. Evenals het vorig jaar zal het koninklijke paleis het Huis ten Bosch in Den Haag voor het publiek ter bezichtiging worden opengesteld van donderdag 1 tot en met vrijdag 30 augustus, alleen op werkdagen van 10 tot 16 uur. Te bezichtigen zijn: de Ohinese kamer met prachtig borduurwerk van gordijnen en; meubelen en met Ohinees schilderwerk op spiegel, be hang van rijstpapier, de witte eet zaal met grisailles van Jacob de Wit en met een. lichtkroon van En gels kristal aan een gebeeldhouwd plafond, de Japanse kamer met be timmeringen van verschillende Ja panse houtsoorten en met Japans alkwerk, de Oranjezaal met zijn prachtige schilderwerken en de ves tibule met een bijzondere schouw en enkele schilderijen van tischbein. Tevens zullen enkele zilverstukken uit het privébezi't van Hare Majes teit de Koningin worden tentoon gesteld. In de Canadese stad Sain.t-John is woensdag het grootste schip dat ooit in het Westen is gebouwd voor bestudering van de zee, de 4800 ton metende Hudson, officiéél te water gelaten. Hot oceanografisch vaartuig, dat 100 meter lang is, heeft meer dan zeven miljoen dollar gekost. Senegal heeft zijn consulaire be trekkingen met Portugal verbroken, terwijl de republiek Ivoorkust alle handel met Portugal en Zuid-Afrika heeft verboden. DRIEBERGEN. Op de rijksstraat weg tussen Doorn en Driebergen is woensdagavond de 84-jarige wielrij der A. Jansen toen hij met zijn fiets de weg overstak door een personen auto gegrepen. Hij werd zo ernstig gewond dat. hij in de loop van de avond in ihet ziekenhuis te Zeist is overleden. Werkgelegenheid in E.E.G. toegenomen BRUSSEL, 17-7. De werkgelegen heid in de zes landen van de Euro pese Economische Gemeenschap is in 1962 verder'toegenomen. Het aan tal arbeiders beliep dat jaar 72,4 miljoen, 640.000 meer dan in 1961. De Stijging ten opzichte van 1961 was echter twintig procent minder dan de stijging in 1961, zo blijkt uit een verslag van de E.E.G.-commissie over de sociale ontwikkeling. De toeneming van 'de werkgele genheid ging gepaard met een voort gezette wijziging in de spreiding van werknemers over de drie economi sche sectoren: in de landbouw zette de daling van het aantal arbeiders zich voort (met 400.000), de in'dusti'ie en de dienstensector gaven een toe neming van het aantal arbeiders met ruim een miljoen te zien. KLAGENFURT, 17-7. Een val in een bergbeek 'in Karinthüë (Oosten rijk) heeft het leven gekost aan de 48-jarige procuratiehouder van de N.V. Vereenigd'e Tankreederijen in Rotterdam de 'heer P. Hun ik. Zij n 14-jarige zoon Rudolf, die ook in het ravijn viel, maar zich na tien meter kon vastgrijpen, werd licht gewond. Het ongeval gebeurde maandag toen vader en 'zoon van een kam peerplaats in Weissbriach een wan deling maakten door een vallei. Ze verloren daarbij de weg uit het oog en verdwaalden. Toen de twee wandelaars probeer den langs een waterval te komen, gleden ze uit op 'de gladde stenen en stortten omlaag. De vader viel in de 100 meter lager gelegen bedding van de beek. Het lukte de jongen het plaatsje Jeniig te bereiken. Na een langdurige en moeilijke bei-ging werd het lijk van de heer Hunik naar de stad Hermagor gebracht. De plaatselijke autoriteiten lichtten de in de kam peerplaats achtergebleven vrouw en twee d'oChters van het slachtoffer in. over te gaan deed het nieuwe hoofd der school een beroep op de oudera zich volkomen achter de school te stellen. De heer Brugman deelde mee dat van de „afzwaaiende" leerlingen er aanvankelijk 10 kandidaten wa ren voor het middelbaar onderwijs. Twee leerlingen trokken zich terug en van de overgebleven 8 slaagden er 7 voor het 'toelatingsexamen. De heer Brugman wenste de vertrek kende jeugd het allerbeste toe, maar wees er op dat er over „verder stu deren" soms 'te gemakkelijk geoor deeld xvordt, en dat dit bepaald niet „van zelf" gaat. Het hoofd der school memoreerde in zijn toe spraakje verder nog een aantal schoolza'ken, zoals het gehouden va kantiekamp, de schoolreisjes, ver zuim. opleiding en schoolverzeke- ring. Namens ouders en personeel bracht de heer Brugman voorts dank aan de heren G. Huurling en L. Dey voor hetgeen zij in de oudercom missie voor de openbare school ge daan hebben. Een dankwoord richtte het hoofd der school verdei- tot de heer Van Ma'le, die per 1 september a.s. is benoemd tot leraar aan de openbare U.L.O. alhier en de lagere school dus gaat verlaten, evenals Öe gymnastiekleraar de heer Ensing, die eveneens overgaat naar andere plaatselijke scholen. In de vacature Ensing, zo deelde de heer Brugman mee, zal waarschijnlijk evenwel reeds spoedig kunnen worden voor zien. „De xx'ereldreis" kleurrijke shoxv Nadat de heer Brugman vervol gens de diploma's had uitgereikt aan een uiteraard zeer enthousiaste jeugd, vond de verkiezing plaats van twee leden in de oudercommissie. in verband met 'het aftreden van de 'heren G. Huurling en L. Dey. Geko zen werden de heren W. Smit en M. W. Rotte. Voor het overige stond deze avond volkomen in het teken van de jeugd. Nadat de leerlingen Anneke Ocht- man en Joke Constandse aan de piano een keurig vertolkt vierhan dig stukje ten gehore hadden ge bracht, voerden de scheidende leer lingen een kleurrijke revue ten to nele, getiteld „De wereldreis", welke ondanks de korte tijd van voorberei ding een gróót succes genoemd mag worden. Uitgedost in speciaal ver vaardigde fleurige costumes 'gin'g de „wereldreis", o.a. maar een Parijse modezaak, en nog zuidelijker naar Spanje waar een bont „stierenge vecht" werd opgevoerd. Het Parijse bezoek vormde aanleiding voor een keurige modeshow. Een uitstapje naar Tirol, naar een oosterse markt, er. naar Kozaikkenlamd vormden de verdere hoogtepunten in deze fleu rige show, waarin de jeugd zich spontaan wist te uiten ,töt vreugde van alle aanwezigen. Het staat wel vast dat de leerlingen zelf de aller prettigste herinneringen aan dit fantasierijke spel zullen bexvaren. Reeds spoedig sprake van vooruitgang MOSKOU. 17-7. Dc Amerikaanse, Britse en Russische onderhandelaars over een kernslopverdrag in Moskou, hebben xvoensdag in een communi qué meegedeeld dat zy x'orderingcn hadden gemaakt by het redigeren van verscheidene punten van een verdrag over stopzetting van de kernproeven. Deze punten hebben betrekking op proeven in de atmosfeer, in de ruimte en onder water. (De ondergrondse proeven vallen hier dus buiten). Voorts werd van gedachten gewis seld over andere kwesties van weder zijds belang. Dit was dc derde dag van het overleg. De delegaties onder leiding van Lord Hailsham (Groot-Brittannië), Andrej Gromiko (Sowjet-Unie) en Averell Harriman (Ver. Staten) zet ten de besprekingen heden-donder dag voort. Waarnemers merken op dat. er reeds sprake is van vooruitgang. Dit versterkt het optimisme dat al vóél de aanvang van de conferentie be stond. Gromiko bood zijn westelijke mede- onderhandelaars later een diner aan. De sfeer was ongedwongen en de drie mannen maakten grapjes en praatten over koetjes en kalfjes. Een xvoordvoerder van het Witte Huis in Washington xvilde xvoensdag geen commentaar leveren op een be richt dat de Amerikaanse regering voorstellen zou overwegen voor een uitxvisseling van niet-aanvalsbelof- ten met de Soxx'jet-Unie, zonder dat de NAVO zich als geheel daartoe verplicht. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2