110-20 DE ZIERIKZEESCHE COURANT „TERRORISTEN" VALLEN PORTUGEES GUINEA BINNEN d e u r I o o Kennedy hoopt op overeenstemming over kernstop-proeven in de dampkring Nederlands schip in Sydney geboycot Nieuw spoor in Rotterdamse moordzaak? N.V.V. zal nieuw kabinet op sociaal programma toetsten Minder doden bij vliegtuigongevallen Ongemakken in Parijs door stakingen NIEUWE FORMATEUR MR. MARIJNEN AAN HET WERK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 juli 1963 119e jaargang No. 19412 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Politietentoonstelling te Renesse LISSABON, 17-7. - De Portugese minister van defensie, generaal Go- mes de Araujo, heeft in een onder houd met het in Lissabon verscho nende blad „Diario Popular" over de militaire situatie in de Portugese overzeese gebieden, meegedeeld dat gewapende groepen het zuidelijk deel van Portugees Guinea zyn binnenge drongen. Het gebied waarin dit ge beurde, maakt 15 procent van het gehele grondgebied van Guinea uit, aldus de minister. I'n de rest van het land is de situ atie normaal, hoewel de terroristen trachten 'hun actieterrein naar 'het noorden en het oosten uit te 'breiden. Onmiddellijk zijn maatregelen ge nomen tot normalisering van de toe stand en ter voorkoming van uit breiding. De minister deelde niet mee, wanneer deze invallen hebben plaats gehad. Wreedheden Generaal Gomes de Araujo ver klaarde. dat de terroristen zich aan de ernstigste wreedheden tegenover een deel van de bevolking hebben schuldig gemaakt en deze hebben gedwongen hun huisvesting, voedsel cn inlichtingen te versohaffen, ter wijl ook mensen werden gedwongen hen in de bossen te volgen. De ter roristen leggen hinderlagen aan, ver nielen of blokkeren wegen en richten andere verwoestingen aan, doch ver mijden contact met de te hulp ge zonden troepen. Dit wordt verge makkelijkt door 'het moeilijk 'begaan bare terrein en het feit dat zij zich tussen de bevolking mengen. De minister beschreef de invallers als ./talrijke en goedbewapende groe pen, die over een bepaalde voorbe reiding voor subversieve oorlog be schikken, opgedaan in Noord-Afrika en communistische landen". Volgens hem vielen zij het land vanuit de (voormalig Franse) republiek Guinea binnen, waar zij hun basis ha'dden. Portugees Guinea ligt aan de noordwestkust van Afrika, in het noor Jen begrensd door Senegal en in het ruiden door 'de republiek Guinea. Bevr y dingstroepen Ir de afgelopen twee jaar werd r - is enkele malen melding ge markt van gevechten in Portugees Ingezonden mededeling g korting ,,Elegani" kleding Guinea. Afrikaanse „bevrijdings"- groepen, die hun basis in de repu bliek Guinea hadden, beweerden successen te 'hebben geboekt in gue- rillagevedhten tegen de Portugezen. In maart jl. beweerde de Fling, een in vorig jaar augustus in Dakar (Senegal) opgerichte beweging voor de strijd om de onafhankelijkheid va-n Guinea, dat haar „nationale be vrijdingsleger" alle militaire opera ties in Portugees Guinea zou leiden, tegelijkertijd de beweringen van de Paigc, een concurrerende onafhan kelijkheidsbeweging die in Conakry, in de republiek Guinea, werd opge richt. tegensprekend over successen bij guerilla-activiteit in Portugees Guinea. De Fling beweert sinds half-janu ari 36 Portugezen te hebben gedood en 117 gewond. De cijfers van de Paigc voor dezelfde periode luiden bijna 650 Portugese militairen ge dood of „buiten geveoht gesteld". WASHINGTON, 17-7. De onder handelingen, die maandag j.l. over een staken der proeven met kern wapens te Moskou zyn begonnen, worden op zakelijke wijze voortge zet. Wü hopen dat overeenstemming zal worden bereikt over een kern- stop voor proefnemingen in de dampkring, in de ruimte en onder water, aldus heeft president Ken nedy te Washington op zijn weke lijkse persconferentie verklaard. Zo als bekend levert het inspectie- vraagstuk by deze proeven geen moeilykheden op, daar het plaats vinden ervan met een redelijke ma te van zekerheid door instrumen ten kan worden vastgesteld. m Mevrouw Helen Joseph, een dn Engeland geboren sociologe, die als eerste in Zuid-Afri'ka huisarrest kreeg opgelegd, is woensdag door een rechtbank in Johannesburg tot een jaar gevangenisstraf - op vier dagen na voorwaardelijk - veroor deeld omdat zij verzuimd had zich op 2 maart jl. tussen 12 en 14 uur bij de politie te melden. Haar was 5 jaar 'huisarrest opgelegd wegens communistische activiteit. SYDNEY, 17-7. Arbeiders in de haven van Sydney hebben woensdag geweigerd een lading geweren aan boord van het Nederlandse vracht schip „Straat Cumberland" te bren gen, omdat naar hun mening de ge weren be9temld zijn voor Zuid-Afri ka. Een verklaring van het Australi- sdhe ministerie van bevoorrading, dat de wapens naar Tanganjlika zou den 'gaan, maakte op de arbeiders weinig indruk. Een woordvoerder zei dat zij in 'het verleden in dergelijke gevallen al eens misleid waren en dat zij nu een „onweerlegbaar be wijs" moesten hebben, voordat zij de lading geweren aan boord zouden brengen. De 7.544 ton metende Straat Cum berland is eigendom van de Ko ninklijke Java-China Paketvaartlij- nen. Aan Kennedy werd de vraag ge steld of hij, als gevolg van het Mos- kouse overleg, de mogelijkheid van een topconferentie voorzag. De president antwoordde dat deze zaak, sinds het verblijf van de Ame rikaanse onderhandelaar Harriman in Moskou niet meer aan de orde was geweest. Hij voegde hieraan toe: „Ik heb altijd gezegd dat ik be reid ben overal heen te gaan, indien dit zou 'kunnen bijdragen tot het bereiken van een goed werkend ak koord tussen Oost en West. Doch het ziet er naar uit dat overeen stemming 'kan worden bereikt, ter wijl de regeringsleiders in hun hoofdsteden blijven". De ruimtevaart Over de ruimtevaart zei de presi dent: „De Veremgdo Staten gaan door met hun programma voor lan dingen op de maan. Ik heb gelezen dat sir Bernard Lovell, de directeur van de Britse sterrewacht te Jod- rell Bank, 'heeft gezegd, dat de Sow- jet-Unie er mogelijk vanaf zal zien om te proberen een man op de maan te doen landen. Doch de inlichtingen van sir Ber nard behoeven niet het laatste woord te zijn. De Sowjet-Unie heeft een groot gedeelte van haar natio nale inkomen gebruikt voor haar ruimtevaartprogramma. De Ver enigde Staten zullen daarom naar maanlandingen 'blijven streven", al dus Kennedy. ROTTERDAM, 17-7. De Rotter damse recherche onderzoekt op het ogenblik de mogelijkheid of er enig verband toestaat tussen de dubbele roofmoord van 8 februari j.l. in de sigarenzaak in Rotterdam-Zuid en een soortgelijk misdrijf, dat vrijdag avond j.l. in een dorpje bij Bergen in België heeft plaats gehad. Daar .werden een 56-jarige postkantoor houdster en een 70-jarige man met messteken en een ijzeren staaf om het leven, gebracht door een Span jaard, die in 'geldmoeilijkheden ver keerde. De dader verloor bij het misdrijf zijn identiteitskaart en kon snel worden gearresteerd. Inspecteur J. Blaauw, die nog steeds ihet onderzoek leidt, heeft als routine-maatregel een 'telegram ver stuurd aan Interpol-Brussel met het verzoek het alibi van de Spanjaard voor de nacht van 8 op 9 februari vast te stellen. De eerste reactie was niet bemoedigend: 'bij de eerste ver horen is niet gebleken dat de Span- endervraagd. De Rotterdamse re cherche stelt inmiddels een onder zoek in in het kamp aan de Waal haven, waar vele buitenlandse ars beidskrachten zijn gehuisvest. ELBURG. Op het kruispunt nabij de brug bij het Veluwemeer te El- burg is woensdagmiddag de vishan delaar P. Kok uit Harderwijk met zijn auto in botsing gekomen met e'err vrachtauto. De 'heer Kok, die in een ziekenhuis in Zwolle werd opge nomen, overleed later aan de opge lopen verwondingen. Hij zou geen voorrang 'hebben verleend. Vormen van een kabinet", ruime opdracht DEN HAAG, 17-7. Het Kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft ten pa- leize Soestdijk mr. V. G. M. Ma- rijnen ontvangen en hem opgedra gen een kabinet te vormen De vijfde (in)-formateur uit de K.V.P.-groepering, orir. V. G. M. Marijnen, 'begon woensdag zijn ar beid met het uitnodigen van de fractieleider^ der Christelijke en li- UTRECHT. 18-7. De voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, heeft op de woensdagochtend in Utrecht gthcuden hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. aangekondigd, dat zün vakcentrale juist t.a.v. het so ciaal programma het nieuwe kabinet in belangrijke mate zal toetsen. Hy zei volledig begrip te hebben voor het standpunt van minister Veld kamp, dat in een sociaal programma de financiering uit de algemene mid delen van de verhoogde A.O.W.-uit- keringen niet mag ontbreken. Ver lichting van de premielasten voor de sociale verzekering ontlast volgens de heer Roemers in de eerste plaats de sociaal zwakkeren. Zij profiteren veel meer van verlichting van so ciale premie dan van belastingver laging. De heer Roemers vond het een winstpunt dat over het principe van deze financiering blijkbaar geen me ningsverschil meer bestaat. „Maar met principes alleen krijgt men geen sociaal programma", zo meent de N.V.V.-voorzitter, die de uiteindelijke formule, die minister Veldkamp be reid was te accepteren, nogal elas tisch vond. Sprekend over het gemeenschap pelijk actieprogramma van het N.V. V. en de K.A.B., zei spreker dat het N.V.V. niet rechtstreeks betrokken wil zijn bij een kabinetsformatie. „Niet alleen bij deze, omdat zij een zo weinig hartverheffende vertoning is, maar bij geen enkele, omdat de kabinetsformatie in de eerste plaats de verantwoordelijkheid is van de SCHIPHOL, 17-7. Het jaar 1962 heeft voor de geregelde burgerlucht vaart een nieuw veiligheidsrecord op zijn naam gebracht; het percen tage der dodelyk verongelukte pas sagiers zakte vergeleken met 1961 opnieuw en bereikte met 0.58 per 100 miljoen passagier-kilometers het laagste cijfer uit de geschiedenis van de burgerluchtvaart. Dit wordt bekend gemaakt in. een bulletin van. de I.C.A.O.. de inter nationale organisatie der burger luchtvaart. De vermindering van het 0.69 percentage van 1961 wordt sta tistisch beschouwd op zichzelf van weinig betekenis genoemd, omdat zij het gevolg 'kan zijn van toeval, maar aangezien in de grafiek der vliegtuigrampen het aantal veronge lukte passagiers al sinds de oorlog een geleidelijk dalende lijn vertoont, mag er toch uit worden geconclu deerd, dat ook tijdens het afgelopen jaar is voortgebouwd aan de ver hoging der veiligheid in de lucht. Ter vergelijking volgen hier de per centages van de jaren 1946: 2.35 en 1947; 3.11 per 100 miljoen passagier kilometers. Weliswaar stortten in 1962 op ge regelde lijn vluchten 28 toestellen neer. hetgeen 3 meer was dan de 25 in 1961, maar het gemiddelde aantal doden per ongeluk was klei ner en het totale aantal omgekomen passagiers was geringer (765 in 1962 (cgen 804 in 1961). In totaal werden bij deze 28 ongelukken 145 beman ningsleden gedood, hetgeen 'het to tale aantal slachtoffers van 1962 op 910 brengt. politieke frakties in de Tweede Ka mer. Dat houdt niet in dat het ons onverschillig is welke regering er komt. Wij zullen iedere regering, on geacht haar politieke samenstelling, beoordelen naar het zakelijk beleid. Maar niet iedere regering start bij voorbaat met ons vertrouwen", aldus de heer Roemers. Veronderstellingen dat er t.a.v. deze materie grote meningsverschil len met de K.A.B. zouden bestaan, verwees de heer Roemers naar het rijk der fabelen. De K.L.M. De N.V.V.-voorzitter zei voorts de ongerustheid te delen van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel over het overleg dat tot dusverre door de nieuwe directie van de K. L.M. is gevoerd. De heer Roemers had er begrip voor dat de nieuwe K.L.M.-directie voor een zware op dracht staat, maar „goed overleg met de vakbeweging kan die opdracht al leen maar minder zwaar maken". Uit de beantwoording van vragen, die de heer Roemers over deze aan gelegenheid aan de minister van Ver keer en Waterstaat had gesteld, heeft spreker niet de indruk gekregen dat de minster helder voor ogen staat waar de schoen wringt. Iedereen be grijpt volgens de heer Roemers dat sanering van de K.L.M. een welis waar pijnlijke, maar onvermijdelijke operatie is. Zijn bezwaren gaan niet in de eerste plaats tegen het beleid van de directie, maar tegen het feit, dat van dat beleid nog zo weinig aan de vakbeweging is duidelijk gemaakt. Eén van dc punten die het N.V.V. te recht zeer belangrijk vindt is, dat er harmonisatie komt tussen het ont slagbeleid voor het vliegend- en het grondpersoneel. berale partijen In de loop van de dag ontving hij achtereenvolgens af zonderlijk de heren dr. de Kort (k.v.p.), mr. Toxopeus (v.v.d.), mr Biesheuvel (waarnemend fractielei der a.r.p.) én mr. Beern'inik (cJi.u.) Dr. de Kort stapte om half elf als eerste over de drempel van het werkvertrek van mr. Marijnen in het ministerie van 'landbouw. Mr. Marijnen gaf aan eigen huis de voorkeur boven het bureau in het ministerie van algemene za'ken aan het Haagse Plein 1813, waar de he ren dr. Romme, dr. de Kort en dr. de Quay zetelden. Dr. Bed 'deed zo als men zich herinneren zal, de za ken thuis in Wassenaar af. Ruime formulering De ruime formulering van de op dracht (het vormen van „een ka binet") aan mr. Marijnen, heeft in politieke kringen vele vragen opge worpen. In theorie zal de formateur „alle kanten uit 'kunnen" tussen een zuiver parlementair 'kabinet en een zakenkabinet. Bij het afwegen van deze moge- PARIJS, 17-7. De Pary zenaars hebben zich woensdag nogmaals moeten onderwerpen aan de onge makken, die onvermijdelyk verbon den zyn aan stakingen in deze of gene sector van het openbare leven. Voor woensdag waren door de verschillende vakbonden stakingen van 'korte of langere duur afgekon digd voor radio en televisie, de on dergrondse spoorwegen, openbare nutsbedrijven, posterijen en voor de 'burgerluchtvaart en wel als pro test tegen een wetsontwerp der re gering, dat verrassmgsstakingen bij de overheidsdienst onmogelijk wil maken. Aan deze stakingsoproep was in de hoofdstad op grote schaal gevolg gegeven, vooral bij de posterijen, waar de duur d'er staking op een geheel etmaal was gesteld. Bij de Parijse vervoersbedrijven duurde de eigenlijke staking slechts van elf tot twaalf uur 's morgens, doch het verkeer over de onder grondse spoorweg en ook 'het buurt verkeer lag reeds om 'half tien vol komen stil. als gevolg van het ont breken van stroom door de staking bij de electriciteits- en gasbedrijven. H.M. de Koningin heeft woensdag de Britse minister van buitenlandse za ken, lord Home en diens echtgenote op het paleis Soestdijk ontvangen. Tijdens de ontvangst gaf een Engel se band, de „City of Oxford Silver Bandeen korte uitvoering, welke door de hoge toehoorders op hoge prijs werd gesteld. - V.l.n.r. lord Home, H.M. de Koningin, mevrouw Home. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het is niet hel geweld, maar het goede, dat het kwaad kan vernietigen. lijkhed'en echter zal de vraag moe ten worden 'beantwoord, hoe zwaar de wens tot binding tussen een te vormen kabinet en met name de K.V.P.-fraktie zal wegen. Nevensdien is men zeer benieuwd naar het lot van het „akkoord van Wassenaar", dat ten overstaan van dr. Beel tussen de heren dr. de Kort, mr. Toxopeus, van Eysden' en mr. Beernink tot stand kwam. In lei dende politieke kringen is de opvat ting, d'at mr. Marijnen niet met een totaal schone lei beginnen zal, doch het Wassenaarse akkoord, al dan niet gemodificeerd ten opzichte van 'bijvoorbeeld de sociale paragraaf, zal hanteren. De voortvarende aard van de nieuwe, 46-jarige formateur kennen de is men algemeen de opvatting toegedaan, dat mr. Marijnen spoed achter de zaken zal zetten, waar door waarschijnlijk reed's binnen een week al of niet welslagen dui delijk zal zijn. die duurde van half tien tot half twaalf. De verkeersopstoppingen in de hoofdstad, die normaal bij dit soort stakingen onvermijdelijk zijn, waren vandaag minder omvangrijk, dank zij het feit dat tal van Parijzenaars met vakantie zijn. Het 'gevaar voor vertraging op de grote 9poorweglijnen 'had men on dervangen door de electrische loco motieven te vervangen door stoom - of diesel-locomotieven. Kleuter overreden door bromfietser DOETINCHEM, 17-7. Hol 4-jarige dochtertje van de familie Doppen in de 'buurtschap Harreveld is woens dagmiddag, toen liet plotseling de weg overstak, aangereden door een bromfiets. Zij is ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd waar zij is overleden. Tijdelijk opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Tijdelijke opklaringen en hier en daar enige regen of motregen; wei nig verandering in temperatuur; aan vankelijk zwakke wind, later matige en langs de kust vrij krachtige zuid westelijke wind. 19 juli. Zon op 4.41, onder 20.50. Maan op 3.05, onder 19.51. Nieuwe maan: 20 juli. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 19 juli 1.47 v.m. 14.05 n.m. BROUWERSHAVEN 19 juli 1.33 v.m. 14.03 n.m. WESTENSCHOUWEN 19 juli 0.39 v.m. 13.01 n.m. Springtij: 23 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het uitgebreide regen- gebied van een depressie 'bij Schot land nam de afgelopen 24 uur snel in omvang af. De storing veroor zaakte in ons land wel veel bewol king, maar tot vanmorgen is een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen, die morgen in de loop van de dag het weer in onze streken zal gaan beïnvloeden. Aanvankelijk zijn enkele plaatselijke opklaringen waarschijnlijk maar later zal er weer veel bewolking zijn met kans op enige regen of motregen. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. Woensdag 17 juli is te Afobaka, 110 'km ten zuiden van Paramaribo, hot laatste slroomgat gesloten van de Surinamerivier. Te Afobaka wordt in de Surinamerivier een twee kilometer lange stuwdam ge bouwd! ten behoeve van de opwek king van elektriciteit voor de alu- minium-industrie. Het water zal nu door dc tunnels in het betonnen kunstwerk via de woelkom naar de oorspronkelijke rivierbedding wor den 'teruggeleid. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1