Seizoen opruiming c?Syr? Nieuwe hevige Russische aanval op Chinese partij-leiders donderdag 18 juli Gebr Thien Vier gezinnen dakloos door brand Oorlog als politiek middel uit de tijd Prijsverlaging aardolieprodukten Wilde stakingen op bouwobjecten Arbeider pleegt dubbele moordaanslag ONZEKERHEID OVER WEL EN WEE KABINETSFORMATIE Nieuwe uniformen voor liet Rode Kruis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag IS juli 1963 119e jaargang No. 19110 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Ne 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. i. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,55, per week 35 cenl. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Openlucht-uitvoering „Rust Roest- Zierikzee Overleg in Moskou wordt wellieht spoedig afgebroken MOSKOU, 14-7. De Russen hebben zondag hun tot nu toe hevigste aanval gedaan op de leiders van de Chinese communistiesche part(j en deze leiders ervan beschuldigd dat z(j trachten de ideologische besprekingen in Moskou te torpederen. De aanval, vervat in een open brief van 12.000 woorden, door de „Prawda" gepubliceerd, is een antwoord op de Chinese brief van 15.000 woorden die op 14 juni werd gepubliceerd. Volgens westelijke waarnemers in Moskou is de Russische brief zodanig gesteld, dat een toenadering tussen beide partijen vrijwel uitgesloten moet worden geacht. Men acht het wel zeker, dat het ideologische overleg in Moskou binnen de komende paar dagen zal worden afgebroken. De Russische blief is een krachtig pleidooi voor het Russische stand punt inzake de „vreedzame coëxis tentie". De Chinezen worden be schuldigd van pogingen om de toe stand nog slechter te maken en zelfs vergeleken met „Trotzkisten". De Russen geven in hun brief te verstaan dat een volledige breuk op- honden is als de Chinezen niet inbin den. „Binnen zeer korte tijd zal blij ken of de Chinese kameraden bereid zijn onze wederzijdse betrekkingen te baseren op wat ons verenigt en niet wat ons scheidt", aldus de brief. De Russen geven de Chinezen onom wonden de schuld voor de breuk in de communistische beweging. Zij verwijten hun dat zij de „anti-partij- groepen" in de buitenlandse partijen steunen en „lasterlijke" verklaringen in hun persorganen publiceren van dergelijke „afvalligen en scheurma kers". De brief bevat een uitvoerige weer legging van de punten, door de Chi nezen opgeworpen in hun brief van 14 juni. Deze laatste brief is nu voor het eerst in de Sowjet-Unie gepubli ceerd en wel in dezelfde aflevering van de „Prawda" waarin het Rus sische antwoord staat. De Russen be schuldigen in hun antwoord de Chi nese leiders ervan, dat zij „zich ver lagen door te insinueren dat de com munistische partij van de Sowjet- Unie optreedt als medeplichtige van het imperialisme". „Alleen de Trotz kisten 'hebben totnogtoe op een der gelijke duidelijk belachelijke manier zulke lasterlijke beschuldigingen te gen de grote partij van Lenin durven uiten". Ingezonden mededeling Profiteert van de vele koopjes uit onze die begint op Telefoon 2604. Zierikzee ROTTERDAM, 13-7. In Rotterdam zijn zaterdagmorgen vier gezinnen veertien personen - dakloos ge werden door een vrij felle brand, die woedde in 'het pakhuis van de seheepsvictualiënhandel Th. H. Dercksen aan de Feijenoord'kade, langs de Nieuwe Maas. Het vuur -is waarschijnlijk ont staan doordat een vonk in een vat benzine sloeg. Kort daarna reeds kwamen grote steekvlammen uit het pand, die via de door de hitte ge- sprong en-ruiten de bovenverdiepin gen bereikten. De bewoners van de ze etages konden zich op 'het nip pertje via de achterzijde in veilig heid brengen. Zij moesten al hun huisraad en bezittingen achterlaten. Auto door middenberm: scooterberijder gedood VELSEN. 13—7. Zaterdagmiddag omstreeks half drie heeft zich op dc rijksweg tussen de Velsertunnel en Haarlem ter hoogte van Santpoort r,- n aanrijding met dodelijke afloop vcoi gedaan. Een personenauto uit de richting Haarlem, die bezig was een andere auto in te halen, is daarbij dacr de middenberm geschoten en op de andere rijbaan tegen een scoo ter opgereden. De bestuurder van de scooter, de 41-jarige J. P. uit Sant poort, was op slag dood. Kardinale kwestie De Russen, die in hun brief niet de geringste concessie doen aan de Chi nezen, zeggen dan dat de „kamera den" in Peking gewapende opstan den beschouwen als „het basiscrite rium voor het bestaan van een revo lutionaire geestesgesteldheid". Hoe wel de Russen dergelijke opstanden in bepaalde omstandigheden niet voor onmogelijk houden, zeggen zij in hun brief dat de communistische partijen de huidige mogelijkheden voor „een vreedzame socialistische revolutie" volledig moeten uitbuiten. Over deze kardinale kwestie, die beide partijen verdeeld houdt, wordt dan in de brief gezegd: „Iedereen die nadenkt over het denkbeeld dat schuilt achter de huidige strijd om de vrede en tegen de kernoorlog, begrijpt dat de Sow- jet-communisten door hun vredes politiek een onschatbare hulp geven aan de arbeidersklasse in de kapita- j listische landen. Het gaat er niet al leen om de kernoorlog te voorkomen, maar ook om de arbeidersklasse en de bevolking van hele landen, ja van continenten te redden van de onder gang". De Russen honen de economisch nog achterlijke Chinezen door de suggestie dat hun standpunt - het standpunt van de Chinezen dus - er een is van een „volk dat, nu het met moeilijkheden te kampen heeft b(j de opbouw van het socialisme, gedesil lusioneerd te geworden en niet meer de mogelijkheid ziet om de grootste invloed te oefenen op de internatio nale revolutionaire beweging". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het leven is als een rivier, waarop de mens als een boot moet zijn, los van beide oevers WAT m Dl BILT WASHINGTON, 14-7. Volgens een rapport, dat zondag is uitge geven door het „Centrum voor de bestudering van democratische in stellingen" in Washington, is de tijd van grote internationale oorlogen voorgoed voorbij. Massal'e bewapening, die geba seerd is op kernwapenen, is niet bruikbaar voor het oplossen van in ternationale vraagstukken, aldus het rapport, waarin de mening wordt uitgesproken, dat de leiders van de vier grote machtscentra in 'de we reld, de- Verenigde Staten, Rusland, China en West-Europa, dit inzien. „De afschrikwekkende wapens vcor massavemietiging ihouden el kaar in 'bedwang en de gewone strijdkrachten worden, indien zij al worden gebruikt, meer en meer aan gewend op ongeveer dezelfde wijze als nationale en internationale po- litietroepen in een gedemilitariseer de wereld". „Het meest waarschijnlijke resul taat van de huidige ontwikkelingen in de wereld is, dat de landen en machtsblokken zich eenvoudig van het oorlogsstelsel zullen ontdoen ten gunste van een 'beter werkend stel sel van machtsverhoudingen". Brand in grasdrogerij HEERENVEEN, 14—7. In de nacht van zaterdag op zondag heeft brand gewoed in de grasdrogerij van de firma Oenema te Oudeschoot. De opslagplaats, die grotendeels was op getrokken uit ijzer en beton, is uit gebrand. Bij de brand gingen naast een hoeveelheid droog gras en meel- gras oük vijf nieuwe wagens met ge droogd gras verloren. De brandweer van Heerenveen, die ter assistentie was geroepen kon eerst zondagmid dag om ongeveer vier uur inrukken. Vermoed wordt dat de brand is ver oorzaakt door zelfontbranding. De firma was tegen brandschade verze kerd. ROTTERDAM. 13-7. - Als gevolg van dalingen in de aanvoerprjjzen, zullen op 15 juli a.s. de verkoopprij zen hier te lande van een aantal aardolieprodukten worden verlaagd. De prijs voor petroleum voor ver lichting en verwarming wordt cent per liter lager; voor tractorpetroleum geldt een prijsverlaging van f 0,20 per 100 1; autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden en huis brandolie I worden f 1,per 100 1 goedkoper; de prijs van dunne stooklie en huisbrandolie II gaat met f 0,90 per 100 1 naar beneden. Nederlandse sergeant in Frankrijk omgekomen DEN HAAG, 14—7. Bij een ver keersongeluk op de weg van La Courtine naar Ussel is de 23-jarige dienstplichtige sergeant H. W. N., afkomstig uit Twello, om het leven gjkomen; de 20-jarige dienstplichti ge soldaat W. H. uit Eindhoven werd /.waar, maar niet levensgevaarlijk gewond in een ziekenhuis te Grata- dour opgenomen. De slachtoffers za ten in een één-lons vrachtwagen, die ;.lr, gevolg van een verkeersongeval over de kop sloeg. Sergeant N. behoorde tot de staf- compagnie van de elfde pantserin- fanteriebriga'de. „Hoe langer het kernwapen-even- wicht kan worden gehandhaafd, hoe meer 'het vertrouwen in. de grote machtscentra zal 'groeien, dat hun veiligheid voldoende wordt gewaar borgd door met-militaire machts factoren", aldus het rapport. AMSTERDAM, 13-7. Op een aan tal bouwobjecten in de randstad Holland zijn de 'laatste dagen wilde stakingen uitgebroken. Inzet daarbij is een verschil van mening tussen de stakers en hun patroons over de waarde van de -vakantiebonnen. De ze i9 gebaseerd op de ibasis-uurlonen vermeerderd met een percentage voor tariefwerk. Aangezien bij dit collectieve sys teem de ene bouwarbeider meer en de ander minder krijgt. <is vooral in de nieuwbouw, waar hogere lonen door tariefwerk worden verdiend, onrust ontstaan. Het werk aan het nieuwe stations postkantoor in Amsterdam ldgt al een paar dagen nagenoeg stil, om dat ongeveer 130 'bouwvakarbeiders eerst een vermeerdering van 'het va kantiegeld wensen. Ook 'de 56 werk nemers aan de 'betonpalenfabrie'k Ha-itsma, die o.m. betonpalen levert voor de IJtunnel, staken. Enkele pa troons hebben reeds aan de verlan gens van de werknemers voldaan. Het vakantiebonnensysteem in het bouwbedrijf functioneert reeds 30 jaar. Rode-Kruispostzegels ROTTERDAM, 13—7. In 1967 zal een serie Rode Kruis-postzegels met toeslag worden uitgegeven door de posterijen, zo is zaterdagmorgen ^be kend gemaakt in de jaarvergadering van !höt Nederland'sche Roode Kruis rn Rotterdam. De P.T.T. heeft daar toe besloten in verband met het honderdjarig bestaan van het Ne- derlandsche Roode Kruis in dat jaar. In -twee dorpen in noordwest- Griekenland zijn zaterdag vijf hui zen geheel vernield en 125 zwaar beschadigd door een aardschok waar bij geen slachtoffers vielen. Landbouwers verontrust DEN HAAG, 137. Landbouwers en veehouders uit de omgeving van Haarlemmerliede, allen leden van landbouworganisaties welke aange sloten zijn bij het Koninklijk Neder lands Land'bouwcomité, de Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond of de Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond, hebben in een speciaal daartoe be legde openbare vergadering gespro ken over landbouwaangelegenheden. Ter vergadering werd besloten een brief te zenden aan 'de minister van Justitie, waarin de verontrusting wordt uitgesproken over het feit dat voont gegaan wordt vonnissen van diverse economische politierechters te executeren, die blijkens het ar rest -van de hoge raad van 23 okto ber 1962 de toets der juridische kri tiek niet kunnen doorstaan. Juister was het geweest, aldus de 'brief, de ze vonnissen niet vorder ten uitvoer te leggen, temeer daar deze vonnis sen tot strekking hebben landbou wers tot erkenning van het Land bouwschap te dwingen, welk schap een omstreden instelling is. Voorts wordt geprotesteerd tegen het feit, dat de landbouwers juist gedurende de 'hooi'bouw opgepakt worden. Kemstopproeven. - Apparatuur in het Seismologisch Observa torium in Utah voor het registreren van grondtrillingen, die veroorzaakt worden door kernbomontploffingen op grote af stand. Er zijn in de Verenigde Staten nog drie van dergelijke observatoria, nl. in Oklahoma, Tennessee en Oregon. Vrouw en dochter in Hengelo ernstig gewond HENGELO (O.), 14-7. De 34-jarige textielarbeider B. J. G. T. uit Tub- bergen heeft zaterdagavond in Hen gelo de vrouw, met wie hü omgang had, de 37-jarige mej. M. Bosch en haar 70-jarige moeder, de wedinve H. B. Bosch-Vergert, ernstige ver wondingen toegebracht. Beide vrou wen zijn in een ziekenhuis opgeno men. De moeder had bezwaren tegen de omgang van -haar dochter met T. en iiët dit ook blijken. Zaterdagavond, toen de dochter voor een boodschap was vertrokken, kwam het opnieuw tot ruzie tussen de moeder en T., die op bezoek was. Deze ruzie liep zo hoog, dat T. de oude vrouw bij de keel greep, haar neersloeg en haar hoofd tegen de keukenvloer beukte, tot zij bewusteloos was. Daarna heeft T., die volgens zijn zeggen niet meer wist wat hij deed, een wapen gezocht. Hij vond een bijl en daar mee wachtte hij de dochter op, die hij bij haar terugkeer vier of vijf slagen op het achterhoofd gaf. Zij werd ernstig gewond, maar wist niettemin de straat op te lopen en om 'hulp te roepen. Daarna zakte zij in elkaar. Ontsnapte gevangene zond directeur pakje DEN HAAG, 14—7. De direkteur van de strafgevangenis in Scheve- ningen heeft zondagavond een pak je ontvangen, dat de sporikleding bevatte van de enkele dagen geleden op spectaculaire wijze ontvluchte 27-jarige Haagse zeeman J. B. Ook zat er in het pakje een briefje waar in B. de direkteur bedankte voor de goede behandeling en meedeelde dat hij voorlopig nog wat vakantie zou houden. Het pakje werd gevonden op het dak van een rijwielstalling dichtbij de hoofdingang. B., die ver oordeeld was wegens poging tot dief stal met geweldpleging op een taxi chauffeur, had tot eind mei 1964 ge vangen moeten zitten. Hij wist ech ter over een hoge muur te komen en nam vervolgens met een ware tijgersprong cle laatste hindernis naar de vrijheid. De dader nam per fiets de vlucht. Hij reed naar het station, waar hij een taxi naar Borne nam. Uit Borne liet hij zich, weer per taxi, naar Al melo brengen, waar hij zich bij de politie meldde. Deze stelde de man op transport naar Hengelo, waar hij een uur na het plegen van de dub bele moordaanslag aankwam. Tegen over de politie in Hengelo 'heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Bei'de vrouwen, die ernstig aan het 'hoofd waren gewond, zijn naar i\k.-ziekenhuis in Hengelo overge bracht. Mej. B. is later naar het zie kenhuis „Ziekenzorg" te Enschede vervoerd voor het ondergaan van een 'hersenoperatie. De 27-jarige mijnwerker August Kooika uit UbaCh over Worms heeft onlangs de hoofdprijs van D.M. 500 duizend gewonnen in de Duitse lot to. b Bij een drinkgelag in een Indisch dorp zijn zeventien mensen overle den. De caféhouder, die de drank had versohaft, is aangehouden. Schip op Westerschelde aan de grond gelopen RILLAND-EATH, 13-7. Het met metaalerts geladen sleepsohip „Al berto" -uit Antwerpen (1000 ton, eigenaar 'maatschappij Carol) ds za terdagmiddag op de Westerschelde, ter 'hoogte van Rilland-Bath in vie ren gebreken, nadat het 's morgens aan de -grond was gelopen. Kapitein A. Camner en .bootsjongen W. Groe nendijk, heiden uit Antwerpen, kon den zich in veiligheid stellen. De „A-llberto" was d'oor de sterke stro ming uit het roer 'gelopen. Het schip wèrdi gesleept door de sleepboot „Turk", eveneens van de maatschap pij Carol. De directeur van deze maatschappij-, de heer A. Carol, was getuige van de ondergang van de „Alberto", die onderweg was van Antwerpen maar Gent. Kans op enige regen Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen; matige, aan de kust vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest; over het algemeen iets la gere temperaturen overdag, maar aanvankelijk in het oosten en zuid oosten van het land nog vrij warm. 16 juli. Zon op 4.38, onder 20.53. Maan op 1.10, onder 16.13. Nieuwe maan: 20 juli. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 16 juli 10.41 v.m. 23.19 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 juli 10.35 v.m. 23.09 n.m. WESTENSCHOUWEN 16 juli 9.51 v.m. 22.10 n.m. Doodtij: 16 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat de storing die zaterdag in ons land regen en onweer heeft gebracht, naar het Oostzeegebied was weggetrokken, is boven het vas teland van Europa een gebied van hogedruk ontstaan, waarvan de kern zich van Frankrijk naar Oost-Duits- land verplaatste. Op de flank van dit hogedrukgebied voerden zuidelijke tot zuidwestelijke winden warmere lucht naar onze omgeving. Er dreven echter ook wolkenvelden binnen, vooral in het westen van het land. Deze hangen samen met het front van een depressie ten zuiden van IJsland. Dit front, dat de warmere lucht scheidt van koelere oceaan- lucht, ligt boven oost- en zuid-Enge- land, waar het plaatselijk motregen veroorzaakt. Een kleine golf in het front is bij de zuidwestpunt van En geland aangekomen; hij zal naar de Noordzee trekken, waarna het front tot ons land kan doordringen. De kans op wat regen wordt daardoor, vooral in het westen van het land, wat groter en het weer wordt dus minder stabiel. Tijdens een zware storm in La hore (Pakistan) zijn dertien mensen omgekomen toen twee minaretten van een moskee instortten, waar duizenden moslims aan het bidden waren. Door 'het -instorten van an dere gebouwen kwamen nog zes mensen om. Formateur De Quay had opnieuw onderhoud met dr. Veldkamp DEN IIAAG, 14-7. - In politieke kringen heerst onzekerheid over het wel en wee van de formatiepoging- De Quay. De formateur heeft, naar thans bekend wordt, zondagmiddag een langdurig onderhoud gehad met dr. Veldkamp, de demissionaire mi nister van sociale zaken cn volksge zondheid, die opnieuw voor deze por tefeuille was aangezocht. Dr. Veldkamp had zoals bekend, grote 'bezwaren tegen de in de over eenkomst van Wassenaar vastge legde punten op het gebied van de sociale verzekeringen. Hij wenst gro tere financiële toezeggingen te -be hoeve van een verbetering van de A.O.W. en van de kinderbijslag voor zelfstandigen. Hierover sprak hij vrijdag met kandidaat-premier Ma- rijnen en de kandidaten voor finan ciën en economische zaken, de heren Witteveen (V.V.D.) en Andriessen (C.H.U.). Officieel is zondagavond bekend gemaakt, dat dr. De Quay alle ant woorden op zijn verzoeken tot mede werking aan een te vormen kabinet heeft binnengekregen. Bij die ant woorden is dat van prof. mr. Th. A. Versteeg, welk A.R.P.-kamerlid voor de portefeuille van onderwijs, kun sten en wetenschappen werd aange zocht, negatief geweest. Prof. Ver steeg had persoonlijke bezwaren ten aanzien van een deel der schone kunsten, die onder dit departement vallen, weshalve hij zich daarmede niet wenste in te laten. Over de antwoorden van prof. mr. J. E. Andriessen (C.H.U.), van mr. B. W. Biesheuvel (A.R.P.), alsook over dat van dr. Veldkamp (K.V.P.) be stond zondagavond laat geen zeker heid. Het gerucht, dat dr. De Quay van plan zou zijn om maandag (van- daag)een bezoek aan paleis Soestdijk te brengen, kon bevestigd noch ont kend worden. ROTTERDAM, 13-7. Het hoofd bestuur van het Nederlandse Roode Kruis zal binnenkort een beslissing nemen over een plan om het Rode Kruiskorps in nieuwe uniformen te steken, die dan het sinds 1945 tra ditionele kakhi gaan vervangen. De nieuwe uniformen zijn bruin van 'kleur en krijgen duidelijker dan tot dusverre 'het geval was de Rode K-ruisdistinctieven. De 'invoering zal over de verschillende afdelingen ge leidelijk geschieden, zo is zaterdag morgen op de jaarvergadering van het Nederlandse Rode Kruis in Rot terdam meegedeeld. Men zette uit een, d'at. de noodzaak tot vernieu wing kwam nu ook het leger het kakh-i heeft vervangen door unifor men van andere stof. Het Rode Kruis kon om financiële redenen niet anders dan de produktielijn van het leger volgen. Verscheidene af gevaardigden van de afdelingen maakten zich overigen» wel zorgen d'itionele -kaki gaan vervangen ject.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1