De werkloosheidswet een moeilijke wet W PANTER De ontwikkeling van Amerika's defensie Koningin Juliana naar Thailand? Zit voorjarenmet Ceta-Bever R|||TPKIRI ITQ^^ ONZE PUZZEL-RUBRIEK V WASHINGTON. 11-7. De Ame rikaanse minister van defensie, Mc Namara, heeft donderdag bekend gemaakt, dat de V.S. in de afgelo pen twee jaar de hoeveelheid kern ladingen waarover hun strategische parate strijdkrachten beschikken, hebben verdubbeld. In dezelfde pe riode werd de tactische kernmacht van de V.S. in West-Europa met zestig procent uitgebreid. Dit zegt de minister in een me morandum aan president Kennedy, waarin hij meedeelt, dat zijn vorig jaar opgesteld program voor kos- Ingezonden mededeling tenvermindering al één miljard dol lar heeft bespaard, zonder dat dit ten koste van de nationale veilig heid is gegaan. Integendeel, volgens de minister is het aantal parate di visies met 45 procent toegenomen, de tactsche luchtmacht met 30 pro cent uitgebreid en de vervoerscapa citeit per vliegtuig met 60 procent gestegen. Speciale strijdkrachten Voorts bericht de minister, dat de werkzaamheden voor bouw van nieuwe schepen en modernisering van oude schepen met honderd pro cent zijn uitgebreid. De omvang van de speciale strijdkrachten voor de bestrijding van guerilla-activiteit is met 200 procent gestegen. In juli van het vorig jaar had minister McNamara verklaard, dat de defensie-uitgaven in. vijf jaar met drie miljard dollar 'konden worden verminderd. In het eerste jaar zqu de bezuiniging zijns inziens 750 mil- Yjcen dollar opleveren. In zijn memorandum aan de pre sident zegt McNamara nu, dat in feite in vijf jaar vier miljard zal kunnen worden bezuinigd. Dit is mogelijk door een beter inkoopsys teem en een standaardisatie van uitrusting en werkwijze. BANGKOK, 11-7. De minister van defensie van Thailand, die te vens belast is met de regeling van staatsbezoeken, heeft in Bangkok bekendgemaakt, dat koningin Juli ana voornemens zou zjjn in oktober een bezoek aan Thailand te bren gen? Zoals bekend, staat voor okto ber reeds een bezoek van het Ne derlandse koninklijke paar aan Iran op het programma. Ingezonden mededeling Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE: dokter W. Bontkes, tel (01110)-2280 MIDDENSCHOUWEN Dokter W. Bontkes, tel. (01110) 2280. Noordgouwe, tel. (01112)-480 BRUINISSE-OOSTERLAND: dokter J. W. de Putter, Oosterland tel. (01114)-280 DIERENARTS dokter W. A. M. Kalkman, Renesse, tel. (01116)-310. Scheepvaartberichten Alchiiba, 9/7 van Genua naar Casa- blanca. Alphacca, 10/7 te Suez. Kelletia (t.), 10/7 te Rotterdam. Ingezonden mededeling ONDERWIJS Examen gezel brood- en banketbakken Te Goes slaagden voor 'het exa men „gezel" Brood- en Banketbak ken de heren: A. J. Abrahamse te Bruinisse, D. C. Everaers te Renesse en M. Verton te Haamstede, allen leerlingen van de afdeling brood- en banketbakken van de Techniscrhe School te Zierikzee. Ingezonden mededeling 26 mooie kleuren-5 transparante houttinten LJ w I I Lal 1 LJ IJ O De zomer schijnt in puzzelsfeer toch echt wel te gaan doorzetten, want het aantal inzendingen op de puzzel van. vorige week, was opval lend weinig in vergelijking met de „normale stapel", 'die 'bij ons 'bin nenkomt. Des te meer waardering dus voor degenen, die het ook in de afgelopen week er niet 'bij lieten zit ten. De eerste prijs 'is 'bestemd voor: mevr. van Sluüs-Kok, Hoogezoom 68, Haamstede De tweede prijg gaat naar: mevr. A. H. Hendrikse-Goemans Kraanplein 22, Zierikzee De oplossing van de puzzel is 'de volgende; Horizontaal: 1. brouwer, 6. toen dra; 11. ook; 12. oir; 13. ier; 14. eelde 17. eerst; 20. ka; 22. emmer; 24. de; 25. kogel; 28. akker; 31. 'esp; 32. alp; 33. rag; 34. spil; 37. alle; 39 nota; 40. ulaan; 41. omsk; 42. 'anti; 44. pari; 46. ven; 48. pas; 49. elp; 51. edele; 54. andta; 56. mm; 58. peter; 61. kg; 63. raket; 65. vadem; 68. mee; 70. ere; 71. ina; 73. 'drummer; 74. normaal. Verticaal; 1. boek, 2. r.o.; 4. wal; 5. roem; 6. tree; 7 eer; 8 dit; 9. re; 10. arme; 15. eng; 16. del; 18. era 19. sik; 21. aks; 23. melkagaat; 24. dra; 26. opstand'; 27. eli; 29. kil'; 30. ere miet; 35. pan; 36. lui; 37. an.p.; 38. lor; 43. ti'l; 45. aan; 47. eem; 50. lak; 52. eva; 53. epe; 54. ara; 55. ice; 56. mond; 59. eter; 60. 'even; 62. goal; 63. reu; 64 kam; 66. dor; 67. mia; 69. er; 72. na. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. boertige naboot, sing; 6. voorschrift, instelling; 11. indien; 12. Spaanse titel; 14. baardje; 15. geogr. aanduiding (afk.) 17. kwa jongen; 19. kindergroet; 20. muil; 22. pen, klamp, 23. plechtige afkon diging; 25. rekenkundige opgave; 26. een aangename indruk makend; 29. dakvorm; 31. lofdicht; 32. telwoord; 34. bijbelse naam; 35. mak; 37. or denen; 40. inhoudsmaat; 42. bevel; 43. hetzelfde (afk.); 44. belaalplaats; 46. afbeelding van een persoon; 49. luchtstrijdkrachten (afk.); 51. onbe paald telwoord; 53. aanwijzend voomaamw.; 54. meisjesnaam; 56. deel v. e. breuk; 59. vrucht; 61. speelgoed; 62. liefkozing; 64. bor duursel; 65. klein soort paard; 66. goud (Fr.; 68. lus: 71. selenium (afk.) 72. familielid: 74. aanzien; 75 deel v. h. 'hoofd; 77. woorden die her haald worden: 78. 'stal mot renpaar den. Verticaal: 1. beproefd; 2. rond hout; 3. boom; 4. 'tóiteH (afk.); 5. no bel; 6. snavel; 7. spil; 8. metaal; 9. klein persoon10. tramspoor; 13. in orde (afk.); 16. bijbelse naam; 17. fijn weefsel; 18. vernis; 19. gesloten; 2i. gebogen; 22. strand'hoofd; 24. deel v. d. dag; 25. 'braadspil; 27. de dato (afk.); 28. drank; 30. stofmaat; 32. hoffelijkheid; 33. voorbijgaande hofmakerij; 36. vogel; 38. ik (Lat.); 39. plaats o. d. Veluwe; 41. gewicht; 44. administratielokaal; 45. paar; 46. plaats; 47. soort kraan; 48. schop; 49. beek, watering; 50. warme 'drank 52. deel v. d. dag (afk.); 55. voorzet sel; 57 deel v .h. hoofd; 58. Euro peaan; 59. mannelijk zoogdier; 60. verhoogde toon; 63. soort geweer; 64. inwendig orgaan; 67. gevangenis; 69. het Romeinse rijk (afk.); 70. woud; 72. voegwoord'; 73. pers. voomaamw.; 75. Frans on'b. voor- naamw.; 76. Grccnwichtijd (afk.). Wat biedt de BEELDBUIS? Enkele tips voor dit week-end: na de vrijdag met een 2de Ripcord en Lieben Sie Show bij ons en inspec teur Vledder op Nederhorst t>iö Bel gië VI. zaterdagmiddag 3 uur Mr. Pickwick's dilemma, 4 uur Connie Stuart, 7.30 de Graaf van Monte Christo en 's avonds een filmpro gramma. Zondag vertoot B. VI. Do- rus St. Germain des Prés, by de Vara o.a. Perry MasoR. Behalve de It al. hoofdfilm (ma.) II capotto biedt de buis volgende week weinig on derhoudends. m Bij tal van openbare diensten in Frankrijk zijn donderdag symboli sche stakingen gehouden, als protest tegen een door de regering bij de nationale vergadering ingediend wetsontwerp, waarin stakingen, die niet minstens vijf dagen tevoren zijn aangekondigd, worden verboden. Ingezonden mededeling Senoritas-Rood In het bekende rode blik De vertrouwde naam voor een lekker licht sigaartje GEMEENTERAAD VOOR „HET DORP" ARNHEM, 11-7. Uit ongeveer 300 aanvragen voor plaatsing in „Het Dorp" zal binnenkort een groep van 30 tot 50 gehandicapten worden samengesteld. Dokter Klapwijk zal waarschijn lijk in september met de groep de opzet van „Het Dorp" doornemen. De toekomstige bewoners kunnen hun mening over de plannen geven, waarbij, de architecten van „Het Dorp", prof. ir. J. H. van den Broek en J. B. Bafcema, aanwezig zijn. De bedoeling is voorts, uit deze representatieve groep, die aan de hand van de ingediende formulieren wordt samengesteld), een voorlopige gemeenteraad voor „Het Dorp" sa men te stellen en een tijdelijk bur gemeester en een tijdelijk wethou der van huisvesting te kiezen Deze twee functionarissen zullen met de bouwcommissie overleg plegen. In het Allerheiligen-museum in Schaffhausen is de achtste interna tionale tentoonstelling „De wereld van het impressionisme" geopend, waarop een honderdveertig werken bijeen zijn gebracht. OVERDENKING De wereld gaat voorbij en haaf begeerlijkheid. 1 Joh. 2 17. Op het kerkhof komen allerlei ge dachten in je op, wanneer je al die namen ziét met leeftijden. Er liggen ouden en jongen, mensen van allerlei •beroep, eemvoudiigen en mensen die heel wat te vertellen ha'ddén in de ■gemeente. Jonge moeders, die moei lijk gemist konden worden, vaders, die nog zo graag iets van de toe komst van zijn jongen of dochter had willen beleven. En ze liggen bont door elkaar. Rijken en armen, wijzen en d'omimen, ouden en jongen. En op het kerkhof is het stil. De mensen, die hier gebracht zijn, héb ben hun betekenis gelhad. Alles ver andert. Kijk maar naar uw omge ving. Niet alleen worden de mensen anders, ook de huizen en 'straten veranderen. Vele dorpen van, ons eiland zijn ;door de watersnood wel zeer veranderd. Sommigen zijn eigenilijk niet meer te herkennen. Een land verandert en de wereld verandert. Maar het woord, dat hier boven staa't, zegt toch nog iets heel anders. De wereld gaat voorbij en alles wat zo begeerlijk 'lijkt. Dat kan een mens zich eigenlijk niet voorstellen, dat Ideze wereld er 'eenmaal niet meer zal zijn. Het is in wezen een trieste gedachte. En wanneer we deze wereld en de men sen di'e daarop bezig zijn, bezien, maakt 'het ons weemoedig en als het goed is ook deemoedig en nederig. Want vele mensen dben, alsof ze 'hiier altijd zullen blijven. Men werkt voor 'het geld en het goed', alsof een •mens het mee kan nemen in zijn kist en in zijn graf. Maar Gods woord zegt: Mens, eenmaal Sterf je en alles wat je vasthoudt en bezit, gaat alle maal kapot. Er blijft biets van over. Jezus zegt tot Jeruzalem: Niet een steen zal op de andere gelaten wor den. Alles, wat zo begeerlijk lijkt, 'hét blijft niet, zegt Gods woord. Is 'er dan niets, waaraan eens mens zich kan vasthouden, wat blijvende waarde heeft? Ja, zégt de 'bijbel. Dat is er wel. Het woord Gods blijft tot in eeuwigheid. Dat is echter niet van ons. Dat is van God. Alleen de din gen van God blijven. Maar ook ieder mens die van God is en die ziich aan de levende God toevertrouwt en le ven wil van Hem alleen en van zijn genade, blijft in 'de eeuwigheid. Daarom, zwoegers en ploeteraars, om aards goed te 'bemachtigen, hoort uit het woord van Gold (en onthoudt het goed) dat Gods woord alleen' blijvende waarde heeft tot in alle eeuwigheid. v. d. S. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bussum (vac. T. H. Oostenbrug): J. C. v. Hunniik, Ren- kum; te Maarssen: J. H. Vlijm, Goe dereede. Benoemd tot vicaris te Laren: drs. Siderius, 'kand. te Bunschoten. Chr. Ger. KerMïn Beroepen te Mussel: kand. J. Wes terink, Zwolle. Ger. Gemeenten Beroepen te Opheusden: kand A. W. Verhoef, Capelle aan de IJssel. De gehele sociale wetgeving is zo langzamerhand een moeilijke en in gewikkelde geschiedenis geworden. Het is bijna niet meer bij te houden voor één man om al die wetten tot in de puntjes te beheersen. Een van deze moeilijkste (en voor de verzekerde ook gevaarlijke) wet- ien is wel de werkloosheidswet. Er is niet veel voor nodig om de uitke ring te verspelen, het is soms erg lastig deze zonder juridische hulp in handen te krijgen. U weet het vermoedelijk al: u moet onvrijwillig ontslagen zijn, wil er een redelijke kans op uitkering bestaan. Direct u aanmelden bij ar beidsbureau en bedrijfsvereniging is al een der belangrijkste bepalingen. Ga niet te snel accoord Er zijn werknemers wier werk zaamheden om de een of andere re den aflopen, echter is de verhouding tussen werkgever en werknemer van dien aard, dat er een goede ver standhouding bestaat en dan komt het voor dat de werknemer met het aangezegde ontslag akkoord gaat, in de hoop spoedig weer aan de slag te kunnen gaan bij die werkgever. Het gevolg is voor die werknemer, dat het ontslag niet meer onvrijwil lig is omdat er geen uitkering volgt. Voorts komt het voor dat een werknemer geheel ten onrechte op staande voet (wegens dringende re denen) ontslagen wordt, maar zich laat overbluffen en zegt: „Goed, ik ga al", of een getuigschrift of ont slagbrief aanvaardt. Ook hij verliest door deze instemming zijn uitkering! Een triest voorbeeld En al maakt hij er wel werk van en wordt hij door de rechter in het gelijk gesteld, dan nog is het twijfel achtig, of de bedrijfsvereniging zal betalen. Immers de werkgever is verplicht zich te houden aan de wet telijke ontslagtermijn. Gedurende deze termijn moet de werkgever het loon betalen. Onttrekt hij zich hier aan dan komt de bedrijfsvereniging hem niet te hulp; eerst het loon over de wettelijke ontslagtermijn en kom dan maar eens terug. Maar als die werkgever niet be taalt, dan zit de werknemer met de schade, want hij kan geen greep in de kas van de werkgever doen; ergo hij zit zonder inkomsten voor vrouw en kinderen. Sociale zaken zal misschien wel te hulp willen komen, maar wie loopt er graag naar deze instelling die nog algemeen als een soort „ar menzorg" wordt gezien Om recht te verkrijgen zal de werknemer moeten procederen tegen de werkgever en dit duurt lang. Kostbare onwetendheid z Wat te zeggen van 't volgende ge val?, Een werknemer was ontslagen door eigen schuld, op staande voet. Het gelukte hem weer aan de slag te komen, maar hij had in feite wei nig geluk, want het werk bij zijn nieuwe werkgever hield plotseling op, dus kreeg hij ontslag. Dit tras dus een niet vrijwillig ontslag, in tegenstelling tot het eerste. Een aanvraag om uitkering werk loosheidswet ging tn zee, maar werd afgewezen. Waarom? Op grond van het feit, dat, als de werknemer bij zijn vorige werkgever niet wegens eigen schuld ontslagen was, het zo goed als zeker was, dat hij dan nog daar in dienst zou zijn geweest en nu niet zonder werk zou zitten Ver gezocht, maar 't is waar! Wat te doen? Deze werknemer maakte ook nu door onwetendheid een grote fout, clie hem geld zou gaan kosten. Immers, had hij direct na de wei gering door de bedrijfsvereniging een „voor beroep vatbare beslissing" aangevraagd, dan zou hij nog een redelijke kans hebben gemaakt op uitkering, temeer daar deze werk nemer met tegen het ontslag een protest had ingediend, maar toen het laatste ontslag werd aangezegd, had hij bij zijn beroep moeten aan tekenen dat het proces tegen zijn vroegere werkgever nog in behande ling was. Dat had hij niet gedaan omdat hij onervaren was in die dingen (wie is er wél ervaren in??) en naderhand was hij er te laat mee, want beroep aantekenen moet direct plaats heb ben, althans „binnen redelijke ter mijn". ten is wel de werkloosheidswet. Er In twijfelachtige gevallen zal een werknemer er altijd goed aan doen de werkgever te verzoeken een ont slagvergunning bij het arbeidsbu reau aan Ir vragen. Weigert de werkgever dit, dan doet hij (de werknemer) er goed aan zich zelf tot het arbeidsbureau te wenden, opdat dit de werkgever tot andere gedach ten kan brengen. In het kort komt het hier dus op neer Twijfelt u bij de afwijzing van de uitkering, teken dan direct beroep aan (en vraag een voor beroep vat bare beslissing). Meldt u direct bij het arbeidsbu reau en bij de bedrijfsvereniging. Ga in twijfelgevallen nooit ak koord met het gegeven ontslag, maar teken protest aan en meldt u zich op de gebruikelijke tijden (evt. met getuigen) bij uw werkgever om aan de slag te gaan. Teken geen papieren en doe geen toezeggingen om de werkgever te believen; u helpt hem, maar u werkt u zelf in de put. Eerste minister Pipinelis van Griekenland heeft donderdagochtend op de Griekse ambassade in Londen mevrouw Ambatilos, de Engelse echtgenote van een Griekse gevan gene, volgens de gemelde toezeg ging, ontvangen. Twee afgevaardig den van de Labourpartii woonden de ontvangst bij. Overleden na stoeipartij VLAARDINGEN, 11-7. Een vriend- schappelijke stoeipartij in de bank- werkerij van het havenbedrijf Vlaardingen-Oost tussen de 53-jari- ge 'bankwerker K. Sterenburg uit Schiedam en de 34-jarige eveneens uit Schiedam afkomstige bankwer ker B. J. K. is triest geëindigd. Sterenburg, die als overwinnaar uit de strijd kwam, liep na het stoeien weg, maar viel plotseling op de grond. De bedrijfsarts kon slechts de dood constateren. Ingezonden mededeling uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. J. Voordouw, Giessen-Rijswijk. Gasthuiskerk: 10 uur ds. Assendorp (d'oopdienst), 7 uur ds. Voordouw. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Zonneveld (viering H.A.). Serooskerke; 11 uur ds. Zonneveld!viering, H.A.). Burgh: 9 uur (jeugddienst) en 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 uur (medewer king 'kerkkoor) en 7 uur H.A. ds. Boer. Renesse: 9 uur ds. Cramer, em. predikant, 10.15 uur ds. Meesters, Amsterdam. Noordwelle: 10 uur ds. Cramer. Eiker zee (Scharendijke): 9.30 uur ds. Blok, Ellewoutsdijk. Brouwershaven: 10 uur ds. F. Oort, Assen. Zonnemaire: 10 uur ds. Van der Sar. Noordgouwe: 10 uur vica ris Kel'ling. Dreischor: 10 uur ds. Lam. Ouwerkerk: 7 uur ds. Van der Sar. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Wes terhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Groenewegen. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. Van Vliet. Bruinisse: 10 uur ds. Duvekot, 5 uur ds. Van der Sar. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur da. M. E. Monsees, Amersfoort. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tie- m'ersma. Haamstede: 9 en 10.30 uur dis. J. Wessel, 's-Hertogenbosch, 5 uur ds. Boerma. Renesse: 7.30 uur ds. Tiemersmia. Scharendijke: 10 en 2.30 uur 'ds. Homans, Heemskerk. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. B. Wentsel jr., Oudewater. Zonne maire: 10 uur ds. Boerma, 2.30 uur dr. Becker. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. H. H. van Kapel, Rihoon. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. G. Vee- neman, Amersfoort. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Haamstede (in de Chr. Geref. Kerk): 7 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Van der Klis ('bed. en dan'kz. H.A.). Kerk werve: 10 en 6 uur dhr. P. den But ter, theol stud., Apeldoorn. Haam stede: 10 uur leesdienst, 3 uur dhr. den Butter. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Van der Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur 'leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur 'heiligingsdlenst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur ver- Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.30 en 10 uur. In de week Eucharistievieringen te 7.15 en 8 uur. Haamstede: Euchai tetievieringen op zondag 'te 7.30, 9.00 en 10.30 uur; 19.00 uur (avondmis). Renesse (kerk- tent Zee-anemoonweg)Eucharistie viering om 8.00, 9.30 en 10.30 uur. Proeven met de Apollo capsule. De Apollo capsule zal worden gebruikt bij de landing van bemande ruimtevaartuigen op de maan. De proef behelst onder meer na te gaan ivat. er gebeurt wanneer de capsule met een snelheid van ca. 30 km. per uur het ivater raakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6