REIS FIETSEN NAAR DE. OLYMPISCHE DEU RLOO De Nederlandse veestapel De Ku Klux Klan Het overleg over de kernwapenproeven WINTERSPELEN LET OP 'T RAAMBILJET FANTASTISCHE ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE vrü^s 12 ju» iocs n». im»9 Met „De Vriendenkring" naar het Belgische Namen Oosterlamke reis vereniging maakte tweedaagse trip OOHTERLASD, 11-7. Begunstigd duor goed weer heelt de plaatse lijke reisvereniging „De Vrienden kring" dinsdag y en woensdag 10 juli weer haar jaarlijkse reis ge maakt. Een bezoek aan het land van onze zuiderburen stond ditmaal op het programma, met als eindpunt het mooie, 80 meter boven de zee spiegel gelegen. Namen, aan de ri vier de Sambre, het begin van de Belgische Ardennen, Mot 42 deelmemers(sters) startte d:e reiswagen van cie fa. Van Oeveren uit Zierikzee met aan het stuur chauffeur Willemse van het Max*kt- pioin, omstreöks vijf uur. De over tocht te Zijpe liep gesmeerd. De voorzitter der vereniging, de heer Kwaak, sprak als naar gewoonte een woord van welkom tot de reizigers. Reeds om 'half zeven in de prille morgen werd de grens bij Putte over schreden, en via Antwerpen ging het op do hoofdstad Brussel aan, waar gezellig koffie werd gedronken. Verder zuidwaarts bereikte men on geveer 11 uur het stadje Namen, waar o.m. een bezoek werd gebracht aan :de bekende Citadel en verschil lenden gebruik maakten van de ka belbaan. Na de middag werd door het unieke Maasdal naar de stad Luik gerdeen, waar veel oud ste denschoon werd bewonderd. De bedoeling was om op vader landse grond te ovemaohit'en, en daarom zette men 'koers naar Val kenburg, over Maastricht, waar men ongeveer 5 uur arriveerde. Nadat in het gerenommeerde hotel „Bellevue" een 'keurig diner was gebruikt, ging men in de avonduren het moois van Valkenburg in ogenschouw nemen. Na het ontbij t bleef men de -volgen de dag nog tot ongeveer 11 uur in Valkenburg, waarna men weer koers zotte naar Belgische bodem. In het Belgische Zandhoven werd gestopt cm in hotel „De vier billekens" enige tij'd te verpozen en een consumptie te gebruiken. Ongeveer half vier startte men weer en ging het naar de bekende koopmansstad Antwer pen, waar een rondrit langs de machtige havpncomplexen werd ge maakt. Ook de vele oude gebouwen trokken hier de aandacht. Omstreeks half zes was men weer in het vader land teHtg. In 'het hotel „Het Pan- nenhuijs" te Hoogerheide werd een afscheidsdiner gegeven. Ongeveer 8 uur werd de bus weer bestegen en rond half toen was men weer in het Ingezonden mededeling OF U HET GELOOFT OF NIET maar eens komt U ook tot de ontdekking dat de sortering groter is de kwaliteit beter is de prijzen lager zijn bij woninginrichting - Zierikzee bezoekt vrijblijvend onze toonzalen In 'het kad'er van. 'het uitgebrei de premieplani van 'het Ned. New Forest Pony Stamboek worden dit jaar een aantal 'belangrijke premie- keuringen gehouden, welke culmi neren in d'e grote centrale keuring, die deze keer op 'het paleis „Het Loo" te Apeldoorn zal plaats vin den. DEN HAAG. 11-7. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft en kele voolopige uitkomsten van de landbouwtelling mei 1963 bekend gemaakt, welke betrekking hebben op de veestapel. Het aantal stuks rundvee ver toonde t.o.v. 1962 eert daling met 3.4 procent. Dit jaar mei werden ruim 3.689.000 runderen geteld tegen 3.817.000 vorig jaar. Met uitzonde ring van de provincie Noord-Bra bant deed de teruggang zich voor in alle provincies. 'Een nadere onderverdeling van cle rundveestapel toont aan, dat het aantal stuks mest- en weidevee in ons land is teruggelopen met bijna 50.000 stuks (-10.5 procent). Het 'aantal melk- en kalfkoeien vertoonde een teruggang met bijna 4.500 stuks of 0.3 iprocent Varkens en hoenders In vergelijking met mei 1962 is het aantal varkens toegenomen met circa 117.000 stuks 4.2 procent). De hoenderstapel vertoonde een kleine teruggang in vergelijking met vorig jaar In mei 1963 werden 44.496.000 hoenders geteld tegen 45.890.000 in 1962 (-3.0 procent). Het aantal hoencler.q bestemd voor de slacht nam toe met 35.6 procent De leghennenstapel, inclusief kui kens en jonge 'hennen bestemd voor de leg, nam af met 8.9 procent met uitzondering van de provincie Fries land liep de totale boenderstapel in alle provincies «terug. dorp terug. De voorzitter, de heer Kwaak, richtte een dankwoord tot de chauffeur Willemse voor zijn mooie rijprestaties en aan de leden voor de prettige wijze waarop ook deze reis weer werd gemaakt. Allen waren vol lof over deze mooie reis. STAD EN PROVINCIE OOSTERLAND Leerlingen o.l.-school naar Arnhem Onder lei'ding van het hoofd der schoei de beer Knuijt, hebben de leerlingen van de 4e, 5e en 6e klas van de openbare lagere school al hier, donderdag hun jaarlijkse reis gemaakt per autobus van de fa. Van Oeveren met als chauffeur de heer van Aken. Ongeveer half zeven startte de bus mét 26 leerlingen, benevens eni ge dames van de oudercommissie en het onderwijzend personeel van het Marktplein. Via Breda, Tilburg, Den Bosoh werd in de richting Grave over de Maas naar het mooie Berg en Dal gekoerst, waar op een moot plekje 'de inwendige mens werd ver sterkt. Over Nijmegen 'ging het na ai- Arnhem en omgeving, waar volop werd genoten van de schone natuur. De Sonsbeekse bedriegertjes werden bezocht en d'eze vormden uiteraard een bijzondere attractie voor de jeugd. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het Openluchtmuseum waar onder leiding van een bekwa me gids die plekjes werden bezocht, die voor de kinderen het belangwek kendst waren, w.o. de Zaanse buurt, de oude plaggenhut, het zeventiende eeuwse schooltje, het Drents „Los Hoes" en niet te vergeten de mooie collectie klederdrachten uit alle de len van het land. Tenslotte werd in de hier aanwezige boerenherberg de maaltijd gebruikt. Men vervolgde de tocht over de Grebbeberg naar Ouwe'hands Dierenpark te Rhenen, waar een bezoek werd gebracht aan de mooie verzameling dieren en de verschillende aquariums, die wel bij zonder de belangstelling genoten. De hlier aanwezige speeltuin kwam hier na aan bod en volop werd genoten van de véle attributen. Over de R'henense brug werd over Tiel en Gorkum naar Breda gereden, en hierna ging het weer huistoe. Om negen 'uur arriveerde men weer op de Marlet, hoogst voldaan over deze mooie tocht, en dankbaar voor het vele dat werd genoten op deze, door zomers weer begunstigde toer. Een woord van dank aan chauffeur van Aken voor zijn goede zorgen tijdens de reis en voor zijn uitgebreide toe lichting, ontbrak niet. Collecte voor blinden De 'busjescoïlecte, gehouden door de jongedames Annét Bolle, Jozien en Jannie van 't Hoff en Rian Rotte, ten bate van de stichting „De Fak kels Bijeen" voor chr. blindenhulp heeft opgebracht de som van f 47,46. Een dankwoord voor dit mocie re sultaat mag niet achterwege blijven. SIRJANSLAND De alhier d'oor Leentje Stuik ge houden collecte voor de Blind'en- bondl „De Fakkels ibijeen" heeft op gebracht de som van f 11,40. BRUINISSF Concert „O. en U." Zaterdag 13 jul'i (8 uur) zal d'e mu ziekvereniging „Oefening en Uit spanning uit Nieuwerkehk een con cert geven in de muziektent te Brui- nisse. Uitgevoerd worden de volgen de nummers: Subenhara, mars, P. B. Bisselink; Brignöla, fantaisie, A. BoscoH'i; Argenta mars, J. P. Laro; Ouverture Militaire, Johan Palla; Admiraal Stosch, mars, C. Latann; Mondnacht auf der Als ter, wals, Os car Petras; Ria Defileermars, J. Ros; In Somerset, suite, Jack Harvey; Appèl aux frompettes, mars, A. Ney; Notre Conoiours, Mathieu Everaars; En Avant, mars, M. J. Cerfontaine. De 'in de Ned. Herv. kerk ge houden wederopbouwcollecte bracht f 396 op. Veel bezoek bij tentoonstelling „Raad en Daad" De pélitietenitoonstelling „Raad en Daad", diie dinsdag, woensdag en donderdag te Bruin'isse werd gehou den, heeft zidh in een buitengewoon druk bezoek mogen verheugen. Niet alleen dat alle scholen uit het ge bied dat «bij de politie on'der Brui- nisse ressorteert, de tentoonstelling hebben bezooht, maar daarnaast had de jeugd ook 's avonds grote belang stelling voor het gebodene. Leerlingen kregen verkeersdiploma's Donderdagmiddag waren ruim 60 leerlingen van de hoogste klassen van de beide lagere scholen in de raadszaal bijeen om uit handen van burgemeester C. H. van de Linde het vericeersdiiploma te ontvangen. Deze wees daarbij op het gröte be lang van een goede kennis van de verkeersregels, daar de meeste leer lingen zeker straks op de fiets een onderwijsinrichting in Zierikzee zul len gaan bezoeker.. 29 leerlingen van de openbare la gere school en 37 van de christelijke school 'kregen- het begeerde papier tje en op 32 stond het predicaat „met lof". De heer L. Padmos, voorzitter van Veilig Verkeer, afd. Bruinisse, dankte de politiemensen die vragen hadden opgesteld en de verschillen de verkeerssituaties hadden uitge zet, Een afvaardiging van de politie was aanwezig, alsmede enkele on derwijzers der beide scholen en het bestuur van de B.ond1 voor Veilig Verkeer. De Veilig Vorkeersspeldjes die aan de geslaagden zouden wor den overhandigd waren, jammer ge noeg, nog niet gearriveerd, maar het ijsje dat werd geoffreerd; smaakte des te beter. De vlucht van de Poolse majoor BERLIJN, 11-7. Majoor Obacz van de Poolse luchtmacht, die woens dag met een lesvljegtuig met vrouw en twee kinderen' van Polen naar West-Berlijn vloog en daar politiek asiel heeft gevraagd, is nog dezelf de avond per vliegtuig naar de bondsrepubliek overgebracht, aldus werd van Amerikaanse zijde mee gedeeld. Nadere 'bijzonderheden over zijn huidige verblijfplaats werden niet verstrekt. De Poolse regering zal aan de Amerikaanse autoriteiten in West- Ber-lijn om teruggave van het les- vliegtuig vragen, waartegen vermoe delijk geen bezwaar zal worden ge maakt. ATLANTA (Georgia), 12-7. De Ku Klux Klan zal een grote mars op 20 juli door Savannah organisei-en. Verder worden bijeenkomsten van de Klan in acht staten, waar de ne gers tegen de rassenscheiding age ren, voorbereid. LONDEN, 12-7. In een vraagge sprek met het Britse blad „Daily Ex press" zegt premier MacMillan van Engeland, dat de besprekingen over het stopzetten van kernwapenproe ven, die maandag in Moskou begin nen, op het ogenblik de belangrijkste zaak zjjn. Volgens premier MacMillan is er sinds 1959 een ontspanning geweest tussen Oost en West. Dit kwam niet in verdragen of documenten tot uit drukking, maar in de toon. Geen van beide partijen was onredelijk ver ge gaan bij het behartigen van de eigen belangen. „En waar dit allemaal toe geleid heeft, is iets heel belangrijks. Wij beginnen vat te krijgen op het denk beeld, dat de Russen Europeanen moeten worden", aldus MacMillan. Stokoud kerkje werd gerestaureerd GRAVE, 11-7. In Velp bij Grave, niet ver van het nationaal buiten- centrum van de Nederlandse GM- sen-beweging in Sdhayk, wordt op 21 juli het geheel gerestaureerde, uit de twaalfde eeuw stammende kerkje door de hulpbisschop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen ingezegend. Vier jaar géleden adopteerde de Nederlandse Gidsenbeweging het praktisch tot een ruïne vervallen kerkje, dat officieel 'de Maria Visi tatie Kapel za'l heter.. De restaura tie geschied-de onder leiding van de Rijksdienst voor Monumentenzorg en architect Jan Strik. Het kerkje werd hefbouwd zoals het er omstreeks hét jaar 1500 moét hebben uitgezien. Man stak man met vijl AMSTERDAM, 11-7. In de Quel- lijnstraat te Amsterdam heeft de 51-jarige ambtenaar J. D. de 42- jarige monteur H. B. met het uit einde van een zaagvijl tweemaal achter het linkeroor gestoken. Een uur tevoren had J. D. voor zijn woning in de Quellijinstraat een 'twistgesprek 'gehad met zijn stief dochter, de 16-jariee S. B. en haar vriendin, de 17-jarige K. B., de dochter van H. B. De twist was ont staan doordat J. D. zijn stiefdochter verboden- had met haar vriendin om te gaan-. Om zijn vermeend ge lijk 'kracht bii te zetten sloeg hij de vriendin tegen de grond! en sleepte haar vervolgens bij de haren over de stra'at. Daarna wilde hij ook zijn stiefdochter „straffen", maar die had inmiddels de vlucht genomen. Toen H. B. hierop naar de ambte naar was gegaan om te protesteren tegeni de mishandeling van zijn dochter, greep J. D. zonder enig commentaar de vij'l en bracht hem hiermee twee steken toe. Omwonenden, die de ruzie hadden gadegeslagen, hadden inmiddels de politie 'gealarmeerd. Het 'slachtoffer werd naar het Weesperplein-aieken- huis vervoerd. Ingezonden mededeling ROTTERDAM. De 16e Internatio nale Beurs voor Mode en Huishou ding, Femina wordt gehouden van vrijdag 20 september t.m. d'onderdag 3 oktober 1963. De Poolse regering beeft de uit levering geëist van de vier Polen die woensdag met een vliegtuig naar West-Berlijn zijn gevlucht. Donder dagochtend had de Poolse militaire missie gezegd dat het verzoek om asiel van majoor Obacz „diens per soonlijke zaak" was. „De Schelde" bouwt schepen voor Rusland VLISSINGEN, 11-7. Te Moskou is door de president van Vosudo-im- port te Moskou, de 'heer Rasin en da president-directeur van d'e N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, de heer J. W. Hupkes, een contract ondertekend voor de levering door „De Schelde" aan de Russische onderneming van vier ge heel geautomatiseerde visverwer- kingskoelsohepen. De koelschepen moeten een draagvermogen hebben van 2600 ton. Zij zullen worden voortgestuwd door Schelde-Sulzer motoren van het type TAD 48 met een nominaal vermogen van 3000 pjk. bij 225 omwentelingen per mi nuut. De continu werkende diep vriesinstallatie is van het geheel nieuwe door „De Schelde" vervaar digde ontwerp. De schepen zullen in de loop van 1965 worden opgeleverd. LAND- EN TUINBOUW Nieuwe aartlappelrooimachiiie Er is een nieuwe aardappelrooi- macbin'e ontwikkeld, welke ook bij •het rooien van bieten kan worden gebruikt. Deze machine is zodanig vervaardigd, dait zij zelfs kan wor den gebruikt op zeer steenachtige bo'dem. Zij is bijzonder gemakkelijk te hanteren en zeer betrouwbaar. De machine is voorzien van een zg. „verkenner", die waarschuwt voor gevaren zoals bijvoorbeeld ste- ncn in de bodem en andere hrnder- BERGEN OP ZOOM. Als sluitstuk van de 'herdenking van het 100-jarig bestaan van het Brabanits Nieuws blad wordt vanaf 13 juli tot en met 15 augustus 'in 'de bovenzalen van het Markiezenhof te Bergen op Zoom e'en carnavalstenfoonstelling gehou den onder de titel „Oe eigen zijn". MEERVELDHOVEN. Donderdag is te Meervoltihoven een personen auto 'tegen een lantaarnpaal gere den, waarbij de bestuurder, de 47- jarige W. Doornen uit deze plaats, om het leven ikiwam. De man was vermoedelijk onwel geworden. TONEEL EN FILM „ALS TWEE DRVPPELS WATER Nederlandse film in de Ccncertzaal en hotel Bom te Haamstede KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen het beroep van de gen. syn. als pred. voor Curacao: A. Gerbrandy, Hijkersmilde. Bedankt voor Eindhoven (11e pred, pl.)J. H. Bokhove, Necd'e; voor Tanige-Alteveer (toez.): G. J. Voort man, Dussen. Ger. Kerken Beroepen te B'eiler.: J. J. Lamme, Balkbrug; te Meppel (vac. J. van Tuinen)J. H. v. Boggelen, Gen'deren Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar ZuMbroek: W. Wierenga, Noordbergum. Ger. Gemeenten Tweetal te Aa'gtekerke: kand. J. Karens, Zoetermeer en kand. A. W. Verhoef, CapClle aan de IJssel. Beroepen te Oud-Beijeriand: kand. J. Karens, Zoetermeer. Geref. Gemeenten in Nederland ZIERIKZEE. Zondag 14 juli: 10, 2.30 eii 6.30 uur ds. H. Ligtenberg, Utrecht. (Nagekomen verbeterde op gave). Deze week draait zowel in de Zie- rikzecse Concertzaal als dn bioscoop hotel Bom te Haamstede de beken de Nederlandse film van Fons Ra demaker naar de roman „De don kere kamer van Damocles" van W. F. Hermans, „A'ls twee druppels water". Deze boeiende film is een allegorische, voorstelling van de krachten die in de menselijke ziel kunnen optreden. Het verhaal speelt in de zomer van 1944 in 'het dorp Voorschoten. Ducker, eer. kleine si garenwinkelier verdraagt zijn heers zuchtige vrouw die hem bedriegt met een N.S.B.-^er. Hij heeft alleen hart voor zijn krankzinnige moeder die bij hem inwoont. Het land is be zet, de oorlog woedt ondergronds verder maar Ducker merkt er wei nig van. Van het ogenblik echter dat, in juni 1944, d'e mysterieuze officier DorbeCk in zijn sigarenwinkel bin nenstapte af, was Ducker een be langrijk man geworden. Want Dor beCk en Ducker leken op elkaar als twee druppels water, en aangetrok ken door de verschijning van de man di'e hij zo igraaJg had willen zijn werd Ducker - de bleke bijna onop vallende sigarenwinkelier - over gehaald tot het netwerk van terreur, zwijgen en wantrouwen dat deel uitmaakte van het verzetswerk. In het begin gehoorzaamde Duc ker eenvoudig 'de orders welke hij van Dorbeck ontving, oók wanneer Vóór 50 jaar.... RENESSE. Tot verbazing van ve len bewoog zich gistermorgen boven de gemeente een vliegmachine in de richting noord-zuid langs de kust van Schouwen. NOORDWELLE. In de morgen godsdienstoefening werd voor de diaconie een gouden tientje gecol lecteerd. ZIERIKZEE. Met grote, feestelijk heid vierde alhier pastoor Karskens van de R.K.-parochie zijn zilveren priesterfeest. ZIERIKZEE. De Oudheidkamer ontving een steen met het opschrift:- Anno 1604, gevonden in de grond van een huis aan de Breestraat. ZIERIKZEE. In hotel Juliana vergaderde een groot gezelschap, met het doel de honderdste jaardag van 's lands onafhankelijkheid fees telijk te herdenken. BRUINISSE. De weervisser K. ving een bruinvis van 50 kg. Toen het dier werd opgehaald had het nog een makreel in de bek. RENESSE. De gemeenteraad be sloot tot het bouwen van een geheel nieuwe openbare school. ZIERIKZEE. De directeur van het bekende Amsterdamse reisbureau de heer Lisonne bracht een oriënterend bezoek aan het eiland, om zich op de hoogte te stellen van de toeris tische mogelijkheden. SEROOSKERKE. In een voor dit doel geplaatste tent, gaf de vereni ging Zang veredelt" een eerste concert. BRUINISSE. In de Molenstraat vond de jaarlijkse beproeving van de brandspuit plaats. het moord betekende. Maar toen Dorbeck langzamerhand uit'zijn le ven verdween, werd DuCkev zéker der van zichzelf en kwam in 'het middelpunt te 9taan. In deze gevaar lijke en romantische wereld kon Ducker zijn 'kleurloze leven verge ten. Maar niet zodra 'had 'hij in zich zelf dé held herkend, of hij werd een „gezochte figuur", achtervolgd voor misdaden die hij niet begaan had, door een vijand die - zo moge lijk - nog onverzoenlijker was dan de Duitsers. Want als de dappere, knappe Dorbeck hem .een ticket had gegeven voor een reis in droomland', dan was het er een voor een enkele reis en moest Ducker de verschrik kelijkste slag van alle geheel alleen uitvechten. Het thema van-de film is de be kende wetenschap dat alle mense lijke individuen in hun jeugd tie neiging hébben zichzelf 'groter en sterker te zien, dan zij later onder pij'n en teleurstel! ign ondervinden te zijn. Bij het intreden van de vol wassenheid begraven zij hun grotere Ik, het „super ego", zoals psycholo gen zeggen en leggen zij zich neer bij de onwrikbare omstandigheden waaronder zij geen helden zijn ge worden. Er zijn echter episodes in de ge schiedenis, waarin de ijzeren alle daagsheid en zijn bep ei-kin gen plot seling lijken ineen te storten. Der gelijke episoden zijn oorlogen en re voluties, een dergelijke episode was ook de Duitse bezetting van west- Europa. Ingezonden mededeling 2-PERSOONS 1964 TE INNSBRUCK TER WAARDE VAN f1000.- door nü zo'n sportieve Stokvis-fiets te kopen (reeds v.a. 153,50 compleet) met gratis wedstrijd - grammofoonplaatje (10 Innsbruck-reizcn en 40 troostprij zen van 50.—). Uw Stokvis-fietsenhandelaar - horken- baar aan het groene raambiljet - weet er alles van! rFIETSEN HET GEHEIM VAN TURTON TOWER 98. „Ik geloof niet, dat we er verstandig aan doen om alleen op die muitèrs af te gaan", zegt kapitein Olivier, als Aram aan stalten maakt om de kade op te lopen. „Ze weten dat de galg hen wacht als ze ontdekt worden en dat maakt hen t.ot des peradosLaten we de havenmeester gaart waarschuwen", stelt Agua voor. „Geen sprake van", wimpelt Aram be slist af. „Ik wil niet degene zijn die hen aan de galg brengtl Het zijn tenslotte geen moordenaars, wat ze ook misdaan hebben! Ik zal met ze praten!" Zonder zich verder aan de protesten der anderen te storen, loopt hij de stille kade op. Het schip van kapitein Frederiks ligt ogenschijnlijk verlaten, maar als hij ,het dicht, genaderd is, duikt een hoofd' boven de verschansing op. De man Verbleekt als hij Aram herkent. Dan slaakt hij een waar schuwende kreet en trekt snel- zijn zee mansmes

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5