Kunststoffen in lend- en tuinbouw Irak en Rusland STAD EIS PROVINCIE Kwaliteitscontrole 1962 C.M. M. C. Seh.-Duivelaml sport LAATSTE NIEUWS Zeer lage prijzen voor de rode bessen burgerlijke stand Wijziging van de radio-zendtijd 75,00 Gebr. THIEN PORTEMONNAIE Het gebruik van kunststoffen dag tekent eigenlijk al van 1865, toen de Engelsman Parker het celluloid uit vond. Behalve voor poppen en speel goed vond het aanvankelijk maar weinig toepassing. Later kwam het bakeliet, dat reeds lang vóór de oor log op grote schaal werd gebruikt. Maar de grote ontwikkeling kwam pas na de oorlog, toen duizenden nieuwe stoffen op de markt kwamen. Deskundigen beweren, dat er wel zo'n 100.000 kunststoffen moeten zijn, variërend van vloeistoffen, slappe, weke, vaste stoffen tot soorten die harder zijn dan staal. Slechts enkele tientallen zijn in land- en tuinbouw doorgedrongen. Een kort overzicht volgt hier. Wellicht zijn er toepas singen bij, die tot dusver aan de aandacht onzer lezers zijn ontsnapt. Bij de eerste voorwerpen, die na de oorlog van plastics werden ge maakt, waren er helaas vele van slechte kwaliteit. Veel speelgoed en serviesgoed barstte, scheurde en schilferde, zodat iedereen zei, dat het met de kunststoffen niets ge daan was. Daarna tapte de industrie uit een ander vaatje. Ook ons land kent nu een uitgebreide plasticindus trie. De meeste produkten zijn zó goed, dat iedereen ze wel in een of andere vorm gebruikt. Gebruikt men ze voor het juiste doel en met name bij niet te hoge temperaturen, dan geven ze zeker voldoening. Tenslotte moest ook het vraagstuk van de soms giftige, uitspoelende weekma kers opgelost worden. Daarna was de weg voor gebruik op grote schaal geëffend. Bij melk en zuivel ln de fabriek onderzocht men de nieuwe, Edammer-kaasvormen, die door de heer Geesink van de zuivel fabriek in Laude (Gr.) zijn ontwik keld. Ze zijn van polypropecn en bleken na een driejarige proef beter te voldoen dan de oude, teakhouten kaasvaten. Voort.s kwam de nylon kaasdoek in de plaats van het oude textiel. Beide nieuwe produkten ble ken bijna onverslijtbaar te zijn. Op de boerderij kwam melkgerei van kunststof in zwang. Bij melk emmers geeft men nog de voorkeur aan metaal, nl. roestvrij staal, maar er zijn goede vacuumzeven van po- tyteen verkrijgbaar. Dit materiaal bleek ook geschikt voor melk- en va- cuumleidingen, mits het geroet (zwart gemaakt) is. Een nadeel is dat het vrij slap is, zodat de buizen over de volle lengte moeten worden ondersteund. Vanwege de slapte wordt het minder gebruikt voor melktanks en vaten, ofschoon het materiaal goedkoop en corrosievrij De plastic melkbus is nog steeds een wensdroom. Zij zal dat nog wel even blijven, nu de dural bussen op gang maken. Toch zou men de lasti ge, metalen deksels reeds kunnen vervangen door die van kunststof of hard rubber. Leidingen en afsluitingen Nylon melkslangen zijn bij de melkmachines al zeer bekend. Bij het hangende melkapparaat ver kreeg men controle tijdens het mel ken d.m.v. deksels van. doorzichtige kunststof. Dit zijn mogelijkheden die het overwegen ten volle waard zijn. Ieder heeft thans wel een plastic tuin- of waterslang, maar ofschoon zelfs de waterleidingmaatschappijen op grote schaal kunststofbuizen ge bruiken, worden de mogelijkheden in land- en tuinbouw nog niet volledig benut. Vrijwel alle bedrijfsvloeistof- fen kunnen per kunststofbuis wor den verplaatst. Een mooi voorbeeld daarvan is de plastic waterzak, die gebruikt wordt om silo's te belasten. Dit is bijzonder handig bij het vul len van torensilo's, omdat men die vaak niet in één dag kan vullen. Men kan nu.zowel voor de tussen tijdse als voor de definitieve belas ting water gebruiken. Veel meer dan het openen en sluiten van kranen komt hierbij niet te pas. De plastic kuilhoezen zijn natuur lijk overal bekend. Zij geven niet al leen het voordeel van een nagenoeg luchtdichte afsluiting, maar openen ook de mogelijkheid dat men de op- zetstukken reeds onmiddellijk na het vullen kan verwijderen. Bij brood- kuilen en sleufsilo's gebruikt men bv. texadak (dat is mat inkuilplas- tic) voor afdekking zonder belasting. H. L. O. Het H.L.O.-diploma 3e graad werd behaald door mej. M. Legemaate te Zierikzee. Voor de tweede maal werd aan de eisen voldaan door mej. S. W. FondSe te Zonnemaire. Het diploma 4e graad werd behaald door de dames P. Boogerd te Ouwer- kerk, J. C. v .d. Hulle en M. G. v d. Stel te Zierikzee en de 'heren J. J. Assendorp. J. Stoutjesdij'k, J. W. v. Sluis en J. H. van Vloten, allen te Zierikzee. VOETBAL Zomcravondcompetitic rayon Zierikzee Poule A: Zierikzee-veteranen-Nep- tünus 1-1. Heden (vrijdag)avond wordt ge speeld: Poule A: Zeelandia-P.T.T. Poule B: Smit Bolnes-C.W.S. 17.15 uur). Het programma voor de volgende week luidt: Maandac 15 juli. Poule A: Zierikzee-Veteranen-P.Z. E.M.. Poule B: Rijkswatcrstaat-Smit Bol nes. Dinsdag 16 juli. Poule A: Neptunus-Zeclandia Poule B; Van der Wekken-C.W.S. Woensdag 17 juli. Poule B: V.A.B.-Rijkswaterstaat Donderdag 18 juli Poule Zierikzee-veteranen-P.T.T. Allo wedstrijden vangen aan om 7 uur 13. Bij geringe belasting kiest men bv. SP/folie en bij zwaardere gronddek- ken polyteen zwart of blank. Texa dak maakt afdekken met grond over bodig en geeft dus arbeidsbesparing. Dun polyteenfolie is niet geheel luchtdicht en vereist daarom nog een behoorlyk gronddek. Bij de oogst Dat hooi- en stropakken goed af gedekt kunnen worden met hoezen van kunststof, is al bekend. Ook m\jten en stapels kunt u daarmee afdekken en er zijn geprepareerde katoenen netten verkrijgbaar om op waaien te voorkomen. De prijzen der hoezen plano variëren al naar gelang van merk, kwaliteit en dikte, maar ze zijn er al vanaf f 0,22 per vierkante meter. De nieuwste toe passing is wel die bij het maaidor- sen. Hiervoor zijn grote kunststoj- zakken beschikbaar voor het ledigen van de graantank. Men kan het zaad op die wijze een paar dagen op het veld laten staan en dat is belang rijk, omdat men dan vaak het maai- dorsen niet behoeft te onderbreken. Behalve voor leidingen en andere, technische doeleinden kan van kunststoffen ook nog een ruim ge bruik worden gemaakt by allerlei soorten verpakkingen, zowel een malig als meermalig. Dit terrein is dermate uitgebreid, dat wij met het geven van één enkel voorbeeld moe ten volstaan. Er zijn thans kisten en kratten voor fruit beschikbaar. Ze worden gemaakt door de Badische Anilin- und Sodafabrik A.G. in Ludwigsha- fen en zijn nu een jaar lang op grote tuinbouwbedrijven in Duitsland be proefd. De grondstof is lupoleen. Dit is bestand tegen vruchtenzuren en licht van gewicht, het bezit vol doende stevigheid en kan in elke ge wenste kleur ivorden gemaakt. Voor al dit laatste is van groot belang. De stapelbaarheid zou een ruimt e- besparing van 75 pet. geven. Dit kan echte alleen het geval zijn, als de kratten uitklapbaar gemaakt wor den. De kunststof fruitkisten heb ben voorts het voordeel, dat er een tasje in gemaakt kan worden, ivaar- in heel gemakkelijk een etiket ge schreven kan worden. Voor veiling- gebruik een groot voordeel. Ook kan er gemakkelijk een firma- of merk naam in worden geperst. Meer Nederlandse export naar Frankrijk DEN HAAG, 11-7. De directeur van de economische voorlichtings dienst, dr. G. H. J. Abeln, heeft donderdag in Den Haag gezegd, dat er op 'het ogenblik in Nederland aanmerkelijke inspanning te consta teren valt om op de Franse markt een betere plaats te verwerven. In de eerste vijf maanden van 1963 steeg de export naar Frankrijk met bijna 200 miljoen frank, d.w.z. met niet minder dan 32 procent in ver gelijking met de overeenkomstige periode in 1962. De Franse markt neemt echter nog niet die plaats in de Nederlandse afzet in, die men in Nederland wel zou wensen. Beroemde Franse organiste naar Nederland (Ingezonden) De wereldvermaarde Franse or ganiste en improvisatrice van de „Madeleine" te Parijs, Jeanne Dc- messieux, zal in de week van 22-29 juli naar Nederland komen om eni ge van onze fraaiste 'orgels te be spelen. Het is alweer vele jaren geleden, dat zij in Holland' voor stampvolle kerken optrad en wij verheugen ons dan ook, dat thans weer de gelegen heid wordt 'geboden deze grootmees teres te kunnen toeluisteren. Haar programma bevat werken van, o.a.: Baoh, Handel, Cleram- bauit, Schumann, Liszt, Franck en Messiaen, terwijl elk concert wordt besloten met een improvisatie over een te geven thema, die haar tijdens ied'er concert in gesloten envelop ter hand zal worden gesteld, zodat voorbereiding niet mogelijk is. Op enige concerten zal zij zelfs over 3 thema's improviseren!!!! Jeanne Demessieux nam deel aan vele internationale festivals. Groot succes behaalde -zij toii de promena deconcerten in de Albert-Hall, waarbij zij, in de traditie van Han del, een cadans improviseerde. De concerten in Holland' zullen op de volgende data plaats vinden; maandag 22 juli Den Haag, Evange lisch Lutherse Kerk (Luth. Burg wal); dinsdag 23 juli, Amsterdam, Oude Kerk; donderdag 25 juli Gouda, Grote of St. Janskerk; vrij dag 26 juli Arnhem, Grote of Euse- biuskerk. NEW YORK, 11-7. Irak heel! donderdag aan de Sowjet-Unie ver zocht op te houden zich met zijn zaken te bemoeien en de Sowjet- Russische beschuldiging over Syri sche hulp bij de operaties tegen de Koerden in Noord-Irak verworpen. De Iiaakse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, dr. Pachachi, heeft dit in een brief aan de voor zitter van de Veiligheidsraad ge schreven. De Sovjet-Unie had woensdag in een nota Irak gewaarschuwd dat zij de zaak voor de Veiligheidsraad zou brengen wanneer „de inmenging van buitenlandse strijdkrachten" niet zou ophouden. In zijn brief schrijft Pachachi: „de verklaring dat bui tenlandse militaire eenheden in Irak worden ingezet is volkomen onjuist. Amerikaanse minister van landbouw bezoekt Oost-Europa DEN HAAG,' 12-7. Dc Ameri kaanse minister van landbouw Or- ville Freeman zal zondag op door reis naar Oost-Europa enkele uren in Nederland verblijven. Hij zal zon dag een 'kort bezoek brengen aan Amsterdam, waar hij ender meer het R.A.I.-gebouw zal bezichtigen, waar komend najaar de Amerikaan se landbouwexpositie zal worden gehouden. Hierna zal minister Free man per K.L.M.-Vliegtuig van Schip hol naar Moskou vertrekken. Minister Freeman zal een maand in Oost-Europa blijven en bezoeken brengen aan belangrijke landbouw centra in de Sowjet-Unie, Polen, Bulgarije, Roemenië en Zuid-Slavië. Zijn bezoek aan de Sowjet-Unie - twee weken - 'maakt deel uit van een cfficiëel Amerikaans-Russisch uitwisselingsprogramma. De heer Freeman wordt op zijn reis vergezeld door zijn echtgenote en door acht deskundigen van het Amerikaanse ministerie van land bouw. AMSTERDAM. Het 2-jarige meisje Carolina van G. dat op een autoped door de Valckenierstraat reed, is bij hot passeren van de garages van de G.G.D. door een juist uit de uitrit komende ziekenauto 'gegrepen. Bij aankomst in het Weesperplein-zie kenhuis bleek de kleuter te zijn overleden. DEN HAAG. Aan 'boord van Hr. Ms. jager „Holland" die in Den Hel der ligt, zijn drie lichte gevallen van paratyfus geconstateerd', zo heeft de marinevoorlichtingsdienst donderdag medegedeeld. Onlusten in Cambridge CAMBRIDGE, Maryland, 12-7. De toestand 'te Cambridge in Maryland was vanochtend zeer gespannen. Ne gers en blanken beschoten elkaar in de straten van de stad. In de 'loop van de nacht waren vijf blanken door kogels gewond 'geraakt. De politie gebruikte honden om duizend blanken uiteen te jagen, die negers lastig vielen nadat deze een b&tcging hadden gehouden. Ook in de negerwijk werden honden en traangasbommen gebruikt om grote samenscholingen te verspreiden. De afdelingen van de nationale garde, die maandag na een verblijf van 25 dagen uit Cambridge vertrok ken, zijn er '-teruggekeerd. De com mandant heeft het bestuur van. de sta'd in handen genomen. Majoor Davidson van de staatspolitie ver klaarde: „Overal in de stad wordt geschoten. Het lijkt we loorlog". Hij heeft de gouverneur van de staat aanbevolen de staat van beleg af te kondigen. HAAMSTEDE Bejaarden maakten puike Brabant-reis Al vxoeg vertrokken dinsdagmor gen twee bussen van de R.T.M. uit Haamstede met 102 passagiers aan boord in de richting Zijpe en daar mede was de jaarlijkse reis van de c aden van dagen begonnen. Aan "het veer te Zijpe een kleine tegenslag, want één der bussen moeit een bootje wachten. Nadat het duo weer compleet was, ging de i-eis verder in de richting Wouwse Plantage, waar het mooie natuur gebied werd doorkruist met tot be sluit een kop koffie 'in een aldaar •gevestigd hotel. Van hier werd ver der getoerd kort langs de Belgische giens naar Baarle Nassau. In dit grensdorp gebruikte men de maal tijd en werd wat rondgewandeld. In de namiddag ging het verder naar Bergen op Zoom, waar wat ge winkeld werd en tevens een con sumptie gebruikt. Tegen de avond werd de thuisreis weer aanvaard en aan het veer kon weer maar één bus tegelijk over. Aan de Schouwse zijde was inmid dels de heer C. A. Hartog gearri veerd, die het 'laatste stukje met de bussen meereed. Betrokkene is al jaren voorzitter van het plaatselijk comité dat deze reisjes organiseert. In hotel „De Blauwe Keet" wachtte, een welverzorgd diner en het was na deze maaltijd dat de heer Har tog een algemeen dankwoord tot de aanwezigen sprak. Ook de eigenaar van het restaurant werd dank ge bracht voor de 'Uitstekende maaltijd: Namens de ouden van dagen sprak de heer M. den Boer een dankwoord ïn Haamstede werden de bussen opgevangen door de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede", die zich voor de beide bussen plaatste en met gezellige 'marsen het dorn bin nen marcheerde. Op de gebruike lijke manier werd na het uitstap pen het bekende „bos"-nummer weggegeven en vele der ouderen gooiden de benen nog eens van de „vloer". Het was weer een prachtige dag, waar no-g veel over zal worden nagepraat. De leiding had de heer C. v. d. Maas. De prijzen voor mosselen DEN HAAG, 12-7. In de vergade ring van het Produktschap voor Vis en Visprodukten is besloten nog niet over te gaan tot wijziging van de prijzen van mosselen voor het nieu we seizoen. Van kwekerszyde wens te men enige prijsverhoging, terwyl van liandelszyde niet akkoord kon worden gegaan met welke prijsver hoging dan ook. Alvorens een defi nitief standpunt te bepalen zal het Produktschap eerst de ontwikkeling met betrekking tot de levering en de kwaliteit van de mosselen afwach ten. Wel is besloten een extra uitke ring ten laste van het mosselfonds aan kwekers te betalen voor de zo genaamde a-mcsselen van bijzondere kwaliteit, c.m. wat betreft de schelp- grootte. Gedurende de eerste weken van het op 24 juni geopende mossel seizoen zal bovendien aan die kwe kers,«die in deze periode aan de le veringen deelnemen, een extra uit kering werden gedaan. Het Produktschap besloot, in ver band met het veelvuldig „door draaien" van garnalen een voorlopi ge heffing van drie cent per kilo gram voor het garnalenfonds in het leven te roepen. Een groep Afrikaanse landen heeft donderdagavond formeel een spoedvergadering van de Veilig heidsraad verzocht ter overweging van het nemen van maatregelen te gen de apartheid in Zuid-Afrika en ter bespoediging van onafhankelijk heid voor de Portugees-Afrikaanse gebieden. Teleurstelling voor telers KAPELLE, 12-7. De pluk van rode bessen is thans op Zuid-Beveland in veile gang. De drie fruitveilingen in ditg ebied (Kapelle, Goes en Krab- bendijke) komen de laatste dagen gezamenlijk aan dagaanvoeren van 130 tot 150 ton rode bessen, die in hoofdzaak worden gekocht door de binnenlandse fabrieken. De afzet van dit produkt van de kleinfruitbedrijven verloopt allesbe halve gunstig voor de telers. De prij zen liggen op een zeer laag niveau, dat geen enkele winst voor de teler overlaat. Er wordt voor dit produkt voor de fabrieken namelijk op het ogenblik niet meer betaald dan 40 tot 45 cent per kg; dat is de helft van de prijs die het vorig jaar be taald werd. De kostprijs van rode bessen ligt rond 55 cent per kg, zodat de gang van zaken in deze sektor wel zeer ongunstig is. Grote oogsten van rode bessen in binnen- en buitenland en het feit dat er thans bijzonder grote aanvoeren tegelijk los komen, zijn de belang rijkste oörzaalc van deze lagep rijzen. Zierikzee Geboren. 9 juli: Geert, z. van Geert Dokter en Suzanna Klink (te Zierikzee); 10 juli: Carolina Con stance, d. van Willem Pieter de Vrieze en Helena Emma Müller (te Wester- schouwen). Overleden. 9 juli: Sara van Staaien, 81 j„ gehuwd geweest met Marinus Adriaan Verjaal (te Brou wershaven). Dc Verenigde Staten hebben En geland, Canada, Spanje en Mexico donderdag verzocht mee te werken aan de isolering van Cuba door het luchtverkeer van en naar dat land te beperken. De rtaliaanse Kamer van Afge vaardigden heeft donderdag haar vertrouwen 'gegeven aan de nieuwe Christendemocratische, regering van Giovanni Leone. Dc regering kreeg het vertrouwen met 255 stemmen voor, 225 togen efi 119 onthoudingen. DEN HAAG. 12-7. Het overleg, waarbij einde april 1963 werd beslo ten de zendtijd van dc V.P.R.O. te verruimen tot 10 uur per weck en dc nodige wijzigingen in het zend- sclicma voor werkdagen aan te brengen, was nog gaande over een verschuiving van de zendtijd op zon dagen. Dit heeft nu tot overeenstem ming geleid. De secretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, 'heeft fhans odk voor de zondagen enige wijzigingen in 'het söhema .vastgesteld. Hierin is de zen'dtijd, naar bet ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen mededeelt, minder verbrokkeld dan nu het geval is. Met behoud van geëigende tijden voor de uilzending van kerkdiensten zullen de omroep organisaties een meer aaneengeslo ten zendtijd' hebben, hetgeen aan de programma-opbouw ten goede komt. Tevens is nog een kleine verande ring aangebracht in ihet schema voor dte werkdagen. Do morgenwijdingen ZIERIKZEE, 12-7. Hieronder volgt de lijst van de op deze week gehou den ledenvergadering der C.M.M.C. verstrekte predikaten „Hygiënisch Melkwinningsbedrij f 1962". De don derdag gepubliceerde lijst van be drijven waren de predikaten van het voorafgaande melkjaar. Ook in 1962 moesten minimaal 13 monsters melk op kwaliteit worden onderzocht. Het gemiddeld aantal afwijkingen per monster mocht niet meer dan Vz be dragen. De bedrijfspremie bedroeg 28 cent per 100 kg. melk. Zierikzee: Jac. v. d. Welle, M. den Boer, Joh. Schouls, D. Viergever, gebrs. Moermond, J. den Boer, M. J. Schouls, A. Bil, G. v. d. Welle, J. Legemaate, J. Kik, C. v. d. Sluis, C. Boot, W. Kloet, Joh. den Boer. Nieuwerkex'k; A. Geluk, C. P. Flikweert, P. Flikweert-v. d. Veer, St. van Mourik, A. W. v. d. Have, J. J. de Vlieger, L. v. d. Wielen, J. Schoenmaker, A. J. v. d. Graaf, C. J. Kleemans, A. en P. J. van Klin ken, St. v. d. Wekken, G. Braam, L. D. van Klinken-van Driel, J. Stou- ten-de Bruine, J. Bom Wz„ M. v. d. Linde, R. J. Visser, D. van Driel, N. Flikweert Jz., W. Bom, G. Flikweert, gebrs. ^Ci'k. Kerkwerve: C. Boot Mz., J. de Ruiter. J. bij de Vaate, St. v. d. Wekken, W. v. d. Meet, C. Fondse, C. Hanse, M. de Vlieger, B. J. bij de Vaate, B. Bolkenbaas, M. Fondse, J. Viergever, B, J. Boot, L. v. d. Sluis, L. W. v. d. Wekken, P. L. bij 'de Vaate, M, de Ruiter, wed. L. den Boer. Noordwelle: C. L. Kommer, C. W. Elen'baas, A. D. Hanse. Brouwershaven: Jac. v. <j. Velde, Nic. van Sluis, A. Hoekman, H. C. van 't Hof, J. Kristalijn, Job van Sluis. Ellemeet: J. M. Dalebout, J. den Boer, B. Ringelberg, J. v. d. Schelde, „Frieslandhoeve". Haamstede: B. M. Evertsen, gebrs. F. en J. v. d. Have, D. H. Timmer, R. J. Jonker, A .de Glopper, J. den Boer. Eikerzee: J. Jonker. Duivendijke: A. Geleijnse, J. Boot, W. Roskam, W. P. C. Moelker, D. Mabt'hijsse, S. van Wouwe. Renesse: R. Steur, C. Janse, C. de Vrieze-'de Meij, J. M. Beije. Sclieepvaartberichten Kelletia (t.), 11-7 van Rotterdam naar ThameShaven. 12-7 te Tha- meshaven. Zafra (t.), 11-7 van Rotterdam naar Skaramanga. AMSTERDAM. Tachtig protes- lants-Christelijke artsen uit zestien landen zullen deelnemen aan het eerste 'internationale congres van protestants-christelijke artsen, dat van 15 tot 18 juli in het Minerva- paviljoen in Amsterdam wordt ge houden. Thema van het congres is „de taak van de protestants-christe lijke art® in de samenleving" Er staan vijftien voordrachten op het programma. DWINGELOO. Vannacht omstreeks half twaalf zijn twee boerderijen aan het Lonereinde in Dwingeloo door brand verwoest. De brand, die vermoedelijk veroorzaakt werd door 'kortsluiting, was zo 'hevig, dat beide boerderijen binnen een 'kwartier ge heel waren afgebrand. De schade is aanzienlijk. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich iniet voorgedaan. LOTTUM. Terwijl de rozenvelden in 'hun jaarlijkse 'tweede 'bloei staan maakt Lottum zich op om rozenfeest te gaan vieren. Met dit feest, dat da teert van 1922, wil Lottum de aan dacht er cp vestigen, dat deze plaats 'het 'grootste centrum van ro- zencultuur in Nederland is met een jaarproduktie van meer dan 3 mil joen struikrozen. De Cubaanse delegatie bij de Verenigde Naties heeft donderdag avond bij hef secretariaat van de V,N. een protest-schrijven ingediend tegen de 'bevriezing van de Cubaan se banksaldi door de regering 'der V.S. van 'de V.P.R.O. op maandag (om de andere week) en op woensdag, vrij dag en zaterdag, worden verzet van 10 uur naar 9.40 uur; zij komen dus twintig minuten vroeger. De nieuwe zendtijdverdoling zal ■in werking treden op 1 oktober 1963 Dit brengt dus mede, dat de zend tijd van de V.P R.O. op de vrijdag avond uitgebreid wordt tot een uit zending van 16-21 uur. Bovendien krijgt de V.P.R.O. op de andere zen der (waarover de K.R.O. en de N.C. II.V. uitzenden) 2Vz uur zendtijd op donderdag van 11.45-14.15 uur - de morgenwijdingen van de V.P.R.O. komen op maandag (om de andere weck) en op woensdag, vrijdag en zaterdag van 9.40-10 uur) de tijden van de dagopeningen van deze om roep op dinsdag en donderdag blij ven onveranderd van 7.50-8 uur. Het korte vooravond-programma op woensdag en zaterdag van 19.30-20 uur en hét vrijdagavondprqgramma van 22.40-23 uur van de V.P.R.O. komen to vervallen. HET CIRCUIT VAN SCHOUWEN EN DUIVELAND vindt iedere dag plaats in onze drukkerij, •vaar wij wedijveren het drukwerk zo snel mogelijk te kunnen afleveren K'v v ZIERIKZEE TELEFOON 2255 Noordgouwe: Th. C. Ganzeman. J. W, v. d. Weele, J. van Ast, E. Ver- burg, D. C. v. d. Velde (Schudde- beurs). Bruinisse: J. de Jonge, Wed. C. W. de Jonge. Oosterland: C. Steenpoorie, K Goudzwaard, A. F. Schoof, Jac. van Dijke, J. Stouten, Joh. van 't Hof. J. C. Nelisse, M. Stouten, B. Hage, C. v. d. Have, J. J. de Bruijne, J. Olree. Ouwerkerk: D. Boogerd, J. Stout jesdij'k, C. Remeeus, A. de Later. P. J. Wijnen, L. J. van Oeveren, H. de Vliger, J. Flikweert, Joh. Smits, J. L. Mannj, A. J. Dalebout. mej. J. Kuijper, C. v. d. Hamer, P. H. Kuij- per. Drelschor: M. P. Geelhoed, J. L. Bodbijl, wed. M. Geelhoed, W. D. van Dcngc, M. Quist, P. C. do Waaij. J. J. Klaasse. Serooskerke: J. Verboom. Zonnemaire: M. P. Ganzeman, L. van Ast, J. van Ast. Sirjansland: H. Olree. Burgh: M. G. de Glopper. Ingezonden mededeling 1 pers. divanbed 80x190 met 15 jaar garantie Prima vlokmatras Kapokkussen Gevuld matrasdek Molton deken Moderne 1 pers. deken samen voor: Appelmarkt 24 Zierikzee Toen de dames op weg naar hun twee daagjes Westhoek tol (ons aller) Moriaanshoofd hadden gefietst, von den ze het welletjes en achtten de tijd gekomen om uitgebreid te rus ten. Dat kon allemaal in het welig bermgras, niet al te ver van het zo mers verkeer dat naar gindse dimi- dreven zijn weg zocht. Op de plaats toaar de dames genoten van een (pieterig) zonnetje, de wijdheid van de lucht en de rust van grazende koeien, was een gaasafscheiding tus sen berm en sloot en waarom eigen lijk precies zal wel niet verklaard want er zijn veel kleinigheden in de wereld, die „er zo maar zijn" of „die zo maar gebeuren". Toen er voldoende was gepleis terd, stapten de dames weer op hun rossinanten, om de vreugden van warm zand en koel water deelachtig te wordem. Het was een hele heis tegen de wind, die Schouwen altijd zo stevig in zijn macht heeft. Niettemin arriveerde het tweetal vr'oegtijdig om nog dezelfde dag vol op de zomerse geneugten van duin en strand te ondergaan. De vol gende dag kreeg de pret nog een lange staart en toen er tenslotte vol doende zeelucht was gesnoven, be sloten de dames de weg terug te on dernemen. Al trappend kwamen ze weer bij (ons aller) Moriaanshoofd en het was echt menselijk toen de een tegen de ander zei: „Daar heb je ons plekje". Ja, dat was het plekje en omdat de kilometers weer al stevig in de benen zaten, besloten de twee op hetzelfde plekje opnieuw wat uit te rusten. Ze vleiden zich neer in het gras en bijna gelijktijdig zagen ze het toen. Er zat tussen de mazen van de gaasafscheiding een heuse portemon- naie. Bijna gelijktijdig zeiden de dames: „Hé, een porlemonnaie" De beurs bleef uiteraard niet lang meer tussen het draad geklemd en het hierna ontsnappende kreetje was van de dame, die verrast uitriep: „Maar dat is mijn portemonnaie". Het klopte precies, het: ivas haar portemonnaie, met - zo bleek weldra v alle centjes er nog in en zelfs meer dan dat. Een reconstructie van het merk waardig geval leerde, dat de dame de eerste keer haar portemonnaie op het bewxiste plekje had verloren. Ze had tivee dagen lang haar verlies niet bemerkt, omdat de vriendin alles betaalde, onder het motto: „straks rekenen ive ivel af". Er moet - zo laat zich verder met grote xvaarschijnlijkheid veronderstellen - een ander mens, of er moeten andere mensen tussentijds op hetzelfde plekje hebben gerust. De portemon naie iverd gevonden en de vinder was zo eerlijk, wijs en intelligent te veronderstellen, dat een vakantie- collega die moest hebben verloren. De vinder ging verder mei gedach ten lezen en heeft aangenomen, dat de verliezer stellig naar dit plekje zou terugkeren, om naar het verlo rene te zoeken. Om 't gemakkelijker te maken stak de vinder de porte monnaie tussen de mazen van het gaas. Klap op de vuurpijl der ver rassingen ivas tenslotte, dat geen on bevoegde zich van de beurs meester maakte. Knappe koppen hebben des tijds een waarscliijnlijkheidstheoric opgesteld. Hadden ze toch dit voor beeld eens by dc hand gehad. Dc theorie zou nog ingewikkelder uit gevallen zijn. EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2