DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gebruik van kabelbaan bij sluiting gaat sneller doch is duurder Oe Thant over actuele vraagstukken Economisch overleg met Engeland 1 Schoten op piloot Rassenonlusten in de Ver. Staten Staatsgreep in Equador Russische spion overgelopen Argentijnse rivierboot gezonken De Koerden in Irak Fraktieleiders voerden besprekingen met formateur De Quay ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! Vrijdag 12 juli 1963 119e jaargang No. 19499 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) I 1,per stuk. in au nummer: Fragment uit de Schomvse kerkhistorie HET GREVELINCENPROJECT Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BRUINISSE, 11-7. Dit najaar zal Rijkswaterstaat beginnen met een nieuwe proefneming bjj de Delta werken: de afsluiting van de Greve- lingen met hulp van een gigantische kabelbaan. De drie torens staan ge reed en de eerste kabel van b(jna 10 cm doorsnee is donderdag over het 1200 meter brede stroomgat gebracht. Een tweede kabel zal de volgende week worden gespannen. Twaalf staalnet gondels, die nog uit Frankrijk moeten komen, zullen deze herfst 150.000 ton steen en grind moeten storten om de Grevelingen- dam te voltooien, want er is al een dijk vanmeer dan 3 km. Deze ligt voor een groot deel op een enorme zandplaat, die bij eb droogvalt. De laatste 1200 meter, onder de kust van Goeree, stelt hogere eisen. Het water was er zeker 10 meter diep, maar dit is inmiddels al teruggebracht tot een meter of vijf, zes, omdat er een drempel is gelegd van grind en as- faltmastiek, versterkt met klassieke zinkstukken en afdekkingen van plastic. De Deltadienst heeft voor het laat ste stuk van de Grevelingendam niet de langzamerhand gebruikelijke cais sonafsluiting willen toepassen, maar duidelijk een proef willen nemen met deze nieuwe werkwijze. „Als het lukt dan is de zaak in tien a twaalf we ken rond", zo zei ir. P. H. van der Weele, de man die de dagelijkse lei ding heeft bij het werk op de Greve- lingen. Veel is er al klaar voor deze proef. Op het werkterrein aan het einde van de ruim 3 km lange dam ligt 80.000 ton steen en 50.000 ton grind. Vlak daarbij - zo maar in zee - nog eens 60.000 ton steen. „Een reserve", zegt ir. Van der Weele, „voor het geval we door.tegenvallers eens meer ma teriaal nodig hebben". Ir. Van der Weele gaf toe, dat deze afsluiting duurder is dan de gebrui kelijke met caissons, „maar", zo zei hij ook, „als we de installatie later ook elders kunnen gebruiken, komen we niet duurder uit". Het voordeel van het werken met een kabelbaan is, dat Rijkswater staat de sluiting meer kan aanpas- Succesje voor <le E.E.G. BRUSSEL, 11-7. De ministerraad van de Europese Economische Ge meenschap is er donderdag onder leiding van minister Luns in ge slaagd overeenstemming; te bereiken over een plan voor regelmatig eco nomisch overleg tussen de zes ge- meenschapslanden en Engeland. Dit „Stil alarm" AMSTERDAM. 11-7. De Am sterdamse politie is donder dagavond uitgerukt naar het gemeentelijk girokantoor aan het Singel te Amsterdam, toen in dit kantoor het zg. stil alarm", het nieuwe veilig heidssysteem van de Amster damse politie, in werking trad. Bij aankomst bleek echter dat kassiers en andere leden van het personeel normaal aan het (over)werk waren. Een tijde lijk ingevallen assistente die niet van de situatie op de hoogte was, had per ongeluk met haar voet tegen de alarm- schel gestoten De piloot Antonio Leo Ardita heeft een aanklacht tegen zijn werk gever, de miljonair Ernsto Lopez Fonseca, ingediend omdat deze woensdag tijdens een vlucht boven Queretaro, 560 km van de stad Mexico, vijf kogels op hem had af gevuurd. De piloot werd in maag en schouder gewond, maar slaagde er in een noodlanding te maken. De miljonair, wiens vrouw en vier kin deren ook aan boord van bet vlieg tuig waren, wilde volgens de piloot dat 'het vliegtuig te pletter zou val len. overleg zal plaats vinden in de West Europese Unie. Dank zij concessies van alle par tijen, inclusief de Fransen, is een accoord bereikt over deze belang rijke politieke 'kwestie, die een groot struikelblok vormde voor het over winnen van de malaise, die in janu ari door het afbreken van de onder handelingen met Enigeland ontstond. Minister Luns -zal, als voorzitter van de ministerraad, de Britse regering voorstellen een drie-maandelijks contact te organiseren - in begin sel op ministerieel niveau - binnen het ikader van de W.E.U. (de defen- sie-organisatie van de zes en Enge land binnen de N.A.V.O.) ter be spreking van de economische toe stand in Europa. De E.E.G.-commis sie zal bij deze besprekingen aan wezig zijn. Nederland, da taanvan-kelijk ook donderdag nog ijverde voor regel matig contact in Brussel tussen de permanente vertegenwoordigers der ezs en de Britse permanente verte genwoordiger, heeft uiteindelijk met deze regeling ingestemd. Doch op Nederlands aandringen is in de of ficiële notulen van de E.E.G.-raad opgenomen, d'at elke regering van te voren kan opgeven wieke punten het in het W.E.U.-overleg aan de or de wil stellen. Latere toetreding Daarmee wordt de regeling van de W.E.U.-min/isterraad, dat er een stemmigheid moet zijn over de agenda, omzeild. Voorts staat er op Nederlands verzoek in .de notulen, d'at 'het doel van het overleg is zo veel mogelijk elke maatregel in de E.E.G. of Groot-Brittannië te voor komen, die ongunstige consequen ties kan hebben voor een der twee partijen en dat men met het over leg de mogelijkheid wil openlaten van latere toetreding van Engeland tot de gemeenschap, die intussen haar ontwikkeling zal voortzetten. sen aan de waterloopkundige eisen. De ingenieurs kunnen steeds bepalen waar de lading van de staalnetten het best kan worden gestort. Mocht deze proef bij de Grevelin- gendaqo slagen, dan zal de waterstaat zeker overwegen, waar de kostbare apparatuur (vijf miljoen gulden) nog weer kan worden ingezet. Dan zal Nederland dus een nieuw instrument hebben bij de afsluiting van de grote zee-armen in het Deltagebied. CAMBRIDGE (Maryland), 11-9. Honderden blanken en negers heb ben bonderdagavond in Cambridge in de Amcrikanase staat Maryland met elkaar gevochten, zodat de na tionale gai'de moest worden gemo biliseerd. Nadat zes voorstanders van de i assengelijkheid een restaurant voor 'blanken waren binnengegaan, ont stond een gevedht dat tien minuten duurde. Blanken gooiden rauwe eieren naar negers en negers gooi den stenen naar de politie. In Salis bury, een vijftig kilometer van Cambridge, werd de nationale garde in staat van alarm gebracht. QUITO, 11-7. Een militaire junta heeft donderdag in Equador de macht in handen genomen en presi dent Arosemena afgezet. Hij wordt ervan beschuldigd het communisme te hebben begunstigd. Eenheden van ihet leger met tanks omsingelden het paleis van de pre sident, die echter weigerde het pa leis te verlaten. Bootje sloeg om Twee «loden 's-HERTOGENBOSCH, 11-7. In de recreatiepias „De ijzeren man" bij Vught zijn donderdagmiddag om- ntreeks vier uur twee personen ver dronken, toen het bootje waarin zij zaten, omsloeg. Zij behoorden tot een gezelschap uit Alphen aan de Rijn en Leidsehendam, dat met de bus op stap was en hier enige tijd kwam verpozen. Een van de slacht offers, de 21-jarige J. Vrolijk uit Alphen aan de Rijn, werd na tien minuten gevonden. Een arts uit 's-Hertogenbosch paste kunstmatige ademhaling op hem toe die echter niet meer mocht baten. Na ander half uur werd ook het stoffelijk overschot van de 25-jarige C. Keu kenmeester uit Leidsehendam ge vonden. Donderdag is in Den Haag een open bare bestuursvergadering gehouden van het Bedrijfschap voor het Foto grafisch Bedrijf. Voor deze vergade ring bestond grote belangstelling, omdat een groep fotografen zich tegen het schap verzet. - Foto: van zelfsprekend was de bestuurstafel een object voor de fotografen. In het midden voorzitter B. N. Okel. ROME, 11-7. Secretaris-generaal Oe Thant heeft donderdag in Rome een persconferentie gehouden, waar in hü o.m. mededeelde, tijdens zijn bezoek aan Hongarije met premier Kadar te hebben gesproken over de kwestie kardinaal Mindzendty. Oe Thant zei hieromtrent te hopen, dat deze kwestie te zyner tüd. zal wor den opgelost. Wat de Russisoh-Chinese bespre kingen betreft zei Oe Thant, dat het moeilijk, zo niet onmogelijk is over het resultaat daarvan voorspellin gen te doen. Hij verklaarde echter overtuigd te zijn dat alles een kwes tie van tijd is en dat China, evenals de Sovjet-Unie iheeft gedaan, zijn houding zal „liberaliseren". In antwoord op andere vragen zei hij nog om. in augustus a.s. aan de Veiligheidsraad te zullen aanbeve len dat de Verenigde Naties zich nog voor het einde van dit jaar vol ledig van Kongo losmaken. Het wordt tijd dat men de Kongolese re gering als de regering van een on afhankelijk land gaat beschouwen en 'haar toestaat op eigen benen te staan. MONTREAL. 11-9. Onder auspi ciën van de Wereldraad van Kerken zijn in Montreal geleerden van de protestantse, anglicaanse en ortho doxe kerken uit de gehele wereld bij eengekomen om te bestuderen waar om de christenheid is uiteengevallen in meer dan tweehonderd groepe ringen. De conferentie is de vierde van deze aard. Zij wordt gehouden in de McGill universiteit in Montreal, is woensdag geopend en zal tot 26 juli dux-en. Er nemen meer dan 300 afge vaardigden aan deel en 150 speciale vertegenwoordigers of waarnemers," onder wie rooms-katholieke pries ters die daartoe zijn aangewezen door het secretariaat voor de christelijke eenheid van het Vaticaan. De oorzaken Op de conferentie worden de theo logische en historische oorzaken be studeerd waardoor de christenen ge scheiden werden. Gezocht zal worden naar mogelijke wegen naar eenheid. Dë vorige conferenties werden ge houden in Lausanne in 1927, in Edin burgh in 1937 en in Lund (Zweden) in 1952. Na de conferentie van Lund is het onderlinge contact aanmerke lijk verbeterd. Van x-ooms-katholieke zijde werd het sterk gestimuleerd tij dens het pausschap van paus Joan- nes. De conferentie van Montreal is LONDEN, 11-7. Naar donderdag avond in Londen is vernomen, is een belangrijke Russische spion naar het Westen overgelopen. Hij wordt zwaar bewaakt om mogelijke Russische ver geldingsmaatregelen te Voorkomen. Aan persbureaus en dagbladen is in een officiële brief verzocht de naam van de agent niet bekend te maken in verband met de nationale veiligheid en omdat zijn leven in ge vaar is. De Russische spion zou een sleu telpositie hebben bekleed bij de Rus sische veiligheidsdienst. 33 doden BUENOS AIRES, 11-7. Minstens 33 personen zijn omgekomen en vier ernstig gewond, toen de Argentijnse rivierboot „Ciudad de Asuncion" donderdag op de Rio de La Plata in brand raakte en zonk. Tot de geredden behoort de Fralnse armenpriester Abbe Pierre, zo werd in de Argentijnse hoofdstad bekend gemaakt. De „Ciudad de Asuncion", die op weg was van Montevideo naar Bue nos Aires, had 421 passagiers en be manningsleden aan boord. Het schip was in brand geraakt toen het nog ongeveer 65 km van Buenos Aires verwijderd was. Aan de reddingspogingen namen een groot aantal vrachtboten en oor logsschepen deel. Spreuken zijn als scherpe etsnaalden, die de waarheid in ons geheugen griffen. Topgesprek over de verdeeldheid der Christenheid tien jaar lang voorbereid door vier theologische commissies, gesteund door ongeveer tachtig regionale groe pen godgeleerden. De commissies hebben de verschillende opvattingen over elementen als de doop, de hei lige communie, de liturgie en de ker kelijke leiding op schrift gesteld. GENÊVE, 11-9. De sociale en economische raad van de Ver. Na ties heeft donderdag een Sovvjetrus- sische poging verijdeld om op de agenda van de vergadering liet punt te plaatsen van beweerde volkeren moord op Koerden in Irak. De raad verwierp het Sow jet-Rus sische voorstel om de Iraakse rege ring te veroordelen en er bij deze regering op aan te dringen onmid- delijk alle operaties tegen de Koer den stop te zetten, met 13 tegen 5 stemmen. De Sowjet-Russische afgevaardig de, Arkadiev. beweerde berichten ontvangen te hebben over het bom barderen van Koerdendorpen, het gebruik van 'tanks en artillerie, het doden van vrouwen, kinderen en ouden van dagen en het uitroeien van gevangenen. De Jordaanse afgevaardigde Mo- hammed-El-Farra noemde deze be- weinig „fatnastisch". Hij zei dat de raad niet bevoegd is de zaak te be spreken. Het is een zuiver binnen landse kwestie wanneer een rege ring opstandelingen wil neerslaan, zo zei hij. Ontsnapping per tractor uit Oost-Duitsland In Hessen,, nabij de plaats Esch- wege, wist een 22-jarige landarbei- edr met zijn vrouw en hun negen maanden oude baby naar West- Duitsland te vluchten. Hii maakte 'bij zijn vlucht gebruik van een traktor, waarmee hij werk zaamheden verrichtte op slechts twee kilometer van de zonegrens. Zonder diat de grensbewakers het in de gaten hadden reed hij een paal van de prikkeldraadversperring om ver en baande zich een weg naar de vrijheid. Na op West-Duits gebied te zijn aangekomen schakelde de vluchte ling de .traktor 'in de achterwaartse versnelling eni liet het voertuig zon der bestuurder naar het Oosten te rugrollen. Hij deed dit, zoals hij zei, om te voorkomen, dat men hem in Oost-Duitsland diefstal van de trak tor in de schoenen zou schuiven. Jongen gedood door trailer BEVERWIJK, 11-7. Op de Wijker- straatweg te Velsen-Noord as don derdagmiddag de dertienjarige J. C. van Kampem door een trailer over reden en op slag gedood. De jongen reed op zijn fiets m de richting van de Velserpont, toen hij moest uit wijken voor een geparkeerde bestel auto. Juist terwijl hij deze auto pas seerde, kwam van de andere kant een grote Duitse trailer aanrijden, waaronder hij op onverklaarbare wijze terecht is gekomen. v.m. 19.53 n.m. 8.27 v.m. 20.51 n.m. 9.30 v.m. 22.02 n.m. Wisselend Verwachting tot zaterdagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk een bui; matige, in de nacht tij delijk zwakke zuidwestelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 13 juli. Zon op 4.34, onder 20.56. Maan op 0.01, onder 12.11. 14 juli. Zon op 4.35, onder 20.55. Maan op 00.23, onder 13.31 15 juli. Zon op 4.36, onder 20.54. Maan op 0.45, onder 14.51. Laatste kwartier: 14 juli te 2.58. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 juli 7.: 14 juli 15 juli BROUWERSHAVEN: 13 juli 7.19 v.m. 19.41 n.m. 14 juli 8.14 v.m. 20.40 n.m. 15 juli 9.20 v.m. 21.53 n.m. WESTENSCHOU WEN 13 juli 6.38 v.m. 18.38 n.m. 14 juli 7.33 v.m. 19.37 n.m. 15 juli 8.38 v.m. 20.52 n.m. Doodtij: 16 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-7. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht werd een laagste minimumtemperatuur van 5 graden gemeten op het vlieg veld Twenthe. Het weer komt het komende etmaal onder invloed van een storing, die over Engeland naar de Noordzee onderweg is. Het kou front hiervan zal tijdelijk enkele buien veroorzaken. Daarna breekt de bewolking. Op het westelijk deel van de Oceaan koerst een nieuwe actieve depressie naar het oosten. De snelheid hiervan is zodanig dat hij morgen de omgeving van IJsland bereikt. Daar deze depressie 'in een west-circulatie is opgenomen, zal 'hot weer de komende dagen veran derlijk blijven met afwisselend pe rioden met buien en perioden met opklaringen. „De overval" op film festival in Moskou MOSKOU, 11-9. De Nederlandse inzending op 'het internationale film festival in Moskou, „De overval" van Paul Rotha en Kees Brusse, waarin de overval op de strafge vangenis te Leeuwarden tijdens de Duitse bezetting wordt verhaald, ds donderdag in het congrespaleis dn het Kremlin vertoond. Het Sowjet- Russische persbureau Tass noemt de film „redhtdoorzee, laconiek, bijna documentair". De makers hebben af gezien van filmtrucs en zich gecon centreerd op het onthullen van de psychologie van hun belden, de logi ca van het menselijk gedrag in moei lijke tijden. Het publiek 'kon niet onverschillig blijven onder de film, die op leven dige en waarachtige manier vertelt over de moed en de adeldom van die mensen, die hun kameraden met ge vaar voor eigen leven redden, en die de saamhorigheid van de strij ders tegen het nazisme toont. DE KABINETSFORMATIE DEN HAAG, 11-7. De fractieleiders van de C.H.U., de A.R.P. en de V.V.D. hebben donderdagavond van kwart over zes tot' half acht ten huize van formateur dr. De Quay een bespre king gevoerd. De drie fractieleiders verkozen na afloop geen andere verklaring af te leggen dan de volgende: „Met de formateur heeft een uit voerig gesprek over het bezetten van enkele ministerszetels plaats gehad, waarvoor de V.V.D.de A.R.P. en de C.H.U. belangstelling hebben en waarvan vast staat, dat de K.V.P. daarvoor minder of geen belangstel ling heeft". Geen der betrokkenen wilde ver klaren van wie het initiatief tot dit gesprek was uitgegaan. Otn half zes donderdagmiddag verklaarde dr, De Quay nog geen programma te heb ben. Zowel de formateur als de fractie leiders waren na de bespreking zeer opgewekt. Het had er alle schijn van dat enige moeilijkheden waren op gelost, waardoor een optimistischer kijk op de formatie ontstond. Vernomen wordt, dat de kandi daat-premier mr. Marijnen, zelf de missionair minister van landbouw, donderdag een uitvoerig gesprek heeft gehad met de A.R.P.-kandidaat voer de zetel van landbouw, mr. B. W. Biesheuvel. Zoals bekend is mr. Biesheuvel vice-voorzitter van het Landbouw schap, voorzitter van de drie cen trale landbouworganisaties, voorzit ter van de Internationale Federatie van Agrarische Producenten-organi saties I.F.A.P., lid van de Tweede Kamer en lid van het Europese par lement.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1