Demonstraties verstoren Griek s staatsbezoek aan Londen Gevangene wist te ontsnappen Mr. Marijnen aanvaardt premierschap Poolse majoor vroeg asiel in Berlijn Bond van ouden van dagen over het bodempensioen en bijstandswet Te weinig studenten aan de teclmische hogescholen Nieuwe Russische-Chinese besprekingen Goedkopere melk met lager vetgehalte Nieuw proces wegens massamoord Paus Paulus over democratie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 juli 1963 119e jaargang No. 19408 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Groot succes voor Dreisclior's brandweer Politiemaatregelen maken van de „City" een „fort' LONDEN, 10-9. Bij een bezoek van het Griekse koningspaar aan het West-end theater in Londen, waar Shakespeare's Midzomernachtsdroom wordt uitgevoerd, is het woensdag opnieuw tot demonstraties gekomen. De politiemaatregelen, die in de avondbladen tot de opmerking had den geleid dat de „Cilty" was her schapen in een „fort", waren ook nu weer zonder weerga. Bij de aan komst bij 'het theater werden de Griekse koning en koningin ontvan gen met boe-geroep, gejouw en „sieg heT'-tkreten. Opnieuw waren er incidenten op kleine sdhaal. Mevrouw Betty Am- batielos. de Engelse vrouw van de leider van de Griekse zeehedenvak- bond, Tony Ambatielos, die ree'ds zestien jaar in een Griekse gevange rfis zit, trachtte de politie-afzetting te dooi breken, worstelde zich vrij en slaagde erin een bord te laten zien waarop zij vrijlating van haar man vroeg. Mevrouw Ambatielos heeft zelf toegegeven lid van de communistische partij te zijn. De enkele afkeurende kreten wer den echter door het gejuich over stemd tijdens de rit naar Guildhall, waar het Griekse koningspaar werd ontvangen door 'de burgemeester van Londen, sir Ralph Perring. Woensdagavond werd vernomen dat de Griekse premier, Pipinelis, mevrouw Ambatielos donderdag zal ontvangen. Mevrouw Ambatielos, die verscheidene malen door de politie werd tegengehouden terwijl zij op het punt stonld voor koning Paul en koningin Frederika te demonstreren zei dat zij niet van plan is voor dit gesprek nog moeilijkheden te ver oorzaken. Tony Ambatielos is destijds we gens hulp aan Griekse communisti sche guerillastrijders ter dood ver oordeeld. Later werd dit vonnis ver anderd in levenslange gevangenis straf. Premier Pipinelis is tevens minis ter van buitenlandse zaken. Hij ver gezelt het Griekse koningspaar tij dens het staatsbezoek. DEN HAAG. 10-7. Door zeldzame atletische begaafdheid is de 27-ja rige Haagse zeeman J. B. er dins dagmiddag om half drie in geslaagd te ontsnappen uit de strafgevange nis in Scheveningen. De man was veroordeeld wegens zijn aandeel in een roofoverval op een taxichauffeur in diens woning aan de Haagweg, ongeveer ander half jaar geleden in Den Haag ge pleegd. Met andere gevangenen had B. sportles op de binnenplaats dins dagmiddag. Hij wist zich onopval lend even te verwijderen en op een drie meter hoog schuurtje te klim men. Op het dak van het schuurtje heeft hij een aanloop genomen en kans gezien een anderhalve meter hpger gelegen muur te 'bereiken, die op drie en een halve meter afstand van het schuurtje stond. Van deze muur (langs de Pompstationsweg) is hij naar beneden gesprongen en sindsdien is ihij spoorloos. Er is allerwege naar hem gezocht, ock mal behulp van speurhonden, maar er is tot op heden nog geen spoor van hem gevonden. Woensdag verschenen 91 personen voor verscheidene Londense recht banken voor hun aandeel in de on geregeldsheden van dinsdagavond. Voer de eerste maal sinds hun aankomst werd 'het Griekse konings paar door Londense toeschouwers vijandig bejegend. Tijdens de aan komst bij het theater weerklonken uitroepen als „weg met de tyrannic" weg met de nazi's", „weg met de fascisten". Er werden paraplu's ge opend waarop met witte letters stond „herstel de mensenrechten in Griekenland", „herstel de vrijheid", „amnestie". Koningin Elizabeth keek boos, 'koning Paul glimlachte. Prins Philip en koningin Frederika keken even glimlachend naar de menigte. DEN HAAG, 10-7. Tydens een ge sprek met de formateur dr. De Quay, heeft, naar vernomen wordt, de de missionaire minister van landbouw, mr. V. Marynen, zich bereid ver klaard het premierschap van het te vormen kabinet te aanvaarden. De formateur heeft woensdagmiddag om twaalf uur een onderhoud gehad met de demissionaire minister van sociale zaken, dr. G. Veldkamp, 's Middags cm 15.00 uur ontving dr. De Quay prof. mr. T A Versteeg, fractielid in de Tweede Kamer voor de AR.P. Da kabinetsformateur dr. de Quay heeft v,oen'•dag cm vijf uur een be spreking gehad met de demissionai re minister van binnenlandse zaken en fractieleider van de V.V.D. mr. E. H. Toxopeus. In tegenstelling tot een in politieke kringen circulerend bericht dat de demissionaire minis ter van verkeer en waterstaat aan gezocht zou zijn om zijn minister schap te continueren is thans be kend ge-worden, dat drs. Korthals zich inderdaad - zoals zijn voorne men was - niet meer beschikbaar 'heeft gesteld. Vlucht naar het Westen in militair vliegtuigje De beroemde Nederlandse draver Theo Messidor, die op zaterdag 20 juli op de Roosevelt-baan in New York zal uitkomen in het wereldkampioenschap, is dinsdagavond laat van Schiphol naar de V.S. vertrokken. Het paard wordt aan de halster geleid door Freddy J. Eerenberg, de pikeur, die de reis mee maakt. BERLIJN, 10-7. Een Amerikaanse woordvoerder heeft woensdag mee gedeeld, dat een Poolse majoor met zyn vrouw en twee kinderen om po litiek asiel heeft gevraagd, nadat het gezin met een eenmotorig militair vliegtuig op het vliegveld Tempelhof, in de Amerikaanse sector van Ber- lyn, was geland. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht heeft verklaard, dat de Poolse majoor, Richard Obacz (34), om politiek asiel heeft verzocht voor hem en zijn gezin. Majoor Obacz woonde in Warschau waar hij invlieger was bij de Poolse luchtmacht. Hij had toestemming ge kregen om voor een bezoek naar Nadarzyce te vliegen, dat dicht bij de Dostduitse stad Frankfort aan de Oder ligt. Hij liet zijn vliegtuig ech ter keren en vloog met zijn 27-jarige vrouw en twee zoontjes van negen en vijf jaar, rechtstreeks naar Ber lijn. Achtervolging Volgens ooggetuigen werd het Poolse vliegtuig, dat op een hoogte van vijftig meter vloog om niet on derschept te worden door radar en patrouillerende jachtvliegtuigen, kort voor de landing waargenomen door zes Russische vliegtuigen. De Russen zetten de achtervolging in maar scho ten niet op het vliegtuigje. Stakingen in Frankrijk PARIJS. 10-7. Donderdag (vandaag) gaan de Franse arbeiders bij de Pa- rij se ondergrondse, de gas- en elek triciteitsbedrijven, de spoorwegen en enige fabrieken in symbolische sta king uit protest tegen een regerings- wet, waarbij vijf dagen uitstel van iedere staking bij openbare bedrij ven wordt geëist. Met 'deze wet wil de Franse rege ring de wilde stakingen bij over- •he'dsbedrijven beperken. De wet is v '"nrdag bij da nationale vergade ring ingad'er.d. De grote vakbonden en de linkse partijen achten de wet een 'inbreuk op het stakingsrecht. ENSCHEDÉ, 10-7. De toeloop van de studenten r.aar de technische hogescholen is de laatste tyd helaas niet geruststellend en mocht de be langstelling van de jeugd voor studie aan een technische hogeschool niet tcenemen in de mate, waarin dit door de regering en de Staten-Gene- raal noodzakelijk wordt geacht, dan beslaal de mogelijkheid dat ons land uiteindelijk in zijn industriële ont wikkeling zal worden geremd. De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft dit woensdag ver klaard 'in de rede. die hij in de stadsschouwburg te Enschedé ge houden heeft ter gelegenheid van de eerste steenlegging voor de huis vesting der studenten op de campus van de Hogeschool Twenthe. De minister vestigde er de aan dacht op, dat het uitgebreide onder zoek hetwelk in ihet kader van de soreidingscommis-'ics werd verricht, aantoonde, dat het aantal goed on derlegde ingenieurs, dat jaarlijks zou moeter» worden afgeleverd, voor de steeds intensievere industrialisa- Later vertelde de majoor op een persconferentie, dat zijn vrouw niets van de ontvluchtingspoging wist tot ze in de lucht was. Ook zei hij dat hij eerder had getracht te vluchten, maar dat dit door de strenge controle onmogelijk was geweest. Majoor Obacz verklaarde dat hij, evenals vele van zijn collega's, ge noeg had gekregen van de „voortdu rende druk waaronder hij moest le ven en werken". AMSTERDAM, 10-7. De groep van bejaarden van 70 jaar en ouder dient in de eerste plaats geholpen te wor den, omdat zij, als pioniers, niet in de gelegenheid zijn geweest of zyn gesteld om van een bedrijfsfonds enigerlei uitkering te ontvangen als aanvulling van de A.O.W. Dit zei de heer P. Trouwborst, voor zitter van. de „Nederlandse Bond van Ouden van Dagen", na afloop van een bespreking met het hoofdbe stuur van het N.V.V. over het alge- <nene bodempensioen en de Bij standswet. De heer Trouwborst zeide voorlo pig het actieprogram van het N.V.V. MOSKOU. 10-7. De Russische en Chinese vertegenwoordigers zyn woensdag in Moskou opnieuw bijeen gekomen om te spreken over het ideologische geschil tussen beide landen. Westerse verslaggevers herkenden tussen de vele Russen, die het of ficiële receptiegebouw betraden, de leidér van de Sowjet-delegatie Mi chael Soeslov. Korte tijd later reden de 'auto's met de Chinese afgevaar digden. voor. Onder leiding van hun chef Teng Hsiao Ping verdwenen zeventien Chinezen door de ingang van het gebouw. Men gelooft 'dat de Chinezen dinsdag, toen er niet werd verga derd, ruggespraak met Peking heb- be^gehouden. Immid'dies gaat de communistische pers voort met 'het uiten van be schuldigingen. De Prawda van woensdag 'kwam nog eens terug op de internationale vrouwenconferen tie die vorige maand in Moskou ge houden werd en waarop de Chinese dames zich nogal hebben geroerd. Het blad verwijt hun dat zij ge tracht hebben op het congres ver deeldheid te zaaien en wijst een Chi nese beschuldiging, dat de conferen tie ondemocratisch was, als laster van de hand. Vrije toegang tot bank niet fataal AMSTERDAM, 10-7. Omstreeks het middernachtelijk uur heeft een wa ker van de nachtveiligheidsdienst de Amsterdamse politie gealarmeerd met de mededeling dat de hoofdin gang van het bijkantoor van de Rot- terdamsehe Bank aan de Johan Hui- zingalaan in Amsterdam openstond. Ijlings rukten politiewagens uit en- werd de beheerder van het kantoor in kennis gesteld. Bij aankomst kon de politie echter niets onregelma tigs ontdekken. Blijkbaar had iemand vergeten de deur te sluiten. Eventuele boosdoeners waren van deze vergissing niet op de hoogte, zodat de vrije toegang" tot de bank geen fatale gevolgen had DEN HAAG, 10-7. In de woens dagmorgen in Den Haag gehouden vergadering van het Produktschap voor Zuivel, heeft de heer S. van der Pleeg, lid van dit produktschap voor de Algemene Nederlandse Agrari sche Bedryfsbond (A.N.A.B.), gepleit voor een verlaging van het vetge halte in de melk tot 2yA procent en voor een gclyktydige verlaging van tie van Nederland, zo spoedig mo gelijk moest worden verhoogd. Het tekort aan technisch gevormde krachten vormt niet alleen in Ne derland. maar in alle landen een kernprobleem van wereldpolitieke betekenis. Wetenschap en techniek zijn meer dan ooit een bron van wel vaart en macht 'geworden. De grote naties spannen zioh 'in tot hef uiter ste om zoveel mogelijk studenten een goede academisdhe opleiding te geven en Nederland kan niet ach ter blijven. Zou de opleiding van in genieurs. zou het wetenschappelijk onderzoek achterblijven, dan zou ons land zich niet staande kunnen houden in de steeds scherper wor dende concurrentie, die deze eeuw van technologische ontwikkeling met zich brengt. Minister Cals deelde mee, dat hoe wel het totale aantal studenten in de technische wetenschappen in de laatste vijf jaar met ruim 50 pro cent steeg van 5-965 lot 9.161, het aantal eerstejaarsstudenten slechts met 34 procent Vf*n 1285 tot. 1723 toenam. De demissionaire minister van land bouw, mr. V. G. M. Marijnen (foto), heeft, zich bereid verklaard het premierschap van het te vormen kabinet te aanvaarden. de melkprijs met twee cent. Naar de mening van de heer Van der Ploeg zou een verlaging van het vetgehalte de consument weinig of niets doen, terwyl een prijsverlaging wel indruk zou maken. Deze suggestie werd gedaan bij de bespreking van het rapport over de resultaten van de steekproef, gehou den in Alkmaar en in Hengelo (O.), met het beschikbaarstellen van twee soorten melk, respektievelijk met 3 en met 3Vz procent vet. De proefne ming - aldus het rapport - heeft niet geleid tot belangrijke verschuivingen in het totale kooppatroon van melk. In plaats daarvan kan gesproken worden van een zekere mate van on verschilligheid bij de consument met betrekking tot de aard van de melk die gekocht werd. In het rapport wordt o.m. opgemerkt, dat het ge drag van de detailhandel méér be palend is geweest voor de resultaten dan een uitgesproken opinie van de zijde van de consument. In het alge meen - aldus een andere conclusie - bleken geen sterke weerstanden te gen vettere melk te bestaan. Het rapport zal worden toegezon den aan de consumptiemelkcommis- sie van het produktschap en aan de in dit „schap" vertegenwoordigende organisaties, die verzocht zal worden zich uit. te spreken over de „follow- up" van de steekproef en over het in de toekomst, mede in E.E.G.-ver band, te voeren beleid bij de vast stelling van het vetgehalte van de melk. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's In alles het juiste midden bewaren is de regel van het geluk. en K.A.B. te willen onderschrijven. Hij bad echter wel een aantal wen sen. Zo zou hij onder meer graag zien dat de uitkeringen van de Bij standswet groot genoeg zoud'en zijn, om verlichting van lasten, zoals ra dio- en t.v.-gelden, extra voeding, de aanschaf van een invalidewagen enz., mogelijk kunnen maken. Naar zijn mening biedt de Algemene Bij standswet hiertoe voldoende ruimte FRANKFORT, 10-7. - Het parket van de procureur-generaal in Frank fort heeft het vooronderzoek beëin digd tegen achttien voormalige leden van Duitse politietroepen in het Rus sische district Pinsk en van de S.D. in Lublin (Polen), die zullen moeten terechtstaan in verband met massa moord op 30.000 joden in Pinks en ongeveer 6.000 Russische krijgsge- genen in Lublin. De voornaamste beklaagde in. 'het proces zal zijn ex-'kapi tein Günter Walz uit Augsburg, aan wie moord ten laste zal worden gelegd. Hij zou verscheidene joden hebben doodge schoten alleen al om het feit dat zij vrij rondliepen. Hij 'is de enige, die zich in hechtenis bevindt. De zeven tien anderen worden van medeplich tigheid aan massamoord 'beschul digd' en bevinden zioh na borgstel ling nog op vrije voeten. Twee van hen waren na afloop van de oorlog bij de politie van Frankfort in dienst 'getreden. Dpi. soldaat verdronken in open-luehtbad ROOSENDAAL, 10-7. By een over bruggingsoefening in het openlucht- bad „Zonneland", tussen Rucphen en Nispen, is woensdagmiddag de onge huwde dienstplichtige soldaat G. J. L. Theeuwen (19) uit Maasbree (L.) verdronken. Het ongeval gebeurde tydens de vyfde oefen week die hy by het corps commandotroepen, gelegerd in Roo sendaal, meemaakte. Het slachtoffer was sinds 3 april 1963 onder de wa penen. Voor de overbruggingsoefening was een lijn over het 'diepe deel van het zwembad gespannen. De com mando's moesten zich gekleed en met wapenuitrusting aan het touw hangend naar de overkant 'begeven. Hun onderlichaam bevond zich daarbij in het water. Op een gegeven ogenblik was sol daat Theeuwen als eniige met de overgang bezig. Aan beide kanten zag een instructeur toe. Op twee meter van de kant kwam Theeuwen plotseling in moeilijkhe den en liet hij los. Een van de in structeurs dook hem na én greep hem vast. Bij dé worsteling die ontstond met de naar adem 'snakkende soldaat, die niet kon zwemmen, gingen bei den onder water. De instructeur moest 'teen ze weer boven kwamen, loslaten. Zwemmers die langs de 'kant ston den doken 'hierna naar de jongen, die voor de tweede maal onder wa ter ging en brachten hem op de kant. Een arts die als cursist aan wezig was, trachtte dé levensgeesten weer op te wekken, maar het 'bleek reeds te laat 'te zijn. Zonnige perioden Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden met in het binnen land enkele verspreid voorkomende buien; zwakke tot matige noordwes telijke wind; koude nacht; morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 12 juli. Zon op 4.33, onder 20.57. Maan op onder 10.52 Laatste kwartier: 14 juli te 2.58. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 12 juli 6.55 v.m. 19.05 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 juli 6.33 v.m. 18.55 rum. Doodtij: 16 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het koufront, dat de schei dingslijn vormt tussen koude van oorsprong arctische lucht en minder koude maritieme lucht is in de nacht van woensdag op donderdag ons land met 'buien binnengedi-ongen en heeft daarna in zuidelijke richting Nederland weer verlaten. De achter het front binnenstromende lucht is wat droger maar ook onstabieler. Geleidelijk zullen er meer opklarin gen komen, overdag vooral aan de kust, maar 'in het binnenland kun nen enkele buien tot ontwikkeling komen. De temperaturen blijven nog aanzienlijk beneden de norma'le waarden. In de algemene luohtdruk- verdeling komt wéinig verandering, d'e omvangrijke depressie met het hoofdcentrum voor de Noorse kust 'handhaaft zich en strékt zijn invloed tot 'de Middellandse zee, de Balkan en midden Rusland uit. BOLSWARD. Het staat thans de finitief vast dat onder auspiciën van de Rijksdienst voor Monumen tenzorg de Nederlandse Hervormde Kerk van Exmoraa zal worden ge restaureerd. De 'hervormde kerk, destijds katholiek, dateert uit de eerste helft van de dertiende eeuw en as daarmee een van de oudste kerken van ons land. Dode en gewonde bij auto-ongeluk WINSSEN, 10-7. De 34-jaröge aan- nemer M. K. uit Nijmegen is dins dagavond op de Van Heemstrawég te Winssen met zijn personenauto met grote snelheid uit de bocht ge- Vlogen en tegen een boom gebotst De aannemer was op slag dood. De naast hem zittende 45-jarige kelner P. B. uit Nijmegen werd zwaar ge wond naar het Ra'dboudziekenhuis in Nijmegen overgebracht. Zijn toe stand is ernstig. VATICAANSTAD, 10-7. Paus Pau- 'lus heeft in een woensdag in Vati caanstad' 'gepubliceerde brief de op vatting van de Rooms Katholieke Kerk over de democratie onder woorden 'gebracht, De kerk heeft geen voor- of afkeur voor welke regeringsvorm dan ook, vooropge steld dat deze rechtvaardig as en in staat 'is voor 'het welzijn der bur gers te zorgen. ,De democratie die zij voorstaat is niet zozeer gebon den aan eén bepaald politiek regiem als wel aan de structuren waarvan de betrekkingen tussen het volk en de regering afhangen bij 'het stre ven naar gemeenschappelijke wel vaart. Dit veronderstelt een ge meenschap van vrije mensen, in waardigheid gelijk, die gelijke fun damentele rechten genieten en die zich bewust zijn van hun persoon lijkheid, hun rechten en plichten, mot eerbied voor de vrijheid1 van anderen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1