HET GEBEURDE OP OUDEJAARSAVOND Even iets te eten maken echte Knutselaars lijmen met VELPON van Ceta-Bever Ook Westersehouwea krijgt pol itir ten toonstelling Opening op 16 juli a.s. Het oog van tie kikvors Onze voeding in de vakantie Verse groenten meestal ver te zoeken Afgezien van de behoudzuchtigen - en natuurlek ook van degenen, die wegens ziekte constant een speciale dieetvoeding moeten hebben - eten de meeste mensen in de vakantie toch wel anders dan anders. Soms is dat gitnstig vanwege de variatie. Maar soms brengt juist het vakantie-eten grote eenzijdigheid met zich mee. Dat is vooral het geval bij kampeerders, die onder primitie ve omstandigheden maar iets moe ten kokkerellen. Een opengemaakt blik, brood en thee Er zijn ook mensen, die zich in de vakantie niet meer dan dagtochtjes kunnen permitteren. Bij het thuis komen ontbreekt dan meestal de lust en de energie om nog eens echt te gaan koken: men maakt het zich zelf gemakkelijk met conserven. Zowel bij die kampeerders als bij die dagtochtjesmakers ontbreken telkens de verse groenten in het menu en dat is onbedenkelijk. Ook eiwitten in de vorm van vlees, vis en melk zijn meestal schaars in dat „gemakkelijke eten". Het blijft immers bij een blik van 't één of ander, wat brood met thee en hoogstens nog een gekookt of ge bakken eitje. Eerlijkheidshalve dient hierbij ook te worden gezegd dat iemand die op 2^n vakantiereis zijn maaltijden in restaurants nuttigt, er meestal niet veel beter aan toe is. Vruchten zijn overal Nu bestaan er wel mogelijkheden om al die tekorten op te heffen; dat kan zelfs op een betrekkelijk een voudige manier. Wie er geen zin in heeft iedere dag boontjes af te ha len, postelein uit te zoeken of an dijvie schoon te maken, mag best blikgroenten gebruiken als er maar wordt gezorgd voor toevoeging van een rauwkostschoteltje van kropsla, komkommer of tomaat. Dat vraagt werkelijk niet zoveel tijd van klaarmaken. Een apart punt vormt hier echter de sla: die is dik wijls zo vuil dat het reinigen veel geduld en veel water kost. Het be waren van deze groente levert voor al voor kampeerders nogal bezwaren op. Er wordt wel eens aangeraden daarvoor van huis plastichoezen mee te nemen en daar het groentenrek desnoods nog in te stoppen. Dan is het gemakkelijker om een tomaat of een stuk komkommer zó uit het vuislje te eten. Op die ma nier kunnen ook bananen, pruimen, perzikken, peren en druiven wor den verorberd: er komen dan toch nog heel wat waardevolle mineralen KERKNIEUWS Ned. Herv. Kevk Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Idaard: G. J. J. Rensink, a.s. em. pred. aldaar. Beroepen te Lage Zwaluwe: Th. P. Pol, Zeerijp en Westeremd'en. Bedankt voor Mastenbroek: A. Noordegraaf, Daarle. Ger. Kerken Beroepen te Nieuwveen-Zevenho ven: kan'd. D. Sloot, Amsterdam. Ohr. Ger. Kerken Beroepen te London en Mitchell (Ontario, Canada) (Free Ohr. Ref. Church): T .Harder, Kornhoim. OOSTERLAND. Woensdagavond 10 juli, half 8: ds. L. Gebraad, Sint Philipsland. (Kerkgebouw Groenen- daal. Voor 45 jaar.... BRUINISSE. Na een afwezigheid van twee jaar is een postduif op zijn hok teruggekeerd. ZIER1KZEE. Alhier werd in het „Huis van Nassau" een vergadering gehouden van de afdeling Schouwen -Duiveland van de Nederlandschen Bond van Post- en Telegraaf beamb ten. Z1ERIKZEE. In verband met de Spaanse griep en de levensmiddelen- nood hebben de raden der verschil lende kerken zich tot de garnizoens commandant gewend met het ver zoek geen toestemming te geven tot het organiseren van een Oranje volksfeest. SCHARENDIJKE. Van een in de haven liggend scheepje werd 800 kg. vis geconfiskeerd en onder de bur gerij verdeeld. NOORDWELLE. Door een merk waardige sprong is een paard in een regenbak terecht gekomen. Het oude verwulf van de bak bleek niet be stand tegen het zware gewicht van het ros. DUIVENDIJKE. De schuur van de landbouwer B. alhier werd een prooi der vlammen. ZIERIKZEE. Onder de eis tot loonsverhoging hebben de arbeiders van de brikettenfabriek het werk gestaakt. ZIERIKZEE. Het mannenkoor „Luctor et Emergo" gaf een uitvoe ring in de tent aan het Havenpark. RENESSE. Tot genoegen van de vreemdelingen werd in de theetuin van de heer Goeminne een uitvoe ring gegeven door de zangvereniging „v.z.o.sr DREISCHOR. Een rund in deze gemeente brak één der poten en moest worden afgemaakt. Als ge volg hiervan kreeg de bevolking - na vele weken - een portie vlees op tafel. BRUINISSE. In deze gemeente zijn vorige week 100 stukjes zeep in beslag genomen. en vitaminen naar binnen, al wor den de verse groenten hiermee niet geheel en al vervangen. Kampeerders opgelet Een of andere soort van rauwe vruchten is overal wel te koop. Al leen moet in een weinig hygiënische omgeving, waar grote kans op ver breiding van besmettingen is door de aanwezigheid van vliegen en vuil, liefst geen fruit worden gebruikt, waarvan de schil zich moeilijk laat verwijderen. Verder dient bij het klaarmaken en opeten van voedsel in de vakantie even goed als in andere tijden rein heid in acht te worden genomen, dat wil zeggen dat én het eetgerei en de handen even zorgvuldig moe ten worden gewassen als in de an dere elfeneenhalve maand van het jaar! Dr. Alfreda Briedé. Ingezonden mededeling WITTE RENESSE, 8-7. Het is een feit dat elke inwoner van een dorp, gehucht of stad bekend is met de man of mannen, die in die plaatsen zorgen voor de orde en rust. Vroeger kreeg deze persoon de naam van veld wachter en deze functie werd zeer gewaardeerd en bijna iedereen nam dan ook bij het passeren van deze persoon zijn pet af. De veldwachter nu, de naam zegt het reeds, deed zijn meeste werk in het veld en dat betekende in vroeger jaren het ach terna zitten van stropers. Op de weg was nog geen verkeer van beteke nis en hier had de veldwachter bijna nog niets te deen. In de loop der jaren is 'het ver keer enorm toegenomen en daarme de ook de werkzaamheden van het politie-apparaat. Ondergebracht in het korps Rijkspolitie kent iedereen de 'leden 'hiervan in zijn of haar woonplaats. Het is te begrijpen dat deze mensen niet alleen achter rij bewijzen of achterlichtjes aanzitten en om het publiek nu meer bekend te maken met het werk van de po litieman, heeft het korps een ten toonstelling in elkaar gezet, waar mee een eroot gedeelte van alle dor pen en steden wordt bezocht KRUIS DE PIJNSTILLER Fijn op vakantiel Maar neem voor de zekerheid WITTE KRUIS mee. In 3 vormen verkrijgbaar.(poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij, en: daardoor geen maagklachten. WITTE KRUIS MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRE&HT, 8-7. Op de UtretiMse paardenmarkt werden aangevoerd 304 dieren. De prijzen waren voor: luxe paarden f 1000 tot f 1300; werkpaarden f 900 tot f 1200; oude paarden f 700 tot f 1050;- 3-jarige paarden f 700 tot f 1000; 2-jarige paarden f 600 tot f 800; veulens f 300 tot f 550; hitten f 550 tot f 800. Sladhtpaarden per kg. slachtge- wicht f 2,50 tot f 2,60; jonge slacht- paarden per kg. slaOhtgewicht f 2,60 tot f 2,80.. De handel was redelijk. Graanbeurs Rotterdam. ROTTERDAM, 8-7. Zomengerst tot f 27,25, haver tot f 25,50, groene erwten f 31-40, schokkers f 35-48. Franco Rotterdam. Vliegtuig in lasso Op een vlieveld bij Aarhus in Denemarken heeft men een vliegtuig met een lasso gevan gen. Het sportvliegtuigde ging er zonder bestuurder vandoor toen deze bezig was de motor met een draai aan de propeller te starten. Nadat zonder resul taat geprobeerd was de brand stoftank van he top het vlieg veld trondtollende toestel lek te schieten, wist men een touw om een der vleugels te wer pen. De piloot kon toen in de cockpit klauteren. INGEZONDEN STUKKEN Unesco helpt India zich helpen Het Unesco-cenitrum heeft d'e op leiding van sociale weikers dn het kader van de liandgiftbeweging on dier zijn projecten opgenomen. Er zijn door de 'activiteit van de Indiase landgiftfoeweging, die in 1951 dloor Vdnoba Bhave ten bate van de Indiase landlozen gestart werd, nu al twee miljoen hectaren land en 5'.079 dorpen ten geschenke gegeven door rijke en arme Indiase boeren. Voor deze herverdeling van het land en de ontwikkeling van de land bouw 'in de gegeven dorpen is lei ding nodig. De landgif'tbewegdng leidt hiervoor sociale werkers 'op. Voor d'eze opleidingen en voor die bouw van irrigatieputten is im Ne derland al meer dan f 6.000,- bijeen gebracht en naar India doorgezon den. Men zal nu voorbaan ook zelf di rect ihulip kunnen zenden door bij het Unesco-centrum te Amsterdam Oranje Nassauüaan 5, geschenkbon- nen te bestellen a f 19,- en deze zelf te verzenden naar India. Men ves tigt daarmee een rechtstreeks con tact. De beüoling van Unesco's geschenk- bonnensysteem is verder om op deze wjjze de mogelijkheid te scheppen tot hulpverlening zonder enige af trek van onkosten. Desgewenst zal Unesco ook zelf de betaalde ge schenkbonnen graag verzenden. Unesco's giro is 194800. B\j storting voor dit doel vermelden: landgift- beweging India. Wie geen geld heeft 'kan toch hel pen, want men kan. 'nu ook de aller aardigste Unesco-siluitzegels verko pen aan vrienden, 'kennissen of ver enigingsgenoten., om dan voor de op brengst geschenkbomnen te verkrij gen bij het Unesco-centrum. De sluitzegels worden zonder voor uitbetaling door het Unesco-centrum verstrekt. Op deze wijze slaat men ■twee vliegen in één klap. Men maakt met de sluitzegels propaganda voor Unesco's prachtige hulpwerk en helpt tegelijkertijd de Indiase dor pen Zichzelf te helpen. SPORT DES II-Velocitas 4-4 Direct na het beginsignaal van scheidsrechter A. Heijboer nam D.E. S. de 'leiding en 'het leek er op dat de gasten maar weinig kans op een overwinning zouden hebben. Een serie aanvallen van D.E.S. ondanks het feit dat er een aantal schoten werd afgevuurd - 'leverde echter geen succes op. Dirk Fluijit probeer de 'het van grote afstand, maar oök 'hij had geen succes. Voor beide ploegen vormde de natte 'grasmat en de gladheid on gunstige factoren in deze wedstrijd. Na ongeveer tien minuten voltrok zich een grote verandering in 'het spel'beeld. Vel'ooitag nam de leiding en hield deze tot het eindsignaal vast 'in handen. Voor D.E.S. was het zuiver geluk dat de gasten van hun overwicht niet wisten te 'profiteren. Vel'ooitas wist ondanks de kranige D. E. S- verdediging het doel onop houdelijk onder schot te nemen, maar de gasten hadden bij het schie ten buitengewoon veel pech. D.E.S. liet zich door Vel'ooitas echter niet ontmoedigen. Toen de bal op fraaie wijze uit het middenvak werd opge bracht, werd er een mooi staaltje korfbal te zien gegeven en wist Kees Struijfc met een. doorloopbal prach tig te scoren (1-0). Toch bleef Vel'o- citas het veld beheersen, maar nog altiid zonder succes. Na de rust wag het spel nog geen minuut gaande toen echter mevr. v. d. Weele-K'loet onverwacht de gei lijkmaker wist 'te scoren. Vanaf dit ogenblik waren d'e twee ploegen meer gelijk in sterkte, het spel ging over een weer, waarbij dikwijls mooi samenspel te zien was. Na 20 minuten zag de hard werkende Jan Neele zijn moeite beloond toen hij met een formidabel schot vanaf de doellijn de stand op 2-1 wist te bren gen. Enige minuten 'later wist L. Hart de gelijkmaker 'te maken (2-2). Even later leek het of D.E.S. weer de 'leiding zou nemen, maar het fraaie schot van Jan Heule draaide weer uit de mand. Jan Hanse zorgde er voor dat het 3-2 werd en 5 min. voor tijd maakte Adri de Jonge de gelijkmaker. In de laatste minuten werd uiterst fel gestreden. Twee minuten vóór tijd wist Kees Struijk te scoren (4-3). De laatste halve mi nuut ging Velocitas ten aanval. Er volgde een serie schoten en mej. Heijboer zag kans de gelijkmaker te scoren, waarna de scheidsrechter het In de Westhoek wordt deze ten toonstelling gehouden op 16, 17 en 18 juli, in Het Dorpshuis te Renesse. De officiële opening zal geschieden op dinsdag 16 juli te 11.00 uur, door de burgemeester van Westerschou- wen, jhr. R. J. H. Q. RSell. Een bezoek aan deze expositie is zeer leerzaam, omdat het vaststaat dat het doorsnee publiek maar zeer weinig weet van de poli tie-organ!- sat ie. de plaats van de politie in de gemeenschap, haar taken, 'haar be voegdheden, haar mogelijkheden en haar middelen. Op de tentoonstel ling wordt door middel' van 80 pa nelen, vooralen van speciale foto's cf beschilderingen en tekst over dit alles verteld door een opperwacht meester der Rijkspolitie. Deze func tionaris confronteert de bezoekers met veel voorkomende slechte ge woonten die misdrijf of ongeluk in de hand; werken. Hij wijst de jeugd op de gevaren die haar in de samen leving bedreigen. Hij vraagt speci aal de aandacht voor de verschrik kelijke gevolgen van.'het onverant woord gebruik maken van de weg. Films, dia's en een geheel nieuw in gerichte verkeerstafel completeren de tentoonstelling. Wij kunnen dan ook ten zeerste een bezoek aan deze expositie aanbevelen. De heffing op poot aard appelen DEN HAAG, 8-7. Het Landbouw schap heeft de heffing voor 1963 op pootaardappelen vastgesteld op vijf tig gulden per hectare. Het vorig jaar werd deze heffing reeds verlaagd van f 130,tot f 100,per hectare. De heffing die de exporteurs ver schuldigd zijn is verlaagd van 60 cent tot 35 cent per 100 kilogram geëxpor teerde pootaardappelen. Deze heffing wordt gebruikt om een „bodem" in de pootaardappelen- markt te leggen. De telers kunnen daardoor te allen tijde rekenen op een bepaalde minimumprijs voor dit produkt. Uit de heffing wordt ook de „Stichting pootaardappelenpropagan- da in het buitenland" gefinancierd. Het Landbouwschap en het Be drijfschap voor de aardappelhandel hebben ook de garantieprijzen voor de pootaardappelen van de oogst 1963 vastgesteld. Driemastbark meert in Amsterdam AMSTERDAM, 8-7. Aan de Ad- miraal de Ruyterkade te Amster dam ligt thans een van de weinige nog varende zeilschepen gemeerd, de Amerikaanse driemastbark Eagle". De „Eagle", bet oplei'idnigsscbip van de Amerikaanse kustwacht, wordlt geflankeerd door twee bege leidende kotters, de „Castte RoCk" en d'e „Rockaway". De ,,'Eagle" heeft 300 kadetten van bet opleaddngsoin- stttuut van de Amerikaanse kust wacht aan boord. Deze schepen zijn voor een vierdaags bezoek uit Oslo gekomen. Vrijdag 12 juli zal de „Eagle" we derom bet ruimte sop kiezen en viia Santander in Spanje d'e reis voort zetten naar Funohal op Madeira. De bark zal op 16 augustus de thuisha ven New London 'in de staat Con necticut binnenlopen. EEN DUUR HORLOGE Eén van de mooiste zakhorloges van de beroemde Franse hoiioge- makersfamiïie Breguet beeft maan dag op een veiling dn Londen ruim 85.000 gulden opgebracht. H'et werd gekocht door iemand uit Lissabon. Proeven met een kikvors hebben aangetoond dat het oog van dit dier in staat is snel te selecteren wat van belang is en wat niet. Een vlieg is iets van belang voor een kikker, maar wanneer de vlieg zich verwijdert is het dit niet meer. Het oog schakelt een degelijke onbelangrijke zaak atitomatisch uit en de wegvliegen de vlieg dringt niet tot het „beivuslzijn" van de kikvors door. Door de Radio Corporation of America worden thans proeven genomen in hoeverre het mogelijk'is een computer (rekentuig) samen te stellen met overeenkomstige eigenschappen, waarbij alle bijkomstigheden automatisch worden uitgeschakeld. Ver wacht wordt dat een dergelijk apparaat van grote betekenis kan zijn bij de leiding van het luchtverkeer, het opsporen van ge leide projectielen en de besturing van ruimtevaartuigen. Knobbelzwaan en kleine witte zwaan op Schouwen-Dniveland Een vogelsoort, waarvan men in strenge winters op Schouwen-Dui- veland wel eens exemplaren zag, is de laatste jaren in toenemend aan tal en ook buiten het winterseizoen te zien. WU doelen hier op de knob belzwaan en de kleine wilde zwaan. Vogelgidsen vermelden, dat de knobbelzwaan buiten de broedtijd in troepverband leeft op meren en langs beschutte (zeekusten. In die gidsen wordt de knobbelzwaan nog als een vrij zeldzame wintergast aangemerkt. Evenwel wordt hun broedgebied aangegeven als zijnde Groot-Brittannië en Ierland, Zuid- Zweden en Midden-Europa. Ook noordelijk Nederland is daarbij in begrepen. Wij menen te weten, 'd'at na de watersnoodramp van 1953 een inwo ner van 'Ndeuwerkerk enige tamme knobbelzwanen bezat. Deze dieren zwierven echter uit 'in de watergan gen van Duiveland en zij hebben wel gebroed in bet „Steenzwaan''. Jaar op jaar ig bet aantal knobbel zwanen op Sohouwen-Duoveland daarna toegenomen en bun aantal is thans dermate groot, 'd'at moeilijk kan worden aangenomen, dat d'it al lemaal afstammelingen zijn van bet Nieuwerkerkse paar. We moeten het dus wel zoeken dn het feit, dat in geheel Nederland 'd'e knobbelzwaan sterk dn aantal ds toegenomen. Het is wel moeilijk uit te maken of de knobbelzwanen die op Schouwen- Duiveland verblijven wilde, of tam me zwanen zijn. Voorzichtigheids halve zullen wij deze vogels dan ook maar als verwilderde dieren aan merken. In 'troepen van 30 of meer zijn deze vogels in bet najaar en winter te zien dn bet „Diepe Galt" en de kreken bij Ouwerkerk. Ook in de inlagen houden ze zich op. Naast deze knobbelzwanen zijn in bet win terseizoen ook meer kleine wilde zwanen te zien dan vroeger bet ge val was. Niet zelden verplaatsen de zwanen zich van de ene waterplas naar de andere. Een machtig gezicht is het een tiental zwanen, fel wit afste kend tegen de blauwe lucht, boven plag en land te zJi'en vliegen of zich trappelend over het wateroppervlak zich dn de lucht te zien verheffen. Het is op Schouwen-Duiveland geen bijzonderheid meer een vlucht zwa nen met fluitend geluid over te zien vliegen. Tijdens de afgelopen winter heb ben d'e zwanen het erg te 'kwaad ge- bad. Zolang er binnendijks nog open water was, kwamen zij nog wel aan de kost, maar toen alle binnenwater dichtgevroren was, kon men veel zwanen slapend op bet ijs zien zit ten. Zij trokken daarna geleidelijk weg. Op enige plaatsen, o.a. te Brou. wersbaven, ving men in wakken verblijvende zwanen en verzorgde deze dieren tot de dood intrad, waar. na de vogels in vrijheid werden ge steld. Gedurende deze strenge winter vond men op Schouwen enkele do de, meest jonge, zwanen. (Uit „Sterna", bet blad van de Vogelwacht Schouwen-Dudve- land). Radio-Moskou heeft maandag zijn gebruikelijke uitzending van een half uur uit Peking laten vervallen. In plaats daarvan werd muziek uitge zonden en een toespraak, waarin het Amerikaanse vredeskorps werd ge kritiseerd. „Flitsen" uit het buitenland LONDEN. Een woordvoerder van het Britse ministerie van oorlog heeft meegedeeld, dat de 'korporaal van de Britse 'geheime dienst, Brian Patchett, die 'in Oost-Berlijn politiek asiel heeft gevraagd, toegang 'had tot „hoogst geheime" inlichtingen, GIBRALTAR. In, d'e Straat van Gibraltar heeft zich maandagmor gen vroeg een aanvaring 'in dichte mist voorgedaan tussen het Ameri kaanse schip „Santa Emilia" (7.251 ton) en het 3.604 ton metende Britse vrachtschip „Patrician1", dat binnen een 'kwartier zonk. MOSKOU. Paul Henri Spaak, Bel gisch minister van buitenlandse za ken en voormalig secretaris-gene raal van de N.A.V.O., 'is in Kiev door premier Chroesjtsjov ontvangen. DJAKARTA. De Indonesische mi nister van 'buitenlandse zaken. Soe- bandrio, heeft verklaard, dat zijn land d'e voorgestelde nieuwe fede ratie Maleisië zal erkennen indien deze wordt gevormd na een volks stemming ondier toezicht van oen neutrale en vrije instantie. KARLSRUHE. In Karlsruhe, voor het hoge b'ondsgereohtshof, is het proces begonnen tegen twee leden van de „BundesnaChrichtendienst", de spionagedienst van West-Du'its- land, die een dubbele rol gingen spe len en tien jaar lang geheimen aan de Russen verklapten. BRUSSEL. Drie jaar gevangenis straf, een boete van 700 gulden en een schadeloosstelling van 5.000 gul den ds de straf, die een Brusselse rechter donderdag heeft opgelegd aan een Belgische boer, die, om wraak op zijn buurman te nemen, 250 jonge populieren omhakte. NIEUW DELHI. Sow: et-Russische diplomaten in Nieuw Delhi maken er geen geheim van dait tussen de Sowjet-Umie en communistisch Chi na een grenskwestie bestaat, zo meldt D.P.A. uit de Indiase hoofd stad. Ingezonden mededeling neem de voordeliga grote tube. FEUILLETON De ander kwam half overeind en probeerde in 'het donker de spreker te ontdekken. „Ben jij die venit, die me een oplawaaii heeft gegeven?" „Kalm aan, broeder. Ik ben re chercheur HooLwerf uit Dorringen. Veenstra is hulp halen. Hoe gaat het?" De agent 'krabbelde nu wat over eind en voelde aan zijn 'hoofd. „Ge weldig, dank je voor de belangstel ling", antwoordde hij sarcastisch. „Een pracht van een koppijn en een built, als ik goed voel". Gert wilde antwoorden: Dan moet je je maar niet Halten overrompelen, maar hij zweeg wijselijk. Tenslotte wist 'hij ook niet onder welke om standigheden het was gebeurd. Het uurde niet lang of vier man nen kwamen achterom: Veenstra met twee agenten en een dokter. „Hij 'is alweer op 'de been", con stateerde Veenstra. „Hoe gaaf het? Wat is er gebeurd?'' „Iemand heeft me een oplawaai gegeven. Dat is alles, wat ik weet. Ik 'liep zo'n 'beetje heen en weer hier. Opeens zag ik een schaduw, maar voor ik goed en wel wat kon doen of zeggen, 'had ik die fik al beet". „Nou, ga maar met de dokter mee. Er Staat een wagen klaar. Had jij niet een bos sleutels, Hoolwerf?" Gert knikte en haalde rammelend de bos uit zijn zak. Terwijl Gert ze probeerde op de keukendeur, gaf Veenstra orders. „Hou je revolver gereed en kijk uit je doppen. Je ziet aan de Groot, daf het geen pionlc is vanavond". De vijfde sleutel paste en het slot ging vlot open. Samen gingen ze naar binnen en begonnen eerst maar eens enkele lldhten op te draaien. In de voorkamer schoven ze het zware overgordijn didhlt er. nadat ze het hele huis doorlopen hadden, constateerden ze, dat er alleen in een zijkamertje ingebroken was. Een deur van een ouderwetse kast was geforceerd en op de grond lagen Stapels papieren. Nieuwsgierig buk te Gert zich en nam er een paar in de hand. Hij las het onregelmatige schrift en keek toen op een ander papier. Plotseling kreeg hij meer in teresse en nam nog enkele papieren van de igrorid', die hij bekeek. Na enige tij'd zei hij itot de ander: „Heb je gezien, wat dit allemaal is?" VeenStra kwam bij hem staan en keek oOk in de papieren. Hij schudde zijn hoofd'. „Schuldbekentenissen. Kijk maar: Ondergetekende ,K. van Veluw, ver klaart hierbij schuldig te zijn aan A. Goedgeburen de som van één honderd gulden. En hier eentje van driehonderd. Allemaal schuldbeken tenissen. Weet je wat dit ie beteke nen heeft?" „Dat ze van al die mensen geld te goed had", constateerde de ander nuchter. Gert keek hem nadenkend aan. „Jij bent geen Mokummer, hé?" „Ik kom van Vlaardingen". „Dat dacht ik al. Dit Wier is een tent van een woekeraarster. Vroeger had je ze bij dozijnen in" de Jor- daan, maar ik wist niet beter of da't gilde was uitgestorven. Ik heb in dertijd wel eens van die zaakjes aan de han'd gehad en af en toe weid er zo'n griet in d'r lurven gepakt. Een dubbeltje rente per maand van iedere gulden, dat was het gebrui kelijke tarief. En dan hoeven we door Frank van Falckenoort niet te vragen, wie hier aan het zoe ken is geweest". De ander begon te 'begrijpen. „Waarschijnlijk iemand, die een aar dig bedrag schuldig was aan deze tante en er waarschijnlijk lucht van gekregen 'heeft, dat ze vanavond niet thuis verbleef. Hij heeft z'n schuldbekentenissen gezocht en ze waarsohijnlij'k de eerste keer niet gevonden. Gestoord door de komst van de agenten. Heeft natuurlijk er gens vanuit een donkere hoek zif ten afwachten en toen bleek, dat achter het huis een agent op post bleef staan, is hij in een soort pa niekstemming geraakt en heeft zijn kans afgewacht om de agent bij de keukendeur buiten westen te slaan, waarna hij voor 'de tweede keer is gaan zoeken. Wellicht met 'beter re sultaat". „Of hij hield zich de eerste keer in huis verborgen en heeft toen zijn kans afgewacht om de Groot een cptater te 'geven en er vandoor te gaan". „Dat ds natuurlijk oök hiagelijk. Dus om te beginnen hebben we een moord. Ver van huis, in een ander deel van hot land, wordt de woeker aarster Anne Goedgeburen door een revolverkogel vermoord en in haar huis wordt ingebroken en neemt iemand een of meer schuldbekente nissen weg. Daar kan verband lus sen die twee gebeurtenissen zitten en ergens dn mijn achterhoofd voel ik, dat het een met het ander ver band houdt". Veenstra haalde zijn schouders op. ..Dat kon natuurlijk mogelijk zijn. Hoewel, je eerste redenering is ook logisch". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6