Een hopeloze oorlog De ambtenaar en de gestegen welvaart Hieuw middel voor onkruidbestrijding Proces in Oost-Berlijn tegen dr. Globke Vaticaan eens niet kardinaal Mindszenty De Amerikaanse betalingsbalans ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 juii ims No. 19107 Klachten op vergadering te Utrecht Populair in oakantietijd zijn deze katoenen damesjackets, waarvan opvallen de kleine epauletten en witte knoopjes, de knoopmanchetten en ruime zak ken, die - evenals de hals - versierd zijn met een wit stiksel. BLIK DOOR HET WERELD SAIGON. Sedert een achttal jaren woedt er een verbeten jungle-strijd in zuid-Vietnam, een strijd om het zijn of niet zijn. Een oorlog tussen het internationale communisme ver tegenwoordigd door rood-China en de westerse democratie, in deze ver tegenwoordigd' door de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Over deze verbeten strijd (tussen partisanen Uit noord-Vietnam, ge holpen, bijgestaan en gesteund door instructeurs, wapens en medicamen ten afkomstig uit de Chinese volks republiek welke slechts één taak hebben, ni. de vestiging van d'e com munistische opperheerschappij in zuid-Vietnam en aan d'e andere kant de regeringstroepen van de republiek zuid-Vietnam, welke op haar beurt worden bijgestaan en gesteund door Nooidamerikaanse instructeurs, wa pens en dollars en welke troepen be last zijn met de 'verdediging van hun grorid, met als 'bijzondere taak d'e vernietiging van iedere communisti sche verzets'haard, van iedere rode partisaan, is hier in Europa weinig of niets bekend doch uw verslagge ver is thans in de gelegenheid u hierover uitvoerig te informeren. In nacht en nevel De rode partisanen, Viet- Kong" genaamd, komen slechts in de nach telijke uren in actie, dood en ver derf zaaiend in eenzame grensdor pen, in de stille buitenwijken der steden van zuid-Vietnam en op de eenzame buitenwegen in het bin nenland. Bij het krieken van de dag vindt men geen communistische sluipschutters meer; zij duiken dan ondeY in de jungle en in de onover zichtelijke rijstvelden, wachtend op de volgende nacht, die immers komt na iedere dag, onafwendbaar zeker. Wat de bewoners van zuid-Viet nam, de regeringstroepen en hun Amerikaanse instructeurs wel vin den, dat zijn de vreselijk verminkte en dode lichamen van de bewoners der grensdorpen, rokende puinhopen van wat eens huizen waren, opge blazen bruggen en door brisantbom men vernielde straten en wegen. Het aantal communistische ivoel- knechten wordt thans geschat op ruim vijf en twintig duizend man, goed. Uitgerust en welbewapend. Iedere nacht komen er meer van dregelijke sluipschutters zuid-Viet nam binnen langs de onbegaanbare sluip- en smokkelwegen via Laos en Cambodja. Langs deze wegen wor den ook oorlogstuigen en rood pro pagandamateriaal uit China inge voerd. In zuid-Vietnam weet men dit, doch het regiem van president Ngo Dinh Diem, de zuid-Vietnamese troepen en de Amerikaanse militai ren en deskundigen zijn niet in staat om zulks te verhinderen. Zuid-Vietnam Aan het hoofd van dit rode par- tisanenleger staat de leider van de communistische partij voor een één en ondeelbaar Vietnam, de geheim zinnige Ho Chi Min, tevens staats hoofd van 't communistische noord- Vietnam. Ho Chi Min heeft bij voor- en te genstanders veel gezag verworven; hij wordt gevreesd en vanuit zijn wit paleis regelt hij de strijd in zuid- Vietnam. Ho Chi Min was de man, die, als leider der „Viet Kong", het Franse koloniale leger bij Dien- Bien-Phoe versloeg en daardoor in 1054 de zelfstandigheid van Indo- China. Deze geheimzinnige rode partisa- nenleider, man van gezag, weet ook nu wat hem te doen staat, want in de verovering van zuid-Vietnam door de communisten ligt de politie ke toekomst van zuidoost-Azië ver ankerd. Achter de strijd in zuid- Vietnam staat Mao Tsje Toeng, de leider der Chinese communisten, die expansie zoekt voor het groeiend zielenaantal naar het zuiden. Ho Chi Min In juli 1954 werd in Genève be sloten Vietnam tc splitsen en zo kon het gebeuren dat noord-Vietnam toeviel aan de communisten en zuid- Vietnam aan de westelijke belangen sfeer, aan de democratie zo men ivil. Maar in die tijd regeerde in Sai gon de (dikke) Ban Dai nan Vietnam, welke zich aan dc regeringszaken van zijn land niet veel gelegen liet liggen. In 1955 iverd in zuid-Vietnam de republiek uitgeroepen met Ngo Dinh Diem als president. Deze begreep dal hij zonder hulp van de Verenig de Staten niets zou bereiken, ver zocht en kreeg de hulp van Ameri ka, president Ngo Dinh Diem reor ganiseerde het bestuur van zijn land voerde hervormingen door en werd de schepper van het zuidvietnamese leger. De moeilijkheden met de commu nisten werden alsmaar groter, zodat het aantal Amerikaanse instructeurs en deskundigen op twaalfduizend man werd gebracht, terwijl het zuid vietnamese leger sinds kort honderd vijf en zeventig duizend man sterk is, doch ondanks dit alles moest de chef van de generale staf in Was hington, generaal Earle Wheeler, vaststellen dat het nog zeker tien jaar zou duren, vooraleer zuid-Viet nam van rode partisanen zou zijn gezuiverd, ondanks het feit dat de Verenigde Staten een bedrag van rond zeven en een half miljoen gul den aan de Zuidvietnamese strijd krachten ten koste was gelegd. President John Kennedy bleek echter vast besloten om zuid-Viet nam voor het westen te behouden en daarom zond hy een groot aantal helikopters, voorzien van Ameri kaanse bemanningsleden, licht veld geschut en vol-automatische wape nen, voornamelijk machine-pistolen, naar zuid-Vietnam. De Amerikaanse militaire instructeurs kregen op dracht hun militaire tactiek meer en meer aan te passen aan de metho den op dat gebied in gebruik bij de zogenaamde „Viet Kong". De oorlog, de jungle-oorlog in zuid-Vietnam, kost ondanks alles de Verenigde Staten een bedrag van een miljoen dollars per dag. ,$71; L VOORLICHTINGSBUREAU fagjdetf... vooft DE VOEDING UTRECHT, 8-7. De ambtenaar deelt nog steeds onvoldoende in de gestegen welvaart. Tot deze conclu sie kwam de voorzitter van de Cen trale van Rijkspersoneel, de heer J. J. Landman, vanmiddag op de alge mene vergadering van deze centrale in Utrecht. De heer Landman sprak er zijn ongerustheid over uit, dat zeils in de huidige wélvaartsperiode een verkregen recht, namelijk de inder tijd gegeven loonronde van 5.6 pro cent, aan de ambtenaren is ontno men. Deze 5.6 procent diende welis waar als compensatie voor de te betalen A.O.W.-premie, aldus de voorzitter van de centrale, maar het was toch een loonronde. Achterstelling Deze achterstelling in de betaling van de ambtenaren ten opzichte van velen in het particuliere bedrijf wordt, volgen9 hem, nog bedenke lijker in het licht van de berichten van vorige wee'k, dat de lonen in Nederland ruim twintig procent ten achter liggen bij die van de werk nemers in de andere E.E.G.-landen. Ten aanzien van het economisch leven in Nederland merkte de heer Landman op, dat de stabilisatie van de welvaart gerealiseerd is een dat de verwachtingen voor de toekomst niet ongunstig zijn. Hij sorak de hoop uit, dat het nieuwe kabinet oog zal hebben voor de rechtvaardige verlangens van de Nederlandse ambtenaren. De heer Landman betreurde het, dat het overleg veeal moeizaam verloopt en dat vele voor de ambtenaren be langrijke zaken pas op lange termijn tot verwezenlijking schijnen te mo gen 'komen. Veel verkeersdoden in de V.S. In de Verenigde Staten zijn van woensdagavond tot zondagavond, in welke periode de viering van onaf hankelijkheidsdag viel, 538 personen bij verkeersongelukken omgekomen. Het was een triest record want een dergelijk hoog ongevallencijfer was nog niet eerder in zulk een korte tijd voorgekomen. Recordhouder was het weékeinde van de vierde juli 1961 met 509 doden. Koele gerechten voor wanne (lagen Melk, karnemelk en yoghurt zijn niet alleen zeer gezond, maar op warme zomerse dagen ook heerlijk verfrissend1 VooraMn combinatie met vruchten of vruchtensappen zijn dranken ervan gemaakt een trakta tie. Zet uw gasten inplaats van het traditionele glas limonade eens één van de volgende vruchten-melk- dranken voor. U zult er ongetwijfeld succes mee oogsten. Zelfs bij de niet- (karne)melklief hebbers. (Vcor i niet te grote glazen) 1. Kleine banaan, 1V2 eetlepel rode limonadesiroop, liter karne melk, 40 gram (5 eetlepels) bas terdsuiker. De banaan schillen, in plakjes snij den én fijndrukken met een vork. De limonadesiroop toevoegen en met de banaan vermengen. De karnemelk toevoegen en met de banaan ver mengen. De karnemelk al roerende toevoegen. Het mengsel op smaak af maken met suiker en bij voorkeur goed koud opdienen. De drank voor het gebruik met een garde of mixer goed luchtig kloppen en in glazen, overdoen. 2. 50 gram gedroogde abrikozen of 2 eetlepels abrikozenpulp uit blik, Vz liter karnemelk, 40 gram (4 eet lepels) suiker. De abrikozen wassen, met ruim water aan de kook brengen en zach tjes gaar laten worden. De abrikozen door een zeef wrijven. De suiker in het moes of de pulp dplossen. De karnemelk al roerende aan de koude abrikozen toevoegen. Het mengsel bij voorkeur goed koud opdienen. De drank voor het gebruik met een garde of mixer goed luchtig kloppen en in glazen overdoen. Mokka-kokosdrank l/z liter melk, 50 gram gemalen kokos, 2 eetlepels koffiepoeder of IV2 eetlepel koffiepoeder en Vz eetlepel cacao, 50 gram (5 eetle pels) suiker. De melk aan de kook brengen, de kokos toevoegen en de melk 10 minuten laten trekken. Het koffie poeder aanmengen cn door de kokos melk roeren. De suiker toevoegen. Dc drank koud laten worden cn zeven. Dc drank desgewenst garne ren met half stijfgeslagon room of vaniïleijs. OOST-BERLIJN, 8-7. Voor het hooggerechtshof in Oost-Berlün is maandagochtend het proces begon nen tegen de 64-jarige dr. Hans Globke, staatssecretaris van de bondskanselarü in Bonn en rechter hand van kanselier Adenauer. Hij werdt bü verstek berecht. Volgens de acte van 'beschuldiging heeft Globke door zijn activiteit tussen 1932 en 1945 'de dood van miljoenen joden mede veroorzaakt. Hij zou als ambtenaar van het mi nisterie van binnenlandse zaken hebben meegewerkt aan de Neuren- bergse jodenwetten en vooral aan die, welke „een definitieve oplossing van het jodenvraagstuk" beoogde. Hij zou de grondslag hebben gelegd voor het bewind van Hitler. De acte van beschuldiging telt 225 bladzijden en berust op documenten uit Polen, Tsjecho-'Siawakije, Hon garije en uit de nazi-archieven, ju risten en journalisten uit verschei- De trek naar het buitenland s-GRAVENHAGE, 8-7. Dc trek naar het buitenland is deze jaren groter dan ooit tevoren. Deskundi gen z\jn van mening, dat omstreeks 50 procent van de Nederlandse va kantiegangers over de grenzen trekt. Overigens blijkt, dat van hen die in het land blijven, slechts een klein deel de kust opzoekt en het over grote deel zich ergens in het binnen land verpoost, waarbij de water sportgebieden in Noord- en Zuid- Holland, Friesland en de Zeeuwse wateren grote aantrekkingskracht blijken te bezitten. De mindere belangstelling voor de kust evenals voor de Waddeneilan den schijnt veroorzaakt te worden door de enorme buitenlandse be langstelling voor deze gebieden, waardoor de Nederlanders zelf liever een rustiger hoekje opzoeken. Italië staat dit jaar, evenals vorig' jaar, weer aan de top. Ruim 27 pro cent van de naar het buitenland trekkende Nederlanders gaat hier heen. Duitsland zal de tweede plaats delen met Frankrijk, welke beide landen overigens niet meer zo in trek zijn bij de Nederlandse vakan tiegangers. Ook Spanje is enorm in trek ge komen. Niet alleen Mallorca en de Costa Brava, maar thans ook zuid- Spanje. Het bezoek aan Griekenland beweegt zich in sterk stijgende lijn, terwijl meer en meer het nabije Oos ten in trek komt. Dit geldt voor Egypte en Israël evenals trouwens voor Portugal. Het bezoek aan Enge land is dalende. Uit een en ander blijkt dat de Nederlandse toerist het steeds verder van huis zoekt. SKi S 3 dene landen wonen hét proces bij. President van het hof is de 57-jarige dr. Heinrich Toepliitz. De regering in Bonn heeft ver klaard, dat Globke op zijn post is gebleven op verzoek van de R.K. kerk en dat hij een aantal toekom stige slachtoffers heeft kunnen waarschuwen. Dr. Globke 'heeft aangekondigd dat ihij zich deze herfst zal laten pensioneren. Roeien naar Amsterdam AMSTERDAM, 8-7. De 31 le- den van de Zwitserse Limmat- club hebben de ruim negen honderd kilometer lange tocht van Zürich naar Amsterdam over de Limmat, de Ahr en de Rijn met hun 18 meter zoge naamde langschiff in acht da gen naar wens volbracht. Za terdag meerden de 30 roeiers en hun kapitein onder ge bulder van kanonschoten voor het havengebouw in het IJ te Amsterdam, ivaar zij - o.a. met bloemen van een V.V.V.- gastvrouw - hartelijk werden verwelkomd, evenals in de raadzaal van het hoofdslede- lijk stadhuis Onkruidbestrijding vormt, vooral op industrieterreinen, parkeerplaat sen e.a., een groot probleem. Tot dusver werden bij de toepas sing van de chemische onkruidbe st ij ding voor het opruimen van rui ge onkruidvegetaties goede resulta ten beieikt met de bekende midde len Primatol-ATA(atxazin amino- triazol) en Saminol 40/20 (simazon ATA). Onderzoekingen staan echter ook op het gebied van onkruidbestrij ding niet stil. Er bleek behoefte te bestaan aan een middel dat speciaal nog de hout achtige ddepwortelende onkruiden opruimt. Thans is er een middel gevonden dat aan bovenstaande eisen voldoet en waardoor een duurzame bestrij ding van vooral ruige onkruidvege taties met veel diepwortelende on kruiden op terreinen en aanvoerwe- gen kan worden verkregen. Dit middel Farabin 40/20/20, bevat aan werkzame stollen behalve de twee komponenten atrazin en ami- notrazol (Primatol ATA) tevens de gix>eistoï 2,4-D. Tijdstip en wUze van toepassing Farabin (kan worden verspoten tot begin september. Spuiten op voch tige gixtiïd, droge onkruidVegetatie, bij bedekte hemel en windstil weer. Wanneer er een te hoge onkruid vegetatie aanwezig is dan moet met veel water worden verspoten of het onkruid worden afgemaaid en daar na de bespuiting uitgevoerd nadat er zich weer voldoende blad heeft ont wikkeld. De werkingsduur 'is afhankelijk van dosering, grondsoort en on- 'kruidvegetatie, maar gemiddeld kan gerekend warden op 6-12 maanden. Vooral voor Rijksinstellingen, ge meenten en industrieën is deze vin ding een uitkomst, omdat men met zeer weinig 'kosten (enorme arbeids besparing) en met een zeer lange werkingsduur van al zijn onkruid is verlost. Mocht hel weer in de vakantie te genvallen, dan gekleed in zo'n jas toch de natuur in. Deze jas heeft voor cn achter jukstukken, raglan- mouwen en sleckzakken met klep- garnering. Het is een jas met mili taire coupe, zoals de deskundigen liet uitdrukken. Christine Keeler dient aanklacht in LONDEN, 8-7. - Christine Keeler heeft maandag een aanklacht inge diend tegen haar voormalige „lite raire agent", Robin Drury. Deze had met het oog op de publi- katie van de „memoires" van de pro stituee, die onlangs de minister van oorlog Profumo ten val bracht, een bandopname gemaakt van een uit voerige verklaring van haar over haar leven. Later had hij in haar tegenwoordigheid de originele band vernietigd. Het blijkt echter dat Drury een kopie van de band had vervaardigd welke hij nu ter beschikking van de justitie heeft gesteld. De verklaring van Christine Keeler op de band zou een nieuw licht werpen op de zaak van de Jamaicaan Lucky Gordon, die onlangs wegens mishandeling van de prostituee tot drie jaar gevangenis straf werd veroordeeld. Christine Keeler eist nu dat de tweede band haar wordt terugge geven. De economische en sociale raad der V.N. heeft maandag besloten, de miljoenen) tegen 'hun wil 'getrouwde of 'aan harems overgeleverde meisjes te 'hulp te komen. Met 13 stemmen en twee onthoudingen heeft de raad een voorstel goedgekeurd., waarin o.rn. wordt gezegd', dat geen huwe lijk wettig kan worden gesloten zon der de vrije en volkomen instem ming van bei'de partijen. In het gebied van Leningrad zijn vijf mensen ter dood veroordeeld, omdat zij grote hoeveelheden goe deren 'klandestieni hadden verkocht, waardoor de staat een aanzienlijke schade leed. LANDBOUW EN VEETEELT Electronische uier Landbouwingenieurs van een Ame rikaanse högesdhool hebben een electronisdh-werkend voedingstoe- stel geconstrueerd dat wa'ter ver mengd met een droge Stof wat melk moet vervangen. De voedingsstof welke aldus ontstaat wordt voort durend cp een temperatuur van 38 gracien C. gehouden en door middel van een zuigmechariisme zijn de kalveren in de gelegenheid zichzelf te „voeren". HCl toestel is zo geconstrueerd dat dc kalveren altijd voedsel vinden maar een controlemechanisme zorgt er voordat niet meer voeding aan de dieren wordt afgegeven, dan zij normaliter 'bij een koe zouden kun nen krijgen. Op die manier is over voeding 'dus uitgesloten. Deze clec- Ironische u'ier 'kan 12 kalveren tege lijkertijd voederen en wordt als re gel alleen in 'de eerste 6 tot. 8 le vensweken van 'het filer toegepast. ROME, 8-7. De jongste voorstellen van de Hongaarse regering inzake de benoemingen van bisschoppen zijn onaanvaardbaar voor het Vaticaan, zo is van gezaghebbende zijde in Rome vernomen. Men wees erop, dat het voor de r.k. kerk onmogelijk is bisschoppen in Hongarije aan de kant te zetten, omdat zij de regering niet zinnen. Dit standpunt van het Vaticaan zou ook uiteengezet zijn aan de beide Hon gaarse prelaten, mgr. Hamvas en mgr. Bresanoczy, toen zij deze week door paus Paulus in audiëntie ont vangen werden. (De audiëntie is niet bekend gemaakt). SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zomcravondcompetitie rayon Zierikzec Poule A: Neptunus-PTT 1-1. Poule B: Smit Bolnes-Van der. Wekken 3-2; Rijkswaterstaat.-CWS 4-0. Heden (dinsdagavond) wordt ge speeld: Poule A: PZEM-Zeelandia (7.15 u.). FINANCIËN EN ECONOMIE WASHINGTON, 8-7. President Kennedy heeft maandag bij het Amerikaanse congres een wijzigings- voorsitel voor de begroting 1964 in gediend, die ten doel 'heeft de beta lingsbalans-positie van de Verenig de Staten te verbeteren door het toestaan van een soepeler gebruik van deviezen voor de behoeften der Amerikaanse regering. Als het wijzigingsvoorstel wordt goedgekeurd zal de Amerikaanse re gering onmiddellijk en voor alle soorten behoeften gebruik kunnen maken van de in haar bezit zijnde deviezen, waarvan het gebruik op hét ogenblik beperkt moeit blijven tot de financiering van de twee land bouwprogramma's en het ruilpro- gramma van 'het ministerie van bui tenlandse zalken. Van officiële zijde is medegedeeld, dat de reserves die op deze wijze vrij zouden 'komen, een bedrag van 75 miljoen dollar vertegenwoordigen. STAD EN PROVINCIE BURGH-HAAMSTEDE De eerste ballonopfocht De jaarlijkse ballonoptochten, een speciaal feest voor d'e kinderen, gaan volgende week beginnen. De eerste wordt gehouden op dinsdag 16 juli, d'e9 avonds om 19.45 uur. Er wordt 'gestart dn Haamstede vanaf Garage Dijkman aan de Zuidstraat, waar ook de 'ballonnen gekocht kun nen worden. De Kon. Harmonie „Witte van •Heemstede" verleent aan deze op tocht uiteraard zijn onmisbare me dewerking. Na een ronde over Haamstede gemaakt te hebben, wordt naar Burgh 'gemarcheerd. Ook dli't dorp wordt in marstempo „genomen", waarna richting sport park „Van Zuijen" gegaan wordlt. Op dit terrein worden de ballons losgelaten. HAAMSTEDE Wandeltocht S.V. „Zeemeeuwen" Volgende week woensdag 17 juli wordt weer een bijzondere genot volle da'g zowel voor de gasten als vcor de burgerij. Des avonds houdt de sportvereniging „Zeemeeuwen" in samenwerking .met V.V.V. Burgh- Haamstede de jaarlijkse wandel tocht. Gestart wordt om 18 uur van af het gemeentehuis Haamstede. Het parcours is weer zorgvuldig samen gesteld en er komt ditmaal een stuk je strand in voor. Op dit stukje is een' verplichte rust ingelast. Zeehengel wedstrijd In het evenementenprogramma van V.V.V. staan enkele zeehengel- wedstrijden genoteerd. Dc eerste vindt plaats a.s. zaterdagmiddag 13 juli. Dit visféStijn wordt gehouden op 'hol strand dal men bereikt over het Middenpad. Het pad is geasfal teerd en loopt vanaf de Badweg naar hel strand. Er zijn weer fraaie prij zen uitgeloofd, waaronder een com plete zeemolen. Bij goed weer mag bier zeer zeker op internationale be langstelling worden gerekend. ZONNEMAIKE Onze dorpsgenoot dc heer M. G. Telle slaagde aan de H.T.S. te Vlissirvgcn voor werktuigbouwkun dige. Enkele dagen geleden verklaarde de Hongaarse vice-premier Kallai, dat zijn regering het Vaticaan geen strobreed in de weg zou leggen, wan neer het de zes vacante bisschopze tels zou laten bezetten. De Hongaarse regering stelt geen enkele politieke voorwaarde; zij eist alleen - zo zei Kallai tegen verslaggevers - dat de bisschoppen op hun beurt de rege ring alle politieke vrijheid laten. LAND- EN TUINBOUW Vijftiende Wehaté NAALDWIJK, 8-7. De vijftiende Westlandse 'handelstentoonstelling welke maandagavond 'in de gebou wen der centrale snij'bloemenveiTing in Naaldwijk is geopend, staat dit jaar in hef teken van onderwijs en voorlichting. In een nieuw gebouw de kas met een oppervlakte van 1500 m- zijn voorlichtingsdiensten van in totaal vijftien instellingen bijeen gebracht, In totaal beslaat deze han delstentoonstelling 12.500 m- opper vlakte, een record. De opening der tentoonstelling, welke tot 13 juli duurt, geschiedde door de heer M. Prins, voorzitter van 'het Centraal Bureau van 'de Nederlandse Tuinbouwveilingen. In zijn openingsrede wees de heer Prins erop dat van de 5600 hectaren 'glasareaal van de Nederlandse tuin ders thans 3.000 hectaren voorzien izijn van een regenIteidSijg. Per hec tare is 3% kilometer leiding nodig, hetgeen dus betekent, dat deze ieng- te van de leiding in Nederland 9.500 kilometer 'bedraagt, een afstand waar geen enkele oliemaatschappij •tegenop kan, aldus spr. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5