i met Chroesjtsjov OVEREENKOMST „FEDERATIE MALEISIE" GETEKEND Verkiezing van Argentijnse president Huzaar pleegde zelfmoord in cel Moskou en China Kennedy bemiddelt in spoorwegconflict Nederlandse verkenners nemen deel aan Griekse Wereldjamboree Spaak had „nuttige gedachtenwisseling" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 juli 1963 119e jaargang No. 19407 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewokken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij' v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Dertig jaar geleden windhoos te Ouwerkerk Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Ergens geweest ie z\jn maakt f menigeen gelukkiger dan er j f te z\jn. f Koel weer Verwachting tot woensdagavond: Vrij veel bewolking, maar slechts hier en daar wat lichte regen; over wegend matige wind tussen zuidwest en west; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 10 juli. Zon op 4.31, onder 20.59. Maan op 23.15, onder 8.17. 11 juli. Zon op 4.32. onder 20.58. Maan op 23.39, onder 9.34. Laatste kwartier: 14 juli te ,2.58. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 10 juli 11 juli 5.41 v.m. 6.19 v.m. 17.46 n.m. 18.23 run. BROUWERSHAVEN 10 juli 5.11 v.m. 17.37 n.m. 11 juli 5.54 v.m. 18.13 n.m. Springtij: 9 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-7. Het K.N.M.I. deelt mede: een storing, die afkomstig is van het Groenlandse plateau, be reikte in de nadht van maandag op dinsdag de Noorse kust. Aan zijn zuidelijke flank stroomt met weste lijke wind vrij koele oceaanluoht ons land binnen. De fronten van de depressie zijn niiet actief en veroor zaken weinig of 'geen regen. Er verandert niet veel in de alge mene, weerstoestand, doordat de westelijke stroming zich ook 'het ko mende etmaal handhaaft. Hierbij drijft van tijd tot 'tijd veel bewol king 'binnen, maar de regenkansen worden klein 'geacht. V.N.-troepen in Congo worden teruggetrokken GENÈVE, 8-7. Een woordvoerder voor Oe Thamt 'heeft maandag in Genève gezegd 'dat de secretaris generaal van plan is tegen het eind van dit jaar het 'grootste deel van de V.N.-troepen in Kongo terug te trekken. Twee maanden geleden had Oe Thant op een persconferentie in Genève al gezegd dat de V.N.-troe pen in de eerste 'helft van dit jaar van 19.500 op 13.500 waren gebracht. Waarschijnlijk zal de sterkte in de tweede helft van het jaar tot 10.500 manschappen worden teruggebracht De Franse ex-luitenant Daniel Godot, die wegens OAS-acfiviteiten is veroordeeld tot 20 jaar dwangar beid is in de .gevangenis van Fres- ■nes in 'het huwelijk getreden met de dochter van een Par ij se industrieel. kou heeft Spaak voorts gezegd, dat hij met Chroesjtsjov zou spreken over de kwestie-Berlijn. Dinsdag - vandaag - vliegt Spaak terug naar Brussel. Na het overleg in Kiev ging Spaak naar Moskou. Hij zei daar legen journalisten dat hij ervan over tuigd was dat de betrekkingen tus sen Oost en West beter zullen wor den". Op de vraag of hij met Chroesjtsjov ook gesproken had over het niet-aanvalsverdrag tussen de landen van de verdragsorganisatie van Warschau en die van de NAVO. antwoordde Spaak volgens Reuter: ..Over dergelijke bijzonderheden kan ik niet praten". Spaak antwoordde in dezelfde geest loen men hem vroeg of de kwestie-Berlijn en andere in ternationale problemen aan de orde waren gekomen. AF.P. tekent hier echter bij aan, dat Spaak liet door schemeren, dat noch de kwestie van de betrekkingen tussen China en de Sowjet-Unie, noch die van het ko mende overleg over een kernstop- verdrag bij de besprekingen in Kiev zijn aangesneden. MOSKOU, 8-7. Paul-Hcnri Spaak, dc Belgische minister van buiten landse zaken en voormalig secreta ris-generaal van de NAVO, heeft maandag in Kiev een onderhoud ge had met. Chroesjtsjov. Volgens Tass hebben beide mannen „een nuttige gedachtcnwisseling over de huidige internationale vraagstukken" gehad en is het overleg gevoerd in een „sfeer van openhartigheid en weder zijds begrip". Spaak's overleg met Chroesjtsjov wordt beschouwd als een onderdeel van de peilingen van het Westen vóór de kernstopconferentie in Mos kou die maandag a.s. begint. Aan deze conferentie nemen vertegen woordigers van Rusland, de V.S. en Engeland deel. Bij de besprekingen tussen Spaak en Chroesjtsjov waren onder meer aanwezig Nikolai Podgorny, secreta ris van het centrale comité van de Sowjelrussische communistische par tij en Valerian Zorin, vicc-minisler van buitenlandse zaken van de Sow- j et-Unie. Spaak zal wellicht in verband met het steeds stroever worden van de besprekingen tussen Moskou en Pe king getracht hebben te weten te ko men of Chi-oesjtsjov nu een groot scheepse poging wil doen om enkele van zijn geschillen met het Westen te regelen. N ict-a an vals verdrag Zoals bekend heeft Spaak zich openlijk voorstander verklaard van een riiet-aanvalsverdrag tussen de landen van de verdragsorganisatie van Warschau cn die van de NAVO. Hel is mogelijk dat Chroesjtsjov Spaak nu wil gebruiken om de me ningen hierover te peilen van de landen van de NAVO die niet op de kernstopconferentie in Moskou ver tegenwoordigd zijn. Spaak heeft mis schien ook de kans aangegrepen om met de Russische premier te pralen over de betrekkingen tussen de E.E. G. en de economische gemeenschap van de Oosteuropese landen, de Co mecon. Voor zijn vertrek naar Mos- LONDEN, 9-7. De eerste minis ters van Groot-Brittannië, Malakka, Singapore, Seravvak en Brits Noord- Borneo, hebben maandagavond de overeenkomst getekend, waardoor de nieuwe federatie Maleisie op 31 augustus een feit zal worden. Brcenei had eerder op de avond verklaard de overeenkomst niet te kunnen tekenen. De overeenkomst werd bereikt na endex handelingen die tien dagen ge duurd hebben. In de grondwet van de nieuwe fe deratie is bepaald, dat van de 159 zetels in het federale parlement er 24 voor Serawak, 16 voor Nootd- Berneo en 15 voor Singapore be stemd zijn- De belasting zal een federale aan gelegenheid zijn. In de Borneose g 'bieden zal de belasting geleidelijk aan op Malakkaans peil 'gebracht worden. Serawak en Noord-Borneo zullen staatshoofden hebben. Deze zullen evenwel niet in aanmerking komen bij de verkiezing van 'het hoofd van d? federatie. De Islam zal de nationale gods dienst zijn. maar in Serawak en Noord-Borneo zal er geen staats godsdienst zijn. Overigens zal over al godsdienstvrijheid gewaarborgd worden. Hoewel het maleis do na tionale taal zal worden zal het En- gols als officiële taal 'gebezigd wor den. Volgens de premier van Malakka, Toskoe Abcloel Rachman, zal Malei- 'i? mot een bevolking van tien mil joen mensen, deel uitmaken van het Britse 'gemenebest. BUENOS AIRES, 8-7. Nadat maan dag ruim 80 procent van de stemmen waren getel'd 'bleek dr. Illia nog steeds da onbetwiste leiding te heb ben in de zondag gehouden verkie zing voor 'het 476 leden tellende col lege van kiesmannen, die een nieu we Argentijnse president zullen aan wijzen. De stand was als volgt: dr. Illia 2.318.82 stemmen, Oscar Alenlde 1.481.560 en generaal Aram'boeroe 1.221.213. Blanco stemmen: 1.338.815. De aanhangers van de verbannen dictator Peron hadden opgeroepen blanco te stemmen uit pretest tegen het verbod, Peronistisch gezinden kandidaat te stellen. De opperbevel hebber, generaal Ongania, zei hier van: „Dit maakt het hele leger ge lukkig. De nachtmerrie die de strijd- AMERSFOORT, 8-7. Een 19-jarige dienstplichtige huzaar heeft in een cel in de Julianakazerne in Amers foort zelfmoord gepleegd. De huzaar had aanpassingsmoeilijkheden sedert hy in februari van dit jaar in mili taire dienst kwam. De jongen zat in de cel, omdat hem voorlopig arrest was aangezegd, dat hy als streng ar rest moest ondergaan. Hy was weg gelopen uit zyn legerplaats. Hij kwam bij het derde escadron huzaren van Boreel in Amersfoort en werd gedetacheerd bij het piroc (pantser-infanterie rij- en oplei dingscentrum). Op 21 juni werd hij, omdat hij zich moeilijk aan de mili taire dienst kon aanpassen, overge plaatst naar het herstellings- en oefencentrum in Austerlitz, voor een medisch en psychologisch onderzoek. Op 25 juni vluchtte hij naar de ouderlijke woning, die hij evenwel weer had verlaten toen de konink lijke marechaussee kwam om hem mee te nemen. Op 28 juni was de huzaar opnieuw thuis. De mare chaussee haalde hem toen op. Onder officieren van het centrum in Aus terlitz brachten de jongen op 1 juli terug naar Austerlitz, waar hem voorlopig arrest werd aangezegd. Nog dezelfde dag werd de huzaar naar de Julianakazerne overgebracht omdat in Austerlitz geen cel is voor het ondergaan van streng arrest. Donderdag 4 juli ontdekte de wachtcommandant van de kazerne, 's avonds om negen uur bij een con trole, dat de jongen zich had opge hangen. •krachten verdeelde, is voorbij". De Peronisbisah gezinde vakver enigingen zouden maandag een „pro- te rtweek" beginnen, maar in de mJiddoguren waren er nog 'geen on geregeldheden gemeld. De leiders van de radicale volkspartij van dr. Illia kwamen maandag bijeen in het stadje Cruz del Eje in de provincie Cordoba, waar de 63-jarige Illia zijn dokterspraktijk heeft om de laatste hinderpalen uit de weg te ruimen op diens weg naar het president schap. MOSKOU, 8-7. Heit centrale co mité van de Sowjetrussische com munistische partij heeft maandag avond' een verklaring uitgegeven over de bijeenkomst van zondag 7 juli in Peking, waarop „officiële personen de verkeerde 'handelingen van vijf Chinezen, van wie de te rugroeping uit Moskou door de Sow jetrussische regering is verzocht, 'hebben gesteund". In de verklaring, ■door Tass verspreid, zegt het cen trale comité dat deze houding „de .betrekkingen tussen de twee par tijen slechter maakt en dat op het ogenblik waarop 'hun vertegenwoor digers in Moskou 'bijeen zijn". Het centrale comité 'betreurt de gang van zaken en „hoopt dat de dunese kameraden tenslotte zullen begrijpen dat dergelijke daden de •belangen van beide volkeren en hun gemeenschapnelij'ke zaak geenszins dienen". WASHINGTON, 8-7. President Kennedy 'heeft 'besloten persoonlijk te 'bemiddelen! in het Amerikaanse spoorwegconflict om te trachten een algemene spoorwegstaking te voor komen. De Amerikaanse president heeft voor dinsdagmorgen 'de vertegen woordigers van de spoorwegdirec ties en de vakbonden van spoorweg personeel bij zidh ontboden. Als deze poging eveneens mislukt kan Kennedy het congres om toe stemming verzoeken voor het ne men van noodzakelijke noodmaatre gelen. De vakbonden 'hebben een alge mene stalking afgekondigd die woensdag om middernacht zal in gaan (donderdag 0.500 uur Ned. Tijd) In het ei-este half jaar van 1963 zijn 647 personen uit Oost-Duitsland naar Neder-Saksen gevlucht. Roosendalers rijden man dood in Antwerpen ROOSENDAAL, 9-7. Twee Roo- >endalers, J. J. cn R. W. hebben maandag in Antwerpen een. reces :urnrijcl'ngen 'bes'loten met een bot sing waarbij het slachtoffer, een ha venarbeider, vrijwel op slag dood was. De bestelwagen kwam daarna in aanraking nv.il een paal en sloeg over de kop. Vol'gens de Antwerpse poVAi'e ver- keerden de Roosertdalei-s onder in vloed van sterke drank toen zij maandag in de bestelwagen docr d? stad reden. Ontploffing op veerboot Hoedekenskerlte HOEDEKENSKERKE, 9-7. Op een veerboot die tussen Terneuzen en I-Ioedekenskerke vaart, heeft zich maandagmiddag in de machineka mer een hevige ontploffing voorge daan. Er 'bleek een spelvooster ge sprongen te zijn. De boot moest voor reparatie enkele uren uit de vaart genomen worden. Verkeersopstoppingen in Belgische steden BRUSSEL, 8-7. Niet alleen Brus sel, ook de Belgische badplaats Oostende, overvol met toeristen, heeft maandag last gehad van „•mon sterachtige verkeersopstoppingen" als g&volg van stiptheidsactie van de Belgische politie, zo is van bevoegde zijde vernomen. De polibie wilde alle papleren zien en de 'banden contro leren. Zij wil dilt iedere maandag een uur lang doen, 'totdat haai* eisen voor hoger loon er. betere arbeids voorwaarden zijn ingewilligd. Burgemeester van Brielle ontslagen wegens „onjuiste handelingen" DEN HAAG, 8-7. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer D. M. van Zwieten onmiddellijk ingaand ont slag als burgemeester van de ge meente Brielle verleend. De heer van Zwieten was sinds 23 maart 1963 in d'e uitoefening van zijn functie geschorst. Van de zijde van het ministerie van binnenlandse zaken deelt men hel. A.N.P. mede, dat 'het ontslag aan do burgemeester werd verleend aan gezien bij een ingesteld onderzoek is gebleken van onjuiste 'handelingen onder meer met betrekking tot het verkrijgen van gelden voor de ten toonstelling „Brielle, sleutel van Europoort", het reserveren van een groenstrook voor zijn bungalow en het doen uitbetalen van een honora rium aan een architect. Zeven mensen, onder wie vier kin deren, zijn gedood en zeventien men sen gewond, doordat zondag een on bestuurbaar geworden straaljager, welke door de piloot was verlaten te pletter sloeg op de badgelegen heid van een jeugdkamp bij Willów Grove in de Amerikaanse staat Pennsylvania. Onder de doden zijn drie leden van hetzelfde gezin. De piloot bereikte ongedeerd de grond. In het kamp, dat boordevol mensen was, kwam een wiel van het lan dingsgestel van de jager terecht in de wieg van een veertien maanden oude baby; het kind liep alleen en kele schrammen en builen op. - Foto: redders aan het werk in de wrakstukken van het vliegtuig. In de intertotocompetitie heeft P.S.V. zondag in Wenen met 1-2 verloren ran Rapid Wien. Drie minuten na de rust, welke met 1-1 inging verloor P.S.V. bovendien voor enkele weken Roel Wiersma, die een gebroken rib opliep bij een botsing. Het tweede doelpunt voor Rapid werd door een P.S.V.-speler in eigen doel getrapt. - Foto: een Rapid-speler zaait onrust in de P.S.V.-gelederen. Op een knie zittend (rechts) Roel Wiersma. AMSTERDAM, 8-7. In de vroege morgen van de 25ste juli vertrek ken uit Overasselt bij Nymegen 13 bussen met 550 verkenners, die zul len deelnemen aan de Wereldjam boree in Griekenland. De reis duurt zes dagen. Het Nederlandse contingent zal overnachten 'in de omgeving van Stuttgart, Raab (Oostenrijk), Bel grado en Skopje 'in Joegoslavië en Larissa in Griekenland. Het kam peren wordt -afgewisseld door een verblijf dn twee Joegoslavische stu- dententehuizen. Reeds tij'd'ens de reis staan verschillende ontvangsten op het programma, o.a. in Skopje, waar de plaatselijke autoriteiten een folk loristische voliksdanisiavond' aanbie den. In Kigujevac Sn Joegoslavië wordit een herdenking gehouden op de plaats waar in die afgelopen oor log 7.000 jongens van 15 töt 17 jaar d'oor de bezetter op een morgen om het 'leven werden gebracht. „Holland-dag" Het Nederlandse contingent zal in die loop van de 30ste juli dn Mara thon. waar op 1 augustus de elfde Wereldjamboree zal' worden geo pend' door kroonprins Constantijn, .hoofdverkenner van de Griekse pad- vindersfoewegiog. Hoögtüdagen voor het Nederlandse contingent beloven te worden de viering van „Holland- dag" op de verjaardag van prinses Irene (5 aug.), het 'bezoek van Prins Betogingen tegen rassenscheiding in de V.S. CAMBRIDGE (Maryland), 8-7. Di- ï'eotna het vertrök van troepen van d'e Nationale Garde uit de Ameri kaanse stad Cambridge zijn daar maandag weer betogingen tegen de rassenscheiding begonnen. Elf betogers (acht negers en drie blanken) zijn verwijderd uit een res taurant, waar alleen blanken mogen 'Jcomen. Zij zotten 'hun betoging op straat voort. In New York heeft de leider van de militante beweging van negers er voor gewaarschuwd, dat er in New York wel eens „bloedige relletjes" kunnen 'komen, omdat „niiet alle zwarte mensen tegen geweid zijn". Bernhard op 10 augustus en een gro te demonstratie in de arena, die in het teken zal staan van de legende van de vliegende Hollander. Op 12 augustus aanvaarden de Nederland se deelnemers 'de terugreis naar Ne derland, waar zij op 17 augustus woi-den verwacht. De Nederlandse radio zal vanaf 'het Jam'boreeterrein dagelijks reportages verzorgen. Negentigjarige man redt kleuter uit het water KWINTSHEUL, 8-7. De 90-jarige heer C. van 'der Knaap uit Kwints- heul heeft maandagmiddag 'het 3-ja- ri'ge 'kindje van de familie A. Kuy- pers uit 't water van de Lange Wa- teringkade in Kwimtsheul gered. Hét 'kind was met zijn stepje in het wa ter gereden, d'e oude 'heer was de enige d'ie even later een handje bo ven 'het wateroppervlak zag uitko men. Stram als hij door zijn leeftijd was, kon hij toch aan de kanlt knie len en zo het 'handje grijpen, waar door het kind spoedig op het droge Stond. Griekse koningspaar deze week in Londen LONDEN, 8-7. Met 'het oog op het bezoek van 'het Griekse 'koningspaar, koning Paul en 'koninigin Fréderi'ka, die vandaag (dinsdag) in Londen aankomen, heeft de politie van Groot-Londen uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen om her haling van het Incident van april te voorkomen, waarbij de Griekse ko ningin op straat werd lastig geval len door G2'reken. Zij was toen in Londen wegens 'hét huwölij'k van prinses Alexandra. Specialisten van Scotland Yard zullen tijdens 'de drie dagen van het staatsbezoek voortdurend in touw blijven. In bui*ger geklede politie mannen zullen de leiders en leden van de organisaties die om politieke rédenen tegen het staatsbezoek zijn, voortdurend in 'het oog houden. Het comité van honderd, dat tegen de kernbom ageeert, 'heeft demonstra ties aangekondigd, evenals zekere communisten. Openhartig gesprek over internationale problemen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1