OVEREENSTEMMING BEREIKT TUSSEN FRACTIELEIDERS Ongerustheid over huur woningwetwonin gen Franse boeren in botsing met politiemacht Paratyfus na kermis-maaltijd Weinig bouwactiviteit in eerste kwartaal S.E.R.-advies inzake beleid landbouwstructuur in de E.E.G. Chroesjtsjov vol sarcasme naar huis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 juli 1963 119e jaargang No. 1940S WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no.' 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaaie, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochlman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Een honderdvijf tigjarige te Zierikzee „Politiek vergelijk van Wassenaar" kostte veel moeite WASSENAAR, 4—7. Van de zijde van de informateur dr. Beel wordt vernomen, dat de besprekingen der fraktieleiders geleid hebben tot over eenstemming ten aanzien van de aard en omvang van aan te gane bindin gen en de te volgen gedragslijn in zake controversiële punten. Het vergelijk, dat na de politieke „Wassenaarse slag" tussen de heren dr. De Kort (K.V.P.), mr. Toxopeus (V.V.D.), mr. Beernink (C.H.U.) en Van Eijsden (A.R.P.) op basis van het memorandum van dr. Beel is bereikt, heeft kennelijk, veel moeite en tijd gekost. De heren confereer den van dey morgens tien uur af tot tegen achten des avonds met een onderbreking voor een gezamenlijke lunch der vier fraktieleiders in het nabijgelegen restaurant „Bijhorst". Omstreeks zes uur werd enige tijd gepauzeerd, tijdens welke pauze de heien fraktieleiders in de tuin ver- t reding zochten. Niet voordat de koningin rapport van dr. Beel heeft ontvangen, zal meer nieuws, don in het officiële communiqué werd gepresenteerd, vrij gegeven worden. In politieke kringen wordt druk gegist naar in terpretaties van de gemelde over eenstemming ten aanzien van „aard en omvang d'er aan te gane bindin gen", zowel als over de „te volgen gedragslijn ten aanzien van contro versiële puntieni", miaar niemand weet hoeveel ieder der betrokke nen bij de vierspan-besprekingen heeft toegegeven of afgedongen. Aanhangers d'er vier betrokken par tijen waren donderdagavond door gaans content over het voorshands bereikte resultaat. Na afloop d'er besprekingen zag dr. De Kort, ru9tig als altiid, er wat wit van. moeheid uit, maar hij maak te niet de indruk ontevreden te zijn. Mr. Toxopeus en mr. Beernink wuifden toen zij samen wegreden de voor de villa van dr. Beel sa- meng ek? men verslaggevers vrolijk toe. De heer Van Eijsden, die samen met dr. De Kort wegreed, keek on- d c orgron del ijk. Het toekomstige kabinet Ondanks de tamelijk strenge ge heimhouding over details van de be sprekingen, is wel duidelijk gewor den, dat in Wassenaar over een ze telverdeling in een toekomstig ka binet is gepraat. Of men het daar over reeds globaal of in details eens •is geworden, 'blijft echter een open vraag. In politieke kringen wordt thans druk gegist naar degene, die door de koningin tot formateur aangewe zen zal worden. En dan volgt on middellijk de tweede vraag, of deze formateur ook minister-president zal worden. In kriqgen, die zich gaarne met dit spelletje van „gissingen en vergissingen" bezig houden, werden daarop reeds weddenschapjes afge sloten. De publieke belangstelling voor de besprekingen van donderdag was voor het huis van dr. Beel hoofdza kelijk in de avonduren vrij levendig. Het leek er echter sterk op, dat de aandacht veeleer de televisieploeg voor het tuinhek, dan de politieke ge-beurtenissen zelve gold. van de leden van de Eerste en de" Tweede Kamer, wordt voorts over- wogen dat een gedeelte van de ge signaleerde en ongewenste huurstij- ging (t.w. engeveer f 3,25 per week) is veroorzaakt door de in de jaren 1960 tot 1962 toegepaste subsidie- verlaging met f 170,per woning wetwoning per jaar. AMSTERDAM, 5—7. De ledenraad van de nationale woningraad heeft in zün te Zwolle gehouden vergade ring een resolutie aangenomen, waar in met verontrusting wordt vastge steld dat de gemiddelde gunnings- huren van nieuwe woningwetwonin gen in het vierde kwartaal van 1962 ongeveer vijftig pet. hoger waren dan 'n het tweede kwartaal van '59. Dit heeft volgens de resolutie ge lelid tot de volgende ongewenste ge volgen „Het huurniveau van nieuwe wo ningwetwoningen is tot een zodani ge excessieve hoogte gestegen, dat zij onbetaalbaar zijn geworden voor die klassen van de bevolking waar voor deze woningen zijn bestemd. De huren van nieuwe woningen zijn en worden aanzienlijk hoger dan de thans geldende huren van vergelijkbare woningen, gebouwd voor 1960, waardoor zeer aanzienlij ke doch ongemotiveerde huurver- schillen zijn ontstaan, die de wo ningmarkt verstoren. De zo zeer gewenste doorstroming van voor-oorlogse woningen en de z.g. „oude nieuwbouw" naar nieuw gebouwde woningen stagneert door dat de doorstromingskandidaten de huur van nieuwe woningen niet be talen kunnen en bovendien het meerdere gerief dezer woningen niet opweegt tegen het huurverschil. De zo nodige kwaliteitsverbete ring van woningwetwoningen wordt belemmerd (gebrek aan toekomst waarde)". aldus de resolutie. In de resolutie, die ter kennis is gebracht van de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid en Protestdemonstraties tegen landbouwpolitiek PARIJS, 47. Politiemannen en boeren zyn donderdag in het zuiden van Frankrijk met elkaar in botsing gekomen tijdens nieuwe protestde monstraties tegen de landbouwpoli tiek van de Franse regering. Ondanks de maatregelen die j.'l. wcensdag waren aangekondigd om de import van groente en fruit uit lar.den 'die geen lid zijn van de E.E.G. stop te zetten, waren de boe ren cp verscheidene plaatsen aktief. In Meyrargues arresteerde de po litie 27 boeren, die een brug over een rivier met hun, tractoren wilden blokkeren. Op de arrestatie volgden nieuwe demonstraties waarbij de vrijlating van d'e arrestanten werd geëist. In Marseille zagen 400 boeren, die werden aangevoerd door een vrou welijke senator, kans door twee po- litiekordons te breken. Zo wisten zij tie prefectuur 'te bereiken, waar een delegatie door de prefect werd ont vangen. Avignon, waar enkele dagen ge leden moeilijkheden waren, werd door 'n grote politiemacht bewaakt. De demonstranten voerden aan dat de maatregelen die de overheid genomen heeft n'i'et voldoende zijn om hun marktpositie veilig te stel len. Zij willen n'iet dat reeds geïm porteerde produkten op de markt komen. VENRAY, 4-7. Dertien personen zijn donderdag met lichte paratyfus- verschijnselen in een ziekenhuis op genomen nadat ze op de kermis in Grubbenvorst bedorven voedsel had den gegeten. Vijf andere kermisgas ten, die van dezelfde maaltijd had den geproefd, moeten het bed hou den. Volgens de inspecteur voor de volksgezondheid is het varkensvlees dat bij de kermismaaltijd op tafel is gekomen de oorzaak van de vergif tiging. Het vlees is afkomstig van een huisslachting". Het gezin P. te Grubbenvorst, dat de maaltijd 'had aangericht, moest in zijn geheel - man, vrouw en vier kinderen - in het ziekenhuis te Ven- lo worden opgenomen. De andere 7 slachtoffers, afkomstig uit IJssel- Stein, Venray en Leunen, werden naar het ziekenhuis te Venray over gebracht. Snellere afvloeiing uit de landbouw ARNHEM, 4-7. In een slotbeschou wing van 'het agrarisch welzijnsplan voor Gelderland wordt gezegd, dat de afvloeiing uit de landbouw aan merkelijk sneller gaat dan bij het begin van het onderzoek 'kon wor den verwacht. Dit zal volgens het rapport lei'den tot een verschuiving van de bedrijfsgroottestructuur en in sterkere mate dan tot nu toe zul len cultuurgronden worden bestemd voor niet-agranisc'he doeleinden. Ook wordt er in dit in opdracht van gedeputeerde staten van Gelderland uitgebrachte rapport op gewezen, dat de agrarische woningen gemid deld ouder en ondoelmatiger zijn in gericht dan de andere woningen. Door aanhoudende vorst bleef produktie achter DEN HAAG, 47. Het aantal pro- duktieve uren in de bouwnijverheid was, in het eerste kwartaal van 1963 in verband met de aanhoudende vorst bijzonder laag. Door de uit zonderlijk slechte weersomstandig heden was het vrijwel onmogelijk uit h v e everken in uitvoering te ne men, of met reeds in aanbouw zijnde werken voort te gaan, zo vermeldt een overzicht van het ministerie van Volkshuisvesting- en Bouwnijverheid „Fluoridering drinkwater gaat zeer traag" AMSTERDAM, 4-7. Het Neder- lands Tijdschrift voor Geneeskunde constateert in het jongste nummer in een commentaar dat de uiterst trage gang van zaken bij de fluoridering van drinkwater verwondering wekt na een zo duidelijke (positieve) uit spraak van de Gezondheidsraad, van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst en van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde. Men wijst er op dat na de inwerk- stelling van de installatie op Goeree en Overflakkee in januari 1962. geen tweede waterleidingbedrijf een fluo ridering heeft tot stand gebracht, hoewel een aatal gemeenten reeds tot fluoriderittg heeft besloten. Volgens het commentaar kan men vijf categorieën bedenkingen aan voeren tegen de fluoridering: me- disch-tandheelkundige, technische, financiële, juridische en ethische. De produktie bleef sterk ten ach ter op het programma en bovendien bleek het niet mogelijk de produktie cijfers nauwkeurig te bepalen. Deze zijn iiv het overzicht dan ook bij be nadering opgegeven. In de gebouwensectoren bedroeg de produktie in de verslagperiode f 399 miljoen. Dit is f 127 miljoen of 24 pet. minder dan in het eerste 'kwartaal van 1962, toen de produk tie, eveneens tengevolge van dé weersomstandigheden, reeds lager was dan normaal. De arbeidersbezetting op de bouw werken was op 1 april aanzienlijk hoger dan op dezelfde datum van heit vorige jaar. Op 1 april 1963 wa ren namelijk in de gebouiwensecto- ren 120.600 arbeiders te werk ge steld), tegen 108.800 op 1 april 1962. Van de 120.600 arbeiders waren er 68.200 werkzaam in de woningbouw, dit is 8.300 meer dan op 1 april 1962. Van dé totale toeneming in de ar- goede gekomen aan d'e woningbouw. Door bliksem getroffen REUSEL, 4-7. Tijdens een korf maar hevig onweer is donderdag avond in Reusel (N.B.) de 25-jarige broodbezorger C. Gevers door de bliksem getroffen. De man is onmid dellijk overleden. Hij zou over enige weken trouwen en was bezig in zijn nieuwe huis. dat bijna klaar was. In plan Malta kwam het nieuwe gymnastieklokaal voor de beide U.L.O.- scholen gereed. Het ziet er naar uit dat de nieuwe - uitstekend geoutilleerde - zaal bij het begin van het nieuwe cursusjaar in september door de jeugd in bezit zal worden genomen. Dan is aan een onhoudbare toestand een einde gekomen en kan er eerst pas goed aan de spiertjes van de u.l.o.-isten wor den gewerkt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 5-7. - De commissie voor internationale sociaal-economi sche aangelegenheden van de S.E.R. heeft aan de regering advies uitge bracht inzake het beleid ten aanzien van de landbouwstructuur in de E.E.G. Naar de mening van de commissie kan niet worden volstaan met de verwezenlijking van een gemeen schappelijk markt- en prijsbeleid en de daarmee verband houdende ge meenschappelijke handelspolitiek. Daarnaast zal ook een structuurbe leid noodzakelijk zijn. Dit beleid ter verbetering van de landbouwstruc tuur zal in eerste instantie gericht moeten zijn op een verhoging van de produktiviteit. Maatregelen tot opvoering van de produktiviteit in de landbouw heb ben echter vaak als nevengevolg dat de totale agrarische produktie aan merkelijk verhoogd wordt, hetgeen - gelet op de afzetmogelijkheden - in E.E.G.-verband tot ernstige moeilijk heden kan leiden. Vandaar dat maat regelen worden bepleit welke ten doel hebben een afvloeiing van de in de landbouw overtollig geworden ar beidskrachten te bevorderen. De meeste E.E.G.-landen hebben in de laatste jaren hun activiteiten op het terrein van de agrarische struc tuur aanzienlijk uitgebreid en geïn vesteerd. De commissie waarschuwt daarom tegen een dreigende overproduktie van verschillende landbouwproduk- tcn en aantasting van de duurzame handelsbetrekkingen met derde lan den. Zij meent dat hier de nodige coördinatie ontbreekt. Structuurverbeteringen Naar de mening van de commis sie zouden voor de structuurverbete ringen door de gemeenschap beschik baar gestelde gelden met de hoogste prioriteit moeten kunnen worden aangewend voor regionale ontwik kelingsprogramma's. Deze moeten behalve op verbetering van de land bouwstructuur in engere zin ook ge richt zijn op de bevordering van de afvloeiing van overtollige arbeids krachten. De commissie pleit voor instelling van een Europees fonds voor regionale ontwikkeling ten plat- BERLIJN. 4-7. Premier Ohroesjt- sjef is donderdagochtend per vlieg tuig van zijn bezoek aan oost-Duits- land naar Moskou teruggekeerd. Bij zijn vertrek van het Oostberlijnse vliegveld Sdhönefel'd zei bij o.a.: „De zaken van ons gaan goed, maar morgen zullen zij nog 'beter gaan. Sinds mijn vorige bezoek zijn er veranderingen gekomen. De grens is mi gesloten. Ik begrijp nu, waarom kanselier Adenauer en andere mili taristen tandenknarsen omdat de grens diöh't is. De 9taari van de wolf is nu afgesneden". Gedurende zijn verblijf in oosf- Dui'tsland, dat een week heeft ge duurd, hoeft Ohroesjtsjef de feeste lijkheden ter gelegenheid van de 70- ste verjaardag van de Oo9tduitse staats- en partijleider, Waiter Ul- bridht. bijgewoond. Voorts hield 'hij grote redevoeringen in oost-Berlijn er. in Frankfort aan de Oder, terwijl hij ook van gedachten wisselde met de communistische leiders van Po len, Bulgarije, Hongarije en Tsjecho- Slowakije die ook voor de verjaar dag van Ulbrioh't naar oost-Berlijn waren gekomen. In zijn afscheidstoespraak zei de Sow jet-leider nog eens. dat de Rus sische economie krachtig is en zioh nog uitbreidt. „Wij hebben alles be halve ananassen en wij zijn niet van plan daarvoor een oorlog te gaan voeren". Volgens hem moeten de so cialistische landen „de economie van de kapitalistische landen aanvallen" en zo de superioriteit van het socia lisme aantonen. Donderdagochtend om tien uur is de kabinetsinformateur prof. dr. L. J. M. Beel in zijn woning in Wassenaar zijn aangekondigde gesprek begon nen met de fractieleiders van de K. V.P., de V.V.D., de C.H.U. en de A.R.P. - Op de foto v.l.n.r. voor het begin van het gesprek: mr. E. H. Toxopeus van de V.V.D., dr. W. L. P. M. de Kort van de K.V.P., prof. Beel, mr. H. K. J. Beernink van de C.H.U. en de heer H. van Eijsden van de A.R.P. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De middelbare leeftijd is de levensperiode, die een man het eerst in zijn vrouw op merkt. telande, dat zou moeten samenwer ken met de Europese investerings bank alsmede het Europees sociaal fonds. De commissie is van mening, dat de gemeenschap naast stimulering van bepaalde nationale initiatieven, ook bindende aanwijzingen tot uit voering of niet-uitvoering van be paalde nationale structuurpolitieke maatregelen moet kunnen geven. Dit impliceert voor grotere rechtstreekse verantwoordelijkheid van de Euro pese organen voor vorm en inhoud van het structuurbeleid ten platte- lande. Vrij warm weer Verwachting tot zaterdagavond: Vrij warm weer met zonnige perio den en slechts een kleine kans op een bui; zwakke wind; vannacht op enkele plaatsen mist. 6 juli. Zon op 4.27, onder 21.01. Maan op 20.47, onder 4.00. 7 juli. Zon op 4.28, onder 21.01. Maan op 21.35, onder 4.52. 8 juli. Zon op 4.29, onder 21.00. Maan op 22.15, onder 5.53. Volle maan: 6 juli te 22.56. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 juli 2.59 v.m. 15.15 n.m. 7 juli 3.42 v.m. 15.50 n.m. 8 juli 4.26 v.m. 16.28 n.m. BROUWERSHAVEN 6 juli 2.29 v.m. 14.54 n.m. 7 juli 3.09 v.m. 15.34 n.m. 8 juli 3.50 v.m. 16.15 n.m. Springtij: 9 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het wegtrekken van een vore van lage luchtdruk, die donder dag aanleiding heeft gegeven tot lo kale onweersbuien, kwam het weer vandaag onder invloed van een rug van hoge luchtdruk. Deze rug van hoge luchtdruk vormt een uitloper van een krachtig hogedrukgebied op het noordelijk deel van de oceaan. Nabij de Azoren ligt een depressie, die maar langzaam beweegt. Het, lagedrukgebied bij Ierland wordt nu geleidelijk minder diep. Het weer in Nederland zal ook morgen onder invloed staan van de genoemde rug van hoge luchtdruk. Het blijft daarom zomers en vrij warm weer met zwakke wind. De kans op een bui is niet groot meer. ARNHEM. De provinciale wegen in Gelderland hebben in de afgelo pen, winter een schade geleden van twee miljoen gulden door vorst en cpdooi, zo hebben Gedeputeerden van Gelderland aan Provinciale Sta ten meegedeeld. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1